Ст. Загора Приложение №1 Част „Б” от нуриоспппип уведомление



Дата15.02.2017
Размер128.67 Kb.
#15010
ДО ДИРЕКТОР РИОСВ

Ст. Загора



Приложение № 1

Част „Б” от НУРИОСПППИП

УВЕДОМЛЕНИЕ

по чл.10 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони




за инвестиционно предложение :


Изграждане на „Овцеферма за овце-майки, ремонтно стадо и мандра за производство на мляко и сирене” в землището на с. Лесово, община Елхово



ВЪЗЛОЖИТЕЛ :„ Оренда - 777” ЕООД, гр. Пловдив, ул. „Хан Тервел” № 7,ет.1,ап.3

І. Информация за контакт с инвеститора:


1.„ Оренда - 777” ЕООД, гр. Пловдив, ул. „Хан Тервел” № 7,ет.1,ап.3

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице/


2. Седалище – гр. Пловдив, ЕИК 201365235

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


3. Пълен пощенски адрес: гр.Пловдив, ул. Хан Тервел № 7,ет.1, ап.3
4. Телефон, факс и е-mail: 0886 98 35 03
5. Управител или изпълнителен директор на фирмата- възложител
Управител –Калинка Георгиева Петкова
6. Лице за контакти : инж. Петър Динев, тел. 0886 98 35 03
2. Обща информация на предложеното инвестиционно предложение
Инвестиционното предложение е свързано със строителството на Овцеферма в поземлен имот № 43459.45.20 в местността “ Ганева кашла” в землището на с. Лесово, община Елхово. Земята е ниви при неполивни условия. Върху терена няма застроени площи.

Инвестиционното предложение касае отглеждане на 500 броя овце-майки, ремонтно стадо и мандра за производство на мляко и сирене.


2.1.Местоположение на инвестиционното предложение – област , община , землище ;
Иинвестиционното предложение е ситуирано в землището на с. Лесово, имот № 43459.45.20, м.” Ганева кашла”, нива при неполивни условия от 12294 кв.м. с граници и съседи посочени в издадената скица от службата по кадастър гр. Ямбол.

Площадката е достатъчна за извършване на строителството и няма да има нужда от други временни допълнителни площи.


2.2.Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение;
След издаване на разрешително за строеж от община Елхово се предвижда започване на строителството.Същото ще се реализира на един етап в срок от 1 до 1,5 година.

2.3.Засегнати елементи от Националната екологична мрежа;
Имотът попада на територията на Програма Натура 2000 – защитени зони „Ждрелото на река Тунджа”с код BG 0000217 по Директива за опазване на местообитанията и „ Дервентски възвишения” с код BG 0002026 по Директивата за опазване на птиците.

На основание чл.2, ал. 3 и & 4 ( 1) НУРИОСПППИП е посочената по долу информация на оценка за съвместимост:



Защитена зона „Ждрелото на река Тунджа”
Защитена зона „Ждрелото на река Тунджа” с код BG 0000217 по Директивата за опазване на местообитанията, която е включена в приетия с Решение на Министерски съвет № 122 / 02.03. 2007 г списък по чл.10, ал.4 от Закона за биологичното разнообразие. Включена в Програма Натура 2000, съгласно приетите ангажименти към европейската екологична програма. Изпълнението на задълженинието на Република България, като член на Европейския съюз представи в Европейската комисия към 1 януари 2007 г национален списък със защитени зони своевременно изпълнение на чл.4 от Директива 92/ 43/ ЕЕС за местообитанията за превенция и защита от увреждане или унищожаване на потенциално защитени зони от Европейската екологична мрежа.

„Ждрелото на река Тунджа” заема площ от 78569,90 дка и е разположена в Южна България.



Предмет на опазване на Природни местообитания:
Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi /Rupicolous calcareous or basophilic grasslands of the Alysso-Sedion albi /, Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик(Festuco-Brometalia) / (*важни местообитания на орхидеи), Semi-natural dry grasslands and scrubland facies on calcareous substrates (Festuco , Brometalia)(*important orchid sites)

Псевдостепи с житни и едногодишни растения от клас Thero-Brachypodietea / Pseudo-steppe with grasses and annuals of the Thero-Brachypodietea.

Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi- Veronicion dillenii Siliceous rock with pioneer vegetation of the Sedo-Scleranthion or of the Sedo albi-Veronicion dillenii

Източни гори от космат дъб /Eastern white oak forests /

Балкано-панонски церово-горунови гори/Pannonian-Balkanic turkey oak-sessile oak forests

Мизийски гори от сребролистна липа / Moesian silver lime woods

Крайречни галерии от Salix alba и Populus alba / Salix alba and Populus alba galleries

Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС

Мишевиден сънливец / Myomimus roachi /, Остроух нощник / Myotis blythi/, Дългопръст нощник / Myotis capaccini /, Трицветен нощник / Myotis emarginatus /, Голям нощник / Myotis myotis/, Средиземноморски подковонос / Rhinolophus blasii /, Южен подковонос / Rhinolophus euryale/, Maлък подковонос / Rhinolophus hipposideros /, Подковонос на Мехели/ Rhinolophus mehelyi /, Лалугер / Spermophilus citellus/ , Пъстър пор / Vormela peregusna/.

Бозайници:

Европейски вълк / Canis lupus/, Видра / Lutra lutra/, Дългокрил прилеп / Miniopterus schreibersi/



Земноводни и влечуги

Червенокоремна бумка / Bombina bombina/, Ивичест смок / Elaphe quatuorlineata /, Обикновена блатна костенурка / Emys orbicularis/, Южна блатна костенурка / Mauremys caspica/, Шипобедрена костенурка / Testudo graeca/.



Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС

Шипоопашата костенурка / Testudo hermanni/, Голям гребенест тритон / Triturus karelini/.i



Риби

Распер / Aspius aspius/, Маришка мряна /Barbus plebejus/, Европейска горчивка / Rhodeus sericeus amarus/



Безгръбначни :

Бисерна мида / Unio crassus/, Офиогомфус / Ophiogomphus cecilia/, Обикновен сечко /Cerambyx cerdo/, Бръмбар рогач

/ Lucanus cervus/, Буков сечко / Morimus funereus/, Алпийска розалиа / Rosalia alpina /

Растения:

Обикновена пърчовка / Himantoglossum caprinum /


Защитената зона предсталява силно обезлесена площ пресечена от плътна мрежа от дълбоки дерета, просторни пасища и полета покрити с храсти. По реката има скали.

Районът на имотите е с ниска степен на значимост по отношение на ендемизма на видовете, редките таксони, както и за видово богатство, с висока консервационна значимост на терена по отношение на видовото богатство на растителен свят.



Защитена зона „ Дервентски възвишения”

Имотът попада в територията на Програма Натура 2000 по Директивата за дивите птиците с код BG 0002026 “Дервентски възвишения” . Защитената зона обхваща 348 635,63 дка.

В районът се намират видове птици, които са под защита на Европейска Директива за птици и Европейска Директива за местообитания на защитени птици. Видовото разнообразие , което се среща в района е голямо=

Дервентските възвишения са хълмиста територия с мозайка от разнообразни местообитания, разположена на изток от река Тунджа. По главното им било минава държавната граница между България и Турция. Надморската височина е между 120 и 555 м. Около две трети от територията на Дервентските възвишения е покрита от широколистни смесени дъбови гори, най-често от цер /Quercus cerris/ и благун /Quercus frainetto/, на места примесени с келяв габър /Carpinus orientalis/ и средиземноморски елементи. По-рядко, главно в най-южните части преобладават смесените дъбови гори от източен горун /Quercus polycarpa/ и благун. Разпръснато сред горските масиви са

разположени открити пространства, обрасли с храсталаци от драка /Paliurus spina-christi/, примесени със смин /Jasminum fruticans/, в съчетание с ксеротермни тревни съобщества със средиземноморски елементи, напр. дамаска челебика /Nigella damascena/ (Бондев, 1991).

Хълмовете са разделени от множество малки речни долини, с характерна за поречията

растителност. В западната част се намира сравнително тясната долина на река Тунджа, част на която е превърната в селскостопански площи или е заета с храсталаци от драка. Селскостопански земи има също в ниските части и равнините около хълмовете.

В района на Дервентските възвишения са установени 120 вида птици, от които 25 са включени в Червената книга на България (1985). От срещащите се видове 59 са от европейско природозащитно значение (SPEC) (BirdLife International, 2004). Като световно застрашени в категория SPEC1 са включени 2 вида, а като застрашени в Европа съответно в категория SPEC2 - 17 вида, в SPEC3 - 40 вида. Мястото осигурява подходящи местообитания за 45 вида, включени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие, за които се изискват специални мерки за защита. От тях 43 са вписани също в приложение І на Директива 79/409 на ЕС. В района са добре представени видовете характерни за мозаечните местообитания със значително участие на открити пространства, както и видове с предпочитания към малки дъбови гори. Тук се среща най-многочислената в България популация на големия маслинов присмехулник /Hippolais olivetorum/. Дервентските възвишения са едно от най-

важните места в страната от значение за Европейския съюз за този вид както и за малкия креслив орел /Aquila pomarina/, черния щъркел /Ciconia nigra/, тръстиковия блатар /Circus aeruginosus/, ливадния блатар /Circus pygargus/, малкия орел /Hieraaetus pennatus/ и черната каня /Milvus migrans/. Тук се срещат значими популации и на други застрашени в Европейския съюз видове, като дебелоклюната чучулига /Melanocorypha calandra/, белочелата сврачка /Lanius nubicus/, совоокия дъждосвирец /Burchinus oedicnemus/, късопръстата чучулига /Calandrella brachydactyla/, полската бъбрица /Anthus campestris/, ястребогушото коприварче /Sylvia nisoria/ и др.

Районът на Дервентските възвишения се използва от местните хора екстензивно, основно за животновъдство и в по-малка степен за земеделие и горско-стопански дейности. Местообитанията са чувствителни към интензификацията на земеделието и горското стопанство, както и към промяната на земеделските практики. Намаляването на пашата, последвано от сукцесия, както и разораването на пасищата води до загуба на тревни местообитания за птиците (дебелоклюна чучулига, късопръста чучулига /Calandrella brachydactyla/, сива овесарка /Miliaria calandra/) и лалугера /Spermophilus citellus/, който се явява основна храна за грабливите птици, включително царския орел. Използваните в района пестициди са опасни за птиците. Сухите пасища и ливади са особено уязвими от пожари, както естествени, така и причинени от човека. През сухи години големи територии биват опожарявани. Горите в Дервенските възвишения заемат сравнително малки територии, разпръснати сред откритите пространства. Госко-стопанските дейности, свързани с изсичането на големи стари дървета, влияят директно върху много видове грабливи птици, тъй като те строят гнездата си на такива дървета. Бракониерската сеч сеч, събирането на дърва за огрев и залесяването с неприсъщи за района видове влошават качеството на горските местообиатния. Потенциална заплаха както за местообитанията, така и за птиците в района е изграждането на ветроенергийни паркове.

Дервентските възвишения нямат законова защита съгласно националното природозащитно законодателство. През 1998 г. около 30% територията е определена за КОРИНЕ място, поради европейското му значение за опазването на редки и застрашени местообитания, растения и животни. През 1997 г. територията е обявена от BirdLife International за Орнитологично важно място.

Птици, включени в Приложение I на Дир.79/409/EEC
Lullula arborea/ Горска чучулига /, Emberiza hortulana / Градинска овесарка /, Сaprimulgus europaeus/ Козодой /, Alcedo atthis / Земеродно рибарче /, Coracias garrulus/ Синявица/, Dendrocopos medius/ Среден пъстър кълвач / ,Sylvia nisoria/ Ястребогушо коприварче/, Calandrella brachydactyla/ Късопръста чучулига /, Bubo bubo/ Бухал /, Lanius minor/ Черночела сврачка /, Melanocorypha calandra/ Дебелоклюна чучулига /,

Accipiter brevipes/ Късопръст ястреб /, Buteo rufinus /Белоопашат мишелов /, Aquila heliaca/ Kръстат (царски) орел /, Dendrocopos syriacus/ Сирийски пъстър кълвач / Lanius nubicus/ Белочела сврачка /, Hippolais olivetorum/ Голям маслинов присмехулник /, Lanius collurio/ Червеногърба сврачка/, Черен щъркел, Nycticorax nycticorax/Нощна чапла /, Anthus campestris/ Полска бъбрица /, Egretta garzetta/ Малка бяла чапла/, Burhinus oedicnemus/ Турилик/, Ciconia ciconia / Бял щъркел/, Pernis apivorus/Осояд /, Milvus migrans/Черна каня/, Ixobrychus minutus/ Mалък воден бик/, Circaetus gallicus /Орел змияр/, Aquila chrysaetos/ Скален орел /, Hieraaetus pennatus/ /Малък орел/, Falco vespertinus/Вечерна ветрушка/,Neophron percnopterus/ Египетски лешояд /,Ardeola ralloides/ Гривеста чапла/.

Местна Миграционна Популация

Merops apiaster/ Обикновен пчелояд /, Falco tinnunculus/ Черношипа ветрушка/, Falco subbuteo/Орко/, Buteo buteo/Обикновен мишелов/, Accipiter nisus/Малък ястреб/.

Местна Популация

Полска чучулига /Alauda arvensis /, Домашна кукумявка / Athene noctua /, Обикновено конопарче / Carduelis cannabina/,Зеленика / Carduelis chloris /, Чавка / Corvusmonedula/,Пъдпъдък/Coturnixcoturnix/,Зеленогушаовесарка/mberizacirlus/,Черноглава овесарка/Emberiza melanocephala/, Червеногръдка/ Erithacus rubecula/, Обикновена чинка/Fringillacoelebs/, Качулата чучулига/Galerida cristata/, Селска лястовица/Hirundo rustica/,Южен славей/Luscinia megarhynchos/, Сива овесарка/Miliaria calandra/, Чухал/Otus scops/, Жалобен синигер/Parus lugubris/, Зелен кълвач Picus viridis/, Черногушо ливадарче/Saxicola torquata/, Голямо черноглаво коприварче/Sylvia atricapilla/, Кос/Turdus merula/, Поен дрозд/Turdus philomelos/.


Местообитанията на някои животински видове предимно дребни наземни бозайници - влечуги, полска полевка, невестулка, лалугер и някои др. ще се нарушат в определения участък и за определено време, които след приключване на строителните работи ще се възстановят.

Засегнатите площи от общата площ на Защитените зони е в съвсем малък %. Площта на овцефермата ще заеме 0,00015% .

В имота и околните терени не се срещат видове, които да са застрашени и същевременно с неблагоприятен статус / уязвими, редки, намалява/.

В границите на имот № 43459.45.20 не са забелязани видове на дивата флора и фауна , които са предмет на опазване в защитена зона. Не се намират приоритетни тревни и храстови местообитания.

Имотът, в които се предвижда да се реализира инвестиционното предложение се намира в район, който се намира около 700 м от с. Лесово. В този аспект разглежданата зона отчасти притежава характеристиките на урбанизирана територия, с почти целогодишно човешко присъствие в нея. Площадката граничи със обработваеми земеделски земи ниви , които се обработват целогодишно.

Целите на опазване са следните:


  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове, птиците и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Рискът от фрагментация в контекста на територията на защитената зона може да се приеме за незначителен и се определя от това, че инвестиционното предложение ще се реализира върху сравнително малка площ, при което не възниква елемент на накъсване и още по-малко на изолиране на хабитати.

От реализацията на инвестиционните предложения ще бъдат засегнати и потенциални местообитания, които са характерни за някои от видовете бозайници предмет на опазване в защитената зона. В най-голяма степен това се отнася за лалугера и пъстрият пор.

Мащабите на инвестиционното предложение, технологията за изграждане на овцефермата и отглеждане на овцете няма да доведе до изменение на климата в района и замърсяване на атмосферния въздух. Инвестиционното предложение не е свързано с използване на невъзстановими природни ресурси.

Изграждането на овцеферма ще има положително значение за района. Обектът ще бъде охраняем.

Шумът от строителните машини ще е за кратко време.Фактора обезпокояване ще бъде сведен до минимум.

Реализирането на инвестиционното предложение ще окаже незначително въздействие върху компонентите на околната среда и защитената зона.

Типът на обекта не предполага отделянето на емисии или създаване на траен шумов дискомфорт за птиците и бозайниците в района след завършването на строителните дейности и при експлоатацията на обекта. Разглежданата зона отчасти притежава характеристиките на урбанизирана територия, с почти целогодишно човешко присъствие в нея. Площадката граничи със обработваеми земеделски земи ниви , които се обработват целогодишно.

Поради сравнително малките площи предвидени за застрояване, голямата близост със съществуваща пътна инфраструктура и разполагането в близост до населеното място(с.Лесово), не може да се очаква, че реализацията на инвестиционното предложение ще доведе до съществена фрагментация на защитената зона



  • Застрояването на обектите ще се извърши съгласно ограничителните параметри на ЗУТ.

  • По време на строителството няма да се засегнат части от терена, оставящи извън определените за целта площи.

  • Трасетата на електропроводите и водопроводите ще бъдат проектирани и изпълнени, като подземни.

  • Ще се изготви проект за озеленяване на обекта адекватен на местните условияи с преобладаващи месни видове растителност.

  • Строителството ще се извърши в сухо време и извън активния за размножаване период, за да се минимизира фактора безпокойство -01.03. – 30.06.

- Инвестиционното предложение не генерира отпадъци или емисии, които при експлоатацията могат да увредят съседни местообитания или популации на защитени видове и птици.

- Обстоятелствата, че няма да бъдат използвани невъзобновими природни ресурс

- Влизането на машините при строителството ще се извършва по

съществуващите пътища и няма да се допусне увреждане на обработваеми земи.

Поради сравнително ограничения обем строителни дейности върху малка по площ територия, при изпълнение на нормативно заложените параметри за застрояване на „Овцеферма за отглеждане на 500 броя овце-майки, ремонтно стадо и мандра за проидводство на мляко и сирене” при спазване на препоръките на инвестиционното предложение в имот № 43459.45.20 в землището на с. Лесово, община Елхово, област Ямбол, върху защитени зони „Ждрелото на Река Тунджа” с код BG 0000217 – за опазване на местообитанията “ Дервентски възвишения” с код BG 0002026 - за опазване на птиците, ще доведе до незначително въздействие върху целевите хабитати и птици.

2.4. Цел и предмет на инвестиционното предложение – производство , жилищно , пътно и др.строителство
Целта за изграждане на Инвестиционното предложение е „ Овцеферма за отглеждане на овце-майки, ремонтно стадо и мандра за производство на мляко и сирене.

2.5. Необходимост от нова инфраструктура - пътища, електроснабдяване , ВиК
За преминаване на автомобили по време на строителството и реализацията на овцефермата ще се ползват съществуващите пътища. Подходът към терена - съществуващя полски път ще бъде настлан с твърда настилка- чакълиран. За тази дейност и преминаване ще се иска разрешение от от общината. Необходимост от нова пътна инфраструктура или промяна на съществуващата не е нужно. Имотът се намира на около 700 м от селото. Електроснабдяването ще се извърши от новоизграден трафопост в границите на имота. Ще се сключи договор с Електроразпределение Ямбол. Водоснабдяването ще се извърши от селския водопровод , чрез водопроводно отклонение. Договор с В и К Ямбол. Всички кабели за електроснабдяване и водопроводно отклонение ще бъдат положени подземно. Ще се изготви проект за отвеждането на отпадните води - битови и промишлени. В границите на имота ще се изгради изгребна яма, която периодически ще се почиства и изнася на определено място посочено от общината.
3. Орган , отговорен за одобряване на инвестиционното предложение
Защитената зона попада в границите и съответната компетенция на:

- Басейнова дирекция: Източо беломорски район Пловдив.

- РИОСВ: Стара Загора

- Област: Ямбол

- Община: Елхово

- РУГ Сливен

- ДЛ / ДДС „ Тунджа”

Информация съгласно приложение №2 към чл.10, ал.2
Част Б за инвестиционни предложения

1. Характеристика на засегнатата територия – вид и начин на ползване на земите

Имот № 43459.45.20 в местността „ Ганева кашла” в землището на с. Лесово, община Елхово представлява земеделска земя - нива при неполивни уславия. Околните площи също са ниви.


2. Актуални скица на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение
Прилагаме актуална скица на теренът
3. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта – предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. По преценка на възложителя.
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница