Юзу “ Неофит Рилски “



страница1/3
Дата12.03.2023
Размер83 Kb.
#116875
ТипРеферат
  1   2   3
sindrom-na-daun



ЮЗУ “ Неофит Рилски “


Реферат


на тема:


Синдром на Даун


Изготвил: Проверил:
Величка Джингарова Доц. Д-рВ.Станчева
Специална педагогика 2 курс
Фак.№ 0746001


Съдържание:


1. Същност - деца с Даун - синдром ( клинично )
2. Възможности за развитие на деца с Даун - синдром
3. Комуникативно развитие на деца с Даун - синдром
4. Децата с Даун синдром във Великобритания
5. Предотвратяване на последиците от Даун синдром
6. Използвана литература

1. Същност - деца с Даун - синдром ( клинично )
Децата с Даун - синдром скоро след раждането имат проява на забавено развитие. Дисплластичните белези са изразени. Болните имат микробрахиоцефален череп, косо разположени цепки във вътрешния ъгъл на очите, малки, недоразвити и ниско разположени ушни миди, плосък и къс нос, ниско чело и плосък тил, голям набразден език, дрезгав глас - поради задебеляване на гласните връзки, кариозни зъби. Болните с Даун имат нисък ръст, къси крайници с широки къси пръсти и специфичен дерматологичен рисунък на ръката с напречна гънка на дланите и клинодактилия на пети пръст. Характерни забележими още при раждането са светлите петна по пръстите, които се дължат на делигментация. Те са важен симптом за ранна диагноза. Болните с Даун имат суха лющеща се кожа, редки, чупливи коси, чести пороци на вътршните органи и
слабо развити вторични полови белези. Умственото изоставане е в степен на умерени или тежко. За мозъчния тип са по - характерни леките степени на умствена изостаналост или нормален интелект в долни гарници. В тези случаи суматичните белези на диспластичност са по - слабо изразени, а остават дерматоглифните особености.


2. Възможности за развитие на деца с Даун – синдром

Според някои автори ( Добрев, Боянова, Георгиева - 1944 год. )


“ Основната цел на диагностиката на аномалното развитие е да се разкриятпричините, характерът и степентта на нарушенията, за да се осъщтестви оценка на актуалните и потенциални възможности за по - нататъшно формиране на личността ”
( цитирано по Пенка Шапкова - Тонева )
Умствената изостаналост се диагностицира с цел по- рано да се открият нарушенията и навреме да се окаже специална индивидуална помощ, за да се преодолеят последствията от тези нарушения.
Едни от нарушенията могат да се открият още при развитието на плода, а други при раждането на детето
( например - Даун - синдром ). Възникват трудности,когато нарушенията не са изразени външно. Например детето с Даун - синдром, което е с най - разпространените форми на умствена изостаналост има типични белези въб физическото му развитие : косо разположени очи, широк и хлътнал в основата си нос, малки уши, голям и силно набразден език, особен строеж на ръката - с къси и дебели пръсти.
Когато ръката или другите белези са типични веднага може дасе постави диагноза - синдром на Даун.
С поставянето на диагноза синдром на Даун сякаш света около децата се затваря. За да избегнат негативното отношение на обществото, родителите съзнателно ограничават социалните контакти на своето дете и така то се затваря в себе си. Има и много родители, които правят всичко възможно за своето дете с Даун - синдром да живее нормален живот, доколкото това е възможно. Тези родители правят всичко възможно децата им да се сприятелят с децата живеещи в съседство, опитват се да ги научат да бъдат самостоятелни, записват ги да учат в масово училище наред със здравите деца, стремят се да получат възможност детето им да упражнява някаква професия.
Освен във физическото им развитие децата със синдром на Даун имат роблеми и със своето психическо развитие. Поради нарушения в структурата и развитието ( функциите ) на мозъчната кора на тези деца, съществуват недостатъци в развитието на психичните процеси - памет, внимание, мислене и други. Поради тези недостатъци характерни за тези деца са особености в емоционално - волевата сфера, срещат трудности в процеса на обучение и социална адаптация.
Чуждият опит в областта на педагогиката с интелектуална недостатъчност ( Patricia Oelwein,
1995 ), че на децата с Даун синдром, на които е дадена възможност да се учат и да се развиват, са способни да постигнат много повече от това, което някога се е очаквало от тях.
Децата с Даун синдром имат често срещани здравословни проблеми - зрителни нарушения, загуба на слухо вроден сърдечен поток, хронични инфекции на горните дихателни пътища и други. Ако тези проблеми не се лекуват могат да възпрепядстват обучението на всяко дете. За развитието на потенциалните възможности на деца с Даун синдром с здравословни проблеми са необходими медицински грижи, за да могат да се развият потенциалните им възможности. Децата с Даун синдром са с умерена към тежка степен на умствена изостаналост, затова трудно овладяват различни познавателни, комуникативнвни, битови и социални умения и навици. Тези деца на външен вид са като “ близнаци “, но всяко дете носи своя индивидуалност и особени черти в характера.
За да се разкрият индивидуалните възможности у едно дете с Даун синдром е необходимо то да се обучава по специална индивидуална програма за работа с детето. Например да се създаде индивидуална програма по музика и танци, където някои деца се изявяват доста добре. Децата с Даун синдром с умерена степен на интелектуална недостатъчност ако им се направи програма и им се даде шанс могат да се научат да четат.

За да могат децата с Даун синдром да се научат да ходят, да се хранят, да се обличат сами,да играят, да говорят, да четат т.е. да бъдат пълниценни личности са необходими - обогатяваща среда, интензивна помощ и търпение от страна на специалистите и най - вечегрижливо семейство.


Много страни като Англия, Ирландия, Скандинавските държави, Италия, Франция и други показват, че интеграцията на деца с умствена изостаналост е трудна но реална задача. Обществото не е готово да приеме децата с нарушения в психофизическото развитие, затова тези деца почти винаги са обект на подигравки и негативно отношение. Това носи много болка и страдание на родителите на тези деца и много тъга на самото дете.
Децата с Даун синдром имат нужда от помощ и подкрепа. Както казва Тупе Йонсон: “ Всяко дете е уникално и се нуждае от помощ, за дасе развива и приспособява към живота “ ( цитирано по Пенка Шапкова - Тонева ).
Подобряване на ощественото отношение към деца с Даун синдром е от голямо значение, за да моат те да живеят добре, да бъдат пълноценни личности, защото те имат същите потребности като нормалните деца - да обичат и да бъдат обичани.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница