12 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.03.2017
Размер390.81 Kb.
#16542
  1   2   3
12 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравните власти: Всяко второ дете и нас е с гръбначни изкривявания

Първолаците мъкнат раници до 15 кг
От 7 кг нагоре тежат раниците на първолаците и тази година, установи проверка на „Труд". М.г. образователните инспектори открили първокласник, който мъкнел 15 килограма на гърба си. „Добре че детето беше по-якичко, но въпреки това е недопустимо", каза вчера Ваня Кастрева, началник на инспектората в София.

Въпреки усилията на просветните власти и родителските асоциации тежестта на ученическата чанта почти не намалява. Причината - броят на задължителните пособия за обучение остава висок, а училищата с подходяща база, където децата да си оставят вещите, са малко.

Здравните власти отчитат, че всеки втори малчуган има гръбначно изкривяване заради неправилна стойка и тежка раница.


Още 4 млн. лв. за болни деца
Правителството отпусна вчера още 4 млн. лв. на фонда за лечение на деца. Оказа се, че до края на юли той е изразходил годишния си бюджет, тъй като с него е било покрито спасението на 552 деца. А недостигът до края на годината е общо 10 млн. лв. с вече отпуснатите 4 млн. лв.

Здравната министърка д-р Таня Андреева съобщи пред Нова тв, че от февруари догодина екипът й започва изграждането на електронно здравеопазване. На въпрос дали то ще заработи до 2030 г. или 2040 г., тя отговори: „Трудно ми е да кажа. В момента разписваме необходимите програми. За приключването му са необходими 3 мандата, затова е важно всеки следващ здравен министър да не зачерква свършеното от предшественика си."

Андреева посочи, че за 4 години дълговете на болниците са нараснали 3 пъти. А ГЕРБ е позволила роене на лечебните заведения. ,Ако касата разполага, грубо казано, с 3 млрд. лв., едно е те да се разпределят между 200 болници, друго е, ако са 300 или 400 болници", каза министърката и посочи, че броят им ще се редуцира, но по критерии в полза на пациента.


Първолаците с раници от до 15 кг

Всеки нов ученик трябва да има личен носач
„Носач на раница на първолак" - това явно е длъжността, която трябва да се въведе в училищата. Защото, въпреки усилията на просветната система и на родителските асоциации тежестта на раницата да се намали това не става и тази година. И малчуганите пак трябва да вдигат тежести. „При минимум натоварена чанта - буквар, учебник по математика, две тетрадки, 2-3 помагала, 2 шишета от 500 мл вода, гуменки, несесер, спортен екип (за дните с часове по физическо възпитание), кутия с храна, кърпички и т.н., раницата става поне 7-8 кг", пресметна майка на първолак. И това е при условие, че е дала пари да се купят шкафчета за оставяне на част от помагалата в училище. Защото, ако трябва да се носи всичко, килограмите скачат до 10.

„Правим непрекъснати проверки за тежестта на раниците. М.г. рекордът бе 15 кг на чантата на едно момченце, което е недопустимо, нищо, че там му бе и екипът за спорт", каза Ваня Кастрева, началник на инспектората по образование в София (интервю с Кастрева - вдясно). Все още са малко учебните заведения, в които има условия децата да оставят вещите си. „Родителите да проверяват дали всичко, което детето е поставило в раницата, му е нужно", посъветва Кастрева. Нейните инспектори пък ще следят да има нужната организация за по-леки раници.

По данни на здравната статистика всяко второ дете у нас има гръбначно изкривяване. Причините са от неправилната стойка до тежката раница. Многото килограми могат да доведат до асиметричен растеж на гръбначния стълб.


"Аколенс" и "Ресбиомед" направиха революция в офталмологията
Проглеждаме с лещи чудо

След поставянето им пациентите с катаракта нямат нужда от очила
За първи път в света бяха разработени и успешно внедрени ново поколение вътреочни импланти (лещи) за пациенти с катаракта, които могат да си променят диоптъра според разстоянието до обекта. Акомодативните импланти позволяват да вижда ясно във всички дистанции без очила. Революционното изобретение е направено от холандската компания "Аколенс" (www.akkolens.com) и е в напреднал етап на внедряване от българо-испанската очна клиника "Ресбиомед-Визум" с медицински директори проф. Хорхе Алио и д-р Александър Ангелов. Първите пациенти, които се възползват от иновацията, са българи, разказа специално пред "Стандарт" д-р Ангелов.

Революционните импланти "Аколенс-ЛУМИНА" се наричат акомодативни, защото възстановяват акомодацията на окото (възможността да се вижда ясно във всички дистанции), която естествено намалява с възрастта. Уникалното при тях е, че се състоят от два оптични елемента, които се приплъзгват един спрямо друг, като променят диоптричната сила на лещата перпендикулярно на приплъзгването (оригинален патент на проф. Л. Алварес). Имплантът се поставя с най-модерни методи на очната катарктална хирургия в зона зад ириса (сулкус), като има директен контакт с цилиарния мускул, който при естествената леща променя диоптричната сила на окото.

Съществуващите досега монофокални импланти позволяват ясно виждане на далече, като за близо се използват допълнителни очила. При работа с компютър (средна дистанция от окото около 75 см) се налага носенето на още един чифт очила

Мултифокалните импланти (многофокусните лещи) позволяват ясно виждане на всички дистанции, като приложението им не е възможно при всички пациенти, най-често при определена възраст и/или съпътстващи други очни заболявания. Не на последно място в целия свят като причина за по-ограниченото им използване е много високата цена, обяснява д-р Александър Ангелов. Те обаче невинаги се възприемат добре от мозъка, поради неврофизиологични причини в кората на главния мозък. Всеки човек гледа с очите и вижда с кората на главния си мозък. При трифокалните лещи (също вид мултифокални), фокусите на ясно виждане са редуцирани и това ги прави по-добре възприемани от пациентите. Истинската цел и предизвикателство на офталмолозите от години обаче е била да разработят и внедрят акомодативна леща, която да си променя диоптъра според разстоянието, на което е обектът, който гледаме-

точно, както прави човешкото око

Фактите сочат, че първи в света успяха да го направят изследователите в българо-испанската клиника "Ресбиомед-Визум" и холандската компания "Аколенс".

Над 10 компании в света, най-вече от САЩ и Израел, в последните 15 г. са инвестирали огромни финансови средства в опит да се разработят такава импланти. Статистиката сочи, че близо 100% от нововъведенията в офталмологията в последните 15 г. са инициирани от изследователски екипи в Европа и/или Щатите, като винаги са били финансирани и внедрени от САЩ. За наш професионален късмет холандската компания "Аколенс", с която започнахме общ проект, успя, радва се той. Благодарение на професионализма и екипната работа на колеги от три страни от ЕС - Испания, Холандия и България, този проект е сред единиците в света, където световно нововъведение в офталмологията е инициирано и реализирано в Европа. Досега са оперирани над 60 пациенти, които вече 9 месеца се чувстват много добре и показват отлични резултати. Акомодацията е възстановена и те могат да виждат надалеч, на средна дистанция, както и да четат без очила.

Проектът, както и резултатите от него, са представени на редица престижни световни форуми от медицинските директори проф. Хорхе Алио и д-р Александър Ангелов, като са посрещнати с много оптимизъм.




Вземете ги безплатно
Очаква се другата година по това време лещите да бъдат на световния пазар. Цената им най-вероятно ще бъде дори конкурентна на високия клас импланти, предлагани в момента. Добрата новина за пациентите от България е, че могат да участват в изследователския проект и да получат иновативните лещи безплатно. Критериите за включване могат да бъдат обсъдени след детайлен очен преглед в клиниката. Операцията е миниинвазивна, по най-съвременните методи на работа, като не се предвижда болничен престой. Повече информация може да получите на сайта на българо-испанската клиника "Ресбиомед-Визум" в София, както и на телефон: 02 80 81 888/0879 600 290 и на е-мейл: sofia@resbiomedeye.com


Изкисвайте сиренето и маслините, пържете мекици само в неделя
Чипсът е извор на алергии

Филия с лютеница вместо хотдог в междучасието, препоръчва доц. Донка Байкова
Хулиган или аристократ ще си на масата? Вкусът към храната, оказва се, не зависи от първите 7 г. Точно обратното - навиците започват да се градят след забавачката, обяснява експертът по диетика проф. Донка Байкова. Това е и периодът, в който започва най-интензивният растеж на костната система и смяната на зъбките. Затова 7 г. са ключов период, както за първите стъпки в "големия живот" - училището, така и за формирането на вкусовете ни. Ето защо "Стандарт" попита проф. Донка Байкова - как да храним детето си, за да е здраво, стройно и да носи само шестици. И как да го спасим от изкушението на мазните закуски в междучасието.

Всяко дете трябва да хапва 5 пъти на ден, категорична е проф. Донка Байкова. През голямото междучасие учениците от начален курс обикновено получават чаша мляко и плодове. Често обаче това междинно хранене включва тестени, мазни и висококалорични закуски. Точно затова родителите не трябва да пренебрегват своя ангажимент да осигурят на първолака домашно приготвена закуска всяка сутрин, преди да излезе за училище, смята експертът по диетика. А какво да включва тя? За различните семейства закуската е с различен нюанс. Един добър вариант е сандвич от пълнозърнест хляб с пастет от извара или с лютеница, придружен от чаша прясно мляко или айрян. Ако млякото е включено в училищното меню, може да го заместите с фреш. Хубаво е от ранна възраст децата да се научат да консумират зърнени закуски - мюсли със сухи плодове, корнфлейкс или овесени ядки с настъргана ябълка и кисело мляко, смята проф. Байкова. Пържените филийки, мекиците и баниците по-добре да останат на заден план. Ако училището, в което учи вашето дете, по някаква причина не предлага закуска в голямото междучасие е препоръчително вие да му сложите плод или зеленчук по избор в раницата, съветва проф. Байкова.

Относно обяда има два варианта - първолакът да се прибере вкъщи след учебните занятия или да хапва в школото. Родителите могат да се доверят напълно на училищните столове и това е една чудесна алтернатива, казва проф. Байкова. През 2012 г. е изготвен сборник с рецепти и изисквания към училищните бюфети, който е пригоден и за домашна употреба. Т.е., ако по някаква причина предпочитате детето ви да обядва вкъщи, от този сборник можете да подберете подходящи и здравословни ястия, които да приготвите сами. Проф. Байкова съветва всяко учебно заведение, което разполага със стол и бюфет, да използва услугите на лице с компетенции или на медицински специалист, или на хранителен технолог, който да се включва в изготвянето на менюто и да контролира съдържанието на рафтовете в бюфетите. Най-важно е мазнините в обедното меню на децата да са дозирани, подчертава проф. Байкова. Ястията трябва да съдържат минимално количество добавено олио. Ако са с месо, то не трябва да бъде тлъсто. Препоръчват се филета. А, ако е пиле, задължително е кожата да се отстрани. Препоръчителна е консумацията на 4-5 яйца на седмица независимо дали под формата на някакъв вид ястие, или добавени към закуската. Не бива да забравяме и рибата. Тя трябва да присъства поне веднъж седмично в менюто.

Голям процент от децата в тази възраст не консумират достатъчно мляко и млечни продукти, от които да си набавят калций и витамин B2. Чаша мляко и 50 г сирене покриват едва 50% от потребността на едно дете от калций, затова не трябва да пренебрегваме важността на тези храни, обяснява проф. Байкова. Друг съвет към родителите е пресните плодове и зеленчуци да присъстват във всяко едно от петте хранения на малкия ученик. Общото им количество за деня трябва да бъде не по-малко от 400 г. Една вечеря, включваща зеленчуци и млечен продукт, е

чудесен завършек на деня за първокласника.

Оформянето на правилни хранителни навици е друга важна задача на родителите. Детето трябва да се научи да приема всеки ден зърнена храна, под формата на пълнозърнест хляб или някакъв вид зърнена закуска. Понякога те могат да бъдат заменяни от картофи или банани. Не трябва да забравяме и бобовите храни, напомня проф. Байкова. Консумацията на боб, леща, грах или нахут няколко пъти седмично във вид на гарнитура или основно ястие е задължителна.

Каквито и да са вкусовите предпочитания на малчугана солта задължително трябва да се избягва. Децата и без това консумират достатъчно сол, тъй като тя се съдържа в повечето продукти като консервант или овкусител. Когато купувате сирене или маслини, задължително трябва да ги обезсолявате. А различните видове консерви и мариновани риби е по-добре да се избягват

Употребата на повече сол води до различни здравословни проблеми и най-често до хипертония. Ако пък забележите, че теглото на вашето дете е над нормите, задължително се обърнете към специалист. За съжаление, процентът на малчуганите със свръхтегло и затлъстяване е доста висок и в това отношение сме на една от челните позиции в Европа.

Първокласникът трябва да има разнообразно и бедно на сол меню, категорична е проф. Байкова. Туршии през зимата не трябва да се консумират повече от веднъж седмично. Пържените закуски, тортите и сиропираните сладкиши - също. Родителите трябва да се стараят менюто на ученика да изключва всякакъв вид снаксове и чипсове, защото те съдържат само сол, мазнини и бяло брашно, предупреждава проф. Байкова. Освен това предизвикват алергии и свръхвъзбудимост. Наденичките, кренвиршите и бургерите също не са за малките деца, подчертава проф. Байкова. Техните порции трябва да включват малки количества от качествено месо и риба. А шоколадът и вафлата за десерт - да бъдат заменени от плодове.

Борислава Енчева


Хоспитализациите по някои диагнози скочили с 280%
Лежим в болница все по-често

Клиничните пътеки за сърдечна недостатъчност и физикална терапия с най-голям ръст
Пациентите невинаги са доволни от лечението, което получават. Не им харесва, когато ги лекуват на порции и ги приемат поняколко пъти в годината в болница, нито когато трябва да плащат за изследвания, които уж касата покрива. Малко от тях обаче си дават сметка, че в основата на тези проблеми седи неправилният начин на финансиране на лечението или т. нар. клинични пътеки. Проблемите, до които водят те, са и една от темите на Четвърти международен медицински конгрес на Югоизточно европейски медицински форум (ЮЕМФ), който се организира и от Сдружение "Български лекар". Бившият здравен министър д-р Стефан Константинов пък е основният лектор по темата.

С 200 000 са се увеличили случаите на прием в болниците само за една година. От 1,696 млн. през 2011 г. хоспитализациите са нараснали на 1,814 млн. през миналата, сочат данните на НЗОК. Разходите пък са скочили с 19% и са стигнали 1,4 млрд. лв. За държава, чието население намалява, това е показател за лошо функциониране на здравеопазването, категоричен е д-р Стефан Константинов. Според него сред основните причини за това е сбърканият начин на финансиране на болниците или клиничните пътеки.

Здравната каса плаща 300 групи диагнози и процедури, при повече от половината има увеличаване или понижаване на приема в болница с над 10%. Това не е нормално и не се дължи на промени в реалната заболеваемост, а на недостатъците на клиничните пътеки, категоричен е д-р Константинов. Хоспитализациите по някои диагнози са се увеличили с 280%, но те не са показателни, защото засягат много малък брой случаи и дори малки промени водят до огромно процентно изменение в обема им, обясняват експертите. Такъв пример е пътеката за измръзвания, чийто брой е нараснал и заради студената зима на 2012 г. Случаите, в които има логично обяснение на ръста обаче, са по-скоро изключение, повечето пътеки набъбват без медицинска причина

Най-много са отчетените случаи по пътеката за сърдечна недостатъчност - близо 87 000. Ръстът за една година е от над 10%, което според специалистите не се дължи на реалната заболеваемост. Аналогично е положението с пътеката за физикална рехабилитация и терапия при болести на опорно-двигателния апарат. Случаите за 2012 г. са близо 68 000, а нейният ръст е 23%. Други такива пътеки са операциите на таза и долните крайници или на болестта на черепно-мозъчните нерви, при която ръстът е 26%, а случаите за 2012-а са 66 223. Тези цифри най-малкото показват, че не е ясно как може да се прави анализ на заболеваемостта, за да определят прогнозни бюджети на болниците, както искаха някои директори на НЗОК, казва д-р Константинов. Според него освен финансирането на клинични пътеки други причини да се увеличава приемът в болница са големият брой на клиниките и нуждата им да се издържат. Друг основен проблем е неотчитането на реалните разходи за лечение по клиничните пътеки, както и съпътстващите заболявания. Това води до нуждата един човек да се лекува на части и да се приема в болница по няколко пъти. За някои диагнози пък дори липсват пътеки и медиците са принудени да търсят близки пътеки, по които да го отчитат, за да получат финансиране. Освен това те налагат и редица правила за лечение като минималния престой, които са излишни, бюрократизират работата на лекарите и връзват пациентите в болницата за определено време. За отстраняване на матката например касата е въвела минимум 5 дни престой

в болница. В САЩ обаче средният престой за отстраняването на този орган през корема е 3 дни, а през влагалището - 2 дни. Това е още един пример за абсурдите на изискванията в клиничните пътеки. Въпреки неудачите им засега те няма да се заменят с друга система на финансиране като ДСГ. Причината е, че здравното министерство още не е готово с въвеждането им, а трябват и повече средства от досегашните, смятат политиците.

Мария Чипилева


Според доклад на ЕК
Докторите ни най-стари в Европа

Над 40% от лекарите и сестрите са между 50 и 64 години
МАРИЯ ВАСИЛЕВА

Докторите и медицинските ни сестри са най-старите в Европа. Почти всеки втори медик у нас е на възраст между 50 и 64 години, показва последният анализ на Европейската комисия, свързан с пазара на труда.

В доклада се отбелязва, че на редица правителства, като на България и балтийските държави, скоро ще им се наложи да се справят с предизвикателството на застаряващата работна ръка в здравния сектор. Най-трагично било положението у нас, където над 40% от медицинските кадри били пред пенсия. Това значително надхвърляло средното за ЕС равнище, където възрастните медсестри и лекари били 28% от всички заети в сектора. Най-млади се оказват специалистите в Малта.

„Основната причина за застаряването на хората в бели престилки е емиграцията. Годишно между 500-600 лекари напускат страната в търсене на по-добра реализация. При медицинските сестри положението е още по-трагично, коментира за „Монитор” зам.-председателят на БЛС д-р Кирил Еленски. По думите му най-често младите български лекари отиват в Германия, за да заемат места на свои колеги, емигрирали във Великобритания или САЩ.

„Последният анализ на пазара на труда потвърждава, че здравеопазването е един от секторите с най-голям потенциал за създаване на работни места в Европа и показва къде има нужда от спешни инвестиции в обучението на нови кадри”, коментира при представянето на доклада в ЕК и комисарят по трудова заетост Ласло Андор. По думите му един от 10 работници в ЕС е зает в здравеопазването и предвид застаряването на европейците нуждите от медицински кадри ще се увеличават.

В анализът се казва още че, голяма част от страните - членки на ЕС, наваксвали с кадрите, като набирали такива от съседни държави. По този показател страната ни пак е на опашката, защото от заетите в този сектор само 1% са чужди специалисти

Сред най-големите „крадци” на медици се нареждат страни като Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство, чиито нужди от здравни работници расте непрекъснато.

През 2012 г. предоставянето на персонални грижи по домовете се нареди на първо място сред бележещите най-бърз растеж професии, се казва още в анализа на Европейската комисия. В топ 25 на най-търсената работна ръка се нареждат още медицинските сестри, акушерките, зъболекарите, фармацевтите и физиотерапевтите.




Край на роенето на болниците
Край на роенето на болниците, заяви вчера здравният министър д-р Таня Андреева. „В момента болниците са в крайно тежко състояние. Трябва да има ясно разписани критерии за подписване на договори с НЗОК. Бившите управляващи от ГЕРБ са допуснали роене на болниците. Този процес трябва да спре. В момента работим върху оздравителни планове за най-задлъжнелите болници”, обясни здравният министър. По думите й касата изготвя критерии, по които ще работи с болниците, така че пациентите да получат своевременна и качествена медицинска помощ. „Болниците трябва да имат кадрови потенциал и апаратура, да не са просто сгради”, добави д-р Андреева и поясни, че за 4 години задълженията на лечебниците са нараснали 3 пъти.

Здравният министър припомни и екзотичните идеи на предшествениците си във ведомството да бъдат въведени наказателни мерки за хората с неплатени здравни осигуровки. „Около 2 млн. са неосигурените, от които 1 млн. български граждани, живеещи и работещи в чужбина. Около 400 000 са социално слабите, за които плаща социалното министерство, а 350 000 просто не желаят да плащат за здраве”, уточни д-р Андреева пред Нова телевизия. Тя изрази надежда, че НАП може да помогне в това отношение. Единственото, което здравното министерство можело да направи, е в посока връщане на доверието на хората в системата.

Една от първите стъпки на новия екип на министерството ще е в посока спиране на процеса на изтичане на кадри.


Реформаторите” на президента

Имплантирани хора от кръга „Плевнелиев Прокопиев” сглобяват дясно-зелена пария
МАЙЯ ЛЮБОМИРСКА

След серията от всекидневни вътрешно и външнополитически гафове, последният от които е пъченето по конфликта в Сирия, президентът Росен Плевнелиев демонстрира последния си политически инженерен проект. И досега за никого не беше тайна, че държавният глава се занимава много повече със строеж на партийни и граждански формации, отколкото с конституционните си задължения. Но с яхването на Реформаторския блок маските трайно паднаха на жълтите павета и за най-безпросветните в политическите игри стана ясно, че амбициите на Плевнелиев и олигарха Иво Прокопиев ще се реализират и чрез Реформаторския блок.

Провалени министри, неуспели политици, стипендианти на международния финансов спекулант Джордж Сорос, люспи от някогашното СДС превзеха т.нар. Граждански съвет (ГС) на Реформаторския блок.

Небезизвестният политилог Иван Кръстев естествено също влезе в гражданския съвет на Реформаторския блок. Той е сред учредителите на фондацията "Типинг пойнт" през 2005 г. заедно със Светослав Божилов и покойния Александър Божков. След като Божков се разболява от рак, неговото място заема мажоритарният собственик на “Алфа финанс холдинг" Иво Прокопиев. Фондацията има сериозна подкрепа от институтите на Джордж Сорос у нас, основно от “Отворено общество".

Сега тя се явява дъщерна на друга фондация, „Комунитас“ (от лат. – общност), на която управител е Светослав Божилов. И „Типинг пойнт”, както и останалите фондации като например „Комунитас”, „Кредо Бонум” и пр., се занимава с политическо и социално инженерство чрез медиите, които спонсорира и чрез собствените си издания. А те не са малко:

В. „Култура”, чийто главен редактор е член на фондацията „Комунитас”;

Сп. „Християнство и култура”;

Книжарница за християнска литература „Анджело Ронкали”, чиято управителка Искра Якова е член на фондацията;

Център за култура и дебат „Червената къща” и пр.

Чрез Иво Прокопиев “Типинг пойнт" има подкрепата на вестниците “Капитал" и “Капитал дейли" и сайта “Дневник". Към тях често се присъединява “Медиапул" и “Офнюз". Именно чрез лобирането на “Типинг пойнт" в кабинета на ГЕРБ през 2009 г. попадат четирима министри - Росен Плевнелиев, Николай Младенов, Трайчо Трайков и Симеон Дянков. Днес президентът Плевнелиев е една от основните фигури на „Типинг пойнт”.

Прокламиран отдавна и представен вече официално, Гражданският съвет, който е пълен с хора на президента Росен Плевнелиев, олигарха Иво Прокопиев, подготвени в школите на финансовия спекулант Джордж Сорос, ще взема най-важните решения, свързани с политиката на блока.

Да не забравяме, че на амбразурата пръв с хвърли уволненият енергиен министър на ГЕРБ

Трайчо Трайков, станал известен с поскъпването на тока заради зелената енергия. Нещо повече, тъкмо Трайков щял да пише икономическата програма на обединението. От което на всички хора ще им светне какви икономически реформи може да им подготвят реформаторите на Плевнелиев, ако, не дай си Боже, вземат властта.

От кръга на Плевнелиев и Прокопиев е и икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии, който също ще управлява Реформаторския блок. От кръга Плевнелиев - Прокопиев идва и друг член на ГС - Стефан Попов, който беше председател на „Отворено общество” и в същото време е брат на „назначения“ от Прокопиев бивш министър Юлиян Попов. Към тези среди се числи и Деян Кюранов от Центъра за либерални стратегии. От ЦЛС е и Димитър Бечев.

Реформаторският блок вече приюти и хора на „зеления октопод” – бившия шеф на Природен парк Витоша и лидер на „Зелени балкани” Тома Белев. Става въпрос за Генади Кондарев, кандидат за депутат на зелените през 2009 г., както и за Георги Стефанов. Стефанов е от „WWF България” – швейцарска неправителствена организация, чийто председател у нас е жената на Белев Весела Кавръкова.

Така политическите инженери, които издигнаха Росен Плевнелиев, Симеон Дянков, Трайчо Трайков и Николай Младенов за министри в правителството на ГЕРБ, сега освен че дирижират протестите, се опитват и да сглобят нова дясно-зелена партия, която да продължава да изпълнява поръчките на задкулисието.

Да не забравяме и че все пак трябва да се дават отчети за парите, които се изливат към соросчетата. Затова се правят опити да се формира нова политическа формация, която да влезе във властта колкото се може по-скоро. Това обяснява и бързането за предсрочни избори, независимо, че от последните ни делят едва три месеца.

В крайна сметка на едни предсрочни избори минаването през процедурата за избор на служебно правителство най-вероятно ще включи и президента с негова формация в битката за властта. Само че още отсега може да се прогнозира, че политинжереният проект около държавния глава едва ли ще бъде ефективен.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница