13 февруари 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата01.01.2018
Размер0.59 Mb.
#38880
  1   2   3   4
13 февруари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


След като стоя няколко дни в медийно затъмнение покрай операция "Октопод" , министър Дянков вчера блесна пак. В Ловешката болница той каза по адрес на бившия премиер: "Станишев е бъзльо. Ние знаем как да направим здравната реформа". От специфичния му изказ се засегна министър Цветан Цветанов. В четвъртък Дянков се пошегува, че ще има не само операция "Октопод", а и "Скаридите" и "Калмарите". Вчера Цветанов отвърна, че "не би искал да коментира морските деликатеси, които обича г-н Дянков". "Аз говоря за неща, които вършим сериозно в МВ


70 млн. лв. от здравни вноски изчезнаха мистериозно

НЗОК обяви рекордно ниски приходи, от НАП отвърнаха, че дори има увеличение
Янина Здравкова, Цветелина Соколова

Около 70 млн. лв. от здравни вноски се губят по пътя от Националната агенция по приходите до здравната каса. Те са платени от гражданите през януари, но не се броят за приходи на НЗОК.

"103 млн. лв. са влезли в касата през януари, като 70 млн. лв. от тях са трансфери от Министерството на финансите за вноските, които държавата плаща за деца и пенсионери, а останалите 30 млн. лв. са осигуровки от работещи и самоосигуряващи се", обяви новият директор на НЗОК Жени Начева. Това са рекордно ниски приходи от осигуровки. По закон месечно от вноски в касата трябва да влизат 150 млн. лв., а от държавните трансфери - още около 10 млн. лв. Затова дори се е наложила субсидия от държавата и през януари тя е внесла 60 млн. лв. повече от предвиденото.

Според Начева януари не е показателен, тъй като е криза, освен това винаги през първия месец приходите са по-ниски в сравнение с цялата година. Въпреки че и миналия януари беше криза, тогава от вноски в касата постъпиха 74 млн. лв. Отделно от тази година минималният осигурителен доход скочи почти двойно и вече е 420 лв.

103 млн. лв. са приходите само от вноски, което е с близо 30 млн. лв. повече от януари 2009 г., обявиха обаче от НАП, която събира осигуровките. 103 млн. лв. технически са приходи от НАП, но в тях влизат и 70-те млн. лв. трансфери от държавата, които от тази година вече също минават през НАП, отвърнаха от касата. "Това категорично не е вярно, никога през НАП не са минавали трансфери за осигуровки от Министерството на финансите", отвърнаха от агенцията. Ако се вярва на касата, от вноски са постъпили само 30 млн. лв. вместо 100 млн., както твърди НАП. Така излиза, че 70 млн. лв. се губят неизвестно къде.

С ниските приходи от касата обясниха защо на общинските и частните болници е платена само половината от дейността, отчетена през декември. Освен това за пръв път в историята на касата работата на лекари и болници за ноември беше платена през януари при това с пари от бюджета за 2010 г. Така на практика вместо 12 плащания през тази година касата ще има 13. Според запознати това е и причината сега да се обявяват ниски приходи, тъй като просто парите са похарчени.

"Февруари ще е съвсем различен, може дори приходите да са 2 пъти повече от януари и така ще се компенсира", обясни още Начева. Така тя отговори и на въпроса дали отново ще се забавят плащанията към лекарите, или дори отново ще се орежат. Директорът на НЗОК обеща, когато се съберат повече пари, болниците да си получат дължимото за декември. Зам.-директорът на касата Глинка Комитов пък призова за малко търпение до края на март, когато се очаква и държавата, и касата да излязат на балансиран бюджет, а не на дефицит.

Начева припомни, че МФ е обещало 350 млн. лв. за болниците допълнително, както и че лечебниците ще получават пари и над делегираните си бюджети. Те обаче ще се изплащат само след "проверки до припадък", допълни Комитов.

Ако до 1 месец не се промени законът за бюджета на касата и тези 350 млн. лв. не се вкарат в него, болниците няма как да получат и 1 лев отгоре, обяви обаче председателят на лекарския съюз Цветан Райчинов. И той, и лидерът на КНСБ Желязко Христов обявиха, че не са се отказали от замислените протести.

ОБРАТ


12 са болниците и медицинските центрове, които не са сключили нито един договор със здравната каса, обяви Жени Начева. Сред тях са болниците в Трън, Радомир и Брезник. Преди няколко седмици тя обясни, че болниците с 0 договора са 21. Останалите са отговорили на критериите. 35 са многопрофилните болници, които са сключили договори за по-малко от 50% от миналогодишната си дейност, което би могло да ги докара до фалит.

За първите 10 месеца на 2009 г. повторните хоспитализации на вече лекувани пациенти са били 625 000 от общо 1.5 млн., приети в болница, каза още Начева. Няма обаче анализ колко от тези хора действително са имали нужда от повторен прием и каква част са мъртви души. 32% от рехоспитализациите са били в общинските болници, а около 25 на сто - в областните и университетските. За 12 починали вече лекари пък болници декларирали, че работят на трудов договор, за да отговорят на критериите на НЗОК.

Здравният министър Божидар Нанев отговори на 8 парламентарни питания вчера, предимно за реформата в болниците. Наложи му се неколкократно да успокоява, че делегираните бюджети няма да оставят лечебниците без заплащане за реално свършена дейност.


Финансисти ще броят парите на касата
Превърна ли се Националната здравна каса (НЗОК) в поредната държавна институция? Върху този въпрос дебатираха народните представители на 10 февруари, преди да изберат новия директор на ведомството. "Поздравления, колеги от ГЕРБ. Вие направихте това, което ние не успяхме - НЗОК е вече напълно одържавена", обърна се към мнозинството депутатът от ДПС Хасан Адемов. "Предстои избор на професионалист, който няма нищо общо с никоя политическа партия", отвърна му председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов, недоумявайки защо опозицията недоволства срещу процедурата по избора. Както подобава за една демокрация, всяка политическа сила взе отношение по въпроса, но на финала парламентът подкрепи единствената кандидатура за директорския пост, издигната от мнозинството. По този начин управляващите най-сетне изпълниха заканата си да поверят парите в здравеопазването на финансист вместо на лекар.

Дългогодишният ръководител на дирекцията "Бюджет и финансови параметри" в здравноосигурителното ведомство Жени Начева е новият директор на каса и ще се настани в кабинета на предшественичката си Румяна Тодорова веднага след като решението за избирането й бъде обнародвано в "Държавен вестник". Любопитното е, че опозицията не предложи нейни конкуренти за поста, а изборът й попадна в дневния ред на Народното събрание за по-малко от 24 часа, без нито една комисия или парламентарна група да се запознае с Начева и с визията й за бъдещо развитие на поверената й институция. "По същество изпразвате от съдържание избора на ръководител на здравната каса. С този проект за решение ни казвате, че няма никакво значение кой е кандидатът и каква политика ще реализира. Единствено от значение е, че е предложен от най-голямата парламентарна група", възмути се червеният депутат Ангел Найденов. Минути по-късно колегите му от БСП поискаха почивка, за да изслушат Жени Начева, но председателят на парламента Цецка Цачева не удовлетвори желанието им.

По-големият парадокс е, че инициативата за смяна на директора на касата бе подета с мотива, че през последните години средствата за здраве не са управлявани добре. Въпреки това депутатите се спряха точно на човека, който пряко се занимава с тази дейност от 2003-а насам. Жени Начева е работила с трима бивши директори на осигурителното ведомство - с д-р Димитър Петров (който бе изгонен от шефското място през 2004 г. след многобройни настоявания на тогавашния министър Славчо Богоев и на синдикатите да си подаде оставката), с наследника му д-р Иван Букарев (който сам напусна длъжността, за да стане съветник на министър Радослав Гайдарски) и с последния ръководител на институцията д-р Румяна Тодорова (която бе сочена за протеже на БСП и подаде оставката си, след като не получи подкрепата на новата власт). Не е тайна, че Начева помага и на сегашния министър Божидар Нанев да избере правилната посока на реформата в здравното осигуряване.

За първи път директорът на здравната каса се избира от парламента, след като в края на миналата година депутатите промениха Закона за здравното осигуряване. С новите текстове нормотворците премахнаха от ръководните органи на касата Събранието на представителите, смениха управителния съвет с надзорен и решиха директорът да се избира от Народното събрание, за да не бъде политически натоварен (колкото и това да е лишено от логика). Занапред мандатът му ще е петгодишен, а първата му задача ще е да свика новия надзорен съвет. На 13 януари правителството одобри заместник-министъра на финансите Владислав Горанов за негов председател. Преди седмица Конфедерацията на работодатели и индустриалците пък предложи един от бъдещите членове на надзора да е директорът на "Софарма" Огнян Донев. Което означа, че в бъдеще парите на касата ще се броят предимно от финансисти.



Слава Аначкова
ОБЕЩАНО

Още 350 млн. лв. обеща да предостави на болниците министърът на финансите Симеон Дянков след редовното правителствено заседание в сряда (10 февруари). Парите ще се раздават извън делегираните бюджети на лечебниците. Но само на тези, които извършват реална дейност и след като Министерството на здравеопазването провери дали договорите им с касата отговарят на стандартите и изискванията, за да не се плаща за мъртви души. "Още в края на 2009-а бяхме обещали тези пари срещу ефективна реформа. Те ще дойдат от по-добрата работа на НАП и агенция "Митници", каза Дянков. - Здравната реформа не стана досега, "защото предишните ги е било страх. Разликата е, че нас не ни е страх", категоричен бе финансовият министър.

Междувременно от здравната каса обявиха, че в индивидуалните договори с изпълнителите на медицинска помощ изрично е записано, че всяка извършена от тях дейност ще им бъде заплатена. Превеждането на парите обаче също ще се прави след обстойни проверки, за да се избегне източването на пари за фиктивно отчетени дейности.


Здравната реформа пусна духа от бутилката
Министърът иа здравеопазването Божидар Нанев: Няма причини за протести

Не виждам причина за протести", отсече здравният министър Божидар Нанев минути след като лекарите и синдикатите заплашиха с национални протести. „Основният проблем бяха делегираните бюджети, но заедно с министъра на финансите Симеон Дянков изяснихме и уточнихме въпроса", отбеляза Нанев, имайки предвид отпуснатите от кабинета 350 млн. лв. на лечебните заведения в страната, които ще се раздават извън делегираните бюджети. По думите му „реформата в здравеопазването е непопулярна и при всички случаи има елементи, които трябва да бъдат разяснявани."


Президенпт Георги Първанов: Здравеопазването не е стока

Не може системата на здравеопаз­ването да се преструктурира единстве­на на базата на финансовите критерии, а на здравето да се гледа като на стока", заяви в четвъртък (11 февруари) президентът Георги Първанов. Отчитай­ки резултатите от благотворителната кампания „Българската Коледа -2009", държавният глава коментира, че няма „инициатива, която може да оправдае абдикацията на българската държава от системата на здравеопазването". Според него „безусловно необходимата" здравна реформа трябва да бъде определена „от комплекс критерии морални, професионални, така че да бъде реформа, осигуряваща здравеопазване за всички и за всеки".


След близо тригодиш­но затишие лекарското съсловие отново е на път да се надигне. Заедно със специалистите по здравни грижи и синдикатите Българският лекарски съюз обмис­ля да орга­низира на­ционален протест, за да накара управлява­щите да пре­осмислят плановете си за рефор­ми в здраве­опазването. Чашата на търпението преля, след като Национал н ат а здравна ка­са за пореден път пое не­щата в свои ръце, възпол­звайки се от новите текс­тове в Закона за здравно­то осигуряване, даващи й право да подбира лечеб­ните заведения, с които да работи.

Докторите този път не­доволстват срещу делеги­раните бюджети в болни­ците и дават едноседмичен срок на управляващите да ги премахнат от норматив­ната уредба, „формиране­то на делегирани бюджети се прави по неясни крите­рии и е незаконно, тъй като нито здравната каса, нито болниците са бюджетни ин­ституции", мотивира се председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. По думите му ка­сата все още не е предос­тавила на съюза методика­та, по която се предоставят фиксираните суми, което буди сериозни притеснения за тяхното адекватно разпределение. Несъгласие има и с новите критерии, по ко­ито осигурителната инсти­туция подписва договори с изпълнителите на медицинска помощ. Условията не се покриват от двайсет лечеб­ни заведения в страната, което автоматично ги обри­ча на фалит. Под въпрос е и съществуването на още 160 лечебници, които ще по­лучават публични средства само по две-три клинични пътеки. „На болниците е не­обходимо да се даде един разумен отлагателен пери­од за намирането на начин да се дооборудват с това, което им необходимо, за да осъществяват качествена дейност, като им се гаран­тират средствата, които за­работват. Тези изисквания за качество трябва да бъ­дат съобразени както с кри­зата, така и с това, че жи­веем в България. Не може да се искат двама анестезиолози в терапевтично от­деление в една малка бол­ница, защото просто вто­рият няма какво да работи. Той ще присъства и ще по­лучава заплата", коментира ситуацията д-р Райчинов и поиска спешна среща с министъра на здравеопаз­ването Божидар Нанев и ръководството на здравна­та каса.

Поведени­ето на Българ­ския лекарски съюз обаче е, меко казано, странно, защо­то само преди два-три месе­ца ръководите­лите му топло стискаха ръце­те на ресорния министър и на колегата му финансист Си­меон Дянков с благодарност за предоставе­ната възмож­ност да участ­ват в изготвя-

нето на пла­новете за реформи. Опиянени от честта да предоста­вят предло­женията си за промени в Закона за здравното осигурява­не и да при­състват на заседания­та на парла­ментарната здравна ко­мисия (кое­то не се е случвало от годи ни), съсловните лидери заб­равиха, че защитават инте­ресите на цялата медицин­ска общност, а не на управ­ляващите. И съвсем логич­но подкрепиха нормативни­те промени заедно с делегираните бюджети и крите­риите за сключване на до­говори с касата. Недоволс­твото на колегите им от час­тните болници и това на лич­ните лекари, които още на 22 януари се заканиха да излязат по улиците, обаче им дойде като студен душ. Сега ръководството на съ­юза е между чука и нако­валнята, тъй като ще тряб­ва да избира дали да оп­равдае доверието на със­ловието, като отвоюва пра­вата му, или да се приюти на завет под нечие полити­чески крило.

„Изчакахме до послед­но с реакцията си, защото водехме непрекъснат диа­лог с институциите и каса­та, но без чуваемост", оп­равда се за случилото се д-р Райчинов. Още по-неу­бедително бе обяснението му защо ръководената от

него организация е подкре­пила промени, които сега оспорва. Оказа се, че съю­зът за пореден път е бил изигран с допълнителните протоколи с изисквания за

сключване на договори с касата. „Документите бяха подготвени, в случай че не се подпише Национален рамков договор. Вътре пър­воначално бяха заложени неизпълними за болниците неща. Например имаше изискване всички лечебни­ци да представят пълен гра­фик за дежурства на спе­циалисти във всяко едно от­деление, което прави по пет-шест специалисти в от­деление. Затова подписах­ме да бъдат двама специа­листи, имайки предвид, че в отделението може да де­жури и лекар неспециа­лист, а двамата колеги да се редуват на повикване. Идеята ни беше задължи­телно да се състави спи­сък кои болници трябва да продължат да съществуват дори при снижени изиск­вания, за да не остане на­селението без необходимата медицинска помощ. Но всичко това не се случи", раз­каза д-р Райчи­нов.

Докато ръ­ководството на лекарския съ­юз намери пра­вилната посока обаче, съсло­вието може да плати доста ви­сока цена за реформите. А за всички е яс­но, че когато докторите са притиснати до стената, всичко излиза през но­са на пациента.

В тази ситуация протести­те може и да са подходящо решение на проблема, но със същия успех могат да предизвикат още по-сери­озен хаос в системата.


АТАКА иска фирмите да не изнудват с онколекарствата
Липсата на лекарства за онкоболните от няколко месеца е заради зле подписаните договори по Закона за обществените поръчки от правителството на Сергей Станишев. Това стана ясно след отговор на въпрос по време на парламентарния петъчен контрол от депутата на АТАКА Цвета Георгиева към министъра на здравеопазването Божидар Нанев.

През март 2009 г. се договаря инхибиторът Гемзар за рак на белия дроб, панкреаса и пикочния мехур, но лекарството се изчерпва още през август 2009 г. МЗ осигурява средно по около 3500 флакона месечно от този препарат, а за юли 2009 са били доставени само половината, а през август - само 23 флакона, което обаче не е довело до мерки от страна на отдел "Лекарствена политика" на здравното министерство, за да се преодолее липсата на медикамента до края на 2009. Министър Нанев призна, че доставчикът е поискал двойно по-висока цена и здравното ведомство е отказало доставката, защото сумата надскача в пъти предвижданата. "Проблем е, че в предвидения към договора анекс не е записано, че цената не може да се променя в рамките на календарната година", поясни Цвета Георгиева. По думите й пациентите нямат възможност сами да го купуват, защото цената на един флакон е 62.50 лв., а месечно са нужни 6 бройки. "АТАКА настоява Министерството на здравеопазването да гарантира, че когато даден препарат се изчерпи, по силата на анекса те ще могат да го доставят на същата цена, а не на по-висока", поясни Георгиева. "Болниците ще се преструктурират в хосписи, а няма да се закриват", обясни здравният министър Нанев в отговор на депутатски питания. Спешни центрове и поликлиники ще заменят малките лечебници, но хората няма да бъдат оставени без медицински грижи, категоричен беше министърът.




Във варненската АГ клиника пак зрее бунт
В специализираната АГ болница "Проф. Д. Стаматов" във Варна отново зрее напре­жение заради неизплащането на заплати. Проблемът се появи през декември, когато здравната каса изплати само 50% от заработката, а средствата не стигаха да покрият изцяло трудовите възнаграждения. Останалите 50% все още не са преведени и никой не казва кога ще стане това.

Напрежението отново ескалира, след като на 9 февруари ръководството на болницата бе при­нудено да подпише анекс към договора със здравната каса. С анекса се определя общата сума за заплащане за първото тримесечие в размер на 512 374 лв. за заработката по клинич­ни пътеки. Тези пари отново не стигат за целите заплати, тъй като за тях здравното заведение се нуждае от 190 000 лв. Управителят д-р Петър Атанасов съобщи, че реалната заработка по клинични пътеки за извършените 230 раждания през януари възлиза на 285 000 лв., а касата за същия месец е превела само 176 909 лв. Това принуждава ръководството да изплати само аванса.

Д-р Атанасов каза още, че болницата мис­ли единствено как да удовлетвори работещи­те. На практика са спрени всички плащания към контрагенти. Така след стабилизирането през последните 3-4 години положението от­ново се връща към ситуацията от 2005 г., кога­то бяха натрупани доста задължения, коменти­ра управителят. Болницата е с регионално значение за цяла Североизточна България, допълни д-р Атанасов.


Интернет проект за здравни консултации
Проект ще даде възможност нуждаещите се пациенти да се консултират в реално време чрез интернет с български или меж­дународни специалисти на български език. Това съобщи вчера проф. Надка Бояджиева. Проектът "Виртуален пациент" е започнал през 2009 г., като срокът за реализацията му на първия етап е две години. Очаква се софтуерът, посредством който ще се осъществя­ват консултациите, да бъде на седем езика, включително българ­ски. Той трябва да бъде изработен до края на тази година, след което предстои патентоването му и определянето на условията, при които ще се разпространява. Очаква се като страна - участник в проекта, България да ползва преференции при закупуването на софтуера, каза Бояджиева. Софтуерът е насочен към пациенти, които имат нужда от бърза консултация със специалисти.


БСП: На 2 дни затваря по 1 болница

Здравният министър пита депутат защо парите от вноските са в резерва

Аида Паникян

Няма случай в световната практика на промишлено закриване на болници. С провежданата у нас реформа в здравеопазването на практика излиза, че на 2 дни се закрива по 1 болница. Или спешно спрете реформата, или правителството няма да издържи на обществения натиск и два месеца. Това заяви вчера по време на парламентарния контрол Антон Кутев, депутат от Коалиция за България. Той директно призова Божидар Нанев да подаде оставката си.

Кутев попита има ли правителството социални и кадрови политики за здравните специалисти от закриваните болници. Министър Нанев отговори, че "не уволнява никого и не това е целта на реформата". По думите му в момента има реален пазар на медицински кадри. Според него политиката на БСП ги е принудила досега да работят в такива условия и с такова заплащане, че мнозина са напуснали страната. Нанев не отрече, че предишното правителство е направило солидни инвестиции за обновяване на апаратурата и оборудването на болниците.

Многократно министърът повтори познатия рефрен, че делегираните бюджети не са окончателни, че ще се плаща на болниците за извършената дейност над лимита, но след строг контрол. ДУМА припомня, че според лекарския съюз това е предпоставка за пускане на фактури с неточно съдържание.

На изявлението на д-р Хасан Адемов от ДПС, че делегираните бюджети са се превърнали в инструмент за оцеляване на болници и че с "командно-административните си действия" правителството дискредитира реформата, Нанев отговори, че не е изключена възможността за актуализация на бюджета на НЗОК. Не стана ясно обаче откъде ще се вземат парите за това.

Михаил Миков попита къде е резервът на НЗОК, който възлиза на над 860 млн. лв., и как ще се използват тези пари, тъй като изобщо не фигурират в бюджета на НЗОК. Нанев призна, че самият той не разбира защо са във фискалния резерв. Миков репликира, че парите през 2008 г. са се събирали, "за да има за черни дни", и в момента няма нужда те да са над 860 млн. лв. Според левия депутат около 500 млн. лв. може да бъдат разблокирани и да се използват наистина за здраве, защото става въпрос за реални, а не виртуални пари. Депутатът не спести и засилващите се слухове, че правителството пази резерва, за да отидат те за финансиране на отбрани частни здравни фондове.


Касата подписала 12 договора с починали лекари

НЗОК е подписала 12 договора за работа с починали лекари, съобщи новата директорка Жени Начева. По този начин някои болници са покрили критериите за двама лекари с една специалност.

За януари НЗОК е събрала 50 млн. лв. по-малко от осигуровки. 12 болници не са покрили нито едно изискване за сключване на договор.

На среща между ръководството на касата, лекарския съюз и синдикатите стана ясно, че ако до 15 дни не се гарантира, че всяка болница ще получи навреме всичките пари, които си е изработила, лекарите и гражданите по места ще излязат на протест и ще блокират магистрали.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница