12 декември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата10.02.2018
Размер0.52 Mb.
#56997
  1   2   3   4
12 декември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Девинската болница може да стане дъщерно дружество на смолянската
Болницата в Девин да стане дъщерно дружество с 4 отделения са решили общинските съветници на извънредно заседание на Общинския съвет. Вече ще се водят преговори и разговори, включително и с МБАЛ "Братан Шукеров"-Смолян, и с други болници, обяви кметът на Девин Цветалин Пенков. На сесията са били представени няколко варианта за гласуване, но съветниците са се спрели на този. Решението е продължение на решението от месец насам, което бе да се водят разговори с ВМА и Правителствена болница в София, и УМБАЛ "Св. Георги"-Пловдив. Пенков каза още, че реалните разговори с болницата в Смолян ще започнат може би още тази или в началото на следващата седмица. От проведените до момента разговори с трите здравни заведения, болницата в Пловдив след санкция на принципала - Министерство на здравеопазването, са отказали, а от останалите две болници все още нямат окончателен отговор дали искат болницата в Девин да бъде тяхно дъщерно дружество.


В Бургас искат медицински факултет
Красимир Кръстьовски

За откриването на медицински факултет към университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас настоява неформален комитет, в който влизат областният управител Константин Гребенаров, кметът Димитър Николов, д-р Георги Матев, д-р Георги Паздеров и депутатът д-р Галина Милева. Те изразиха надежда в близко време да получат разрешение за откриването му. Идеята им е студентите, които ще се обучават там, да останат да работят в бургаската болница. На 15 ноември Националната агенция по оценяване и акредитация е разрешила откриване на процедура по оценяване на проект за създаване на факултет по обществено здраве и здравни грижи, което означава, че идеята вече е на път да се реализира. Следващата стъпка е висшето училище и Многопрофилната болница да се подготвят за проверка на готовността за откриването на новата структура от специална комисия. Необходими са около 20 хабилитирани преподаватели. 12 от тях вече са осигурени от местната лекарска гилдия. Останалите ще се търсят отвън, каза областният управител. Константин Гребенаров е подготвил и искане до министъра на образованието и науката Сергей Игнатов да внесе предложението за откриването на факултета в Министерския съвет.




10 месеца МЗ не изпълнява съдебно решение
Аида Паникян

МЗ още не е изпълнило решение на Върховния административен съд от февруари, според което НЗОК трябва да поеме частично или напълно стойността на лекарства за лечение на болестта на Алцхаймер. Това съобщи Ирина Илиева, секретар на гражданското сдружение "Алцхаймер-България". След решение на Комисията за защита от дискриминация и намесата на омбудсмана МЗ включи въпросните медикаменти в Наредба 38, но, за да бъдат реимбурсирани от НЗОК, те трябва да бъдат включени и в специален списък. Списъкът бе актуализиран през лятото, но лекарствата за алцхаймер ги нямаше, каза Илиева. От МЗ са обещали на сдружението, че след 1 януари лекарствата ще се реимбурсират 50%. В момента болните трябва да плащат от джоба си средно около 200 лв. месечно само за медикаментите за това заболяване. Благодарение на тях се забавя ходът на болестта и пациентите могат да водят качествен живот. Работещият доскоро единствен в страната дневен център за болни от алцхаймер, изграден с евросредства, вече не работи, защото парите свършиха. Близо 100 хил. българи страдат от някакъв вид деменция, а половината от тях са с болестта на Алцхаймер, обяви проф. Стефка Янчева, невролог. Преките и косвените разходи за лечение и грижи за тези болни са големи, тъй като са зависими от близките си, а за обгрижването на един болен са нужни най-малко двама негови близки. Необходим е национален план за справяне с болестта, категорични са от сдружение "Алцхаймер-България". В него трябва да бъдат предвидени програми за специална подготовка на лични и социални асистенти, изграждане на дневни центрове за грижа за болните, за да могат роднините им да работят.




Ресторантьори искат помощ от депутатите срещу забраната за пушене
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) ще търси съдействие от депутати от всички парламентарни групи за промяна в закона, който забранява напълно пушенето на обществени места и в закрити заведения. Това каза Благой Рагин, председател на БХРА пред "Фокус". Рагин се е срещнал с премиера Бойко Борисов и здравния министър Десислава Атанасова вчера, за да разговарят по темата. "Бяха много учтиви, много внимателни, изслушаха ни и накрая ни показаха червен картон. Казаха - "не може да ви помогнем, защото сме изпълнителната власт, а законите прави законодателната", и ни изпратиха в парламента, за да търсим лоби", каза Благой Рагин. БХРА настоява да се въведе немският и австрийският вариант - да има зали за пушачи и зали за непушачи. Тези, които решат да не пушат, да имат проветриви места с климатизация и вентилация, и тези, които искат да се тровят, да им създадем възможност, но да оставят средства, за да може да съществува бизнесът на моите колеги и да плащаме данъци и такси в хазната, каза Благой Рагин. Представителите на БХРА ще потърсят лобисти за исканията си в Народното събрание. "Обръщаме се и към другите парламентарни групи в парламента - ние няма да се откажем от нито една подкрепа, която парламентарните групи решат да ни дадат. Доколкото разбрах, депутатите от ГЕРБ ще имат пълното право да гласуват по съвест, това означава, че на нас ще ни трябва подкрепа и от другите политически групи в парламента, за да може да спасим 50 000 семейства", каза Благой Рагин. Няма да подкрепим промяна в тоталната забрана за пушене в закрити обществени места, заяви обаче категорично в парламента министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, като подчерта, че такова е и становището на депутатите от здравната комисия в НС. Казвам нашето становище на МС - моето и на г-н Борисов, че няма да отстъпим, държим на закона в този му вид, в който е в момента, убедена е Атанасова.


Без лоши спомени
Аида Ованес

Здравното министерство очевидно страда от деменция. Скрито. Щото около 100 хил. българи страдат явно. Неговата грижа за хората с деменция се изразява в пионерен почин - без лекарства те няма да имат никакви спомени. В това число - и лоши... Иначе как да си обясним факта, че 10 месеца не му стигнали на ведомството да включи в нарочен списък за частично или пълно поемане на цената за лекарствата за страдащи от болестта на Алцхаймер. Ясно е, че такова лекарство струва на болния (и семейството му) 200 лв. Но не е ясно от нехайството на министерството колко е спестила касата, чиито пари са наши - на всички здравнооосигурени, в това число на болните от алцхаймер и на членовете на семействата им. Иначе МЗ е доста бърза по налагането на санкции. Звучи не тъжно, а унизително! Още повече при сравнение с други страни, които уж са на нашето ниво. Чехия например осигурява на страдащите от това заболяване мрежа от дневни центрове, лични асистенти, най-съвременно лечение. Дотолкова, че пациентка с алцхаймер обикаля цяла Европа заедно с терапевта си и със свой роднина. И благодарение на комплексната грижа, осигурявана от държавата, може да води пълноценен живот. Но България очевидно не брои за живи пациентите с деменции. Нито тези с болестта на Паркинсон или с множествена склероза, или с редки заболявания. Оправданието с кризата вече е изтъркано. Българското правителство много успешно трета година стоварва цялата й тежест върху най-уязвимите граждани. И още: как може да се изисква от гражданите, от болниците или бизнеса да спазват законите, а самата държава (в случая в лицето на министерството) да не ги спазва? Очевидно в наши дни в нашата държава съдебните решения не значат нищо. А ако държавата бъде осъдена за нехайството си в Европа, ще плащат пак данъкоплатците...




РЕСТОРАНТЬОРИТЕ СЪБРАХА „ПУШАЧЕСКА" КОАЛИЦИЯ
Кръчмите пак се стягат да димят

Министър Атанасова непреклонна пред цигарите
Таня Стефанова София Симеонова

Тоталната забрана за пушене на закрито е на път да падне след седем месеца живот. Депутатите от икономическата комисия в парламента ще обсъдят тази седмица законови промени за връщане на залите за пушачи и непушачи в заведенията. Поправката ще влезе при второ четене на Закона за туризма в комисията! С нея в преходните и заключителните разпоредби ще се направи промяна в Закона за здравето. Предложението няма да е на отделни депутати, а на комисията като цяло. Но само ако се постигне консенсус; не го разглеждайте като даденост, заяви зам.-шефът на комисията Диан Червенкондев пред „Телеграф". Промяната става през Закона за туризма, понеже забраната засегнала много този бранш. Червенкондев уточни, че ако старият режим се върне, той ще бъде по-затегнат. Така например до залите за пушачи няма да може да припарват лица под 18 г. До развръзката се стигна след поредица срещи, които осъществиха вчера представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Те първо се срещнаха с премиера Бойко Борисов и здравния министър Десислава Атанасова. Шефът на хотелиерската и рестрантьорската асоциация Благой Рагин обобщи срещата с министър Десислава Атанасова и премиера така: „Бяха много учтиви, много внимателни, изслушаха ни и накрая ни показаха червен картон. Казаха: „Не може да ви помогнем, защото сме изпълнителната власт, а законите прави законодателната", и ни изпратиха в парламента." Подкрепа След това представителите на БХРА обиколиха парламентарните групи, за да търсят „пушаческа коалиция" в подкрепа за отпадане на ветото. Чукаме от врата на врата, каза шефът на асоциацията Благой Рагин. Той уточни, че искането на бранша е да се върне старият ред с отделни зали, а не да се разреши пушенето. само след определен час. „Трябва да се намери разумен компромис и обособяването на зони за пушачи е един от тях", заяви Червенкондев след среща с представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. По думите на гербера, след въвеждането на забраната за димене НАП отчита „изключителен спад"в оборотите, закрити са много заведения, намаляват работните места в' туристическия бранш. Това е мотивът част от депутатите на управляващата партия да подкрепят падането на забраната. „Идеята е предложението да падне преди коледните и новогодишните празници, но това зависи и от натовареността на парламента", коментира Червенкондев. Освен благоразположението на част от депутатите на ГЕРБ, вчера застъпниците на падане на забраната срещнаха разбирането на „Коалиция за България" и ДПС. Депутатите на ГЕРБ ще гласуват по съвест, аз лично съм против падане на забраната, заяви шефът на парламентарната група на управляващите Красимир Велчев. Колеги на Велчев от ГЕРБ пък коментираха, че „пушачите" в групата са силно лоби и цигареното вето вероятно ще падне.


Заведенията уволнили 10 000

10 000 души по-малко са вече заетите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство". Това сочат данни на Националния статистически институт. Те са за септември 2012 г. спрямо същия месец на миналата година. Според статистиците обаче не е съвсем ясно каква е причината за това намаление. За да се изясни дали е заради въвеждането на забраната за пушене, трябвало да се изясни влиянието и на фактори, като увеличението на разходите на домакинствата, инфлацията, промяната в потребителското поведение, в производителността на труда в сектора, в различните температурни и климатични условия в сравняваните периоди и др. Други данни на НСИ показват, че средната заплата в сектора се е увеличила от 470 лв. на 517 лв., или има ръст от 9,27% при среден ръст за страната от 8,33%. Броят заети е намалял от 103 796 на 93 073 души, или намаление с 11,52%. Това може да означава увеличение на производителността на труда, смятат в НСИ.


Даваме повече пари за алкохол и цигари

Средният разход на едно лице за алкохол и цигари се е увеличил с близо пет лева за една година въпреки забраната за пушене. Това сочат данни на НСИ за третото тримесечие на 2012 г. спрямо същия период на 2011 -а. Миналата година средният разход на едно лице за тримесечие за пушене и пиене е бил 42,73 лева. За третото тримесечие на тази година той набъбва до 47,05 лева. Като цяло за едно домакинство харчът е нараснал от 104,46 лева на 110,65 лева. Като дял в общите разходи обаче парите за алкохол и цигари намаля ват от 4,7 на 4,6%. За сравнение харчове те за здравеопазване остават почти без промяна - между 113 и 114 лева на домакинство за тримесечие. А за храна разходите са набъбнали от 812,34 на 832,81 лева.




8 бона глоба за починал пациент
Глобяват с 8000 лв. Националната кардиологична болница заради случая с пациента, починал в линейка пред лечебното заведение. До нелепата случка се стигна, след като лекарите от болницата отказаха преглед. Това обяви вчера министърът на здравеопазването Десислава Атанасова на откриването на изнесен филиал на Спешна помощ в столичния кв. „Надежда". По думите на здравния шеф ще получат наказания и двамата лекари, които не са изпълнили задълженията си и не са помогнали на пациента. На всеки ще бъде наложена глоба в размер от 100 до 600 лева, но сумата все още не е ясна, поясниха от здравното министерство. „Надявам се, че ръководството на Национална кардиологична болница ще вземе отношение. Очаквам и Българският лекарски съюз, и етичната му комисия да се произнесат не само по този случай а и по случая в „Св. Анна" и случая в Спешна помощ-Варна", отсече Атанасова.


Медицинска академия отваря филиал в Сливен
Правителството предлага на Народното събрание в Сливен да бъде открит филиал на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" -Варна. В него ще се подготвят бакалаври по специалностите от регулираните професии „медицинска сестра" и „акушерка" от професионално направление „Здравни грижи". Инициативата е на Академичния съвет на Медицинския университет и е подкрепена положително от Националната агенция за оценяване и акредитация. Определеният капацитет на всяка от специалностите от НАОА е 80 студенти.


ГЕРБ връща залите за пушачи в заведенията
ГАЛЯ ГОРАНОВА

ГЕРБ обмисля да върне обособените помещения за пушачи в заведенията отпреди въвеждането на тоталната забрана за пушене на обществени места. Това се разбра от изявленията на депутатите Деян Червенкондев и Димитър Бойчев след среща с представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), която настоява за промените. Според депутатите е възможно частичната отмяна на забраната да стане до Нова година. Обмисля се вариант това да стане чрез промените в Закона за туризма, които са на дневен ред в парламента. Ресторантьорите и хотелиерите се срещнаха вчера с всички ПГ, за да обсъдят въпроса. Пълна подкрепа за връщане на залите за пушачи са получили единствено от ДПС. БСП и ГЕРБ ще оставят депутатите да гласуват по съвест. "Опитаха се да ни убедят, че положението е много тежко и заведенията търпят големи загуби. Като представители на икономическата комисия сме склонни да дебатираме по-либерални текстове", заявиха след срещата зам.-председателят на комисията Диан Червенкондев и колегата му Димитър Бойчев. Хотелиерите и ресторантьорите ще бъдат поканени да изложат аргументите си в комисията. Според Червенкондев наистина има значителен спад в оборотите, затваряне на заведения, съкращаване на работни места. "Може би ще се търсят разумните баланси за обособяване на зони за пушачи и непушачи, така че всички права на непушачите да бъдат абсолютно гарантирани", обясни Червенкондев. И добави, че ако се приемат такива текстове, това трябва да стане с голям консенсус. Според него не всички депутати от ГЕРБ са "за". Както "Сега" писа, твърдо против е здравният министър Десислава Атанасова. Председателят на здравната комисия Даниела Дариткова също очаква колегите й в комисията да поставят здравето на първо място. Председателят на БХРА Благой Рагин обясни живописно как протекли срещите му по-рано вчера с премиера и здравния министър. "Бяха много учтиви, много внимателни, изслушаха ни и накрая ни показаха червен картон. Казаха: не може да ви помогнем, защото сме изпълнителната власт, а законите прави законодателната, и ни изпратиха в парламента, за да търсим лоби".


БОЙКОТ

Рагин потвърди, че от 15 декември хотели и ресторанти ще разрешат пушенето под формата на "гражданско неподчинение".




1 млн. лв. са необходими
за ремонт на столичната АГ "Света София". "Парите са нужни за ремонти и нова апаратура. Базата е амортизирана, оперира се само със скалпел", обясни директорът на болницата Иван Костов пред общинските съветници от Комисията по финанси и бюджет в общината. Отделно ще са необходими и около 500 хил. лв. за преместване на отделението за недоносени от Първа градска в АГ болницата, за което общината вече е дала разрешение. Болницата няма как да направи сама ремонтите, защото има 1.3 млн. лв. задължения към доставчиците и отделно е на загуба с 1.3 млн. лв., обясни Костов.


От 2013-а изплащат болничните по-рано
Болничните вече ще се изплащат по-рано, преди 15-о число на месеца. Решението близа в сила от началото на следващата година и е част от нормативните промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Териториалните поделения на НОИ също ще имат нови срокове за подаване на документи и плащане на обезщетения за бременност и раждане, отглеждане на малко дете и временна неработоспособност.

Срокът за работодателите е до 15-то число на месеца, който идва след като лицето е дало документите си. При самоосигуряващите се лица срокът е същият.

Промените в КСО идват заради новите срокове за внасяне за здравните осигуровки - до 25-о число на месеца и премахването на обвързаността между изплащането на заплатата и изплащането на болничния лист. Закъснелите със сроковете няма да се отърват от налагане на глоба, посочи управителят на НОИ Бисер Петков, представяйки административните промени.



Пълния текст четете на www.klassa.bg


Откриха филиал на Спешна помощ в "Надежда"
Четвърти изнесен филиал на Спешна помощ беше открит днес в столичния кв. "Надежда". Присъстваха министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, столичният кмет Йорданка Фандъкова, директорът на Спешната помощ д-р Георги Гелев. Лентата прерязаха министър Десислава Атанасова, кметът на София Йорданка Фандъкова и кметът на район "Надежда" Димитър Димов. Общината инвестира 19 000 лева за ремонт на филиала. Очаква се той да обслужва около 130 000 души от "Надежда" и "Връбница".


Тотално изпушване
Георги Шарабов

Играта „ту пушим - ту не пушим" можеше да ни се стори и забавна, ако не беше лукава. В поредния епизод правителството уж запазва достойнство, а всъщност си измива ръцете с „независими" депутати, подкрепени от ГЕРБ-ери пушачи (виж стр. 5). Е, нали сме парламентарна република!?

Така е. Но нито правителството, нито депутатите проявиха същата хитрост, хъс и устрем за много други проблеми. Като например за данъка върху лихвите от депозити. Или за отпадане на ДДС при даряване на храни за хранителната банка. Да не говорим, че никой не помисли за намаляване на лицензионни режими или други облекчения за бизнеса в кризата.

Тотално изпушване! Нищо чудно да се пуши и в избирателните секции догодина.




ГЕРБ връща пушенето в кръчмите

Клиентите вероятно ще си палят в специални помещения
ЕМИЛИЯ КАРААБОВА, ДИАНА ТЕНЧЕВА

Премиерът Бойко Борисов и здравната министърка Десислава Атанасова показаха вчера „червен картон" на ресторантьорите, които на среща ги помолиха за връщане на пушенето в кръчмите. „Борисов и Атанасова бяха много любезни, изслушаха ни, но след час ни отпратиха в парламента, където да търсим лоби на исканията си", разказа Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация.

Така и стана. Малко по-късно бизнесът пристигна в Народното събрание. Специално лоби обаче едва ли ще му е нужно, защото 70% от депутатите подкрепят облекчаването на режима, както съобщи ГЕРБ-ерът Емил Димитров.

Предварителните нагласи са да се върне старото положение в заведенията, когато имаше обособени зони за пушачи. Ще се обсъжда и вариантът, при който клиентите да палят цигари в отделни помещения. Забраната за пушене на открито - на спирки, детски площадки, паркове и стадиони обаче остава.

Въпреки че кабинетът си изми ръцете с депутатите, прехвърляйки им горещия

картоф, изчисленията показват, че в Министерския съвет на отпадането на цигареното ембарго ще се зарадват всички министри без четиримата „въздържатели" - Цветан Цветанов, Лиляна Павлова, Диана Ковачева и Мирослав Найденов. Чудото все пак няма да стане по Коледа, а най-рано ден-два преди Нова година, защото времето няма да стигне на депутатите да върнат стария режим. Те излизат в зимна ваканция на

21 декември. При наличието на извънредни заседания на парламента обаче то ще стигне, за да се обнародват текстовете в Държавен вестник в работните дни след Коледа.

Идеята е още този четвъртък на заседание на икономическата комисия текстовете за дименето, инициирани от браншовите организации, да се включат в Закона за туризма. Едновременно с това те ще влязат и в здравната комисия.




Касата ще плаща 4 нови пътеки
Пари ще има за пациенти в будна кома и спешна помощ за деца
Диана Тенчева

Четири нови клинични пътеки ще плаща от догодина Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това предвиждат промени в Наредба №40 на Министерството на здравеопазването, определяща основния пакет от медицински дейности, които покрива НЗОК.

Според проекта на министър Десислава Атанасова от 1 януари болниците ще получават пари за пациентите в будна кома. За такава пътека се говори от 3 г. Втората нова е за лечението на първични имунодефицити (б. р. нарушения в броя и функците на лимфоцитите) при деца, а третата е за реплантация с микросъдова хирургия (примерно, ако пациент е загубил пръст при инцидент, касата ще плаща за имплантирането му). Четвъртата нова пътека е за диагностика и лечение на спешни състояния при децата. Например, лекарите приемат дете с температура 40°, хоспитализират го и започват изследвания, докато разберат какво му е. НЗОК вече ще плаща за периода за диагностиката и назначеното след нея лечение.

В проекта на Наредба №40 е записано още, че се въвеждат облекчения при грижите за българчетата с детска церебрална парализа. До момента те могат да бъдат приемани в болница от 6 до 12 пъти в годината за не повече от 10 дни. С измененията се позволява периодът да бъде удължен до 20 дни, ако се налага. Но при това положение приемът ще е до 6 пъти годишно.

Здравната каса ще поема не само раждането на неосигурените жени, както е в момента, но и един безплатен АГ преглед.

Министър Десислава Атанасова искаше те да са два, но финансирането не го позволява. При високоспециализираните дейности в графата АГ-прегледи и образна диагностика се добавя и ефография на млечните жлези. А в пакета "Клинична лаборатория" влиза и ново изследване - "скрининг за Хашимото". Към клиничната пътека №197 се предвижда плащане за поставянето на порт-а-кат - система, която облекчава вливанията при химиотерапия, с нея болните не се бодат постоянно, за да се увреждат вените им.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница