08 февруари 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата26.10.2018
Размер268 Kb.
#100287
08 февруари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Уникален сюрреализъм в Пловдив

Не пускат трупове от моргата без платени здравни вноски
Искали да си приберат парите от клиничната пътека
РАДКО ПАУНОВ

От пловдивската университетска болница отказали да предадат на 54-годишния Несим Юмер от кърджалийското село Бели пласт тялото на починалата му съпруга.

За да го получи, той трябвало да плати в НАП три невнесени нейни здравни вноски.

Случаят стигнал до шефката на отдел „Обслужване" в пловдивската дирекция на агенцията за приходите Ася Попхристова. Тя направила собствено разследване, от което станало ясно, че това е незаконно. Но болниците държали постъпващите да са с уредени здравноосигурителни права, за да си приберат парите по клиничната пътека.

Според данъчната това бил четвъртият или петият идентичен случай, в който тя трябвало да се намесва.


Отменена е поръчка за доставка на оборудване за онкологичния център във Враца. Комисията за защита на конкуренцията установила, че определеният участник за изпълнител предложил медицинска апаратура, част от която не отговаря на параметрите, заложени от възложителя.


И за мъртвите милост няма
В България пазарната икономика може и да не е в цветущо здраве, но опре ли до пари и сметки, нямаме равни. Няма милост нито за здравите, нито за болните. А сега и за мъртвите. Така е според логиката на една морга в Пловдив, която не дава телата на починалите на техните близки, за да ги погребат с достойнство, а първо бърза да прибере парите им.

Вярно, че по документи няма как да се искат здравни вноски от умрял човек, но пък никой не ги спира да притиснат до стената близките му. Такава е логиката на хора от въпросната морга. Е, поне в този случай човекът от кърджалийското село Бели пласт бил пожален и направо спасен от една чиновничка. Но не всеки ще извади този късмет... Затова хората трябва да си отварят очите на четири и да си търсят правата. И да знаят, че здравните вноски се събират от живите, не и от умрелите. Иначе, ако оставим болници и морги, ще ни се качат на главите само и само да съберат още и още пари.




Морги не пускат трупове без платени здравни вноски

Данъчни в потрес, няма как да издадат документ на умрели
РАДКО ПАУНОВ

Може ли мъртъв да плати здравните си вноски, за да бъде освободен от моргата и близките му да го погребат?

54-годишният Несим Юмер от кърджалийското село Бели пласт се сблъскал със суровата действителност в Пловдив. На 7 януари т.г. той отишъл да прибере тялото на покойната си съпруга Хавзе от университетската болница в града. Там служителка буквално го "застреляла": "Първо трябва да платиш в НАП здравните й вноски и тогава ще получиш тленните останки."

Смазан от скръб и от непознаване на нормативните изисквания, Несим поел с братовчед си към приходната агенция в края на града.

"И там се случи чудо!", връща се към кошмара опечаленият съпруг. Заварил опашка от 300 души. Той бил 301-ият. Служителка раздавала но-мерца и когато стигнала до Несим Юмер, го попитала при кого иска да отиде.

"Не зная. Трябва да платя със задна дата три вноски от 110 лева за покойната ми съпруга", отчаяно отговорил той. Данъчната онемяла. Бързо завела човека при шефката на дирекция "Обслужване " Ася Попхристо-ва. Тя едва не припаднала от изумление, когато опечаленият й разказал за какво е дошъл.

"Това ме потресе", признава Попхристова. Вдигнала телефона и се обадила в лечебното заведение. "Кажете ми как е възможно да издам удостоверение на починал? На чие име да напиша документа, че покойниятняма здравни задължения", попитала тя. Изрично заявила, че няма да издаде такова удостоверения, защото било все едно да чакаш от умрял писмо.

"Аз съм една обикновена секретарка", отвърнала отсрещната страна и затворила телефона. Тогава Попхристова набрала районната здравна каса. Попитала шефката на "Болнична помощ" д-р Валерия Петрова как да процедира в този случай.

Лекарката се възмутила и обяснила, че здравните заведения нямат право да искат пари от мъртъвци. Те били длъжни да поемат всеки спешен случай, независимо дали пациентът е плащал редовно вноските си.

Ако той не е осигурен, здравното министерство поемало разходите за престоя в болницата. В този случай лечебницата пък не можела да получи пари по клинична пътека от касата. По тази причина болниците държали покойният да е с изрядни осигурителни права, за да могат да си вземат полагащите пари и от двете места.

"Тогава Попхристова се обърна към мен с думите: "Отивате и си прибирате трупа от моргата!

Никой няма право да го задържа. Пари на никого няма да плащате!

Ако някой ви поиска или започне да ви създава спънки, ми се обадете незабавно", разказа пред "24 часа" Несим Юмер. Той благославя Попхристова и казва, че по-добър човек от нея не е срещал.

Данъчната му споделила, че за нея това бил четвъртият или петият случай да освобождава труп от морга в пловдивски болници. Последният бил с28-го-дишно момче, което катастрофирало в Пловдив и издъхнало в лечебното заведение. Едва след намесата й близките получили тялото му.

Заради тези парадокси Попхристова предложила на семинар да бъде включен въпрос към кандидатите за работа в приходната агенция: "Как се освобождава труп от морга?"

Юмер Несим и близките му пък недоумяват как е възможно да се искат пари

от мъртъвци. "Нали смъртта заличава всичко", пита той. В онзи момент, съсипан от скръб, той бил готов да плати каквото му поискат, за да вземе тялото на жена си. 53-годишната Хавзе не била боледувала никога през живота си, твърди мъжът й. През декември миналата година той се върнал от гурбет във Франция и се канили да пътуват до Турция за Нова година, където живеели двете им дъщери.

"Щяхме да тръгваме на 30-и, но предния ден Хавзе получи болки в сърдечната област. Сутринта отказа да пие кафе, поиска само чай", разказа съпругът. Закарали я с "Бърза помощ" в Кърджали. Там й направили изследвания и лекарката предупредила Несим, че жена му има не повече от 2 часа живот и бързо трябва да я транспортират до Пловдив. Закарали я в кардиохирур-гията по спешност. Там констатирали спукана аорта.

Била направена спешна операция, лекарите обяснили на съпруга, че за да няма болки, я държат приспана. Несим се прибрал в Бели пласт и на 6 януари позвънил в болницата да пита как е жена му. Казали му, че е вдигнала температура. В късния следобед пак се обадил и тогава му съобщили, че Хавзе е починала.

Тя е осигурявана до 2006 г., признава мъжът й. Дълги години двамата работили в Плевенско, където отглеждали тютюн. Хората от Бели пласт описват Хавзе като усмихната и много работлива жена. "Добре, че Несим е попаднал на свястна служителка в НАП, иначе щяха да го мотаят да не може да прибере тялото на жена си", казва съседът Ремзи Ибрям.

Точно сега ли трябваше да се случи това с жена ми, натъжава се вдовецът, който дълго е пребивавал в Холандия като общ работник. "Там, като идеш на лекар, ти обръщат внимание. Толкова наши жени родиха в чужбина, такова нещо не е имало с тях", разсъждава Несим Юмер.

Абсурд! Имаме регламент, твърдят от болницата

Има регламент, в който изрично е посочено срещу какви условия и документи се предават труповете на близките, обясни зам.-директорът на пловдивската университетска болница Момчил Мавров. Той нарече случая с Хавзе Юмер "пълен абсурд" и е категоричен, че никой от служителите на здравното заведение не е поставял такива условия на съпруга й.

Предоставянето на телата на близките се извършва от дежурния персонал в моргата срещу акт за смърт, допълни Мавров. Той е убеден, че подчинените му не могат да искат документи за платени вноски от роднините на покойния.

"Ръководството не знае за такъв случай, а регламентът в нашата болница се спазва желязно. Трябвало е данъчните да се обадят в администрацията при нас, а не да разговарят със санитарката", обясни Мавров.


Касата: Парадоксално е починал да плаща
Не би трябвало да се иска от умрял да плаща, парадоксално е. Така шефката на "Болнична помощ" в РЗОК - Пловдив, д-р Валерия Петрова коментира случая с Хавзе Юмер.

"Г-жа Попхристова от НАП ми се обади точно по този въпрос. Като лекар се възмутих. И заявих, че за покойници здравноосигурителни вноски не би трябвало да се плащат", припомни д-р Петрова.

Тя допълни, че болницата ще получи от здравното министерство плащане за престоя на пациентката, тъй като е приета по спешност. Но сумата щяла да е изчислена на леглоден. "А ако жената е била осигурена, тогава щеше да получи от нас цялата сума от пакета", уточни д-р Петрова.


Магнезият по-важен от холестерола за здраво сърце

Минералът може да сваля кръвното и подобрява еластичността на кръвоносните съдове
Нивата на магнезий в кръвта са по-важни като индикатор за риска от сърдечносъдово заболяване отколкото холестерола. До този извод стигна голямо проучване на учени от САЩ, съобщи „Медикъл нюз тудей". Именно ниските нива на минерала са свързани с риска от хипертония, диабет, сърдечна аритмия и стенокардия. Липсата на магнезий е и причина да се повишава концентрацията на лошия холестерол. В състояние на стрес организмът изразходва повече от него.

Учените не за първи път посочват важната роля на минерала за сърцето. Ролята му обаче е подценявана през годините. Мазнините в кръвта се изтъкват като основен рисков фактор за инфаркти и инсулти. Грешният подход довел до ръст от 40% при болестите на сърцето през последните 50 г. Особено богати на магнезий са варива, ядки и банани.

Консумацията на калций, особено ако магнезият в организма не достига, също увеличава сърдечносъдовия риск. Двата минерала трябва да са в баланс. Магнезият е от съществено значение за регулиране на обмяната на веществата, спомага за намаляване на кръвното налягане и разширяване на артериите, изтъква и д-р Мехмед Оз, професор по хирургия в Колумбийския университет.


В „Св. Лазар" проблемната бременност завършва с успешно раждане
Проблемната бременност изисква внимателно проследяване, за да завърши с успешно раждане, казва д-р Валентин Николов от болница "Св. Лазар" в столицата и добавя, че екипът му успява да се справи с тази трудна задача. Има доста неща, които бъдещите майки трябва да знаят за пренаталната диагностика, добавя той. Много от жените, които идват при д-р Николов, са с проблемна бременност, някои са претърпели един или повече спонтанни аборти. Търсят го заради опита му - той се занимава с патология на бременността от 30 г. Има специализации в доста страни, като най-дълго време е прекарал във франция. Докторатът му пък е посветен на пренаталната диагностика и вродените аномалии на централната нервна система. Той описва за първи път в България ехографската диагностика на случаи със спина бифида - дефект на гръбначния стълб, несъвместим с живота. В повечето случаи плодът се износва до края на бременността, но новородените живеят броени дни. За жените с проблеми е важно да бъдат наблюдавани внимателно, докато износват плода, и през това време да се избере най-подходящият начин за раждането, казва още д-р Николов. За да стане това по съвременните стандарти, е необходима модерна апаратура. Затова в "Св. Лазар" инвестират в ново оборудване. От края на 2011 г. болницата разполага с нова реанимация и операционна, където се извършват всички гинекологични и урологични интервенции. За възстановяване след раждането пък жените могат да изберат комфортна стая или апартамент.

Правилните грижи могат да спасят два живота - този на майката и този на бебето, казва д-р Николов. Един или повече спонтанни аборта често са причина жените да търсят консултация с него. Приблизително една от 10 бременни губи бебето си до третия месец, сочи статистиката за страната. Обикновено има дефектен набор от хромозоми във фетуса, той не е жизнеспособен и загива, пояснява д-р Николов. В повечето случаи причината е спорадична - появила се е само в тази конкретна ситуация. Тогава не се предприема никакво лечение, а се чака нова бременност. Ако обаче спонтанните аборти се повтарят, това означава, че вероятно двойката има някакъв генетичен проблем.

Други причини за спонтанните

аборти може да са аномалии на матката, несъвместимост на резус фактора на кръвната група между партньорите, влияние на околната среда (интоксикации). Прегледът при гинеколог всяка година е абсолютно наложителен, за да се отхвърлят съмнения за патология на маточната шийка. На жени, които искат да забременеят, се препоръчва да направят онкопрофи-лактичен преглед с колпоскопия и ци-тонамазка.

Сериозен здравословен проблем при бременните е и хипертонията. Някои жени я имат, преди да забременеят. По-коварна е тази, която се появява през втората половина на бременността. Прееклампсията - повишаване на кръвното по време на бременност, е сериозно усложнение, което може да се овладее с медикаменти, но в някои случаи протича тежко. Не всяко покачване на стойностите е прееклампсия, но точната диагноза може да бъде поставена само от специалист.

Най-тежкото усложнение на прееклампсията се нарича еклампсия, то може да причини отлепване на плацентата, загуба на плода и загуба на кръв, която може да застраши дори живота на бременната, смята д-р Николов. При еклампсията кръвното е доста по-високо от обичайното, има силно главоболие и болки в гръдната област.

Какво се прави в такива случаи?

По принцип високото кръвно е опасно както за майката, така и за бебето, затова навреме трябва да се вземат мерки. Правят се вливания, следи се балансът на белтъчините, течностите и електролитите. Кръвно, което се е появило по време на бременността, най-често отшумява след раждането. Месец по-късно обаче жената задължително трябва да провери дали стойностите са нормални, съветва д-р Николов.

В „Св. Лазар" довеждат до успешно раждане бременни с най-различни проблеми. „За 13 г. сме имали най-различни случаи, но ето един по-особен - много тежко беше състоянието на жена в осмия месец с уртикария. Бременната беше в обриви от главата до петите, започнаха и контракции", разказва д-р Николов. Наложило се спешно да бъде направено секцио, тъй като 12 часа след появата на алергията започнал да страда и плодът - тоновете му падали. Сега обаче и майката, и детето са добре. След раждането минала.


Д-р Борислав Ацев, кардиолог в Университетската болница „Св. Екатерина"

Може ли постоянно да се пие магнезий за сърцето?
Магнезият е минерал, който се съдържа в човешкото тяло и е изключително важен за повече от 300 химически реакции, поддържащи човешкия организъм здрав. Той постъпва по естествен начин чрез храната, но когато се установи от лабораторните изследвания на кръвта, че нивото му е ниско, се налага да се приема допълнително под формата на лекарства или хранителни добавки. Магнезият се използва при лечение на различни за-

болявания, но едно от най-честите му приложения е при болестите на сърцето и кръвоносните съдове

Такива са например аритмиите, високото кръвно налягане, нарушения на обмяната на холесте-рол, исхемична болест на сърцето.

От посочените данни се вижда, че при хора с ниско ниво на магнезий в организма и сърдечносдови нарушения магнезият може да се приема постоянно. Когато се приема като лекарствен препарат, трябва да се спре само при проява на странични ефекти. Например високи дози магнезий не трябва да се прилагат при пациенти със сърдечен блок. Те може да доведат и до аритмии, ниско кръвно налягане, затруднено дишане и дори до кома.

Магнезият има добър ефект при редуциране на симптомите при митрален клапен пролапс. При някои хора с исхемична (коронарна) болест на сърцето намалява честотата на сърдечните атаки

Макар и незначително намалява долната (диа-столната) граница на кръвното налягане с около 2,2 mmHg. Комбинацията на магнезий с калциеви антагонисти води до значителен ефект на понижаване на кръвното налягане.

Магнезият е част от комплексното лечение на сърдечносъдови заболявания и комбинацията им с други болести като депресия, захарен диабет, мускулни нарушения, при прием на диу-ретици и други. Например при повишено кръвно налягане освен обичайните лекарства може да се добави магнезий за успокояване на нервната система или засилване на ефекта на калциевите антагонисти. При всички случаи на лечение и профилактика с магнезий е необходима консултация с кардиолог и проследяване на ефекта от лечението и неговите положителни реакции. Необходимо е и периодично да се проверява нивото на магнезий в организма и по-точно в червените кръвни клетки (еритроцити).


Десислава Атанасова, министър на здравеопазването:

Проблеми, трупани над 20 години не се оправят за един мандат
Не сме се отказали в никакъв случай от диагностично-свързаните групи, но действително много работа трябва да се свърши, за да бъдат въведени. И в момента от Националния център по здраве и анализи работят по въвеждането на диагностично-свързаните групи. Просто техническата подготовка изисква прекалено много време. И за съжаление проблеми, които са трупани над 20 години в тази система, наистина не могат в рамките на само един мандат да бъдат решени. Тази година за здраве са отделени най-много средства от всички бюджети досега - 3 милиарда и 400 милиона. Аз мисля, че ние не трябва да разчитаме само на бюджетни средства, затова търсим и най-различни европейски програми и наистина успяваме да ги реализираме. Докато преди няколко години бяха спрени всички еврофондове и единствено и само се разчиташе за реконструкция и обновяване и на болниците на бюджетни средства, сега вече не е така, и не само. Има много мерки, които са свързани с обучението на лекарите. В момента тече и един проект за спешната помощ на стойност 6,5 милиона, който е за обучение на всички работещи там - от шофьора до лекаря. Също и проектът за скрининга на онкологичните заболявания - 20 милиона европейски средства. 148 милиона за реконструкция с фокус диагностика и лечение на онкологията. Това са все усилия, които трябва да бъдат оценени, и наистина в рамките на няколко месеца са реализирани тези проекти.


Доц. Здравка Валерианова, изп. директор на Националната онкологична болница в София:

Тютюнът и алкохолът провокират рака
По инициатива на Световната здравна организация и Международния съюз за борба с рака от 2005 г. насам на 4 февруари отбелязваме световния ден за борба с рака. Идеята е хората да се информират по-добре за тези заболявания, да знаят как могат да

бъдат предотвратени или какво да се направи, ако вече са диагностицирани, и как да се започне своевременно необходимото лечение. Ракът действително е социалнозначимо заболяване. Не бих казала обаче, че е страшно. То е като всички останали болести.

По данни на Националния раков регистър всяка година в България с рак се диагностицират над 34 000-35 000 нови случая. Прави впечатление, че това заболяване нараства през годините. Тази тенденция е характерна

не само за нашата, но и за редица други страни. На първо място пушачите трябва да спрат цигарите, особено вреден е и престоят в затворени помещения, в които се пуши. Радостно е, че нашето правителство предприе мерки в това отношение, които ще окажат добро влияние върху здравето. На второ място, макар и не по-маловажна от тютюнопушенето, е консумацията на алкохол. Тук не става дума въобще да не се пие, а с мярка и в никакъв случай да не се злоупотребява.




ЗДРАВНИЯТ МИНИСТЪР СЕ ИЗПОВЯДА ПРЕЗ СЪЛЗИ

Атанасова: Имах рак, но го преборих
ПОЛИ ПАНТЕВА

Здравният министър Десислава Атанасова призна по време на благотворителен концерт за борба с рака на маточната шийка, че самата тя е чувала тежката диагноза рак и то за себе си. Здравният министър излезе на сцената на зала №1 на НДК, придружавана от певеца Орлин Павлов. Тя сподели своята лична история пред над 10-хилядната публика, която се събра на благотворителен концерт в помощ на кампанията срещу рака на маточната шийка. Концертът бе под патронажа на парламентарния шеф Цецка Цачева.

Изповедта на министър Атанасова не мина и без искрени сълзи.

„Много се вълнувам и ще ви кажа защо. За пръв път признавам това пред такава аудитория, но аз самата съм била с такава диагноза. Преминала съм тази борба и знам какво е”, искрено заяви Десислава Атанасова.

„Развълнувана съм и от това, че имам честта да видя толкова много млади хора, които ги е грижа за здравето и живота на всяко момиче. Днес сме се събрали тук по две причини. Първата е да се насладим на таланта на нашите български звезди, а втората да бъдем съпричастни, защото всеки ден по една жена умира от това заболяване, а то може да бъде предотвратено”, допълни министърът. Освен Атанасова на благотворителното събитие бяха кметът на София Йорданка Фандъкова, зам.-министърът на здравеопазването д-р Минчо Вичев и шефът на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова.

Зад каузата „Заедно срещу рака на маточната шийка, подкрепи живота” застанаха десетки родни звезди.




Моргата отказва да предаде трупа на жената

Болница иска данък здраве за починала

Oт НАП обяснили на съпруга, че не дължи нищо
Ели Крумова

Морга в пловдивска болница поиска осигуровки от близките, за да освободи трупа на починала жена. Ако роднините й откажели да ги платят, те нямали да предадат тялото на мъртвата, казали от лечебницата. За това се оплака съпругът на починалата Хавзе – Несим Юмер от кърджалийското село Бели пласт. Той отишъл в НАП-Пловдив и там се срещнал по чиста случайност с шефката на дирекция „Обслужване на гражданите” Ася Попхристова. Тя обяснила на Несим, че „да се иска удостоверение от починал човек, че не дължи здравни осигуровки, е все едно да се чака от умрял писмо” Попхристова не иска да се шуми с името й, но признала, че имала още няколко такива случая с пловдивската морга. Под тепетата я оперирали и казали на Несим, че жената е добре и ще се оправи. На 6 януари обаче Хавзе вдигнала температура, поставили я на диализа и обяснили на мъжа й, че единият й бъбрек не е добре. Ден по-късно му било съобщено, че съпругата му е починала. „Ставаше дума за 110 лева и бях готов да ги платя, само и само да си взема Хавзе твърди опечаленият съпруг.

От болницата в Пловдив категорично отрекоха да са искали пари за здравни вноски от близки на починали пациенти.

„Това е абсурдно. Имаме правила за предаване на труповете на близките роднини и това става само срещу смъртен акт. Не се изискват никакви други документи”, заяви зам.-директорът на здравното заведение Момчил Мавров.




Джипитата с ПОВЕЧЕ НАПРАВЛЕНИЯ
СИЛВИЯ Ангелова

Общопрактикуващите лекари и специалистите в извънболничната помощ вече имат право да дават 15 на сто повече направления за прегледи и изследвания над предвидения лимит. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса. До миналата година те имаха право да дават само до 10% над тези, които им се отпускат всеки месец, припомниха оттам. Улеснението предвижда решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса и е залегнало в „Правила за реда за определяне на броя на специализираните медицински дейности и стойността на медико-диагностични дейности за назначаване от изпълнители на първична и специализирана медицинска помощ”.

Занапред обаче лекарите ще трябва предварително да подадат заявление за допълнителните бройки до съответната районна каса, която на свой ред да поиска отпускането им от националната.

Самото отпускане на допълнителните бройки ще става в рамките на една седмица, увериха от НЗОК. Оттам обясниха, че промяната е направена, за да се използват талончетата по-ефективно.

Когато обаче става дума за скъпи изследвания, процедурата ще е значително по-опростена.

Директорът на съответната районна каса ще има право да разпредели в случай на необходимост допълнително 15 на сто от определените направления за ядрено-магнитен резонанс за тримесечието.




Направления в... буркани
Има хора у нас, които не са се освободили от социалистическото мислене, все някакъв дефицит им е в главите. Ту тичат да се запасяват с евтини стоки, които после непотребни събират молците по килери и гардероби, ту вземат направления за щяло и за нещяло. Оказа се, че се запасяваме и с направления за преглед при специалист, които въобще не използваме. Проверки на здравната каса през миналата година показаха, че не всички издадени талончета от личните лекари след това са послужили за преглед или изследване. В същото време не един и двама не могат да се доберат до талончето, макар и да имат

нужда, защото просто някои „предвидливи" си ги трупат вкъщи за всеки случай. За да спре тази порочна практика, Надзорният съвет на НЗОК взе мерки - допълнителни бройки направления вече ще се отпускат на джипитата само след заявление до районните здравни каси, които на свой ред ще искат разрешение от централата за издаването им. Тази година НЗОК отпуска до 15%, вместо както досега 10 на сто над лимитите. Остава джипитата да се научат да предвиждат нуждите на пациентите. А онези, които се запасяват с направления без нужда, да си теглят последствията с някоя и друга глоба например.




Атанасова проверява болница, вместо да прати дете на лечение
Дина ХРИСТОВА

Здравният министър Десислава Атанасова е разпоредила вчера проверка в софийската болница "Света Анна", която трябва да установи дали са спазени всички стандарти при проведени две неуспешни операции на 10-годишния Николай Марков от Добрич през м.г. Реакцията идва ден след като майката на момчето Тони Маркова се оплака в медиите, че въпреки неуспешното лечение у нас, при което освен операциите са проведени и 33 курса лъчетерапия, от фонда за лечение на деца в чужбина отказват да отпуснат на детето средства за интервенция навън. Аргументът е, че операцията може да се извърши и у нас. Преди година момчето е диагностицирано с тумор в мозъка, който е определен за оперативно премахване. Николай е опериран два пъти в "Света Анна", но според родителите и двата пъти - неуспешно. Те успяват да консултират детето си в клиника в Турция, където им дават добри надежди за успех срещу 30 000 долара. Сега семейството събира парите от дарения. Вчера от здравното министерство уточниха, че въпреки неуспешното лечение у нас детето няма да вземе пари от фонда, тъй като според правилника за работата му, когато едно заболяване може да бъде лекувано в България и експертната комисия потвърди това, от него не може да се финансира лечение в чужбина. Децата обаче са здравно осигурени и министър Атанасова би могла заедно със здравната каса да потърси вариант за финансиране на лечението му през нея.




Болница търси осигуровки от мъртвец
Ваня ДРАГАНОВА

54-годишният Несим Юмер от кърджалийското село Бели пласт бе принуден да плаща здравни вноски за починалата си жена Хавзе, за да може да вземе тялото й. Случаят е от 7 януари т.г, а здравното заведение, поискало осигуровки от мъртвец, е Университетската болница „Св. Георги" в Пловдив.

Хавзе била приета по спешност със скъсана аорта на 29 декември. Оперирали я успешно, но се появил проблем с единия бъбрек. Поставили я на хемодиализа, ала и това не помогнало и на 6 януари починала.

На другия ден Несим тръгнал към Пловдив, за да прибере тялото на жена си и да я погребе, но в болницата му казали, че преди това, трябва да плати здравни осигуровки за три месеца на нейно име. Едва в НАП шефката на дирекция „Обслужване на гражданите" Ася Попхристова му обяснила, че съпругата му не дължи нищо, защото е била хоспитализирана не по свое желание, а по спешност, а за това плаща държавата. После го предупредила да не подписва никакви документи в болницата. Обадила се на дежурните, за да обясни и на тях, че нямат право да искат никакви вноски от мъжа, и така решила проблема на Несим.

„Това не ми е първият случай, имам поне още 4-5 такива", гневи се Попхристова, която не иска да се шуми около нея, но не е могла да премълчи. „Това е абсурд, имаме правила за предаване на труповете на близките роднини и това става само срещу смъртен акт, не се изискват никакви други документи", категорично отрече зам.-директорът на болница „Св. Георги" Момчил Мавров.


Майка души рожба на три дни

Лекари се борят за живота на пеленачето
Любомир ИЛИЕВ

Майка посегна на 3-дневната си дъщеря и се опита да я удуши в Кубрат. Това съобщиха вчера от полицията в Разград.

Фикрие Хюсеин (23 г.) от русенското село Тетово родила момиченцето на 3 февруари. Във вторник жизнените показатели на бебето внезапно паднали. Притеснени да не загубят детето, лекарите го транспортирали с линейка до Русе. Там колегите им открили по вратлето на пеленачето следи от душене п алармирали полицията.

Те установили, не бъбреците на детето са сериозно увредени и че състоянието му е резултат на физически травми, нанесени часове след раждането.

Лекарите се борят за живота на бебето, но състоянието му продължава да е критично. „Има опасност за живота му", обявиха докторите.

Униформените на свой ред прибрали Фикрие от родилното в Кубрат и я настанили в местния арест. Пред пазителите на реда тя отрекла да е посягала на новороденото.

Според кората в Тетово 23-годишната жена отдавна е известна с доста фриволното си поведение. Момиченцето е четвъртото й дете, според мълвата всичките са от различни бащи. Другите три са дадени в социални домове. Такава участ майката отредила и на най-малката си рожба. Момиченцето трябвало да поеме към дома в сряда.

„Фикрие е етническа туркиня. Живее с родителите си, които по местните стандарти са добре устроени битово. Самата тя не работи", разказаха съседи.




Здравната реформа
Докъде ни доведе властта? Дотам, че болниците в по-малките градове в страната да разпродават чаршафи, ножици, пинцети и стари пожълтели лекарски престилки, за да покрият поне част от дълговете си. Такава е жалка съдба и на болницата в град Елена - една от първите в България след Освобождението. Лекарите и медицинския персонал там не са получавали заплати от 2010 г. Ръководството е принудено да обяви за разпродаване цялата апаратура и инвентар. Властта не си мръдна пръста, за да помогне на жителите на Община Елена да си запазят здравното заведение. Сега на тях им се налага да пътуват до най-близкия град - Велико Търново, за да посетят доктор. А ако се наложи да се потърси спешна медицинска помощ, разстоянието от Елена до В. Търново може да се окаже фатално за пациента. Това не е единственият град у нас, подложен на здравен геноцид от правителство. На картата (виж снимката) са показани болниците, които изчезнаха, заради здравната реформа на ГЕРБ. Освен посочените се очаква да се зачеркнат и лечебниците в Генерал Тошево, Котел, Царево и Малко Търново, с което общия брой на закритите болници ще стане 20. Гербаджийската "здравна" реформа, всъщност "разболя" 27.8 % от населението на България, които вече няма къде да се лекуват. Властта продължава с унищожаването на общинското здравеопазване. Хората в малките общини пък продължават да си плащат здравни осигуровки. Интересно ако по местата, където закриват болници, жителите просто спрат да ги плащат?! После се питаме защо всички наши специалисти бягат в чужбина. Медиците напускат България не само защото са нископлатени, но и остават без работа, след като се закриват масово болници. Най-лошото в случая е, че не само здравеопазването ни е пред пълен разпад. Цялата страна е пред крах и заплашена от ликвидиране заради убийствената политика водена от управляващата партия на Бойко Борисов.


ГЕРБ става рекламен агент на смъртоносна ваксина
Управляващите ще предоставят безплатен преглед при гинеколог с надеждата, че хората ще ги заобичат ЕРБ започва скандална кампания за рекламиране на спорни ваксини за рак на шийката на матката, за които скоро се разбра, че водят до различни странични ефекти, та дори и до смърт.

Софийската секция на управляващата пар тия ще подарява гине кологични прегледи три столични болни ци, обявиха официал но от пресцентъра на ГЕРБ в края на миналата седмица. Лобирането за ваксините ще се осъществи под формата на инициатива, свързана с Европейската седмица за превенция на рака на шийката на матката. Припомняме, че в края на миналата година мнозинството в НС прие тази ваксина да бъде слагана на деца на 12-годишна възраст, а малко преди това депутатът на управляващите Лъчезар Иванов, по-известен като Лъчо Мозъка, вкара в закона момиченцата да бъдат инжектирани с тази отрова.

Напоследък у нас горещо ни препоръчват да се ваксинираме срещу човешки папилома вирус, но явно забравят да ни информират за опасните странични ефекти от тази ваксина, както и за десетките смъртни случаи, които тя е причинила до момента.

Според запознати,

Ваксината срещу рак на маточната шипка е една голяма лъжа.

Освен че има редица странични ефекти, като световъртеж, загуба на съзнание, чести припадъци, подуване, и както вече споменахме - опасност от летален изход, ваксината може да ви зарази с рак.

Ако можех да се върна назад, никога не бих си направила ваксината срещу рак на маточната шийка. Само исках да се предпазя от болестта, не знаех, че с това животът ми ще свърши. Това са думите на Габи Суонк, жертва на лъжите на здравните власти. Американската студентка си прави превантивна имунизация срещу човешкия папилома вирус, тъй като има фамилна обремененост. Малко след това Габи вече не е същата. Получава възпаление на централната нервна система и прекарва живота си на легло. Габи оцелява, макар да живее на сън!

Много млади момичета обаче намират смъртта си заради страничните действия на ваксината срещу човешки папилома вирус (HPV).

У нас има шумна рекламна кампания на ваксините срещу рак на шийката на матката. Никой обаче не обелва и дума за страничните ефекти от тях и за опасността от летален изход. В кампанията не споменават за нито един от смъртните случаи, за нито една от жертвите на ваксината, за парализата, за внезапните припадъци, за ужаса, който може да ви сполети в случай, че се ваксинирате.

Официалната статистика сочи близо 50 смъртни случая при млади момичета след ваксиниране срещу HPV.

Но в България, изглежда, никой не си позволява да говори за опасността от ваксините срещу HPV. А точно обратното - правителството, съставено от ГЕРБ, подкрепя една такава инициатива, като на практика поставя начало на този ужас, който в много други страни вече са изпитали. Защото никой не споменава за 14-годишна-та Натали Мортън, например, която почива минути, след като й поставят ваксината. Никой не говори за 21-го-дишната Емили Тарсел - също жертва на имунизацията.

Според запознати, ваксината срещу рак на маточната шийка е една голяма лъжа. Освен че има редица странични ефекти, като световъртеж, загуба на съзнание, чести припадъци, подуване, и както вече споменахме -опасност от летален изход, ваксината може да ви зарази с рак.

Според независимо изследване почти всяка втора жена носи вируса в себе си

шоп не представлява опасност за живота, тъп като трудно се активизира.

Ако обаче жената бъде ваксинирана с вируса, вероятността тя да се разболее от рак на шийката на матката става огромна. Нещо повече - при направените анализи след ваксиниране срещу HPV, не е бил открит никакъв терапевтичен ефект. Остава само въпросът защо и кой има интерес да ни разболява от човешки папилома вирус. Защо никой в България не говори за страничните ефекти от ваксината, а така нагло ни я препоръчват в големите медии, а ГЕРБ дори си правят предизборна кампания чрез раздаване на безплатни гинекологични прегледи и рекламиране на самата ваксина? Кой финансира всичко това? Толкова алчни и безскрупулни ли са фармацевтичните компании и здравните власти, че да създават такова средство за изтребване на хората?


Доктор на емира пое трансплантациите

Д-р Мариана Симеонова лекувала семейството на кувейтския наследник
Агенцията по трансплантациите вече е в ръцете на нежна дама. Д-р Мариана Симеонова пое поста от предшественика си, след като здравният министър Десислава Атанасова го освободи преди седмица заради недобри резултати. Д-р Симеонова говори тихо и много внимателно. Тя познава проблемите на трансплантациите в България и екипите, ангажирани с тази дейност."Налага се изводът, че пропуските са в областта на координацията и организацията на работата между донорските бази и агенцията по трансплантации", твърди Симеонова.

Докторката е добре позната на всички с работата си във Военна болница. Тя привлече вниманието и признанието на всички с един от уникалните си случаи - с 28-годишната Елена Димитрова от София, която вече 3 години живее без черва. Това младо момиче живее втори живот наистина благодарение на непрекъснатите и денонощни грижи на д-р Симеонова, която прави това абсолютно на добра воля. Пациентката й е на парентерално хранене, т.е. специална апаратура влива денонощно в организма й необходимите й хранителни вещества. Казано по друг начин, на гърба си Елена носи своята раничка с "храна".

Колегите на д-р Симеонова са удивени от всеотдайността й към работата, както и към случая на Елена. Лекарката пътува с нея навсякъде по света, където можеше да й се помогне досега. А това са наистина най-добрите центрове по трансплантация в САЩ и Европа и д-р Симеонова ги познава отблизо с най-добрите им практики в областта на присаждането на органи. Този подход "да работиш със сърцето си", да се раздаваш в работата си д-р Симеонова налага като стил и в многобройните си случаи, когато е нужна трансплантация. Но зад тези й успехи стои една кариера, градена с много постоянство и учене през годините.

Д-р Мариана Симеонова избира да работи анестезиолог реаниматор. През 1992 г. започва във Военна болница, където работи повече от 20 години, в Департамента по анестезиология, реанимация и интензивни грижи.

През годините д-р Симеонова учи още здравен мениджмънт, а също и защитава магистратура по международни икономически отношения. Автобиографията й е изпъстрена с обучения във водещи клиники в Израел, Холандия, Русия. Работила е и в болница в Кувейт. В арабската страна се озова по силата на един договор, който има българската Военна болница с аналогичното лечебно заведение там. Кувейтците са придирчиви, лично присъстват на интервютата и подбират лекарите, които искат да ги лекуват. Сред избраните заслужено попада и д-р Симеонова. А Военната болница в Кувейт, както е известно лекува и семейството на емира.

Д-р Симеонова има син студент в Обединеното кралство и много любяща половинка - известен наш лекар анестезиолог.



Светлана ЖЕЛЕВА


Отпадна изискването за рампи в аптеките

МЗ: Има го в друг закон. Пациентите: Да остане в здравната наредба
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Да отпадне изричното задължение аптеките да са достъпни за хората с увреждания, т.е. В да разполагат с рампи.

Това предвижда промяна в Наредба № 28 на Министерството на здравеопазването, която хвърли в паника пациентите. От ведомството побързаха да уточнят, че изискването за улеснение на труднопридвижващите се българи съществува в по-висш акт - в Закона за интеграция на хората с увреждания. Затова не било необходимо същият текст да фигурира в наредба.

„Само че в закона изрично не е споменато рампи да има и в аптеките!", контрираха пациентски организации. „Уточнението в наредбата гарантира 100%, че именно в аптеките, където отиват най-вече болни хора, всички ще имат осигурен достъп. Освен това как ще „гоним" оттук нататък общините или другите институции, за да принудят собствениците на аптеки да изградят рампи?! (б. р. - в момента Регионалните здравни инспекции следят за подстъпите)", заяви Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.

„Мярката е стъпка назад, аз самият 6 месеца бях със счупен крак и знам колко трудно става придвиждането у нас. Едва излизах от къщи. Но явно хората с увреждания не са приоритет на държавата", каза Станимир Хасърджиев, шеф на Националната пациентска организация. На същото мнение е и Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той добави, че Българският фармацевтичен съюз (БФС) отдавна иска отпадането на рампите, защото не желае членовете му да правят разходи. „А става дума за смешни суми от порядъка на 200 до 2000 лв., колкото струва монтирането на съоръжението", каза още Костов.

Сагата с рампите започна от миналата година. Тогава работна група от експерти от БФС, агенцията по лекарствата и други здравни специалисти предложи на МЗ вече отворените аптеки да не са длъжни да имат рампи, а само новите обекти. И идеята им намери място в наредбата. Сега вече отпада задължението и за новоразкритите.

„Осигуряването на достъп на хората с увреждания е уредено в друг закон, затова поправката на наредбата не е неочаквана", смята Мирослав Ненчев, председател на БФС. И добави: „В момента пред всеки обществен обект трябва да се постави рампа и през 2 метра на улиците да има издигнати височини. Най-добре е държавата да вдигне нивото на всички тротоари и директно да се влиза в аптеките." На въпрос на „Труд" откъде ще се вземат пари, че да се „прекроят" всички тротоари у нас, той отвърна: „Може да се кандидатства по европроекти.


Аптеките не са ли и за инвалиди
Аптеките са на път да прецакат инвалидите, като се освободят от ангажимента си да изграждат рампи за достъп, В заверата участва и здравното министерство, което сваля от наредба № 28 това им задължение.

Обяснението, че всичко това е гарантирано в закона за интеграция на хората с увреждания, е измиване на ръцете. Ясно е, че ако в нито един нормативен документ под заплаха от санкция не е записано, че аптеките са задължени да построят тези рампи, е без значение дали това го има в закона, или не. Достатъчно е да се види колко дрогерии са изпълнили до момента закона.

Но защо държавата се грижи повече за аптекарите, вместо да облекчи максимално и без това нелекия бит на инвалидите? За да спести на аптекарите разходи и усилия ли?

А нима те не печелят достатъчно, за да направят този наистина дребен жест към клиентите си? И без това българинът може и да няма пари, но за лекарства все е скътал някой лев.

На светлинни години сме от белите държави, за които основно задължение е да бъде осигурена достъпна среда на хората с увреждания. Нека и нашата държава направи крачка към тях, без да прехвърля отговорността от един закон на друг.


Нов прочит на Данте
Морга в пловдивска болница поиска осигуровки от починала жена. Ако близките й откажели да ги платят, не можели да приберат тялото на мъртвата.

Ако се окаже, че изнудването в болниците е практика, то пациентите и техните близки трябва да бъдат предупреждавани, когато постъпват за лечение. Една табела с надпис от „Ад" на Данте „0, вий, прекрачващи през този праг, надежда всяка тука оставете" ще свърши работа. Защото само щастливата случайност е помогнала на съпруга на починалата да разбере, че го изнудват. За останалите такава ситуация е безнадеждна, понеже всички знаем що за чудовищна машина е администрацията. Явно поговорката „от умрял писмо да чакаш" за ужас на всички ни ще се окаже вярна.

Да държиш труп за заложник, докато извиваш ръцете на опечалените близки, е също толкова низко като постъпките на вандалите, които оскверняват гробовете и крадат каквото могат, даже месинговите букви от надгробните плочи.

Приживе има достатъчно несгоди и ужасии, за да се отнемат достойнството и вечният покой на отишлите си от този свят.




Константин Тренчев, президент на КТ „Подкрепа”:

Загърбих медицината заради синдиката
ВАЛЕРИ РОЕВ
Роден е на 8 февруари 1955 в Стара Загора

Учил е във френски колеж 6 Алжир и френска езикова гимназия в Стара Загора. Завършил е медицина в София

От май до септември 1989 г. е политически затворник

На 8 февруари 1989 г. основава антикомунистическия профсъюз НФТ "Подкрепа"

Един от седемте лидери на опозицията, основатели на СДС

От 1990 г. е президент на Конфедерация на труда „Подкрепа"


- Д-р Тренчев, навършват се 24 години от основаването на „Подкрепа". Каква е равносметката ви за свършеното през това време?

- За мен са дори малко повече години. От октомври 1988 г. съм в организираната българска опозиция по него време - Независимото дружество за защита правата на човека в България. „Подкрепа" беше създадена от почти всички членове на това дружество. Тъй като то беше създадено предимно от политически затворници, в пресата се появиха твърдения, че това са криминални типове, което беше дълбоко невярно. Затова с по-млади членове, които никога не са били съдени, решихме да направим друга организация под формата на профсъюз, към която да не може да бъде отправено подобно обвинение. Направихме го на 8 февруари. Съвпада с моя рожден ден по елементарна причина - това беше повод хората да се съберат на едно място, без да будят съмнения. Събрахме се, решихме го, оповестихме го по западните радиостанции, внесохме учредителните документи в съда за регистрация. Разбира се, мотаха ни, отказаха ни, но ние така или иначе вече бяхме регистрирани в общественото съзнание и това ни спаси. „Подкрепа" е вторият независим синдикат в Източна Европа след „Солидарност".

- Доколко успя да изпълни мисията си синдикатът?

- Аз случайно се озовах в обществената дейност, воден от един-единствен мотив - не обичах и не одобрявах комунистическия режим. Заедно с малко други наши сънародници намерих сила и кураж да го заявя. Така обърках една прекрасна медицинска кариера - завърших с пълно отличие медицина, кариерата ми се развиваше добре, имам няколко изобретения в областта. Обществената ми ангажираност и силното ми чувство против режима ме принудиха, без някой да ме е карал насила, да се хвана с друга дейност, която запрати съдбата ми в абсолютно различен коловоз, в който съм от 24 години и от който положителни емоции не съм получавал.

- В началото „Подкрепа" беше доста политически обвързан. Как успяхте да преодолеете това?

- Ние сме едни от създателите на СДС. Подкрепихме ги масово на първите избори. По-късно обаче под влияние на нашите западни колеги прозряхме, че синдикат и политическа партия не могат да бъдат заедно, защото рано или късно позициите на двете организации ще влязат в конфликт и поради тази

причина съвсем приятелски ние поискахме от пълноправен член да станем наблюдател, а впоследствие напълно излязохме от СДС. Реално политическата ни обвързаност приключи през 1993 г. След това сме имали конфликти още с правителството на Филип Димитров. Ние свалихме правителството на Луканов. Имали сме тежки проблеми с Беров, неописуеми противоречия с Жан Виденов, с Иван Костов, с царя, с тройната коалиция. Сега виждате, че когато става дума за социални проблеми, опонираме, без значение кой е на власт. Това са безспорни доказателства за нашата политическа неангажираност и насочване към социалната проблематика. Политиката е едно неприятно и мръсно занимание и не желаем да се набъркваме, но когато тя ни създава проблеми, реагираме. Когато не създава проблеми, не реагираме. Ние не сме конкуренти на политиците. Те си имат достатъчно конкуренти помежду си.

- Решени ли бяха дълготрайно проблемите на оръжейниците от ВМЗ-Сопот?

- ВМЗ-Сопот стана голям обществен въпрос заради силната концентрация на

много хора там. В същото време от началото на кризата насам се закриха над

400 000 работни места. Тъй като обаче става дума за по-малки икономически

субекти, те минаха по-плавно и зад кадър.

Това всъщност е голямата драма, а ВМЗ-Сопот е концентрацията на тази драма. Като цяло българинът не е от протестиращите хора. Мотивацията на един човек е много важна - ако той не е мотивиран, той не протестира. Мотивацията през годините на прехода претърпя фундаментална промяна. Ако през 1989-1990 година българинът се мотивираше от идеи и искаше политически промени, след това мотивацията стана изключително и само икономическа. През 1997 г. генералната стачка беше по икономически причини, защото заплатите бяха стигнали дъното поради галопиращата инфлация. И в момента липсата на заплати е основният мотиватор за протести. Има, разбира се, и други, но те събират по-малко хора. Зад всеки наш протест има изключително силни аргументи. Протестите не стават отгоре надолу. Не аз мога да кажа на сопотските оръжейници да излязат да протестират. Те трябва сами да го решат, а аз съм длъжен като ръководител на нашата структура да бъда в първата редица. До протест се стига, когато всички други миролюбиви решения са изчерпани.

- А развръзката удовлетвори ли ви?

- Тя е временна и се надявам, че времето ще бъде използвано, за да се намерят поръчки и заводът да заработи на пълни обороти. Факт е, че все пак напрежението, което бе достигнало невероятни размери, вече е потушено. Работникът не отговаря за стратегията на предприятието. Той не сключва договорите, не ходи да тегли кредити за производство, не е човек, който определя политиката на предприятието. Това го прави собственикът и назначените от него мениджъри. От един работник се иска съвестно да си изпълнява задълженията, да не ходи пиян, да не краде. Тези неща са изпълнени и накрая се оказва, че хората и техните семейства остават без средства за препитание.

- Как се разви идеята ви за синдикат на свещениците?

- Всички български свещенослужители - от върховете на Българската православна църква до последния монах или редови свещеник в някое село, са вече под 1000 души. В Гърция са 24000, а в Македония, която не може да се сравни дори с една наша област, са 5600. Повече от половината ни свещенослужители са на пенсионна и надпенсионна възраст. Практически няма нови попълнения или има единични. Ако тенденцията се запази, тази дейност ще изчезне. Имаме справки от Националния осигурителен институт и Здравната каса за осигурителния статус на свещениците. Имаше една епархия - Плевенската, в която имаше само един човек с осигуровки и това беше шофьорът на владиката. От тези под 1000 души, които са останали като гилдия, 415 са наши членове. В огромната си част те са тайно записани - имаме документите им, подписани от тях, но не ги оповестяваме, защото сме преценили, че на този етап ангажирането със синдиката ще породи гонения от страна на така наречените владици. Тези хора продължават да искат да управляват епархиите си като феодали. Затова и не оповестяваме всичките си членове сред свещенослужителите. Но иначе техният синдикат си има ръководство, което в момента отблизо наблюдава избора на нов патриарх.

- Има ли други гилдии, в които се налага да криете членовете си? Къде има проблеми?

- Не, само сред свещениците я има тази практика. На други места това го правим като временна мярка, докато се укрепи синдикалната организация.

Иначе за проблеми е по-лесно да кажа къде няма. Проблемът с транспорта и БДЖ виси с пълна сила. Нещата в здравеопазването не са добри - имаше цели специалности, които бяха на ръба. В науката нещата не вървят никак добре. Тежки са проблемите в икономиката и по-специално в строителството. Зле платени са и недоволстват хората в сферата на културата и изкуството. Ако желаем дългосрочни решения, това няма да стане с преразпределения в бюджета за сметка на едни или на други. Икономиката трябва да заработи. Цяла Европа започна да слага акцента на повишаване на заетостта, а у нас министър Дянков например се е вторачил само в така наречената фискална сигурност. Сегашните и бъдещите ни политици трябва да създадат условия да се развива икономиката, за да има повече работни места, да намалее безработицата. Има хора, които работят, а нямат доходи. Тук възниква и въпросът защо ВМЗ-Сопот не е приватизиран през годините назад.

- Приватизация ли е правилното решение според вас?

- Раздвоен съм. Очевидец съм на цялата приватизация в България. Има приватизирани предприятия, които попаднаха в добри ръце. Мога да давам безброй примери за приватизация, при която в момента няма и физически остатък от това, което е било преди. Ако „Сопот" попадне в добри ръце, ще го има. Ако попадне в ръцете на измамници, няма да го има. Приватизацията не е лоша като процес, въпросът е как ще се направи.

- Преди 2 години изявихте желание да се оттеглите от лидерския пост в синдиката...

- Само чакам да изтече този мандат след 2 години, за да се оттегля. Аз не исках и да го започвам, но никой не желаеше да се кандидатира за мястото ми. Исках да се откажа и да се отдам на науката. С политиката се оправям с акъл, но не от сърце. Преди две години дори не се кандидатирах за поста, но в залата стана цяло чудо. За моята позиция няма мераклии, а за втора-трета ще се изтрепят. Сега обаче съм твърдо решен да се оттегля. Аз съм човек на науката и тя ми доставя положителни емоции.


Рожден ден
Д-р Димитър Димитров, директор на МБАЛ „Света Анна” в София, 54 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница