11 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата19.10.2018
Размер311.66 Kb.
#91040
11 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Болните искат повече гласност
МАНУЕЛА ЕМАНУИЛОВА

Пациентските организации искат да участват във вземането на решенията дали дадено лекарство да се купува от здравната каса и какъв процент от цената му да покрива тя. Това обяви вчера д-р Станимир Хасърджиев, шеф на Националната пациентска организация, по време на втория национален конгрес на пациентските организации в столичния хотел „Принцес". В повечето страни от Европейския съюз организациите на болните хора имат глас в оценката на здравните технологии, бе заявено на форума. Участието на пациентските организации в процеса на реимбурсация на лекарствата е необходимо, за да се осигури прозрачност при вземането на решенията, обясни д-р Хасърджиев. Според него в интерес на обществото е да знае как се изразходват публичните ресурси. Председателят на Националната пациентска организация посочи още, че е редно профилактиката на заболяванията да се превърне в дългосрочна политика на държавата. „Профилактиката е инвестиция в бъдещето", каза д-р Хасърджиев.




Парите тръгват след болния

До края на месеца ще е готова новата методика за финансиране на болници
Диана Тенчева

Парите от клиничните пътеки ще тръгнат след пациента и ще влизат в касите на болниците само ако те наистина са го приели. Така в края на месеца ще се формира бюджетът на лечебните заведения. А не както досега - в началото на годината да им се спускат прогнозни бюджети, независимо дали ще приемат повече, или по-малко болни. Промяната в "пътя на парите" ще се заложи в нова методика за финансиране на болниците, която ще е готова до края на месеца. Това съобщи в интервю за "Труд" д-р Пламен Цеков, директор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Просто казано, това означава следното - ако в една област се лекуват 1000 пациенти с дадено заболяване, в момента още от началото на годината прогнозно те се разпределят между 10 болници. В бъдеще, ако тези 1000 пациенти решат да се лекуват само в едно, две или пет от общо 10-те заведения, единствено тези болници ще получат пари за грижите. Другите остават "на сухо".




Болниците без застраховка "земетресение"
Лечебниците искат помощ от държавата, тя отказва
Болниците ни масово нямат застраховка срещу земетресение. От 10 произволно избрани лечебни заведения у нас (сред тях държавни и общински) се оказа, че само 2 са се подготвили за евентуални щети след бедствие. Без застраховка например са столичните Национална кардиологична болница, "Св. Анна" (бивша Окръжна), "Св. Екатерина", "Св. Иван Рилски", областната в Ямбол, университетската "Св. Марина" във Варна, общинските в Харманли и в Попово. А със застраховка се оказаха столичната онкология и Русенската болница, на която доскоро шеф бе настоящият зам. здравен министър д-р Минчо Вичев. "Българинът няма практика да застрахова частния си имот, камо ли държавата. Проблемът с болниците е национален, затова тя трябва да помисли за решението му", коментира д-р Димитър Димитров, шеф на "Св. Анна" и председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването. Той добави, че някои хора дори здравната вноска не си плащат. "Само данък сгради и такса смет годишно са ни 270 000 лв., нямаме пари за застраховка, би трябвало собственикът (б. р. - здравното министерство) да помогне", каза проф. Красимир Иванов, член на борда на директорите на "Св. Марина" - Варна. "Не само бедствията са проблем на общинските болници", добави ексдиректорът на поповската д-р Иван Димитров. Здравната министърка Десислава Атанасова обясни, че застраховките са въпрос, който трябва да реши съветът на директорите на всяка болница. Той може да отпуска суми до 5% от капитала на болницата. Застраховките са от 20 хил. - 30 хил. лв.


Касата ще плаща скъпите стентове
От следващата година здравната каса ще покрива скъпо струващите стентове, които се използват при безкръвните операции на пациенти със смъртоносни мозъчни кръвоизливи. В момента болните се чудят на кого да се молят, защото цената на тези консумативи е много висока - между 40 000 и 50 000 лв. С промените в Закона за здравното осигуряване е заложено касата да може да договаря и отстъпки за медицинските изделия, не само за лекарствата. До догодина всеки случай трябва да бъде строго прецизиран и където се очаква влошаване на състоянието поради забавяне на лечението, ние ще поемаме разходите по консумативи, казаха от касата. С постановление на Министерския съвет тази сряда здравната министърка Десислава Атанасова ще предложи на две пациентки, спасени със скъпите стентове, за които „Труд" писа, да се отпуснат по 30 000 лв. за вече направените разходи.


Нов път за парите на болниците
С д-р ПЛАМЕН ЦЕКОВ,директор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), разговаря ДИАНА ТЕНЧЕВА

- Д-р Цеков, какъв икономически ефект очаквате от въвеждането на плащане за диагноза при лекарствата в извънболничната помощ? Т.е. за всяко заболяване да има лимит и колкото и медикаменти да се изписват, то стойността им да се вмества във фиксираната сума.

- Първо искам да уточня, че това е една идея от всичките възможни, които обсъждаме с цел да задържим цените на препаратите в параметрите, постигнати до момента. Ясно си даваме сметка, че много трудно може да се отиде още по-надолу в цените, затова продължаваме да се питаме дали когато говорим за плащане за диагноза, ще запазим покупателната сила на бюджета към настоящия момент.

- Кога новата методика може да стане факт? Възможно ли е примерно да се стигне до намаляване на разходите за медикаменти с 20% или с 30%?

- Анализите сочат, че ще се засили конкуренцията между фирмите и очакванията са за намаляване на цените на медикаментите по силата на пазарния механизъм. А това, което е заложено в програмата на здравната каса и в законодателството, е от есента да започнем да договаряме отстъпки от стойността на медикаментите, която е в референтната листа. А на колко ще възлизат те? Първо трябва да изчистим механизма на договаряне, за да сме сигурни, че фирмите ще имат интерес да дойдат, да ни дадат отстъпки и да няма отказ. Надяваме се да постигнем поне 10% редукция.

- А дотук какви отстъпки издействахте след избухналия скандал, заради който си отиде и един министър?

- Тази тема беше достатъчно дискутирана в обществото през изминалите месеци. За различните медикаменти дадените отстъпки са различни, варират в много широки граници - при някои е 5%, при други и 70-80 на сто. Ще ви дам един пример: при медикамент с цена 1700 лв. отстъпката стигна 300 лв. Разбира се, стойността пак си остава значителна. По този начин се очаква да спестим общо около 4,5 млн. лв.

- Добре, но ако този медикамент е бил плащан от здравното министерство през 2010 г. на тръжна цена от 1000 лв. примерно, то издействаното понижение от 300 лв. при референтната цена на касата (т.е. от 1700 лв.) хич не е постижение за хвалене, меко казано...

- При договарянето ясно беше разписано, че се търси отстъпка от цената на здравното министерство през 2010 г., а не от референтната на касата от 2011-а. Затова вече няма такива разминавания. Само че цените са "изпилени" дотолкова, че трудно може да паднат още по-надолу. И въпреки това фирмите проявиха диалогичност и дадоха по-добри предложения. А за да съм коректен ще посоча, че когато влязох в касата, този процес вече беше стартирал. Т.е. информацията, която ви цитирам сега, е още от стария екип на НЗОК.

- Какъв процент от общата годишна сума за лекарства на НЗОК отива за т.нар. оригинални медикаменти и каква за генеричните, които имат абсолютно същите качества, но са много по-евтини?

- Като брой плащани от касата оригинални и генерични медикаменти съотношението им е 1:1. Но средствата, които даваме за оригиналните, представляват 70% от целия бюджет на НЗОК за лекарства и само 30% - за генериците. Това показват данни на IMS Health (б.р. - международната компания за изследване на фармацевтичния пазар). И когато се говори за промяна, то имаме предвид именно това съотношение, т.е. да започнем да плащаме повече за генериците.

- Заради кризата ЕС масово се обръща именно към тях. Последният пример е от Франция - тя например започна да стимулира лекарите да изписват генерици при антибиотиците и други класове медикаменти именно заради тежката икономическа ситуация.

- Задачата на самата Комисия по цени и реимбурсиране е да "издирва" къде в ЕС генеричните медикаменти са най-евтини и вземайки най-ниската цена от 8 сравними с нас държави, ние определяме нашата. По тази причина стремежът на всяка една страна, включително и на България, е да въвежда генериците в колкото се може по-широк диапазон.

- Друга гореща тема - как може да се помогне на децата с болни сърца, чиито животоспасяващи операции стигат 50 000 лв., а НЗОК плаща до 14 500 лв.? А става дума за 1-2 българчета месечно или 100 годишно, т.е. не става дума за голям брой пациенти.

- И с вас сме обсъждали този проблем, а тези дни имах разговор с проф. Владимир Пилософ, директор на Националната кардиологична болница. От него очаквам да ми подаде изчисленията за всеки един случай на детската кардиохирургия. Защото наистина не става дума за много болни, а отклоненията от цената на клиничната пътека, която покриваме, пък са до 25-30%. Имаме разбирането, чакаме разчетите, ще направим и нашите изчисления. Пак казвам - приоритет на касата са децата, така че ще решим проблема.

- Какво ще се прави с финансирането на болниците? Докъде стигнаха идеите ви за промени в тази посока и кога ще са факт?

- Ще изготвим нова методика, която да е максимално изчистена от субективния фактор. И до голяма степен да дава предимство на пациента и свободната конкуренция. Така да се решава кое лечебно заведение с какъв бюджет да разполага. Проведохме много срещи с директори на болници, на регионалните каси... Опитвам се в нормален диалог да им кажа какво е моето виждане за разрешаването на този дългогодишен проблем, защото всяка година се появяват съмнения защо дадено лечебно заведение има повече или по-малко пари. Рамката на промените вече е ясна, предстои да изчистим детайлите и в края на юни ще излезем с определена позиция, която ще представим за обществено обсъждане. Ако имаме подкрепа, ще я въведем. Ако не, ще усъвършенстваме сегашния модел.

- Как точно ще извадите пациента на преден план? Какво предвижда новата методика?

- Най-общо казано ще се определят случаите, които "излизат" като патология в дадена област и на базата на историческите данни за заболеваемостта ще се формира бюджетът на областта, а не по районни каси. Т.е. ще знаем колко случая ще финансираме за дадена област и те няма да са по-малко отколкото предходната или други минали години. А пациентите ще си избират в коя болница да отидат. Така парите ще ги следват, а болниците на края на месеца ще формират бюджета си на базата на този избор на болните. А не на основата на решение на даден административен орган. Всъщност няма да променяме плащането по клиничните пътеки, нито ще ги премахваме, нито начина на отчетност или на контрол. Но ако минем на варианта, който ви описах - пациентът да формира бюджета, а не администраторът, то тогава картината ще е много по-обективна. А не в края на всеки месец да се сблъскваме с неочаквано изкривена заболеваемост.

- Ще се борите ли за плащането на нови дейности от догодина?

- Преговорите с лекарския съюз вървят с пълна сила. Разбира се, трябва да се вместим в бюджетната рамка. Обсъжда се обаче някои пътеки като неврологичните и тези за вътрешни болести да бъдат "раздробени". Но още е рано да се говори.

- Бихте ли казали за интересни случаи от проверките в болниците? Някакви фрапантни нарушения?

- Миналата седмицата започнаха целеви инспекции - т.нар. непосредствен контрол. Искаме да направим моментна снимка на това, което се случва в лечебните заведения, още от първите часове, в които пациентът е приет. Това вече е направено в областите Видин, Монтана, Враца... Констатациите за нарушения са в широк диапазон - от непопълване на листовете от историята на заболяванията, неизписана навреме терапия, дори липса на пациента на леглото, когато го търсим, до приети спешни болни, на които състоянието им не е било описано в документацията. В края на месеца би трябвало да сме проверили повече от половината области, а до края на юли и всички болници в България, за да може да излезем с равносметка какво се случва в системата.

- Чиновници от касата ни алармираха, че сте се обградили с роднини, като сте ги назначили на постове в НЗОК. Вярно ли е?

- Щеше да бъде добре, ако е истина (б.р. - засмива се). Нямам нито един роднина в касата. Но наистина назначих доста хора, които познавам. Хора, с които съм работил през годините. Назначих и такива, които не познавам, но получих гаранция за професионализма и почтеността им. Мисля, че се получи един добър управленски екип - като началника на кабинета ми, главния секретар... Те добре знаят, че са на тези длъжности, докато аз съм управител и ще си тръгнат с мен. Така че драма в назначенията няма.

- Колко души на ден ви звънят, за да ви молят за настаняване в болница, за отпускане на пари за тежко болни пациенти или други проблеми?

- Ако трябва да бъда откровен, само един пациент до момента е потърсил помощ, и то чрез народен представител. Беше във връзка със скъпоструващи консумативи при мозъчно-съдовата терапия, които не покриваме. Проблемите се решават далеч преди да стигнат до мен, което смятам, че е много добре. И което означава, че системата все пак е сработила.

- Остава ли ви време да оперирате?

- Не, не съм влизал в операционната, откакто поех поста управител на НЗОК. Физически не ми остава време.

- Няма ли да изгубите точността на ръката си?

- Надявам се да намеря време. След като поех длъжността, ми забраниха да оперирам в болницата, където го правех. Ще видя къде ще ме приемат, макар и един път седмично.
ВИЗИТКА

Д-р Пламен Цеков е роден на 14 март 1964 г. в Лом.

Завършва Медицинския университет в Плевен. По специалност е хирург.

Бил е управител на многопрофилната болница "Свети Николай Чудотворец" в Лом, а екипът му твърди, че я е вдигнал на крака.

Цеков е мажоритарен кандидат на ГЕРБ в Монтана на парламентарните избори през 2009 г. От 29 март т.г. е управител на НЗОК. Семеен, с три деца.


Проект на социалното и здравното министерство

1200 лекари специализират с европари
1200 млади лекари ще получат възможност да специализират с европари вместо със собствени средства. Всяка година у нас около 1500 лекари започват допълнително обучение, а държавата поема издръжката на едва 200 от тях. Социалното и здравното министерство стартират пилотен проект финансиране със средства по програма „Развитие на човешките ресурси”, който ще започне още тази есен. За целта Министерството на здравеопазването трябва да извърши промени в Наредба 34, които да дават възможности специализациите са се финансират от Европейския социален фонд.

„По този начин ще подкрепим младите лекари, за да останат в България”, обясни зам.–министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Сега държавата финансира приоритетно тези специализации, от които здравната система има най-голяма нужда, като плаща по 2 минимални заплати на месец. Новата схема на социалното министерство за подкрепа на младите медици ще подкрепи всички специализации, които се правят у нас, независимо дали кандидатите са избрали сърдечна или пластична хирургия. „Ако схемата се окаже успешна, ще я продължим и през следващия програмен период”, заяви директорът на Главна дирекция „Европейски фондове, международни проекти и програми” към социалното министерство Наталия Ефремова. Проектът е с бюджет от 16 млн. лв.




"Актавис" настоява касата да публикува разходите за лекарства

Според компанията трудно ще заработи механизмът за предоставяне на отстъпки от частично платените от институцията медикаменти
Десислава Николова

Много трудно може да се постигне спестяване от цените на лекарствата, които плаща здравната каса, ако няма пълна яснота коя компания колко получава и колко пациенти лекува. През 2011 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е изразходила 64% от средствата за медикаменти за оригинални продукти, с които се лекуват по-малък брой пациенти, срещу 34% за генерични, които пък покриват голям кръг нуждаещи се. "Когато говорим за цени, задаваме ли си въпроса дали правилно харчим парите в здравната каса и защо във време на криза вместо салам или хляб определен кръг пациенти получават луканка, а други – нищо", коментира Илия Пашов, изпълнителен директор на "Актавис България" на семинар за лекарствената политика.

Пълна прозрачност

Той настоява за пълна прозрачност на плащанията на здравната каса и всеки месец да се публикуват разходите за лекарствата на болниците, а там, където има възможност, пациентите да получават генерична терапия, за да се спести за скъпите лекарства, които нямат аналог. Като най-голяма фармацевтична компания в България по продажби в брой опаковки и стойност "Актавис" има 150 продукта (от общо 380), които НЗОК покрива. Повечето от тях обаче се плащат 25% или 50%, а останалото доплаща пациентът. "Покритие под 30% за мен е отказ от лечение на тази диагноза от страна на касата, тъй като за плащане от касата от два-три лева пациентът отива на два прегледа и плаща две потребителски такси, които са по-високи от стойността, която покрива НЗОК. Затова той предпочита да си го купи сам", коментира Пашов. Д-р Валентин Димитров, директор "Болничен пазар" на "Актавис", заяви, че не генеричните, а оригиналните медикаменти са основните източници за разход на лекарствения бюджет на касата, тъй като една опаковка струва в пъти по-скъпо и се ползва за ограничен брой пациенти.

Според "Актавис" има много големи неясноти в предстоящите промени в наредбата за плащане на лекарствата от касата.

Компанията е предоставила отстъпки от 20 до 80% (средно 40%) за медикаментите си за онкологични заболявания, които НЗОК плаща 100%. След скандала около цените преди няколко месеца НЗОК предложи да иска отстъпки и за частично платените продукти. "Все още обаче няма механизъм, който да задължи търговците на едро и търговците на дребно да включат отстъпката за пациента в крайната си цена и така съществува опасност те да не я получат", коментира Пашов.

"Актавис" се обяви срещу идеята цените в НЗОК да се изравнят с цените, които здравното министерство е плащало на търг през 2010 г. за онколекарствата. Причините са, че на търг производителят може да предостави цена, която не се сравнява с останалите европейски страни и може да бъде по-ниска, защото компанията печели твърда годишна квота от голямо количество медикаменти и само тя доставя лекарството. В здравната каса обаче фармацевтичната компания се конкурира с още няколко фирми и това става на база на референтни цени (най-ниската цена в ЕС за този продукт). Според представителите на компанията натискът да се изравняват цени отпреди две години, които не са формирани на пазарен принцип, може да доведе до ново оттегляне на лекарства от пазара.

Мораториум върху нови медикаменти

Фармацевтичната компания подкрепя идеята да се въведе 12-месечен мораториум върху влизането на нови медикаменти в списъка с лекарства, който здравната каса заплаща. Причината е, че бюджетът е ограничен и всеки нов продукт намалява средствата за лечение на останалите заболявания. Новите лекарства обаче са насочени за лечение на пациенти с тежки проблеми, които не могат да чакат една година, и затова Илия Пашов предлага да се създаде специален резерв на НЗОК за тяхната терапия.
На пълни обороти

Заводите на "Актавис" в България – в Дупница и Троян, вече ще работят на 24-часов режим, тъй като поемат поръчките на компанията за цяла Европа. Компанията бележи 11% ръст на Стария континент. Това обяви Питър Бергуист, вицепрезидент "Продажби и маркетинг" за Централна и Източна Европа на Actavis. Той допълни, че в момента се чакат одобренията на антимонополните регулатори в европейските страни, САЩ и Япония, за да приключи сделката по покупката на Actavis за 4.25 млрд. евро от американската Watson Pharmaceuticals, като се очаква процедурата да приключи в четвъртото тримесечие на тази година. Обединената компания ще бъде третият по продажби генеричен концерн в света с приходи от над 6 млрд. за 2012 г. В момента Watson са четвърти, а Actavis – шести.

По думите на Бергуист американската компания купува Actavis заради добрите позиции в Европа. В момента Watson са лидери по продажба на генерични продукти само във Великобритания и Франция. Двете компании заедно имат повече от 1300 продукта, присъствие в 40 държави и 17 хил. служители.
"Мога да гарантирам, че след сделката в България нищо няма да се промени – Дупница е хъб, от който се произвежда за цяла Европа, Троян е важен за специализираните продукти, ние сме компания номер едно на пазара, справяме се много добре, имаме ръст, по-висок от пазарния, и за нас са изключително важни хората, специалистите, които стоят зад всичко това", коментира Бергуист.


Банките и рейтинговите агенции ни управляват със спекулации, твърдят водещи експерти
Кризата не е криза на държавния дълг, а на банковия сектор. Около това мнение се обединиха участниците по време на международната конференция "Европейският съюз, кризата и Балканите", организирана от партия "Българска левица" и "Европейска лява партия" в събота.

Причина за задълбочаване на кризата е продължаващата неолиберална политика и спекулациите на банките, смятат левите представители на изправените пред най-голям риск в момента държави - Италия, Испания, Гърция, България. Те се обявиха против неолибералната политика на строги ограничения чрез намаляване на държавните разходи главно за заплати и пенсии, против фискалния пакт и против приватизацията на национални богатства. Влиянието на международните рейтингови агенции пък беше определено като спекулативно.

"Рейтинговите агенции са отделен спектакъл, това са едни пикльовци със 70-80 млн., които си позволяват пълен произвол. Дейността им е неясна, с тяхна помощ управляват спекулациите", коментира проф. Чавдар Николов. Той начерта няколко мерки за излизане от кризата. Да се въведе прогресивно облагане на доходите, като се премахне плоският данък и необлагаемият минимум, да има т.нар. "банки на хората", с достъпно кредитиране, да се прекрати приватизацията, да има безплатно здравеопазване и образование, бяха основните предложения. Експертът предупреди още, че приватизацията на 'Софийска вода" ще бъде голяма грешка. Като аргумент той посочи, че държавата не е толкова лош стопанин, колкото частният, и даде за пример какво се случва с основни ресурси и услуги, попаднали в ръцете на частни монополисти. Ние минахме от политика на приватизация на печалбите към социализация на загубите, обобщи експертът.

Той е категоричен, че банките са едни от най-големите спекуланти в света и основен дестабилизатор.

Освен финансовите институции, има още три групи фактори, които повлияха на икономиката, заяви на свой ред доц. Васил Сивов, икономист и политолог. Това, по думите му, са глобалните цени на основни суровини, измененията на курса на основните валути, националистическите спогодби (с ЕК и др. евроинституции) и липсата на защитни механизми, свързани с тези спогодби.

Основният дисбаланс според Сивов идва от намаления наполовина резерв - от 8 млрд. на близо 4 млрд. лв. Това поражда несъответствие между парични резерви и необходимите текущи плащания, които на свой ред налагат икономии за поддържане на нисък бюджетен дефицит.

Други фактори, пораждащи дисбаланс в икономиката, са контрабандата в задграничната търговия, която е близо 50%, и сивата икономика, която само официално е 30%, но реално достига 50%, смята Сивов. Така дефицитът в пъти надвишава бюджета и задлъжнялостта на населението нараства. Това налага наред с фискалния пакт, който иначе е неизгоден за нас, да се създаде и социален пакт за стабилност, заяви експертът.

Светлана ВЕЛЕВА


По нова схема на програмата за човешки ресурси

Брюксел поема специализации на близо 1300 млади медици
Специализациите на младите медици у нас през следващата 1,5 г. ще бъдат финансирани от Европейския социален фонд по нова схема на оперативната програма за човешки ресурси, обяви вчера министърът на труда Тотю Младенов.

Става дума за 800-1300 души, които сега плащат по 180 лв. месечно от джоба си. Идеята е така те да бъдат стимулирани да останат и да се развиват у нас. Комитетът за наблюдение на програмата вече е дал зелена светлина, през следващите 2 седмици ще бъдат уточнени детайлите. България е единствената страна в ЕС, където специализантите си плащат, за да работят.

Здравното министерство вече подготвя точни разчети.

ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА


« 24 часа» провери с какви трикове собствениците на заведения опитват да задържат пушачите
Дневни е – цигари хит в баровете, обмислят и подвижни тавани
Исканията за маси на открито растат, заявленията почвали от 1 и стигали до 100 квадрата
Увеличение, макар и все още незначително, отчитат в Столичната община на заявленията за поставяне на маси и заведения на открито. От началото на годината до края на май са издадени 729 разрешения за разполагане на маси и столове. Само през изминалия месец те са 408 спрямо 341 за същия период на миналата година. Разликата вероятно ще е по-съществена, след като стане ясен броят на издадените разрешителни за юни след влизането на забраната.

Собствениците пускали заявления за ползване на различни по големина площи

Имало такива, които искали да платят тротоарно право само за един квадрат, а други за над сто квадрата.

Еднодневни електронни цигари, промоции безплатно кафе срещу кутия тютюн, стъклени клетки и подвижни покриви се появиха в столичните заведения, след като от 1 юни влезе забраната за пушене в закрити обществени места. Повечето собственици на барове, ресторанти и нощни клубове обмислят трикове, за да осигурят някакъв комфорт на пушачите, за да не ги загубят като клиенти, показа проверка на „24 часа".

Еднодневни електронни цигари предлагат в едни от най-посещаваните нощни заведения в столицата - бар „Флайт" и дискотека „Найт Флайт". Идеята хрумнала на един от собствениците, който също е пушач, още в първия ден на забраната. Еднодневната е-цигара може да се пуши цял ден

Равнява се на 20 истински цигари, или до 300 всмуквания. Електронният папи-рос за еднократна употреба струва 4-5 лв. В бара е-цигарите не предизвиквали толкова голям интерес, защото там има открити тераси с маси и сепарета. Продавали се повече в дискотеката, тъй като всеки, който иска да пуши, трябва да излезе на паркинга.

Няколко собственици на дискотеки не крият, че вече мислят за подвижни покриви, за да може клиентите все пак да пушат вътре.

В ресторанти в центъра пък са оформили остъклени клетки, в които клиентите им да изпушат по цигара. До тази идея са прибегнали заведения, които няма как да поставят отвън маси и столове, тъй като тротоарите са тесни. В клетките за пушене, които са отделени от салоните, обаче не се сервират нито храна, нито напитки.

Все по-често може да се видят и магазини, които предлагат безплатно кафе, ако си купите кутия цигари. Отпред даже има масичка, на която спокойно да изпиете ободряващата напитка и да запалите по фас. Най-много заявления са подадени в централните райони - „Средец", „Триадица", „Възраждане" и „Оборище", обясниха от общината.

През миналата година в местната хазна са влезли 1,3 млн. лв. от тротоарно право. Очаква се тази година сумата да е приблизително същата. От кметството припомнят, че през юли 2011 г. СОС реши да намали с 20% таксите, които плащат търговците за тротоарно право. Столицата е разделена на четири зони, като най-скъп е месечният наем в райони като „Лозенец", „Възраждане", „Триадица", „Оборище", „Средец" и „Сердика".

Там таксата е 27 лв. на квадратен метър. 22,80 лв. пък се плаща в „Изгрев", „Слатина", „Красно село" и „Подуяне".

За кварталите като Младост, Надежда, Люлин, Овча купел и Студентски град наемът е 21 лв.

Най-евтино - по 19,20 лв. плащат търговците в Кремиковци, Банкя, Панчарево, Връбница и Нови Искър.

ДАРИНКА ИЛИЕВА


В Пловдив махат покриви и стени
Всевъзможни трикове прилагат пловдивски ресто-рантьори, за да надхитрят инспекторите, които следят за пушене. Засега номерът им минава успешно.

Още с въвеждането на забраната собственици на кръчма демонтираха покрива в едно от помещенията.

Сега посетителите спокойно димят в уж затвореното помещение. Ресторантът е в центъра на града и е буквално залепен за обновения културен дом. Нямаме проблеми с проверяващите, разказаха сервитьорки

Според тях този номер минава за лятото и есента, но не и през зимата. А и напоследък с честите дъждове всичко подгизвало.

В друго заведение на главната улица направо свалиха преградите и остана само един навес.

Врътката създава илюзия, че масите са на открито. "По този начин се надяват да

затворят очите на проверяващите"обясни шефът на общинския инспекторат Владо Илиев.

Какви ли не хитрости са принудени да прилагат пловдивските ресторантьори, за да спасят бизнеса си.

Мнозина се оплакват, че забраната за пушене е изпразнила заведенията и нощните барове. Имало дни, в които жив човек не влизал. Затова собствениците им си бият главите какъв трик да измислят, че да задържат клиентелата.


136 обекта са проверени за спазване на забраната за пушене на закрито
от 1 юни, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в Габрово. Сред проверените са 20 административни сгради, 21 заведения, включително дискотека, 4 детски заведения, едно предприятие, 2 болници, две аптеки, 51 лекарски кабинета. По график проверките се правят всекидневно в рамките на работното време и след това. Досега нарушения не са открити. От началото на годината са съставили 23 наказателни постановления по вече отменената наредба за местата за тютюнопушене, от които 2 имуществени санкции на собственици, а останалите са на физически лица.


Равнис по Мадона
Тя въздейства с чар и младежка свежест, казва д-р Едгар Лобо, чиито терапии са предпочитани от поп кралицата
Четвъртото издание на Лятната академия по практична дерматология и естетична медицина по традиция събра в София световноизвестни учени. Доц. д-р Мира Кадурина, президент на суперелитния форум, отново демонстрира блестящия си талант да обедини за броени дни гилдията от различни континенти. Бяха дискутирани както най-новите тенденции в диагностиката и лечението, така и сензационни иновации в жанра. Сред престижните експерти в изключително наситената от дебати програма беше и д-р Едгар Лобо, международен лектор на лаборатории Guna в Милано, хирург в университета "Лос Андес" във Венецуела, директор на център по дълголетие. Очарователният ескулап от Венецуела коментира процедурите, които вече са хит сред елита на различните континенти, защото отговарят на модерното течение за биоревитализация и бионачин на живот. Неслучайно сред феновете им са вечните секссимволи Мадона и Моника Белучи.
- Д-р Лобо, какви са "последните писъци" в индустрията на красотата?

- Най-модерно е да изглеждаш максимално естествено. Прекалената екстравагантност слезе от сцената. Няма нищо по-въздействащо от здравето, красотата и позитивните емоции. Тенденция номер едно е спонтанността. Всяко престараване води остаряване. Лицето не бива да изглежда като застинала маска. Силиконът в скулите или устните е абсолютно демоде. А с времето течният може да се превърне дори в недоброкачествени образувания. Ботолиновият токсин е подходящ само за определени зони от лицето - челото и околоочните бръчки. Най-важното е организмът да бъде стимулиран сам да произвежда това, което му е необходимо в битката против остаряването. Революционна е мезотерапията с биоколаген - любима на Мадона и Моника Белучи. Това са жени с класа, които могат да оценят достойнствата на новия физиологичен подход в похода против негативите на възрастта, най-комплексния метод в момента, който балансира случващото се в тялото. Защото първо предизвиква детоксикация, а след това симптоматично третира проблемите. Изключително важно е, че въздейства върху всякакъв вид белези - включително и върху толкова досадните за дамите стрии, които са резултат на накъсани колагенови нишки.

- Какво трябва да прави една жена, за да изглежда винаги млада и привлекателна?

- Да не забравя, че всеки от нас е това, което яде. Храната се оглежда в качеството на кожата. А тя пък постоянно има необходимост от UV защита и качествен колаген. Неговата молекула обаче трябва да бъде раздробена и активирана.

- Имате ли еталон за красота?

- Да, моята майка. Но има различни видове красота. Шакира например очарова с чувственост. Нейната сексуалност обаче е напълно природна. В Латинска Америка звездата е истински идол не заради музикалните награди, а заради обаянието, заради излъчването си. На нашия континент културата на външния вид е издигната на пиедестал. Обществото я налага. Смесването на кръвта и на гените от различни раси, което е типично за географските ни ширини, също води до екзотика.



Албена Атанасова
Мезотерапията с биоколаген за лице и тяло е сред най-нашумелите в момента. Guna MD Tissue е биолифтинг на лицето чрез акупунктура с биоколаген - идеята е да се възстанови нарушената цялост на "решетката", която прави кожата да изглежда свежа и млада. Действа като бариера срещу свободните радикали - забавя стареенето, намалява бръчките, тонизира, стяга контура и хидратира. Guna MD Matrix за тяло физиологично редуцира целулита, реактивира клетъчния метаболизъм, атакува отока и застоя в хиподермата, изглажда портокаловата кожа. "Мастните натрупвания от отпадъчни материали са резултат от неправилното хранене, недостатъчното движение, стреса... Те и задържаните между тях течности притискат и деформират съединителната тъкан, разкъсват колагеновите фибри и блокират кръвния и лимфния поток. Затова трябва да се стимулира производството на собствен колаген, да се изгради опорна "биомрежа", която осигурява стегнатост и плътност на кожата", включи се в обсъжданията на колегата си дерматологът д-р Сияна Живкова, участник в Лятната академия.


Хай тек

Гаден тен мори хубавици
Цигарите са сред големите врагове на красотата. Пушенето намалява притока на кръв в капилярите и кислородът и хранителните вещества не достигат до кожата. Дименето увеличава производството на ензим, който прекъсва процеса на производство на колаген, жизнено необходим за еластичността на епидермиса. Папиросите ликвидират запасите от витамин А, пречат на усвояването на витамин С, предпазващ кожата от свободните радикали. Бръчките около устата и очите и мътният тен са другите "екстри". "Затова спрете цигарите", призова на дамска сбирка д-р Румяна Кожухарова. "Хранете се природосъобразно, приемайте витамин С", посъветва дамата. А на Евите, които държат да са в час с хай технологиите в жанра, похвали най-нежния революционен лазер - clear&brilliant, последната рожба на екипа, измислил фраксела, тежката артилерия в индустрията. "Мекият" лазер действа леко, без да нарушава целостта на кожата, работи дори и през лятото, не изисква възстановителен период.


Само 30 на бунт срещу no smoking
Само 30 души се събраха пред НДК на протест срещу тютюневото вето. Бунтът беше организиран в социалната мрежа Фейсбук от жена с името Десислава Тренева. Малцина се събраха пред двореца снощи, въпреки че над 1000 души бяха потвърдили в нета как ще присъстват. Събитието беше под наслов "Откога пушенето е престъпление, за да го забранят със закон". Символичната бройка от бунтари обаче не можа да защити напълно тезата си защо Законът за здравето трябва да се отмени. Те бяха категорични само в едно - че той ги дискриминира и нарушава човешките им права.

Руслана Петрова


За жените: как да се храним за красива фигура и добро здраве
Жените се нуждаят от по-малко калории на ден, но за сметка на това тяхната храна трябва да бъде "по-плътна" - съответно да съдържа повече важни хранителни вещества - желязо, фолиева киселина, цинк, витамини А, Е, и Д, но в по-малко калории и да поддържа чувството за ситост.

Това не е толкова трудно, ако спазвате основните принципи на здравословно хранене: приемате често малки порции, като недопускате чувството за глад, пиете много вода и ограничите тлъстите и сладки храни. За да бъде модерната жена елегантна, работоспособна и здрава в диетата и трябва да присъстват: нетлъстото месо, зеленчуците и плодовете, ядките и растителните масла.

Месото с по-малко мазнини създава усещане за ситост като едновременно доставя ценен белтък, лесно усвоимо желязо, цинк и витамини - важни хранителни вещества за предпазване от анемия и поддържане на силна имунна система, също така не води до наднормено тегло, защото засища бързо. Финото месо, съчетано със зелена салата и краставици, овкусени с лимонов сок и зехтин, поръсени с ядки, допълва диетата с фолиева киселина и витамин С, омега-3-мастни киселини. В една малка чиния може да се събере почти всичко, което ви е нужно за красива фигура и добро здраве - много полезни вещества в малко калории.


Правят болница, продават имоти
"Лошото на нашето време е, че бъдещето не е това, което беше". Тази мисъл на Пол Валери е поставил акад. Стефан Додунеков като мото на платформата си. В нея той акцентира на партньорството с държавата и институциите, като същевременно предлага разширяване на академията в регионите. "В момента имаме три регионални центъра - в Пловдив, Варна и Бургас, в ход е подготовката на още три", разказва той. Идеята му е такива научни центрове да бъдат открити почти навсякъде, за да могат на място да решават проблемите на общините и местния бизнес. Освен това акад. Додунеков има намерение академията да прави редовни срещи с бизнеса, където той да поставя на масата най-наболелите си проблеми и учените да търсят пътища за решаването им.

Интересни са и идеите му по отношение на имотите на БАН - например превръщане на топлоцентралата в център за експониране на музейни и архивни колекции, както и създаване на университетска болница по офталмология. Предлага и продажба или замени на част от терените, които пустеят от години - с тях може да се финансира преустройството на останалите имоти, които да носят приходи.

Една от болните точки на БАН е бягството на младите от науката, затова и акад. Додунеков е амбициран за "по-агресивна" работа с тях. За да бъдат привлечени те, не само ще бъде открит вече планираният от сегашното ръководство изследователски университет. Академията ще се опита да привлича млади хора още от по-ранна степен - например магистърска, а освен това ще се отвори за училищата. "И сега към нашия Институт по математика и информатика имаме ученически институт. Гимназистите направиха толкова успешни разработки, че към тях проявяват интерес много хора от софтуерната индустрия", разказа той. "Нещо подобно може да бъде направено в повечето от институтите ни, така че да привлечем децата още от ученическата скамейка", твърди ученият.


Пазарът се ориентира към по-големи аптеки
ЯНИНА ЗДРАВКОВА

В София и по-големите градове има тенденция да се закриват все повече малки аптеки, а паралелно с това да се откриват по-големи, собственост на вериги, обясни пред "Сега" председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. "Явно хората предпочитат по-големите аптеки", смята той. Досегашната практика е най-често аптеките да са от по 20-30 квадрата, но в момента поне 5 вериги разкриват все повече аптеки в столицата, като те са с минимум 100 кв. м площ.

Това значи, че полека-лека моделът един фармацевт - една аптека отстъпва на веригите, които предлагат и много козметика. В момента веригите не са и забранени по закон, въпреки че години наред съществуваха, без това да е разрешено официално. Напоследък не е често срещано и нововъзникналите вериги да са собственост на търговци на едро или производители на лекарства, каквато беше практиката само преди няколко години.

В последните няколко месеца след скандала с високите цени на лекарствата у нас, плащани и от граждани, и от здравната каса, промени в цените в аптеките няма, обясни още Николай Костов. Той припомни, че все още няма влезли в сила и нормативни промени в тази посока. В здравната каса продължават да се договарят отстъпки и реално на пазара не се е случило нищо, здравното министерство не е публикувало нито една своя идея за промени на статуквото.

В последната година - година и половина е засилен обичайният пазарен процес навлизането на нови генерици на дадено лекарство да намалява цените на старите или на оригиналния продукт, обясни още Костов. В същото време обаче този процес се бави от комисията по позитивно-реимбурсния списък в МЗ. В момента тя трябва веднъж годишно да провери дали декларираната от производителя цена в референтните страни в ЕС е същата. Това обаче не винаги се случва и цените изкуствено остават високи. Нещо повече - случва се производител да подаде искане за намаляване на цената и дълго да чака заявлението му да бъде разгледано, каза още Костов.


Европа плаща специализации на лекарите ни

Парите ще стигнат само за 13 месеца
Мария КОСТОВА

Жулиета МИТКОВА

Специализациите на лекарите ни ще се плащат с пари от Европа. Средствата ще дойдат от оперативната програма „Развитие на човешките ресурси", а целта е докторите да остават на работа в България. Това обяви зам. социалният министър Зорница Русинова. Тя поясни, че до две седмици Министерството на здравеопазването трябва да ревизира Наредба 34 за специализациите, която вече е внесена в Народното събрание, за да се даде възможност освен от държавния бюджет парите за младите лекари да се плащат и от Европейския социален фонд.

Ще бъде отворена нова схема с бюджет около 16 млн. лв. до 2014 г., каза Русинова. Очаква се стартът на новата инициатива да бъде даден наесен и да бъдат подпомогнати между 800 и 1300 млади доктори.

Годишно специализантите са около 1500. Сега държавата поема близо 200 от тях, а по програмата може да се финансират и останалите, от които лечебните заведения имат нужда. В противен случай младите лекари трябва да си плащат сами 180 лева всеки месец за повишаване на професионалната квалификация, както е в момента. Освен таксата в учебното заведение кандидат-медиците са принудени да работят в болниците без заплата и да поемат изцяло издръжката си.

Парите от Европа обаче ще стигнат само за 13 месеца, а специализацията трае от 48 до 60 месеца, показват разчетите на здравното министерство. Заради това от ведомството ще определят приоритетни специалности, за които не само ще се покрива таксата от 180 лева, а ще има и стипендии, научи „Преса". Така средствата от оперативната програма ще бъдат насочени главно към избралите да учат патоанатомия, неонатология, анестезиология и спешна медицина. Освен това парите няма да бъдат раздавани на калпак, а ще има изпит, подобен на този за специализацията по държавна поръчка.


100 000 болни в клопка за лекарства
Галина ДИМОВА

Близо 100 000 пациенти с рев-матологични заболявания нямат достъп до съвременно лечение, тъй като държавата покрива цената на лекарствата им едва на 75%. Така болните са в клопката на здравната система, която не може да отговори адекватно на техните нужди. Казусът е изложен в жалба до Комисията за защита от дискриминация, която ще заседава по него утре за трети път.

Средно по 2500 лв. на месец струва лекарството за ревмато-иден артрит или за болестта на Бехтерев. И тъй като не се заплаща на 100% от НЗОК, болните трябва да доплащат близо 600 - 800 лв.

В същото време инвалидната пенсия е 182 лева. За повечето пациенти тази сума е непосилна и това ги кара да се откажат от лечение. „Борим се за 100% реимбурсация", обясни за „Преса" председателят на организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България Цвета Апостолова.

По неофициални данни у нас с ревматоиден артрит са 70 000 души, 30 000 пък са с болест на Бехтерев. Те са изложени на силни болки в засегнатите стави, които срастват и се изкривяват. Достига се до инвалидизация. Медикаментът забавя тези процеси и води до подобряване на състоянието.


ПРЕКЪСВАТ ЕСТЕСТВЕНИЯ ПРОЦЕС НА ЗРЕЕНЕ
Правят сиренето с химикал

Мандрите съкращават наполовина разходите си
РОСТИСЛАВА ИВАНОВА

Мандрите масово блъскат с химия сиренето, за да бъде то твърдо.

За това алармираха учени на конференция за храните в София.

В България вече не се произвежда полезно сирене, каквото сме имали преди 25 години, защото и в най-качествените марки се използва калциев двухлорид за по-бързо втвърдяване. Тази практика е масова от 4 години при сиренето и от една при кашкавала, съобщи по време на конференцията инж.-химик Красимира Байчева. Само между 5 и 20 грама на 100 литра е съдържанието на калциев двухлорид, обясниха за „Телеграф" учени от националната лаборатория за изследване на храни от животински произход. Тази практика не е нова и отдавна се използва в ЕС.

Дори и това количество да не вреди на здравето, то бързата процедура на втвърдяване прекъсва естествения процес на зреене. С това пък се унищожава голяма част от калция и полезния ефект от продукта, потвърди и д-р Вергилия Гайдарска.

Гайдарска е категорична, че според вложеното количество процесът на втвърдяване се извършва между два и четири пъти по-бързо, отколкото навремето е ставало по естествен път. По този начин мандрите съкращават много разходите си.

Няма нито един пример в природата, каза Гайдарска, при който замяната на естествения процес с изкуствен да е полезен за човешкото здраве.

За доказателство учените изтъкват, че сега зъбите на българина са много по-развалени, отколкото преди 25 години, когато нацията ни е употребявала истинско сирене, кашкавал и мляко.

Според шефа на агенцията по храните д-р Йордан Войнов без калциев двухлорид сирене и кашкавал изобщо не могат да станат, защото мандрите ще фалират. Тази добавка е приета и въведена в БДС за сиренето от експертна група още преди две години. В нея е имало представители както на производители, така и на учени, лекари и ветеринари и на държавата.


30 лв. препитването в СУ, 50 лв. в УНСС
Всеки ден изпити през юли

Кандидат-правистите избират между 3 университета
СТАНИСЛАВ ДИМОВ

Горещ юли чака кандидат-студентите това лято. Всеки ден от месеца има изпити. 30 лева тази година струват кандидатстудентските изпити в Софийския университет. УНСС пък запазва традицията първият изпит да е 50 л в,, а всеки следващ да е по 20 лв.

Кандидатстудентските кампании на вузовете вече са в разгара си. Документи за кандидатстване в Алма матер се подаваха до петък. Университетът за национално и световно стопанство пък ще приема регистрационните карти за класиране 18 дни - до 4 юли. ; Тази година изпитните сесии на университетите се разминават, така че да не се получава дублиране на изпити. Единствените препитвания, които са в един ден, са вторият модул по математика в Софийския и тестът по същия предмет в УНСС. Онези кандидати, които смятат да се пробват за специалност „Право", ще трябва да избират между УНСС, Пловдивския и Великотърновския университет, тъй като там датите на изпитите по история и български език се застъпват. Най-рано тази година препитванията започват в най-стария университет у нас-СУ.

Кампания


Ръководството на висшето училище тази година предпочете част от изпитите да започнат още от средата на юни. На 17-и от 9 часа аулите на университета ще се напълнят със зрелостници, които ще полагат изпит по география. Същия ден от не изпитът по физика. Седмица по-късно пък е писменият по журналистика. Тази година Алма матер върна устното препитване за бъдещите репортери. В класирането за Факултета по масови комуникации ще се вземат предвид и оценките от матурите по литература и история. Всеки от изпитите струва по 30 лв., а кандидатите плащат още толкова и за участие в класирането. Парите трябва да се внесат от 25 юни до 8 юли. Част от желаещите обаче недоволстват, защото те плащат предварително и пио мения, и устния. Ако изкарат под четворка на първото препитване обаче, няма да бъдат допуснати до събеседването. Освен това те трябва да внесат пари за участие в класирането преди втория етаж по журналистика. „Така буквално им подаряваме 60 лева. Това 1:1 прилича на добра система за печелене на пари", коментираха зрелостниците. Препитванията по български език и история в университета са на 9 и 13 юли от 8 часа. Желаещите ще трябва да развият тема съответно по зададен автор и историческа епоха. Времетраенето на изпита е 4 астрономически часа. Първото класиране ще излезе на 30 юли.

Десни


Далеч no-лесни са изпитите в УНСС. Разказват зрелостниците. Там и тази година ще се полагат тестове. На български език кандидатите ще се явяват на 7 юли. Проверка на „Телеграф" установи, че онези, които искат да се пробват в Софийския, УНСС и Великотърновския например, ще полагат изпит по български в три поредни дни - 7,8 и 9 юни. Същото се случва и с останалите предмети. Историята в УНСС е на 10 юли, във Велико Търново е на 11,а в СУ на 13. Изпитите в УНСС по журналистика и география са на 11 и 13 юли. Първият положен изпит във ВУЗ-а струва 50 лева, докато всеки следващ е по 20. Класирането за университета ще бъде обявено на 23 юли, а записването е в дните между 24 и 28 юли. „Тази година ще приемем около 3600 студенти, т.е. средно четирима-петима кандидати ще се състезават за едно място. Но в направления и поднаправления като „Финанси, счетоводство и контрол", „Право", „Икономика с преподаване на английски език", „Медии и журналистика", където конкуренцията е много голяма, се стига до десет и повече кандидати за едно място", заяви ректорът проф. Стати Статев.

Математика



По 30 лева са изпитите и в Техническия университет в София. Два изпита пък струват 50 лв. вместо 60 лв. Тестът по математика във висшето училище е на 9 юли, а рисуването и композицията са на 10 и 12 юли. Препитванията по чужд език са на 11 юли. Кандидатите могат да попълват заявления за кандидатстване и онлайн на www.pnem.tu-sofia.bg. Предварително обаче трябва да са заплатили таксата за изпитите по банков път. После само трябва да изчакат имейл с потвърждение и мястото за полагане. Без дублажи са и други два големи университета - Пловдивският и Великотърновският. Изпитите им по български са съответно на 6 и 8 юли. Историята в Пловдив е на 7 юли, а географията - на 10 юли. Във Велико Търново датите за двата предмета са съответно 11 и 12 юли.


Изкуствата и медицината с най-големи такси
Обучението по изкуства и медицина тази година води класацията за високи такси. Най-скъпата специалност е в НАТФИЗ - театрално и филмово изкуство. За нея студентите трябва да заплатят 1400 лв. Четирите медицински университета - в София, Пловдив, Варна и Плевен, пък поддържат цени между 900 и 950 лева. По-евтини са само специалности като здравни грижи и здравен мениджмънт - съответно 700 и 550 лв. Обучението на медицински сестри в Плевен също е 700 лева. Най-малко пари за студентска такса ще дават възпитаниците на Софийския университет. Там за направленията туризъм, икономика, администрация и управление и педагогика ще се плащат едва 340 лв. Правото, психологията и политическите науки са по 500 лв.


Рожден ден
Иван Колчаков, лекар, депутат в 38-ото и 40-ото НС, бивш кмет на Пазарджик, 51 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница