14 ноември 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата24.06.2017
Размер338.67 Kb.
#24110
14 ноември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Десетки протестираха срещу лекарските грешки
Роднини и приятели на пациенти, пострадали или загубили живота си заради лекарска грешка, се събраха вчера на мъл­чалив протест пред На­родното събрание в Со­фия.

Протестиращите призо­ваха за изработване на законодателни мерки, чрез които да се търси персонална наказателна отговорност от медиците,

допуснали грешка. На протеста присъстваше и Марат Михайлов, съпруг на починалата след раж­дане 19-годишна Деяна. Той също подкрепи призи­ва за търсене на отговор­ни при нередностите в родните болници. По ду­мите му наложеното нака­зание на „Пирогов" и на „Шейново" да платят до 1500 лева за загубата на съпругата му въобще не е равностойно на един чо­вешки живот. Той призова още да има по-големи санкции, да има уволне­ния, да се вземат разре­шителни за практикуване на лекари. „Не може те да убият човек, да си платят глобата и да продължат да си практикуват", кате­горичен е Михайлов.


Един живот не струва 1500 лева
Десетки протестираха срещу лекарските грешки пред На­родното събрание вчера.

Мъжът на 19-годишната родилка Деяна, която почина след лекарска грешка, заяви, че глобите от 1500 лв., ко­ито трябва да платят „Шейново" и „Пирогов", не могат да компенсират човешкия живот. И е абсолютно прав. Пла­щането на една глоба не означава, че утре хората в бе­ли престилки няма да сгрешат отново и заради това ня­ма да си отиде без време друг човек. У нас, когато някой лекар не си свърши работа и заради немарливост или незнание човешки живот си отиде, най-често излиза в дълга отпуска за времето, в което се прави проверка за случая, ако изобщо се прави такава. Не може в 21 век в продължение на години човек, болен от рак, да се леку­ва с мехлем за разширени вени или жена да изгубва гър­дата си, без да е болна от рак на млечната жлеза. За съ­жаление такива случаи има много, а тези лекари не полу­чават санкции. Човек, който всеки ден държи в ръцете си живота, обаче може да допусне грешка и заради преумо­ра, а не само от незнание.

Лекарите може да спасяват живот, но не са богове, които могат да дават 12-часови смени и завади тава да вземат 400 лева.


Учебни часове в болница?
Албена БЪЧВАРОВА

От догодина учениците ще имат и часове по здравно образование от 1-ви до 12-и клас. Поне според предлаганите от просветното министерство промени в Закона за средното образование. Очаквано ще се разискват теми като вредата от наркотиците, предпазването от ХИВ u СПИН, ще има лекции по полова култура, за опасностите от нежелана бременност, за ползите от здравословното хранене и т. н. Нуждата от подобни часове само на пръв поглед изглежда съмнителна. Нали децата си имат родители, а и от интернет могат ,да се светнат" за всичко, което ги вълнува. Родителите обаче често си мислят, че мръсната работа по задълбаването в деликатни области ще я свършат в училище. А методът на самообразование през мрежата води често до странна комбинация от поквара и невежество. Добре е и че със здравното образование се почва съвсем от рано. Иначе просветителят рискува да стане смешен ако се изправи срещу осмокласници с далеч по-бурен полов и алкохолен опит от самия него. И статистика отпреди дни за употребата на наркотици, алкохол и цигари сред 16-годишните потвърждава неприятните тенденции. Тийнейджърите здраво пият, пушат, не подминават и наркотиците. 65% от младежите са пили алкохол поне веднъж през последния месец. 45 на сто са се напивали поне веднъж. Две трети са пушили цигари, всеки четвърти е пробвал марихуана... Статистиките за насилието сред децата и тийнейджърите също са стряскащи. Отделните истории - момичета, които си търсят партньорки за бой до кръв, ученици, които чупят ръката на учител, 15-годишни момчета, които палят къщи за удоволствие, тийнейджъри, които убиват от завист или от скука - винаги извикват у нас предвидима реакция. На ощипана госпожица. Вината започва да се търкаля между институции, докато историята се забрави. А може да се опитаме да променим нещо. Часовете по здравно образование са добра възможност. Стига в тях да се наблегне на практиката.



Лекциите на специалисти, теорията и обсъждането, разбира се, ще са важна част. Акцентът обаче ще е приложението на наученото, контакта с реалността. (Уточнение за циниците - това не означава контролиран секс под мъдрите напътствия на учителя или приучаване на учениците как да консумират само марков алкохол.) Това ще са часове, които ще помагат на децата да осъзнаят цената на болката, страданието и милосърдието. И да знаят, че жестокостта за забавление, насилието, което ражда удоволствие, са проблем, а не са модел за подражание. Вярно е, че образците на насилие в най-разнообразни форми ги облъчват още щом проходят. Те привикват с гледките на кръв, убийства, които започват по принцип да възприемат като нещо недействително. Ако прободеш някого, нима той пуска кръв И какъв е проблемът да разпориш врага си, след като той ще бъде още по-жив няколко секунди по-късно. Лошото е, че с времето се объркваш къде се случва това - в реалността на някоя компютърна игра или в собствения ти живот. И ако няма кой отрано да сложи границите, както често се случва, не е изключено да се пообъркаш. Предложението за практиката в часовете по здравно осигуряване, е просто. По-малките могат да почнат от грижата за болно животно - ще изпитат радостта, че са помогнали да се излекува птиче или ще видят какво се случва с куче със счупени крака. С порастването кръгът на заниманията ще се разширява. Тийнейджърите могат да помагат в домове за изоставени деца или стари хора, да се грижат за болни свои връстници, да посещават за няколко часа болница. Представете си терапевтичния и отрезвяващ ефект от срещата с онкоболни деца или гледката на изпаднал в кома наркоман. Ще видят кръв, какво е рана (и как тя заздравява), гной, ще усетят неприятни миризми. Ще се докоснат до хора, които страдат, ще могат да чуят разказите им как се борят с всекидевната болка, ще видят и други, които са се опитали да се самоунищожат от глупост. Ще чуят истории за надежда, за загуба на вяра, за неочаквано мъжество, уроци по оцеляване и примери за чудеса Отсега си представям воя на вечно загрижените за отрочетата си български родители: „Ще навредите на крехката младежка психика. Искате да отнемете детството им. Няма ли животът да ги очука достатъчно по-нататък", и все в тоя дух.Моля ви! Най-малкото децата ви ще имат по-малко време за шляене и битка с хормоните. И когато чуете, че са в болница, няма да примирате от ужас дали са препили или съученик ги е наръгал. Ще знаете, че са там, за да помагат, и че имат мисия (дори и понякога да е съвсем скромна). Това ще им даде друга перспектива. Ако се почне отрано.


Хапче срещу диабет пази и от рак
ЛОНДОН - Хапче за диабет, чиято дневна доза струва 10 стотинки, може да предпази жените от рак на яйчниците, пише в. „Дейли мейл". Става въпрос за лекарството метформин, което се използва главно в борбата с диабет, тип 2. Проучване на Острова сред 1600 дами показало, че ако медикаментът се взима дълго време, може да намали риска от коварното заболяване с 40 на сто.Британските изследователи публикували наблюдението си в специализираното сп. „Гинекологична онкология". Към него проявили интерес много техни колеги от цял свят. В момента американски учени от университета в Северна Каролина се опитват да установят дали ако дават всекидневно от евтиното лекарство на затлъстели жени, това ще намали риска да се разболеят от рак на гърдата. Лекарството се тества и срещу рак на простатата и белите дробове.


Жертви на лекари: Спрете убийството на майки

Пострадали от здравеопазването се обединяват в асоциация
Диана ТЕНЧЕВА

„Защо виновните лекари се прикриват не само един друг, но и от здравната система? Нека спрем убиването на майки в България!", призова на протест пред парламента Людмила Велинова. Нещастието, което се случи с дъщеря й - 19-годишната родилка Деяна, потресе цяла България. Младата жена е била насочвана от болница към болница, без да се установи навреме къде е източникът на смъртоносната инфекция. Затова днес бебето Майкъл - вече на 2 месеца, е без майка. „Не" на лекарските грешки!", казаха над 100 близки на пострадали или починали заради докторска некомпетентност. „Нашият протест е срещу здравната система, която ни принуждава да страдаме, и срещу безскрупулността на корумпираните лекари", добави Велинова. Тя и останалите протестиращи се обединиха около идеята да се създаде асоциация на жертвите на белите престилки . Първата им цел е среща със здравния министър д-р Стефан Константинов, на която да се обсъдят законодателни промени. Да позволим на системата да се самопрочисти, за да има по-малко лекарски грешки и повече живи хора, призоваха протестиращите. Според тях трябва да се налагат ефективни санкции, а не символични.




Баща: Загубихме близначета!
Аз загубих близнаци -момиченце и момченце. Това стана на 15 юни т.г. в болницата в Монтана... Това разказа бащата Павел Македонски (41). И продължи: „Установи се, че едното детенце е мъртво и то доста отдавна, което не е било установено от гинеколога, наблюдаващ бременността." Стигнало се и до ситуация, при която доц. Боряна Слънчева, началничка на неонатологията в столичния „Майчин дом", да звъни на колегите си от Монтана, за да настоява оцелялото бебе да се транспортира в столицата. „В „Майчин дом" лекарите направиха и невъзможното, но мъничето живя само 8 дни. Прекалено мощно е било интоксикирано и увредено от мъртвата си сестричка...", каза още бащата. Павел не може да опише каксе чувства жена му Гинка Колева (33), с която живеят на съпружески начала. Вярно, че двамата са млади и животът е пред тях, но нещастието им е нанесло необясним психически удар. „Чакам резултата от проверката на „Медицинския одит" и тогава ще решаваме какво да правим", завърши Павел.


Мъжът на Деяна: Животът и не струва 1500 лева!
„Един човешки живот не може да струва 1500 лв.! А толкова е санкцията за болниците „Шейново" и „Пирогов", в които са констатирани пропуски в лечението на Деяна." Това заяви пред „Труд" Марат Михайлов (22), приятелят на починалата 19-годишна родилка, която в продължение на 42 дни се бори за живота си, без лекарите да могат да й поставят диагноза. „По тази логика всеки може да убива хора и след това да плаща по 1500 лв...", продължи мъжът. Според него подобни санкции са неадекватни и затова те трябва да станат много по-строги. „Трябва да има уволнения и да се взимат лицензни за практикуване!", категоричен е почерненият Марат. С треперещ глас той продължи, че каквото и да се направи оттук насетне, за съжаление нищо не може да върне Деяна. „Силно се надявам историята да се разплете и да има сериозно наказани, не по административен път! И по-специално тази докторка-стажантка, която оперира моята жена - д-р Богданова!", каза Марат. Той се зарече да търси правата си и в европейски съдилища.


Мълчалив протест срещу лекарските грешки

Да спрем убиването на майки в България, призоваха потърпевши
Близо 100 души протестираха пред парламента вчера срещу лекарските грешки. Митингът бе и в памет на починалите вследствие на лекарски грешки родилки и бебета, почетени с минута мълчание и със запалени свещи, и бе организиран от съпрузи на починали родилки. Протестът бе под наслов „Нека да спрем погубването и почернянето на млади семейства в България". Възмутените от лекарските грешки очакват да се инициират законодателни промени и да се търси наказателна отговорност за допуснатите пропуски, като тя е персонална, а не на цялото болнично заведение. Другото искане бе за създаването на регистър, който да проследява всяка бременност. Така ще има статистически данни за развитието на всеки проблем. Бяха издигнати плакати „Нека българските жени да раждат в България", „Нека винаги да се казва истината, колкото и лоша да е тя", „Нека да спрем погубването и почернянето на млади семейства в България". Протестиращите носеха и букети за близките си, починали вследствие на лекарско бездействие. Повод за протеста, организиран в социалната мрежа, бе смъртта на 19-годишна родилка в София. Припомняме, че Деяна Георгиева почина, след като 42 дни се бори за живота си, без лекарите да могат да й поставят диагноза. Деяна е била лекувана в четири болници -„Шейново", Инфекциозна, „Пирогов" и Александровска, но на 24 октомври умира. След жалба от близките на Деяна агенция „Медицински одит" и прокуратурата започнаха проверки. Според майката на момичето един човешки живот е равен на един акт за административно нарушение. Докога ще се позволява това безхаберие, попита опечалената жена. Не искаме да се страхуваме от лекарите, заяви тя и призова: „Нека спрем убиването на майки в България, не на лекарските грешки". Две близначета губи вследствие на лекарска грешка или бездействие Павел Македонски от Монтана. Бременността беше проблемна, сподели той по време на протеста. Чрез този протест искаме да сигнализираме обществеността, заяви Македонски и допълни: „Системата на здравеопазване не работи. Умират бебета и родилки и това се прикрива", обвини той.


Свитият пазар вече се отразява и на фармацевтиката
Слабото потребление и дълговете на клиентите понижават финансовите резултати на дружествата
Свиването на вътрешния пазар и забавянето на плащанията от клиенти вече се отразяват на резултатите на публичните фармацевтични компании у нас. Докато до средата на годината производителите на лекарства и медицински изделия оставаха почти незасегнати от влошената икономическа среда, към края на третото тримесечие приходите на повечето спадат или нарастват незначително. Там пък, където има ръст, той се дължи главно на нарастването на износа. Сериозен ефект върху резултатите на дружествата, които продават продукцията си в различни сегменти на пазара, има и поскъпването на суровините.

Помощ от чуждия пазар

Лидерът в сектора "Софарма" забавя растежа си в края на септември. Дружеството повишава леко приходите си и постъпленията от продажби, но печалбата остава плоска (виж графиката). За лекото повишение спомага чуждият пазар, обясняват от дружеството в доклада си. Свиването на вътрешния пазар обаче продължава да пресира резултатите.

По-ниска рентабилност

Тенденцията за намаляване на рентабилността се очертава и при компаниите, които са в групата на "Софарма". Печалбата на "Българска роза Севтополис" например се понижава тройно, докато оборотът й се свива с едва 3%. Компанията не притежава индустриална собственост и практически не участва самостоятелно на българския и чуждестранните, а работи по договори със "Софарма". Само за третото тримесечие на 2011 г. в производството на таблетни лекарствени форми се наблюдава спад от близо 28% спрямо базисния период на предходната 2010 г. Това се дължи на текущ ремонт на цех "Твърди лекарствени форми" във връзка с проект за технологична модернизация на таблетното производство и въвеждането на нови производствени мощности. Респективно и количеството на реализираната продукция от тази група също бележи спад от близо 30%.

"Спрямо предходната 2010 г. нетната печалба на дружеството към 30 септември бележи спад в резултат от "намаления обем на производството спрямо предходната година, намаления обем на приходите от продажби и промените в пазарните цени съобразно конюнктурата на фармацевтичния пазар", пише в доклада за дейността на компанията.

Намалена покупателна способност

Продажбите си понижава и "Момина крепост". Дружеството е един от основните на българския пазар на медицински изделия за еднократна употреба. Пазарът на пластмасови изделия за бита и промишлеността обаче остава свит вследствие на намалена покупателна способност на хората, обясняват от дружеството. Факторите, които са оказали влияние върху резултатите на дружеството през третото тримесечие, са свиването на вътрешния пазар за медицински изделия, увеличаване цените на основните суровини и материали, натискът на клиентите да се работи при отложено плащане, както и повишеният брой чужди компании, които предлагат конкурентна продукция.

Нови пазари, нови продукти

С 30% по-високи приходи отчита "Медика" благодарение основно на ръста при продажбите на продукция с 34.8% до 12 млн. лв. Увеличение се забелязва както при фармацевтичните продукти (19%), така и при медицинските изделия (48%). Главната причина за по-добрите резултати е увеличеният износ с 90%, който достига 4.6 млн. лв. Към края на септември делът на продажбите в чужбина нараства до 36% спрямо 26% година по-рано.

Това се дължи не толкова на по-благоприятни конюнктурни условия, колкото на разработването на нови пазари и клиенти, отчитат от компанията. Увеличение от 17% се отчита и на вътрешния пазар в резултат на разширяването на лекарственото портфолио и налагането на нови генерични продукти. Разходите нарастват с близо 35% до 11.5 млн. лв. След като компанията успя да преобърне спада в продажбите от последните три години, прогнозите за цялата 2011 г. са над 25% ръст на приходите от продажби и 10-12% увеличение на брутната печалба. Мажоритарен собственик на дружеството с 83.5% е "Доверие капитал", а "Софарма" държи 10.1%.

Обществени поръчки

Към края на септември "Етропал" е пласирало продукция за общо 4.9 млн. лв., което е с близо 30% по-малко от отчетените 6.9 млн. лв. за същия период на миналата година. С почти 1800% по-големи са другите приходи, които достигат 1.5 млн. лв. Това най-вероятно се дължи на продажба на активи, тъй като същата сума фигурира и в графата "балансова стойност на продадени активи".

Общо приходите от дейността намаляват с около 4%. При почти непроменени разходи обаче това елиминира печалбата от 34 хил. лв. за същия период на миналата година и носи на дружеството загуба от 214 хил. лв. Основната причина за по-ниските постъпления е произведената, но непродадена и нефактурирана продукция към здравните заведения в страната по спечелени обществени поръчки, пише в междинния отчет на дружеството, което е част от структурата на "Синтетика". "Етропал" е единственият производител в страната на консумативи за хемодиализа. Основната част от продукцията се пласира на местния пазар, като досега дружеството е спечелило 45% от обществените поръчки за доставка на хемолинии и диализатори в страната.




Питат здравни експерти за програмата
Училища претоварват учениците с тежки предмети, струпани в един и същи ден, алармираха родители. Майки на петокласници от столичното 48 ОУ се оплакаха пред "Стандарт", че децата им имат в един и същи ден рисуване, трудово обучение и физическо, а по-тежките предмети са струпани в останалите дни от седмицата. От същото неадекватно разпределение се оплакват родители и на деца в други училища. Проблемът най-често се среща в основните школа, където има само по един учител за конкретен учебен предмет.
В 48 ОУ например има само един преподавател по физкултура, а учителката по рисуване преподава и трудово обучение, разказа директорката Даниела Костова. "И при най-добро желание не можем да насрочим тези предмети само в последните часове", допълни тя. "Училището вече е дало програмата си за одобрение в Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ). Ако ни я върнат със забележки, ще променим часовете", обясни Костова. В столичния инспекторат обаче още не са дали одобрение, защото програмата е пристигнала едва преди дни. Съгласно наредбата това е трябвало да стане още през септември, за да не се стресират деца и учители с размествания на часовете, след като първият срок вече е преполовен.


Спешни медици не знаят кой им е шеф
Близо 70% от работещите в Центъра за спешна медицинска помощ в Шумен и неговите филиали в областта са се подписали под декларация, че не искат да работят към болницата. Те осъдиха замислената реформа в спешната помощ като "идея без нищо конкретно". Медиците се опасяват, че парите, които държавата ще налее за спешната помощ в болниците, ще се разпилеят в другите отделения и трудът им няма да е обезпечен финансово. Лекарите също щели да се пръснат по отделенията и пак няма да стигат хора за спешните екипи. Шуменските медици настояват за по-високи заплати и за подобряване на информационно-комуникационната система на Спешната помощ и преминаване към паралелно приемане на обажданията на тел. 112. "Ние още не знаем кому сме подчинени - на здравното министерство или на МВР, а това предполага хаос в системата и засилва текучеството", пише в декларацията им.
Кръстана Тасева


Лекарката, която отиде на шопинг с линейка:
Пиех кафе, но държах болната под око

Стабилизирах пациентката, нямаше нужда да ходи в клиника, твърди д-р Радева
Лекарка отиде да плаща сметки, докато в линейката я чакаше пациент. Преди дни "Стандарт" разказа историята на 66-годишната Лидия Кьосева, чието семейство извикало спешна помощ, след като жената припаднала вкъщи. Дамата била хипертоничка, съпругът и дъщеря й помислили, че има инсулт. Линейката дошла сред 40 минути, а по време на прегледа лекарката си поискала кафе и цигара. След това, вместо да закара по най-бързия начин пациентката до болница, хукнала да си плаща джиесема. Дъщерята на пациентката Калина Кьосева е подала жалба срещу дежурната лекарка д-р Диана Радева в здравното министерство, столичната Районната здравна инспекция, Централната етична комисия на лекарския съюз, НЗОК, Българската асоциация за закрила на пациентите. Вследствие на това д-р Радева е освободена от работа по взаимно съгласие.
"Задръстванията в София са ужасни, възможно е да сме отишли на 40-ата минута". Така д-р Диана Радева оправдава закъснението на Спешна помощ в дома на Кьосеви. Тя обяснява, че около 10 минути са търсили адреса, тъй като от 112 са записали само улицата и номера, но не и в кой блок живее пациентката.

"Улица "Нишава" минава през три квартала, диспечерите трябва да са по-прецизни при подаването на адресите", допълва лекарката. Тя дава дежурства в столичния Център за спешна помощ от 2000 г., а преди това е работила 25 години като педиатър в Трета градска болница. Според д-р Радева веднага щом пристигнала на адреса, тя измерила кръвното на Лидия Кьосева. Апаратът

отчел налягане 220 на 100

"Веднага бих инжекция за смъкване на кръвното, налагаше се обаче да изчакам 10-15 минути, за да бъде по-точна електрокардиограмата", разказва д-р Радева. "Затова приех поканата на съпруга на пациентката да изпия едно кафе", допълва тя. "Отидохме в кухнята, но вратата беше отворена и болната беше под око", казва още д-р Радева. По думите й тогава се появила дъщерята на пациентката. "Започнах да я успокоявам, че всичко е под контрол и животът на майка й е вън от опасност", споделя още докторката. Тя направила електрокардиограма, която показала, че няма проблеми със сърцето. "Дъщерята настоя да закараме майка й до Военна болница за консултация с кардиолог и невролог", казва д-р Радева. Тя уточнява, че жената била стабилизирана и било редно близките й да се погрижат по-нататък за нея. Още повече че районът на пациентката бил IV градска болница, а не ВМА.

Линейките не са таксита те са предназначени за хора, нуждаещи се от спешна помощ, казва д-р Радева. Тя се съгласила да закарат възрастната жена до ВМА. "Попитах съпруга на пациентката има ли нещо против, докато слизат по стълбите, да си платя джиесема", продължава разказа си педиатърката. По думите й офисът на М-Тел бил съвсем близо до блока и тя не загубила повече от 5 минути. На въпрос редно ли е в работно време да си плаща сметката за телефон отговаря: "Не виждам нещо нередно. Бяха ми спрели изходящите обаждания и нямаше как да телефонирам на централата, когато съм извън линейката". Д-р Радева отрича да е влизала в магазин за дрехи и да е мерила блузка, както разказа Калина Кьосева. "Гледах само през витрината", уточнява спешната докторка. Тъй като в този момент само двете били очи в очи, трудно би могло да се докаже какво точно е станало. Зам.-шефът на столичната Бърза помощ д-р Румяна Колева обаче е категорична, че лекарката няма право да плаща GSM-a си в работно време.

"Все лошите работи описвате, а когато спасим живот, ви няма", жалва се д-р Радева. Тя си спомня как спасила бебе, което било с температура от няколко дни. "Закарах го в болница, оказа се, че има менингит. После майката ми се обади да ми благодари", казва лекарката. Тя си спомня и рискови ситуации. Веднъж наркоман, на когото помогнала да се свести, я преметнал ядосан през пейката. Психично болен пациент

извадил пистолет

и заплашил нея и дежурната сестра, че ще стреля, ако си тръгнат. Д-р Радева споделя, че дъщеря й следва медицина, но едва ли ще се задържи в България. Тук лекарите са ниско платени, а и отношението към тях е унизително, смята бялата престилка. На въпрос защо е избрала да работи в Спешна помощ д-р Радева отговаря: "Обичам работата си, а и дежурният график ме устройваше." Месечното й трудово възнаграждение било 690 лв., с допълнителните за прослужено време, дежурства, клас и пр. си докарвала между 700 и 800 лв. "Това наложи да работя и на друго място", казва д-р Радева. "За нощен труд ни плащат мизерно - по 50 ст. на час", изтъква шофьорът Петър Петров. Той също работел на две места, защото нямало как да върже домашния бюджет с 400 лева на месец.



Румяна Милева


Нужни са двойно повече спешни екипи
Освен в Центъра за спешна помощ на "Сточна гара", редно е да има линейки и към големите болници, което ще позволи да обслужват по-бързо спешните случаи в района, смята зам.-шефката на "Спешна помощ" д-р Румяна Колева. За това обаче е нужно дежурните екипи да са поне два пъти повече. Тя уточнява, че в момента в милионния град на всяко дежурство има около 20 екипа.
Преди промените към поликлиниките е имало 30 линейки и още толкова в спешния център, връща лентата д-р Колева. Според нея здравното министерство би трябвало добре да помисли дали да прехвърля спешните центрове към окръжните болници. Работата ни е твърде специфична и изисква голяма организация по поддържане на линейките, зареждане на горивото и другите дейности, смята тя. Това, което е безспорно според нея, е, че заплатите на лекарите от спешната помощ трябва да се изравнят с тези на докторите в болниците. "Работата им е тежка, дежурят и в пек, и в студ, срещат се с пияни, наркомани, маргинали, рискуват живота си нощем, помагат на тежко пострадали", аргументира се д-р Колева.


Стефан Константинов: Запазването на парите за здраве е малък успех
По-голям бюджет би ме зарадвал повече, но при условие, че не се знае утре какво ще стане в Европа, запазването на нивото от тази година може да го тълкуваме като малък успех. Това заяви вчера пред БНР министърът на здравеопазването Стефан Константинов. "Определено този бюджет носи някакви реформи", коментира той.

Константинов отбеляза още запазването на нивата на плащания на НЗОК към първичната и към специализираната помощ. Според него, в този бюджет имало повече пари за болници, защото към тях са прехвърлени онкологията, хемодиализата, парите за онколекарства. Не са ощетени специалистите и общопрактикуващите лекари, а при зъболекарите увеличението е минимално с около 1 млн., допълни здравният министър. Предложенията, отправени от Министерство на здравеопазването, били на етап дискусия, а реформата зависела от постигането на баланс между всички страни.




Граждани протестираха срещу лекарските грешки
Над 100 души се събраха на протест пред Народното събрание срещу лекарските грешки, организиран вчера от съпрузи на починали родилки. Негодуващите граждани се обединиха около лозунга "Нека да спрем погубването и почернянето на млади семейства в България".

Те изразиха надежда за иницииране на законодателни промени и търсене на наказателна отговорност от лекарите за допуснатите грешки, като тя да е персонална, а не на цялото болнично заведение. Протестиращите поставиха и искане за създаване на регистър, който да проследява всяка бременност. Така, според тях, ще има статистически данни за развитието на всеки проблем и възможност за неговото проследяване. Шествието, организирано в една от социалните мрежи, беше и в памет на 19-годишната родилка Деяна. Момичето почина след раждане, а лекарите не можаха своевременно да му поставят диагноза. Според заключението на агенция "Медицински одит" веднага след раждането медици в „Шейново“ не са обърнали внимание на високите левкоцити на Деяна и не са направили допълнителни изследвания. В „Пирогов” пък не е направена животоспасяваща операция. Проверката констатира наличието на пропуски в поведението на медицински екипи и агенцията реши да бъдат съставени актове за административно нарушение на АГ болница "Шейново" и на "Пирогов".




Бюджетът има думата кои да са приоритетите на държавата
Защо сме първи по разходи за сигурност и последни по пари за образование, наука и здраве?
България отново се оказа сред първенците. Но както често ни се случва в обратния ред на класацията - с най-много пари за сигурност и най-малко разходи за развитие на човешкия ресурс, т..е за наука, образование и здравеопазване. Въпреки декларациите, че именно социалните сфери са сред важните държавни приоритети, фискът все още не им е отдал нужното значение. Или поне така смятат икономистите на БАН.

Няма нищо лошо полицаите и военните ни да са добре облечени, оборудвани и платени, стига това да не става за сметка на родните учители, лекари и професори. Защото преди всичко сигурността не се измерва с механичното преместване на едни пари от единия джоб в другия, от едно перо - в друго?

Вярно е също, че кризата означава и затягане на коланите, но и тук е необходима някаква мярка. Прави са учените от БАН, че са нужни не само общи икономически приоритети, но и конкретни политики и реформи за тяхното реализиране. А последната дума от кое и с колко да се реже и накъде да се прехвърлят повече средства В крайна сметка ще има бюджетът. Стига само да не се окажем в ситуация "прост и болен народ - голяма и гладна полиция".


Бързи дела и обезщетения искат жертви на гинеколози

У нас чакали над 2 г. само за експертиза
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

През юни тази година загубих двете си близначета заради лекарско безхаберие, разказа вчера Павел Македонски пред близо 200 души, които дойдоха пред парламента, за да подкрепят протеста на хора, загубили бебе или родилка след раждане. Близките на Деяна Георгиева, която почина през октомври от сепсис 42 дни след като роди син, Радослав Благоев, загубил бебе, Христо Коледаров, съпруг на починалата след раждане през 2009 г. Запряна, и още много други ще учредят сдружение „Живот за България". Целта е да се постигнат бързи и ясни процеси за грешки на доктори, справедливи наказания за виновните и обезщетения на семействата, за да не се хвърля петно върху цялото лекарско съсловие.

Персоналната отговорност на медиците трябва да е като в Европа, подчерта Пламен Таушанов, председател на асоциация за закрила на пациентите. В повечето страни от ЕС има фонд, който дава обезщетения до 6 месеца, а у нас се чака над 2 г. само за експертиза по дело, изтъкна той. Лекарите често отказвали да дават становище. Ако няма експерти у нас, да извикат от ЕС, както стана при случая „Белнейски", заяви Таушанов.

Всеки от пострадалите разказа личната си история. Хората са недоволни от искането на пари под масата като условие за оказване на медицинска помощ и нежеланието на болниците да се занимават с пациенти в тежко и неизяснено състояние.

Павел Македонски и жена му Гинка плащали на лекар от болницата в Монтана в частния му кабинет, след като разбрали, че чакат близнаци.

Никой не ти обръща внимание на визитация, ако не си „техен" пациент, сподели мъжът. Лекарят през цялото време ги уверявал, че бременността се развива добре.

Едва на 10 юни заявява, че има изоставане в развитието на едното бебе с две седмици, но не предприема нищо. На 14 юни обаче водите на жената изтичат, Гинка постъпва в родилното в Монтана.

Звънят на лекаря, на когото са плащали месеци наред, и го молят да дойде, но той отказва - бил в отпуск. Шокът идва след секциото - едното близначе е мъртво от поне 3 седмици, а другото тежи 850 г и е силно увредено от престоя в утробата с мъртвия плод. Местят го в „Майчин дом" в София, но въпреки грижите не успяват да го спасят.




Родители се отказаха от болното си дете
МАЯ КОНОВА

Родители, които изоставиха болното си дете след раждането в дом, се отказаха от него и пред съда в Шумен. Момчето в момента е на 13 г, а неговият случай е първи по рода си в историята на дома за деца с увреждания „Калинка" в шуменското село Васил Друмев, където то е настанено.

Тъй като биологичните му майка и баща не се интересуват изобщо от него и не полагат грижи за болното дете, прокуратурата поиска от магистратите да отнемат родителските права на П. К. и К. К.

Родителите не само че не оспорили това твърдение, но признали изцяло иска на държавното обвинение и също молят съда да ги лиши от права. Това става ясно от решението на съдебния състав.

Предстои закриване на дома „Калинка" и вероятно по тази причина от отдел „Закрила на детето" са започнали срещи с биологичните семейства на децата.

Целта на социалните работници била, ако има възможност и желание от страна на родителите, да подпомогнат връщането на детето у дома.

Вероятно това е принудило П.К.и К.К. да се съгласят с искането на прокуратурата и сами да настояват официално да нямат нищо общо с детето си, тъй като не желаят да го вземат. Възможно е в бъдеще да има още подобни дела в страната по тази причина, смятат социалните работници.

Историята на 13-годишното момче е тъжна. Детето е родено през 1998 г. недоносено с тегло едва 600 грама. Има 100% инвалидност заради множество диагнози, водеща от които е тежка умствена изостаналост. Сляпо е. Веднага след раждането му е оставено

в дом "Майка и дете", като майката и бащата още тогава са дали съгласие за пълно осиновяване. По-късно е прехвърлено в дом "Калинка".

Майката и бащата не са го посещавали в дома и не са проявявали интерес към състоянието му, не са подпомагали и издръжката му, пише в исковата молба на прокуратурата. Родителите заявяват, че случилото се с детето е сериозна психологическа травма за тях, която са преживели болезнено и не желаят да осъществяват каквито и да е контакти с детето или по повод на детето.

На делото е присъствал само бащата, който обяснил, че само мисълта за детето причинява на него и съпругата му сериозна психологическа травма Съдът смята, че тежкото здравословно състояние не е достатъчно основание да освободят родителите от дължимите грижи. Но приема, че трябва да бъдат лишени от права, тъй като без основателна причина трайно не са полагали грижи за него. Няма да имат задължение да го издържат. Трябва само да платят държавна такса от 80 лв.


Клечене в храстите вместо Голям шлем
Георги Георгиев

Чувства се напрежение по Големия шлем - трите големи енергийни проекта, заяви миналия петък пред журналисти президентът Георги Първанов. Държавният глава е прекалено дипломатичен. Около Големия шлем има не напрежение, а истерия и при това не от вчера. А на всичко отгоре основният й възбудител не се намира в България. Ама нейсе. Срещу истерията има средства - валидол, валериан, диазепам, а в крайна сметка за някои особено истерични по темата уж десни политолози е подходяща и добрата трева. Срещу глупостта и малодушието на кабинета по темата обаче няма такива лекарства.

Противопоставянето на сегашните управници на трите големи енергийни проекта с руско участие - АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и нефтопровода "Бургас-Александруполис", беше една от монетите, с която Бойко Борисов заплати за подкрепата на десните партии. След това започнаха бакалските пазарлъци с руснаците - пускаме "Южен поток", отказваме се от "Бургас-Александруполис", а за "Белене" ще видим. И всичко това се маскираше зад огромна загриженост на партията (ГЕРБ) и правителството за здравето на българите и чистотата на българската природа. Макар че много намирисваше и продължава да смърди на загриженост за добрия дослук с новия Голям бял брат. И се почна едно разтакаване на руската страна, което трябваше, според наистина простите сметки на управляващите, да я накара сама да се откаже от проектите за атомната централа и нефтопровода. Така да се каже "И вълкът сит, и агнето цяло", в интерпретацията на кабинета "Борисов".

В замяна обаче Бойко Борисов очакваше американците да предложат нещо. Какво ни предложи новият Голям бял брат? Първо, газопроводът "Набуко" като алтернатива на "Южен поток". Всички повтарят, че единият проект не измества другия, но истинските намерения на играчите отвъд окена са точно обратните. Второ, предложена ни бе някаква микстура от въглищна енергетика, зелена енергетика, шистов газ и американски ядрен реактор. Първите две доказано замърсяват екологията. Реакторът на "Уестингхаус" пък и да се случи, ще бъде в такава перспектива, че дотогава Бойко Борисов ще излезе в пенсия и ще му е все тая какво се случва наоколо. Трето няма.

И тази манджа я сервираха на обществото, гарнирана с дежурния сос ала "независимост от енергийните доставки от Русия". Реалността обаче се оказа друга. "Набуко" има повече проблеми, отколкото доставчици на газ. Вчера вестник "Сънди Телеграф" публикува мнения на английски специалисти, че пускането на газопровода "Северен поток" е обезмислило "Набуко". При това газопроводът през Балтийско море дори не е пряк конкурент на "Набуко", което показва, че това това не е търговски проект, както ни го представяха, а политически. Що се отнася до въглищната и зелената енергетика, освен екопроблемността им те и в момента оскъпяват електрическия ток в България. И ще продължат да го правят, по признанията на правителствени чиновници. Излиза, че преки изгоди за момента за България няма. Няма нито един проект, различен от руските, който сега в кризата да осигури заетост, натоварване на промишлени мощности или пък стратегически да осигури безопасността на България, в широк смисъл.

Какво прави кабинетът при тази ситуация. Кабинетът се прави, че води някаква сложна и многоходова политика, според която да е добре и с едните, и с другите. Всъщност кабинетът е в храстите. Клечи и се ослушва какво се случва наоколо. А междувременно България в условията на криза пропилява ценно време.




Икономисти: Правителството губи битката със сивия сектор
Юлиана Бончева

Правителството губи битката със сивата и черната икономика и за това отговорност носят приходните агенции, Икономическата полиция и МВР като цяло, както и съдебната система. Това обяви екипът на икономическия институт на БАН вчера. Гарабед Минасян посочи, че сивата икономика у нас е 1/3 от БВП, или към 25 млрд. лева, които заобикалят бюджета, а според "Трансперанси интернешънъл" България е най-корумпираната членка на ЕС. "Въведохме плосък данък от 10%, къде е осветляването? Ако от тези сенчести милиарди успеят да съберат 1/5, това прави над 5 млрд. лева повече приходи. Това е работа на Министерството на финансите", коментира проф. Минасян.

Учените се присъединиха към критикуващите бюджета. Според тях в проекта за 2012 г. има два негативни рекорда - България дава най-голям процент от брутния си вътрешен продукт за сигурност и най-малък - за наука. Всички останали страни успяват с по-малко разходи от БВП да гарантират повече сигурност на гражданите си, обясни проф. Митко Димитров, който ръководи института. Той припомни, че едната възможност за повече пари за наука, образование и здраве е пренасочването на средства, а другата - по-добро събиране на приходите. Според него правителството избягва истинските проблеми, оправдава всичко с кризата и няма ясна макроикономическа политика. "Защо не погледнем съседна Турция, която в кризата има 8% годишен ръст на икономиката", попита професорът. Колегата му Виктор Йоцев изтъкна, че в проектобюджета е заложен огромен ръст на еврофондовете - 80%, основно капиталови разходи, но е ясно какво ще стане с икономиката на България, ако заложените над 3 млрд. лева не бъдат усвоени.


Здравната каса започва да трупа нов резерв
Дина Христова

Националната здравноосигурителна каса ще започне да трупа нов резерв, след като в края на м.г. финансовият министър Симеон Дянков национализира във фискалния резерв събраните в продължение на 10 г. 1.4 млрд. лв. от осигурителни вноски. Поне това гарантира пред "Сега" финансовият зам.-министър Владислав Горанов.

До края на 2010 г., когато касата приключваше годината с излишък, той се прехвърляше точно в т.нар. голям резерв на НЗОК в БНБ. Парите в него се трупат от 1 юли 1999 г., когато започват да се събират здравни вноски. Основно в него се прехвърлят сумите, които държавата дължи за здравни вноски на някои категории лица като деца, пенсионери, хора с увреждания и др. Най-много пари влизат в него през 2009 и през 2010 г., когато вноската е увеличена от 6 на 8%, но е взето решение 2% от нея, или над 500 млн. лв., да не се харчат, а да се трупат за обезпечаване на бъдеща реформа в здравеопазването.

През 2010 г. обаче, точно когато правителството гласува стратегия за реформи в здравеопазването, по идея на финансовия министър Симеон Дянков парламентът прехвърли събраните за целта 1.4 млрд. лв. в резерва по сметка на държавния бюджет, като така на практика и според опозицията, и според експерти, се национализираха целеви пари за здраве и сега могат да се харчат за всичко.

Според Григор Димитров от стопанската камара, който е в надзора на НЗОК, ако касата приключи тази година с излишък, сумата ще трябва да отиде в общия бюджет, където се прибират излишъците от всички бюджетни организации. "Казах им, че ако оставим и един лев от парите за здраве да отидат пак в общия кюп, хората ще ни обезглавят. Затова ще харчим до последно", закани се Димитров.

"Ако останат пари, те ще отидат по сметки на касата", успокои обаче Владислав Горанов, макар че в закона за бюджета на касата за 2011 г. това не е регламентирано законодателно. Наскоро шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова също увери пред "Сега", че ще започне трупане на нов резерв на касата.


СМЕТКИ

Преди около месец надзорът на НЗОК освободи 180 млн. лв. от оперативния си резерв, предвиден за спешни и неотложни нужди. Този резерв е 10% от всички вноски и по традиция се отваря в края на всяка година само с решение на надзора, за да се осигуряват недостигащи финанси за здравни дейности. Към момента в него остават още 80 млн. лв. Очаква се те да отидат за лекарства за домашно лечение, тъй като по разчет за тази цел ще трябват още около 80 млн. лв. до края на годината, но надзорниците решиха да разблокират едва 20 млн. лв. Останалите 160 млн. лв. ще покриват плащания в болничната помощ.


Представят днес новите глоби за лоши родители
Дина Христова

След почти година работа днес социалното министерство ще представи проекта за новия закон за детето. Основното в него са по-високите санкции за родители, търговци на алкохол и цигари и хора, които не съобщят, ако се усъмнят, че дете живее в риск. Глобите за различни деяния са от 200 до 5000 лв., а при повторни нарушения стигат и до 8000 лв. Голяма е промяната и при отговорностите на родителите. Те вече ще трябва задължително да осигуряват придружител за деца до 8 г. Досега имаха такова задължение за деца до 12 г., но само ако оставянето им без надзор създава опасност за здравето им. За това нарушение глобата ще бъде между 200 и 2000 лв. За повторно нарушение санкцията скача до 5000 лв.




Стотина души протестираха вчера срещу лекарските грешки. Причина за протеста беше последният смъртен случай с родилка. 19-годишната Деяна Георгиева почина от инфекция, след като повече от 40 дни беше размотавана по болници в София. Според родителите на момичето не й е обърнато достатъчно внимание в „Шейново”, защото не е платила за избор на екип. Здравното министерство направи проверка, установи нарушения на 2 болници, но постанови символично наказание – глоба до 1500 лв. Вчера протестиращите настояха за законодателни промени и да се търси наказателна отговорност от лекарите за допуснатите грешки. В инициативата се включиха и много майки, родили без проблем, които протестираха срещу рекета с избор на екип и др. плащания.


Няколко лоши и един добър ефект от флашките с Бойко Борисов
Една година не стигна на обвинението и на експертите да кажат поне истински ли са записите, в които премиер урежда митничар и спира проверка
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

Адвокати буквално разсипаха професор от БАН, докато представяше резултатите от експертиза на записите от спецразузнавателни средства, използвани по делото срещу бившия военен министър Николай Цонев, ексфинансиста Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров. Ученият направи заключение, че записите са автентични. Веднага след това обаче се оказа, че той е анализирал аудиофайловете чрез софтуер с временен лиценз, тъй като не намерил пари да си купи лицензиран продукт. А за по-голяма сигурност материалите трябвало да се пратят в чужбина, но това може да излезе 50 000 евро. Накрая се оказа, че професорът не може да каже с какви технически средства са направени записите.

Забраната за това идвала от ДАНС и МВР

Междувременно се разбра, че въпросният експерт е член на междуведомствена комисия, сформирана лично от вътрешния министър Цветан Цветанов, в която участват още ръководителите на специализираните звена за подслушване в МВР и ДАНС. Бил е назначен от прокуратурата да анализира и скандалните записи на телефонните разговори за покойния бизнесмен Михаил Михов (Мишо Бирата) между премиера Бойко Борисов, шефа на митниците Ваньо Танов и финансовия министър Симеон Дянков. Въпросните разговори станаха известни като записите от флашките.
Интересно е, че прокуратурата все още не е казала дали записът е манипулиран или не, защото никой не й праща заключение. Точно от БАН пратиха някакви междинни резултати и 80 страници секретни изводи. Но и след тях прокуратурата не бе убедена в автентичността на разговорите. Затова пък независим френски институт отдавна се произнесе, че записите не са манипулирани.

В разгара на скандала с изтеклите през флашки разговори на шефа и зам.-шефа на митниците Ваньо Танов и Антоний Странджев, финансовия министър Симеон Дянков, председателя на парламентарната правна комисия Искра Фидосова и премиера Бойко Борисов главният прокурор Борис Велчев обеща, че няма да избяга от отговорите на въпросите. Но ще ги даде, когато самият той ги има. Очевидно една година не е достатъчен срок. А ставаше дума за разкрития как се спира митническа проверка, как се кадрува в митниците, как премиерът връща на работа митничар с болно сърце, с когото обаче рита топка, как шефът на МВР влияе при проверки в полза на големи фирми, как се правят разработки в България, как се използват СРС-та и как изтичат данни от тях.

Година след прокурорските обещания няма привлечени обвиняеми, още се умува дали записите са оригинални или сглобени, както твърдеше Борисов, за търсене на отговорност заради съдържанието на записите и дума не се обелва. Експертизи се правеха и от института на МВР, и от БАН, но всички те се оказваха частични, непълни и с недостатъчна категоричност. Единственото установено от прокуратурата нещо бе, че записите са от законни СРС-та, прилагани са по отношение на Ваньо Танов, изнесени са от МВР незаконно и са били манипулирани чрез използването на "шест различни технически способа". Но и според този прокурорски анализ не можа да се каже твърдо дали съдържанието им не е било променяно. В крайна сметка признанието, че става дума за СРС, почти изключи възможността да има монтиране. В същото време премиерът обяви, че ще прати записите в чужбина за експертиза. Той твърдеше, че разговорът му с Танов, в който му дава заповеди да изтегли митничари от проверка в бирената фабрика "Леденика", е бил монтиран. Постепенно обаче призна изцяло съдържанието му.

МВР пък обяви, че са хванали по един човек в ДОТО-Добрич и ДАНС, които са изнесли информацията от въпросните СРС-та. Но и до този момент няма данни срещу някой от тях да е започнало производство. Това породи съмнението, че МВР търси изкупителни жертви, но прокуратурата не се е хванала на хорото.

Между двете експертизи се появи убийственият доклад на парламентарната подкомисия по контрола на СРС-тата. В него бе констатирано, че Танов е бил подслушван по сигнал с най-ниска степен на достоверност и при липсващи гаранция за законност. Установено е било, че оперативните работници са филтрирали информация и самите те са решавали какво да стигне до прокурор и напълно незаконно са докладвали на висши началници в МВР. Депутатите бяха категорични, че няма никаква гаранция придобитата чрез СРС информация да не се ползва за политически цели, че изтичането на информация не гарантира гражданските права на хората и отговорност за това носят онези, на които е възложено изпълнението на закона за СРС - вътрешният министър и шефът на ДАНС. Председателят на агенцията Цветлин Йовчев веднага подаде оставка. Последици за Цветан Цветанов нямаше.

Премиерът предприе тактиката на самозащита и така покри и министъра си. За да заглуши скандала, Борисов облъчи обществото с всевъзможни идеи. Например шефът на МВР вече да не подписва разпореждането за използване на СРС-та и вмени тази отговорност на главния секретар на вътрешното ведомство. А съдът щял да контролира процеса. От тези премиерски абракадабри както обикновено не излезе нищо. Но кой ти помни. Той е фабрика за абракадабри, с които залива обществото денонощно.

Затова пък се запомни фразата на Бойко Борисов: "Поех ангажимент да не го закачам Мишо Бирата...", която влезе и в рап парче.

Ще си останат и записаните твърдения на Танов, че вътрешният министър осуетява проверки на фирми. И онези думи на Фидосова, че ако нейният човек не оглави ломската митница, ще стане скандал. И как Борисов кара шефа на столичната митница да върне на старото и по-доходно място неговия съотборник, който пък има заключение от ТЕЛК за тежки сърдечни проблеми.

Разбира се, и вадещите флашките промениха поведението си - започнаха да целуват ръка на премиера. А управляващите забравиха за обещанията си да намалят подслушването и следенето. Държавното обвинение пък изпусна пореден шанс да покаже, че е независимо.

Всъщност това е единственият истински политически скандал, случил се за двегодишното управление на Борисов и ГЕРБ. Беше много шумен, изглеждаше, че след него ще има тежки последствия за управляващите. Беше открехнато крайчето на завесата, зад което публиката видя, че представящите се за честни и почтени лидери на ГЕРБ не са това. Но после завесата падна и мутренско-милиционерският спектакъл внезапно приключи.

По една скорошна реплика на премиера можем да съдим, че при промяна на обстоятелствата като нищо ще има и втора серия. Но Борисов вече много се пази и предварително сам си разказва по телевизията какво е правил. Като например историята с Лютви Местан, който сбъркал къщите на Първанов и премиера в Бояна. След като Местан побесня, Борисов разясни, че разказал случката, защото си помислил, че може някой да е снимал как Местан влиза в къщата му на сутринта след първия тур на изборите. И от този кадър да се направи внушение за политически пазарлъци. Те пак могат да се направят, ама друго си е, когато премиерът баламосва народа с прозрачност при кафепиенето.

И все пак от флашките има един положителен ефект. Представете си, че новоизбраният президент като нищо щеше да се казва Цветан Цветанов.




Проучване в Югоизточна Европа показва: Пациенти налетяха на докторите

Българите най-често ги псуват, турци и словенци им се заканват с юмруци
Насилието на пациентите над лекарите расте, твърди д-р Любин Шукриев, шеф на Асоциацията на семейните доктори от Югоизточна Европа. През уикенда на конференция в Пловдив организацията представи своето първо проучване за агресията, с която се сблъскват най-често хората в белите престилки. То е направено сред джипита в Словения, Македония, България, Черна гора и Турция. Общо 63% от тях смятат, че насилието в различните му прояви расте, като най-често става дума за обиди, неприлични коментари, оспорване на диагнозата, замеряне с предмети и заплаха с юмруци. 22% от докторите са се сблъсквали и с физическо насилие и са били наранявани от свой пациент

Според докладчика д-р Даница Ротар от Словения в повечето случаи причината за агресията не е работата на самите доктори, а недостатъци в здравната система, която ограничава достъпа до лечение, кара пациентите да чакат на опашки или не предлага добра апаратура. В резултат обаче лекарите получават вместо благодарности ожулвания, натъртвания и ухапвания. Стигало се дори до загуба на слуха и увреждане на тазобедрената става. В Словения една зъболекарка дори беше убита, твърди д-р Ротар.

Въпреки общия балкански манталитет все пак в отделните страни агресията има различни прояви. Докато в Турция например недоволните използват главно агресивни жестове, заплахите с юмрук там достигат 20%, у нас те са под 1%, а в Черна гора са 14%.

Българите обаче сме шампиони по нецензурните изрази и закани, за които признават 2% от докторите, като единствено Македония ни догонва с 1%. В останалите страни неуважителното отношение придобива други прояви. Според д-р Любомир Киров, шеф на българската организация на общопрактикуващите доктори, която обединява 4700 човека, между 75 и 80% от колегите му страдат от стрес. При това според собственото му проучване близо 20% са засегнати от тежката му форма. Д-р Киров твърди, че при над половината от джипитата ни лесно се диагностицира т.нар. Синдром на изпепеляването. Той се изразява в депресии, емоционално изтощение, ходене с нежелание на работа и заради това подсъзнателно хронично закъсняване. Важно беше да посочим проблема за насилието над лекарите, за да вземем необходимите мерки срещу това, коментира д-р Киров.


Искат по-сурови наказания за лекарски грешки
Роднини и приятели на хора, загубили живота си заради лекарски грешки, се събраха вчера на мълчалив протест пред Народното събрание. Повод за недоволството стана нелепата смърт на 19-годишната Деяна от София, която почина 42 дни след раждане. Протестиращите призоваха да се въведе персонална наказателна отговорност за лекарите, погубили човешки живот поради некомпетентност или невнимание. Лекарските грешки стават главно заради това, коментираха Павел и Радослав, бащи на близнаци и на бебе, починали заради недоглеждане или лошо проследяване на бременността. Другото искане на протестиращите е да бъде създаден най-после регистър, в който да се вписва всяка бременна. В него ще се попълват и евентуално възникналите проблеми, за да се проследява разрешаването им.

Сега дори статистиката не се анализира, коментира един от протестиращите и даде пример: отчитат се 15-20% недоносени бебета. Ако има единен регистър, ще може да се каже точно защо се е стигнало до всеки един случай. С всеки месец смъртните случаи се увеличават, твърдят близките на починали родилки. Те настояват за небрежните доктори да има по-големи санкции, да им се вземат разрешителните за практикуване като лекари.




Повече пари за болниците догодина
Повече пари за болниците ще има в бюджета на здравната каса догодина, обяви вчера министър Стефан Константинов, цитиран от БНР. Той обясни, че средствата ще са за хемодиализа и онкология, което значи, че в лечебните заведения ще има сериозни реформи. В бюджета на здравната каса се запазват плащанията за първичната помощ, спешната помощ и за изследвания.

Абсурд е да се мисли, че спешната помощ в здравеопазването приключва с линейките. Тя продължава в болниците и не бива да разглеждаме процеса на лечението на пациента разделен на возене в линейка и след това нещо друго, което му се случва. Пациентът не го интересува кой къде работи, а да му се предостави качествена услуга”, коментира Стефан Константинов по повод намерението за прехвърлянето на спешната помощ към болниците.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница