22 януари 2014 г. Тема: здравеопазване



Дата28.10.2018
Размер325.01 Kb.
#102626
22 януари 2014 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Епидемия за 2 млн. българи до дни

Задава се грипна ваканция за учениците в още 5 области
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Очаква се до края на седмицата грипна епидемия да бъде обявена в още пет области - Враца, Монтана, Русе, Стара Загора и Ямбол. Там живеят 1,3 млн. души.

В петък първи мярката въведе Бургас, а в понеделник - и Софийско (виж таблицата вдясно), където живеят още близо 700 000 души. В тези региони е обявена грипна ваканция за учениците и в детските градини. Спират се плановите операции, детските и женските консултации, както и свижда-нията в болниците, съобщи за „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен •здравен инспектор.

Още в петък учениците в Бургас научиха, че до сряда (22 януари) включително няма да учат. Това докара грижи на родителите, защото бързо трябваше да организират коя баба, леля или гледачка да надзирава малчуганите в трите работни дни от седмицата. Грипната ваканция за учениците в 103-те училища в Софийско започна в понеделник и ще продължи до идния понеделник включително. „Според нормативната уредба учебният процес се прекъсва, ако повече от 30% от децата отсъстват поради заболяване", припомниха от образователното министерство.

„Най-засегнатите от грипа са децата и учениците", добави д-р Кунчев. Изводът е на базата на данните на Националния център по заразни и паразитни болести. Например във Врачанско повалените деца на легло на възраст до 4 годинки са 1275 на всеки 10 000 души, докато средната заболеваемост в областта е 242-ма на десет хиляди. В Монтанско кихащите и кашлящите деца до 4 г. са 804 на всеки 10 000, докато при тези между 5 и 14 г. те са 532 на десет хиляди. Не по-различна е картината в други области. Изключение прави само Търговищко, където за поредна година болните се „броя на пръстите"- те са едва 5 на 10 000. Грешка няма, така бе и през миналата зима. Хората там залагат на ваксините, като масово се имунизират цели работни колективи, други наблягат на витамините и имуностимулаторите, а трети - на главите чесън.

„Прави впечатление, че до последните дни 99% от изследваните болни са повалени от грипния вирус AH1N1 „Калифорния", популярен като свински грип.

Едва от скоро регистрираме случаи и на типа „Виктория", от вида В почти няма разболели се", каза още главният държавен здравен инспектор. Необичайното, което отчитат в практиката си лекарите, са вируси с упорита и лаеща кашлица в продължение на 2-3 седмици, особено при децата, но и допълнителна атака от чревни оплаквания.


Забранителни текстове разбуниха лекари
Да се създадат правила и закони, които забраняват на властимащите медици след напускане на началнически места в Министерството на здравеопазването (МЗ) да създават поредните частни болници. Такъв текст е обсъждан в МЗ, преди ведомството да предложи на правителството пакет от мерки, които да подобрят контрола в системата.

Те представляват „разрешително" за харченето на излишъка на НЗОК от 94 млн. лв. т.г. Това съобщиха за „Труд" лекари, сдобили се с черновата на мерките на МЗ.

Както „Труд" писа, премиерът Пламен Орешарски е върнал за пренаписване доста от мерките. Именно затова отпада и текстът, забраняващ на бивши шефове в МЗ да поемат частни болници. Юристи припомниха вчера, че такъв забранителен текст вече има в закона за конфликт на интереси с период на действие от 1 г., отнасящ се за служителите на изпълнителната, законодателната и на съдебната власт. Друг е въпросът дали се спазва.

„Подходът на авторите на законодателни инициативи според мен като председател на Националното сдружение на частните болници би следвало да бъде проактивен и превантивен, а не реактивен, какъвто е посоченият в замисъла на този текст", каза д-р Явор Дренски, директор на болница „Токуда".

Междувременно на Бабинден вчера здравният министър д-р Таня Андреева съобщи, че нейна мечта и цел е в многопрофилните болници да се създадат кабинети по репродуктивна медицина по модел от едно време.


Трупане на закони
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Бивши шефове в здравното министерство да нямат право да стават ръководители на частни болници. Такъв текст не е одобрен от кабинета, но така или иначе е бил обсъждан в министерството.

Факт е, че доста началници на дирекции в МЗ - уволнени или пенсионирани, отдавна работят в частни лечебни заведения. Както и бивши директори на здравни каси. Друг е въпросът дали са наети заради мениджърски качества, или и за да посочват вратички в закона, за да се заобиколи това или онова изискване.

Обсъждането на допълнителни рестрикции обаче е напълно излишно. Законът за конфликт на интереси вече е Въвел точно такава забрана. И тя важи за ексшефове от абсолютно всички власти. Още повече че законодателят е предвидил всеки гражданин да може да подава сигнал при подобен конфликт. Но колкото всички си плащат здравните вноски или отиват на задължителна профилактика, толкова и този закон се спазва.




Заради грипа

Троен скок на пневмониите

Обявяват епидемия в половин България
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Тройно увеличение на болни с пневмония отчитат личните лекари и болниците в цялата страна. В 90% от случаите става дума за усложнение след прекаран грип, обясни за „Преса" доц. Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни болести във ВМА. Според него рязко увеличение на болните от пневмония има сред младите, което потвърждава, че в страната върлува свински грип.

„При нас лекуваме няколко пациенти, които са в много тежко състояние и с дихателна недостатъчност. Вътрешните отделения в почти всички лечебни заведения са препълнени, а в страната вече има смъртни случаи, и то на хора под 45 години", подчерта доц. Костов. Същото потвърдиха и от Инфекциозна болница, „Токуда", и от „Св. Анна", където всеки ден приемат пациенти с пневмония.

Доц. Костов посъветва джипитата да имат предвид, че може да става дума за стафилококови пневмонии, които са най-опасните. Много по-чести обаче са стрептококовите инфекции, които се лекуват и в домашни условия. „Ако температурата не спада повече от пет дни, а кашлицата е придружена от зеленикави храчки и болки в гърдите, непременно се консултирайте със специалист по белодробни болести", категоричен е доц. Костов.

Днес или утре специалистите ще решават дали да обявят епидемия в половината области на страната. В момента средната заболеваемост е 168 на 10 000 души, но има райони, в

които епидемичните стойности от 200 заразени на 10 000 души население отдавна са прехвърлени. Най-много са болните в София-област, където всеки 318 на 10 000 души са с грип и епидемията там е в сила от днес. Учениците са в грипна ваканция до края на седмицата, свижданията в болниците са забранени, плановите операции бяха спрени, а женските и детските консултации - затворени. Висока е заболеваемостта и в Монтана, Ямбол, Бургас, Русе, Стара Загора, София, Сливен и Благоевград.

Свинският грип е повалил най-много бебета и деца до 14 години. Другата рискова група са младите хора в активна възраст. По-малко са заразените над 65 години, но при тях болестта протича по-тежко, а усложненията са по-чести.


Между редовете

Болен здрав носи
Мария КОСТОВА

Беден човек - жив дявол, са казали хората. Гладен не се стои и щом предприятието им закъса и не може да плаща заплати, работниците веднага му намират колая. Просто излизат в болнични, за да си гарантират сигурен, макар и по-скромен доход (вит стр. 11).

А на Националния осигурителен институт не му остава нищо друго, освен да отчита, че кризата „разболява" персонала.

През 2013 г. анализите сочат, че разходите за болнични растат сериозно над планираните.

Предвидливо в бюджета за 2014 г. средствата по това перо са завишени. Само времето обаче ще покаже дали и те ще бъдат достатъчни.

А иначе отпускът по болест е мехлем за различни рани.

Справка - „епидемиите" в определени райони на страната по гроздобер, черешобер и прочие по-доходоносни дейности.


НОИ отчита ръст на болничните
Сериозно увеличение на разходите за болнични отчита Националният осигурителен институт (НОИ). Анализът на изпълнението на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2013 г. показва преразход спрямо плана по това перо.

Предвидените за м.г. средства за изплащане на обезщетения за временна неработоспособност са 290,4 млн. лв. По предварителен отчет към декември 2013 г. са изразходвани 329,6 млн. лв., което е с 13,5%, или 39,2 млн. лв. повече спрямо планираното, казаха за „Преса" от НОИ.

Причините за увеличението са различни и те действат комплексно, смята управителят на института Бисер Петков. Сред тях са повишена заболеваемост, ръст на доходите и затрудненията на предприятия с изплащането на заплати. Това принуждавало работниците да излизат в отпуск по болест, за да си гарантират сигурен доход.

През 2012 г. НОИ отчете нарастване с 9,8% (25,24 млн. лв.) на харчовете за болнични спрямо 2011 г. Тогава бяха изплатени 281,65 млн. лв. Това надхвърли плана от 260,16 млн. лв. с 8,3% и преразходът беше 21,49 млн. лв.

Институтът плаща болничните от четвъртия ден в размер на 80% от осигурителния доход. Първите три дни са за сметка на работодателите. До 2010 г. бизнесът поемаше първия ден на болничния в пълния му размер, а от втория НОИ плащаше 80% от възнаграждението. Промяната в режима беше въведена като антикризисна мярка срещу злоупотребите. Мярката обаче даде резултат само временно -до 2011 г.


Демографското бъдеще на България
Мигрантите (изключвам бежанците!) търсят по-добри условия, качествено образование, социална сигурност, квалифицирана и добре платена работа. Неща, които България по никакъв начин не може да им предложи.
Доц.Георги БЪРДАРОВ*

Най-сетне демографската ситуация в България навлезе трайно в публичното пространство. А за мен като специалист демографската криза е най-сериозният проблем на страната ни. По-сериозен и от икономическата криза, и от политическото разделение, защото е с отложен ефект и тепърва ще. усещаме нейните последствия.

България е единствената държава в света, която в продължение на 23 години поддържа стабилен отрицателен естествен прираст. България е единствената страна в света, която

23 години е неизменно в тройката на държавите с най-висок отрицателен естествен прираст. Днес намалението на населението ни спрямо 1989 г. е с почти 2 милиона. И продължаваме всяка година да намаляваме с 50 до 55 хиляди души, а на час да се топим със 7 души.

Всъщност обаче няма никакво значение дали ще бъдем 9, 5 или 3 милиона. Това, което стои като процеси зад тези данни, е плашещото. А именно промяната в структурите на населението и териториалният демографски дисбаланс. Когато се споменават структурите, популистки винаги се набляга на етническата, но аз ще обърна внимание на изключително тревожните тенденции в две други структури - възрастова и образователна. България е държавата с най-ниска средна продължителност на живота в ЕС, но с най-висок дял застаряващо население. Абсолютно съм убеден, че няма общество, което може да издържи на такъв демографски натиск, породен от диспропорцията в съотношението активно-пенсионно население. Най-показателен в това отношение е коефициентът на демографско заместване, който показва на 100 излизащи в пенсионна възраст за съответната година колко влизат в активна. През 2001 г. съотношението у нас е на 100 излизащи в пенсионна възраст са ги замествали 124 (тоест прогресивен), през 2008 г. вече е 100 на 91, а през 2011 г. 100 на 70 и продължава да пада. Има области като Видин и Габрово, където през 2011 г. 100 излизащи в пенсионна възраст са замествани съответно от 49 и 48 влизащи в активна, тоест 2 към 1!

Не по-малко притеснителна е и промяната в образователната сфера. И не е най-важното дали изнесеното наскоро от проф. Константинов число от 900 000 неграмотни българи е точна, факт е, че в българското образование цари хаос. факт е, че училището е арена на насилие, факт е много ниският социален престиж на учителската професия поради унизителното заплащане, факт е колко много изостава висшето образование от всякакви европейски и световни стандарти. Залага се на количество, но не и на качество, материално-техническата база е силно остаряла, програмите не са съобразени със съвременната действителност, а всичко това отблъсква много млади и кадърни българи от нея. Все още никъде не се изнасят данни колко от тях заминават да учат висше образование навън или поне магистърска степен, а това са младежи, в чието обучение дълги години е инвестирала държавата и когато те трябва да се реализират в нея и да работят за нея, емигрират. Така държавата губи двойно - губи квалифицирани хора, губи и финансови средства. Разбира се, тук е актуален въпросът доколко тази ситуация бе предизвикана умишлено. Защото публична тайна в България е, че много по-лесно се управлява и манипулира възрастно, бедно, болно, неграмотно и маргинализирано население. Докато младото, активно и интелигентно изисква и съответния кадърен и интелигентен политически елит, с който България не разполага.

Териториалният демографски дисбаланс също е толкова тревожен. Населението, особено активната част от него, е концентрирано по осите София-Бургас/ Варна и София-Кулата, с няколко разпръснати ареали, където е ситуирана мюсюлманската общност. Огромни части от Северозападна, Централна северна и Североизточна България, както и от среднопланинския пояс на Стара планина, Странджа и Краището са обезлюдени. Наскоро бе обявена идеята за стратегия за възстановяване на Северозападна България. Не знам съставителите дали си дават сметка каква означава това! И дали някой е посетил тези области, за да види броеницата от обезлюдени села. Пустеещите земи, рушащите се къщи, пълното отчаяние, разбитите пътища и гладните псета, които обикалят буренясалите, изоставени гробища. Как икономически ще се възстановява територия без хора! Териториалният демографски дисбаланс тепърва ще има много отрицателни последствия и за икономиката, и за социалната сфера.

Преди година в първата си монография „Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в ЕС" изказах тезата, че в умерените ширини поради най-благоприятните за живот и стопанска дейност условия никога не се е допускал дълготраен демографски вакуум. Такъв, какъвто се оформя сега в България. Там прогнозирах и презаселване на България с имигранти от конфликтни зони на Северна Африка и Западна Азия, а в бъдеще и от климатични мигранти от тези точки. За хипотезата си получих много критики. Аз обаче никъде не определям, че това е хубаво, но като учен трябва да представя реалната картина. И тя е такава. Днес се прокрадват някои несъстоятелни тези за възстановяване на демографския баланс в страната, които показват непознаване на ситуацията. Едната е, че може да се привлекат огромни маси етнически българи от Бесарабия (Молдова и Украйна) и Македония. Първо колко огромни са тези огромни маси? Второ някой изследвал ли е техните миграционни нагласи?

И най-важното - с какво ще ги привлечем

С гол патриотизъм? Мигрантите (изключвам бежанците!) търсят по-добри условия, качествено образование, социална сигурност, квалифицирана и добре платена работа. Неща, които България по никакъв начин не може да им предложи. Та ние не можем да задържим нашето си младо население, какво остава да привличаме друго!

Втората несъстоятелна теза е вярата, че като се подобрят социално-икономическите условия, ще се регулира и демографската ситуация. Не вярвам да има разумен човек, който да очаква в обозримо бъдеще драстично подобряване на условията на живот в България или поне тяхното нормализиране. МФВ прогнозира, че през 2050 г. българите ще достигнат до 60% от стандарта на развитите дъхави в ЕС.

Но дори и да допуснем рязко подобрение на условията за живот, това в никакъв случай не означава автоматично вдигане на раждаемостта. Пропуска се фактът, че тепърва в активна възраст ще навлиза населението, раждано през най-голямата демографска стагнация 1997-2002 г., т.е. в близките години ще се редуцира, и то сериозно, детеродният контингент. А и България е част от демографските тенденции на развития свят, в който раждаемостта устойчиво намалява, вдига се средната продължителност на живота и обществата застаряват. Няма европейска държава с коефициент на детност над 2. Масово са между 1,4 и 1,7. А по прогнозни данни Италия съвсем скоро ще стане първата в света, в която на една семейна двойка ще се пада под едно дете. При една от най-застарелите нации - испанската, средната продължителност на живота само за век се е покачила почти тройно: от 34,8 г. в началото на XX на 81,2 г. в началото на XXI в. Игнорирайки ксенофобията и псевдонационализма, тези държави „си набавят" млади хора и поддържат демографския баланс само чрез имиграция. И това е обективна реалност, породена от съвременните демографски и икономически тенденции. Само за половин век процентът на бялата раса в световното население е намалял от 28 на 16,5% и прогнозата за 2050 г. е, че ще стигне 11% за сметка на увеличаването на монголо-идната и негроидната раса. Във всички европейски държави тече интензивна промяна на етническия и расовия състав на населението. И това не става чрез конфликт или насилие, а чрез демографските процеси. Без да го определяме като добро или лошо, това е бъдещето в глобалния свят.



*Доц. Георги Бърдаров е роден на 6 април 1973 г. в София. Доктор по география на населението и селищата от 2007 г., доцент от 2012 г. Специалист и преподавател по етнокултурни конфликти в Евросъюза в СУ. Автор на книгата „Емиграция, конфликти и трансформация на идентичности в ЕС".


Рецептите ни важат и в Европа

Търсим си хапчетата в чужбина по активното вещество, не по марката
Нашите рецепти ще важат без проблеми в европейските държави, а техните у нас. Това предвижда проект за промени в Наредба 4 на здравното ведомство, които се правят в отговор на европейски изисквания. От новата възможност ще може да се възползва всеки, който отива в друга страна на лечение, в командировка или на почивка, ако му се налага. Това съобщи в ефира на Дарик радио главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова. По традиция тя "подари" новина на рождения ден на частната медия, докато изчете емисията в 11,30 часа.

Досега много често пациентите не успяваха да си купят лекарство в друга страна с наша рецепта. Причината е, че форматът ни се различава от този в останалите страни, обясни Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Заради това местните фармацевти пращали българите отново на преглед при лекар за тяхна рецепта. Занапред обаче подобни проблеми няма да има, тъй като и нашите рецепти ще важат без проблем в ЕС. За да може да си купим медикаменти от друга страна, лекарите ни ще пишат в рецептите не търговската марка на лекарството, а международното име на веществото, от което е направено (INN), предвижда проектът на МЗ. Така дори точно същото лекарство да не се продава в другата държава, то там ще има негов аналог. С търговска марка в рецептите ще се дават само специфични медикаменти, каквито са биологичните продукти, предвижда още проектът на МЗ. Рецептите ще могат да се изписват дори за лекарства, които плаща касата. Също така докторите ще могат да ни дават и рецепти за медицински изделия, които да си купим от чужбина. Нашите фармацевти пък ще могат да изпълняват рецепти, издадени от доктори в други страни.



Мария Чипилева


Частни фондове могат да плащат скъпите лекарства и терапии

Всички искат здравна реформа, но тя ще боли
През тази година ще въведем електронни карта и рецепта, казва д-р Нигяр Джафер
През миналата седмица правителството прие кратксрочни мерки за промени в здравната система. Каквo предвиждат те? И какви са плановете на управляващите за развитие на сектора през 2014-а? "Стандарт" потърси отговорите при д-р Нигяр Джафер, депутат от ДПС и председател на парламентарната комсиия по здравеопазване.
- Д-р Джафер, каква е равносметката в здравеопазването след 6 месеца управление, стабилизира ли се системата?

- От началото на това управление на дневен ред бяха поставени много болезнени проблеми, натрупани с години, а не през последните 6 или 12 месеца. Прави чест на правителството, че ги постави такива, каквито са, и прави опит да потърси решение за тях. Мерките за преодоляването им обаче бяха толкова бързо представени, че те изненадаха част от обществото. Но трябва ясно да си даваме сметка, че ако пациенти и лекари не харесват системата и искат промяната й, трябва да сме готови на болезнени стъпки. Ключовата дума за мен в здравеопазването през тази година трябва да бъде "реформа". Разбирам реакцията на пациентските организации, отношението на съсловните, разбирам реакцията на част от институциите, които трябва да предприемат промени, но хайде веднъж да се обединим около това, че са нужни. През миналата година беше направен опит да се променят нещата с два важни документа - Националната здравна стратегия и Концепцията за спешна помощ. Все още липсват промени в здравноосигурителния модел, но в здравната стратегия ясно е казано, че ще се върви към корекцията му. Бих отчела като успех, ако в края на тази година приемем нов модел. Но много важно е въвеждането и на нова Национална здравна карта.

- Какъв ще е здравноосигурителният модел - надграждащ или демонополизация на касата?

- В момента, в който имаме яснота, ще го обявим, надявам се да няма много изненадани. Моделът трябва да бъде широко обсъден от експерти, институциите, съсловните организации, а нашата задача е да го облечем в законодателна форма.

- Каква ще бъде Националната здравна карта, с какви функции?

- Екипът на Министерство на здравеопазването (МЗ) каза, че тя ще почива на принципа на осигуряване на равномерен достъп до лечение на населението и на принципа на минимален брой легла по региони. Това означава, че там, където има недостиг от лечебни заведения до този минимален брой, ще се дава разрешение за функционирането на нови. Там, където броят е над нужния, ще трябва да се върви към рестрикции. Много важно е, че в мерките се предвижда оттук нататък разрешения за изграждане на болници да се дават след одобрение на ниво инвестиционни намерения.

- Въвеждането на един вид селективно договаряне с НЗОК също беше част от мерките, на какви принципи ще се случва това?

- Няма как само здравната каса (НЗОК) да поставя критерии, те трябва да бъдат изработени и определени от МЗ. Министерството е органът, който трябва да формира здравната политика, да одобрява медицински стандарти, да издава разрешения за нови лечебни заведения. НЗОК само трябва да прилага тези мерки, защото е платец на услугите. Съвсем ясно е, че лечебно заведение, която не е съгласувало създаването си с МЗ, което не отговаря на определените медицински стандарти, на определените правила за добра медицинска практика, което не разполага със специалисти, което не е коректно в отношенията си с пациентите, ще има по-малък шанс да сключи договор с НЗОК. Това е принципът, защото иначе се обезсмисля значението на здравната карта.

- Как ще стане това - касата да сключва договор само с болници, които не подбират леки пациенти?

- Много е лесно - когато се види патологията на определени частни болници, най-често специализирани, ако там няма пациенти в тежко състояние, ако няма пациенти, приети по спешност или са малко, има какво да се свърши от контрольорите. Ако се установи, че има такива болници, това ще е индикатор НЗОК да не сключва договор с тях. Проблемът е, че контрольорите в НЗОК са недостатъчно и затова се предвиждат мерки за съвместни проверки със съсловните организации и служителите на РЗИ.

- В мерките са заложени и някои рестриктивни промени за лекарствата - срок от 2 г. за включване на нова диагноза, за чиито медикаменти да плаща НЗОК, това ли е начинът за контрол на публичните разходи?

- Това са мерки, предложени от НЗОК, разбирам техните усилия да ограничат включването по всяко време на диагнози, това е едно и от исканията на Българския лекарски съюз (БЛС). Там върви сериозен разговор на темата дали е редно касата да дава голям процент от своите средства за лекарства. Има страни, в които този въпрос е решен много категорично - има национални програми, по които се изплащат скъпите лекарства за определени диагнози или групи терапии, както и медицински изделия, които се заплащат от допълнителни фондове, а не от основния. Ето възможност за развитие на допълнителни стълбове в здравното осигуряване. В момента ние сме в парадоксалната ситуация да имаме един фонд, който товарим с все повече и повече задължения и очаквания. Претенцията касата да поема всичко е нереалистична. В този смисъл трябва да развием сегашния модел, като създадем възможност и други да се ангажират с подобни плащания.

- Има идея и да се въведат задължителни отстъпки за повечето лекарства по НЗОК, как ще стане това?

- Мерките ще засягат законовата и подзаконовата нормативна уредба, където е редно да се разпишат част от подробностите. Сегашните предложения засягат ефикасността на разходите за медикаменти. Въвеждането на отстъпки трябва да се разглежда много по-широко - в смисъл на договаряне с фирмите с притежателите на разрешителните за употреба. Ще бъде грешка да се отиде отново в посока на договаряне на конкретни отстъпки за конкретен медикамент. Трябва да се погледне по-глобално - цялото портфолио, обемът медикаменти. В противен случай ще продължаваме да се чудим защо фирмите са отказали около 300 медикамента да бъдат продавани у нас и са ги изтеглили.

- След като ще променяме здравноосигурителния модел и ще имаме различен тип платци, тези мерки приложими ли са?

- Резонен е въпросът, че краткосрочните мерки трябва да са в унисон с дългосрочните стъпки, които ще се предприемат. Този същински дебат трябва да се проведе, когато имаме възможност за подпомагане от друг здравноосигурителен модел. Абсолютно нереалистични са предположенията, че тази каса може да поеме всичко. От години говорим, че дейностите са недофинансирани. Чест прави на касата, че тази години предложи повишение на ред клинични пътеки, но иновациите вървят напред и ще изискват все по-голям ресурс за прилагането им, ще има все по-скъпи медикаменти, все по-съвременно лечение във всяка една област на медицината. Разбира се, не можем да избягаме и от разговора за ефикасността на контрола върху публичния ресурс.

- Тази година НЗОК ще има ли възможност да плаща всичко, което болниците ще изработят, законът за публичните финанси не ограничава ли това?

- Законът за публичните финанси е с презумпция да се даде повече прозрачност и да направи обществено достояние харчовете. Не мисля, че неговите текстове трябва да се обсъждат със страх, че държавата извива ръцете на институциите. Няма сериозна разлика между това, което е заложено, и това, което ще бъде факт при плащанията на болниците. С механизмите, които бяха заложени в бюджета на НЗОК, ще може да се работи предвидимо. Но има и достатъчно буфери - не само оперативния резерв, а и онези 104 млн. лв., за които толкова неща се наговориха и с които са свързани тези краткосрочни мерки. Промените трябва да бъдат част от дългосрочната стратегия и важните неща, които очакваме да се случат тази година като стартиране на елементи от електронното здравеопазване. Това е част от другата тема - за контрола в системата. Когато искаме все повече и повече, трябва да се търси балансът, защото неефективността е факт, който никой не оспорва

- Все пак Законът за публичните финанси позволява ли актуализация на бюджета на НЗОК?

- Прекалено рано е да се говори за актуализация на бюджета на НЗОК. Дали сме възможност за използването гъвкаво, ако се наложи, всеки месец на 5% от резерва на касата. Мисля, че другото е опит да се драматизира ситуацията.

- Освен че ще се бори неефективността, няма ли да се вкарат и повече средства в системата с промяната на здравноосигурителния модел?

- Това е целта, да се даде възможност за финансиране на повече медицински дейности, скъпо лечение. Това може да става чрез надграждащо лечение при един основен пакет за касата, ако се спрем на този модел, или с много ясни правила за контрол, ако отидем към пълна конкуренция. Но няма как да искаме повече средства без ясни правила за контрол.

- Каква е идеята за 8% вноска - ще се запази ли?

- Най-вероятно това, което ще се случва с вноската или нейното преразпределение, ще се презентира с модела, който бъде избран. През тази година съм сигурна, че ще бъдат факт две неща - електронна карта или личната карта с идентификационен код и електронна рецепта. При наличието на електронна карта няма как да има съмнение за надписване на дейност - ако пациентът сам с картата си е показал присъствието си в болницата, при личния лекар, лабораторията, не може да има злоупотреби.



Мария Чипилева


Раждане вкъщи е недопустимо, категорична е Таня Андреева

Здравното министерство цели създаването на кабинети по репродуктивна медицина
В България няма възможност медицински специалист да присъства на раждане в домашни условия, както и да се окаже адекватна спешна помощ при настъпили усложнения, каза министърът на здравеопазването Таня Андреева вчера. Тя присъства на церемонията по отбелязването на деня на родилната помощ в АГ болница „Майчин дом". По думите й по сега действащото законодателство раждане вкъщи е недопустимо и не може да се насърчава такава практика, припомни Андреева.

„Няма никаква пречка жените да раждат в лечебни заведения по естествен път без намеса. Но е важно, че там те са под наблюдение на медицински специалисти и в случай на усложнения, а те не са малко по време на едно раждане, може да бъдат оказани навременно медицински дейности за овладяване на ситуацията", заяви министърът. По думите й раждането в домашни условия е опасно за здравето и на жените, и на бебетата. През тази година Министерството на здравеопазването ще работи по няколко национални програми, свързани с детското и майчиното здравеопазване - наблюдение и рехабилитация на недоносените, патологична бременност и по-специално бременност, придружена от рядко заболяване или социално значимо заболяване, обясни Андреева. „Моята голяма цел е създаване на кабинети по репродуктивна медицина, които ще бъдат и за семейно планиране, както и възстановяване на женската консултация за бременните", каза още Андреева. По думите й тези кабинети ще бъдат в многопрофилните болници за активно лечение, за да има максимален брой лекари от различни специалности, които ще наблюдават проблемни бременности. Моята голяма мечта и цел е създаване отново на кабинети по репродуктивна медицина, обясни тя.




Таня Андреева е готова да смени шефката на Фонда за лечение на деца
Дина ХРИСТОВА

Агенция "Медицински одит" към здравното министерство проверява работата на Фонда за лечение на деца след скандалните обвинения от миналата седмица, че молби за животоспасяващо лечение в чужбина на малки пациенти с тежки диагнози се бавят фатално с месеци. Според здравния министър Таня Андреева резултатите трябва да са готови до края на януари. Членове на Обществения съвет към фонда и неправителствени организации обвиниха за бавенето липсата на управленски капацитет на шефката му Ива Станкова и поискаха смяната й.



Андреева не изключи вариант да я уволни, но при условие че се докаже забавяне по нейна причина. "За мен е важно да няма забавяне при лечението на деца. В момента уточняваме дали са субективни или обективни тези забавяния", коментира Андреева. Тя обаче намекна, че сред основните причини за бавенето на документите е драстично увеличеният брой на децата, потърсили помощ от фонда за лечението си. "Ако през 2012 г. те са около 700, за м.г. са 1220 и това сигурно създава допълнителни проблеми в работата на фонда", смята Андреева. Тя обеща, ако се наложи, да се увеличи броят на експертите, които разглеждат документите. Работна група, в която са включени и представители на обществения съвет, пък разглежда правилника, методологията и административния капацитет на фонда. Таня Андреева очаква от тях предложения как да се подобри работата му.
БЕЗ ПОМОЩ

95% от завършилите млади акушерки през 2013 г. са напуснали страната, а средната възраст на сестрите в родилната помощ у нас е 49 г. Това обяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева в деня на родилната помощ пред "Дарик". Негативната тенденция на практика оставя родилната помощ у нас без помощ от достатъчно специалисти.


95% от младите акушерки избягали
95% от завършилите млади кадри са напуснали България през 2013 г„, а акушерките у нас са на средно 49-годишна възраст. Това каза председателката на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева пред Дарик радио. Проучване сочи, че в момента на един лекар се пада по-малко от една акушерка. Същата тенденция констатират и от Алианса на българските акушерки. За да преживяват нормално, те работят на минимум 2 места. Това най-често са ДКЦ-та и хосписи. Стартовата заплата на една акушерка е едва 380 лв., а средната е с около 100 лв. повече. Най-големият отлив на млади кадри се наблюдава към Англия, Швейцария, Германия и Америка. Там ° обаче дипломите от България не се признават и е необходимо да се проведат допълнителни обучения и курсове. Завеждащият АГ отделението в пазарджишката областна болница д-р Георги Стоянов бе обявен вчера за акушер-гинеколог на България за 2013 г. Това стана на площад „Николай Гяуров" във Велинград, където всяка година на 21 януари БЛС връчва приза.


Линейките викани 13 885 пъти за зелен хайвер
За една година линейките на Спешна помощ са викани за зелен хайвер 13 885 пъти. Толкова са случаите на лъжливи сигнали, отказана помощ или незаварени лица през 2013-а, съобщиха от Българския лекарски съюз. Общо повикванията са били 125 000, като е достигнато рекордно изпълнение от 98%. За сравнение през 2011 и 2012 г. този процент е съответно 92 и 91, уточниха от съсловната организация. Сигналите след катастрофи са били 2096, а травмите -13 313. Само за ноември в Спешна помощ е имало 11 107 повиквания, от които са изпълнени 10 081, неоткрити лица е имало в 231 пъти от случаите, хоспитализирани са 2899 души, от които 303 деца са приети в болница. Пълният кадрови срив в системата на спешната помощ и предстоящите промени ще бъдат обсъдени на дискусионен форум, който БЛС организира на 5 февруари. Междувременно част от служителите на Националната система за спешни повиквания телефон 112 са в готовност за протест заради условията на труд, съобщи Галентин Грозев, лидер на Синдикален алианс „Сигурност".


11 бебета под 500 грама проплакали в „Майчин дом
МИЛЕНА ДИМИТРОВА

11 бебета са родени под 500 грама в „Майчин дом" през миналата година. Това съобщи шефът на болницата проф. Виктор Златков навръх Бабинден. В Клиниката по неонатология специалистите са се грижили за 715 недоносени деца. Почти 4000 бебета пък са проплакали в болницата през 2013 г. „Моята голяма мечта и цел е създаването отново на кабинети за репродуктивна медицина, които да бъдат ситуирани в многопро-филните болници", заяви пък здравният министър д-р Таня Андреева. Отпечатък на ръцете си оставиха доц. д-р Георги Йорданов, проф. д-р Стоимен Иванов и акушерката Валя Иванова, които получиха почетното звание „Златни ръце". "В България засега не могат да се осъществяват раждания в домашни условия", заяви министърът по повод случая от миналата седмица, при който в „Шейново" постъпи полумъртво бебе след раждане у дома. "Няма никаква пречка жените да раждат в лечебни заведения по естествен път без намеса. Но е важно, че там те са под наблюдение на медицински специалисти и в случай на усложнения, а те не са малко по време на едно раждане, може да бъдат оказани навременно медицински дейности за овладяване на ситуацията", заяви министърът. Д-р Андреева е склонна да поиска оставката на директора на Фонда за лечение на деца д-р Ива Станкова, ако се установи, че по нейна вина има забавяне в разглеждането на документите на болните деца.




Болница закъса за възглавници
ИВА ДИМИТРОВА

В отделенията на добричката болница няма възглавници, алармираха близки на пациенти. Не помагат дори връзките с медицинския персонал. Санитарките пазят наличните възглавници като очите си и не дават нито една да прехвръкне в друго отделение. „Приеха баща ми в болницата. Леглото, на което го настаниха, беше без възглавница. Попитахме санитарката защо няма, а тя отговори - ами защото няма", разказа пред „Телеграф,, 46-годишната Ивайла Петрова. Тя помолила своя позната от друго отделение да й услужи, но получила следния отговор: „Искай всичко друго, само не и това. Имам 20 легла, а възглавниците ми са 14". Проверка на „Телеграф,, установи, че ситуацията е подобна в почти всички отделения на болницата. От многото пране и дезинфекция възглавниците са се сплескали и са станали на бучки. Неудобни са за пациентите и който иска, си носи от вкъщи. Наложило се Ивайла да стяга за татко си два пътнически сака. Освен че поставила спално бельо плюс завивка, хавлии, чехли, тоалетни принадлежности и закупила всичко, което й казали лекарите - памуци, бинтове, разни други превързочни материали, жената напъхала и възглавница.




Газят лекарка пред поликлиника
„Фолксваген Поло" блъсна 53-годишна лекарка пред поликлиниката в Благоевград. Вследствие на удара жената, която работи като педиатър, е сериозно потрошена. Това съобщиха вчера от полицията в града. Доктор Александра Бекярова е блъсната по средата на пешеходна пътека. Около 19 часа в понеделник 31-годишният шофьор В. Г. от дупнишкото село Яхиново не я забелязал в тъмното и я ударил, докато пресича. Педиатърката е настанена за лечение в болница със счупена лява ръка и травми по лицето. Няма опасност за живота й. Пристигналите на мястото на инцидента полицаи са тествали шофьора за алкохол, но пробата му е отрицателна.


5 часа оперираха Джоко Росич

ОТСТРАНИХА МУ ТУМОРИ В МОЗЪКА, РАЗСЕЙКИ ОТ РАК
ЛЕО БОГДАНОВСКИ

Цели 5 часа е продължила мозъчната операция на големия актьор Джоко Росич в „Пирогов" вчера. Интервенцията е приключила малко преди 13 ч., а ръководител на екипа бе проф. Стефан Габровски - един от най-уважаваните неврохирурзи в страната. Той и колегите му са отстранили туморни образувания, за които се предполага, че са разсейки от рак. Предстоят още изследвания, които да установят дали това е така и какъв е произходът на злокачествения тумор. Следобед артистът е настанен в реанимацията на „Пирогов". Според лекари състоянието му към момента е стабилно. Песен Докато бе в операционната, в радио-ефира се завъртя премиерно най-новата песен на Джоко Росич „Мираж". Тя е създадена от композитора Кристиян Бояджиев по стихотворение на Михаил Белчев. Идеята за нея е на музиканта Георги Денков, с когото актьорът преди две години записа още едно парче от същия автор - „Любовта ми към теб", по стихове на Георги Константинов. „Има някаква магия в тази песен. През лятото с Мишо на 2-3 пъти се уговаряхме да се видим и все не успявахме. Един ден той ми звънна по телефона и ми продиктува текста. Още същия ден написах мелодията. А в края на 2013 г. Джоко я записа. С такава болка изпя стиха „Дано имам шанс поне още една песен да изпея", сподели пред „Телеграф" Кристиян Бояджиев. В песента Росич пее още: „Останах самотен в този пейзаж, и въздъхвам, голямата обич беше мираж и аз си тръгвам". Среща Днес се очаква да пристигне с полет от Канада дъщерята на Джоко Росич от първия му брак - Ирина. Тя ще дойде за първи път с внучето си Бра нимир, което се пада правнуче на големия актьор. Звездата от „Хан Аспарух", „На всеки километър" и „Адаптация" все още не е виждала хлапето и се очаква тази среща да повдигне духа му след операцията. Ирина в момента работи като главна сестра в реномирана медицинска клиника в Калгари. Преди да емигрира, у нас тя се изявяваше като актриса в Плевенския театър. Още като студентка във втори курс тя забременява и ражда сина си Бобо.




ЖЕНА НА 51 ГОДИНИ ОЧАКВА БЛИЗНАЦИ

Рекордът остава на д-р Красимира Димитрова която роди на 62
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Жена на 51-годишна възраст очаква да роди близнаци до три-четири седмици. Радостната новина съобщи вчера началникът на АГ комплекса в Русе д-р Георги Хубчев на тържеството в Акушеро-гинекологичния комплекс по случай Деня на родилната помощ. Щастливата бъдеща майка е приета в отделението, за да бъде под лекарско наблюдение и в момента се чувства добре. Секцио Това е първото раждане на жената, която е от Русе. Тя е заченала инвитро и тъй като бременността й е започнала след навършване на 50-годишна възраст, състоянието й се следи непрекъснато. До раждането, което ще бъде чрез секцио, жената ще остане в болницата. „Имаме готовност да се грижим за бебетата. Очакваме всичко да мине благополучно и да дойдат при нас,,, сподели радостната новина и началникът на отделението по не-онатология в русенската болница д-р Нина Радкова. Това ще бъде второто късно раждане в Русе. На 5 май 2010 година 62-годишната тогава д-р Красимира Димитрова роди близначета след инвитро процедура с донорска яйцеклетка, извършена в плевенска клиника. Недоносени Момиченцата се появиха на бял свят недоносени. Едното от децата - Мери, тежеше 900 грама, а другото -Жаклин - 500 грама. Въпреки големите грижи на специалистите Жаклин почина след серия от усложнения. Детето дори претърпя тежка операция, която не успя да спаси живота му. Мери обаче оцеля и се развива много добре. Лъчезарното момиченце скоро ще навърши 4 годинки и всеки ден носи голяма радост на щастливата си майка.Риск. Въпреки че късното раждане крие опасности както за майката, така и за бебето, все повече жени се решават да имат рожба, след като са преминали четиридесетте, коментират русенски акушер-гинеколози. Според д-р Георги Хубчев по-образованите жени раждат след 30-ата си година, а някои - и след като навършат 35 години. Ранното раждане остава да е характерно за ромския етнос. През миналата година най-малката родилка в Русе е била 14-годишна ромка. Повечето жени от този етнос в региона раждат първото си дете на 15-16-годишна възраст, допълни д-р Хубчев. В комплекса е поставен и български рекорд за най-ранен аборт. Преди няколко години 11-годишно момиче забременя след един от първите си интимни контакти с представител на другия пол.




13-годишна стана майка

Социалните не обърнали внимание на случая
ЕЛИ КРУМОВА

13-годишно момиче от карловско село е родило здраво момченце в началото на тази година в МБАЛ „Пловдив". Социалните не са обърнали внимание на случая, въпреки че били сезирани от докторите в здравното заведение. Това съобщи шефът на АГ отделението в МБАЛ „Пловдив" д-р Жорж Пелев. По думите му, за да намалее тревожната статистика „деца раждат деца", трябва да се намесят сериозно всички институции в решаване на проблема. „Съвсем скоро имахме раждане от момиче на 13 г. Въпреки нашите настоявания социалните да дойдат и да го поемат, няма такова нещо. Не мислете, че някой прави нещо по въпроса. Социалните не ги видяхме, въпреки че обявяваме всеки един случай на родилка под 18 години. Дайте да видим колко души са вкарани в ареста! Какво означава, че ги глобяват с 1000 лева? Какво пише в закона?", се възмути вчера на празника Бабинден д-р Пелев. Малолетното момиче от карловското село родило на 4 януари здраво бебе и го кръстило Минко. Само месец по-рано - на 10 декември, момиче на 14 години също се сдобило със здраво момченце в болницата. Отново през декември в АГ отделението са имали случай и на 17-годишна родилка, която пак била от ромски произход. В момента в здравното заведение имат нови две непълнолетни родилки, казаха лекарите. Едната е на 16 години от „Столипиново", а другата е с година по-голяма. „Рисково е цялото действие. Момиче на 12-15 години да ражда! И после кой поема това дете?", каза още д-р Пелев. Той и колегите му вчера отчетоха с 4% повече бебета за 2013 г., в сравнение с предходната, както и бум на близнаци и тризнаци. „1486 са ражданията в АГ отделението на МБАЛ „Пловдив" през 2013 г., което е с 4% повече от 2012 г. Това е около 58 бебета повече и 36 двойки близнаци и тризнаци. Като се има предвид, че раждаемостта намалява, а здравните заведения, които осъществяват раждания, се увеличават, се радвам, че бъдещите майки избират нас. Хората се усетиха, че не е важно само да гледат лъскавите стъкла отвън. Научиха се да гледат съдържанието в една болница. И си правят сметката, че там, където ще раждат, трябва да има всичко необходимо за оказване на помощ и на майката, и на бебето", се похвали д-р Жорж Пелев.




Бременните с право да раждат сами в клиниките
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Бременните имат право и сега да раждат сами в АГ болниците и отделенията, но под наблюдение на акушерки и лекари, които да помагат при необходимост. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева по повод модата и искането на семейства, привърженици на природосъобразния начин на живот, да дават живот на рожбите си у дома без доктор. Българското здравеопазване към момента не може да си позволи да им осигури екипи в линейка, които да чакат пред домовете им, както е в някои страни. Освен това екипите на спешните центрове не са специализирани по акушерство и гинекология, посочи още министър Андреева.

Тя съобщи още, че от тази година се предвижда да бъдат възстановени женските и детските консултации, които ще се наричат кабинети по репродуктивна медицина. Те ще бъдат разкрити в многопрофилните болници, а не както в миналото към поликлиниките.

Целта е в тях да има максимален брой специалисти от различни специалности, тъй като те ще са свързани преди всичко с наблюдение на проблемни и на патологични бременности, обясни д-р Таня Андреева.

Резултатите от проверката във Фонда за лечение на деца ще бъде готова на 1 февруари, каза още тя и допълни, че дали ще иска оставката на директорката д-р Ива Станкова ще зависи от това дали забавянето на молби за лечение е по нейна вина или не.


Лекари: Бебетата намаляват, майките застаряват
ДАНИЕЛА ФАРХИ

По-малко бебета, повече възрастни родилки, увеличаване на зачеванията ин витро и на цезаровите сечения - това са тенденциите, които акушер-гинеколозите обобщиха на професионалния си празник Бабинден вчера. През миналата 2013 година в трите клиники във Варна на бял свят са дошли общо 4742 деца. В АГ болницата и в МБАЛ „Св. Анна", където са проплакали 80 на сто от пеленачетата, отчитат, че броят им е намалял със 150 спрямо предходната година. „финансовият недоимък и емиграцията си казват думата. Даже майките от малцинствата оредяват. Но има и положителен момент в тези факти - най-младите родилки вече не са на 12-13 г. а на 15 -годишна възраст", коментира д-р Радослав Минков, управител на АГ болницата. Горната граница на майките обаче също расте и вече твърдо е закована над 40 г. Рекордът за миналата година държи 47-годишна жена. Причината за това гинеколозите виждат както в желанието за кариера, така и в упованието на бъдещите майки във възможностите на репродуктивната медицина. Скорост» набира и модерното раждане в близки до домашните условия. Такава опция предлага „Майчин дом", откъдето единствени отчетоха ръст на пеленачетата през миналата година. 36 от всички 765 пациентки на клиниката са предпочели да родят в специалната зала с вана, където се ползват само естествени начини за стимулиране на процеса. В празничния предиобед вчера, докато екипът на АГ болницата се радваше на подареното от спонсори тържество, в родилния сектор проплакаха три момченца и две момиченца. С тях броят на появилите се на бял свят бебета в здравното заведение от началото на тази година стана 155. През миналата година в сектора по неонатология, на който разчита цяла Североизточна България, са били отгледани 365 недоносени пеленачета. Само от Варна те са били 15. Най-малкото от новородените е било момиченце с тегло едва 530 грама, отчете д-р Радослав Минков.




Звънецът на тревогата
Аида Паникян

Реших на Бабин ден да "преброя" бебетата - колко се родили от 1 до 21 януари през 2013-а и през 2014 г. по регистъра на ражданията на МЗ. Според числата от него в триседмичния период т.г. родените са с около 420 по-малко от миналата. А през цялата 2013 г. са родени с 1825 по-малко от 2012 г. - сигурен знак, че не става въпрос за демографска криза, а за трайна тенденция и демографска катастрофа. Едва ли би била преодоляна само с всекидневно цитиране на тревожните числа. Известно е правилото, че нивото на раждаемост е първи белег за нивото на икономическо развитие на страната. Когато една държава е икономически стабилна, гражданите й имат шанс за заетост и за по-добър жизнен стандарт, двойките си позволяват да имат повече от 1 и 2 деца. Това обяснява и своеобразния български бейбибум през 2009 г., когато се родиха над 81 500 деца. Но щом предприятията спрат работа, работниците чакат на обезщетения и социални помощи, потреблението е свито, най-малкото е безотговорно да се даде живот на дете. През 2010 г. например доходите на българите спаднаха чувствително, а новородените бяха с близо 5450 по-малко! Днес това е тенденция. Ала ни един политик още не предложи механизми, с които може стъпка по стъпка след 10-20 или 30 години да бъде обърната тенденцията. С краткосрочни мерки може само да се гасят малки пламъчета, но пожарът няма да бъде потушен.ю Иначе българчета ще се раждат. Но не в България. И макар да знаят български език, вероятно няма да са с българско ЕГН!




Над 420 бебета по-малко се родиха до Бабин ден

И българки над 50 г. са окуражени да раждат
Близо 3010 бебета се родиха у нас от 1 януари до следобеда на Бабин ден. Това показват данните на Информационната система за ражданията. За същия период на 2013 г. обаче новородените са били 3435, а в предходната 2012 г. - 3670.

"Като акушер-гинеколози вие сте медици и още нещо, защото имате знанията и възможността да бъдете диригенти на великото тайнство - раждането на живота", обърна се към колегите си министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева в Деня на родилната помощ. Тя поздрави и специалистите по асистирана репродукция и припомни, че България е на едно от челните места в света по успеваемост при асистираната репродукция. Андреева връчи плакет по случай 110-годишнината от основаването на университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом", за чието построяване княгиня Мария Луиза дарява лични средства. През м.г. в болницата са родени 3984 деца, от които 132 двойки близнаци.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов, който също е АГ-специалист, подчерта, че акушер-гинеколозите в България имат важна мисия, защото най-голямата криза в България е не икономическата, а демографската.

"У нас към този момент дори инфраструктурата не е подходяща, за да се насърчи раждането в домашни условия, защото за това трябва специално обучение и на медиците", категорична е министър Андреева. Тя подчерта, че по сегашното законодателство не е допустимо раждането в домашни условия, но няма никаква пречка жените да раждат по естествен път в здравни заведения. Андреева припомни проекта на МЗ за работа по национални програми за наблюдение на патологичните и проблемни бременности, както и за създаването на кабинети по репродуктивна медицина в многопрофилните болници.

В Пловдив през м.г. над 3520 бебета са проплакали в МБАЛ "Пловдив" и УМБАЛ "Свети Георги". 50-годишна стана майка на момченце скоро и засега това е най-възрастната им родилка. Жените, които раждат първо бебе на и над 40 г., вече не са рядкост, а това според специалистите води до специфични последици. Раждането под 16 г. е често срещано предимно сред ромите.

До месец 51-годишна ще ражда близнаци в АГ-комплекса в Русе. Бебетата, заченати ин витро, ще бъдат първите й деца. Това е най-възрастната бъдеща майка в Русе след д-р Красимира Димитрова, която роди на 62 г. преди време, каза директорът на АГ-комплекса д-р Георги Хубчев. Най-младата родилка през 2013 г. е била на 14 г.

От началото на годината във Варна са родени 150 бебета, което е с 30 повече от същия период на м.г., съобщи управителят на АГ-болницата д-р Радослав Минков. И в морската столица през 2013 г. новородените са били с над 150 по-малко от предходната година.


Иновативен подход за обмен на информация свързва онкоцентрове
Аида Ованес

Три водещи онкоцентъра - Университетската болница "Св. Марина" във Варна, УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" и Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания в София, участваха във видео конференция, на която бяха обсъдени иновативни методи за борба с рака на белия дроб. Пет университетски онкоболници в страната получиха апаратура, дарена от Астра Зенека, благодарение на която водещи специалисти в областта на онкологията в реално време ще могат да обсъждат по-трудни клинични случаи на пациенти помежду си и с водещи световни онкоцентрове. Фармацевтичната компания е пионер в генетичното тестиране на пациентите с рак на белия дроб в България. В Националната генетична лаборатория в страната са изследвани 2021 пациенти. При 186 от тях е установено наличието на мутация в генетичния код, която позволява прилагането на прицелна терапия. С нея се постига по-добро качество на живот и преживяемост на пациентите, защото е по-ефективна и по-малко увреждаща нормалните клетки, а пациентите се лекуват в домашни условия.



В България всяка година от рак на белия дроб (РБД) се разболяват около 3500 души. Това е най-често срещаното злокачествено заболяване при мъжете и седмо по честота при жените у нас. Заболеваемостта и смъртността от рак на белия дроб при мъжете в България са по-високи от средните за Европа.

Заболеваемостта от РБД при мъжете е най-висока в областите Добрич и Хасково (над 60 на 100 000), при жените - в Хасково и София-град (над 11 на 100 000). Смъртността при мъжете е най-висока в областите Пловдив, Плевен и Враца (над 50 на 100 000), при жените - в Перник, Велико Търново и Хасково (над 11 на 100 000).


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница