16 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер335.67 Kb.
#101346
16 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Депутати ще се карат пред камери

До месец ще гледаме комисиите в интернет
Надя ТОНЕВА

Разправиите в парламентарните комисии ще се ожесточат, защото след месец парламентът ще излъчва онлайн заседанията им. Парламентарният шеф Михаил Миков съобщи, че вече са напреднали в техническото подсигуряване и „кухнята" в комисиите ще стане напълно прозрачна за гражданите. На първо време ще започнат с директно предаване в реално време на 7 или 8 комисии, които ще заседават в три зали, оборудвани с камери. Това са по-големите комисии като правната, икономическата, здравната. Ръководството на парламента е говорило с ЦИК, когато се налага да ползват и тяхната зала за заседания, защото тя също е оборудвана с техника.

„Ще има повече популизъм, повече политически изказвания. Но пък така ще се засили дисциплината. Ще се види кой кога идва на работа и как се държи. Така че положителните ефекти ще са повече", коментира шефът на икономическата комисия Алиосман Имамов. Той бил изненадан от доброто поведение на колегите му от ГЕРБ на първото заседание миналата Седмица. В здравната комисия обаче хората на Борисов направиха цирк, като отложиха работата й с 35 минути, за да спрат неудобна за тях точка за изчезнали пари от здравни осигуровки. Шефът на комисията по регионалната политика Димчо Михалевски не очаква да се промени тонът на дебатите, след като се включат камерите, защото смята, че много малко хора ще отделят толкова време следобед, за да гледат заседанието.

Оказа се обаче, че в правилника на парламента е записано, че комисиите може да излъчват онлайн. Това означава, че ще решават всеки път с гласуване дали да се включи камерата. Единственото задължение в правилника е вменено на комисията за гражданското общество, която винаги трябва да е „прозрачна". „Въпрос на решение е. Всички заседания на комисията по подготовка на Изборния кодекс също ги излъчваме и това не ни притеснява", каза Мая Манолова вчера.

В петък Михаил Миков се срещнал с посланика на Великобритания Джонатан Алън. Дипломатът се ангажирал да покани британски специалист, който да сподели опита на английския парламент за въздействието на законодателните актове.


Скандал за шеф на онкологията
Застраховател победи именити конкуренти в битка за болницата
Интересно ми е да се запозная с протокола на комисията и да разбера защо за директор на болница е предпочетен кандидат без опит и специалност, каза шефката на здравната комисия Нигяр Джафер.
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Д-р Валентин Ангелов е спечелил конкурса за директор на Националната онкологична болница в София, става ясно от обява в сайта на МЗ. Анестезиологът от Кюстендил, който през последните 6 години е бил здравен застраховател в ДЗИ, е събрал повече точки от тримата си доста по-именити конкуренти. Д-р Ангелов, сочен като приближен до БСП, е роден на 13 май 1961 г. По-рано е работил в болницата в Кюстендил и за кратко в „Св. Екатерина".

На второ място е класиран бившият здравен зам.-министър от квотата на ДПС в правителството на НДСВ д-р Матей Матеев. „Изненадан съм неприятно от резултата, тъй като имам специалност по онкология и хирургия и богат административен опит", коментира пред „Преса" д-р Матеев. В понеделник ще реши дали ще оспорва избора на Ангелов. Според запознати именно отхвърлянето на кандидатурата на д-р Матеев е на път да породи конфликт между партньорите БСП и ДПС.

„Пресилено е да се каже, че има напрежение между нас, но здравната комисия със сигурност ще се занимае с това назначение през следващите седмици", каза за „Преса" шефката на комисията д-р Нигяр Джафер.

„На мен лично би ми било много интересно да се запозная с протокола на комисията и да разбера защо е предпочетен кандидат без опит и специалност", обясни Джафер.

На трето място в конкурса е класиран известният онкохематолог д-р Георги Михайлов, а последна е уволнената от министър Андреева доц. Здравка Валерианова. „Категорично не приемам своята оценка и твърдя, че тя не е обективна", заяви за „Преса" доц. Валерианова. Тя добави, че ще използва възможностите, дадени й от закона, и първо ще поиска достъп до протокола на комисията, а след това ще настоява и за преоценка на решението. Медиците от Националната онкологична болница са изпратили сигнал до БЛС, в който обясняват, че конкурсът е непрозрачен.




Лекари искат повече пари за детските пътеки
Жулиета МИТКОВА

За поне 10-процентно увеличение на клиничните пътеки за лечение на деца ще настоява лекарският съюз, съобщи за „Преса" председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. „Още миналата година бяхме постигнали такава договореност, но надзорният съвет на касата се отметна в последния момент", уточни той. Вдигането на парите на педиатричната помощ е и едно от условията на докторите, за да подпишат рамковия договор за 2014 г.

Едни от най-недофинансирани са ортопедичните пътеки.

За тежко счупване на ръка например парите варират от 300 до 700 лева в зависимост от сложността на операцията, а на крак - от 700 до 1500 лева. „Пирогов" обаче харчи поне три пъти повече за пострадалите малчугани, които годишно са около 14 000", обясни шефът на детската травматология д-р Атанас Кацаров.

За менингит касата отпуска 1780 лева. „Лечението с такава диагноза е между 5000 и 6000 лева, а миналата година имахме бум на менингити след летния грип", посочи д-р Атанас Манъров, началник на детското отделение в Инфекциозната болница.


След разправа с пушачите

Властта ще бута и чашката на пиячите
Специални компютърни игри ще отучват децата да посягат към алкохола
След като предишната власт се разправи с пушачите, тази иска да бутне чашката от ръката на пиячите. Държавата повежда люта битка с пиещите редовно. Това предвижда Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести, сред които е и алкохолизмът. Документът бе приет на последното правителствено заседание и обхваща период от седем години. Целта е да се откажат поне 30% от тези, които системно злоупотребяват с огнената течност.

Още по-амбициозно е намерението на властта към непълнолетните. Не 30, а 50% от тях трябва да намалят консумацията на алкохол. Надигащите чашката тийнейджъри ще бъдат отказвани от вредния навик чрез специални компютърни игри и интернет банери.

За тази епична битка кабинетът е отделил близо 2 млн. лв. и е поставил срок - до 2020 г.


Сова "Харис":

Орешарски и Цветлин Йовчев най-харесвани в правителството
Реформаторският блок първо трябва да се пребори за мястото си в дясното политическо пространство, а след това да се изправи срещу стратегическия си опонент - левицата.
Васил ТОНЧЕВ

Където и да търсим причината за гражданското недоволство, което

виждаме в страната, трябва да кажем, че наблюдаваната през последната година гражданска активност превръща България в друга страна. Критериите, с които сега оценяваме изпълнителната власт, са коренно различни от тези, които са били прилагани през целия период на прехода. Обществото ни най-после съзря, че дейността на политиците трябва да бъде поставена под прецизен граждански контрол, ако иска те да защитават обществения интерес, а не своите лични потребности и корпоративни обвързаности. Промяната е толкова радикална, че например в новите условия не бихме могли да си представим, че е възможна политическа кариера на доскорошния ни премиер (с неговото сенчесто минало) или на сегашния президент (с неговата корпоративна обвързаност). Като че ли на ситуацията при тях сега гледаме като на заварено положение. За новата изпълнителна власт обаче подобни „бонуси" са недопустими. Затова когато правим сравнение между подкрепата за сегашните управляващи и за предишните, трябва да имаме предвид новите обстоятелства. Оценките за дейността на новите министри са аналогични на тези, които техните предшественици от кабинета на Бойко Борисов получаваха в средата и в края на мандата на ГЕРБ. При сегашната ситуация трябва да отбележим и факта, че се формират нагласи, които консолидират подкрепата за партиите, стоящи зад правителството. Това води до пови шаване оценката за дейността на членовете на кабинета. Според избирателите най-успешно засега се справят със задълженията си премиерът Пламен Орешарски и неговият заместник - министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Те получават позитивна оценка от около една трета от гласоподавателите в страната.

С потенциал да се присъединят към това ниво за оценка са още външният министър Кристиан Вигенин, министърът на отбраната Ангел Найденов, министърът на труда и социалните грижи Хасан Адемов, министърът на финансите Петър Чобанов и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Делът на положителните оценки за тях се движи между една четвърт и една пета от електората. Дали поради по-голяма пасивност, или поради неумение да демонстрират действията си пред обществото, по-голямата част от министрите остават в зоната на 15-20% положителни оценки, което е по-ниско от подкрепата за политическите сили, които са ги издигнали. В дъното на тази класация засега са министрите на околната среда и водите Искра Михайлова-Коларова и на инвестиционното проектиране Иван Данов.

БСП води с три процента

Четири месеца след парламентарните избори на 12 май наблюдаваме сравнително устойчива структура на електоралната подкрепа за основните политически партии. Резултатите, които се оформиха след изборите, се утвърдиха и се потвърждават трети месец. Най-голямата политическа сила в момента е БСП. На фона на крещящото политическо разделение в страната социалистите изглеждат като стабилизиращ

фактор и успяват в най-голяма степен да консолидират своите привърженици. Ясно е, че тази подкрепа преминава през надеждата за успешна дейност на кабинета.

На сравнително малка дистанция след БСП регистрираме подкрепата за доскоро управляващата партия. В рамките на последната година ГЕРБ изгуби около една трета от привържениците си. За разпад на електоралното ядро на партията на Бойко Борисов обаче засега не може да се говори. Изразени в абсолютни числа, подкрепата за БСП може да се оцени като 1,1-1,2 милиона гласа, а тази за ГЕРБ - около 1 милион гласа. Различни фактори ще оказват влияние на това съотношение, но устойчивостта на картината показва, че отсега нататък евентуалната промяна ще става бавно и постепенно, а не с резки скокове. Избирателите днес дават 3% повече за Коалиция за България, отколкото за ГЕРБ. Одобрението за левицата също е по-голямо, което означава, че столетницата има значително по-голям резерв. Засега подкрепата за ДПС стои на своето обичайно ниво, а националистите разпределят влиянието си между няколко формации.

Реформаторският блок убива гражданския патос

При толкова силно изразено гражданско недоволство възниква въпросът къде е потенциалът за промяна. Данните, които получихме за евентуалната подкрепа за обявените нови политически проекти, показват, че два от тях имат възможност съществено да разместят политическите пластове. Това са Демократичният реформаторски блок (ДРБ) и платформата, която може да се развие около движението „България без цензура". Намалялата подкрепа за ГЕРБ отваря ниша, в която може да се вместят новите субекти. Неслучайно всички се обявиха за десни или десноцентристки.

Първоначално изглеждаше, че ДРБ може да получи летящ старт с много висок таван. Ако последователно бяха овладели гражданската енергия и бяха отговорили адекватно на очакванията на протеста, възможността за превръщането му в основна политическа сила вдясно с тенденция за достигане на позицията на първа политическа сила в страната изглеждаше реална. Опасявам се, че нещата вече не стоят така. Опитите за колаборация с ГЕРБ, колебливостта при вземане на решения, заставането зад абсурдното искане за „оставка веднага, пък след това ще мислим какво да правим", бързането за влизане във властта, което обслужва единствено интересите на ГЕРБ, приемането на президента за свой патрон - всичко това води до убийството на гражданския патос и свеждането на мисията от рестарт на системата до „стани, за да седна".

Според мен основата, върху която се изгражда ДРБ, е сгрешена. Те първо трябва да се преборят за мястото си в дясното политическо пространство, а след това да се изправят срещу стратегическия си опонент - левицата. Засега ДРБ прави точно обратното, което го превръща в „патерица" на ГЕРБ и в проект със срок на годност един до два парламентарни мандата. Дори и в тази си позиция ДРБ ще играе съществена роля на българската политическа сцена в непосредствено бъдеще.

Другият политически проект, който привлича общественото внимание, е „България без цензура" на Николай Бареков. Ако при ДРБ става дума за идеология, в този случай става дума за прагматизъм. Значителна част от избирателите искат промяна, защото нямат доверие на нито една от изявените партии. Това е центристкият електорат, който се лута между двата полюса и не се влияе от призраците на миналото. Политически субект, който може да играе ролята на балансьор с възможност да взаимодейства и в двете посоки, обърнат с лице към конкретни проблеми, има бъдеще в нашата политическа действителност.

Гражданският натиск за създаване на такава политическа формация е налице. Въпросът е дали проектът на Николай Бареков ще отговори адекватно на тази обществена потребност.



По поръчка на вестник „Преса" Агенцията за социални, политически и маркетингови проучвания „Сова Ха-рис" проведе представително за пълнолетното население на България изследване. Проучването е реализирано по метода на стандартизираното face-to-face интервю в периода 31 август - 9 септември 2013 и обхваща 1000 души. Максимална грешка за 50% относителен дял при 95% гаранционна вероятност: 3,10%.


Великолепната шесторка срещу монополите
Ремонтират над 10 закона, в които потребителите били забравени

До декември всички антимонополни мерки трябва да са внесени в деловодството на парламента.
Павлина ЖИВКОВА

Шестима депутати от Коалиция за България подхващат антимонополното законодателство. Председател на работната група е Корнелия Нинова, а под нейно ръководство ще работят Петър Кънев, Явор Куюмджиев, Светла Бъчварова, Димчо Михалевски и Емил Райнов. Първото заседание е насрочено за утре. На него всеки от комисията ще трябва да представи законите в своята сфера, в които трябва да се търси нов баланс в отношенията между потребителите и дружествата. До вчера бяха набелязани над десет нормативни акта, които ще бъдат ремонтирани. Петър Кънев отговаря за икономическата и финансовата сфера, Емил Райнов за здравеопазването, Явор Куюмджиев за енергетиката, Димчо Михалевски за Ви К и строителството, Светла Бъчварова - за земеделието и горите, а Корнелия Нинова - за хранителните вериги и потребителите.

На първото заседание на работната група освен преглед на законите, по които ще има антимонополни поправки, ще бъде направен и график за срещи със съответните браншове, неправителствени организации и потребители. Депутати увериха, че ще се търси консенсус и няма да се правят изменения, преди да бъде постигнато съгласие. До декември всички антимонополни мерки трябва да са внесени в деловодството на парламента.

Явор Куюмджиев призна, че след цените на електроенергията се захващат с тези на парното и на водата. „Не може високите сметки да бъдат обяснявани с огромни загуби", заяви той. Според него предстояли и тежки разговори с мобилните оператори за смъкване на роуминга извън ЕС. Емил Райнов отказа предварително да коментира идеите си за промени в здравното законодателство, но каза, че усилията ще са насочени към разбиване.на монопола на големите фармацевтични вериги. Корнелия Нинова призна, че ще трябва да се преосмисли и дейността на Комисията за защита на конкуренцията.




Властта бута и чашката на пиячите

Компютърни игри ще отучват децата от алкохола
Целта на държавната политика за борба с алкохолизма е да се откажат поне 30% от тези, които системно злоупотребяват. Кабинетът е отделил близо 2 млн. лв. и е поставил срок - до 2020 г.
Галина ДИМОВА

След като предишната власт се разправи с пушачите, тази иска да бутне чашката от ръката на пиячите. Държавата повежда люта битка с пиещите редовно през следващите седем години. Това предвижда Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести. Такива са сърдечносъдовите заболявания, ракът, хроничните респираторни болести и диабетът, фактор за появата им е алкохолизмът. Документът бе приет на последното правителствено заседание. Целта е да се откажат поне 30% от тези, които системно злоупотребяват.

За тази епична битка кабинетът е отделил близо 2 млн. лв. и е поставил срок - до 2020 г. Всяка година институциите ще организират образователно-информационни кампании, по време на които здравни експерти ще предупреждават за последствията от алкохолизма. Тяхна задача ще е да разясняват и за риска, който се поема при „консумацията на некачествен, незаконно произведен алкохол", пише в документа.

Още по-амбициозно е намерението на властта към непълнолетните. Не 30, а цели 50% от тях трябва да намалят консумацията на алкохол. Към тийнейджърите отношението е по-специално. Освен традиционните печатни агитационни материали, документални филми, аудио-, видеоклипове и учебни помагала, институциите ще заклеймяват пиенето и чрез компютърни игри и интернет банери. За тях са планирани 200 000 лв. В борбата срещу пиенето се разчита и на спортни инициативи под мотото „Изборът е личен, ефектът - върху всички!".

Според данните в документа 23,2% от българите между 25-64 г. употребяват алкохол редовно. Близо 14 на сто консумират концентрати всеки ден.


Мерките на БСП са популизъм
Тотю МЛАДЕНОВ (ГЕРБ, 2009-2013)

Намерението на БСП да спре пенсионната реформа е изключително недалновидно и ще доведе до тежки последици за осигурителната система в нашата страна. Те говорят за спиране на увеличаването на възрастта и стажа за пенсиониране, за да се харесат на своите избиратели. За пореден път се показа, че намеренията на мнозинството в парламента е не да прави реформи, а напротив - дори да спира реформи, които са започнати преди тях. Това, което стартира ГЕРБ преди години, няма алтернатива в тази изключително тежка демографска криза, в която се намира България. Позиционирахме мерките до 2020 година включително. Ще продължават да се увеличават дефицитите в осигурителната система и хората няма да имат възможност да получават по-високи пенсии.

След няколко години броят на пенсионерите ще стане по-голям от броя на хората, които работят. По този начин няма да има възможност да се увеличават пенсиите. Те ги обричат на ниски пенсии. Разбирам желанието на БСП да реши проблема с безработицата, спирайки пенсионната реформа и дори въвеждайки отново ранното пенсиониране. Това е правено преди години и е доказано, че води до катастрофални резултати.

Има начини, по които да се помогне на възрастните, а именно проекти по оперативната програма „Човешки ресурси". Може да бъдат наставници на младите. Има добра практика в колективното трудово договаряне между синдикати и работодатели за по-възрастните работници да има намалено работно време, за да бъде и по-плавен преходът им към пенсиониране. Има допълнителна квалификация и преквалификация. Това са смислените мерки. Никой не е казал откъде ще се вземат парите за ранното пенсиониране. Това са стотици милиони левове за една година. Ще вземат заем, за да плащат пенсии ли, или как? Парламентарната група на ГЕРБ много сериозно ще работи по този въпрос в комисията, за да не допусне това нещо. Реформата, която предприехме ние, трябва да се доразвие и сме готови да седнем в комисиите и да работим. По-добре да мислим как осигурителната система да стане по-устойчива и да има възможност да даваме адекватни пенсии, а не да се вземат популистки решения, които ще задълбочат проблемите в нея.

Министерството на здравеопазването и най-вече ТЕЛК-овете трябва да поработят и за промяна в медицинската експертиза по работоспособността. През последните години там имаше доста сериозни проблеми. Трябва да се пресекат злоупотребите в ТЕЛК.

Това е важно, тук има смисъл да се действа и сме готови да работим заедно по тези въпроси. Но спирането на пенсионната реформа и връщането

на ранното пенсиониране ще изиграят много лоша шега не само на осигурителната система, а въобще и в цялата държава.


Британски бал събира пари за наша болница
Чужденците – заселници във Велико Търново, организират куп благотворителни инициативи
Веселина Ангелова

Британски заселници във Велико Търново организират пищен средновековен бал, на който ще събират пари за отделението по неонатология в старата столица. Чужденците разбрали, че болницата има нужда да обнови апаратурата и организираха поредица благотворителни акции.

В момента англичаните стягат зрелищен карнавал, насрочен за 25 октомври в заведение в архитектурния резерват Арбанаси. На него ще бъдат поканени около 500 души, като присъствието на бала ще е срещу 15 лв. “Участниците ще попаднат в обстановка, която ще наподобява времето от Второто българско царство. Дори и храната ще е съобразена с епохата - ще има печени прасенца, пилета, зеленчуци, пити”, обясняват организаторите.

Специално за карнавала с маски Памела Пенкейман и Цвета Недева от фондация “Приятели” са ушили над 50 костюма. С тях участници в бала ще влязат в ролята на Магьосника Мерилин, шерифа на Нотингам, крал и кралица, шут, придводни дами и благородници. “Костюмите могат да бъдат купени или давани под наем и всички приходи ще са за каузата”, допълват инициаторите.

Благотворителните инициативи ще продължат, докато се съберат парите за нов респиратор за неонатолозите. Според шефката на отделението д-р Кина Николова един апарат за обдишване струва около 30 хил. лв. В момента лекарите имат само един 30-годишен респиратор.

Преди месец англичаните обявиха търг за колекционерски мотор, собственост на техния сънародник Винс Джейк, мениджър в световна логистична компания. Щом узнал за благотворителната инициатива, той предоставил 200-кубиковия си мотор “Honda Benly 1984”, за да бъде разигран на търг. Наддаването за мощната машина се провеждаше онлайн. Срокът за офертите бе 2 септември, а стартовата цена - 500 британски лири, или 1100 лева.

“Не се явиха кандидати в България, но в Англия има мераклии да купят мотора. Затова собственикът заминава да го продаде там и парите ще бъдат използвани за хуманното дело”, поясниха от “Приятели”.

Преди дни в дома на Джоана Нюман се провело и чаено парти с благотворителна цел. Проявата била в класически английски стил - с ленени покривки, порцеланови чайници, чай и домашно приготвени сладкиши.

Организиран бил базар на ръчно изработени стоки - домашна козметика, сладко, плетени дрешки, чанти и аксесоари от плъстена вълна, домашно изпечени сладкиши и торти, от който били събрани 460 лева.


Повече пари за АГ и детските пътеки

Лекарският съюз се бори и за още средства за хирургия и неврохирургия
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Клиничните пътеки, които са пренебрегвани в последните години и са силно недофинансирани, ще се ревизират и цените им ще се повишат. Става дума за педиатричните, за тези по акушерство и гинекология, по вътрешни болести и за някои, по които се лекуват пациенти с рак. Това съобщи за „Труд" здравната министърка д-р Таня Андреева. Тя вече е обсъждала увеличението с ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и с лекарския съюз и пациентските организации. То се договаря между касата и съсловието.

„За лечението на пациенти с АГ заболявания трябва да се плаща повече, не защото аз съм акушер-гинеколог, а защото стойността на пътеките в тази сфера е доста по-ниска от. разходите", даде пример д-р Андреева. За сметка на това НЗОК била надценила разходите за кардиологични заболявания.

„Категорично цената на раждането трябва да се повиши поне със 100 лв. и да стане 600 лв. Увеличение се налага и за всички пътеки, отнасящи се до лечението на пациенти до 18 г", каза вчера д-р Цветан Райчинов, председател на лекарския съюз (той също е гинеколог). Но според него няма пътеки, по които да се превеждат повече пари от необходимото (като посочените от министърката кардиологични), а просто има такива с реално финансиране. „Ще се борим за повече средства за операциите с голям обем и сложност, защото касата по принцип дава малко пари за хирургията. Неврохирургията също се нуждае от увеличение на средствата", каза Райчинов. Той се чуди откъде ще дойдат парите за увеличението на пътеките, ако бюджетът за здраве догодина не е по-голям. „А веднага в системата ще влязат 330 млн. лв., ако държавата започне да осигурява децата здравно не върху половината от минималния осигурителен доход, както е сега, а върху целия", посочи Райчинов. Той напомни, че от 4 г. държавата внася по 941 млн. лв. за групите, които осигурява, защото не плаща вноските на полицаи, военни, държавни служители и др. върху реалния им доход, а върху осреднен. Ако това се промени, в НЗОК ще влязат още пари.




Над 1/3 от линейките са за смяна

С д-р ТАНЯ АНДРЕЕВА, министър на здравеопазването, разговаря ДИАНА ТЕНЧЕВА
-Д-р Андреева, откакто сте здравен министър, оказвал ли ви е някой натиск примерно за промяна на нормативни документи, за извършване на плащания или за придвижване на забавени проекти?

-Натиск ми оказва времето, защото поехме мандата във втората половина на годината, а има прекалено много неща, които трябва да се свършат. Например налагат се промени в нормативните документи заради приоритетите, които правителството начерта, а много от програмите за здравеопазване с еврофинансиране бяха толкова забавени, че буквално всеки ден бе от значение за изпълнението им. Болно ми е, че 4 години нищо не се е правило по програмата „Спри и се прегледай". Реално на нас ни бе оставено за 6 месеца да се прегледат 400 000 пациенти... За щастие успяхме да удължим срока за изпълнението й до края на 2014 г. Забавен е и анексът към проекта,,ПУЛ СС" за обучението на специалистите от спешната помощ. Около 460 души трябва да преминат обучение до края на годината. Ако това не се случи, няма да получим над 1 млн. евро или 2 млн. лв. Аз вече съобщих за вестника ви, че безвъзвратно загубихме 10 млн. лв. за изграждането на електронното здравеопазване чрез проекта „БАЗИС". Т.е. започваме отначало.

-Съществува тезата, че съсловието не иска ред, затова го устройва липсата на единна информационна система. Вие какво мислите?

-Отчитането силно ще облекчи работата на съсловието и ако сега на места (които са по-скоро изключение) има по-голямо финансиране от изработеното, с въвеждането на единната система в сектора ще започнат да влизат реалните пари. Затова колегите не бива да се притесняват, че дейността им ще бъде на светло и регламентирана, тъй като това означава повече ресурс, който ще се използва за здравето на хората и съответно за подобри заплати на работещите в системата.

-Какво ви шокира най-силно от началото на мандата ви?

-Т.нар. пренасочени и направо откраднати 1,41 млрд. лв., които са били дадени от хората за здравето им! Знаете, че в края на 2010 г. сумата бе взета от здравната каса и бе преведена по сметката на централния бюджет на държавата за покриване все още на незнайно какви дефицити. За мен това е скрита форма на актуализация на бюджета на страната.

-Посочи се, че може би са отишли за плащания на асфалт, пенсии...

-Може би за асфалт, може би за пенсии, за самолети, за подслушвания... До момента не сме получили отговор от бившите управляващи. Но ако тези пари бяха влезли в сектора, то сега нямаше да има задлъжнялост на лечебните заведения, тъй като те щяха да са получили сериозни средства за извършена дейност. Или щяха да се вложат в т.нар. втори стълб на здравното осигуряване, каквато е била идеята при натрупването на над 1,4 млрд. лв. Но парите пак щяха да постъпят в доболничната и болничната помощ. А погледнато от настоящия момент, вторият стълб може да се появи чак след 2-3 г.

-Говорите за задължително допълнително осигуряване, нали така?

-Да. Всъщност се оказа, че здравната каса много добре си работеше със здравна вноска от 6% и увеличението й до 8% бе направено, за да може парите от повишението да се трупат за втория стълб. Но се появи проблемът с безконтролното роене на лечебни заведения. Не може в София да има 100 болници, а в Тел Авив, където населението е колкото в столицата ни, да са 8. Очевидно има нещо, което не е наред и то трябва да спре да се случва, защото здравната каса (дали ще е една или ще са три) не може да издържи финансово да работи с толкова много договорни партньори.

-Заявихте, че едно е ресурсът на касата да се разпределя между 200 болници, друго е между 360. От догодина ли да очакваме парите да се поделят между 160 партньори по-малко?

-Това обсъждахме с колегите от НЗОК. Все повече се обединяваме около становището да заложим на чужд пример и на консултации с Брюксел и със Световната банка за въвеждането на нови критерии, които биха ни помогнали да постигнем оптимизиране. Само така няма да има спекула, че си избираме болници, които ще работят с обществения ресурс. Идеята е не просто няколко лечебни заведения да преустановят дейността си, а с касата да работят тези, които могат да гарантират добрата медицинска дейност и грижи за пациентите от гледна точка на човешки ресурс, кадри, апаратура, на ефективност на лечението, на брой последващи рехоспитализации за едно и също заболяване... Има критерии, които работят в т.нар. западен свят и се надявам да ги получим от експертите му, за да няма обвинения в субективизъм.

-Ще успеете ли да ги заложите в рамковия договор за 2014 г.?

-Ще се опитаме, но мисля, че е рано, тъй като вече сме в края на годината. Сега предстои да се правят бюджета на здравната каса и новото рамково споразумение.

-И ГЕРБ имаха амбицията да заложат такава Национална здравна карта, която да остави само най-добрите болници и само те да получават пари от касата. Но не се случи.

-Ние вече нямаме избор да не го направим. Виждате как за 4 години просрочията на болниците са се увеличили 3 пъти, а текущите задължения много повече. Ако това продължи ще загубим структуроопределящите лечебни заведения, факт е, че високоспециализираните болници все повече задлъжняват. То е ясно, че причината е недофинансирането, не толкова лошият мениджмънт. При нас обаче картината вече е - или умират всички, или спасяваме част от тях.

-Двойно повече са неосигурените пациенти в големите болници. Коя е успешната мярка, която ще ги накара да започнат да внасят осигуровките си?

-Ако реализираме всичко, което досега изброих, това ще са първите стъпки за връщане на доверието на хората в здравеопазването, в лекарите и специалистите по здравни грижи. А днес недоверието е огромно. Когато защитих колегите, във форумите последва лавина от реакции. Започнаха да ме питат: „Вие знаете ли какво правят лекарите?!" Нещо, с което аз не мога да се съглася, защото съм работила с това съсловие и зная, че няма лекар, който да не се бори за пациента.

-Но всяко стадо си има черни овце, а вашето явно не ги чисти.

-Сигурно има и такива случаи, но няма лекар, който умишлено да навреди на пациента и да неглижира случая. Понякога и съсловието е жертва на обстоятелствата и ние трябва да ги променим, за да може всички да се чувстват комфортно и да работят спокойно.

-Какво ще кажете на пациента, от когото доктор иска 50 лв. рушвет?

-Здравноосигурените пациенти имат права, които изключват доплащане за дейности, финансирани от здравната каса. А неосигурените - разбира се, че трябва да платят за положените грижи, консумативите, диагностиката, лечението. Затова, ако някой иска да не му се вземат пари, просто да си превежда вноските. По-добре всеки месец по малко, отколкото наведнъж много.

-Аз ви питам какво да прави болният, от когото искат подкуп?

-Той е в правото си да не го плаща.

-И къде да отиде, на кого да се оплаче, като е зависим от доктора?

-При директора на болницата, в Изпълнителната агенция „Медицински одит", в здравната каса - това са органите, които упражняват контрол и проверяват институциите за всякакъв тип нарушения.

-Кои са трите задачи, които трябва да свършите до края на годината?

-На първо място за мен е спешната помощ. Почти сме готови с концепцията, която разработване с колегите от системата. В нея ще има промени на условията на труд, в начина за придобиване на специалност на лекарите, работещи в спешната помощ, а с Националното сдружение на общините в България разработваме карта на филиалите. Наистина само общините могат да дадат отговор от какво има нужда по места. Особено в общините, в които през последните 4 г. се закриха 14 лечебни заведения и това силно влошава достъпа и навременността на медицинската помощ там.

Второ - имаме одобрението на премиера и на финансовия министър в бюджета на министерството за 2014 г. да залегне ресурс за обновяване на базата на спешната помощ (като апаратура и като условия в центровете), за повишаването на заплатите на екипите поне с 10% (ако реализираме икономии, може да ги вдигнем и с още 10%) и се надявам да останат пари и за обновяване на автопарка.

-В ЕС след преминаването на определени километри, в името на безопасността на пациента, линейката да се подмени. Вие знаете ли каква част от нашите реанимобили трябва да се спрат от движение?

-В автомобилния парк има около 400 линейки, които са купувани между 2007 и 2009 г. Очевидно, че те са силно амортизирани, особено в големите градове като Пловдив, София, Стара Загора, Варна, Бургас. У нас подобен стандарт няма, въпреки че аз съм за въвеждането му. Та, ако от догодина ни бъде даден исканият ресурс, ще започнем поетапна подмяна на автомобилите и апаратурата им.

-Според лекари от Спешна помощ 1/3 от линейките са изключително амортизирани?

-Не само 1/3, но може би и повече. Второто важно нещо е до края на годината да се подобри специализацията на младите лекари, да им осигурим възможност при започването на работа в лечебни заведения веднага да бъдат зачислени за специализация по техен избор. А за незаетите места ще се прави второ или трето класиране, т.е. ще има няколко шанса, а не да се чака следващата година. И още нещо - в началото на декември ще има функционираща болница в Девин.
Д-р Таня Андреева завършва медицина в София през 1999 г, придобива специалност по акушерство и гинекология през 2006 г.

Има специализация по патологична бременност и по пренатална диагностика в университетска болница в град Рен, Франция.

Защитава магистратура по здравен мениджмънт в Медицински университет в София през 2009 г.

Работи в болница „Шейново" като АГ специалист, като от ноември 2011 г. до избора и за министър в края на май т.г. е изпълнителен директор на лечебното заведение.


България няма да връща европари за заетост и обучение
ДИНА ХРИСТОВА

Няма опасност страната ни да връща на Европа неусвоени средства за обучение на безработни, както и за заетост, обявиха от Агенцията по заетостта. Агенцията трябва да изхарчи най-много пари от бюджета на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" - над 920 млн. лв. от 2.37 млрд. лв. общо. От тях вече са разплатени 536 млн. лв., от които 237 млн. лв. през 2013 г.

Реакцията е в отговор на информацията на вицепремиера по еврофондовете Зинаида Златанова, че заради големи забавяния в плащанията по схемите на АЗ е имало специално писмо от Еврокомисията. Бившият социален министър Тотю Младенов обаче е скрил писмото от предишния премиер Бойко Борисов. Младенов контрира, че няма такова нещо, той разпоредил веднага да се организира среща с представител на ЕК. Имало е и одити от Еврокомисията и Сметната палата, които са доказали, че в АЗ всичко е наред. Забавянията се появиха, след като през лятото на м.г. стартираха схеми за обучение в реална среда на младежи без стаж по специалността, както и на безработни, които предизвикаха огромен интерес в бизнеса. Но административният капацитет на агенцията се оказа недостатъчен за навременната обработка на документите.

От образователното министерство, чийто бюджет от оперативната програма е над 850 млн. лв., също са оптимисти, че ще успеят да разплатят до края на годината необходимите около 100 млн. лв., след като само за август са били платени повече от 30 млн. лв. А вече е назначен и специален зам.-министър - Иван Кръстев, който отговаряше за европарите в АЗ. Отличник не само у нас, но в целия ЕС, е Агенцията за социално подпомагане. От предвидените 332 млн. лв. за социални мерки вече са разплатени над 200 млн. лв.

Големите проблеми със социалната програма са в усвояването на над 260 млн. лв., които се управляват пряко от министерството. Те са предвидени основно за изграждане на различни информационни системи в социалната и здравната сфера, но досега са готови само две - за хората с увреждания и за медицинските изделия, които са на фаза пълнене с данни.


EК опроверга твърденията за единна агенция за еврофондовете
Водният сектор, здравеопазването и иновациите са под засилен мониторинг от Европа
ТАНЯ ПЕТРОВА

Европейската комисия сложи точка на разнопосочните тълкувания на критичното писмо от комисаря по регионалната политика Йоханес Хан за усвояването на еврофондовете и договарянето на средствата до 2020 г. Говорителят на Хан Ширин Уийлър обясни, че ЕК никога не е изисквала от България да създаде нов единен орган за управление на фондовете. По думите на Уийлър писмото трябва да се чете като повишено внимание към проблемите с усвояването на парите в този програмен период и договарянето на сумите до 2020 г.

Създаването на единен орган се оказа разделителна линия между официалната позиция на кабинета Орешарски и лидера на БСП Сергей Станишев. В петък Станишев постави въпроса за изграждането на нова единна структура, а соцдепутати настояват за приемане на закон за управление на средствата от ЕС, какъвто проект бе подготвен от предходното правителство. Според вицепремиера по еврофондовете Зинаида Златанова обаче и за двете решения е твърде късно и пристъпването към тях може да попречи както на усвояването на парите за този програмен период, така и за договарянето на новите оперативни програми.

"Видяхме материали в българската преса, според които комисията иска да има единен управляващ орган. Точно обратното. Това дори не е опция, която сме обсъждали с българските власти. Това, което наистина искаме да видим, е уеднаквяване на процедурите, което е различно. Искаме да видим и повече координация, което също е различно", заяви Уийлър. По адрес на структурата на управление Уийлър допълни, че назначаването на вицепремиер по еврофондовете е знак за значимостта на темата, но това не означава, че не може да има подобрение.

"В края на септември комисар Хан ще посети България и темите за координацията и по-доброто управление ще бъдат обсъждани, както и въпросът, който винаги поставяме - за нуждата от последователност и приемственост в управлението на средствата и на национално, и на местно ниво", заяви още Уийлър. Тя уточни, че моментът е критичен за всички държави еврочленки и посещението е регулярно, а отправените критики към България са резултат от нетърпеливост и загриженост.

Както "Сега" писа, и по оценки на служебния кабинет, и по прогноза на ЕК рискът от загуба на средства само за тази година се оценява на около 276 млн. евро. От дирекцията за програмиране на средствата от ЕС в Министерския съвет уточниха, че всички държави членки ще получат глътка въздух и ще могат да договарят средства по настоящите програми до края на 2014-а, а досега известният срок - декември 2013 г., ще важи само за тежки за реализация проекти. Крайният срок за плащания по настоящия програмен период е 2015 г.


ПОД НАБЛЮДЕНИЕ

Здравеопазването, водният сектор, иновациите, развитието на железниците са под засилено наблюдение от ЕК. В тези сектори комисията не е доволна заради липсата на ясна политика, както и разпиляването на ресурси в част от тях. В писмото си комисарят Хан изрично посочва, че съставянето на дълги списъци от държавни и общински болници, които да се финансират от ЕС, не е равносилно на ясна политика. В областта на транспорта от ЕК изтъкват, че логичното място на Агенцията за пътна инфраструктура е към транспортното, а не към регионалното министерство.

В тези сфери до месеци трябва да се подготвят нови стратегии. От МС уточниха, че здравната стратегия се чака до декември 2013 г., тогава трябва да е готова и стратегията за специализация в областта на иновациите, през май трябва да е приета стратегия за висшето образование. Промени в закона за водите се чакат през януари, 2014 г. Заделянето на целенасочен ресурс за най-бедния регион на България - Северозападния, също зависи от приемането на стратегия за развитието му и пари ще могат да се отпускат едва след изготвянето й. Прогнозите засега са, че това може да стане най-рано през 2015 г.


И това правителство ще излее милиарди без ефект в социалната система
Критериите за определяне на най-уязвимите групи продължават да бъдат общи и условни, но никой не говори за промени в законодателството
Дина ХРИСТОВА

БСП обещава да увеличи догодина от 35 на 50 лв. детските, че даже и да ги дава на всички независимо от дохода. Сега те се полагат само на деца в семейства със среден доход на човек до 350 лв. 15 лв. за човек в нужда е много - това е хлябът за половин месец, торба памперси, кутия адаптирано мляко. Но общата сума продължава да е смешна на фона на необходимите близо 600 лв. на човек за нормален живот. За бюджета парите също няма да са малко - 145 млн. лв. допълнително към тазгодишните 356 млн. лв. за около 808 000 деца при подоходен критерий. Още поне толкова, ако са за всички деца.

Още от септември т.г. пък децата с увреждания вземат по 217 лв. месечно вместо 189 лв., както е в момента. Тази сума се изплаща на около 22 000 деца, което означава, че за една година бюджетът ще се нуждае от 7.4 млн. лв. допълнително върху 63 млн. лв. в момента. От БСП обещават и по-адекватни пенсии срещу по-леки условия за пенсиониране спрямо сегашното законодателство, макар че не е ясно как хора, работили по-кратко и внасяли в системата по-малко, могат да разчитат на по-високи пенсии, освен чрез още по-голям дефицит в осигурителната система. А тя и сега разчита повече на данъци, отколкото на осигуровки.

За промени в законодателството, които да премахнат уравниловката в социалните плащания и да се осигури подкрепа според индивидуалните нужди на човека, няма нито дума. Така тази власт се превръща в поредната, която в опозиция не пестеше думи да критикува неефективната социална политика, но като получи управлението,

премина към най-лесните решения

като символични увеличения на смешните суми, които стигат до прекалено много хора - голяма част от тях не толкова нуждаещи се. Затова са без кой знае каква полза за подпомогнатите, но с тежък за бюджета ефект.

За всеки е ясно, че дори хора с еднаква степен на увреждане, но на различни органи, имат различна нужда от подпомагане. А законите в момента дават на всички поравно. Ако човек е с напълно загубено зрение или слух, той има 100% загубена работоспособност, колкото ако е в инвалидна количка, и помощта им е почти равна. Само че за човека без зрение картата с намаление за градския транспорт е съществена помощ, защото той може да се придвижва с него. За този в инвалидна количка това са хвърлени на вятъра пари, защото той не може да се качи в абсолютно недостъпния автобус. Трябва или да си стои вкъщи, или да плаща от джоба си за такси или за бензин. Но ако държавата предвиди повече средства за този човек за транспорт, по-съвременна и мобилна количка, а не съобразена с определената в бюджета сума, той ще има шанс за образование и работа, да печели, да се изхранва и да внася данъци. Т.е. да върне част от помощта, която получава.

Майка на две деца с решение от ТЕЛК - едното с астма, а другото с церебрална парализа, беше изчислила, че разликата в парите, които получава за децата си от държавата, е около 7 лв. "Аз не искам да получават поравно, защото те имат огромна разлика в нуждите. И сега повечето средства за дъщеря ми, която е с астма, отиват за рехабилитацията на сина ми", призна преди време жената пред "Сега". Дори шефът на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски е категоричен, че един от големите проблеми на родната система са прекалено многото привилегии,

които се получават с ТЕЛК-овото решение. Възможност за допълнителни доходи има чрез пенсия, данъчни облекчения, евтини автомобили, преференциални карти за градски транспорт, право за паркиране в централните части, предимства за детски градини, училища, университети, и какво ли не. "Защо всеки с ТЕЛК трябва да има право на паркиране в платена зона? То трябва да е само за хора с двигателни проблеми, които наистина не могат да ползват градския транспорт", убеден е Коралски. Ако привилегиите са съобразени с нуждите, а не зависят само от притежаването на един лист от експертна комисия, тогава вероятно мнозина не биха се борили за него.

Няма съмнение, че увеличение на детските, които пета година седят 35 лв., трябва да има. Проблемът е, че тези пари в момента се получават от хиляди деца, чиито майки живеят заедно с бащите им или с партньор, но понеже нямат брак, системата позволява да се водят самотни. Така в доста случаи малкото пари отиват в семейства с по-високи доходи, вместо при най-нуждаещите се.

Време е и онова изречение в закона, че помощите и добавките могат да се дават и в натура, да не е само кух текст, а да се задейства реално с опцията бюджетът да дава дори повече, но целево. Едва ли ще има семейство, което да избере да получи 35 лв. на ръка пред варианта държавата да плати 60 лв. такса в детската градина. Така ще е сигурно, че детето ще ходи в градината, ще се учи, ще се храни здравословно и ще бъде на топло. От подобна система печели семейството, което с 35 лв. няма как да осигури всичко това на детето си. Печели и държавата, която в бъдеще ще има един неграмотен гражданин, т.е. един социално слаб по-малко. Може да се плаща за хранене в стол в училище, което излиза около 40 лв. на месец. Наскоро целият свят се занимаваше с финландския опит с "кутията за новородени", която получава всяко бебе в страната при раждането си. В нея има дрешки, шишета, пелени, изобщо всичко от първа необходимост. Семейството може да избере и парична помощ, но тя е много по-малка от стойността на кутията, затова 90% от финландците избират нея. Условието за помощта обаче е майката редовно да е ходила на преглед като бременна, с което се обяснява ниската детска смъртност във Финландия.

Само че преминаването към модела за индивидуална оценка

задължително върви с орязване на правата

на част от хората, за чиито увреждания околната среда не създава толкова пречки. А те са повечето - диабетици, астматици, хора с нарушен слух... Затова и предишният социален министър Тотю Младенов срещна сериозен обществен отпор при опита си да вкара ред в инвалидните пенсии, като ги съобрази със специфичните ограничения на увреждането, а не със степента му. Това си остана на ниво концепция. Администрацията също се противопоставя, защото експертите ще трябва да правят социалните оценки, а това означава повече работа. Моделът трудно би се въвел и заради липсата на прословутото електронно правителство, което трябва да позволи обмен на данни между институциите - и социалните да могат да проверяват служебно например колко хора живеят на даден адрес наистина и какви са им доходите. Интегрираната информационна система в социалното министерство трябваше да е готова в средата на 2012 г., но образно казано не е планирана даже първата й копка. В здравното министерство също са на етап обявяване на нова обществена поръчка.

Така социалната ни система ще продължи да излиза над 1 млрд. лв. и то без инвалидните пенсии, като раздава жълти стотинки на нуждаещи се и не толкова нуждаещи се, без да може да им осигури възможност да изплуват над мизерията. А няма как помощите да са достатъчни, след като се изчисляват вече пета година върху 65 лв. минимален гарантиран доход, докато т.нар. праг на бедност, от който нищо не зависи, е пораснал от 194 лв. през 2009 г. до 241 лв. през т.г. Така според социалното подпомагане самотно живеещи възрастни над 75 г., за които прагът на достъп до помощи е най-висок, се водят "богати" с доход над 107.25 лв. За сравнение минималната пенсия е 150 лв. Но пък няма и как да са повече, докато не се намери начин да се отсеят наистина най-нуждаещите се.


По-лесни европари от догодина

Пускат рекламните клипове по специален видеоканал
КРАСИМИРА ЯНЕВА

Общини, болници, училища и фирми ще получават по-лесно европари през следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г. Това ще стане възможно благодарение на типовите формуляри за кандидатстване и отчети и на уеднаквяване на процедурите, съобщиха от дирекция „Програмиране на средствата от ЕС” към МС. Така ще се намалят възможностите за грешки и по-рядко ще се връщат формуляри за корекции. В допълнение средствата ще се одобряват и изплащат по-бързо, обясниха експертите.

За периода страната ни ще получи 6,2 млрд. евро за седемте оперативни програми - региони в растеж, иновации и конкурентоспособност, за администрацията, за наука и образование, за околна среда и за транспорт. Заедно с резерва по тези програми, който ще е около 313 млн. евро, 50 млн. евро за младежка заетост и отделно за „Свързана Европа” средствата набъбват до 7,1 млрд. евро. С пари от „Свързана Европа” ще се финансира подобряването на жп мрежата, пристанищата, електропреносната мрежа и газопроводите. „Всяка оперативна програма ще има собствен сайт. Обмисляме и отделен видеоканал, на който да са качени всички клипове”, каза Мария Димитрова от администрацията на правителството.

Сега клиповете са качени в www.youtube.com.

До 10 септември по оперативните програми са изплатени над 3,6 млрд. евро, което е 46%. Причините за бавното усвояване са сложните процедури, обжалванията на търгове, липсата на оборотни пари за съфинансиране, недоброто изпълнение на инфраструктурните проекти.


Орешарски: На този етап данък лихва остава
На този етап не се разглежда отпадането на данък лихва. Това каза по „Дарик" премиерът Пламен Орешарски. По повод на малкия и средния бизнес той заяви, че се надява от следващата година той да има още една глътка въздух. Така коментира премиерът законодателната инициатива те да дължат ДДС само при получено плащане от страна на контрагентите си. Надявам се тя да бъде приета, каза Орешарски.

По БТН пък той каза, че с промените в Закона за обществените поръчки се- създава по-добра среда за малкия и средния бизнес. За 100-те дни на правителството в значителна степен изчезнал страхът от целенасочени проверки, по-редовно се възстановявал и ДДС. Той поиска по-строг контрол за естествените монополи. Приоритетите на кабинета през есента ще продължат да бъдат подобряването на бизнес климата и провеждането на по-активна социална политика. На въпрос за коледните бонуси той отговори, че ще направи всичко възможно, но в бюджета не са разчетени средства за това. Всичко зависи от изпълнението до края на годината. В бюджет 2014 се предвиждат реформи в администрацията, здравеопазването и образованието.

Кабинетът свикнал да работи под натиск и неодобрение. Ще използваме тази инерция, за да направим реформите, от които се нуждае страната, каза той. В събота вечерта премиерът напусна през страничен вход сградата на БНТ, където бе гост на предаването „Панорама". Около 200 демонстранти блокираха официалния вход и скандираха " Оставка".


Граждани искат да са в политиката, но без партия
ДИМИТЪР МАРТИНОВ

Промени в изборния кодекс, премахване на НЗОК и създаване на Съвет на регионите поискаха от национален форум „Обединение" на първата си национална среща.

Сдружението се създаде още на февруарските протести. То се обявява за постоянен граждански натиск върху властта. Вчера пък поиска създаване на граждански съвети към всички държавни, областни и общински институции, пред които управляващите да се отчитат всеки месец, а в Изборния кодекс да влязат текстове, позволяващи участие във вота с граждански листи. „Обединение" няма да прераства в партия, и се обяви против всяко разделение на протестите. В програмата му е залегнал и план за връщане на емигрантите в България. Междувременно протестиращи съобщиха, че няма да блокират центъра на София днес заради първия учебен ден. Те подготвят концерт с отворена сцена във вторник.


Пуснаха най-модерния видеоендоскоп за Югоизточна България

С него ще откриват рано рак и язви
НИКОЛАЙ ГРУДЕВ

Най-модерният в Югоизточна България видеоендоскоп заработи в болницата в Свиленград. Благодарение на новия апарат гастроентеролозите могат да разчитат горния и долния храносмилателен тракт с висока резолюция и увеличение на образа до 2,5 пъти. Това позволява ранна диагностика на ракови образувания и безпогрешна диагностика на язви, гастрити и полипи, съобщи шефът на болницата д-р Димитър Ермов. Системата Evis Exera III е на водещия производител „Олимпус", а моделът е от тази година. Цената му е 350 000 лева без ДДС. „Средствата бяха осигурени по оперативна програма „Регионално развитие" на ЕС, уточни д-р Ермов.

Д-р Емилия Милева и асистиращата й сестра Сийка Караджова, които ще оперират с новата придобивка, преминали специално обучение за работа с инсталираната апаратура. Тя може да извършва както терапевтични интервенции, така и спектрална ендоскопия и биопсия. Машината освен това автоматично се самопречиствала и дезинфектирала. Общата стойност на спечеления от здравното заведение проект е за над 4,3 милиона лева. С тях са били набавени анестезиологични апарати, дефиблиратори и респиратори. До Нова година предстои да заработи и ултарамодерен 16-слайдов скенер, както и диги-тален рентген, каквито няма на територията на

Хасковска област. Усвоените от Европа пари са видими - болницата не отстъпва на нищо на луксозен хотел. Дори цветята във фоайето са под видео-наблюдение.

Също до края на годината на мястото на бившата аптека ще бъде открит сек-

тор за физиотерапия и рехабилитация към отделението за долекуване на болни, похвалиха се от лечебното заведение.




КНСБ оглавява митингите наесен
От КНСБ заплашиха със стачки кабинета на Пламен Орешарски. "Не предвиждам дълъг живот на това правителство и се опасявам, че следващите дни социалният гняв ще помете всичко", заяви в Пловдив лидерът на КНСБ Пламен Димитров. "Това ще доведе до дестабилизация на страната. КНСБ е готова да оглави индустриалните конфликти", допълни той. Според анализ на синдикатите кабинетът "Орешарски" не е изпълнил необходимите социални мерки, с изключение на увеличеното обезщетение за майките и еднократната помощ за първолаци. В Пловдивско вече са постъпили 1000 сигнала за неплатени заплати. От КНСБ настояха за 10-процентно увеличение на работните заплати и повишаване на максималния осигурителен доход.

Димитров заяви, че от КНСБ са внесли законопроект за криминализиране на укриването на задължителните осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, задължителното пенсионно и задължителното здравно такова. "Представили сме го на всички парламентарни групи и е съвсем логично той да бъде приет преди приемането на бюджет", уточни синдикалният лидер.



Ели Куманова

Рожден ден
Проф. Огнян Бранков, детски хирург, 67 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница