Тема Мозъчна организация на познавателната дейност гнозис. Видове гнозис



Дата12.09.2023
Размер14.24 Kb.
#118637
Тема-3-.-Мозъчна-организация-на-познавателната-дейност-гнозис-.-Видове-гнозис-.

Тема 3 . Мозъчна организация на познавателната дейност - гнозис . Видове гнозис .
На базата на нашите усещания и преживявания се развиват функции ( представи ) , т . е разпознаването на характеристиките на една модалност . Така въз основа на техните съществени неизменни белези ( инварианти ) , обектите се класифицират в обощение групи . Затова гнозисът е активен познавателен процес . Най – сложната и висша преработка на сетивната информация . Разпознаване на предмети , лица и др . , форми , гласове , шумове и др .
Гнозиса е висша корова функция . Гнозиса е познавателна функция . Може да се разпознават обекти , които дори до сега не сме ги виждали . Изграждат се схеми за разпознаване на обекти и се формират отделни класове : зрителен , слухов и тактилен .
Гнозиса е висша сложна преработка на сетивна информация . Информацията постъпва в сетивния вход като усещане , но по – нататъшната познавателна информация ни позволява да различаваме обектите – този процес се нарича дискриминация .
Гнозисът прави и нещо по – сложно като да категоризира т .е класифицира обектите в групи по сходни черти по получаване на сходни процеси и идентифицира т . е какво представлява даден обект и какво е точното му название .
Гнозисът е част от перцептивния процес , негов висш етаж след сензорната регистрация на стимулите и представлява по – сложният етап на запознаване на възприетото . Гнозисът е активен процес на формиране на перцептивен образ , който се сравнява с паметов еталон ; така обектът се разграничава от други сходни обекти и се разпознава като определена перцептивна структура . Разпознатия образ се свърза със семантичната система и се осъществява точна идентификация и категоризиране на възприет обект , така той може да се причисли към определена група обекти . Ако обектът може да бъде назован , се активира и езиковата система – фонологичния образ на конкретна дума с нейното значение . Гнозисът се осъществява в унимодалната асоциативна кора , водят го агнозии в съответната сензорна модалност – зрителни , слухови , тактилни . При увреждания в мултимодалната асоциативна кора се наблюдават надмодални агнозии – нарушения в анализа и възприятието за пространстовото и за време и възможност за междумодалностен трансфер .
Нарушенията могат да засягат различни етапи на перцептивния процес , което разделя агнозиите на две основни форми – аперцептивни – при нарушено формиране на перцептивен образ и стуктурна асоциативни – при нарушена асоциативна връзка със семантичната система . Това разделение е приложено още от Lissauer ( 1889 г . ) и се отнася основно за зрителна модалност .
Изследването на гнозиса се извършва чрез назоваване , посочване или разграничаване на стимули , възприемани от съответната сензорна модалност . Зрителния гнозис обичайно се изследва в най – широк диапазон , за невербални и вербални стимули – за предмети , цвят , форми , физиономии , части на тялото , букви , цифри . Слуховият гнозис включва разпознаване на различни невербални шумове , музикални стимули , речев гнозис ( фонеми , срички , думи ) . Тактилния гнозис обхваща диференциране и разпознаване на стимули чрез активно опипване без зрителен контрол . Пространствения гнозис се изследва чрез анализ и оценка на различни пространствени измерения и отношения основно в зрителната модалност – разположения на точки , линии и други обекти в пространството , сравняване на големини , сходства , посоки на различни форми в двумерното и тримерното пространство . Изследването на пространствения гнозис включва разпознаване на ляво и дясно , оценка на способността на мислено проследяване , мислени ротации и трансформации . Част от тези отношения могат да се изследват и посредством тактилно възприятие . Могат да се изследват и тестове на WAISS – III .

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница