за II група
Образователно направление: „Изкуство” – Музика
Ядра: 1.Музикална практика
2. Музика и игра
Тема: „ Кой почука? Пролет идва тука „
Музикално-образователни цели:
Проследяване и двигателно отразяване
Възприемане на песента
Музикален материал:
Дейност пеене: „ Кой почука” – музика Т.Попов, текст М.Христов
Дейност музикално-ритмични движения: „Виенски валс” – Й.Щраус
Допълнителни материали:
Картинка на първите разцъфнали пролетни цветя - кокичета, теменужка, момина сълза, лале; присъстват още слънце, пчела, пеперуда, мравка, зайче, птичка.
Очаквани резултати:
Децата отразяват двигателно характера на песента
Текст на песничките:
КОЙ ПОЧУКА
Кой почука, кой почука.
Кап-чук, кап-чук.
Вест донесе днес капчука.
Кап-чук, кап-чук.
И ми рече: Мила пролет,
пак тука, пак тука.
И на всички с весел поглед:
Пак тука, пак тука.
С нови песни и засмяни,
раз-два, раз-два.
Ний ще тръгнем към поляни,
раз-два, раз-два.
Ще разцъфнат там цветчета,
зън-зън, зън-зън.
Сякаш сребърни звънчета,
зън-зън, зън-зън-зън-зън-зън.
Мое мъничко кокиче
с тънко нежно стъбълце,
що дошло си толкоз рано /
сам само, самичко. / 2
Аз дошло съм тук детенце
радост да ви известя,
че таз зима си отива /
и пристига пролетта. / 2
Мое мъничко кокиче
с тънко нежно стъбълце,
що дошло си толкоз рано /
сам само, самичко. /2
План-конспект на концепцията
Ход на ситуацията
|
Коментар
|
1. Музикално-дидактична игра
|
Мили деца, всички знаем колко много обичаме пролетта, нали така? Цветята разцъфват, всичко се раззеленява, някои животни се събуждат от зимен сън. Сега с вас ще изиграем една игра, в която ще участват цветчета и животни. Аз ще ви показвам картинка на някое животно или цвете, а вие искам да ми кажете какво е то.
( показват им се картинки на мечка, зайче, пчела, пеперуда, мравка, птичка, кокиче, теменужка, момина сълза, лале, децата с удоволствие ги отгатват). А сега искам да ми кажете кое животно спи зимен сън?(мечката)А всички ли цветенца, които показах са пролетни цветя?(да) ( децата отговарят много бързо и правилно).
|
2. Слушане
|
Сега ще ви запозная с една пролетна песничка. Нека да я чуем. (пускаме песента „Кой почука”).
|
3. Беседа и въпроси
|
Някой знае ли как се казва песничката? Песничката се казва „ Кой почука”
Разбрахте ли за какво се пее в песничката?
Сега ще я чуем още веднъж, за да разберем дали има непознати думички и много внимателно да слушате, за да разберем какво се случва през пролетта.
|
4. Повторно слушане
|
Децата внимателно и съсредоточено слушат песента и проследяват всеки момент.
|
5. Подръжателно пеене
|
Някои от вас сигурно са слушали песничката и преди. Искате ли да направим една игра? Ще пусна песента отново и там където чуете да се пее „кап-чук, пак тука, раз-два, зън-зън ” вие ще пляскате с ръце заедно с мен. След това учителката раздава барабанчета на някои деца и им дава указания къде точно да удрят с палките.
Браво деца! А сега нека се опитаме да я изпеем заедно цялата.
|
6. Музикално- ритмични движения
|
Сега ще чуем още една много хубава песничка, която сме я слушали безброй пъти. Сетихте ли се коя е песничката?(„Кокиченце, момиченце”) Както знаете кокичето е предвестник на пролетта, и ни съобщава че зимата си е отишла. Хайде да ми покажете и танца, който научихме по песничката.(децата танцуват валс по двойки, и само момиченцата танцуват като балерини)
Браво! Вие сте чудесни, запомнили сте както танцът, така и песента. Браво!
|
|
Методически пояснения и коментар:
Използвани са две музикални дейности. Работи се за певческите умения на децата. Съчетава се слушането на музика с игра. Възприеха бързо песничката.
Сподели с приятели: |