11 август 2009 г. Тема: здравеопазване лъчезар иванов, председател на здравната комисия в парламента: махаме лимитите за прегледи



Дата27.10.2018
Размер318 Kb.
#101370
11 август 2009 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ, председател на здравната комисия в парламента:

МАХАМЕ ЛИМИТИТЕ ЗА ПРЕГЛЕДИ
Проблемите в здравната система засягат най-тежко джипитата
Бил е независим депутат в 40-ото НС, сега е депутат в 41 -вото НС от партия ГЕРБ

Заместник-председател е на парламента, в момента временно из-пълнява длъжността председател

Председател е на комисията по здравеопазване

Има висше образование по медицина и второ висше образова­ние - по медицински мениджмънт
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

- Г-н Иванов, дни след из­борите започнахте да под­готвяте три законопроекта в сферата на здравеопазва­нето. Толкова ли е зле по­ложението в този сектор?

- Тези три законопроекта няма да са единствените. Единият от тях е свързан с промени в Закона за Нацио­налната здравноосигурителна каса. Нещата в нея ще бъ­дат поставени на съвърше­но друга основа. Тя ще запа­зи своята функция като об­ществена каса - нещо, което бе изгубено през последни­те 4 години. НЗОК се пре­върна в придатък на Министерството на здравеопаз­ването и беше изцяло поли­тизирана със знакови фигу­ри от същото това ведомст­во. Щом ще се правят струк­турни промени в нея, ще се променя и ръководният състав.

- Опонентите ви обаче ще ви атакуват, че дирек­торката па НЗОК д-р Ру­мяна Тодорова издържа конкурс за този пост преди месец.

- Конкурсът, който беше проведен умишлено в наве­черието на изборите, се об­жалва от двама човека. А това означава, че той не е приключил. Проведоха го умишлено по-рано, за да мо­же човек на БСП да запази своите управленски функ­ции. В навечерието на сфор­миране на новото правител­ство касата проведе по най-бързия начин конкурси за директори на 16 районни здравноосигурителни каси, което беше крайно некорек­тно.

- И тези конкурси ли ще бъдат обжалвани?

- Искам да успокоя ii ко­легите в страната, и пациен­тите, че ще се постараем НЗОК да заработи още по-добре, но не на политически принцип, а на базата на про­фесионализма. Всеки бъл­гарски гражданин, в която и точка на страната да се на­мира, трябва да има гаран­тирана качествена меди­цинска услуга. Затова вся­какви тяснопартийни инте­реси ще отпаднат, независи­мо че някои наблюдатели стоят отстрани и потриват доволно ръце, че са ни над­хитрили. През последните години договорното начало между касата и Българския лекарски съюз беше нару­шено, което не носи нищо добро нито на гражданите, нито на лекарите. Комисия­та по здравеопазване под­готвя и законопроект за за­щита на правата на пациен­тите. Лично аз организирах работна група за подготов­ката на проект на закон за университетските болници. В него ще се третират въп­росите за образованието, подготовката и професионализма на лекарите - все неща, които се постигат в университетските болници. Академизмът в тях трябва да се върне.

- И лекарите, и пациенти­те имат един общ проблем

- лимитите за талони при специалист. При превиша­ването им медиците отна­сят солени глоби от НЗОК. Не е ли време да се сложи край на това издевателст­во?

- Точно сега обмисляме как да бъдат премахнати лимитите за талони при специалисти. Профилакти­ката е едно от основните за­дължения на общопрактикуващите лекари. В това управление тя ще бъде из­дигната на високо ниво. Ще се отчита начинът, но и ка­чеството, с което е извър­шена тя от общопрактикуващите лекарите. Досега тя също бе администрирана. Прегледите минаваха фор­мално, дори само по доку­менти. Ще направим така, че те да станат ефективни, а парите, отделяни за нея, да не се харчат без резултат, защото здравето на българ­ските граждани не е задъл­жение само на държавата, но и на самите тях. Лимити­те за преглед при специа­лист са един от най-големи­те проблеми в доболничната помощ. Всички сме из­питвали неудобството след 10-о число на месеца те да свършат.

- Проблем, от който богатеят служители на НЗОК, защото част от съб­раните глоби от превишени лимити отиват за допълни­телното им стимулиране.

- В края на своя мандат предишното правителство създаде т.нар. Медицински инспекторат - поредната структура за контрол с дуб­лиращи функции, тъй като контрол упражнява и каса­та. Освен това контрол от институция, която не е принципал и по никакъв начин не е обвързана с материал­ното стимулиране, каквато се явява инспекторатът, е нонсенс. За разлика от каса­та, където 20% от наложе­ните глоби отиват за допъл­нително стимулиране на служителите й, инспектора­тът предвижда 30 на сто от глобите да се изплащат на служителите му. Предста­вете си, че на един и същи лекар наложат санкции и двата органа. Кой ще опре­дели кой от тях е по-висш. Този медицински инспекто­рат въобще не бива да съ­ществува.

- Но той беше приет с нормативен документ.

- Може да бъде гласувано отменянето му. Когато има безумия, те не бива да бъдат оставяни да действат, а да бъдат отстранявани, тъй ка­то не са в полза на общество­то. Значима роля занапред върху контрола ще оказват и пациентските организа­ции. Те ще дават своето мне­ние дори когато става дума за болничните заведения.

- С увеличаване на квота­та на представянето на па­циентските организации в квотата на общото събра­ние на НЗОК ли ще стане това?

- Това ще бъде регламен­тирано с подготвяния сега закон за правата на пациен­тите и пациентските орга­низации. В него е залегнала възможността именно па­циентските организации да дават мнение при получава­нето на акредитация от една болница. Нормативните до­кументи са за хората. В едно гражданско общество паци­ентът трябва да има думата. Думата обаче трябва да имат и лекарите, защото те са тези, които дават меди­цинската услуга. Затова те също трябва да бъдат защи­тени, когато изпълняват своите задължения, и да по­лучават допълнително ма­териално стимулиране за добре свършена работа. Онези общопрактикуващи лекари, които повишават

квалификацията си, трябва да бъдат стимулирани фи­нансово, защото ще дават по-добра медицинска услу­га на гражданите. Нужно е държавата да помисли по въпроса за общопрактикуващите лекари с повече от една специалност, те да из­вършват и специализира­ния преглед, когато се нало­жи, за да не бъдат хората разкарвани за талони от ка­бинет в кабинет. Същевре­менно е целесъобразно да им се плащат допълнител­ни средства. Именно общопрактикуващите лекари понасят най-тежко пробле­мите на нереформираната здравна система.

- Вече има дефицит на специалисти като патоанатоми, микропедиатри и анестезиолози. Младите хора не желаят тези специ­ализации. Как ще ги прив­лечете към тях?

- Проблемът със специа­листите в здравеопазването ще става все по-остър с все­ки изминал ден. До момента нямаше национална поли­тика за това да бъдат изг­раждани и запазвани специ­алистите в България. Доб­рите от тях напускат стра­ната, щом ги поканят в чужбина. За да бъдат за­държани у нас, е необходи­мо те да получават адекват­но възнаграждение по отно­шение на заплатите тук, в страната. Държавата в ли­цето на здравното минис­терство, а и на цялото об­щество трябва да има гри­жата да стимулира младите лекари да повишават квали­фикацията си и да правят повече от една специалност. В последните години се за­белязва, че няма желаещи и за хабилитация. Изключи­телно малко са хората, за­щитили дисертации, които защитават и професура. То­ва е така, защото материал­ното стимулиране е изклю­чително ниско.

- Допреди няколко годи­ни беше 70 лв. върху запла­тата за професор.

- Наистина унизително е хабилитираните лица, които сключват договор с университетска болница, да полу­чават 50 - 70 лева въпреки труда, знанията и положе­ните усилия.

- Независимо от ниските като цяло заплати в лекарс­кото съсловие има места, където заплащането е изк­лючително добро, при това все в болници с огромни дългове. На какво се дъл­жи този парадокс?

- Разминаването се дължи на факта, че финансирането на болниците се осъществя­ва по клинични пътеки от НЗОК. Те обаче не запла­щат труда, амортизацията, нито апаратурата. Клинич­ната пътека заплаща само за извършена дейност. Оттам и парадоксът - колкото по­вече работи една болница, толкова повече тя трупа дългове. Нормално е добри­те и търсени специалисти да бъдат и добре заплатени. Необходимо е обаче запла­щането да е за качеството на техния труд и да е прозрач­но. В сферата на здравеопаз­ването се въртят нерегла­ментирани плащания в раз­мер на 1,5 млрд. лева.

- Твърди се, че страната ни е с най-много болници в Европа. Ще закривате ли излишните?

- Към момента има 421 болници за активно лечение с договори с НЗОК. Изос­таваме обаче с броя на ле­чебни заведения за продъл­жаващо лечение,долекуване и хосписи. Дойде време­то българският гражданин да получава висококвали­фицирана помощ в лечеб­ните заведения - диагнозата да бъде поставена макси­мално бързо, дните в болницата да са малко и бързо­то да може да се върне на неговото работно място. В България ,се заделят около 70% от парите за здравео­пазване за болничния сек­тор и само 30 на сто за доболничния. Това в развити­те европейски страни не е така. Там е по-голямо фи­нансирането в доболничния сектор за сметка на болнич­ния, защото политиката е обърната към превенцията и профилактиката. Ние предлагаме броят на лечеб­ните заведения да не бъде намаляван механично, а да бъде съобразен с национал­ната здравна карта, която определя нуждата на насе­лението на различни места от болници. Тя отчита при­раста, възрастовите харак­теристики на хората там, особеностите на съответния район, включително и тру­довата заетост. След като тези фактори бъдат съобра­зени, следва да се създаде независима акредитационна комисия от различни експерти, която да направи преоценка на съществува­щата база от лечебни заве­дения. Неотговарящите на стандартите ще променят своя статут. Не може бол­ница да има специалисти, които я посещават няколко пъти в седмицата, но рабо­тят по клинични пътеки. Сега пациенти се изписват и прехвърлят от болница в болница, докато им се реши проблемът. Това не бива да се допуска. Затова броят на лечебните заведения ще бъ­де намален логично и обек­тивно, а с отпадналите НЗОК няма да може да сключва договори. Тогава в зависимост от собственост­та и нагласата на общество­то ще се решава какъв да бъде статутът на съответ­ната болница, която не отго­варя на критериите за ак­тивно лечение.

- След редуцирането на броя на болниците кой ще лекува хората в отдалече­ните селища?

- Съвременната инфраст­руктура позволява пациен­тът веднага да попада в нужната специализирана болница. Не е необходимо всяко лечебно заведение да има всякакви специалисти и апаратура. Погрешно е в един град например да има 3 скенера, но да няма кой да работи с тях. Специализа­циите на болниците ще са другата ни важна задача. Гръбнакът на системата ще бъдат университетските болници, следвани от бив­шите окръжни болници, които ще осъществяват ак­тивното лечение на гражданите.


Зад гърба на ГЕРБ назначават шефове на здравни каси
Ръководството на здравната каса заложи вчера нови 14 “бомби” пред управлението на ГЕРБ, разказаха пред “Труд” депутати. След проведени конкурси в 16 районни здравноосигурителни каси (РЗОК) бяха назначени нови началници.

Под нови тригодишни договори от датата 1 август т.г. подписа си са сложили шефове в Благоевград, Бургас, Видин, Габрово, Добрич, Кърджали, Монтана, Перник, Пловдив, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково, Шумен и Ямбол. За постовете в 12 от 16-те изброени каси като кандидати се явили единствено настоящите им директори.

При встъпването си в длъжност министър д-р Божидар Нанев заяви, че ще смени старото ръководство на касата.


Разследват военни доктори, отчитали фиктивни операции
Росица Николова

Петима лекари от Военната болница в Сливен са привлечени като обвиняеми за съставяне на документи с невярно съдържание. Това съобщиха от Военната окръжна прокуратура. Двама от лекарите са специалисти по уши, нос и гърло, а останалите са анестезиолози.

Разследването започнало по сигнали на пациенти, че докторите са отчитали фиктивни хирургически операции. Военна полиция е влязла в лечебното заведение и е иззела цялата документация. По непотвърдена информация здравната каса била ощетена близо с 50 000 лв.

Враца даде болницата си на прокуратурата
Временно изпълняващият длъжността кмет на община Враца Светла Кръстева вчера сезира прокуратурата за неизгоден договор на местната болница.

От МБАЛ “Хр. Ботев” отдали под наем двуетажна постройка с обща площ 750 кв. м. Там били отделенията “Уши, нос, гърло”, “Офталмологично” и “Неврологично”. Наемателят е частна фирма “Вива медика” ООД, която щяла да плаща по 4500 лева месечен наем, или по 6 лв./кв. м.

Наемателят се е ангажирал да даде 700 000 лв. за ремонти, които ще му бъдат приспаднати от наемите. Общината, която е миноритарен акционер в болницата, смята, че наемът е занижен. Кметството държи 17% от акциите, а болницата - 49%.

“Договорът за наемът е сключен след решение на съвета на директорите от 20 октомври м.г.”, каза шефът на болницата д-р Владислав Иванов. Мотивът на ръководството бил липсата на средства за ремонти.




Избраха 16 директори на РЗОК
Избрани са 16 дирек­тори на районни здравноосигурителни каси, съ­общиха от пресцентъра на НЗОК вчера. На 1 ав­густ изтече срокът на до­говорите на ръководителите на РЗОК в Благоев­град, Бургас, Видин, Габ­рово, Добрич, Кърджали, Монтана, Перник, Плов­див, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково, Шумен и Ямбол. За позицията в 14 РЗОК като кандидати са се явили и са ги спечелили до­сегашните им директори. Нови лица ще заемат длъжността в РЗОК Ви­дин - д-р Владимир Въл­чев, и в РЗОК Сливен -д-р Светослав Спасов.

На 16 октомври 2009 г. изтичат договорите на директорите на районни­те каси във Варна, Разг­рад, Русе и Търговище. Управителният съвет на НЗОК е обявил провеждането на конкурсите в тези градове.




Назначиха 16 директори на регионални здравни каси
16 директори на Регионални здравноосигурителни каси (РЗОК) започнаха нови 3-годишни мандати. Това съобщиха вчера от здравното министерство. От ведомството обясниха, че за позицията в 12 от 16-те каси като кандидати са се явили единствено настоящите им директори. В 14 от районните каси конкурсите, приключили на 27 юли, са спечелени от досегашните директори. Нови лица ще заемат длъжността в РЗОК-Видин – д-р Владимир Вълчев, и в РЗОК-Сливен – д-р Светослав Спасов.

На 1 август 2009 г. изтече срокът на договорите на ръководителите на РЗОК в Благоевград, Бургас, Видин, Габрово, Добрич, Кърджали, Монтана, Перник, Пловдив, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково, Шумен и Ямбол.

Изборът на директорите е проведен след конкурси. Правилата и процедурата за провеждането им са идентични в цялата 10-годишна история на здравната каса, се посочва в съобщението. Длъжността може да бъде заемана единствено с конкурс, след който с избрания кандидат се подписва договор за срок от 3 г.
Омбудсманът проверява ограниченията за лекарски направления

Омбудсманът на републиката Гиньо Ганев обяви вчера, че по своя инициатива е започнал проверка за ограниченията от страна на здравната каса за издаването на направления за консултации и изследвания от общопрактикуващите лекари и лекарите специалисти в извънболничната помощ. Според обществения защитник тези ограничения лишават здравно осигурените пациенти от достъп до медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване, гарантирано им по силата на чл. 52 от Конституцията на България.


Омбудсманът като последна инстанция
Дори институцията да се самосезира за правата на пациентите, без закон няма да има резултати
Омбудсманът Гиньо Ганев свиква днес работна среща за лимитите върху дейността на болничните заведения. Ще присъстват синдикати, здравни мениджъри, пациентски организации. Целта е да се види дали с ограничаване на клиничните пътеки не се нарушават правата на пациентите. И преди кръглата маса може да кажем, че правата на гражданите се нарушават. Не е логично да си болен, а личният лекар да не ти дава направление, за да разбереш диагнозата си с мотива, че лимитът на клиничните пътеки е изчерпан.

Не може и здравната каса безкрайно да се оправдава, че въвежда тези ограничения заради бюджета си, защото от всичко това страдат пациентите. Очевидно е, че има нещо сбъркано.

Със сигурност констатациите от поредната инициатива на омбудсмана ще бъдат в тази посока. А рецептите за решаване на проблема ги дават експертите в здравната област от години. Трябва сериозна реформа, която да определи колко болнични заведения да останат, как да се финансират и по какъв начин да бъдат защитени правата на пациентите. Така че българите сами да пожелаят да се осигуряват, а не с всяка изминала година да си прекъсват вноските с мотива, че и без това трябва да плащат за по-добро обслужване.


Отвличанията - на последно място в класация на организираната престъпност

Годишно от България се изнасяли 39 тона органи, тъкани и клетки
Аделина Николова

Въпреки зачестилите отвличания на хора в страната ни, този тип престъпления попада на последно място в класация за най-доходоносни и предпочитани закононарушения. Степенуването на тенденциите в организираната престъпност в България е дело на доц. д-р Стефан Николов от Академията на МВР. Специалистът по сигурност учи бъдещите униформени как да борят икономическата и организираната престъпност, както и тероризма. Похищенията заемат осмо място в своеобразната класация. Преди тях са незаконната приватизация, контрабандата, финансовите измами, търговията с наркотици и оръжия, проституцията и трафикът на хора.

Дълги години се опитвам да подредя предпочитаните сфери за организираната престъпност у нас. Най-предпочитана за последните години е била

незаконната приватизация

казва Николов. Той поясни, че става въпрос за огромни суми, озовали се в джобовете на престъпници. Около 50 млрд. долара трябвало да попаднат в държавната хазна от приватизационните сделки. От тях обаче едва 10 млрд. се върнали в държавата. Къде са останалите 90 млрд., пита риторично специалистът по сигурност и припомня, че в икономиката и природата нищо не се губи, само променя формата или собствеността си. Само една от скандалните приватизационни сделки е тази с металокомбината „Кремиковци”. Общо 71% от гиганта бяха продадени на 14 юни 1999 г. на купувача - българската фирма „Дару металс", за символичната цена от 1 долар.

Втората по печалба сфера в организираната престъпност е контрабандата

От незаконен внос и износ на стоки от Турция през държавната граница по груби изчисления годишно България губи над 1 млрд. лева, казва Николов. И добавя, че ако не се вземат сериозни мерки, скоро турското карго щяло да ни се види като "песен" пред китайското.

Едно от мегаделата, които се гледаха за контрабанда на китайски стоки у нас, приключи с оправдателна присъда през април тази година. Магистратите от Софийски градски съд оправдаха Николай Методиев, известен като Ники Пилето, за контрабанда за около 170 000 лв. Обвинението беше за незаконен внос на китайски стоки през граничния пункт "Кулата". Те били декларирани като строителни материали. Другото дело срещу Методиев върви в момента в Софийски градски съд. Обвинението отново е за контрабанда на китайски стоки. Според прокуратурата Методиев и още 18 души в съучастие, направили контрабанда за 3,5 млн. долара. При китайското и турското карго се използват едни и същи канали и схеми за контрабанда, обясни Николов.

Третото място в класацията заемат

финансовите измами

фалшификациите на пари, източването на фондове. Оказва се, че имаме много талантливи млади хора, които се занимават с този тип престъпления, казва специалистът по сигурност. Модерните финансови измами се развиват с бързи темпове и борбата с тях се оказва доста сложна поради високия професионализъм на престъпниците и модерната техника, с която разполагат.

Мегапроцесът, който спада към тази графа, е така нареченото дело „САПАРД”. Подсъдими за източването на 7,5 млн. евро по програма САПАРД са бизнесменът Марио Николов и още 8 души. Процесът срещу Николов и останалите 8 души започна през юли миналата година. Скандалът се развихри през ноември 2006 г., когато във Върховната касационна прокуратура получиха сигнал от германските митници, че български фирми са злоупотребили със средства по САПАРД, използвайки фалшиви документи за стари машини за месопреработка и пакетиране. Според обвинението чрез фалшиви документи в България са били внасяни фиктивно стари машини за месопреработка и пакетиране, които са представяни за нови, и субсидиите от САПАРД са били усвоявани. Сигналът за случая дойде Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). През юни мегаделото беше прекратено заради подсъдимия Иван Иванов, който се оказа в листите на партия „Лидер”. Делото тръгва отново през септември.

Четвъртото място е за

наркотиците

обяснява Николов. Срещу транспортирането, притежанието и разпространението на наркотиците, според специалистът, държавата ни прилага добри мерки. По думите му така нареченият балкански път на наркотика вече не е пълноценен. Той се е разтроил, обяснява Николов. Една трета от наркотиците за Западна Европа минавали през България. Друга част през Средиземно море с крайна цел Италия и останалите през бившите съветски републики към прибалтийските републики. В България нямало пазар за производство на наркотични вещества от естествен произход - кокаин, канабис, опиум.

През декември миналата година завърши едно от знаковите наркодела - разкрита фабрика за производство на психотропни вещества в с. Опицвет край София. През 1997 година тогавашната Национална служба за борба с организираната престъпност разкри фабриката. При акцията бяха иззети големи количества течен амфетамин, центрофуги за обработката му и субстанции за производство на различни синтетични наркотици.

Върховният касационен съд окончателно призна за виновни Кристиян Младенов и Валери Величков по делото "Опицвет". Съдиите от ВКС потвърдиха присъдата, постановена от апелативния съд в София. 5 години затвор и глоба от 10 000 лева за Младенов и 3 години зад решетките и глоба от 10 000 лв. за Величков.

След дрогата на пето място в класацията за най-предпочитани области в организираната престъпност се подрежда незаконната

търговия с оръжия

През 90-те години бяхме на едно от челните места по производство на оръжия, обяснява Николов. Сега имаме доста добро законодателство спрямо този тип престъпност, добавя специалистът и припомня някои от прочулите се оръжейни афери. През 2006 г. престъпление с българско участие разтърси Македония. Тогава полицейски автопатрул спира три български тира, които превозват без документи за товара 33 минохвъргачки M-43 - калибър 120 мм, и триста немски картечници MG-3 с калибър 7,62 мм. Камионите се движат без ескорт от полицаи или военни.

Миналата година гръмна друг скандал. Тогава излезе информация, че кюрдски официални представители в Северен Ирак са получили големи количества оръжия и боеприпаси от България без разрешението на централното правителство в Багдад. Българското правителство отрече страната ни да е участвала в сделки за продажба на оръжие на регионалното кюрдско правителство в северната част на Ирак.

Незаконната търговия с оръжия вече не е водещ проблем на страната ни, казва Николов.

На шесто място специалистът по сигурност поставя незаконния

занимателен бизнес и проституцията

Това са неща, които носят много пари и за това допринася лошо уреденото законодателство, обяснява преподавателят от Академията на МВР. По линия на хазарта, твърди той, от страната ни се изнасят крупни суми. Да не забравяме, че това са едни от перфектните перачници на пари, казва Николов. Що се отнася за проституцията, през 2007 г. беше създадена работна група, която да създаде закон за проституцията. Законопроектът беше спрян и в момента страната ни няма закон за този древен занаят. Според застъпниците на идеята, ако има закон за проституцията, практикуващите тази професия ще са длъжни да обявяват годишния си доход и да плащат данъци. Така част от сенчестия бизнес ще излезе на светло. Освен това може да се създаде регистър на лицата, които се занимават със сексуслуги. Така ще бъдат регламентирани и въпросите със здравните и социалните осигуровки.

Най-известното име, което се завъртя успоредно с думата проституция през последните месеци, е това на варненския бивш общински съветник Веселин Данов. Миналата година той беше задържан при специализирана полицейска акция и обвинен, че е ръководил престъпна група, която се е занимавала със склоняване на жени към проституция и пране на пари. През юни тази година стана ясно, че Данов влиза в затвора, след като подписа споразумение с прокуратурата и се призна за виновен. Бившият общински съветник ще излежи три години, а соченият за негов съучастник - синът му Христо, ще прекара зад решетките година.

На седмо място в класацията на престъпниците е

трафикът на хора

В тази област най-големият проблем у нас е изнасянето на деца оттатък държавната граница, обяснява Николов. Излъгани за целите на пътуването, жертвите на трафик биват използвани за принудителна проституция, принудителен труд, просия, незаконно осиновяване и др.

В последно време бяха разкрити няколко схеми за изнасяне на деца от България, обяснява специалистът по сигурност. Миналия месец беше разбита група за трафик на деца. Белезници щракнаха на ръцете на адвокатите Емил Костадинов и Диляна Стоянова, както и на Албена Черими. Според разследващите организирана престъпна група участвала в "набиране, транспортиране, укриване и приемане на бременни жени с цел продажба на децата им". Убеждавали бременни жени да продадат децата си срещу сумата между 3000 и 5000 лв. Впоследствие новородените са били продавани на гръцки семейства за сумата между 30 000 и 40 000 евро. Схемата работела на територията на България и Гърция. В южната ни съседка са набирани семейства, желаещи да осиновят дете, като повечето от тях са били заблуждавани, че осиновяването на бебето се извършва посредством законната процедура по международни осиновявания. Разследващите установили, че по схемата за година са продадени 13 деца на гръцки граждани и още 3 на български семейства. В момента тримата обвинени в продажбата на бебета са под домашен арест.

Търговията с органи и извеждането на хората заради донорство също са изключително сериозни проблеми за България. В парламента беше зададен въпросът дали е вярно, че за година от България се изнасят 39 тона биопродукти от човешки произход, обяснява Николов. Отговорът бил положителен, но така и не се разбрало какви точно са тези биопродукти. Според Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки „биопродукти” са всички вещества, клетъчни култури и изделия, получени от преработка на органи, тъкани и клетки с човешки или животински произход. И още „биопродуктите, получени след преработка на органи и тъкани, се предоставят за трансплантация”.

И на последното осмо място в класацията попадат

отвличанията

Въпреки че проблемът е изключително наболял в момента, този тип престъпна дейност не е от най-предпочитаните, според Николов. По думите му най-често става въпрос за уреждане на сметки чрез похищение, дори в някои от случаите специалистът вижда любовен мотив за посегателство върху човек. Пари, жена и имот трудно се делят, казва Николов и отбелязва, че този тип престъпления са сравнително нови за страната ни. За голяма част от отвличанията въобще не се чувало. Обикновено това били отвличания на деца на заможни родители. Те предпочитали бързо и тихо да платят желаната от похитителите сума. По повод на това, че почти няма разкриваемост на този тип престъпна дейност, специалистът по сигурност подчертава високия професионализъм на бандитите, добрата техника, с която вероятно разполагат, връзките им с полицията и изтичането на информация от родните служби за сигурност. Николов не изключва и възможност в самите групи да има бивши служители на МВР. Много обидени хора си тръгнаха от министерството през последните години, казва той. 16 000 души са изхвърлени от МВР в годините след 10 ноември. При втората вълна на съкращения от ведомството са излезли още 9000 души.

Не бива да забравяме колко е важно да дефинираме понятието организирана престъпност, казва Николов. Това е групова престъпност, в която действат повече от 3-ма души. Груповата престъпност е в симбиоза с официалната власт. Ако няма връзка с официалните власти, това е просто криминално деяние, припомня преподавателят от Академията на МВР.


Омбудсманът Ганев подхваща лимитите за преглед при лекар
Омбудсманът Гиньо Ганев ще се срещне ут­ре с представители на болниците, диспансе­рите, синдикати в здравеопазването, на про­фесионални и пациентски организации, на институции и експерти заради лимитите за прегледи при лекари специалисти в извън-болничната и болничната помощ. Това съоб­щи Анета Милкова, началник на отдел „Ин­формационна политика". Повод за нея са многобройни сигнали на граждани, предста­вители на лечебни заведения и пациентски организации. Омбудсманът е започнал про­верка по собствена инициатива за въздейст­вието върху правата на пациентите на въве­дените от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ограничения на издаването на направления за консултации и изследвания.


Омбудсманът погва лимитите в болниците
Омбудсманът Гиньо Га­нев е започнал проверка на въведените от НЗОК ог­раничения на бройката направления, издавани от джипитата и на максимал­ните стойности на разхо­дите за болнична помощ.

Според омбудсмана тези ограничения лишават здравноосигурените паци­енти от достъп до медицинс­ка помощ и безплатно полз­ване на медицинско обслуж­ване, гарантирано им по си­лата на чл. 52 от Конститу­цията на България, съобщи­ха от пресцентъра на инсти­туцията. Утре Ганев ще про­веде работна среща с предс­тавители на лечебни заведения, на синдикати в здра­веопазването, на професио­нални и пациентски органи­зации, на държавни институ­ции и експерти под надслов "Необходими ли са лимити върху дейността на лечебни­те заведения за извънболнична и болнична медицинс­ка помощ".




Цяла сграда срещу 700 лв. наем
на месец се опитва да отдаде ръководството на МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" в Стара Загора, сигнализират общинари. Според проверка на общинската здравна комисия болничните шефове са обявили търг за бивш рехабилитационен център от 365 кв.м на 2 етажа, който да бъде отдаден под наем за 10 г. срещу символичните 700 лв., съобщи БГНЕС. Общината веднага е изискала спиране на всички тръжни процедури от здравното заведение, в което е акционер. В писмо до министъра на здравеопазването пък се настоява за извършване на пълна проверка от компетентните органи и изясняване на всички тръжни процедури в дружеството.


16 директори на РЗОК
започнаха нови мандати от 1 август т.г., съобщи пресцентърът на националната здравна каса. Директорските мандати са за срок от 3 години. На повечето конкурси са се явили досегашните шефове. В 14 здравни каси остават старите директори. Нови са шефовете на РЗОК във Видин и Сливен. През октомври изтичат мандатите на директорите на здравните каси във Варна, Разград, Русе и Търговище. За тези постове вече има обявени конкурси. Договорите на директорите на останалите 8 РЗОК, сред които е и столичната здравна каса, изтичат по различно време в периода 2010 - 2012 г.


Съдят петима лекари за надписани операции
СЛИВЕН. Петима лекари от Сливенската военна болница отиват на съд за източване на здравната каса с фиктивни операции. 40 страници е обвинителният акт срещу тях, който ще бъде готов до края на седмицата, съобщи окръжният военен прокурор полк. Христо Тинев. Като обвиняеми са привлечени двама медици от отделението по уши, нос и гърло и трима анестезиолози. Очаква ги затвор от 5 до 8 години.

В съдебната зала ще бъдат разпитани над 300 свидетели. Според източници от районната здравна каса чрез фиктивните операции са източени около 50 000 лева. Такова мегадело досега в Сливен не е имало. Преди няколко години в отделението по уши, нос и гърло бе заловен лекар, който взе подкуп от войник.



Георги Мангинов


Едно евро, вложено в здраве, се връща петорно, показва европейско проучване
Отказват пушачи с 200 лв. премия

Като не става с тояга, ще пробваме с морков, казват началници
10 бона - толкова е наградата, която някой талантлив нашенец може да получи, ако откаже цигарите и напише есе как се е отървал от вредния навик. Всеки може да изпрати своята история на сайта www.aznepusha.bg. Наградата "Европейски бивш пушач 2009" ще бъде дадена под формата на почивка. Предвиден е и друг ваучер в размер на 2000 евро. Много фирми също се опитват да стимулират служителите си да захвърлят цигарите. Очевидно забраните да не се пуши в офиса не са достатъчни и пристрастието към фаса надделява. Като не става с тояга, ще пробваме с морков, все по-често решават и шефовете на пушачи.

Два стотака за отказване от тютюна дават в предприятието "Оптикс" в Панагюрище. Еднократният бонус "Аз не пуша" обаче се взима обратно, в случай че работникът бъде засечен с цигара в ръка. Това е едно от първите предприятия, които още през миналата година се включиха в проекта "Европа в движение", изтъкна доц. Запрян Запрянов, който завежда и Националния офис на Европейската мрежа за промоция на здравето на работното място. Находчивият работодател дава бонус "Здраве" на тези, които не отсъстват от работа. Предприятието разполага със собствен спортен клуб и танцов състав, а в служебния стол се предлага здравословна храна.

В старозагорското предприятие "Прогрес" пък има заводска здравна служба, стоматологичен кабинет и стаи за почивка. Специални табла информират работниците за вредата от тютюнопушенето, организират се акции за залесяване.

От септември у нас ще стартират анкети във фирми, които ще се включват на доброволен принцип, обяви д-р Запрянов. Инициативата е в рамките на кампанията "Европа в движение". Целта е да видим какви мерки взимат работодателите за намаляване на стреса и промоция на здравето, обясни специалистът. Най-интересните инициативи на фирми отличници ще се дават като модели за другите страни в ЕС. Изоставащите в тази посока работодатели пък ще получават специално евроръководство как да се погрижат за емоционалния и физическия комфорт на служителите си, както и разработки на холандски и шотландски специалисти. Работниците ще получават препоръки как да се справят със стреса.

Същите анкети вървят и в другите европейски страни. Оценката минава през три етапа: фирмена справка за здравето и безопасността на работното място, модели за добра практика и фирмена награда за здраве.

Работодателите в Германия от 25 години наблягат на добрите практики, разказа за "Стандарт" д-р Райнхолд Зохерт, експерт от Европейската мрежа за промоция на здравето на работното място. По думите му 20% от немските фирми са взели мерки, благодарение на които имат по-здрави служители, свежа работна атмосфера и по-високи производствени резултати. В заводите Volvo в Швеция повишават производителността на труда чрез нежна музика, която звучи през работно време. Отделя се особено внимание и на интериора, като се избират весели цветове, препоръчани от психолози.



Икономисти са изчислили, че едно евро, вложено в добри условия на труд, има възвръщаемост от 2,50 до 5 евро. Най-важното е изпълнителят да има свобода на действие и добър диалог с шефа си, твърди д-р Райнхолд Зохерт. Една от добрите практики е изпълнителите да сменят дейностите, за да не зациклят от еднообразието и да имат възможност да проявяват различни умения и творчество. Мотивацията на изпълнителя е по-важна за добрите производствени резултати от спазването на дисциплината като "кон с капаци", сочат анализите.

Румяна Милева


Гиньо Ганев подхвана лимитите в лечебниците
По повод многобройни сигнали на граждани, представители на лечебни заведения и пациентски организации омбудсманът е започнал проверка по собствена инициатива за въздействието върху правата на пациентите на въведените от Националната здравноосигурителна каса ограничения на издаването на направления за консултации, и изследвания от общопрактикуващите лекари и лекарите-специалисти в извънболничната помощ, както и на максималните стойности на разходите на предоставените от лечебните заведения медицински услуги. Тези ограничения лишават здравноосигурените пациенти от достъп до медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване, гарантирано им по силата на чл. 52 от Конституцията на Република България, пишат до медиите от пресслужбата на обществения защитник. На 12 август, от 11 часа в сградата на омбудсмана Гиньо Ганев ще се проведе работна среща с представители на лечебни заведения, на синдикати в здравеопазването, на професионални и пациентски организации, на държавни институции и експерти под наслов "Необходими ли са лимити върху дейността на лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ".


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница