16 май 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата29.01.2018
Размер484.52 Kb.
#52163
  1   2   3   4
16 май 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



2 000 000 лв. хонорари дадени в "Пирогов" за три години

Икономическият директор: Получих само 4000 лв.
За последните три години изпълнителният директор на „Пирогов" проф. Димитър Раденовски е одобрил раздаването на хонорари на служителите си за близо 2 млн. лв. над заплатите им. Това обяви здравната министърка Десислава Атанасова в разследване на предаването „Хрътките", част от което беше излъчено във вторник по Би Ти Ви. Девет на сто от парите, получени от лечението на чужденци (около 50 000 -60 000 лева), са разпределени между икономическия директор Анжело Дренов, главния юрисконсулт Асен Еленков и медицинския секретар Неля Стойчева. Пресаташето на „Пирогов" Александра Калоянова обяви, че няма да коментира нищо, докато не приключи проверката на инспектората на здравното министерство. Тя започна в петък следобед и според министърката се очаква да продължи около месец. „За миналата година съм получил около 3500-4000 лева допълнително над заплатата си и съм обявил сумата в данъчната си декларация", категоричен беше пред „Труд" икономическият директор на спешния институт Дренов. Според него „някой непрекъснато подвежда" здравната министърка. При идването си в болницата преди 4 години Дренов установил, че приходите, които се взимат от лечението на чужденци, са около 1000-2000 лева на година. „Предложих нова система на работа и започнахме активна комуникация със застрахователни компании, които плащат за лечението на чужденците", обясни той. Именно заради тази своя дейност той получавал хонорарите сега. В момента в „Пирогов" годишно постъпвали около 250 000 лв. от операции, направени на чужденци. „Нарушенията, които нашите експерти откриха в „Пирогов", се срещат в почти всички лечебни заведения", каза във вторник шефът на здравната каса д-р Пламен Цеков. Неговите подчинени констатирали непълноти при попълване на историята на заболяването на различни пациенти, на други болни не били правени консултации преди упойка. Двама от пациентите, които се водели, че са на легло в спешния институт, пък не били намерени там. Д-р Цеков уточни, че в следващите 2 месеца ще се проверят лечебните заведения, които имат договор с касата. Остаряла материална база, медицински апарати на над 30 г. и един лекар ортопед, обслужващ над 150 пациенти на смяна, показа още разследването на „Хрътките" в детската клиника в „Пирогов". Вчера там течеше усилен ремонт на коридора на първия етаж.


Продават термометри и линейки
Термометри и стоматологични инструменти, ехографи и модерни зъболекарски столове с вграден компютър могат да се намерят на изложението „Булмедика/Булдентал", което стартира във вторник. В залата в Интер експо център в София може да договорите дори цената на линейка с пълно оборудване. На щандовете на изложението могат да се видят най-новите модели керамични зъбни импланти, както и костни заместители - синтетични или направени от животинска или човешка кост. Показани са и фотополимерни материали, които са изключително здрави и не носят риск от алергии. На изложението са представени 212 производители от 45 държави. То ще продължи до 18 май, а цените на много от консумативите се предлагат с големи намаления.


Касата договаря отстъпки на 1673 лекарства
Здравната каса вече ще бъде задължена да договаря отстъпки в цените на лекарствата за всичките 1673 лекарства, за които плаща изцяло или частично. Това предвиждат промените в Закона за здравното осигуряване, които вече са качени на сайта на парламента. Предстои поправките да се приемат от депутатите, след което ще влязат в сила. Досега касата можеше да договаря цени на лекарства, които плаща 100% и които са единствени в своята терапевтична група. Договореното намаление в цената ще се разпределя пропорционално между здравната каса и пациента, пише още в проектозакона. По този начин ще се спестят пари от бюджета на касата, както и ще се намалят средствата, които доплащат пациентите. В момента здравната каса заплаща медикаментите на милион и половина болни, като на 1 млн. души от тях ги плаща напълно. С поправките се премахва и обвързването с минималната заплата на таксите, които се плащат при личен лекар и за престой в болница. Първата тарифа остава 2,70 лв., а втората - 5,40 лв. на ден. При купуване или прехвърляне на имот или кола ще трябва да доказваме с бележка от Националната агенция по приходите (НАП), че сме си платили здравните осигуровки, предвиждат още промените в документa.


Дело блокира лекарски заплати
С поне 20% могат да скочат заплатите на медиците от търновската болница ,Д-р Стефан Черкезов", ако общината и здравното заведение се откажат от съдебен спор. Той е заведен от бившия кмет на града Румен Рашев заради преразпределение на капиталовите дялове в клиниката и кметството. „Можем да усвоим 450 хил. лв., които са блокирани заради делото. Ида дадем пари за нова стерилизационна зала и за заплати", обясни шефът на болницата Людмил Гецов.


Премиерът пропусна лентите

Правителството се разходи до града, за да почете празника му
Галина ДИМОВА

Вероятно заради облачното време или поради липса на време вчера премиерът Бойко Борисов не преряза нито една лента в Плевен, въпреки че градоначалникът Димитър Николов му бе подготвил за откриване три обекта. Вчера кабинетът заседава за четвърти път в страната и вместо в сградата на Министерския съвет в София министрите работиха в областната администрация на Плевен. Какво реши правителството - (вит вдясно). Дъждът си игра цял ден с властта. Ту валеше из ведро, ту спираше, но по-нарядко. Точно в такъв момент, когато облаците се отдръпнаха за малко от града, в 11 ч. в Плевен пристигна шефката на парламента Цецка Цачева. Тя слезе от служебния автомобил и каза усмихнато: „Дъждът спря, защото пристигнах." Думите й предизвикаха небивала радост у кмета Димитър Стойков, който веднага й поднесе голям букет с цветя. Цачева се прибра в Плевен директно от еднодневното посещение в Азербайджан. Правителственият фалкон кацнал на летището в Долна Митрополия, откъдето тя дойде в града със служебния си автомобил. Министър-председателят закъсня с половин час и пропусна празничната програма на площада в града. Той пренебрегна и медиите след заседанието, което продължи малко повече от час. Борисов специално покани председателя на парламента Цецка Цачева да открие правителственото заседание, подавайки й чукче. Цачева му отказа с думите: „Аз не използвам чукче, а звънец." Областният управител на Плевен Иван Новкиришки използва заседанието на правителството, за да представи амбициозната си идея да превърне археологическия резерват Улпия Ескус в с. Гиген във втори Ефес. Като начало мястото трябва да се обяви за изключителна държавна собственост. След края на заседанието всички министри бяха поканени на обяд в най-луксозния хотел в града „Ростов". В менюто домакините бяха подготвили пълнени чушки, каквито имало традиция да се ядат по сборовете в селата в региона.


Обещанията на властта

Очаквано правителството подари на местната власт в Плевен управлението на сградата на общината в града. Министрите обещаха още, че ако има местене на чиновници в регионите, в града да се засели Агенцията по лозата и виното. За останалите проблеми в Плевен получили само обещания. Здравният министър Десислава Атанасова се зарекла, че ще осигури помощ и средства за закупуване на линеен ускорител за плевенската болница. Премиерът Борисов казал, че може да се мисли за държавно финансиране за ремонта на стадион „Плевен", ако местният отбор влезе в „Б" група. От финансовото министерство ще осигурят средства за обновяването на Историческия музей и Градската галерия.


2 милиона лева си раздали в „Пирогов"

Нарушенията в спешния институт били типични за всички болници
Изпълнителният директор на „Пирогов" проф. Димитър Раденовски е одобрил раздаването на хонорари на служители за близо 2 млн. лв. за последните 3 години. Бонусите са извън трудовото им възнаграждение, заяви здравният министър Десислава Атанасова пред Би Ти Ви. По нейна заповед от 11 май в Института за спешна помощ започнаха две проверки. Едната е от НЗОК за преразхода за лекарства и по клинични пътеки, а инспекторатът на МЗ проверява всички харчове на института. По думите на Атанасова 9% от парите, получени от лечението на чужденци, се разпределят между няколко служители в „Пирогов" - икономическия директор, главния юрисконсулт, медицинския секретар. „Става въпрос за около 50-60 хиляди лева на година, получени от тези три лица", допълни министърът. Според нея именно раздаването на големи бонуси е причина за мизерията в някои клиники на института. В единственото по рода си у нас детско отделение например не е правен ремонт от 20 години и клиниката е в окаяно състояние. Вчера репортаж на „Хрътките" по Би Ти Ви показа тази мизерия. 500 000 лв. за ремонт на проблемните отделения „Пирогов" получил още миналата година, но нищо не направили, твърди Атанасова. В отговор на обвиненията директорът проф. Димитър Раденовски заяви, че всяка извършена дейност в лечебното заведение е стриктно отчетена пред здравната каса. „Когато ние извършим определена дейност, тя се фактурира, документите се представя пред НЗОК и касата ни плаща за съответния месец. От тези пари се дават 40-50% за заплати и останалото нещо включва хранене на болните, пране, ток, вода и цялата тази непосредствена издръжка на болницата", обясни Раденовски. Той оправда мизерията в някои отделения с едва 3-те милиона лева , които се отпускат за дейности на института. „В същото време ние приемаме и лекуваме 30% от всички пострадали в София", посочи той. Междувременно управителят на НЗОК д-р Пламен Цеков съобщи пред журналисти, че констатираните от касата нарушения в „Пирогов" се срещат в почти всички лечебни заведения. Проверяващите са се натъкнали на недотам изрядна документация като непопълване на всички графи в историята на заболяването и преданес тезиологичната консултация. Установена е и липса на двама пациенти, които по документи се водят приети в болницата. „Много често хората самоволно напускат лечебното заведение", подчерта обаче шефът на касата. Докладът от проверката е готов и ще бъде оповестен днес.


Здравеопазването ни пак в дъното на Европа
България е на предпоследно място в Европа по качество на здравеопазване. За пореден път Европейският здравен потребителски индекс ни поставя в дъното на класацията за целия континент, представена в Брюксел вчера. Индексът анализира здравните системи в отделните страни, като отчита различни фактори - пациентски права и информация, електронно здравеопазване, време на чакане за лечение, резултати, обхват и достъп на осигурените до услуги и лекарства. Страната ни тази година набира 461 точки, като след нас е само Сърбия с 457 точки. Предишни години сме били и последни. Главният оперативен директор на изследването Арне Бьорнберг коментира като притеснително това, че след пет години членство в ЕС резултатите ни не се подобряват. „Ако трябва да бъдем честни, не е правилно да сравняваме България с богатите страни членки на ЕС. По-адекватно би било сравнението със съседни страни като Румъния (497 точки и едно място пред нас) или Събрия (457)", посочва Бьорнберг. По думите му не работят добре дори и такива елементарни услуги като ваксинираното на бебета. „На българите им липсва голяма част от съвременните лекарства. Корупцията и неравнопоставеността са очевидни проблеми в здравеопазването", допълва експертът. На първо място в класацията за поредна година е Холандия с 885 точки от 1000 възможни, следвана от Дания (837), Исландия (810), Люксембург (802) и Белгия (797). В дъното освен Сърбия, България и Румъния са още Латвия (491 точки), Македония (527) и Албания (535). Като цяло изследването посочва, че има тенденция към увеличаване на времето за чакане за скъпи операции в най-засегнатите от икономическата криза държави, увеличен дял на нерегламентираните плащания и влошаване достъпадо нови видове медикаменти.


Войната пушачи vs. непушачи
Лилия Гюрова

Заклети пушачи излязоха на протестен митинг-концерт в София в неделя и се обявиха против въвеждане на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. На снимката Андрей Слабаков, Ернестина Шинова, Андрей Райчев. Снимка БГНЕС

Дългогодишната война пушачи-непушачи е на път да приключи след по-малко от месец в полза на противниците на тютюневия дим. Поне законово, след като на 11 април парламентът прие на първо четене промените в Закона за здравето, които въвеждат пълна забрана за пушене на закрити обществени места, както и на някои открити като дворовете на детски градини и училища и детските площадки, а според допълненията, направени от здравната комисия, и на работните места. Заклетите пушачи се разминаха поне с висящата заплаха да се простят с удоволствието да палят цигара и на открити места като стадиони, паркове и спирки на градския транспорт.

Между 300 и 500 лева глоба ги грози, ако си позволят лукса да нарушат забраната и запалят цигара на забранено място.

Пушачите и представителите на ресторантьорския и хотелиерския бизнес обаче показаха, че нямат намерение лесно да се примирят и да се предадат „без бой” и миналата неделя излязоха на протестен митинг-концерт в столицата, за да се обявят против въвеждането на тоталната забрана и да поискат запазване в заведенията на залите за пушачи и непушачи.

Така или иначе протестите им, каквито и аргументи да излагат, са с предизвестен край след продължително законодателно колебание дали пълната забрана да се въведе.

Опитите за забрана на пушенето на обществени места имат немалка история. По-сериозни ограничения за пушене бяха въведени на 1 януари 2005 г., когато започна разделянето на заведенията на зони за пушачи и непушачи. Още тогава забраната срещна съпротива и раздели обществото на привърженици и противници. От бизнеса пък веднага алармираха, че забраната ще им донесе големи загуби.

Четири години по-късно – през пролетта на 2009-а, парламентът одобри пълната забрана за пушене във всички закрити помещения от юни 2010 г. През 2010 г. обаче управляващите все пак предпочетоха да отменят пълната забрана за пушене на обществени места и решиха в заведенията да могат да бъдат обособявани самостоятелни помещения за пушачи. Тогавашният здравен министър Анна-Мария Борисова първоначално обяви при поемането на поста, че е категорично против пушенето на обществени места, а седмица по-късно промени мнението си с обяснението, че „социалполитическият момент налага отстъпление за тютюнопушенето”, въпреки че медицината казва „не”. Еволюция претърпя и позицията на премиера Борисов, който в края на миналата година твърдо заяви, че пушенето на обществени места ще бъде забранено от 1 юни 2012 г. и определи забраната като „подарък за децата” на техния празник. Преди това обаче той също изрази различно мнение с мотива, че „който ходи на бар, и без това вече за деня си е прецакал здравето, няма да си легне навреме, ще пие алкохол и да пуши няма да му дойде в повече”.

Междувременно Кюстендил стана първият град в България, въвел пълната забрана за пушене, почти две години преди решението тя да бъде приета. Въвеждането на забраната ще ни направи осмата страна с пълна забрана за пушене на обществени места в ЕС, където действат и 22 частични забрани.
В Европа навикът постепенно се превърна в лукс
В последните години пушенето в Европа постепенно започна да се превръща в лукс. На 1 януари 2011 г. Испания въведе пълна забрана на пушенето на обществени места. И там ресторантьори и хотелиери скочиха срещу забраната. Според испанските власти обаче 70 на сто от населението на Испания са непушачи. Испания е и една от трите европейски държава заедно с Литва и Кипър където се обсъжда облекчаване на режима.

Швеция първа въвежда забрана на тютюнопушенето. През 1994 г. властите забраняват дименето в обществените сгради и транспорт, както и на работното място. От 2005-а пушенето в заведения е позволено само в отделени помещения. От 2008 г. пък влиза в сила и забрана за пушене в затворите.

Финландия налага първата забрана през 1995 г. Тя обхваща пушенето в обществените сгради и на работното място. От 2007 г. пък е забранено да се пуши и в ресторантите, а в баровете това е възможно само в отделни помещения.

През 2004 г. частични забрани се въвеждат в Ирландия, Холандия и Норвегия. Най-сериозна е забраната в Ирландия, където освен в обществените сгради и на работното място не се пуши и в затворите и хотелските стаи. Година по-късно Италия въвежда забрана за пушене на работното място и в заведенията, като се позволява отделянето на помещения за пушачи. През същата година забрана за пушенето във всички обществени сгради, културни институции и в обществения транспорт се въвежда и в Естония, а през 2007 г. забраната засяга частично и заведенията. В Белгия и Люксембург забрана се въвежда през 2006 г., като в Белгия се забранява пушенето на работното място, а от 2010-а и в заведенията, в които се предлага храна. В Люксембург забраната не се отнася за дискотеките, а в заведенията тя важи само за часовете, обичайни за закуска, обяд и вечеря. Пълна забрана за пушене в заведенията и на работното място там се въвежда през 2007 г. В САЩ пък военноморският флот реши да забрани пушенето на борда на подводниците, тъй като според Пентагона в затворено пространство, каквото са подводниците, рисковете от пасивното пушене са прекалено големи

Единствената страна в света, която напълно е забранила не само пушенето, но и търговията с тютюн, е южноазиатското кралство Бутан.


България е предпоследна по здравеопазване на Стария континент
България заема предпоследното място според Европейския здравен потребителски индекс (ЕЗПИ) за 2012 г., представен вчера в Европейския парламент и Брюксел.

На първо място се намира Холандия с 885 точки от 1000 възможни, следвана от Дания (837 точки), Исландия (810 точки), Люксембург (802 точки) и Белгия (797 точки). България набира 461 точки, което е наполовината на Холандия. Зад нас е единствено Сърбия, която не е член на ЕС - 457 точки. Румъния, с която заедно бяхме приети в Евросъюза, е набрала 497 точки.

Според д-р Арне Бьориберг, главен оперативен директор на шведския „Център за потребителско здраве", който прави класацията, това, което буди притеснение в случая с България, е, че след пет години членство в ЕС страната ни все още се представя много зле. По думите му у нас не работят добре дори и такива елементарни услуги като ваксинирането на бебета. На българите им липсват голяма част от съвременните лекарства. Корупцията и неравнопоставеността са очевидни проблеми в здравеопазването, отчита още експертът.

ЕЗПИ се превърна в стандарт за измерваме на здравеопазването в Европа. В проучването за 2012 г. се извършва класация на 34 отделни здравни системи по 42 показателя.




Пирогов" дал 2 млн. лв. по договори за

Детската клиника не била ремонтирана от поне 20 г.
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

2 млн. лв. от бюджета на „Пирогов" са били изплатени по договори за външни услуги, потвърди за „24 часа" здравният министър Десислава Атанасова. Това са първите данни от проверката в спешния институт, която се прави от инспектората на МЗ и НЗОК. В същото време лекарите от детската клиника негодуват от мизерните условия на работа. Заплатите им са по 1100-1200 лв. 9% от парите, плащани за лечение от чужденци, пък се разпределяли между няколко души от ръководството - икономическия директор, юрисконсулта, главния юрисконсулт и медицинския секретар. Те получавали по 50-60 хил. лв. на година от това перо. Директорът проф. Димитър Раденовски не е сред тях.

„Всички сме виждали как изглежда отвътре детското отделение. Бях изумена, като научих, че не е правен ремонт от поне 20 г. Не може да се правят други инвестиции, а децата да се лекуват при крайно нехигиенични условия", коментира Атанасова. Тя добави, че въпреки това е избрала именно „Пирогов", за да лекува там сина си (момчето

бе оперирано от апандисит - бел. авт.), защото вярвала на лекарите, които са страхотни професионалисти на световно ниво.Това е първа проверка на инспектората на МЗ в „Пирогов", каза още Атанасова. Инспекторите пристигнали в петък към 14 часа, 2 часа преди края на работния ден на администрацията, и не заварили никого, уточни тя. Едновременно с МЗ планова проверка прави и касата. Шефът на НЗОК д-р Пламен Цеков посочи три от откритите досега нарушения в болницата - в историята на заболяването има празнини, липсва пред анестезиологична консултация, двама пациенти не са били в леглата си. Тези нарушения били типични за много болници.




Прокуратурата поема случая "Анета"?
Гледат пак документи за смъртта на момичето, глътнало 5 кг боклуци, след сигнала в Страсбург
Янета Димитрова

"Днес изискахме от окръжната прокуратура в Търговище делото за смъртта на 15-годишната Анета Йорданова от дома в с. Стража. Ще се запознаем с материалите и ако се наложи, може да го възобновим." Това каза за "24 часа" говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова.Както "24 часа" писа, България ще отговаря пред Европейския съд в Страсбург затова, че е нарушила правото на защита на едно дете с умствена изостаналост. Жалбата е подадена от Българския хелзинкски комитет.Анета Йорданова почина на 7 октомври 2006 г. в дома в търговищкото с. Стража, а в стомаха бяха открити 5 кг боклуци - от стелки за обувки до камъни.При тогавашните проверки никой не се оказа виновен и на 11 ноември м.г. Върховната касационна прокуратура прекрати досъдебното производство. Анета е настанена в дома за деца и младежи с умствена изостаналост в с. Стража на 25 юли 2002 г. Момичето е с вродено заболяване - много тежка форма на олигофрения, установена от катедрата по психиатрия във Варна.Родена е на 16 юни 1991 г. във варненското село Доброплодно. Майка Ганка тогава е на 15 г. Два месеца по-късно я оставя в дом "Майка и дете" във Варна, като подписва декларация за отказ. Бащата на Анета е неизвестен.Момиченцето е преместено в дом в село Васил Друмев, Шуменско. От 2002 г., когато е дошла в Стража, до смъртта на 7 октомври 2006 г. никой от близките не е дошъл да я потърси.Анета живее с групата на децата с най-тежка умствена изостаналост. Заради състоянието им те са били под непрекъснато 24-часово наблюдение, твръдят от дома. По-късно и проверяващите от различни инстанции приемат, че това е така. Как под “наблюдение” е нагълтала 5 кг боклуци обаче, и досега никой не може да отговори.През септември 2006 г. здравословното състояние на Анета започнало да се влошава. Хранела се без апетит, повръщала. Затова е приета в интензивния сектор на детското отделение в търговищката болница на 26 септември. Там започват изследвания. Рентгеновите снимки показват, че стомахът на момичето е значително разширен и пълен с хранителни остатъци, затова пилорът не пропуска. (Другите материи по принцип не се хващат от апарата, твърдят специалисти.) Лекарите решават да оперират Анета, защото при опипване се усещало образувание, което сметнали за тумор. Когато отворили корема обаче, те били изумени и ужасени. Извадили оттам 25 стелки за обувки, 8 парцала, 3 дунапренени гъби, 6 чорапа, 3 парчета хартия, 3 камъка с големина 3-4 см. Твърдят, че са вадили какво ли не от пациенти, но такова нещо не са виждали."Стомахът беше огромен - като във филм на ужасите. Никога няма да забравя това, което тогава видях", спомня си сега един от лекарите, присъствали на операцията, който пожела анонимност.Анета била в безсъзнание и на апаратно дишане. Въпреки реанимацията и грижите на докторите от интензивното след 5 дни момичето умира.Според съдебномедицинската експертиза причината за смъртта е гноен перитонит, развил се заради перфорация на стомаха и дванайсетопръстника, и двустранна плевропневмония, довели до полиорганна недостатъчност.Преди 6 г. пред в."24 часа" тогавашният директор на дома - Тодор Джумалиев, каза, че детето може да е започнало да яде боклуците в дома, но е възможно това да е станало и навън, дори в болницата. От здравното заведение пък контрираха, че това при тях няма как да стане, тъй като Анета е било на системи и вързано.И вчера Тодор Джумалиев не вдигаше и телефона си. Но и преди 6 г. не пожела категорично да каже има ли вина персоналът на дома за смъртта на момичето. Според него доста от децата имали желание да поглъщат разни неща, като се крият.Веднага след смъртта на Анета започнаха проверки от различни институции - от отдела за закрила на детето в Търговище и държавната агенция, на която е подчинен, полицията, прокуратурата.На 10 май 2007 г. обаче досъдебното производство срещу неизвестен извършител бе прекратено от окръжната прокуратура в Търговище. В постановлението, с копие от което "24 часа" разполага, пише, че в дома и в болницата не са били нарушени нормите, свързани с лечението на Анета, и смъртта не се дължи на незнание или немарливост при изпълнение на медицинската професия.На 8 юли 2008 г. апелативната прокуратура във Варна потвърждава, че постановлението на предишната инстанция е правилно и обосновано.На 11 ноември 2011 г. Върховната касационна прокуратура уведомява Българския хелзински комитет, апелативната прокуратура във Варна и окръжната прокуратура в Търговище, че актовете са правилни и законосъобразни и че постановлението от Варна е окончателно."Каквото сме могли, сме го направили, когато му е било времето. Ако дадат указания, ще разследваме случая отново", каза преди ден окръжният прокурор на Търговище Димитър Сяров."Не съм участвала в този случай, сега се запознавам с историята на детето. Но знам, че когато става дума за смъртта на дете, то всичко, което може да се направи, си струва", каза Гергана Георгиева, директор на "Социално подпомагане" в Търговище.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница