Възрастова група: III група
Тема: „Улицата и моята безопасност“
Образователно направление:„Околен свят“
Ядро: „Социална и здравословна среда“
Цели:
Затвърдяване знанията на децата за безопасно поведение на улицата.
Трениране и затвърдяване уменията им да вземат решения като участници в уличното движение.
Задачи:
Да се припомнят основните понятия за безопасност на движение на пешеходците: пешеходец, тротоар, платно, пешеходна пътека – тип „Зебра“, светофар.
Да се проверят знанията на децата за безопасните места и начините на пресичане.
Да се затвърдят знанията за пътните знаци – задължителни, указателни, забранителни и предупредителни.
Методически похвати при игровото взаимодействие: обяснение, сравняване, разказ, дидактични игри, оценяване, обследване, упражнение, стихотворения, игра-инсценировка „На екскурзия“.
Дидактични материали и игрови средства:музикална уредба; зелени и червени флагчета за всички деца; индивидуални картони и картинки на пътни знаци.
Ход на ситуацията: Педагогическата ситуация се провежда на площадката за безопасно движение.
У: Деца, днес ще проведем ситуацията по различен начин – тук на площадката. Ще си поговорим за пешеходците, за движението по улиците, за автомобилите със специално предназначение, ще затвърдим пътните знаци, ще играем и пеем, ще бъдем участници в уличното движение.
Първата игра, която ще играем се нарича „Познай по звука“. Ще ви пусна звуци на автомобили със специален режим: спешна медицинска помощ, полицейски автомобил, противопожарна охрана. Вие ще трябва да отгатнете коя кола със специален режим издава този звук. Готови ли сте да започваме играта?
Учителят пуска различни звуци, а децата ги разпознават. У: Втората игра, която днес ще играем се нарича „Сам до магазина“ /от двете страни на тротоара са подредени маси с играчки, има продавачи и каси/. Чуйте правилата на играта:
Всеки трябва да стигне до магазина като премине през уличното платно и спазва правилата на уличното движение – светофар, пешеходна пътека.
Всеки трябва самостоятелно да пресече уличното платно.
У: А къде трябва да пресичаме улицата ще разберете щом отгатнете гатанката:
Често виждаме я ний, на платното тя стои и шофьорите предупреждава: СПРИ! Познайте тази пътека На черни и бели райета. По нея весело мини и не се притеснявай ти! /Зебра/ У: Третата игра се казва „На екскурзия“. Ето правилата на тази игра – на мястото на балончетата поставете подходящите пътни знаци.
/Всяко дете получава индивидуален картон/ У: Деца, днес ще отидем на екскурзия с автобус. Ето, автобусът ни чака.
Учителят задава мотивиращи въпроси:
Къде е спрял автобусът?
Какъв знак трябва да поставим пред нас, за да внимават шофьорите на моторни превозни средства.
А какво означава този знак? /учителят посочва пътен знак А19 „Деца“/
У: Ние продължаваме да вървим напред и стигаме до …. /дете казва стихотворение/