13 декември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата23.10.2018
Размер0.52 Mb.
#94224
  1   2   3   4
13 декември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Пак вдигат членския внос на лекарите
Ново предложение за повишаване на членския внос на медиците ще бъде направено на лекарския събор в края на тази седмица, става ясно от предлаганите промени в устава на съсловната организация. В момента, за да получат право да работят, у нас лекарите плащат 6 лева, а новото предложенията е таксата да стане 8 или 10 лева. Освен че предлагат повишение на членския внос, от лекарския съюз искат медиците, които не плащат, да губят членство след 3, а не след 6 месеца, както е сега. Също така се тиражира идеята хората на изборни длъжности, каквато е тази на председателя, да нямат заплата за разлика от сега.


Наказаха объркалата се фармацевтка
Здравната инспекция в Кюстендил състави акт за административно нарушение на фармацевтката, която обърка дозировката на медикаменти за бебе, съобщи областният управител на Кюстендилска област Владислав Стойков вчера. В края на миналия месец стана известно, че младата аптекарка е изпълнила грешно рецептата за тримесечно дете, като е превишила 10 пъти дозата на сиропа и 6 пъти на антибиотика. За щастие детето беше спасено. На фармацевтката ще бъде наложена и глоба в размер от 1000 до 3000 лева.


Кабинетът раздаде 75 млн. лв.
МАРИАНА ТОДОРОВА

Допълнителна субсидия в размер на 75 млн. лв. по бюджета на две министерства, 23 общини, НРС и БНТ предостави правителството вчера.

Парите са от икономии в разходната част на бюджета, уточниха от правителствената пресслужба.

Най-много получи Министерството на здравеопазването ­ 41 665 500 лв. С тази сума се гарантира плащането на харчовете за медицинските дейности, лекарствени продукти и медицински изделия, които през 2011 г. са поемани от ведомството, аргументира се правителството. Това е размерът на сумата, която беше трансферирана от бюджета на здравното министерство към бюджета на НЗОК след решението на Конституционния съд от юли.

Допълнителни 16,4 млн. лв. получиха и 23 общини, сред които Благоевград, Варна, Дупница, Силистра и Шумен. С тях ще бъдат финансирани социално значими инфраструктурни обекти и ще се разплащат просрочени задължения.

Още 7 млн. лв. получи социалното министерство за обезщетенията и помощите за социално слаби домакинства. Други 7,8 млн. лв. бяха предоставени като допълнителна субсидия на БНТ, за да се погасят натрупани през годината задължения.

С постановлението се одобряват и допълнителни бюджетни кредити в размер на 1,5 млн. лв. по бюджета на Националната разузнавателна служба. Те ще се използват за обезщетения при освобождаване от военна служба, както и за капиталови разходи.


Броим по 5 бона да ни намерят, ако сме без застраховка
Три вертолета ни спасяват в планината хеликоптерите излитат минути след получаването на сигнала
Фани Серафимова

БЧК вече ще ни спасява с хеликоптери, когато закъсаме на трудно достъпни места в планината. „Наели сме 3 вертолета от частна фирма за Планинска спасителна служба”, съобщи нейният директор Кирил Русев. Те ще бъдат на разположение в Банско, който ще е на разположение и за пистите в Добринище и Пампорово, и Боровец. „За тях ще бъдат осигурени специално обучени спасителни екипи”, уточни Русев. Хеликоптерите ще излитат до 10 минути след получаването на сигнала. През това време трябва спешно да се сформират спасителните екипи.

Предвижда се трите летателни апарата да бъдат използвани и за акции край морето през летния сезон. От БЧК обясниха, че ще проведат разговори с Министерство на здравеопазването с летателните машини да се превозват и органи за трансплантации

От червенокръстката организация припомниха, че гражданите трябва да имат застраховка, преди да отидат в зимните курорти. От Планинската спасителна служба обясниха, че в по-големите ски центрове концесионерите или собствениците имат предварително сключени договори със застрахователните компании. Тези застраховки обаче са валидни само за района на ски пистите и не предвиждат покриването на разходи при инциденти извън тях.

„От 1000 до 5000 лева може да се наложи за плати човек за спасяване в планината, ако не се е застраховал”, припомни Кирил Русев.

Минимум 5 бона излиза намирането и транспортирането в планината на закъсал с хеликоптер до болница. 1000 лв. са разходите за рутинна спасителна операция

Всяка година акциите, в които участват планинските спасители, се увеличават с около 20%. За зимния сезон са осигурени 15-20 души, които ще помагат на бедстващи във всеки курорт. На Витоша и Пампорово се предвижда броят им да е повече. Над 85 души общо ще се грижат за безопасността в планинските курорти. Общият брой на планинските спасители в страната е близо 600. 45 от тях са щатни, разположени предимно в по-големите курорти.

От Планинската спасителна служба на БЧК съветват всички, които отиват на планина, да са добре подготвени за условията там и със заредени батерии на телефоните.




В Сливен отварят филиал на ВМУ
Филиал на Варненския медицински университет да бъде открит в Сливен ще предложи правителството на Народното събрание. Това решиха министрите на свое заседание вчера. В него ще се подготвят медицински сестри и акушерки със степен бакалаври. Инициативата за филиала е на академичния съвет на Медицинския университет във Варна и е подкрепена от Националната агенция за оценяване и акредитация. Във всяка специалност ще се обучават по 80 студенти. В Зографския манастир пък ще има зъболекарски кабинет. Оборудването за него ще бъде дарено от Българския зъболекарски съюз.


НЦИОМ пресметна:
Всеки пети спрял да ходи на кръчма след забраната

61 на сто отказали да димят в резултат на техен личен избор
МАЙЯ ЛЮБОМИРСКА

Всеки пети, или 16%, от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 г., когато влезе в сила забраната за пушене на обществени места. В същото време почти една трета от пушачите са намалили цигарите заради забраната за пушене на обществени места. Ограничилите вредния навик са предимно хора на възраст между 50 и 59 години, както и по-заможните българи. Това показват резултатите от последното национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Изследването е проведено между 30 ноември и 6 декември сред 1000 пълнолетни граждани в 86 населени места.

Казусът дали отново да се пуши в заведенията влиза днес за обсъждане в здравната комисия на парламента, като независимите депутати Стоян Иванов и Кирил Гумнеров внесоха предложения за промени в закона. Депутати пък предложиха процент от акциза за цигарите да отива в специален фонд.

Социологическият сондаж сочи, че сме разделени на две по отношение на цигарите. Според данните от изследването на НЦИОМ 42% от анкетираните заявяват, че пушат, като в преобладаващите случаи това са мъже, хора на възраст между 30 и 49 години и роми.

От друга страна, 46% от интервюираните пък твърдят, че никога не са пушили, и това са главно жени и възрастни хора, коментираха специално за „Монитор” от държавната социологическа агенция.

В настоящото изследване 12% се определят като бивши пушачи. 69% от интервюираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. А 28% посочват, че са намалили цигарите в резултат на забраната. Пушенето ограничават хора на възраст между 50 и 59 години, както и заможните.

Когато са в заведение на закрито, половината от пушачите излизат навън, за да пушат. Други 15% се въздържат да пушат, докато са в заведение. Данните показват, че след 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите - 18%, ходят по-рядко в заведения, а други 16% изобщо са спрели да посещават заведения. Столичаните, образованите и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения.

В този ред на мисли можем да кажем, че има доза основателни причини за твърденията на хотелиерите и ресторантьорите за спад в броя на клиентите.

11% от пушачите признават, че посещават заведения, в които се пуши въпреки забраната. Това твърдят млади жители на големите градове. За 22% от пушачите забраната не е проблем защото те така или иначе не ходят по заведения.

Когато говорим, че 61% от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор, този отговор може да се тълкува и като стремеж за налагане на личния избор над принудата, смятат социолозите.

52% от бившите пушачи изтъкват здравословни причини като основание за отказа си от пушене, а 37% твърдят, че са оставили тютюна поради финансови причини (в този случай става дума за по-възрастни и бедни хора).

За 4% от бившите пушачи самата забрана е причина за отказ от цигарите.

Здравният министър Десислава Атанасова и председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова потвърдиха, че няма да подкрепят промяна в тоталната забрана за пушене на закрити обществени места. „Имахме среща с представители на хотелиерите и ресторантьорите заедно с премиера, но нашата позиция остава категорична по отношение на Закона за здравето”, подчерта министър Атанасова.

Законодателният орган има право да вземе своето решение. „Аз съм говорила с колегите си от здравната комисия, където ще се разглежда законопроектът в четвъртък. Колегите от ГЕРБ от здравната комисия са категорично на нашето мнение”, заяви тя.

Пред „Монитор” от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) обявиха, че подготвят гражданско неподчинение срещу пълната забрана за пушене заради големия спад на оборота, затварянето на заведения и уволнението на персонал. "От 15 декември пускаме пушенето в нашите заведения, вероятно до края на годината, за да се види разликата в оборота, когато спазваме забраната и когато не се съобразяваме с нея, обяви председателят на БХРА Благой Рагин. „Забраната за пушене убива ресторантьорите у нас. Истина е, че оборотите спаднаха веднъж заради ограничените финансови възможности на българина, но след като повсеместно бе забранено да се пуши, отпадна и удоволствието на хората да седят в компания, да похапват, да запалят цигара с хубава напитка или след края на вечерята.

Ако България беше единствената държава в целия ЕС, където се пуши, да се срамуваме и да наведем глави. Но в Австрия решението да се пуши беше взето в името на бизнеса, а не заради условното предположение, че като не се пуши в ресторантите, това ще подобри рязко здравето на цялото население.

Пуши се и в други европейски държави, където се спазва разделението на зони.

Ресторантьорите в България не искат да бъдат огромно изключение, но са в правото си да търсят начини да оцелеят в продължаващата криза.

Нагласите за спиране на пушенето се променят много бавно, а не така драстично. Вече не се пушело в самолети, влакове, автобуси. Но в транспорта хората отиват от едно място до друго и пак са свободни да правят каквото искат. А в заведение влизат доброволно, защото искат да се отпуснат, да им е приятно. Какво правим обаче: от вратата им забраняваме, нареждаме, заплашваме ги как ще бъдат глобени. Не е редно!

Може би и в България пушенето в ресторантите ще спре, но още не е дошло времето за това и клиентите дават най-сериозен отпор на забраната.”

И сред депутатите има нагласа за връщане на стария режим. Диан Червенкондев от ГЕРБ каза, че най-вероятно ще има отделни помещения за пушене така че да бъдат запазени всички права на непушачите. Днес по време на обсъжданията в здравната комисия от сдружение "България без дим" ще се съберат отвън, за да настояват пълната забрана да остане в сила.



Детето вече е включено в официалната програма на клиниката в Русия
Събраха парите за първата трансплантация на Филип

Лекарска грешка спряла мозъчната дейност на 2-годишното момченце
Диана Варникова

„Мили приятели, много сме щастливи да споделим с вас писмото, което получихме от клиниката в Москва, с което ни уведомяват, че Филип е записан официално в програмата! Другата прекрасна новина е, че преди малко сумата в дарителската сметка беше 56 222,83 лв. и още 1287 евро в сметката в PayPal! Благодарим ви от цялото ни сърце!” Това писмо изпратиха вчера в страницата си във „Фейсбук” родителите на 2-годишния Филип. Момченцето вече една година е в будна кома заради лекарска грешка, след като при поставяне на ваксина по-рано от определения в имунизационния календар срок мозъчната дейност на детето спира.

Родителите му виждат спасение в операция и присаждане на стволови клетки в клиника в Русия, откъдето вече са получили потвърждение на запитването им. Семейството ще кандидатства за помощ от Фонда за лечение на деца, тъй като само за първия курс на трансплантация са необходими между 18 000 и 25 000 долара. Родителите му Светла Пенкова и Игнат Славков търсят подкрепа, за да бъдат присадени стволови клетки на момченцето им, и то да се събуди и да заживее като всички останали здрави и нормални деца. Историята на малкия Филип трогна във „Фейсбук” десетки, прочели зова в създадената група “Да помогнем на Филип да се събуди”.

В момента за малчугана, който е прикован към леглото и спи, се грижи баба му Нешка Славкова от панагюрското село Баня, докато мама и татко работят, за да осигурят пари за животоподдържащите медикаменти и рехабилитация на сина им. Ежедневно са необходими освен лекарствените разтвори за вливане и хранителни добавки, които да поддържат малчугана.

Бебето Филип, който носи името на дядо си по бащина линия от село Баня, се родило недоносено в 7-ия месец и тежало едва 900 грама. Докато наддаде, за да го изпишат от неонатологията, пеленачето останало в болница и благодарение на грижите на лекарите момченцето било изписано здраво.

Животът му се преобръща на 360 градуса, когато личната му лекарка избързва с комбинираната ваксина срещу морбили, рубеола и паротит, която при всички недоносени деца трябва да се постави след 6-ия месец. Именно по-ранното й поставяне дава страничен ефект и Филип развива вирусна инфекция, която е причина за спиране на мозъчната дейност на малчугана. Два месеца малкият Филип лежи в интензивния център на Детската клиника в Пловдив, но тъй като този вид заболяване не се покрива от Здравната каса, всички спестявания на родителите му отиват за животоподдържащата терапия на детето им. То е изписано и сега лежи вкъщи под денонощните грижи на близките си.




Д-р Мила Дукова: Мъжете пият повече, жените - много с тежки последици
Едва 10% от зависимите осъзнават алкохолния си проблем, а още по-малко търсят помощ
Веселина Георгиева

- Д-р Дукова, статистиката за хората, които употребяват и злоупотребяват с чашката у нас, различава ли се от тази в останалите страни? До кои от тях ни доближава? Къде стои България спрямо останалите страни?

- Доближаваме се до водещите в класацията - за съжаление сме в първата десетка.

- Как се движат тези показатели през последните години? Имат ли връзка кризата, обедняването, липсата на перспектива с по-голямата консумация на алкохол според вас? С какво се обяснява тази статистика?

- С многото депресивно-тревожни кризи, през които хората са принудени да минат - липсата на достатъчно средства, оставането без работа, загуба на близък, липсата на лична реализация, емоционално разочарование, усещането за безизходица... Все събития, с които всеки - не само българинът, трудно се справя. Културата ни в тази област все още не е на ниво. И повечето хора, особено мъже, възпитани да се държат “по мъжки”, не биха споделили, че имат проблем, трудно търсят специализирана помощ или подкрепа. Много по-”социално приемливо” и “мъжкарски” се счита да изпиеш бутилка вино или ракия... Разбира се, това не решава проблема, но е начин за временно сваляне на напрежението и начин да не мислиш по въпроса. Всъщност така се започва - отначало с по-малки дози, но редовно.

- Всеки у нас смята, че се черпи, никой не смята, че пие, още по-малко че се налива и губи мярка - има ли „лична” доза? Къде минава границата, от която нататък човек може да стане зависим?

- Мярката за всеки е индивидуална - зависи от пола, вида на алкохола, от физическото и емоционалното ни състояние, както и от ред други фактори. Според световната здравна организация безопасната доза е до 20-30 грама твърд алкохол или 50-70 мл. вино. За мъжете това са до 21 питиета седмично, за жените до 14 - разбира се, посочените бройки не приети наведнъж.

Колкото до границата, от която нататък човек става зависим, трябва да разграничим черпенето от пиенето. Хората, които обичат да се черпят, го правят за удоволствие - обикновено това става по някакъв по повод и в компания. Алкохолно зависимият човек пие, защото организмът му е пристрастен. Тук въобще не става дума за удоволствие - то липсва.

- Гени или други фактори са най-важни за изграждане на вкус към алкохола?

- Гените определят предразположеността ни към определени неща - дори и склонността за повишена алкохолна консумация... И все пак представете си, че ви дадат кутия с цветни моливи и с тях трябва да нарисувате картина. От моливите ще зависят само цветовете на нарисуваната от вас картина.

- Какъв алкохол се предпочита у нас? Французите са известни с виното и търсят нови и нови лечебни съставки в него. Това формира вероятно култура на пиене. Ние досега работим със забрани. Каква стратегия за превенция е разумно да следваме?

- Забраните рядко са вършили работа, още по-малко по отношение на алкохолната консумация,.освен по времето на Хан Крум. Но и там може да се спори за полезността на мярката в дългосрочна перспектива. Културата на пиене е нещо много хубаво, но като човек и лекар мога да кажа, че не съм я видяла да присъства особено много у нас. Като начало е добре да започнем да си говорим по тези въпроси - когато едно общество е чувствително на дадена тема, започват да се търсят отговори за проблемите. Колкото повече хора бъдат спечелени за тази кауза - да се пие умерено, без да се уврежда здравето, толкова по-бързо ще се намерят решенията. Колкото повече специализирана информация има на достъпен за хората език, толкова те ще са по-подготвени. Това важи особено за младите хора, на които им предстои да изградят такава култура. Разбира се, ще е необходима и институционална подкрепа. „Лигата на умерените” е НПО с основна цел превенция на алкохолната зависимост. Мисля, че това е общественополезна цел - в интерес на всички е да имаме по-малко алкохолно зависими и по-малко нещастни семейства, защото покрай един алкохолно зависим страдат още 5-8 души негови близки.

- Има ли „Лигата на умерените” своя стратегия и как смятате да работи с младите хора? Предишни проучвания сочат, че 6% от учениците пият всеки ден, и то по 5 питиета.

- Много е “мъжкарско” сред тийнейджърите да “премерят сили” - да се види кой може да изпие най-много алкохол. Това е изкривен начин да се покажеш “пораснал”. За съжаление практиката сочи, че наравно с младежите се състезават и девойките. Не случайно нашата първа инициатива стартира с видеоклип под мотото “Не изхвърляй живота си на боклука”. От петък – 7.12.2012 г., стартира и електронен сайт www.umereni.bg, където всеки може да влезе и да получи информация по въпроса какво е безопасна и какво е рискова алкохолна консумация. Всеки може да провери анонимно неговият прием на алкохол в коя от двете категории попада. Както и да получи компетентен отговор по тази тема от водещи специалисти в тази област. Тепърва предстоят кампании за раздаване на информационни материали в много от големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора. Ще видите едни надписи като бранд на контейнерите за боклук. Това са само първите ни стъпки.

- Можете ли да очертаете образа на пристрастения към чашката - мъж, 35-40-годишен, счетоводител, който пие всеки ден по 100 мл твърд алкохол, 200 вино?

- Мъжете пият повече като обща бройка, но при жените е много по-злокачествено. Това е свързано с проблеми в личен и социален план и, разбира се, със здравословни проблеми, които съпътстват алкохолизма. Едва 10% от зависимите осъзнават алкохолния си проблем, а още по-малък процент от тях търси помощ преди настъпването на остър медицински инцидент, който по спешност налага прием в болнично заведение. За липсата на мотивация за лечение и финансови средства мисля, че е излишно да споменавам. Няма клинична пътека по здравната каса за лечение на такива състояния. Тези, които първи идват за помощ при нас, са близките на алкохолно зависимите.

- Вече има разработен тест, който отчита дали сме склонни да се пристрастим към алкохола. Как е разработен въпросникът и доколко обективна е оценката?

- Влезте в сайта www.umereni.bg и ще се убедите сами! Тестът е разработен според най-съвременните критерии и се наблюдава от водещи специалисти в лечението на зависимости, които са и консултанти на сайта и организацията ни.


Д-р Мила Дукова е председател на управителния съвет на „Лига на умерените”. Вече 12 години работи като общопрактикуващ лекар в София. В периода 2005-2009 г. е член на комисията по лекарска етика към Софийската лекарска колегия на Българския лекарски съюз (БЛС), а през 2009 г. е председател на комисията по професионална етика на БЛС – София.


ПОЗИЦИЯ

Дянков да поеме и здравето
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Още през лятото Конституционният съд поряза мераците на здравното министерство да плаща с пари от вноските ни за лечението и на кръшкачи от системата. Вчера ГЕРБ намери начин грубо да заобиколи това решение на магистратите (виж стр. 6). Големият жонгльор с парите ни всъщност е финансовият министър Симеон Дянков. Който намери начин да вземе 41 милиона от касата и въпреки съда да ги даде на здравното министерство. Не е шега работа сумата! Само преди няколко дни Дянков прибра и 51 млн. лева, събрани в повече здравни вноски.В началото на миналия век здравното ведомство е било под шапката на МВР. Днес явно е под тази на финансовото. Не ни остава друго, освен да му го дадем и официално! Ще спестим още милиони .от. икономии.




ГЕРБ заобикаля Конституционния съд
Депутатите от ГЕРБ откриха начин как да не се върнат в бюджета на НЗОК 41 млн. лв., събрани от здравни вноски - чрез "заобикаляне" на решение на Конституционния съд (КС). Мнозинството вчера отхвърли предложението за актуализация на бюджета на НЗОК за 2012 г., внесено от Ваньо Шарков ("Синята коалиция"). Въпреки че по-рано в здравната комисия ГЕРБ беше за промяната. Тя трябваше да разреши на касата да харчи парите, които не е трансферирала към Министерството на здравеопазването (МЗ), след като КС обяви прехвърлянето на 100 млн. лв. от здравни вноски към МЗ за противоконституционно.Тълкуванията на КС нямат обратно действие и към момента на решението му НЗОК не е била прехвърлила към МЗ точно 41 млн. лв. от сумата, личи от стенограма от здравната комисия от 21 ноември т.г. Касата обаче не може да харчи парите без да наруши закона за бюджета си за 2012 г. Преди да поиска актуализацията за отблокирането им, "Синята коалиция" настоя сумата да влезе в бюджета на НЗОК за 2013 г. ГЕРБ отказаха.Пак вчера Министерският съвет отпусна точно 41 млн. лв. допълнително на МЗ. Здравната министърка Десислава Атанасова призна, че това са средства, които министерството трябвало да получи чрез трансфера. "Но след решението на КС се наложи правителството да ги отпусне, за да може да покриваме до края на годината всички медицински дейности", каза тя. По думите плащанията досега ставали за сметка на икономии."Ако в отчета за изпълнение на бюджета на НЗОК за 2012 г. няма записан общ излишък от 92 млн. лв. - 41 млн. лв. от трансфера към МЗ и 51 млн. лв. от събраните в повече здравни вноски т.г., то един министър ще трябва да отговаря пред закона за нарушение на конституцията", отсече Шарков. Според опозицията въпросът е към Министерството на финансите."Има неуважение, несъобразяване и неспазване на нашето решение", каза пред "Труд" конституционен съдия. Друг член на КС контрира, че парламентът би погазил конституционното решение, ако приеме отново трансфер на пари от НЗОК към МЗ.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница