Задължения на м



страница1/6
Дата03.01.2022
Размер60 Kb.
#112224
  1   2   3   4   5   6
koremna punkciya
Свързани:
insulin (1), insulin (1), abokat, anestez masa i intubaciya, diureza i otnositelno teglo, izmervane i registr na temperaturata, griji i profilaktika na dekubitus, izmervane i registrirane na rr, fiziolecebni sredstva, kislorodolecenie, opr krivni grupi, podrejdane na otkrito i zakrito leglo, sg izpotyavane, stoma i kolektor, priemane prevejdane i izpisvane

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА М.С ПРИ КОРЕМНА ПУНКЦИЯ




Коремна пункция


- проникване в коремната кухина с широка игла (или троакар), свързана със спринцовка, за да се вземе за изследване или евакуиране на част от течността, наличието на която е доказано предварително. Прави се само от лекар, а м.с асистира.

Видове


  • диагностична (пробна) коремна пункция (лапароцентеза) – показана е при необходимост от изваждане на неголямо количество – 5-100ml течност, с цел да се установи характерът на излива. Чрез коремната пункция може да се вкара въздух или кислород в коремната кухина – пневмоперитонеум, което често се използва при лапароскопия.

  • лечебна коремна пункция (парацентеза) – представлява изваждане на събралата се в голямо количество течност ии на част от нея, като се прилагат медикаменти за лечението. Показана е при: асцит – вследствие от цироза на черния дроб и бъбречни заболявания; при ексудативна туберкулоза; туберкулозен перитонит; за облекчаване на състовнието при рак на коремните органи и перитонеума.

  • Чрез нея се облекчава съсоянието на пациента, но не се отстранява възможността за ново набиране на течност. С нея се цели да се намали натискът върху диафрагмата и да се облекчат дишането и кръвообръщението, да се облекчи функцията на храносмилателните органи и на бъбреците.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница