Задание за текущ контрол по „финансови пазари и институции” бланка за отговор



Дата19.01.2023
Размер15.52 Kb.
#116318
120940 Задание термини ФПИ

ЗАДАНИЕ ЗА ТЕКУЩ КОНТРОЛ по „ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ И ИНСТИТУЦИИ”
БЛАНКА ЗА ОТГОВОР



Име: Ивайла Иванова Иванова…………………………………………………………………………., СИН 8594



Дефиниране на термини и практическо илюстриране на връзка(и) между тях





СЕКЮРИТИЗАЦИЯ

Секюритизацията е най-важния вид иновация в технологията на финансирането. Това е процес при който банката преструктурира кредитите които притежава / например ипотечни заеми/ в ценни книжа, които могат да бъдат реализирани при необходимост на вторичните пазари. Секюритизацията позволява на дадена банка да освободи част от своя капитал за отпускане на допълнителни кредити. Освен това секюритизацията допринася за разпределението на рискове във финансовия сектор, тъй като банките прехвърлят част от тях на други банки или други институционални инвеститори. Секюритизацията дава възможност на банките да управляват по-ефикасно кредитния риск и ликвидността си. Процесът се стимулира от въвеждането на транзитни ценни книжа – транзитите уедряват отделните жилищни ипотеки в относително хомогенни пакети. Основните етапи характерни за базисния модел на секюритизация са:


-банките създават активи; кредиторите /банките/ обединяват заемите в пулове и ги продават на Дружества със специална цел /SPVs/, получавайки ликвидност; - SPVs емитират и продават на инвеститори т.нар. ценни книжа.



БАНКОВИ ИНСТИТУЦИИ

Основна характеристика – привличат спестяванията на една група пазари/ депозитни пазари/ , и ги инвестират на друга група пазари / кредитни пазари и пазари на ДЦК/. Основните активи на банковите институции са основно търговски и други видове заеми , а основните пасиви се състоят главно от депозити. Първичната функция на банките е да трансформират активи и пасиви – променят характеристиките на активите на спестителите в пасиви на заемателите. Именно тази дейност на банките известна под наименованието качествено трансформиране на активи / QAT / отличава банките от брокерите и дилърите на ценни книжа, които също така способстват за придвижването на средства от спестителите към заемателите. Банките помагат да се преодолеят несъответствията между нуждите на спестители и заематели като осъществяват трансформация на размер, матуритети, ликвидност и риск. Банките са монетарни финансови посредници – със своята дейност те създават пари и увеличават обема на паричната маса в икономиката. Те предлагат платежни услуги на база на създадените от тях пари под формата на депозити и по този начин съчетават функцията на посредник с тази по управление на платежните средства.





Връзка(и) между тях

За банковите институции секюритизацията е удобна практика, тъй като премахва кредитите като активи от баланса им и по този начин освобождава капитал, който може да бъде използван за нов бизнес. В резултат на продажбата на заемите се увеличават свръхрезервите, чието основно предназначение е да служат за предоставяне на нови заеми. Секюритизацията променя традиционното банково дело и се превръща в предпочитана посредническа технология.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница