28 април 2009 г. Тема: здравеопазване свинският грип вече в Европа



Дата02.06.2018
Размер339.24 Kb.
#71215
28 април 2009 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Свинският грип вече в Европа
Първи случай на свински грип бе потвърден в Испа­ния вчера. Веднага след то­ва Еврокомисията призова гражданите да не пътуват до Америка, а българското здравно министерство раз­пространи превантивни съвети. В Мексико починали­те от вируса са вече 103-ма, заразените - над 1600. Ня­ма сведения за заболели българи там. СЗО обмисля дали да повиши степента на тревога за епидемия.


Във ВМА създадоха гел срещу радиоотрови и гъбички
Диана ТЕНЧЕВА

Уникален гел срещу ра­диоактивни и биологични агенти (отрови) разрабо­тиха четири светила от Военномедицинска ака­демия - директорът й ген. Стоян Тонев, доц. Камен Канев, проф. Димитър Леков и д-р Юлиян Дочев. От­критието се различава от досега съществуващите лосиони - то е екологично и като се намаже човек с него, памукът спокойно може да се изхвърли. Дру­гите вещества от този тип са опасни и при някои от тях дори се налагаше да се копаят ями, за да се из­хвърлят, обясни доц. Ка­мен Канев, началник на Катедрата по военна токсикология и алергология. Гелът има приложение и във всекидневието - леку­ва гъбички. Вече е произведена нулевата серия, а бойците ни, които замина­ват за мисиите в Афгани­стан и Босна ще бъдат снабдени с него. В екип с

други лекари доц. Канев е разработил и комплексен антидот (противоотрова) срещу фосфороорганични отрови (като пестициди).


Ваксините удължиха живота с десетилетия
Диана ТЕНЧЕВА

Ваксините и антибиотиците са удължили живота ни с десетилетия, показват изследвания. В България не са правени проучвания по този проблем, но учени от Пекинския университет са стигнали до извода, че днес средната продължителност на живота на китайците е 73 години, а през 1950 г. тя е била... под 40 години, фактът наистина е впечатляващ, дори изглежда нереален. Но изследвания го потвърждават.

Миналата седмица беше обявена за Европейска имунизационна седмица. По този повод френската фондация „Мерио" организира семинар за ефекта от ваксините в курорта Анеси (франция). Организацията е известна по цял свят с борбата си срещу смъртоносни заболявания чрез имунизация, фондацията е основана през 1967 г. от д-р Шарл Мерио в памет на баща му Марсел Мерио, ученик на великия Луи Пастьор.

На семинара в Анеси проф. Клер-Ан Сигрист от Университетската болница

в Женева съобщи, че 96% от родителите ваксинират децата си срещу болестите, от които се страхуват. Това е причината да няма дете, което да не е имунизирано срещу тетанус и полиомиелит и тези заболявания вече са почти изчезнали. Но тъй като майките и бащите не отдават полагащото се внимание на шарките - само 30-40% от тях се страхуват от опасните обриви - то все още има проблем с овладяването на някои от тях.

12 млн. лв. отделя годишно България за задължителните ваксини, включени в Националния имунизационен календар. Той започва да се прилага още в първите 24 часа от живота на новороденото с приема на имунизация срещу хепатит В, следва

такава срещу туберкулоза (след 48-ия час), после е ред вторият прием на ваксината срещу хепатит В и т. н. В календара не са включени ваксините срещу рак на маточната шийка, срещу хемофилус инфлуенце, пневмо-коки и други. Ако последните две се покриват, то календарът ще поскъпне и ще стане 30 млн. лева. „На фона на това колко пари се дават за други заболявания, то 30 млн. лева за модерна имунизация на всички български деца не е скъпа цена", заяви пред „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен епидемиолог (вит интервюто с него по-долу). Той добави, че разделянето на ваксините на задължителни (предвидени в календара) и препоръчителни не е на базата

кои са по-добри и по-лоши, а поради недостатъчните финансови ресурси.

С предложени промени в лекарствения закон се предвижда възможността препоръчителните ваксини да се продават от лекарите. „Това е изключителен конфликт на интереси, защото докторите ще продават ваксините на определени фирми, защото ще бъдат стимулирани от тях", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Други експерти добавиха, че когато човек попадне при лекаря, той е в „ръцете" му и трудно би отказал една ваксинация, дори и да предпочита друга пак срещу същото заболяване.


Д-р Ангел Кунчев: Имунизация срещу малария е революция
Д-р Ангел Кунчев е началник на отдел „Противоепидемичен" в Министерството на здравеопазването и водещ наш епидемиолог.

- Налага ли се разширяване на Националния имунизационен календар на България, д-р Кунчев?

- Разбира се, че имунизационният календар във всяка една страна непрекъснато трябва да бъде модернизиран. Причините са две: поради променящата се ситуация в света - някои болести изчезват (като вариолата и полиомиелита). Други, които са почти забравени, започват да се завръщат. А трети, които смятахме, че напълно сме преборили като

туберкулозата, коклюша и дифтерията започват отново да напомнят за себе си. Втората причина за разширяването на календара е, че фармацевтичната индустрия напредна толкова много, че има възможност да предложи нови, по-ефикасни и по-безопасни продукти, дори и за нови заболявания.

- Какво имате предвид?

- Става дума не само за инфекциозни болести, срещу които в последните години се появиха ваксини. Като например срещу човешкия папиломен вирус (причиняващ рак на маточната шийка), срещу ротавирусите (най-честите причинители на острите вирусни диарии, силно атакуват децата), срещу варицела. Но има и ваксини, които са в доста напреднал клиничен стадий и те ще борят непротектирани досега чрез имунизация.заболявания. Имам предвид ваксината срещу малария, която ще бъде истинска революция в медицината. Защото болестта например поваля милиони души в Африка и Азия, а взема и хиляди жертви. Още нещо, ваксини като тези срещу рак на белия дроб, срещу меланома (опасен тип рак на кожата, най-често започва с разчесване на бенки) са съвсем нова и интересна част от медицината, която дава сериозни надежди на лекарите. Големите фирми влагат милиарди за подобни разработки, но това означава по-добър живот за всички нас.

- Кажете къде в Европа се намираме ние по отношение на имунизациите?

- Е, бихме могли да се сравняваме и със САЩ и Канада, но нека на първо време се съпоставим с европейските държави. Няма общ календар за всички страни на Стария континент, но изискванията са почти едни и същи. Различаваме се от останалите с два-три продукта. На първо място това е ваксината срещу хемофилус инфлуенце (вид бактерия, чест причинител на пневмонии).

Тя е въведена в Швейцария, Исландия и Норвегия и във всички страни от ЕС, без България и Румъния. Северните ни комшии обаче вече са взели решение да я включат в националния си календар от 2010 г. Ние сме на почти същия етап след успешно завършилите преговори в здравното министерство и след дискусии в парламента и обществеността. Има и политическа воля тази ваксина да влезе и в нашия календар.

- Обсъжда се въвеждането и на такава срещу пневмококи, причиняващи пневмония?

- Да, тя вече се поставя в

17 или 18 страни от ЕС. Пневмококите водят до пневмонии, до възпаление на средното ухо при децата и до опасните менингити. Има достатъчно много доказателства как използването на двете ваксини (срещу хемофилус инфлуенце и пневмококите) повлиява посочените заболявания. Последното проучване, което бях чел, е направено в Чехия и Словакия. То доказва, че чрез имунизацията срещу хемофилус инфлуенце се стига до намаляване на броя на болните. А иначе заразата води до отити и менингити. Затова смятаме, че въвеждането на ваксините е задължителна стъпка, а и наложителна. Това вече са сторили не само в Европа, но и в съседните ни балкански страни. Ваксината постепенно беше имплементирана в Сърбия, в Черна гора, в Хърватска, в Босна, в Македония.

- Годишната стойност на имунизационния календар у нас е 12 млн. лв. А с тези две ваксини той ще мине 30 млн. Така ли е, д-р Кунчев?

- Малко под 30 млн. лв. Но точни изчисления сега не могат да се направят, защото е въпрос на обществена поръчка. А при нея, знаете, цените биват доста намалени, поне с 15-20%.




Европейската комисия:

Не пътувайте до Америка
Еврокомисарят по здравеопаз­ването Андрула Василиу при­зова европейците да отложат пътуванията си до САЩ и Мексико, ако не са крайно наложителни. Тя разговаря с журналисти, преди да отлети извънредно за Люксембург за среща на външ­ните министри от ЕС. Василиу ги информира за си­туацията около свинския грип, за да се обсъди координиран под­ход към мерките срещу болестта,

които 27-те ще предприемат.

Гражданите на съюза ще получат точни указания за поведението си след извънредната среща на здрав­ните министри от ЕС утре. Детайл­на проверка на всеки пристигащ в Европа от друг континент обаче са­мо ще разстрои пътниците и ще бъде частично ефективна, заяви пред­ставител на ЕК в Брюксел. Подобни мерки засега не са предприети като задължителни по евролетищата.

„Следим ситуацията много отбли­зо чрез националните правителства на стра­ните членки и в сътрудниче­ство със СЗО", заяви шефът на ЕК Жозе Барозу.

Междувре­менно от ди­рекция „Кон­сулски отно­шения" на МВнР препоръчаха на българите, които плани­рат пътуване до Мексико, да спаз­ват определени мерки. Те трябва да избягват обществени места като ки­на, театри, музеи, ресторанти и спортни зали. При евентуален пре­стой на такива места да използват предпазни маски.h
Снимка на две колони - „Стоп! Измихте ли си ръцете", пише на пода В болница в Сингапур. Такова предупреждение трябва да стои в главата на всеки, който не иска да се зарази от грип.


Пипате болно месо? Не заразява, но се мийте!
Диана ТЕНЧЕВА

Ако докоснете болно от свински грип месо, няма да се заразите. Но задължи­телно след това добре измийте ръцете си, каза вчера д-р Ангел Кунчев, начал­ник на отдел „Противоепи­демичен" към Министер­ството на здравеопазване­то. Ведомството на минис­тър д-р Евгений Желев вче­ра разпространи списък с предпазните мерки, които трябва да спазват българи­те, тръгнали към Северна Америка или Мексико. Ето какво предвиждат те:

• Профилактично може да използвате препаратите тамифлу или реленца. А ос­вен тях се запасете с доста­тъчно количество влажни хигиенни кърпички, дезинфектант за ръце на алкохол­на основа и термометър.

• Предварително разучете мястото, където оти­вате, и къде може да полу­чите спешна медицинска помощ.

• Ако сте болни, не зами­навайте.

• Покривайте носа и уста­та си с кърпа, когато кашля­те и кихате, а употребената кърпа изхвърляйте само на посочените за това места. Не я оставяйте по маси.

• Мийте често ръцете си със сапун, защото някои ви­руси и бактерии могат да преживеят два и повече ча­са върху повърхности като дръжки на врати, плотове и

Др.


• Избягвайте да пипате очите, носа и устата си, за­щото вирусът може да по­падне и по този начин в ор­ганизма ви.

• Симптомите на свин­ския грип не се различават от тези на добре познатия ни сезонен грип. По тази причина е изключително важно да се наблюдавате и веднага да потърсите ле­кар, ако откриете, че: има­те висока температура, кашлица, хрема, главобо­лие и болки по цялото тяло, силно неразположение, втрисане, лесна уморяемост, повръщане или диа­рия в рамките на 7 дни след завръщането в България



Европа в паника от свинския грип
Испанец е първият европеец, който е заразен със свински грип, предаде Ройтерс. Изследванията на 23-годишен мъж, който в събота е приет за лечение в Алменса, са показали, че е носител на вируса. Младежът се върнал от Мексико на 22 април. Това е първият потвърден случай в Европа на свински грип, който уби вече 110 души в Мексико. В САЩ потвърдените случаи са 20, а в Канада - 6. Други 20 души в Испания са под наблюдение.

В Швейцария, Великобритания, Израел, Бразилия, Нова Зеландия, Австралия, Франция също има съмнения за заразени. Еврокомисарят по здравеопазването Андрула Василиу призова гражданите на ЕС да отложат пътувания до САЩ и Мексико. Проверка на "Сега" в туристическите агенции показа, че в момента около 30 български граждани се намират на екскурзия в Мексико. По данни на МВнР там пребивават постоянно около 700 българи.

На летище София започва следенето на пристигащите пътници чрез температурен скрининг.

Болница осъдена заради отказ за лечение
Софийският районен съд е осъдил Специализираната болница за лечение и рехабилитация на деца с детска церебрална парализа "Св. София" да заплати 2000 лева обезщетение на родителите на дете, чието лечение е било прекъснато неправомерно, съобщи на сайта си организацията Център за защита на правата в здравеопазването. Сред основателите на центъра е и Теодора Захариева, която осъди министерството на здравеопазването за отказано лечение заради липса на безплатни медикаменти.

Е.М., която е с диагноза детска церебрална парализа, се е лекувала в болницата, но родителите й са били подлагани на натиск от лекуващите лекари да заплащат част от процедурите, включени в клиничната пътека. Това означава, че за тях плаща и здравната каса.


Платеното долекуване се извършвало в нарочно създаден за целта медицински център, твърдят родителите. След като майката на детето се оплакала в здравната каса, от болницата прекратили лечението на детето.
Съдът приема, че прекратяването на лечението е противоправно деяние, в нарушение на принципите на своевременност, качество и достатъчност на медицинската помощ, от което са произлезли вреди за пациента и неговите родители. Според експерти подобно дело срещу болница е прецедент у нас.
Директорът на "Св. София" д-р Иван Чавдаров не беше открит за коментар.

Свинският грип стигна и Европа
Испания официално потвърди първи случай на заболяването, което взе 110 жертви в Мексико
Испанец е първият европеец, който е заразен със свински грип, предаде Ройтерс, като цитира изказване на министърката на здравеопазването Тринидад Хименес. Тя потвърди, че изследванията на 23-годишен мъж, който в събота е бил приет за лечение в болница в Алменса, в югоизточната част на страната, са показали, че той е носител на вируса. Испанецът се върнал от Мексико на 22 април. Това е първият потвърден случай в Европа на свински грип, който уби над 100 души в Мексико, откъдето миналата седмица тръгна заразата. В САЩ потвърдените случаи на свински грип са 20, а в Канада - шест.

Други 20 души в Испания са под наблюдение заради съмнения, че са носители на болестта. Освен това петима швейцарци, завърнали се от Мексико, са настанени в болница заради съмнения, че са заразени със свински грип. Във Великобритания, Израел, Бразилия, Нова Зеландия, Австралия, Франция също има съмнения за заразени хора, които са поставени под медицинско наблюдение. Израелското Министерство на отбраната е започнало подготовка за извънредно положение, ако разпространението на грипа прерасне в епидемия, писа в. "Маарив".

Еврокомисарят по здравеопазването Андрула Василиу призова жителите на Стария континент да отложат пътувания до САЩ и Мексико заради заплахата от вируса на свински грип. На 30 април ще се състои извънреден Съвет на здравните министри в страните от ЕС, като основната тема ще бъде заплахата от разпространението на свински грип.

От Световната здравна организация (СЗО) предупредиха, че вирусът може да мутира и да стане много по-опасен. Появата на нов вид свински грип в Мексико през последните няколко дни повиши страховете от глобална епидемия.

В САЩ може да има усложнения и дори смъртни случаи при заболелите от свински грип, предупреди директорът на санитарната служба Ричард Бесър, цитиран от агенциите. Президентът Барак Обама заяви, че американски служители следят внимателно за случаи на свински грип в страната. Според държавния глава засега нямало непосредствена причина за тревога. Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг съобщи, че роднини на 20 ученици, които се върнали болни от Мексико, са започнали да се появяват симптомите на заболяването.

Във Великобритания извънредно се събра правителствения комитет "Кобра", който заседава само в изключителни случаи, когато е възникнала опасност за националната сигурност. Заседанието е било посветено на опасността от разпространение на свинския грип. Участвали представители на всички държавни служби, които отговарят за организацията на мерките за предотвратяване на разпространението на болестта.



Властите у нас засилват граничния контрол
Българските здравни власти разпоредиха да бъде засилен санитарният контрол на летище София чрез въвеждане на температурен скрининг на пристигащите пътници. Поставени са камери за следене температурата на влизащите у нас пътници.

От българската ветеринарна служба заявиха, че по всички ГКПП-та ще се проверява багажът на пристигащите в България, за да не се допусне внос на сурово свинско месо от Мексико, САЩ, Япония, Канада и др. Ветеринарите са категорични, че у нас не се внася свинско от Мексико.

Засега няма забрана за пътуване в страни с разпространение на свински грип. Хората, които ще пътуват, обаче трябва да се осведомят дали отиват в държава, където има регистрирани случаи. Българските туроператори не обмислят конкретни мерки за ограничаване на пътуванията. Повечето от тях не възнамеряват да спрат екскурзиите си до Мексико, откъдето тръгна заразата.

Дори в момента има група от около 30 българи на екскурзия в Мексико, заминали там чрез "Алматур" и "Адвенчър плюс", научи "Сега". Първата група е заминала на 23 април и трябва да се върне на 6 май, а втората на 17 април и се връща на 1 май.




Свинският грип зарази фондовите и стоковите борси

Световната банка оценява евентуалното избухване на епидемия на 3 трлн. долара


Екип на „Класа"

Поредна червена вълна заля фондо­вите и стоковите пазари по света заради информацията за раз­растващата се зараза със свински грип. Котировките на основните стоки, представяни от "Блумбърг", се понижиха драстично. Най-сериозен спад бе регистриран при Американския суров петрол, който на моменти загуби до 6% от стойността си. Фондовите и валутни пазари съ­що не останаха равнодушни. Мексиканското песо получи тежък удар и загуби 2,9 % от стойността си спрямо долара.

Азиатските индекси отстъпи­ха, като регионалният MSCI Asia Pacific се понижи с 0,4%. в Китай CSI 300 падна с 2,32%, а котиров­ките в Хонконг стигнаха близо

триседмично дъно. С понижения завършиха и борсите в Тайван, Южна Корея, Индия, Индонезия, Шри Ланка, Сингапур, Малайзия и Филипините. На американския фондов пазар промишленият ин­декс Dow Jones се понижи с 0,8%, Standart and Poors 500 отстъпи с 1%, a Nasdaq потъна с 0,8%. в Ев­ропа първенци по спад бяха акции­те на авиопревозвачите. При Air France поевтиняването е със 7,12%, British Airways пое надолу със 7,63%, a Deutsche Lufthansa за­губи 10,29%. Единствените излезли "на зеле­но" от опасенията за пандемия се оказаха ценните книжа на фарма­цевтичните компании. В Лондон GlaxoSmithKline поскъпва с 2,78%, Fresenius Medical Care се покачи с 0,28% във Франкфурт, a Sanofi-Aventis в Париж добави 1,08%.

Световната банка оценява евен­туално избухване на епидемия на 3 трлн. долара и спад с 5% на све­товния БВП.


Кой печели и кой губи от свинския грип

Световната финансова криза ни тръшна и без сигнали за пандемия
Надя Илиева

Новината за свинския грип, който от Мексико прескочи границата със САЩ, стигна до Нова Зеландия и вече плъзва в Европа, доведе веднага до спад на азиатските фондови па­зари и на фючърсните сделки на американските индекси, предаде вчера агенция "Блумбърг". Най-силно са паднали ко­тировките на производителите на свинско и продукти от него, както и акциите на големите авиопревозвачи и тури­стически компании. Инвеститорите прогнозират, че ако болестта се превърне в епидемия, именно туризмът ще по­несе най-тежкия удар.

Вече сме преживели подобна психоза

Като че ли вече сме преживявали подобна истерия през последния четвърт век. И то неведнъж. Първо беше луда­та крава, която тръгна от Великобритания - най-големия износител на говеждо месо за континента. После се развих­ри шапът, който се оказа една от най-скъпо струващите епидемии. По данни на Ройтерс борбата с нея е струвала на ЕС около 12 млрд. евро. в началото на XXI век европейците с ужас разбраха, че пилетата в Белгия и франция са пълни с диоксини. После от Азия долетя птичият грип. всичко то­ва струваше на ЕС милиарди евро и загубата на стотици хиляди работни места. Експерти от СЗО рисуваха през 2005 г. апокалиптична картина за около 150 млн. души, кои­то ще бъдат поразени от птичия грип за 2 година Слава богу, това не се случа винаги досега отвъд прогнозите на учени и медици, къде основателни, къде презастраховащи се, се развихря една друга, по-сериозна пандемия - на умилени икономически ограничения и рекет. А те подхранват варианти от сорта на глобалната конспирация.

След новината за свинския грип се заговори, че целта е да бъдат използвани закупените за милиарди евро по време на паниката около птичия му събрат ваксини тамифлу и реленца. САЩ веднага обявиха, че освобождават от държавния резерв 12 милиона опаковка френското здравно мини­стерство успокои гражданите, че в складовете има също милиони доза По данни на "Уикипедия" една опаковка тамифлу е продавала в разгара на психозата с птичия грип средно за 60 евро, но някъде цената е стигала и над 400 ев­ро. Много от развитите страни са се презапасили, а все пак тази ваксина има срок. След всяка появила се досега подоб­на истерия имаше сериозен срив в пазара и търговията с месо и месни продукта Заради лудата крава британското говеждо бе забранено в магазините и ресторантите в Ев­ропа за цели 10 година

Някой реализира не птичи, а слонски печалби

Заради птичия грип в света бяха изклани и изгорени 1 млрд. домашни птица Естествено е, че някой запълни та­зи огромна дупка на пазара и реализира не птичи, а слонски печалба През 2006 г. Световната банка прогнозира между $800 млрд. и $2 трилиона макроикономически загуби, ако птичият грип прерасне в пандемия. Имаше апокалиптични предвиждания как световните борси ще останат затворе­ни и финансовите пазари ще рухнат. На световни конферен­ции се "раздаваха" на книга милиарди при евентуален бум на болестта. Той не се случи и само в източноазиатските страни грипът с вирус H5N1 взе ограничен брой жертви и нанесе удар на по-слабите икономики, като тази на Виет­нам например.

Прогнозите на СЗО и Световната банка не се сбъднаха, но именно заради тях някои големи компании понесоха се­риозни загуба феновете на Big Mac се уплашиха и спряха да посещават веригата. Компанията загуби за няколко месеца 10% от печалбите си в Европа и се принуди да рекламира нов вид бургери. Птичият грип пък възпря почитателите на хрупкавите бутчета на KFC. Италианците приеха ос­вен икономически и чисто емоционално като национална катастрофа забраната, продължила цели 5 години, да се сервира в ресторантите прочутият флорентински кот­лет. в условия на психоза по-добрите търговци обаче спече­лиха. Още след първите случаи на заразени птици в Русия САЩ заляха страната със своите бутчета, които русна­ците галено наричаха "ножки Буша" (крачетата на Буш).

Да се надяваме, че свинският грип ще бъде овладян бър­зо. Но след като духът бе изпуснат от бутилката, биз­несът със сигурност ще понесе трусове - едни ще извлекат печалби, други загуба Остава въпросът, защо човечество­то, което преодоля опасността от толкова грипни панде­мии, не можа да се опази от крънча и финансовия колапс. Може би защото не бе открита ваксина навреме.


Борят свинския грип с тамифлу
С два медика­мента - тамифлу и реленца, Светов­ната здравна ор­ганизация ще бо­ри свинския грип. От фармацевтич­ната компания „Рош" обявиха го­товност да снаб­дят всички страни с 3 милиона дози тамифлу. От здравното ни министерство нап­равиха списък със съвети как да се предпазим от свин­ския грип. Наред с антивирусните пре­парати, които мо­гат да се използват профилактично или с лечебна цел, е необходимо да си мием често ръцете със сапун, да си купим влажни хигиенни кърпички, евентуално дезинфектант за ръце на алкохолна основа, както и да се из­бягват пътуванията и големите сбирки. Грипните вируси се разпространяват от човек на човек пре­димно при кашляне и кихане, напомнят от МЗ. Можем да се заразим и при

контакт с повърх­ности. Свинският грип се предава чрез контакт с болни хора, не се предава чрез хра­на. Симптомите са повишена темпера­тура, кашлица, хрема, главоболие и болки по цялото тяло, силно нераз­положение, втрисане.




ЕК бика спешно здравните министри
ЕК свиква извън­редна среща на минис­трите на здравеопаз­ването на страните членки от ЕС. Темата ще бъде свинският грип, заяви председа­телят на комисията Жозе Мануел Барозу по време на визитата си в Атина. По думите на Барозу ЕС внимателно следи ситуация­та около епидемията, която вече взе 103 чо­вешки жертви в Мек­сико. 1814 са приети в болница със симптоми­те на болестта. Случаи на инфекция се изс­ледват и в Европа, Из­раел и Нова Зеландия. 20 души са заразени в САЩ, а в Канада.

Еврокомисарят по здравеопазването Андрула Василиу вече е поискала от чешкото председателство да организира извънред­на среща. Василиу замина вчера за Люк­сембург, за да инфор­мира министрите на външните работи за положението.





28.04.2009 г., с. 11
Болест: Развитие
Грипната пандемия може да струва 3 трлн. USD

Свинският грип плъзна по света, достигна Испания и Франция
Разпространението на свинския грип продължи и вчера, след като през уикенда мутиралият щам на болестта се пренесе от Мексико в САЩ. Жертвите в централноамериканската държава стигнаха 103 души, а заразените са над 1600. Около обед беше регистриран и първият официално заразен европеец в Испания. 23-годишният мъж е бил в Мексико заради образованието си и се влияе добре от лечението, твърдят от испанското здравно министерство, цитирани от AP. В страната има още 20 души, които имат симптоми на грипа, но заболяването им не е потвърдено.

Френското здравно министерство съобщи, че изследва четирима души, които отговарят на симптомите на заболяването, а в Нова Зеландия, Канада и Хонконг също се появиха първите съмнения за заразени с мутиралия щам на вируса. Свинският грип повлия негативно и на водещите пазари. Международните организации заговориха и за евентуална пандемия, която според изчисления на Световната банка би могла да струва около 3 трлн. USD на световната икономика и да свие и без това пострадалия от глобалната криза световен БВП с 5 процентни пункта.


Мерки

Еврокомисарят по здравеопазването Андрула Василиу свика извънреден съвет на здравните министри на страните от Европейския съюз, за да бъде обсъдена заплахата от болестта свински грип.

От Националната ветеринарномедицинска служба са разпоредили да се засили контролът на всички гранични пропускателни пунктове в страната, за да се предотврати евентуалното пренасяне на щама у нас.


Интервю: Проф. Цекомир Воденичаров, изп. директор на здравен фонд Медико-21
Няма консенсус какво трябва да се случи в здравеопазването

При избор на здравен фонд хората трябва да усетят, че поверяват здравето си на професионалисти
Светлана Желева

Господин Воденичаров, как рецесията ще се отрази на замисляните реформи в здравеопазването. Все по-често се чуват гласове, че по време на криза не трябва да се правят сериозни промени, така ли е?

- Мисля, че кризата ще се отрази положително на здравната реформа, ако застави политиците да рационализират разходите за здравеопазване. Щом сме решили да минем от бюджетно към фондово финансиране и е изграден първият стълб, трябва да се появи и вторият стълб на здравното осигуряване чрез капитализиране на доброволното здравно осигуряване. Нещата в здравеопазването са опрели дотам, че са необходими решителни и дълбоки реформи. Ако това не се случи, ще сме свидетели на здравна система с влошаващи се параметри. Не трябва да се допуска агония на здравеопазването.
В изборна година за съжаление няма как да се случат тези реформи.

- Може и да е така, но след изборите необходимостта от извършване на реформи ще е не само очевидна, но и наложителна. Каквато и да е политическата формула на властта, управляващите ще бъдат принудени да проведат реформи. Не можем да говорим за доброволно здравно осигуряване - то е само 0.2% от парите, давани за здравеопазване, а в Европа е между 20 и 30%. Премийният приход на дружествата у нас е 30 млн. лв., а парите за здравеопазване - 3 млрд. лв.(публични, кешови и нерегламентирани плащания) и в същото време здравните показатели се влошават.

Ако сме европейска страна, трябва да се стремим към развитие на пазара на здравноосигурителни услуги. У нас частните болнични легла са само 5%, а в Европа - 30%, т.е. в пъти изоставаме от средните медицински показатели. Радикалните реформи, които предстоят, ще засегнат цялата здравна мрежа. Защото, ако спрем дотук, това означава още по-лош вариант, отколкото при бюджетното финансиране. Това означава да харчим пари, които излизат извън пазарната логика.
След поредици бурни дискусии моделът на здравна реформа продължава е неясен, защо?

- У нас няма консенсус какво точно трябва да се случи в здравеопазването, това е ключовият момент. Ако има политически решения по основните въпроси, останалото е лесно. Дали уставният капитал на дружеството трябва да е 5 млн. лв. или друго число, какво значение има това. Не уставният капитал на дружествата или друга формална причина ще реши въпроса за здравеопазването, това е препъникамък да се елиминира някой играч. Но като цяло сами ще се препънем, ако не освободим истинските механизми, които трябват на здравеопазването. За съжаления не съм видял и здравната карта, и прогнозата как ще изглежда цялата здравна система у нас.


Не ви ли се струва, че пазарът на медицински услуги като че ли все повече се деформира?

- Демократизацията на здравната система доведе до някои девиации, като например противопоставяне една гилдия на друга, неправилно остойностени клинични пътеки. Ако философията на здравната система се смени, нещата може да влязат под контрол. Един от механизмите е изграждането на втория стълб на здравеопазването, при което икономическата логика следва медицинската целесъобразност. Още при старта на втория стълб ще се усети мощна струя от 600 млн. лв. свежи пари от 2% допълнителна здравна вноска.


Изпитват ли здравноосигурителните дружества последиците от глобалната рецесия?.

- Има 21 лицензирани дружества за доброволно здравно осигуряване и не съм чул някое от тях да има финансови проблеми. Нещо повече, бих могъл да посоча 5-6 от тях, които са в много добро финансово здраве. Интересът към този пазар е голям. Само за няколко месеца броят на здравноосигурителните дружества от 17 нарасна на 21. Убеден съм, че развитието на втория стълб на здравната система ще доведе до развитие на пазара на здравни услуги, конкуренция и ефективно управление на финансовия ресурс.


Какво сочат финансовите резултати на здравноосигурителен фонд Медико-21?

- В момент на глобална криза ние се разрастваме: увеличаваме обема на медицинските услуги, назначаваме още хора, инвестираме в апаратура. Само през първите 3 месеца на 2009 г. имаме като премиен приход 80% от това, което постигнахме през цялата 2008 г. Каква е причината за бурния растеж? Имаме дългосрочна визия, имаме организационно ноу-хау, професионалисти сме и това ни дава конкурентно предимство.

През последните 5 години сме били в първата тройка на здравноосигурителните дружества. Тази година имаме шанс да оглавим класацията. Но не това е най-важното. По-важното са ефективният мениджмънт, много добрите лекари, с които работим, и организацията, която създаваме тук, е по-различна от другите фондове. Затова към момента сме най-добрите.
Вие не залагате на агресивен маркетинг, защо?

- В повечето случаи агресивният маркетинг върши работа за кратко, а най-често става обратното - получава се антиреклама. Когато решават за своето здраве, хората трябва да усетят и да са убедени, че поверяват здравето си на професионалисти, а не на случайни играчи, появили се на пазара на здравното осигуряване.


Визитка

Проф. д-р Цекомир Воденичаров е изп. директор на здравноосигурителен фонд Медико-21.

Той е основател и пръв декан на Факултета по обществено здраве на Медицински университет - София.

По въпросите на общественото здраве, икономиката на здравеопазването и медицинската етика проф. Воденичаров е специализирал в Париж, Рен, Брюксел, Мадрид, Марсилия, Ротердам и във Великобритания.

Автор е на повече от 200 научни публикации.


Бунт срещу камери в спешен кабинет
ДИМА МАКСИМОВА

Камери в спешния каби­нет на Великотърновската болница правят незаконни видеозаписи, алармираха недоволни читатели.

"Камери са монтирани в диагностичната зала. Но системата не е активирана. Идеята е да се игнорират неоснователни оплаквания на пациенти и да се пресе­кат нерегламентирани плащания" , обясни д-р Стефан Филев, шеф на отделение­то.

"Ще сезирам колегите от окръжната прокуратура, за да бъде извършена провер­ка доколко е законно по­добно действие", каза вче­ра апелативният прокурор на Търново Аня Димова.

Шефът на болницата д-р Даниел Илиев не бе открит за коментар.


Само във външното ни министерство са спокойни
На фона на извънредните здравни и ветеринарни мерки, които се взимат по света, българското Министерство на външните работи демонстрира вчера учудващ оптимизъм.

По думите на говорителя на ведомството Драговест Горанов ситуацията не е бедствена и страната ни предприема различни превантивни мерки срещу разпространението на свински грип. Общата оценка е, че за момента няма необходимост от въвеждане на ембарго или ограничаване на пътуванията и бизнеса с Мексико, каза Горанов, като се позова на Световната здравна организация и на съседните на Мексико страни, включително и САЩ.

В Мексико в момента пребивават постоянно между 200 и 300 българи. Посолството ни в там информира сънародниците ни по телефон и имейл за данните, които дават местните здравни служби. Всички железопътни гари и летища на Мексико са отворени, а случаите на свински грип засега са регистрирани само на територията на Мексико сити, твърди Горанов. Ведомството е готово да съдейства на българите, които искат да напуснат страната с различна информация.


Болница е осъдена за здравен рекет
Специализираната болница за лечение и рехабилитация на деца с детска церебрална парализа "Св. София" трябва да плати 2 хил. лв. обезщетение на родителите на дете, чието лечение е било прекъснато неправомерно, реши Софийският районен съд. Според магистратите прекратяването на терапията е незаконно деяние и нарушава принципите за своевременност, качество и достатъчност на медицинската помощ, от което са произлезли вреди за пациента и неговите родители, съобщи "Медиапул".

Родителите на Е. М. са подали жалба, че са били подлагани на натиск от лекуващите лекари да плащат част от процедурите, въпреки че са включени в клиничната пътека за лечение на детска церебрална парализа и се покриват изцяло от здравната каса. Платеното лечение се извършвало в медицински център, който според родителите е създаден точно с тази цел. В същото време момичето е с диагноза церебрална парализа и лечението му трябва да е безплатно. Родителите се оплакали в Националната здравноосигурителна каса, след което от болницата прекратили лечението на детето. Директорът на лечебното заведение д-р Иван Чавдаров в понеделник не беше открит за коментар. Болница "Св. София" е единственото здравно заведение в София, специализирано в лечението на деца с церебрална парализа.




Лекарства за рекламен растеж
Фармацевтичните компании са едни от най-активните инвеститори през първото тримесечие на 2009
От Зорница Стоилова

Рекламният пазар е обхванат от лека треска, придружена от температура. Липсват му витамини и жизненост и страда от продължителна настинка. Ако не вземе мерки, го чака тежък грип през втората половина на годината. Така може да се опише състоянието на рекламните инвестиции в България за първите три месеца според данните от мониторинга на изследователската агенция "ТНС/ТВ план". В миналия брой ви представихме приходите на печатните медии и телевизиите и спада, който регистрират почти всички. В условията на свити маркетингови бюджети в почти всички сектори на бизнеса и предпазливо рекламно поведение на компаниите резултатите за периода януари - март 2009 г. разкриват сериозно разместване и на позициите в топ 20 на най-големите рекламодатели*.

Смяна на местата

Логично за сезона лекарствените средства и лекарствата на билкова основа си намират място сред петте най-рекламирани продуктови групи. Тези два сектора са инвестирали общо 16 270 млн. лева в телевизия за този период. А в топ 20 на най-големите рекламодатели в телевизия има четири фармацевтични компании - Natur Produkt, Walmark, GlaxoSmithKline и "Брандекс". Natur Produkt заема завидната втора позиция, изпреварвайки гиганти като Procter&Gamble и Henkel.

Сред най-активно рекламиращите си остават и телекомуникациите, които са инвестирали общо 11 376 млн. лева в телевизия за първите три месеца от годината. В топ пет влизат още препарати за пране и козметичният бранш. За сравнение - най-рекламираните продуктови групи през 2008 г. са били телекомуникациите, козметиката, сладкарските изделия и закуските, напитките и финансите.

Единствената банка, която е запазила мястото си в топ 20 на тв рекламодателите, е Raiffeisen Bank с инвестиции от 1 830 млн. лева. Любопитно е и разместването сред първите пет компании. Традиционно това са позиции, запазени за Procter&Gamble, Coca Cola и двата мобилни оператора - M-Tel и Globul. За периода януари - март обаче всички те значително са свили инвестициите си. Така например Coca Cola, които завършиха миналата година на четвърто място сред 50-те най-големи инвеститора в телевизия с вложени средства от 24 698 млн. лева, сега изпадат на 19-а позиция с 1.912 млн. лева за първите три месеца.

Най-голям рекламодател в телевизията става компания от бързооборотния сектор, хранителният гигант Nestle Bulgaria със сумата от 8 664 млн. лева.

Лоялни рекламодатели

Ръстът на рекламата в пресата през последните няколко години е захранван устойчиво от автомобилния и банковия сектор. И въпреки че тези два сегмента се оказаха най-жестоко ударени от кризата в световен мащаб, те продължават да бъдат най-големите инвеститори в пресреклама. Така петте най-рекламирани продуктови групи за периода януари - март 2009 са автомобилите, телекомуникациите, депозитните услуги, модните къщи и козметиката. Тук не се наблюдават сериозни размествания спрямо миналата година. Разликата е, че през 2008 банките са рекламирали активно и кредитни услуги.

Автомобилната компания, която инвестира най-много в реклама в пресата през първото тримесечие, е Porsche Bulgaria с 661 хил. лева.

А на първа позиция в топ 20 за пресата е Mtel с 1 298 млн. лева.

"На нашия пазар битката все още е за отстъпки, а това не е интересно състезание", коментира настоящата ситуация Катерина Буюклиева, управляващ директор на медийна агенция Initiative Media Club. Според нея има сектори, които са много изненадани от развитието на нещата, защото са привикнали на двуцифрени ръстове, а сега влизат в нормалните граници.

Добрата новина е, че рекламодателите се събудиха от летаргията, в която ги държеше непрекъснатият ръст на инвестициите. Лошата е, че не се знае кога рекламният пазар ще успее да преболедува кризисния си период.

* Данните на "ТНС/ТВ план" са базирани на официалните тарифи на телевизиите и пресата и не отчитат комисионите, отстъпките за обем и бартерните сделки на рекламните агенции, медия шоповете и рекламодателите, купуващи директно рекламно време и площ. За получаването на по-реална представа за рекламните инвестиции от тези суми е прието да се вадят от 15% до 50%. Мониторингът също така не включва рекламите на sms игри, продажба на мелодии и картинки за мобилни телефони и концертна дейност, издателска дейност, рекламни и социологически агенции, игри, лотарии и т.н.


Аптекари стягат протест заради рецептите
Аптекарите ще протестират символично на 29 и 30 април в цялата страна, съобщи председателят на Столичната регионална фармацевтична колеги Венелин Сапунаров. Подобно на полицаите, в големите градове те ще пият вода в продължение на 10 минути пред аптеките си. В малките населени места обаче ще сложат катинара за час.

Протестът им е срещу задължителното изискване за отпускане на лекарства по рецепта. По думите им в резултат са намалели продажбите.

Собствениците на аптеки възразяват и срещу забраната да продават детски храни и адаптирани млека, която беше въведена с изменение в Закона за лекарствените средства в началото на април.


За бизнес или за помощ
Положението в държавните и общинските болници не е цветущо, но едва ли ще се подобри, ако те бъдат приватизирани
Йордан Съев

Здравеопазването у нас е сведено до окайващо състояние. С известно изключение на "Пирогов", Военномедицинска академия, МВР и правителствена болница "Лозенец", в останалите здравни заведения възможностите за оказване на качествена помощ са силно ограничени. В повечето държавни и общински болници голяма част от лекарския персонал е с ниска квалификация и не може да се справи дори с рутинни случаи. Вече до 10-12% от докараните с линейки на "Бърза помощ" или стигат до фатален край, или не може да им се установи бърза реална диагноза. Това е така, защото за целта се използват почти примитивни в сравнение със съвременните постижения технически средства.

А иначе за създаване на базата за здравна помощ - болници, поликлиники, пунктове, санаториуми, през времето на социализма са изразходвани най-много средства след тези, предназначени за построяването на промишлени предприятия. В най-добрите си години България отделяше по 12-14% от БВП за здравеопазване. Сега държавата и общините не само че не са в състояние да изграждат нова база за здравеопазване, но не могат да поддържат и съществуващата. Болниците трупат милиони левове дългове, а в същото време издържат високоплатени директорски бордове. Въртят се далавери с доставка на медикаменти, оборудване и ремонти. Разходите за отопление, осветление и вода са се увеличили драстично. Към това трябва да се прибави и фактът, че над 60% от финансовите средства се изразходват за заплати на медицинския персонал.

Какво ще се промени, ако се приватизират болниците? Първо кой ще ги купи? Съществува вариант това да са някакъв вид РМД-та, съставени от работещи в болниците. Ако той се приложи, ще се стигне до положението, при което бяха приватизирани голяма част от предприятията. Това означава да се създаде някакво РМД, в което отначало участват всички, а после с различни комбинации то се закрива, като собственици стават няколко ловки мошеници.

Друг вариант е болниците да се продават чрез търгове. Само че на каква база? Основен елемент би трябвало да бъде пазарната стойност на сградата, оборудването и принадлежащите терени. Значителна част от болничните заведения обаче са с големи дългове към снабдителни дружества, а някои и към НОИ и НАП. При това положение може да се стигне до прецедента "Кремиковци", който беше продаден за 1 лв., при условия че новият собственик плати задълженията, направи инвестиции и запази работните места. Но както поредният собственик на комбината не спази тези условия, а го забатачи още повече, по същия начин могат да постъпят и купувачите на болниците. Защото у нас няма действащ ефективен контрол върху приватизационните договори, въпреки че съществува такава агенция, в която работещите получават заплати.

Ако се стигне до приватизация на болниците, а най-вероятно е това да стане, голяма част от тях ще бъдат закрити като здравни заведения. Ще бъдат преустроени в молове, центрове за липосукция или подобни на тях - за разкрасяване, подмладяване и пр. Главни потърпевши ще бъдат нуждаещите се от здравна помощ. Хората например от Симитли, Ардино и Якоруда, от околните градчета и села ще трябва да търсят медицинска помощ на първо време в областните центрове. Но ако и там болниците се закрият, бременна от Неделино ще трябва може би да пътува за раждане до... Пловдив.

Някакво здравеопазване у нас все пак ще има. Част от приватизираните болници ще запазят дейността си, като може дори да подобрят качеството на услугите. Същевременно се създават и нови болници. Там вместо мизерните условия на другите здравни заведения, в които в една стая са настанени шест болни с обща тоалетна за целия етаж, се осигурява самостоятелна стая със санитарен възел, телевизор с 56 програми, сменя се всеки ден спалното бельо. Само че там таксата за еднодневен престой е 50 лв. Правят се и безкръвни хирургически операции на язва, хемороиди, простата и др. Цената обаче е 1600-1800 лв.

Не само там, но и в "Пирогов" се правят сложни операции на гръбначния стълб. Но както в частните, така и в държавното заведение за тях се плаща над 10 000 лв. Аргументът е, че се влагат консумативи, които не се поемат от НЗОК, защото за тях няма здравни пътеки. От ин витро процедури, с които се правят опити за зачеване, действащите в тази област печелят 20 млн. лв. годишно, като парите ги плащат основно нуждаещите се. От продажбата на медикаменти български и чуждестранни фармацевтични фирми правят оборот от 350 млн. лв., защото те са най-скъпи у нас в целия ЕС.

Стоматологичната помощ в България е изцяло платена от пациентите, с изключение на един орален преглед и вадене на зъб през годината. За обикновено стоматологично лабораторно изследване таксата е 12,50 лв., въпреки че работещите там получават бюджетни заплати. Ако и те се приватизират, тогава цената ще бъде най-малко 30 лв., ако не и по-висока.

В същото време здравните осигурителни вноски се увеличават


Те се удържат не само от работещите на трудови договори, но и от получаващите хонорари, ако те надхвърлят минималната работна заплата от 240 лв. Това би било приемливо, ако срещу удръжките се получават някакви преференции, когато се наложи ползването на здравни услуги. Такива обаче няма.

Ето защо приватизацията на сегашния момент е неуместна. Вместо това държавата и общините трябва да упражняват строг контрол върху дейността на здравните заведения - да съкратят ненужните разходи, като тези за издържане на платени директорски бордове, да пресекат далаверите с доставка на оборудване и медикаменти, да прекратят други дейности, свързани с конфликт на интереси, и пр. Вместо да се дава зелен семафор за бизнес, да се създадат необходимите условия за оказване на квалифицирана медицинска помощ за нуждаещите се.




Забраната за пушене от догодина е под въпрос
За 2015 г. се отлага задължителната за личните лекари специалност по обща медицина
Янина Здравкова

Не е сигурно, че парламентът ще приеме поправката в Закона за здравето, според която от 1 юни 2010 г. пушенето на обществени места у нас ще бъде напълно забранено. В четвъртък здравната комисия на парламента, която гледа на второ четене промените в закона, е отложила текста, според който след година няма да може да се пуши в закритите обществени места, обществения транспорт, закритите работни помещения и заведенията.


"Нямаше много обяснения, явно е нужна повече информация и депутатите не са готови за решение", обясни Хасан Адемов от ДПС. Според Тодор Кумчев от БСП обаче причината е, че има и друго предложение за пушенето - на Борислав Китов от движение "Напред", който е отсъствал от заседанието. Той предлага по-мек вариант - в закона да се запише сегашният режим, който в момента е уточнен от наредба на МЗ. Според нея кръчмите могат да осигурят до 50% от местата си за пушачи, на работните места може да се обособи помещение с вентилация, в което да се пуши, а цигарите са напълно забранени в училищата, университетите, кината, интернет клубовете, обществения транспорт, кухните на заведенията.
Редно е предложените от Китов текстове да се обсъдят в негово присъствие, каза Кумчев. Въпреки това според соцдепутата ще се приеме пълната забрана на пушенето. "Не е ясно обаче кога ще стане това", допълни Кумчев. Той освен това не можа да предвиди и как ще се развие гласуването в зала. "Забрана ще има, ако лобитата на тютюневите компании не попречат", смята избраникът от БСП.
От БСП държат промените в Закона за здравето да бъдат приети до края на мандата, тъй като те уреждат и други важни въпроси - промяна в работата на ТЕЛК и създаването на агенция "Медицински инспекторат", която да обедини контрола над здравната система.

КОМПРОМИС

С 6 години - до 2015 г., да се удължи срокът, който задължава личните лекари да имат специалност по обща медицина. Това прие здравната комисия на първо четене. Мотивът на вносителите Тодор Кумчев и Донка Михайлова от БСП е, че по настоящия закон 10-годишният гратисен период изтича през юли т.г., след което здравната каса ще трябва да прекрати договорите си с около 3000 семейни лекари, тъй като нямат специалност обща медицина. Едва 63% от джипитата у нас имат такава специалност или я придобиват в момента. Поправките предвиждат необходимостта от подобна специализация да отпадне за лични лекари, които вече имат специалност по вътрешни болести, АГ, хирургия или педиатрия.




Започва акция срещу клетките на мобилните оператори
Силвия Георгиева

Кметът Бойко Борисов да започне проверка на базовите станции на мобилните оператори заради зачестилите жалби, че се разполагат опасно близо до блоковете и електромагнитното им лъчение води до здравословни проблеми, настояха столичните общински съветници от ДСБ. Те предлагат градоначалникът да поиска в 1-седмичен срок пълна информация от GSM операторите и по нея да изготви публичен регистър на законните станции, а останалите да демонтира.

"У нас има над 1000 базови станции, много от които са поставени безконтролно и без съгласието на хората", обясни Вили Лилков. Клетки има дори върху покривите на болници и много близо до училища и детски градини. Има и случаи, когато те са на 10-15 м от прозорците на жилищните блокове при допустими от 70 до 100 м. В "Младост" 3 и 4 на територия по-малка от 1 кв.км има 57 вертикални антени излъчватели. "Електромагнитни картечни гнезда", по думите на Лилков, има и на ъгъла на улиците "Оборище" и "Асен Златаров".

По закон мобилните оператори трябва да информират общинския съвет за станциите си, а местната власт да информира гражданите. "В Столична община обаче никой не е виждал дори един протокол от въвеждане на станция в експлоатация", обясни Лилков. Гражданите могат да подават сигнали на mydsb.org.







Курортите - празни и без безплатни лекари

Диян Божидаров

Курортите ще останат наполовина празни през лятото, предупредиха хора от бранша. Според Петя Момчилова, шеф на изложението "Турекспо", индикатор за отлива на туристи е слабият интерес към презентационните форуми, на които се договорят нощувки. На "Турекспо", което завърши вчера във Варна, участие взеха едва 31 фирма.

Отливът се очаква да бъде най-вече по отношение на туристи от Централна, Западна Европа и Русия. Надеждите са насочени основно към румънците, но по Великден те бяха с около 1000 по-малко в сравнение с м.г. "Много хотели са ангажирани, но това не значи, че нощувките ще бъдат изпълнени. Просто туроператорите са свикнали предварително да ангажират места, а истинските записвания стават в последния момент", заявиха хора от бранша.

Апокалиптична картина очерта и шефът на Районния център по здравеопазване във Варна Веселин Балкански. Според него няма лекар в курортите, който да работи по договор със здравната каса, и така туристите от ЕС ще плащат баснословни цени. Досега положението бе спасявано с изнесени медицински портали на варненските болници. Това лято обаче такива едва ли ще има, тъй като миналия сезон бяха обслужени едва 7 пациенти. "Очаквам международен скандал, тъй като всяка страна-членка трябва да осигурява безплатна помощ на гражданите от ЕС", каза Балкански.



1200 жени искат пари от фонда "Ин витро"
Янина Здравкова

1200 молби от бездетни семейства са постъпили за ин витро оплождане в Националния фонд за асистирана репродукция, съобщи д-р Павлета Табакова, председател на Българската асоциация за репродуктивно здраве, цитирана от "Фокус".

От 1 април желаещите могат да подават молби във фонда към МЗ. Той отпуска по 5000 лева за една процедура. Това значи, че с 20-те млн. лв. бюджет на фонда парите ще стигнат за 4000 ин витро процедури, допълни Табакова. "Това ще стане, ако, разбира се, парите отидат по предназначение, само за семействата. Поставям много "ако", тъй като водихме с държавните структури доста упорита битка да има наши специалисти в контролиращите органи за тези суми, но това не стана и ние участваме само като експерти с право на консултативен глас", коментира д-р Табакова.

От фонда за асистирана репродукция са обещали месечно да разглеждат по триста молби на желаещи, но специалистите изразиха съмнение, че това е възможно да стане, тъй като процедурата е бавна и тромава.

За директор на фонда здравният министър Евгений Желев назначи д-р Николай Лалев, който преди 2 г. беше за кратко зам.-директор на здравната каса и отговаряше за лекарствата. Той беше отстранен поради несправяне с работата. Преди това Лалев е работил в "Търговска лига" и "Актавис".

zdrave.net
Първият апарат за лъчеление с кобалт започва работа в Онкологията
В 11:00 ч. днес в сградата на Националната онкологична болница официално ще бъде пуснат в експлоатация нов апарат за лъчелечение с кобалт в Клиниката по лъчелечение в болницата, съобщават от пресцентъра на здравното ведомство.

Министърът на здравеопазването д-р Евгени Желев ще открие новата телегаматерапевтична уредба.

Новият уред е най-модерният от този тип и е първият по рода си, използван у нас. Средствата за закупуването му в размер на 600 000 евро са осигурени от Министерството на здравеопазването.

Пловдивските джипита с първомайско увеличение на таксата за пенсионери
От 1 май личните лекари ще вземат от пенсионерите по 2,40 лв. потребителска такса, вместо 1 лв. Това съобщава пловдивският „24 часа”, като цитира председателя на регионалното съсловно сдружение д-р Александър Калайджиев. Принудени сме да искаме по-високата сума, защото от здравната каса не ни превеждат нито стотинка за възрастните пациенти, обяснил той.

До края на миналата година джипитата получаваха разликата за всеки консултиран пенсионер, но през тази плащанията са спрени заради неуредици в нормативната база, уточнява изданието. „Смятаме, че 4 месеца са достатъчно време, за да се актуализира Наредба 6 и да получим парите си”, казал д-р Калайджиев.

През април от пловдивската каса дори отказали да приемат отчетите на докторите колко пенсионери са лекували през март.

Близо половината от всички преминали пациенти са от третата възраст и джипитата станахме социална служба, протестират медици.



НЗОК направи предложение до здравното министерство и очаква промяна в наредбата, но движение по въпроса все още няма, казал пред ежедневника директорът в Пловдив д-р Борис Джурджев.

От пенсионерския съюз в Пловдив пък заявили, че ако таксата се повиши, ще организират протести и ще искат по-високи пенсии.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница