Васил Иванов Кунчев, известен като Васил Левски и Апостолът на свободата, е идеолог и организатор на българската национална революция



Дата03.06.2024
Размер32.5 Kb.
#121358
Васил Иванов Кунчев

1. Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев .Има двама братя - Христо и Петър - и две сестри - Яна и Марийка. Учи във взаимно училище в Карлово.
Баща му умира рано и върху 14 годишния Васил пада отговорността да помага в изхранването на семейството. Под влияние на вуйчо си става послушник и в продължение на три години обикаля из селата, за да събира помощи за Хилендарския манастир. Учи църковно пеене и богослужение. За кратко време има възможност да продължи образованието си в Стара Загора, но след това приема монашеството в Сопотския манастир под името дякон Игнатий.
През пролетта на 1864 г., навръх Великден в Сопот, Левски в присъствието на най-близките си приятели сам отрязва дългите си монашески коси и се посвещава на борбата за освобождаване на България от османските поробители.
2. През 1861 г. под влиянието на Георги Раковски взема участие в Първата българска легия в Белград. Там заради храбростта си получава името Левски.Един ден Георги Раковски наблюдавал как младежите преодоляват препятствия и ровове.Като видял Васил Левски народният войвода не могъл да се въздържи и възкликнал:

  • Браво,юнак!Това е лъвски скок!

След разтуряне на легията се завръща в Българско и известно време учителства в с. Войнягово, Карловско, а по-късно в добруджанското село Ени кьой.
Учениците много го обичат.

3.Когато усеща,че българите са готови да се борят с османските си поробители, Васил Левски заминава за Румъния, и по препоръка на Раковски е избран за знаменосец на четата на Панайот Хитов.
След тримесечен поход по Стара планина четата преминава в Сърбия, а Левски заминава за Белград. Малко по-късно се записва във Втората българска легия. Изкарва успешно всички изпити.Левски очаква предстоящата сръбско-турска война, но разтурянето на легията осуетява плановете за вдигане на въоръжено въстание в българските земи. Разбити от османската власт са четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.


4.Левски разбира, че с чети няма да се освободим. Смелият революционер застава зад идеята за подготовка на народа за всеобщо въстание.


От 1868 до 1872 г. обикаля по градове и села и създава тайни революционни комитети,които да подготвят народа за въстание.За да не бъде заловен от турските заптиета, Левски постоянно сменя външния си вид, пътува нощем,крие се по манастири и малки села.Навсякъде го посрещат с надежда и го слушат с възхищение.
Апостолът на свободата участва в създаването на Българския революционен централен комитет в Румъния,който има за цел да подпомогне подготовката на въстанието.


5.През 1873 г. поради безрасъдното поведение на Димитър Общи в организацията има провал. Левски решава да вземе архивите от Ловешкия Централен революционен комитет и да отиде в Румъния. На 27.12.1872 г. рано сутринта е заловен в Къкринското ханче от турската полиция. Откаран е в София и е изправен пред съд.


6.В съда Левски се държи достояно,никого не предава. Осъждат го на смърт като враг на османската империя..На 19 февруари 1873 г. е обесен край гр. София. Днес там се издига величествен паметник.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница