21 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата03.12.2017
Размер365.54 Kb.
#35969
  1   2   3
21 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



В попфолка не плащат здравни осигуровки

Глория не внесла таксата за 64 месеца, Тони Стораро се разсеял за 67
КРАСИМИР БОЕВ и ИВАН БУТОВСКИ

Един от най-известните музиканти в България Георги Милчев-Годжи е с прекъснати здравни права от началото на годината. Не дай си Боже дясната ръка на Слави Трифонов да закъса със здравето, той няма да има право на болнично лечение и ще трябва да разчита на скъпи частни медици.

"168 часа" реши да провери какво е положението при най-актуалните звезди от музикалния бизнес и да подсети нередовните платци да се издължат на държавата, за да са спокойни за бъдещето си.

Георги Милчев трябва по най-бързия начин да отскочи до данъчното подразделение в общината, където му се води постоянният адрес. Опитният китарист със сигурност изкарва солидна заплата в империята на Слави Трифонов и едва ли точно вноските за здраве са натежали на месечния му бюджет. Данъчни специалисти обясняват, че много често подобни пропуски се дължат на счетоводни грешки

Шефът на Годжи - Слави Трифонов, явно е доста по-изряден във финансовите си взаимоотношения с държавата и няма нито един месец, в който да не е плащал за здравно осигуряване. Не така стоят нещата при друг опитен музикант Иордан Йончев-Гьмзата, който почти през цялата2000 г. не е плащал. След това е бил изряден през декември, но през следващата година отново за 5 месеца е забравил да се издължи на НАП "Не знаем как се е получило така, че имат пропуск в плащанията. При нас всичко е изрядно и двамата си плащат редовно, освен това отделно си имат и доброволно здравно осигуряване", коментира пресаташето на Слави Боряна Бонева.

Още по-тежко е положението в попфолка. Там личи огромното безхабе-рие на звездите към плащането на вноски за здравно осигуряване. Една от рекордьорките по неплащане е фолк звездата Глория, която за цели 64 месеца от 2000 до 2006 г. не е вадила пари за осигуровки

Доста зад нея е изпълнителят на "Я елате, пиленца, при батко" Милко Ка-лайджиев, който има да дава за 41 месеца.

"Е, дупки, дупки има малко. По едно време нямах счетоводител и затова са се получили тези пропуски. Ще ги запълваме дупките", обеща пред "168 часа" Калайджиев, който е известен с ненадминатия си мустак. Дано Милко повлече крак и неговата колежка Камелия също запълни въпросните дупки, защото тя също не е внасяла за цели 47 месеца.

Красивата блондинка е истинска ученичка в сравнение с една от легендите в ретро чалгата - Радо Шишарката. Той е истинска легенда и сред длъжниците към здравната каса. Изпълнителят на незабравимия рефрен "О, тигре, ти-гре, имаш ли пари?" явно няма намерение да харчи спестяванията си, за да погаси задълженията си към НЗОК. Шишарката е с прекъснати здравноосигурителни права, защото от началото на 2003 г. до момента не е внесъл нито лев за здравни осигуровки. Ветеранът има да дава пари за 66 месеца.

"Докторе, няма проблем! Ще си платя за обслужването на ръка или ще отида веднага да се издължа на здравната каса", обещава Радо всеки път, когато за зла беда му се наложи да посети болница. Радо е честен с медиците и наистина си плаща за лечението, но през годините продължава бойкота си към данъчните.

В същото неизгодно положение е и Тони Стораро. Според справка в НАП, изпълнителят на турбо хита "Отличен 6" е в топ 3 на най-неизрядните платци към данъчните. Той не е плащал здравни осигуровки още от 2000 г. Задълженията му са за 67 месеца. След април 2007 г. звездата, чието име е Тунчер Али, отново започва да си плаща осигуровките, но старите му задължения още висят и недай си Боже, ако влезе в болница, Тони Стораро по примера на по-възрастния си колега Шишарката ще трябва да плаща на ръка.

Много от най-актуалните чалга звезди са пропуснали от недоглеждане да изчистят задълженията си към здравната каса. Някой имат по месец два с неплатени осигуровки,

а други доста по-дълго не са се сещали да внасят сумите за доктор.

Добрин Петров-Мага-паса се е разсеял за 30 месеца от 2000 г. насам.

"Нямам никакви проблеми с държавата. Платил съм тези, които са задължителни. И за последните месеци ще се оправя. Няма всеки ден да ходя да внасям. На всеки три-четири месеца плащам всичко накуп", обясни пред "168 часа" любимецът на девойките. На ръба да остане без медицинска помощ е Кондьо, който има да плаща за 73 месеца, но бла-

годарение на това, че задълженията са за периода преди февруари 2007 г., изпълнителят на "Доко, Доко" може да ползва болнични услуги. На практика певецът е бил изряден платец само в периода, в който излежаваше 3-годишната си присъда за склоняване към пгххяитуция, става ясно още от справката в данните на НАП.

Без данни за здравно осигуряване за 19 месечен период между 2001 и 2003 г. е и Илиян Михов-Баровеца. Борис Дали не е успял да се издължи за 13 месеца.

Мария Андонова - Мара Отварачката, също виси - със сериозен дълг към здравната каса. Тя трябва да внесе осигуровки за 24 месеца. Нейната колежка Малина - за 20 месеца. Андреа има да плаща за 7 месеца от 2005 и 2006 г. Един от най-изрядните платци към здравната каса е Азис, на който липсва само една вноска за юни 2009 г.




571 хиляди иска НАП от Азис
КИРИЛ БОРИСОВ

571 хиляди лева без лихвите. Това е точната сума на данъчния ревизионен акт, с който е начетен Азис при проверката на доходите му от НАП.

Това стана ясно на делото в съда, където Азис обжалва соления акт на НАП.

Данъчните са му наложили глобата, защото е пропуснал да се регистрира по ДДС, което е задължително за физическите лица с доход над 50 хиляди на година. Така Азис е заплашен да се раздели с повече от половин милион, ако не спечели делото срещу НАП.

"Моля да отмените ревизионния акт като незаконосъобразен. Нарушен е стабилитетът му по няколко причини" - аргументира се със сложни термини в пледоарията си адвокатът на Азис Тодор Табаков, който е сред светилата в областта на данъчното право у нас.

Срещу него стои юрисконсулт на НАП, която настоява данъчният ревизионен акт на Васил Троянов Боянов за 571 хиляди лева да бъде потвърден. Спрямо сумата на материалния интерес от делото става ясно, че ако Азис загуби, ще плаща над 11 хиляди лева адвокатски хонорар на НАП.

"За разлика от изпълнителите, с които НАП си прави рекламна кампания какви данъ-

ци ще събере от тях, а още не са събрани, Васил Троянов Боянов от 2003 година си подава данъчни декларации, и то всяка година! Там е посочвал източника на доходите си. Питам се защо не се прилагат данъчните норми към всички! Ясно е, че става въпрос за независима икономическа дейност. Данъчната администрация е знаела за това какви доходи има и какви данъци е платил. Проверката дали е регистриран по ДДС е направена в информационните масиви на НАП. Точно данъчните е трябвало да го регистрират по закона за ДДС. Това е колкото задължение на клиента ми, толкова и тяхно. Е, кой трябва да знае по-добре законите -данъчната администрация или музикалният изпълнител Васил Троянов Боянов? И граничи с арогантността позицията в решението на дирекция ОУИ, че това е правомощие на данъчната администрация, но не и задължение да го регистрира тогава, когато тя е узнала за източника на неговите доходи, че те произтичат от независима икономическа дейност" -категоричен е адвокат Тодор Табаков пред съда.

"Не твърдим, че нарочно е искал да скрие данъци и че не си е подавал декларации, факт е, че не се е регистрирал по закона за ДДС. Всяко лице е длъжно да познава законодателството и да знае какви са му задълженията. Колкото до Ревизионния акт - той установява дължими данъци Всяко лице е длъжно да знае законодателството и какви са му задълженията. В случая не е спорно, че лицето Васил Боянов е подавал редовно годишни данъчни декларации, видно от които става ясно с какъв вид дейност се занимава и какви доходи има. Ревизията установява размера на данъка, съответно от кой период нататък следва да се начисли, но факт е, че ревизионното производство няма как да извърши регистрация със задна дата" - контрира юристката на НАП.

Прокурорът в залата също изказва мнение, че жалбата на Азис за отмяна на ревизионния акт е неоснователна.

По делото възниква и кратък спор за правомощията на данъчните служители, които са проверявали Азис и са написали ревизионния акт за 571 хиляди лева.

Решение по делото на Азис срещу НАП на първа инстанция тепърва предстои, но при всички случаи то ще стигне и до Върховния административен съд. Натам се е запътило и решението на магистратите от Бургас, които отсъдиха, че Ивана трябва да плати 45 хиляди данъци и лихви по същия казус като с Азис. Тя също е пропуснала да се регистрира по ДДС и затова й е наложена данъчната глоба. За разлика от нея колегата й от Костинброд ще трябва да внесе в бюджета 571 хил., и то без лихвите за периода от 4 години назад. Скоро се очаква съдилищата да бъдат затрупани с жалби от пропищели от НАП чалга изпълнители.




ДКМС 3:

Парите от ТНТМ и БМТ „Орбита" угоиха новия капитализъм
ПЕНЧО КОВАЧЕВ

Андрей Луканов не е шлифован в школата на Комсомола, той е изцяло руски възпитаник.

През 1963 г. завършва "Международни отношения" в МГИ-МО, Москва, и веднага започва в МВнР (1963-1965), после в Министерството на външната търговия (1966-1968). От 1969 до 1972 работи в представителството на България в ООН в Женева. След завръщането си е зам.-министър (1972-1973) и първи зам.-министър (1973-1976) на външната търговия, вицепремиер (1976-1986) и първи вицепремиер (1986-1987), министър на външноикономическите връзки (1987-1989). След 1989 г. е министър-председател на България.

"С две постановления на Луканов през 1990 г. стартира разпиляването на имуществото на българския Комсомол. Общинари и комсомолски кадри заспориха за собственост на сгради, които сега струват милиарди левове", пише "24 часа" на 11 януари 1992 г. Оказва се, че никой не контролира близо 80-те фирми на БДМ, наследника на ДКМС.

Той наследява 330 млн. лв., отделно 23 млн. лв. уставен фонд и около 23 милиона под формата на имуществото. А имуществото е свръхапетитно -Бюрото за младежки туризъм (БТМ) "Орбита", ТНТМ, младежки домове и клубове, пионерски лагери, общежития и пансиони, почивни станции, открити и закрити спортни площи, бази за военно-техническа подготовка, издателства, печатници, вестници, списания и още куп други благини.

Движението ТНТМ (Техническо и научно творчество за младежта) е една от най-богатите структура в комсомола - притежава много пари, активи, сгради, компютри и друго имущество. Само за последните пет години (1985-1989) държавата е превела целево за ТНТМ 281 млн. лв.

Последният директор на републиканския център на ТНТМ е Васил Велев

- син на ген. Георги Велев - зам.-началник на ГУ на Строителните войски.

На 22 февруари 1990 г. ТНТМ е преобразувано във фондация "Еврика" - за развитие на научното и техническото творчество на младежта. При създаването й фондацията "гълта" 53 млн. лв. народна пара от фонда ТНТМ. Отделно към нея се прехвърля собствеността на 31 фирми от цялата страна ("Орион", "Метаком", "Спектър", "Интеграл", "Темп" и др.)

Генерален директор на "Еврика" естествено става дотогавашният шеф на ТНТМ Васил Велев. В интервю през 1993 г. той твърди, че имуществото на фондация "Еврика" е 49 688 900 лв., а постъпленията през 1992 г. - 24 418 000 лв.

След "Еврика" Васил Велев е управляващ съдружник на "БИК Холд" ООД, а от 1999 г. -изпълнителен директор на "Стара планина Холд" АД. Това е същият онзи холдинг, който през 2003 г. се забърка в скандала за нерегламентирано строителство в 11 апетитни имота в Южния парк. Тогава Евгени Узунов, един от шефовете на холдинга, в интервю ми призна: "След този скандал около новото дружество казах на колегата си Васко Велев, че в София човек не трябва да се захваща с нищо..."

Днес Евгени Узунов е знакова фигура в БСП и председател на изборния щаб на партията. А Васил Велев е председател на УС на Асоциацията на индустриания капитал в България.

Бюрото за младежки туризъм (БМТ) "Орбита" е друга златна кокошка на ДКМС. Притежава 54 млн. лв. и 1173 сгради - хотели, мотели, заведения за обществено хранене - за 25 млн. лв. и ММЦ "Приморско", разположено на площ 500 дка.

БМТ стратегически се отделя от Комсомола на 1 март 1988 г. Генералният директор на Бюрото

Валенто Василев става председател на стопанското обединение

Той също е с впечатляваща комсомолска кариера. Бил е първи секретар на ОбК на ДКМС - Плевен, и завеждащ отделите "Средношколска младеж" и "Финансово-стопански и капитално строителство" в ЦК на ДКМС.

Вместо в бизнеса той обаче продължи с партийна кариера: става зав.-отдел "Финансово стопански" и ръководител на група "Финансово-стопански дейности" на ВС на БСП, както и експерт към ПГ на левицата в 36-ото и 37-ото НС.

През 1994 г. БСП номинира Валенто Василев за водач на предизборната листа в изборите за 37-мо ЙС, но той се отказва от участие в полза на Андрей Луканов. От януари 2004 г. е член и главен експерт на УС на Съюза на българските командоси. От март т.г. - директор на "Информация, анализи и стратегия" в СБК.

ДКМС разполага и със звено

за световни изложби и международни изяви на младите изобретатели "ЕКСПО-91". В началото на 1990 г. то е преименувано на ЕКСПОЦЕНТЪР - Младежки информационен център. Участвали в суматохата тогава, казват, че и там са "потънали" над 6 млн. лева.

Директор е пак комсомолски кадър -Костадин Владов

Той и днес продължава да се труди в тази област - собственик и управител е на "Expo Center" -фирма за организиране на участия в изложби и панаири в чужбина.

Костадин Владов е член на клуба на собствениците и любителите на емблематичните лимузини в България, учреден през 2006 г. Тогава Владов е притежавал "Jaguar X-type 2005 ", "Любов към марката, страст към возилата, удоволствие от шофирането, споделяне на философията и изповядване на ценностите на британските автомобили Jaguar" са задължителните условия за членство в този клуб.

Виктор Серов тръгва от отдел "Студентски" на ДКМС,

после е в ГК на БКП в София. Роден е на 2 май 1954 г. в София. Завършва специалността "Компютърни технологиии" в Техническия университет в столицата. Специализира икономика и управление в България и чужбина. Владее английски и руски език. "Работил е по специалност-

та си и като обществен деец в София и страната", е написал Серов в биографията си.

След демократичните промени основава "Ви-Веста Холдинг" ЕАД, чийто несменяем собственик и президент е досега. Холдингът контролира пряко или чрез свързани лица 18 компании в промишленото и гражданското строителство, доброволното здравно осигуряване, металургията и селското машиностроене, дърводобива и дървопреработването, изграждането и поддържането на технически системи за достъп, текстилната и шивашката промишленост, минералните води и др. Неразделна част от структурата на "Ви-Веста" е едноименната фондация, която активно подпомага българската култура и спорта. Серов е член на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

През 2007 г. Виктор Серов е кандидатът за кмет на София, издигнат от Политическо движение "Социалдемократи" с лидер Николай Камов, също бивша едра свидна рожба на Комсомола, за когото вече писахме.

В началото на октомври 2008 г. Виктор Серов стартира и собствена телевизия. VTV - частна, с национално кабелно и сателитно покритие. Тя тръгна под мотото "Виж - това е важно" и със заявена мисия "да съдейства за развитие и обогатяване на екологичната култура на българското общество, като го запознава с най-важните и актуални екологични проблеми и последствията от тях. Посланията ни са отправени преди всичко към младите хора и онази значителна част от българското общество, на която не й е безразлично бъдещето на България." От ранни години

силата на ДКМС като трамплин за бъдещето разбира и Иво Недялков

Още като студент по право в СУ той става сътрудник в Международния отдел на ЦК на ДКМС. Недялков се дипломира през 1990 г. и две години е стажант-съдия в Софийски градски съд. Специализира международно търговско и банково право във Великобритания, САЩ и Швеция.

През 1992 г. Иво Недялков създава "Ийст-уест интернешънъл" - едно от първите акционерни дружества в България след 1989 г. Дружеството емитира публични акции и набира огромен за времето си капитал. За кратко време Недялков се сдобива с финансова къща, застрахователно дружество, строителна фирма, много заведения, софтуерна компания и издателство, учредява Българска сконтова банка. В края на 1994 г. акциите на дружеството падат и много дребни акционери изгубват вложените пари. Недялков е обвинен за присвояване на над 30 млн. щатски долара. Оправдан е през 2005 г. По негова жалба Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъжда България за неправомерен арест и прекалено дълго задържане

След освобождаването му Недялков е юридически директор на финансова институция. Известно време е съдружник в адвокатската къща на Венцислав Дудоленски - бивш кмет на район "Студентски" в София. После става консултант на редица съмнителни фирми и лица, някои от които са спрягани за контрабандисти на наркотици, оръжие и цигари. Двама бивши съдружници на Недялков са разстреляни на улицата - Димитър Дацов през 2000 г. (свързан с приватизацията на 'Химко"-Враца), и Константин Дишлиев през 2005 г., определян от медиите като "финансистът на мафията".

През януари 2011 г. в телевизионно предаване Недялков образно описа раждането на капитализма в България и първоначалното натрупване на капитала. През октомври 1989 г. току-що избраният за премиер на страната Андрей Луканов събрал около 150 души избраници на БКП и им наредил да теглят кредити за милиони левове. "Назначавам ви за милионери!", обявил Луканов. "Това не беше раздаване на куфарчета с пари, той просто огласи решение, според което държавата ще даде възможност на фирми да се кредитират от банките." Самият Недялков изтеглил кредит от 17 млн. лв.

Казаното от него впоследствие е потвърдено от едни, но отречено от други хора, замесени тогава в ситуацията. "Съжалавям, че се изпуснах в онова телевизионно предаване", лаконично ми отговори Недялков и отказа повече да коментира темата.

През 2010 г. Иво Недялков бе осъден на 5 години, които да излежи в затворническо общежитие от открит тип. На 7 април 2011 г. Върховният касационен съд (ВКС) наложи на Недялков 30-месечна присъда. Съдът призна двете години и половина, които той е прекарал в ареста в България и Франция, но върна за ново разглеждане постановената конфискация на 1/6 от имуществото на фараона.




Освободиха резерва от бюджета на НЗОК
Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса взе решение за освобождаване на оперативния резерв от бюджета на касата, съобщи пресцентърът на НЗОК. Средствата са в общ размер на 260 268000 лева. От тях са освободени 180 268 000 лева. Те ще бъдат разпределени за здравноосигурителни плащания за болнична помощ и лекарства за домашно лечение, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели. Решението е взето по предложение на управителя на НЗОК д-р Нели Нешева в съответствие с поетия от нея ангажимент за осигуряване на редовни плащания до края на годината както към болниците, така и към аптеките.


Роми безчинстваха в болница
Група роми заплашили със саморазправа лекарите и сестрите от спешното отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински" в Сливен, стана известно вчера. Скандалът избухнал към 20 часа в сряда и с малки прекъсвания продължил до малките часове на денонощието в четвъртък. Ромите обиждали медиците, плюли по стените, карали се помежду си и се държали нахално с целия персонал. За да бъдат озаптени скандалджиите, се наложило дежурните лекари да викат полиция. Подобни изстъпления на пациенти малцинствата не били рядкост. Ръководството на болницата изрази възмущение от бруталното поведение на тези пациенти и осъди действията им спрямо персонала на лечебницата.


150 млн. лв. са нужни за спешната помощ
Диана ТЕНЧЕВА

Бюджетът за здравеопазване през 2012 г. няма да е по-малък от тазгодишния - 3 млрд. лв. Това съобщи здравният министър д-р Стефан Константинов в четвъртък след среща с лекарския съюз. Имало обаче шанс за увеличение на средствата, тъй като преговорите с Министерството на финансите за бюджетната рамка в здравеопазването не са приключили.

Според експерти от здравното ведомство, ако се заложат дори малко повече пари за системата, жестът ще е знаков. Това можело да стане чрез прехвърляне на бюджетни средства от един сектор на друг. По време на дебатите във финансовото

ведомство се обсъждало, че примерно от сектор отбрана може да се пренасочат пари за здраве. Според справочният сайт на ЦРУ (The world factbook) по брутен вътрешен продукт на човек от населението България е на 89-о място в света, а по военни разходи - на 57-о.

Екипът на здравното министерство настоява за по-голям бюджет за спешната помощ. Тази година той бе 75 млн. лв., но за да се извършват реформите, които се затлачват от 15 г., са нужни двойно повече -150 млн. лв. годишно.

Д-р Константинов предлага догодина и останалите лекарства срещу рак, кръвни болести и др. да се поемат от касата, а не тя да прави трансфери към здравното ведомство за тях.




Важно е не на кого ще подаде, а за какво ще харчи бюджет 2012
Петър ГАНЕВ

Институт за пазарна икономика

Поредицата на „Труд" какъв трябва да бъде бюджет 2012 завършваме с мнението на икономиста Петър Ганев. В сряда и в четвъртък представихме гледните точки на Лъчезар Богданов и на проф. Стефан Стоилов.

Изборите съвсем наближиха, а след тях се задава нова тема, която ще превземе общественото пространство поне за месец - бюджет 2012. През последните години около бюджета винаги беше напечено. Помним споровете за харчовете и дефицита от 2009 г.; ревизията на бюджет 2010 - свитите приходи и съкращенията; безкрайните спорове около бюджет 2011 - за пенсионната реформа и частичната национализация на лични партиди, за резерва на здравната каса и скъсаните споразумения с лекарите. Все теми, които сериозно нажежиха общественото пространство. На фона на всичко това обсъжданията около бюджет 2012 се очертават по-спокойни.

Причините за това са няколко, като основната е, че правителството вече преполови мандата си, тоест едва ли ни очакват някакви изненади. По всичко личи, че бюджет 2012 ще прилича много на тазгодишния бюджет - няма да има увеличение на пенсии и заплати в бюджетната сфера; сложните теми като здравеопазване и пенсии ще бъдат по-малко отворени за дебати и по-скоро оставени на статуквото; ще се търси някакво стабилизиране в текущата рамка, без да се стига до т. нар. непопулярни решения (т.е. реформи). Подобен подход може и да означава по-спокойни последни месеци на годината, но също така наслоява отложени проблеми и пропуснати възможности

фискалната позиция на страната най-вероятно ще остане стабилна, като заложеният дефицит за 2012 г. се очертава до 1,5% от БВП -т.е. около 1,2 млрд. лв., които ни разделят от балансирания бюджет. Вече се прокрадна информация, че може и да се заложи по-нисък дефицит (примерно 1%от БВП).

В тази посока обаче трябва сериозно да се помисли. Плановете за поетапното свиване на дефицита бяха правени при доста по-положителни очаквания за развитието на световната икономика и сценарий за постепенно възстановяване без повече трусове. Сега виждаме, че ситуацията е различна. Проблемите в Европа се задълбочават, а новите трусове са почти неизбежни. От тази гледна точка трябва да се действа превантивно, тоест да се подготвим за евентуални проблеми. Наличието на буфери в бюджета като отделно перо е един от начините, но другият буфер следва да бъде самата фискална позиция на страната. Балансирането на бюджет 2012 означава не само стабилност и доверие в страната, но и подготовка за евентуални отрицателни сценарии в глобалната икономика. През 2009 и 2010 г. вече видяхме как едно забавяне може да срине бюджета. Точно в такава ситуация е хубаво да си подготвен -с буфери в бюджета и с балансирана фискална позиция

По отношение на приходите почти не се предвиждат промени -запазват се основните данъчни ставки, като ще има увеличение при някои акцизи и евентуално ще се появи нов данък върху хазарта (онлайн залаганията). Почти сигурно ще бъдат заложени и повече европейски средства. Това открива възможности за някои данъчни облекчения, които допълнително да стимулират възстановяването през следващата година. Всъщност от забавянето на икономиката ни през 2009 г. до момента на практика няма мерки в посока на по-ниски данъци. Докато преките данъци бяха запазени на ниски равнища, бремето върху труда се увеличи чрез неколкократното административно увеличение на осигурителните прагове. Ефектът от това се вижда ясно, като приходите в НОИ тази година са далеч от очакваните, а нови работни места почти не се създават. Подобен пример бе и увеличеният акциз върху цигарите, който доведе до контрабанда и изоставане в приходите. Тоест увеличаването на някои данъци през последните години не сработи, така че е крайно време да погледнем към алтернативата.

Ниската заетост и липсата на нови работни места са основните проблеми пред страната ни. Облагането на труда трябва да отговори на тези проблеми и да е адекватно на реалностите. По-ниската данъчно-осигурителна тежест - било чрез по-ниски осигуровки или осигурителни прагове - е стъпка, която може да стимулира заетостта. Административното хокане на сивата икономика и четенето на морал на работници и работодатели не е работеща политика.

Други мерки по отношение на данъците могат да бъдат намалението на ставката за едноличните търговци (от 15 на 10%) и премахването на данъка върху дивидентите (сега 5%) и данъка върху реинвестираната печалба. Бюджетният ефект от тези мерки почти напълно може да бъде компенсиран чрез преосмисляне на много от съществуващите данъчни преференции. По-ниското ДДС върху туризма, различните случаи на преотстъпване на корпоративен данък и намаляване на подоходен данък са все преференции, които са от полза на различни сектори или групи от обществото, но са в ущърб на всички останали. По-ниските данъци за едни означават, че всички останали трябва да платят разликата и да попълнят хазната вместо тях.

Истина е, че проблемът с данъчните преференции вече беше адресиран в предходните бюджети, но премахването на изкривяванията и специалните режими трябва да продължи и догодина.

По отношение на разходите винаги има много напрежение и нищо чудно отново да видим най-различни форми на протест и натиск за повече средства в отделните сектори. Всъщност още отсега започна противопоставянето на отделните сектори, като усилено се говори за по-малко пари за сигурност и повече пари за култура, спорт, образование и наука. Това противопоставяне обаче звучи твърде опростено и генерира недоволство.

Ясно е, че сектор сигурност може да бъде много по-ефективен и е крайно време да бъде оптимизиран. Това е секторът, където съкращения не бяха направени през предходните години и няма резултати - нито за материалната осигуреност на полицията, нито за повече сигурност. Реформите в МВР не могат вечно да се отлагат, особено когато бюджетът за поредна година се очертава да е на минус.

Парите на българските данъкоплатци обаче не може просто да се пренасочват от един сектор в друг, а трябва да се харчат по програми и да се търси конкретен резултат. В коя точно програма на културата, спорта, образованието и науката ще бъдат похарчени повече средства? Какъв ще бъде постигнатият резултат? Това са въпросите, които не бива да бъдат подминавани. Ако например ще даваме повече пари на БАН, следва да попитаме какво се случи с реформата там и запази ли се статуквото? Ако ще даваме пари за спорт, какви ще бъдат постигнатите резултати? Ако ще строим музеи в столицата, то трябва да попитаме сега ли е моментът за това и няма ли алтернативи? Тоест за всеки харч си има алтернатива и всеки разход трябва да постига конкретни резултати, а не да се прави просто защото така или иначе сме събрали или заложили някакви средства. Нещо повече, във всеки един от посочените примери начините за финансиране не се изчерпват с държавата.

Често чуваме идеята, че държавата трябва да харчи в тези и други сектори, за да генерира търсене, което да стимулира икономиката. Е, харченето го наблюдаваме вече трета година, но резултатът липсва. За последните три години държавата направи дефицити за над 5 млрд. лв., но търсенето не бе стимулирано. Чрез безсмислени разходи не се стимулира никакво търсене, а просто се прахосват едни пари. Свиването на държавните харчове означава повече пари в джобовете на хората, които сами да решават как да посрещат своите нужди. Ето това е истинско търсене - генерирано от хората, а не от администрацията.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница