22 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата11.09.2016
Размер345.72 Kb.
#8951
22 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Спешните лекари скочиха на джипитата

Семейните доктори имали силно лоби
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Още един бунт зрее в здравната система. Асоциацията на работещите в спешната помощ е против екипите от линейките да поемат пациентите на личните лекари, след като приключи работният ден на джипитата. В събота съборът на лекарския съюз (БЛС) одобри идеята семейните доктори да работят по 8 или 12 ч дневно, а след това здравната каса да плаща на спешната помощ и тя да поема всяко оплакване от болни.

„Представете си как по време на грипна епидемия ние ще ходим при пациенти да им сваляме температурата, а в същото време болен с инфаркт и с инсулт ще ни чакат", възмути се д-р Десислава Кателиева, председател на асоциацията. Според нея ако предложението на БДС стане факт, ще се ликвидира и неотложната помощ (на нея се падат не-спешните, но нуждаещи се от лекар болни). А даже и да се стигне до въвеждане на идеята, ще са необходими два пъти повече екипи на Спешна помощ. Трябва да се има предвид също, че и сега 1/2 от тях са с фелдшери (т.е. не са с познанията на лекари). Ако искат да разчитат на почивка, в момента джипитата сключват договор за тяхна сметка с медицински център и той поема изпадналите в нужда пациенти. Друг вариант е групова практика на семейни доктори, които дават дежурства, а третият - личният лекар нонстоп е на телефона, преценява какво да прави пациентът и дали се налага да отиде до спешен център.

„Джипитата са със силно лоби, затова БЛС застана зад тях. Кой обаче ще защити спешните лекари?!", попита д-р Кателиева. Асоциацията се е обърнала за помощ към здравната комисия в парламента, към Министерството на здравеопазването (МЗ) и към пациентски организации, за да знаели и болните българи какво им се крои.

Притеснително било също, че работна група в МЗ не иска да категоризира повикванията от спешните пациенти, което ще сложи ред в системата. „Така наистина ще отиваме първо при болния с най-голяма опасност за живота", добавиха от асоциацията.

От сдружението на общопрактикуващите лекари се въздържаха от коментар. Лични лекари от София обаче заявиха, че от 7,4 млн. българи вече 2 млн. са неосигурените, а те са грижа точно на спешната помощ.

„Предложението ще осигури и по-добро заплащане на лекарите от линейките, а така ще се привлекат доктори, които сега не достигат", казаха джипита.


И пациентите са скептични
КРИСТИНА ТОДОРОВА, ТЕОДОРА ХРИСТОВА

„Никъде не се работи по 24 часа, 7 дни в седмицата. Тази наредба отдавна трябваше да бъде променена."Така д-р Константин Ангелов, общопрактикуващ лекар в 17-а поликлиника в София, защити пред екип на „Труд" идеята джипитата да имат работно време, а в останалите часове от денонощието работата им да поемат лекарите от спешната помощ.

Д-р Ангелов бе единственият отзивчив по темата пред екипа ни. След разговора пренасочи въпросите към неговата колежка д-р Маргарита Паскалева, която е присъствала на 58-ия извънреден събор на Българския лекарски съюз (БЛС) в Равда. Тя обаче отказа да разговаря с екипа на „Труд" по темата. Други техни колеги също не пожелаха да коментират. Повечето от тях се страхуват дали няма да си навредят.

Медиците в столичната поликлиника не пожелаха да споделят мнение и по другото предложение на лекарския съюз - потребителската такса за преглед да стане 1 % от минималната работна заплата. Сега тя е 2,90 лв., а се очаква от догодина сумата за пенсионери да е 1 лв.

Препълнени чакални, болни деца и изнервените им родители изпълваха коридорите на поликлиниката. Повечето пациенти не пожелаха да коментират одобряват ли идеята джипитата да не са на разположение денонощно. Недоволни пенсионери се противопоставиха на новите искания на лекарите. Според възрастните хора по този начин процедурата ще бъде безсмислено усложнена. Хората са на мнение, че при настинка, придружена с по-висока температура и кашлица, не би следвало да се обръщат към Спешна помощ.

„Не съм съгласна с тези промени. Наистина не е нормално джипитата да са на разположение денонощно, но настиналите пациенти не са грижа на Бърза помощ", сподели Лилия Кръстанова, която водеше внучката си за имунизация.




Надзорът на здравната каса търси премиера
Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поиска вчера незабавна среща с премиера и с министрите на финансите и на здравеопазването заради орязания проектобюджет на институцията за догодина.

Представителите на пациентите и на синдикатите настояват парите за 2014 г. да не падат под изплатените през настоящата. „Вярно е, че Министерството на финансите винаги иска да наложи рестриктивни мерки, но е абсурд да се залагат с 200 млн. лв. по-малко за болниците, а в същото време да се предвижда излишък от 104 млн. лв.", категоричен бе пред „Труд" Иван Димитров, който представлява в надзора пациентите. Той подчерта, че всички в съвета искат обяснения по предложените средства по пера в проектобюджета, както и защо парите за лекарствата срещу рак пак ще са недостатъчни.

„Надзорният съвет няма да подкрепи предложения проектобюджет. Ако не се коригира, ние, пациентските организации, ще се срещнем с лекарския съюз и ще решаваме какви действия да предприемем", каза Димитров.

„Очаквам директори на болници да бъдат пресирани, за да не се поддават на апелите за протести", добави д-р Цветан Райчинов, шеф на БЛС.




Разделяй и владей в здравеопазването
Диана Тенчева

Всеки срещу всеки -такава е картината в здравеопазването днес (виж стр. 4).

Пациентите и лекарският съюз скочиха на властта, която иска да заложи орязан бюджет за сектора и догодина. Спешните доктори са в конфликт с джипитата, които искат да им стоварят грижите за пациентите си, след като привечер затворят кабинетите си. Частните болници се нахвърлиха срещу държавните, които единствени получавали еврофинансиране и винаги били привилегировани. Засега само медсестрите мълчат.

Настройването на различните групи в съсловието - директно или създавайки проблемни точки, винаги е било начин да се отклони вниманието на от истинските проблеми. Като тези, че в болниците масово се доплаща под или над масата, че неосигурените станаха 2 милиона, а осигурените дори да плащат вноски върху 2000 лв. рядко се добират до талон за безплатен преглед или изследване от специалист.

„Разделяй и владей" е любим похват на властта още от римските императори. Той не решава проблеми, само прехвърля отговорността за тях. А приложен към българското здравеопазване, осеяно в тумори, е равносилен не само на отказ на лечение, но и на отказ на евтаназия.


Бомба цъка в бюджета за здраве
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Близо половин милиард лева дефицит е заложен в бюджета на здравната каса за догодина. Няма да стигнат парите за лечение в болница, за лекарства, за стави и стентове, за изследвания и направления, за зъболекар и т.н. (виж стр. 7). С други думи парите ще свършат някъде по средата на 2014 г. Който ще се разболява, да го прави дотогава.

После лекари и пациенти отново ще се разделят на два враждуващи лагера. Едните ще си искат заплатите, другите - безплатна операция. А е крайно време всички да проумеят, че те трябва да са от едната страна на барикадата. Срещу тях - каса, министерство и държава със своите бюджети и затегнати колани. Само заедно болните и техните доктори ще са непреодолима сила пред цъкащата бомба.


Не стигат 500 млн. лв. за здраве

Няма да има достатъчно средства за лечение в болници, за скъпи медикаменти и импланти
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Бомба от близо половин милиард лева недофинансирани дейности е заложена в бюджета на здравната каса за следващата година. За болнична помощ през 2014 г. са предвидени 988 128 000 лв. Това е със 108 млн. лв. по-малко от тази година, при положение че в момента не стигат 150 млн. лв. Освен това вече бяха разблокирани 250 млн. лв. от резерва, които изцяло ще отидат за покриване на разходите на лечебните заведения. „Този бюджет е абсолютно непосилен за нас", призна директорът на НЗОК Румяна Тодорова.

Това на практика означава, че през следващата година болниците ще продължават да трупат дългове от лечението на пациентите. Възможно е дори да се стигне до листа на чакащите за операция или до изнудване на болните да плащат консумативите и лекарствата, предупреждават синдикати, пациентски организации и медици.

Освен за болнично лечение средствата няма да стигнат и за животоспасяваща диализа например. 73 млн. лв. са предвидени в бюджета за следващата година за бъбречно болните, което е по-малко с 2,5 млн. лв. от похарчените досега през 2013 г.

За стави, стентове и всякакви импланти, както и за консумативи, които се ползват по време на операции, са отделени 74 млн. лв. за 2014-а. За покриването им обаче ще са необходими поне 83 млн. лв.

За лекарства на онкоболни-те касата ще похарчи 145 млн. лв., което според предварителните разчети ще е с близо 23 млн. по-малко от 2013 г. Още 15

млн. лв. ще трябват и за включването от 1 януари на новата терапия за лечение на рак на гърдата и кожен меланом за около 150 души. За останалите медикаменти, които НЗОК покрива изцяло или частично, за следващата година са планирани 564 млн. лв., като се очаква да не достигнат близо 27 млн. лв.

„Заради тези стряскащи показатели взехме единодушно решение за спешна среща с премиера Пламен Орешарски, както и със здравния и финансовия министър Таня Андреева и Петър Чобанов", съобщи за „Преса" Иван Димитров, представител на пациентите в Надзорния съвет на касата. Тя трябва да се състои още тази седмица, а ако не се стигне до увеличаване на средствата за здраве, пациентските организации са готови за протести.




Лекарите с ултиматум към управляващите
Жулиета МИТКОВА

Срок до 8 ноември дадоха от Българския лекарски съюз на правителството и на мнозинството в парламента да актуализират бюджета на здравната каса за тази година със 150 млн. лева. Ако това не се случи, медиците заплашват с бунтове, формата на протестите ще бъде определена от съсловната организация, обясни шефът й д-р Цветан Райчинов. Най-вероятно докторите масово да излязат в платен годишен отпуск.

От КНСБ настояват за актуализация на бюджета за 2013 г, така че болниците да си получат всички пари, които са изразходвали за лечението на пациентите. От синдиката предупредиха, че започват стягане на редиците за стачни действия.


Правят гаранционен фонд за лекарствата на онкоболните
Държавата да намери начин да гарантира веднъж завинаги непрекъснатото лечение на онкоболните. За тази гаранция трябва да се направи фонд или осигури друг механизъм. Това заяви за „Монитор" Евгения Адърска - председател на Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и приятели. Предложението на пациентската организация ще бъде внесено в Министерството на здравеопазването и Националната

здравноосигурителна каса до дни.

Според Адърска, ако се направи гаранционен фонд, постъпващите в него средства могат да бъдат от процент от акциза върху алкохола например, от доброволни вноски и от чуждестранни дарители.

Подкрепям идеята, но смятам, че трябва да се търси дългосрочно решение, което да е в полза на всички пациенти, а не само на онкоболните, каза председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев.

Спешна среща с министър-председателя Пламен Орешарски, финансовия министър Петър Чобанов и здравния министър д-р Таня Андреева за бюджет 2014-а, както и за актуализацията на този до края на годината поиска междувременно Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса. Това съобщи представителят на пациентските организации в него Иван Димитров след извънредно заседание на надзорниците. Той беше категоричен, че управляващите трябва да дадат гаранции, че ще има пари за лекарства и лечение не само за пациентите с рак, но и за всички болни в страната. По думите му здравноосигурените болни не бива да доплащат за лечение,каквато идея лансира Българският лекарски съюз.


Лекарският съюз и синдикатите отхвърлиха бюджета на НЗОК за 2014 г.
Напрежението в системата на здравеопазването расте, а властта започва да дава заден за разчетите за догодина
ТАНЯ ПЕТРОВА

Дефицитът в бюджета на НЗОК за тази година и предложеният проектобюджет за 2014-а вдигнаха градуса на напрежение в системата на здравеопазването. Българският лекарски съюз и здравните синдикати към КНСБ се обявиха категорично срещу планираните разходи на касата за догодина и поискаха актуализация на парите за т.г.

Най-спорната част в проектобюджета за 2014 г. е предвиденият излишък от 104.834 млн. лв. Практиката за трупане на излишъци по бюджета на НЗОК бе премахната през 2011 г., когато натрупаните суми бяха прехвърлени във фискалния резерв и впоследствие изразходвани за други цели. Оттогава бюджетът на касата е балансиран и разходите са равни на постъпващите приходи, което на свой ред създаде проблем с невъзможността да се усвоява в рамките на годината евентуално преизпълнение на приходите.

Правителството предлага догодина очакваните по-високи приходи от здравноосигурителните вноски и трансферът от държавата да не се разпределят за допълнителни разходи, а да се планират като излишък. Очакваният ръст на здравноосигурителните приходи са точно толкова, колкото и заложеният излишък. До момента не е обяснено какво цели този излишък. При дебатите около плановете на кабинета за реформи обаче бе изтъкнато, че здравната реформа трябва да се отложи и заради липсата на финансови резерви за реализацията й.

На фона на заложения излишък много от разходите са планирани на по-ниски нива спрямо очакваното изпълнение за тази година. Най-голям е минусът при разходите за болнична помощ, които се планира да бъдат с 440 млн. лв. по-малко спрямо очакваното за т.г. Минус има и при други разходни пера. Този минус съществува традиционно в бюджета и се представя като мярка за дисциплиниране на разходите, като дупката обикновено се компенсира от резерва за непредвидени разходи на касата. За 2013 г. резервът бе 269 млн. лв., като цялата сума бе разпределена за болниците, за догодина се планира резерв от 279 млн. лв. Самите разходи през 2014-а в сравнение с бюджета за т.г. (а не с очакваното му изпълнение) се увеличават незначително - с 8 млн. лв.

И синдикатите, и лекарският съюз не са съгласни с трупането на излишъци в условия на дефицит. Те настояват и за актуализация на бюджет 2013. Заради липсата на средства НЗОК вече обяви, че ще плати на болниците само 80% от изработеното за септември. В отговор от лекарския съюз заплашиха, че болниците ще започнат да искат 20% доплащане от пациентите и ще спрат всички дейности, с изключение на спешните. Готовност за протести обяви и КНСБ. В същото време при подготвен проектобюджет зам.финансовият министър Людмила Петкова започна да дава заден с уговорката, че по бюджета ще се работи още и той ще бъде готов в петък.




Министерствата още мълчат за парите на държавни фирми в банки

Изискваните по наредба данни не се появиха нито в края на юни, нито на септември
Въпреки наближаването на крайния срок за прилагане на новите правила при избор на банки от държавните дружества данни за изпълнението им продължава да няма. До 4 декември по-големите държавни фирми с над 50% държавно участие трябва разпределят парите си в поне 4 банки, за да не нарушават максималните нива на концентрация на ресурс в една финансова институция. Най-големите фирми, при които концентрацията надхвърля максималните нива, обаче още не са обявили търгове. Няма яснота и какви са данните за разпределение на парите на държавните дружества към края на юни и към края на септември.

Новите правила за избор на банки бяха одобрени в мандата на служебния кабинет. Премиерът Орешарски заяви скоро след встъпването си в длъжност, че наредбата остава в сила и няма да бъде отменена. Правилата важат за всички дружества с над 50% държавно участие, включително и лечебните заведения. С тях бяха въведени унифицирани правила за провеждане на банковите търгове. Изисква се договорите да се сключват при получени минимум 5 оферти. За по-големите дружества с балансова стойност на паричните средства над 3 млн. лв. се изисква да се спазват и правила за концентрация, които забраняват нетната експозиция в една банка да надхвърля 25% от общите средства на съответната фирма.

При приемането на правилата бяха обявени и данни за текущата ситуация към края на 31 март. Те онагледиха публичната тайна, че огромна част от депозитите на големите държавни дружества, особено в сферата на енергетиката, са в КТБ. Лимитът за концентрация ще засегне и друга предпочитана банка - ЦКБ.

От март насам нови данни за спазването на прага от 25% не се появиха, въпреки че правилата предвиждат министерствата да се отчитат в Министерството на финансите и на собствените си сайтове на всяко тримесечие. Данни за края на юни няма, не е ясно и доколко такива ще се появят към края на септември. В отговор на питане на "Сега" от икономическото министерство обещаха да предоставят данни в края на октомври, както и информация за предприетите от фирмите мерки по спазване на правилата. От ведомството на Драгомир Стойнев уточниха, че не се налагат промени в договорите за управление на дружествата заради новите правила, защото и в момента в тях е предвидена клауза за задължително изпълнение на новоприети нормативни изисквания. Санкцията при неизпълнение е намаляване на възнаграждението на управителите и членовете на директорски съвети с до 50 на сто за срок до 3 месеца.

В момента на сайта на министерството са публикувани общо 6 обяви за набиране на оферти, но от по-малки дружества. Не е ясно какви мерки са предприети и от държавните фирми в сферата на транспорта. До редакционното приключване на броя от финансовото министерство не отговориха защо няма публикувани данни за юни.
ВОЛЯ

"Като държавен глава съм един от малкото, който е дал конкретни решения, посочил е конкретно трите източника за забогатяване на олигархията в България, а именно - държавните пари и начина, по който те се управляват, обществените поръчки и начина, по който те се правят, и приватизацията. Предложил съм решение за всеки един от тези големи проблеми", коментира вчера президентът Росен Плевнелиев. Той изтъкна въведените правила за диверсификация на парите на държавните фирми в банките като пример за такова решение. "Служебното правителство си навлече гнева на много хора, когато не само предложи, но и вкара в действие правила за държавните пари и тяхната диверсификация - разпределянето им в различни банки, а не само в една", заяви Плевнелиев.




Надзорът на касата отхвърли единодушно бюджет 2014

Лекарският съюз реши да стачкува, ако няма пари за болниците тази година
Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поиска спешна среща с министър-председателя и финансовия министър и единодушно не прие проектобюджета на институцията за следващата година. В надзора има деветима представители, като четирима са от страна на държавата, работодателите и синдикатите са с по двама членове, а пациентите също имат свой представител, съобщиха участници в заседанието.

Основните критики са, че бюджетът е с планиран дефицит от 440 млн. лв., а всъ-щото време правителството е изискало проектът да съдържа 104 млн. лв. излишък. Преди дни управителят д-р Румяна Тодорова обяви, че ще настоява предвиденият излишък да бъде зачеркнат и да бъде включен в разходната част на бюджета. Според източници на „Капитал" членовете на надзорния съвет са поискали да се напише нов вариант на бюджета, като в него се предвидят с 200 - 250 млн. лв. повече. Според сегашния през следващата година НЗОК ще има със 100 млн. лв. повече приходи от 2013 г. и ще получи 2.8 млрд. лв. от здравноосигурителни вноски и плащания от държавата. Лекарски протест през ноември или незабавна актуализация на бюджета на касата за тази година. Това са алтернативите, които извънредният събор на Българския лекарски съюз (БЛС) постави пред финансиращата институция в понеделник. Заради очертаващия се дефицит от около 150 млн. лв. касата обяви, че ще плаща до 80% от изработените пари в болниците, като за повечето клиники този процент е около 50. От своя страна докторите обявиха, че ще искат от пациентите да си доплащат. Медиците дадоха срок на управляващите да вземат решение за актуализация на бюджета през тази година до 8 ноември. Ако това не се случи, лекарите ще протестират, като формата и видът на стачката ще бъдат определени допълнително.




Обаче

Те ти, булка, Спасов дим!
Икономиката ни цъфна и върза, преборихме кризата, битовата престъпност и монополите, начертахме новия петилетен план, решихме проблема със сирийските бежанци и продажбата на българска земя на чужденци и ето, че на дневен ред излезе най-важната задача пред Отечеството - да върнем повсеместното пушене. Мигар то е спирало някога...

Те ти, булка, Спасовден! Червеният депутат Спас Панчев, бившият дисководещ Мартин Захариев и група техни съзаклятници решиха да върнат стария ред в пушенето. Ако навремето бяха ходили по-често на училище, от часовете по история щяха да знаят, че с реваншизъм нито комунизЪма ще върнат, нито текезесетата, нито "Арда" без филтър. Най-много да предизвикат още по-мощен импулс в уличните протести. Защото, повярвайте ми, вкарат ли закона за тютюнопушене в пленарна зала, на улицата ще излязат и сини, и червени, и пембени, и всякакви. Лично аз ще се погрижа за това! Едно хубаво нещо направи управлението на Бойко Борисов и айде да го зачеркнем, а? Но нали знаете, другарки и другари, какво пише на Руски паметник? "НЕ НАМ!"

Не ви ли е срам, неуважаеми законоборци? България е на първо място в света по брой на инфаркти и инсулти на глава от населението! Не ви ли трогва смъртта на стотици хиляди българи с белодробни проблеми? Да бяхте се засрамили барем от скорошната кончина на вашия колега - писателят Николай Петев! Отиде си човекът от белодробен рак и до последно пафкаше цигарите, макар че много добре знаеше какво го чака, мир на праха му!

Господа Спас Панчев и сие, очевидно сте изпушили отвсякъде, но ако има капчица морал в кръвта ви, незабавно декларирайте лобистките си интереси. Всички знаем с какви примамливи обещания броди из парламента глутница алчни ресторантьори, за които печалбата е по-важна от живота и здравето на хората. Опичайте си акъла, да не ви додея народът с нови седенки чак до Видовден!



Ивайло ДИМАНОВ


Лекари искат ваксините да се финансират от министерството, а не от здравните вноски
Общопрактикуващите лекари в България настояха финансирането на ваксините да се върне обратно към Здравното министерство, а не да се осъществява за сметка на здравните вноски. Това става ясно от съобщение на Сдружението на общопрактикуващите лекари, в което се подчертава, че задължението на Здравната каса да купува, съхранява и разпределя задължителните ваксини, е несвойствено и не съответства на Закона за здравното осигуряване. По-целесъобразно би било ако финансите, които касата ще даде за ваксини, бъдат насочени за лечение на здравноосигурените лица, а Здравното министерство покрие задължителната ваксинопрофилактика от държавния бюджет.

Така според общопрактикуващите лекари ще се гарантира ваксиналното покритие и на здравнонеосигурените лица и на бежанците.




Медиците в страната ще започнат протестни действия, ако бюджетът на НЗОК за тази година не бъде актуализиран, съобщиха от Българския лекарски съюз, цитирайки решение на приключилия събор на съсловната организация. Делегатите на събора са изразили недоволството си от предлагания проектобюджет за следващата година, след като са разбрали, че той е планиран с 200 млн. лв. дефицит, а в същото време има предвиден излишък от 104 млн. лева. Лекарите дават срок на управляващите да вземат решение за актуализация на бюджета до 8 ноември, формата и видът на протестите ще бъдат определени допълнително от Националния съвет на съсловната организация.


Неуместно е сравнението между живота преди и сега
Тези дни слушах по Българското национално радио, един господин, който сравняваше 45-годишния социализъм с 23-годишната демокрация (капитализъм). Опиянен от своето остроумие, разказваше как нещастните българи чакали за жилище в панелен блок 5-10 години, а за возилата на социализма - москвич и трабант, 4 -5 години. Днес тези покупки ставали от раз, без чакане и ограничение на една бройка, а колкото пожелае щастливият и свободен българин. Е, не онагледи твърдението си с шестте апартамента на известния втори човек на партия ГЕРБ, но на мен по асоциация ми се натрапи този пример. Слушах го как се прехласва и опиянява от остроумието си и ми хрумна да се включа в играта „Сравнение", пък бел ким я спечеля. Жури сте вие, драги читатели.

Започвам с едно уточнение - социализма ще визираме с понятието „Тогава", демокрацията - „Сега".

ЧАКАНЕ ЗА ЖИЛИЩЕ.

Тогава право на едно жилище, като през периода на чакане семействата живееха във ведомствени жилища при символичен наем. Ако жилището им харесваше, го купуваха, ако не - се включваха в нов строеж. И в двата случая на изплащане, при вноски, съобразени с доходите - без банков заем.

Сега всяко семейство има право да закупи не шест апартамента, като бившия министър на МВР, а цели блокове, без да дава обяснение от къде и как е придобило парите. Закопуването от обикновените граждани става с банков заем с висока лихва, което е непосилно, и при заплахата от изпадане в безработица. Докато не се изплати жилището, то не е на купувача, а на банката. При спиране на изплащането банката отнема жилището и го продава на друг. Хората живеят в стрес.

ЛЕКИ КОЛИ. Тогава хората чакаха с години за нови коли с марката Москвич и Трабант. Тогава най-главната грижа на държавата не бяха колите. Селскостопанска България прерастваше в индустриална с модерно селско стопанство. Полагаха се основите на промишлеността, която нареди България на 27-о място в света. Развиваха се и укрепваха ТКЗС, като най-подходяща форма на комасиране на земята и внедряване на модерна агротехника. Тогава се строеше!

Сега купуваме веднага на старо износени леки коли, които отровиха въздуха, задръстиха улиците и пътищата. Нека този господин помисли и отговори без хумор, ще приеме ли упрека, ако в идното бъдеще хората, използващи електромобили или персонални хеликоптери, се присмиват на примитивните возила на демокрацията. А какво ще отговори на въпроса защо тогава се строеше, а сега се руши построеното? Защо откраднаха всичко, което можеше да се открадне, и наредиха

България на последното място?

ЗДЗРАВЕОПАЗВАНЕ. Тогава беше безплатно и достъпно за всички. Имаше ниски цени на лекарствата. Отношенията между лекар и пациент бяха етични и човешки. Сега отношенията лекар - пациент са унижаващи лекаря и убиващи доверието на пациента. Направленията не стигат за всички. Свободният достъп е недостъпен. Цените на лекарствата не се определят от конкуренция, а се договарят между монополите.

ОБРАЗОВАНИЕ. Тогава беше безплатно и обхващаше всички деца и юноши. Учебните заведения възпитаваха и обучаваха. Таксите за гимназия и университети бяха символични. Сега всичко се заплаща. Учат тези, които имат пари, а който има пари, дори може да си купи образование. Днешните учебни заведения не възпитават, а развращават.

ГОДИШНИ ПОЧИВКИ.

Тогава почивна станция или санаториум на ведомството на море или планина осигуряваше 20 дни за всеки. Заплащаше се минимално: 40-50 лв. Сега богатите почиват в морските и планинските хотели, а за обикновените хора те са недостъпни. Бедните не почиват, те мислят и се борят за насъщния.

ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ

Тогава тенденцията беше към намаляване на възрастта за пенсиониране и трудов стаж при пълна заетост. Сега тя се повишава при многократно по-голямата безработица.

БОНУСИ. Тогава имаше премиални до 1/3 от заплатата, по решение на по-горна инстанция, обвързани с изпълнението на плана. Сега има бонуси, които началниците си определят сами, колкото им трябват. Класически пример - Аферата „Кушлев".

КРАЖБИ. Тогава бяха дребни и кокошарски, имаше страх от закона. Сега всички крадат. „Ние ги хващаме, те ги пускат"... и пак крадат.

УБИЙСТВА. Тогава бяха рядкост и предимно при битови свади. Сега са политически, за ограбване и битови. Хората живеят в стрес и несигурност и посягат сами на живота си.

РУШВЕТИ И ЗЛОУПОТРЕБИ. Тогава имаше само слухове за милионите на Живков, но нищо не се доказа. Сега всеки, който има възможност, взима рушвети, лобират и злоупотребяват с държавни средства. Бившите червени станаха олигарси при демокрацията, а не при социализма.

ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЗЕМЯТА. Тогава законът не позволяваше продажба на чужденци под никакъв предлог. Сега чужденци изкупуват българска земя неограничено за военни бази, проучване на земни богатства и строежи. Купува се българска територия.

ВЪЗПИТАНИЕ НА МЛАДОТО ПОКОЛЕНИЕ. Тогава училището възпитаваше любов към българското, към родното, към националните герои. Имаше уважение към старите хора, сътворили това, което ползваме днес, към символите на държавата, към нашите таланти. Сега се гледа с презрение и хулене на всичко българско и родно, прекланяме се пред американското, чуждото.

Драги читатели, както се уговорихме, понятието „сега" покрива последните 24 години, през които възкръсна капитализмът и се прекръсти на демокрация. Демокрацията беше управлявана от по-малко или повече десни и леви коалиции, но си остана капитализъм, който създаде условия да се проявят най-лошите човешки качества. При управлението на ГЕРБ се застраши националната сигурност на остатъците от България. Разложението започна под лозунга на СДС за „По-малко държава", и завърши при управлението на ГЕРБ, когато няма и по-малко държава. Различен принос имат и медийните управляващи. Това не трогва само онзи г-н, който ме провокира да взема перото. На него горчивите плодове на демокрацията, които народът консумира постоянно, му се услаждат. А сега вие преценете кой спечели играта и кой я загуби.

Димитър Димитров. София


Владимир Тодоров:
Предлагаме въвеждането на спешно здравно досие

То съдържа най-важните медицински показатели и всеки шофьор може да разполага с него
Фани Чоджумова

Владимир Тодоров е председател на Управителния съвет на Българската асоциация на пострадалите при автомобилни катастрофи. Във вторник в парламента се провежда среща на депутатите и експерти, които ще обменят идеи във връзка с новия Закон за движение по пътищата, който Коалиция за България подготвя.

- Господин Тодоров, кои са рационалните моменти в новия Закон за движение по пътищата според вас?

- Ще обменим идеи с поканени експерти в парламента по темата. Нещата са още в много суров вид. Идеята да се напише изцяло нов закон идва от факта, че досега старият е променян през годините петдесет пъти. По-скоро според мен законът, от една страна, трябва да се промени, да се пренапише, но има и много други неща, които остават извън него.

- Какви например?

- Например това, че у нас е много трудно да смениш един пътен знак. Защото процедурата е изключително бюрократична и тромава, а има десетки хиляди пътни знаци, останали отпреди двадесет-тридесет години, които пречат. Ще дам пример. Имало е крайпътен обект на първокласен път. Разрешеното движение там е деветдесет километра. Поради това, че някой преди двадесет години е сложил една скара за кебапчета, но тя не работи от десетилетия вече, този пътен знак е останал. Всъщност целият трафик трябва да намали скоростта на петдесет километра. Това затруднява движението, шофьорите се изнервят, започват изпреварвания. Ние констатирахме, че има десетки такива безумни пътни знаци, но се оказа, че за да бъдат сменени, процедурата е много тромава и много сложна и скъпа. Затова ние призоваваме тази процедура да се промени.

- Знаете ли, че от Съюза на българските автомобилисти предлагат същото?

- Знаем, но това е сложно, защото пътищата трябва да се препроектират, необходимо е да се прави одит за пътна безопасност, трябва инженери и пътни строители да оформят тези документи. Само ще ви дам пример с магистрала „Люлин”, която пуснаха по времето на предходната власт. Около две години по нея се караше с деветдесет километра в час. Сега, едва от няколко месеца, се кара със сто и двадесет, което е нормално за магистрала, но за да сменят знаците от деветдесет на сто и двадесет километра, за осемкилометрова отсечка са платени осемнадесет хиляди лева. Защото някой трябва да направи нов проект, което е харчене на пари на вятъра. Това е единият проблем. Друг проблем е, че у нас загиват хора при пътни инциденти, поради липса на животоспасяваща медицинска информация и поради това, че линейките, не по тяхна вина, но закъсняват много и оказването на първата помощ се бави. Затова ние предлагаме въвеждането на спешно здравно досие. Това е един продукт, който съдържа най-важните медицински показатели и всеки шофьор може да разполага с него. Тази информация се качва на една пластична карта и медицинските екипи в рамките на секунди могат да се информират от коя кръвна група е пациентът, от какво е боледувал и т. н. Там ще са и телефоните на негови близки. Това са проблеми, които са извън Закона за движение по пътищата, но са много важни. Има и още един. Той е свързан със събираемостта на глобите. В момента само петдесет процента от тях се събират.

- Защо е така?

- Затруднява се връчването на наказателни постановления. Затова предлагаме, когато се съставя акт за нарушение, да има шестмесечен срок, в който да се знае, че актът се превръща в наказателно постановление, и то влиза в сила. Оттам нататък държавата да си събира парите по всички възможни начини.

- Какво ще предложите за младите шофьори?

- Това е една любима наша тема. Трябва да се промени възрастта, на която да се управлява лека кола. Предлагаме на седемнадесет години желаещите да имат възможност да шофират, но с определени рестрикции. От седемнадесет до осемнадесет години да имат придружител, който пък да има поне пет години стаж, да им е забранено да шофират нощем, както и да превозват повече от двама души, както и на магистралата да не може да кара с повече от сто или сто и десет километра. Да има един преходен период, в който младите водачи да придобият умения, защото с тридесет и пет часа не се става шофьор.

- Вие предлагате обществено-полезен труд за пътните хулигани. Защо?

- Защото тези хора, които причиняват пътните инциденти, са изключително нагли и те нямат представа до какво води тяхното безразсъдно шофиране. Подобни хора, ако станат санитари в една болница, ако отидат в една травматология, в една хирургия те ще видят наистина болките и страданията на тези, които са пострадали от пътни инциденти. Ще усетят миризмата на кръв и за тях вече няма да бъде абстрактно това безразсъдно поведение, а също така няма да бъдат абстрактни и цифрите, които всеки ден се съобщават – 450 човека, загинали от началото на годината, и 5000 ранени и останали инвалиди. Така че това е една много ефективна мярка и тя между другото работи в някои други страни.

- Бихте ли ги назовали?

- Мога да дам пример със САЩ, където звезди от шоубизнеса, които са заловени да шофират след употреба на алкохол, са осъдени на обществено-полезен труд, който се изразява точно в такива дейности, каквито извършват санитари, като превеждането на деца през пешеходни пътеки и др. Така че подобни практики има по света и в Европа.

- Мислите ли, че ако се повиши с два процента цената на дизела и бензина, това ще бъде достатъчно, за да могат да се покрият щетите, които са нанесени върху пострадалите?

- По отношение на това предложение ние имаме друга идея, тъй като сме много чувствителни на тема „цена на гориво”. Знаете, хората излязоха преди време на протести заради това. Има друг вариант, а именно парите, които се събират от глоби, които влизат в специален фонд, и всяка година там има тридесет-четиридесет-петдесет милиона лева, част от тези средства могат да се използват за подпомагане на пострадалите при катастрофи. А има един много сериозен проблем, който е свързан с купуването на медицински консумативи. Когато стане една катастрофа и има фрактури на пострадалия, трябва да се реагира много бързо и в рамките на един ден семейството да извади четири-пет хиляди лева, за да купи изкуствени стави или пирони. Така че нужда от такова финансиране има и единият вариант е да се мисли за повишаване цената на горивото, което няма да е много удобно, другият вариант е от тези средства от глоби, които така и така влизат в бюджета, една част да отива за медицински консумативи и за подпомагане на пострадали в катастрофи лица.

- Кажете малко повече за това, което предлага шефът на Военномедицинска академия генерал Стоян Тонев?

- То е същото. Това всъщност е негова идея, която ние от асоциацията също подкрепяме и се опитваме да предложим. Идеята е пътните хулигани, нарушителите, да могат да се запознаят с болките и страданията на пострадалите. Наистина има хора, които остават инвалиди за цял живот, има и такива, които губят крайници, има други, които остават парализирани, има трети, които губят зрението си от катастрофи. Това са хиляди, хиляди човешки съдби, които минават в графата „суха статистика”. Ние имаме видеофилми, които пускаме на младите водачи. Тези видеофилми са със специални видеоклипове, които са доста разтърсващи. По този начин трябва да се въздейства на психиката на всички участници в движението, за да може те предварително да бъдат информирани за опасностите.


Робот, асистиращ хирурга, ще оперира рак в Плевен
Буряна Божинова

Свръхмодерен робот „Да Винчи", който асистира на хирурга, ще оперира рак в Плевен от януари. Авангардната система от най-ново поколение ще пристигне в града до 15 декември. Два екипа вече се обучават за работа, каза известният онкохирург проф. Григор Горчев. Освен че асистира на хирурга и подсилва работата му, изкуственият интелект следи за концентрацията на човека не му позволява да се разсейва и за части от секундата. Роботът прецизира и движенията на хирурга, поясни проф. Горчев, който внедри роботизираната хирургия у нас. Той подчерта, че съюзът на двата интелекта -човешкия и изкуствения, дава големи резултати. Пациентите пък ще могат да се приберат вкъщи на 4-ия или 6-ия час след операцията. Така се спестяват пари за скъпия болничен престой, който при традиционната хирургия е 8-9 дни, казаха експерти. Медицинският университет в Плевен пък е спечелил домакинството на Третия международен конгрес по роботизирана хирургия за Югоизточна Европа, обяви ректорът проф. Славчо Томов. Форумът ще се проведе през октомври догодина. Очаква се в него да участват над 250 учени и специалисти от цял свят.




Болен носи здравеопазване

Системата е родена с пороци и ражда ежедневно абсурди
Маргарита Петкова коментира здравната система в България

Болно е здравеопазването в България. Нефелна се роди новата здравна система, която е вече в тийнейджърска възраст, а все още е запъртък. Ударно започвам темата, защото тя всеки ден нанася, удари под кръста на тъй нареченото народонаселение. И голяма част от него вече е в нокдаун. Не помагат консилиуми, не помага включването на нови системи, не помагат операции и ампутации. Я пари за лекарства за раковоболните за пореден път няма, я болница се закрива поради липса на ефективност, я джипито, дето обслужва? села, две паланки и частния си кабинет в града, не е на разположение, я линейката е свършила лимита на горивото, я...Я си гледайте работата! Всички вие, от които зависи животът на средностатистическия българин. От министъра през началниците на НЗОК и председателя на лекарския съюз до семейния доктор, дето не знае за колко семейства точно е поел задължението да се грижи. И за което получава възнаграждението си. Като казах, че нефелна се пръкна здравната ни реформа, го направих, за да избегна по-точния според мен термин -мъртвородена. Не знам по кой модел точно я заченаха, по кой започнаха да я прилагат, по кой продължават да я дундуркат, но тя все не сработва. Не съм лекар, не съм финансист, но съм потърпевш и имам право както на острите диагнози, така и на гнева и болката си. Болка, срещу която лек на този етап няма, пък и не виждам някой да го търси. Не разбирам що за държавническо отношение е урбулешката кампанийност в здравеопазването Свършват медикаменти, явяващи се животоспасяващи, надига се вълна от негодувание, протестират болните и се явяват по тв екрани и вестникарски страници съответните длъжностни лица, чието задължение е подобни неща да не се случват, за да обясняват как ще намерят изход при тази сложна ситуация. А де! Ами нали работата ви е да не се стига до ситуацията. Сбъркана е системата, много сбъркана. Но защо бъркате в раните, в душите, в здравето на хората? Всички трябва да плащаме здравни вноски. Солидарно. Оставям настрана мненията „Аз като се разболея, ще му мисля, няма да плащам за Сульо и Пульо", защото по тая логика и данъците трябва да отпаднат. Отхвърлям и изхвърлянията от рода на „Който не се осигурява здравно, да не може да пътува в чужбина, да не може да си купи кола, телевизор или баничка". Има хора, които не са в състояние да се самоосигуряват. Не говоря за тези, за които си мислите. Когато човек е без работа и няма пари да купи хляб на децата, откъде да вземе за здравни вноски? Последното, което ме вкара в поредния нездравословен бяс, е мнението на лекарския съюз, че ще се наложи да си плащаме едни 20%, ако опрем до услугите на неговите членове. Щото няма пари в здравната каса. А що няма пари? Отишли не по предназначение. Дайте да не се лъжем - така е. Здравната каса се източва от самото й създаване. Вече започвам да си мисля, че това е заложено още при решението за преструктуриране на системата. И оттук нататък подводните камъни, противопехотните мини и всякакви спънки и бабунки в нея са все по-нарочни. Хайде да погледнем истината в очите, а? Казах, че съм в непрекъсната връзка със здравната система и нейните производни. По абсолютно нежелание, но по необратимо стечение на обстоятелствата. Освободена съм от плащането на такса за посещение при личния лекар. Не аз персонално - всички диабетици имат тази привилегия, за сметка на „сладкия" си живот Да, ама не! Първото ми джипи от вратата ме посрещаше с ленивото „Таааааксата...", сочейки съответната кутийка на бюрото си. И аз си давах лептата. Опитвайки се да обясня нещо, което лекарката би трябвало да знае по-добре от мен - че не й дължа такса, че точно за мен и такива като мен, които не ходят от нямане на какво да правят да им мери кръвното, а просто да им напише рецептата за живото-поддържащите лекарства, тя с честни сини очи отговори: „Ами то все диабетици сте при мен, пък аз наем плащам". Подличко се скатах, защото само една цифричка в рецептата да напише грешно, инсулинът ми заминава на кино и трябва тази процедура с чакането пред кабинета и обикалянето по аптеките да се повтори и потрети. Та с тази си слабохарактерност де факто аз също се явявам нарушител Като при ситуацията катаджия - шофьор. И двете страни - даващата и получаващата неправомерно, са виновни. Да не говорим за формирането на потребителската (ужас, каква дума, когато става въпрос за здраве, ама защо да ми прави впечатление, след като здравните заведения са ДКЦ-та!) такса, която е обвързана с размера на минималната работна заплата в страната. Ако нямаш точно приготвени пари, забрави за ресто. Случва се да нямаш 3,10 лв. Даваш 4 или 5. В кутията я има дребни, я не, пък и е неудобно да ровиш за стотинки. Пък и в задълженията на сестрата не влиза да ти връща. Да не е магазинерка, я. Или да? Ами Направете потребителската такса кръгла сума! Сетих се за това поради искане до пациентите вече да заплащат 3,40 лв., въпреки че заплатата ще се вдигне до 340 лв. чак януари догодина. Дребни неща ли ви се виждат тези? Като се натрупат, стават много едри. Не повдигам въпроса за заплатите на лекарите и медицинския персонал. И там нещата са достатъчно страшни и нелепи. Съсловието е в правото си да иска достоен паричен еквивалент за труда, който полага ежедневно в условия под нормалния минимум. Но както винаги покрай сухото гори и суровото. Лошо беше зачената здравната реформа, нефелна е, на системи е българското здравеопазване.


Икономиката събира, наркотиците разделят Реформаторския блок

Личните свободи на гражданите може да скарат десните партии
Колко десни са десните партии? На този въпрос се опитва да отговори институтът за свободен капитализъм „Атлас", като е тествал принципната близост между петте партии, които основаха десния Реформаторски блок - „Движение България на гражданите" (ДБГ), ДСБ, партия „Зелените", Народна партия „Свобода и единство" (НПСД с лидер Корман Исмаилов) и Синьо единство, както и партии извън него * Единна народна партия (ЕНП) и НДСВ. При изследването е приложен модифициран вариант на теста на Нолан (разработен, през 1970 г. за описание на политически възгледи и ориентации). В търсене на причините за фиаското на десните на из^ борите през май 2013 г. институт „Атлас" прави опит да идентифицира политическите възгледи на тези партии, като отправната точка са свободата на пазара и на личността. В периода юли - август 2013 г. изследователският екип се е срещнал с лидерите или представители на националните ръководства на ДСБ, ДБГ, партия „Зелените", НПСД, Синьо единство, ЕНП и НДСВ. Резултатите от общия политически тест показват ясно разделение между партиите. Според общия резултат НДСВ, ЕНП и НПСД са с ясен либерален облик ДБГ се позиционира център - дясно, с консервативен уклон по отношение на личните свободи. „Зелените" са с либерална ориентация за личните свободи и отчетливо социална за икономическите. С допълнителни въпроси в теста изследователите установяват, че някои от партиите се „отместват" вляво, вдясно или се отдалечават помежду си. Това е най-видно с разкъсването на „либералната група" (НПСД, НДСВ и ЕНП), заради силната склонност на НПСД да ограничава икономическите свободи. Такова отместване вляво е характерно за всички партии с изключение на ЕНП и се дължи на фаворизирането на различни видове държавни субсидии в партийните документи. Например НДСВ са готови да подпомагат с държавни средства научните и ноухау разработки за сметка на земеделските субсидии, докато НПСД декларира желание земеделските субсидии да бъдат запазени. При отчитането на корекциите в резултатите партиите в „либералната група" видимо се отдалечават помежду си, но се засилва близостта между НДСВ и ЕНП. Забелязва се и сближаване между „Зелените" и НПСД, основна причина за KoeTOv освен твърдата защита на личните свободи е силното отместване на НПСД вляво поради готовността на партията да ограничава икономическата свобода. Друг резултат е абсолютната самотност на ДБГ в Реформаторския блок по темата за личните свободи. ДБГ единствени настояват за ограничени регулации в областта на медиите и съдържанието в интернет, предимно от морални съображения. Останалите партии не са толкова ре~ стриктивни. Изследването констатира пълна разнопосочност в позициите на партиите за личните свободи. Те са единодушни единствено по нуждата от свободно движение на хора и от запазване на партийната автономия при гласуванията в Европарламента. Въпроси като правото за притежание на наркотици и свободното съжителство без ограничение по пол предизвикват поляризация, която граничи с обърканост. Почти пълна е несъвместимостта между ДБГ и „Зелените" в този контекст. Партиите имат значителни сходства в икономическите позиции. Всички са за ограничаване на преразпределителна роля на държавния бюджет, за държавно подпомагане на научните и ноу-хау разработки, за премахване задължителната роля на някои професионални гилдии, за реформиране на пенсионната система в посока към по-голямо частно участие, за демонополизация на здравната каса. Прави впечатление, че единствено ЕНП и НПСД виждат силната регулация и държавен контрол като основна причина за корупция.

• При направения тест ясно се откроиха различията между анкетираните партии по отделни политики въпреки общия им десен характер. Основните проблеми са свързани с отношението им към личната свобода. Различията тук може да се превърнат в основен проблем при бъдеща по-тясна- интеграция между цартлите, смятат от „Атлас"! Според тях печелившата политика на сближаване би трябвало да стъпва на основните икономически принципи -ограничено и стегнато бюджетно преразпределяне, пенсионна реформа.

• Реформаторският блок може да се изгради успешно като единен политически субект на базата на пропазарни икономически принципи. Огласените от блока незабавни икономически мерки очертават тенденция за подкрепа на регулации и подпомагане на бизнеси от страна на държавата, което е отстъпление от принципите на свободния пазар.


Лекари плашат с протести заради бюджета на НЗОК
Аида Ованес

Лекарите ще започнат протести, ако бюджетът на НЗОК не бъде актуализиран, съобщиха от БЛС след 58-ия събор на съсловната организация. По отношение на проектобюджета за 2014 г. медиците дадоха срок на управляващите да вземат решение за актуализация до 8 ноември. Формата и видът на протестите ще бъдат определени допълнително от Националния съвет на съсловната организация, пише в съобщение на БЛС. Ръководствата на КНСБ и на Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) съобщиха, че категорично не подкрепят проекта за бюджет на НЗОК за 2014 г. Той е дори по-лош от бюджета за 2013 г. Никъде не се отчита фактът, че се очаква дефицит от около 150 млн. лв. за 2013 г., е коментарът на синдикалните организации. "За КНСБ и ФСЗ е неприемливо да се планира дефицит на здравноосигурителните плащания в размер на 440 658 хил. лв. спрямо изразходваните средства през 2013 г., а в същото време да се приема излишък по бюджета на НЗОК за 2014 г. на обща сума 104 834 хил. лв.", заявяват от синдиката. Ръководството на ФСЗ призовава бюджетът на НЗОК за 2013 г. да бъде актуализиран за 100% разплащане на извършената дейност на лечебните заведения за болнична помощ. КНСБ и ФСЗ-КНСБ започват допитване до структурите си за готовност за организиране и провеждане на протестни действия, както и консултации за съвместни действия с професионално-съсловните организации. След тричасово заседание на Надзорния съвет на НЗОК вчера зам.-министърът на финансите Людмила Петкова, която е негов председател, заяви, че проектът за бюджет на НЗОК за 2014 г. все още не е готов и би трябвало да се изработи до петък. Искаме среща с премиера и с министрите на здравеопазването и на финансите, за да се реши какво ще се прави, заяви Иван Димитров, представител на пациентските организации в Надзорния съвет.




Личните лекари искат имунизациите да се върнат в МЗ
Аида Ованес

Ваксинопрофилактиката е ключов елемент от системата на общественото здравеопазване и съгласно Закона за здравето обхваща всички български граждани независимо от техния осигурителен статус, пишат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари до премиера, министрите на здравеопазването и на финансите, председателя на парламентарната комисия по здравеопазване и управителя на НЗОК. От сдружението са на мнение, че е по-целесъобразно парите, отделяни за закупуване на ваксини, да бъдат насочени за диагностика и лечение на здравноосигурените лица, а МЗ да осигури чрез държавния бюджет задължителната ваксинопрофилактика. Съгласно Закона за здравето, имунопрофилактиката е грижа на държавата и Министерството на здравеопазването, припомнят личните лекари. Те настояват да бъде възстановен действалият преди промяната ред на планиране на количества, закупуване на ваксини и доставката им до изпълнителите на медицинска помощ, при който това е ангажимент на МЗ и регионалните здравни инспекции. Това би гарантирало ваксинално покритие и на неосигурените лица и бежанците, убедени са от сдружението. От началото на 2013 г. НЗОК е задължена да закупува, съхранява и разпределя задължителните ваксини съгласно имунизационния календар на България. Това е несвойствена за НЗОК и несъответстваща на Закона за здравното осигуряване дейност, категорични са личните лекари.




Пращат доктори в Ковачевци
Спешен медицински пункт да се разкрие на територията на Детския екологичен комплекс в село Ковачевци, където са настанени имигранти, очакващи статут на бежанци. Това е поискал областният управител на Перник Михаил Михайлов. В нощта срещу понеделник един от настанените е бил с апендицитна криза, а сред останалите имало и бременна жена. За да се избегнат изненади, е нужно да има медицинско обслужване на място, смята пернишкият губернатор. Слуховете за огнище на краста са силно преувеличени. Установен е само един случай, но човекът бил изолиран още в София. Броят на настанените в комплекса е 261. Само 90 от тях са сирийци. Над 100 са настанените с произход Афганистан. Очаква се комплексът да се обяви за селище от затворен тип и да се назначат двама коменданти.

Руми БОРИСОВА


Бирник продава рентген на болница
Единственият рентгенов апарат на общинската болница в Котел е обявен за продан от съдебен изпълнител, научи "Стандарт". Вече е насрочен и търг за продажбата му. От другото лечебно заведение - болницата за рехабилитация в Котел, потвърдиха новината. Колегите на практика не работят, а болницата се ликвидира. Има само едно отделение, което минава към областната болница в Сливен, това е вътрешното, обясниха лекари. Лечебницата имала няколко стотин хиляди лева задължения. "Стандарт" научи, че апаратът е доста стар и според специалисти трудно ще бъде продаден. За търгуването на такъв вид техника в Европейския съюз има много строги изисквания, категорични са рентгенолози от Сливен.

Георги Мангинов


Лекарите излизат на улицата до 3 седмици
Нова зима с лекарски протести чука на вратата ни. Още три седмици дадоха медиците на управляващите, за да решат дали ще актуализират бюджета на здравната каса за тази година със 150 млн. лв. Ако това не стане до 8 ноември, докторите излизат на протести. Формата им ще се уточни допълнително, казаха от Българския лекарски съюз. "Няма как да не подкрепим лекарите в това справедливо искане, ако се стигне до протести, заставаме зад тях", заяви Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Причината за масовото недоволство на лекари и болни, както и за ескалирането на напрежението е огромното недофинансиране в сектора. Със 150 млн. лв. на червено е здравната каса за тази година. Ако бюджетът на касата не се актуализира, клиниките ще получат едва по 50% от разходите си за октомври и ноември. Това означава, че те ще остават без пари, точно за празниците около Коледа и Нова година. С подобно финансиране не са съгласни и от здравната каса. Надзорният съвет на фонда още миналата седмица взе решение за актуализиране на бюджета й,но подобен проект не е на дневен ред в парламента.

Мария Чипилева


Замразяват годините за пенсиониране

От 1 юли таванът на парите за старини става 840 лв.
Замразяват започналото преди две години вдигане на необходимия стаж и възраст за пенсиониране. Това обаче ще важи само за масовата категория труд - трета. За работещите при тежки условия - първа и втора категория, ще продължи вдигането на стажа и пенсионната възраст с 4 месеца. Това пише в проекта на бюджет на НОИ, който беше приет от надзорния съвет на ведомството. През 2014 г. жените при първа категория труд ще се пенсионират на 48 години, а мъжете - на 53 г. За втора категория възрастта за пенсиониране на жените става 53 години, а за мъжете - 58 години. Увеличението на тавана на пенсиите от 770 лв. на 840 лв. ще стане не от 1 януари, а от 1 юли 2014 г. Така вдигането на максималната пенсия става 6 месеца след увеличението на максималния осигурителен доход, от който зависи. От 1 януари най-високото възнаграждение, върху което се плащат вноски за пенсия и здраве, става 2400 лв. при сегашни 2200 лв. За първи път средната пенсия в България ще премине границата от 300 лв. и ще стане 307 лв., каза социалният министър Хасан Адемов. Заради вдигането на пенсиите с швейцарското правило от средата на 2014 г., новия таван на пенсиите и вдигането на минималната пенсия от 150 на 154,50 лв., през 2014 г. парите за старост ще се увеличат с 400 млн. лв. до 8,1 млрд. лв., което е 10% от БВП. Дефицитът в НОИ обаче ще остане 1,9 млрд. лв. като ще бъде покрит с при от държавния бюджет. Сметките на НОИ са правени, без да се отчете намерението на БСП да премахне възрастта за пенсиониране при военните и възможността за по-ранно пенсиониране с до 2 години за масовата трета категория труд. Това би довело до ръст в разходите за пенсии съответно с 2,7 млн. лв. за 800 военни и 35 млн. лв. за ранно пенсиониране. Синдикатите не подкрепиха бюджета на НОИ заради замразеното вече четвърта година най-ниско обезпечение за безработица от 7,20 лв. на ден. Работодателите са гласували бюджета на НОИ, но без разпоредбите за вдигане средно с 2,6% на минималните осигурителни доходи и осигурителния таван от 2400 лв. Бизнесът се обяви и против предложената от социалния министър Хасан Адемов формула за вдигане на минималната заплата. Работодателските организации не приемат идеята най-ниското месечно възнаграждение да е между 35% и 55% от средното за страната. Адемов предлага и минималната заплата да се индексира всяка година с размера на инфлацията.

Мила Кисьова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница