28 януари 2010 г. Тема: здравеопазване ардино победи за болницата



Дата26.09.2018
Размер214.93 Kb.
#83234
28 януари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Ардино победи за болницата
Болницата в Ардино ще продължи да работи. Това обеща здравният министър Божидар Нанев, който се запозна лично с условията и специалистите в здравното заведение.

Заради отпора по места било предвидено на малки болници в граничните и рисковите общини да се даде гратисен период за новите критерии.

Кметът Ресми Мурад увери министъра, че щом болницата остава, хората ще спрат протестите. Очаквам да сключим със здравната каса договор за 31 клинични пътеки, добави шефът на болницата Сеидахмед Хаджисеид.

НЕНКО СТАНЕВ


Плащат 148 млн. на болниците за декември
Парите на болниците за декември - 148 млн. лв., ще бъдат изплатени в петък, съобщи началникът на ВМА ген. Стоян Тонев. Той получил уверение лично от финансовия министър Симеон Дянков. За януари мениджърите на лечебници са заложили с 15% по-ниски бюджети.

“Подкрепете местния лекар и местния министър, защото местният министър е също толкова затруднен, колкото и местният лекар.” Така образно подкрепи здравната реформа ген. Тонев. От асоциацията на университетските болници заявиха, че са “за” промените, макар че те са закъснели поне с 10 г.

Според ген. Тонев на страната са необходими 120 болници за активно лечение с по 120 легла. В тази връзка усилия трябва да бъдат положени за укрепване на 28-те основни спешни центрове. Асоциацията е дала мнение, че за целта са необходими 300 млн. лв. и е получила уверение, че предложението ще бъде внесено в Министерския съвет, а средства ще бъдат намерени. Инвестициите трябва да продължат поне 3 г., за да стигнем европейските стандарти. Клиничните пътеки ще бъдат преработени след остойностяването на медицинския труд. Като се вземат предвид разходите, само 4 от общо 300 излизали на печалба.

ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Лекарите чакат 148 млн. лв. за декември
До края на февруари се очаква да приключи остойностяването на клиничните пътеки
Държавата трябва да изпла­ти 148 млн. лв. на лекарите в доболничната и болнич­ната помощ за оказаните медицински услуги през декември 2009 п, съобщи началникът на ВМА ген. Стоян Тонев. По думите му проблеми с изплащането ще има евентуално и през януари и февруари.

В петък ще бъдат преве­дени всички пари на лека­рите за декември, поясни по-късно ген. Тонев след разговор с министъра на финансите Симеон Дянков и неговия заместник Вла­дислав Горанов.

Прецедент

Предишни години за де­кември касата плащаше авансово на Нова година. Сега обаче парите на лич­ните лекари и специалисти­те от доболничната и бол­ничната помощ закъсняха още за ноември. В края на декември бяха преведени единствено 30 млн. лв. за болниците, което е една трета от дължимата сума. На НЗОК й бяха нужни още 90 млн. лв., за да се разплати с всички.

Реформа

Мениджърите на големите болници очакват остойнос­тяването на клиничните пъ­теки, където за първи път ще бъде включен лекарски­ят труд. Това трябва да ста­не до края на февруари, като в процеса участват експерти от финансовото и здравно­то министерство. Сега от всички пътеки, които са над 300, само 4 са печеливши, обясни още ген. Тонев.



Светлана Желева
Средства

За спешната помощ трябват 300 млн. лв.
За качествена медицин­ска помощ ни трябват не повече от 120 болници, смята ген. Тонев.

Необходимо е държа­вата да вложи около 300 млн. лв., за да се укрепят вече съществуващи­те структури. Това ще стане в рамките на три години.

За създаването на модерен спешен център са необходими 25 млн. лв. Първоначално ще можем да реформираме десети­на центъра, пресметна ген. Тонев.


Болниците в Смолянско са пред фалит

Дянков пак обещал неиздължените 148 млн. лв. за декември на доктори и аптеки
Аида Паникян

Община Рудозем няма да има болнично лечебно заведение, защото местната болница не отговаря на новите изисквания за сключване на договор с НЗОК, съобщиха от смолянската лекарска колегия. Към момента в тази община няма медицински център или ДКЦ за доболнична помощ поради законодателна невъзможност да бъде регистрирано такова. Здравните потребности на населението се покриват от семейните лекари и филиал на "Спешна помощ".

Още няма яснота ще има ли болница за Мадан. Останалите две общински лечебници в региона са с намален брой клинични пътеки, а белодробният диспансер ще работи по една клинична пътека.

Всички болнични заведения в Смолянска област са с редуцирани бюджети. Това предполага натрупване на дългове още в първото тримесечие, а за някои дори фалити, прогнозират лекари.

Около 300 млн. лв. са необходими на първо време за доизграждане на мрежата за спешна помощ, признаха от Министерството на здравеопазването. Средно около 25 млн. лв. би струвал един център за спешна помощ, в който да работят поне 11 лекари. Тези изчисления са представили от Асоциацията на университетските болници на премиера и министрите на финансите и на здравеопазването. Това съобщи ген. Стоян Тонев, началник на Военномедицинската академия вчера. Шефовете на университетските болници отговориха положително на въпрос на ДУМА имат ли те капацитет да поемат увеличения поток от пациенти, когато малките спрат да работят.

Проф. Генчо Начев, началник на "Св. Екатерина" бе категоричен, че правилно се определят критерии, въз основа на които да се каже кои болници трябва да съществуват. Той обаче бе категоричен, че при преструктурирането трябва да се отчитат фактори като инфраструктура, отдалеченост, климат.

Дължимите 148 млн. лв. за декември държавата ще изплати на здравни заведения, лекари и аптеки до утре. В това финансовият министър Симеон Дянков уверил доц. Тонев в телефонен разговор.

Близо 65 години няма остойностяване на медицинските услуги, коментира директорът на болница "Св. Анна" Димитър Димитров. Той припомни, че медицинската общност очаква към края на февруари вече да има такова остойностяване, което да залегне в основата на реформата.

Шефовете на университетски болници изразиха отново безпокойството си от отлива на кадри към чужбина. Доц. Тонев каза, че почти всеки ден при него посланици предлагали огромни заплати, ако екипи на ВМА отидат там на работа. Най-голямата оферта била 36 хил. долара на месец за лекар в Саудитска Арабия.



Ще обучават ударно специалисти за центровете
Дават още 300 млн. лв. за Спешна помощ

Шефове на суперболници подкрепят реформата
СОНЯ Ангелова

Поне 300 млн. лв. трябват, за да се доизгради Спешната помощ, пресметнаха вчера шефове на университетски болници в страната. Според ген. Стоян Тонев от ВМА премиерът вече дори бил обещал да ги отпусне, за да бъдат безболезнено заместени закритите болници или онези с орязаните отделения. Според него освен сега съществуващите самостоятелни 28 центъра за спешна помощ, ще трябва да се подсилят и към 200 други, формирани към самите болници. Директорите на най-големите лечебни заведения подкрепиха здравната реформа и поискаха от властта кураж този път тя да се проведе докрай. Според проф. Лъчезар Трайков от Александровска болница през последните години медицината се е променила радикално и днес вече може успешно да спасява човешки живот, ако се действа бързо и в технически оборудвана обстановка. Освен по-добър пиар експертите препоръчаха на здравното министерство да доизгради спешната помощ и доболничната, която да поеме пациентите на затворените болници. Освен това му препоръчаха да работи по-активно с кметовете и депутатите по райони. Според ген. Тонев един модерен център за спешна помощ струва към 25 млн. лв., но за да стигнем до необходимото ниво, ще ни трябват още три години. В него ще трябва да работят поне 11 специалисти. Болничните шефове предложиха ИСУЛ, „Пирогов" и останалите да помогнат при подготовката на специалисти за спешна помощ, които сега са кът. Подобна реформа вече преживяла Испания и ген. Тонев препоръча да ползваме нейния опит. Според доц. Димитър Раденовски от „Пирогов" трябва да се прави разлика между различните региони, защото каквото трябва във Видин, не трябва в Кърджали. Не може един шаблон за всички болници коментира той. Специалистите настояват най-после да бъдат остойностени трудът, медикаментите и консумативите. Те подкрепят желанието на здравното министерство и у нас да се работи по европейски стандарти, но недоволстват, че в последния момент чиновниците поставили и условие за задължително съотношение на лекари и сестри 1:2, което за повечето болници си е направо непосилно. Сега то било 1:0,8. Шефовете на университетските болници напомниха, че за декември все още здравната каса не е превела 148 млн. лв., които дължи на лечебните заведения, джипитата и фармацевтите. Освен това според сметки на самата НЗОК миналата година болничната помощ е получила с 26 млн. лв. по-малко от предходната година. .


Ардино с гратисен период

Болницата в Ардино запазва статута си, обеща вчера здравният министър Божидар Нанев, който посети вчера града. Преди време жителите му протестираха срещу евентуалното й закриване, понеже достъпът до големите градове е затруднен. Д-р Нанев поясни, че за болници в труднодостъпните райони е възможен гратисен период, в който да изпълнят критериите. Болницата в Ардино до дни ще сключи договор с НЗОК за 31 клинични пътеки. За да запази статуса си, тя трябва да привлече още няколко лекари. Освен че се запазва лечебното заведение, към него ще заработи и Център за спешна помощ, който ще е филиал на кърджалийския, се разбра при визитата на министъра. Вече са подадени и 22 молби за работа в центъра.


Режат клинични пътеки в Първомай и Шумен
В Първомай се надяват на още един допълнителен кабинет за спешна помощ. 28.01.2010 С около 20 клинични пътеки по-малко ще работи през тази година болницата за активно лечение в Първомай. Причината е, че не разполага с втори пулмолог, ендокринолог, кардиолог, ортопед и гастроентеролог, каквито са изискванията на НЗОК. Според шефа на Районния център по здравеопазване д-р Георги Божиков има предложение да бъде разкрит допълнителен кабинет към местния филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. В него болните ще бъдат настанявани за 48 часа, след което ще бъдат превозвани до болници в Пловдив. Целта е да се обхване населението и да се компенсира липсата на клинични пътеки. Болниците за долекуване в Сопот и в гр. Стамболийски са другите здравни заведения в Пловдивско, които ще работят с по-малко клинични пътеки, каза д-р Божиков. Според управителя на болницата в гр. Стамболийски д-р Александър Апостолов проблемна е само една клинична пътека в неврологичното отделение за рехабилитация след прекаран инсулт. Причината е липсата на апаратура - компютърен топограф и магнитен резонанс. В болницата работят 51 човека, от които лекарите са 11. Те обслужват около 25 000 население от гр. Стамболийски и приходящи от Пещера, Пазарджик, Пловдив и дори София. Общо 34 здравни заведения от Пловдивска област са сключили договори с касата за 2010 г., уточни шефът на РЦЗ д-р Божиков. В Шумен няма да има закрити болници, но под въпрос са редица клинични пътеки, обяви пред "Монитор" заместник областният управител д-р Емилия Станчева. И тук проблеми ще имат със специалистите. Болницата разполага само с по един хематолог и ендокринолог, което означава, че без пътека за лечение ще останат и болните от диабет. Проблем ще имат и по-малките болници в Нови пазар и Велики Преслав. Ако за Нови пазар има двама невролози, двама хирурзи и двама анестезиолози, то за Велики Преслав все още не е ясно за колко пътеки ще могат да бъдат сключени договори. .


Чакащите за бъбрек и сърце с електронни картони
Силвия Николова

На включените в списъка на чакащите за трансплантация пациенти ще бъдат направени електронни здравни досиета. Те ще се попълват от техния лекуващ лекар. Това съобщи д-р Теодора Джалева, директор на Изпълнителната агенция по трансплантациите. Създаването на новия документ е залегнало в промените в устройствения правилник на агенцията, които кабинетът прие на свое заседание вчера. Занапред всички чакащи за трансплантация ще бъдат включени в регистри и ще бъдат викани периодично на прегледи, разясни д-р Джалева и припомни, че до момента такива регистри са се водили хаотично. В тях дори фигурирали хора, починали още преди 15-ина години. След трансплантациите те също ще бъдат викани на прегледи. На всеки 6 месеца пък ще бъдат актуализирани т.нар. медицински стандарти, в които ще влизат начинът и критериите за подбор на хората за присаждане на органи. .




МЗ започна хайки за фалшиви договори
СИЛВИЯ Николова

Здравният министър Божидар Нанев разпореди внезапни проверки в оцелелите общински болници, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Инспектори от районните центрове по здравеопазване и здравната каса тръгнаха вчера да проверяват дали наистина лечебните заведения, които са сключили договори по клинични пътеки, отговарят на изискванията, или директорите им не са направили някоя шашма с фиктивно назначени специалисти. Министерството на здравеопазването ще изпраща експерти на място и ще оказва всякаква консултантска и методична помощ на мениджърите на лечебни заведения, които предстои да бъдат преструктурирани от многопрофилни в медицински центрове, в болници за долекуване или в хосписи. В момента се разработват клинични пътеки за долекуване на редица заболявания. Някои от тях вече са готови, окончателно всички ще бъдат завършени след около месец и половина. Преструктурираните лечебни заведения ще могат да сключват договори по тях след първото тримесечие, когато бъдат отчетени резултатите от започналата реформа в болничната помощ, установи се какви средства са спестени от нея и как се осъществява лекарската помощ в медицинските центрове на хората в селищата, където вече няма болници. .




Кула и Радомир без здравни заведения
Болницата в Кула - най-старата болница във Видинско, хлопна врати още в края на октомври миналата година. Тя не можа да сключи договор с НЗОК, понеже не отговаря на нито един от критериите на МЗ. Болницата обслужваше четирите гранични общини - Кулската, Бойница, Грамада и Макреш, с население около 14 000 души. Сега в градчето работи медицински център, в който се трудят лекари от Видин. Общо в него работят 10 лекари, 2 медицински сестри и 1 санитарка. Те преглеждат по график и се редуват всеки делничен ден от 10 до 12 часа, след това си заминават. В събота и неделя тяхната дейност се поема от Спешния център, който разполага с една линейка. В региона работят трима лични лекари. И радомирската болница вече няма да приема пациенти. Тя е затънала с над 600 000 лв. дългове. Освен това и тя не успя да покрие изискванията за работа със здравната каса. Болницата обслужваше жителите на три общини - Радомирска, Земенска и Ковачевска. От 9-те й лекари 8 вече са напуснали, след като още през ноември подадоха предизвестие заради неплатени заплати. От началото на тази година не работи вече нито едно отделение.Пациентите на трите общини вече ще пътуват до пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова".


Здравно неосигурени обсадиха НАП в Пловдив
Ели Крумова

Здравно неосигурени пловдивчани обсадиха филиала на Националната агенция за приходите. Вият се огромни опашки от трайно безработни, които трябва сами да внесат парите си за данък здраве. От началото на годината през гишетата за здравно осигуряване са преминали около 9000 души. Това съобщи пресаташето на НАП в Пловдив Лидия Дойкова. Тя уточни, че системата за отчитане на агенцията регистрира по 2200 души на седмица. Заради повечето клиенти данъчните в Пловдив са разкрили 10 нови работни места. Напливът към гишетата за здравно осигуряване е от края на 2009 година. Тогава станаха ясни промените в Закона за здравно осигуряване. Най-важното условие е всеки да има 36 месеца непрекъснати здравни вноски. Периодът е от 1 януари 2007 до края на 2009 г. „Страшно много хора има. Защото трайно безработните лица, които са извън Бюрата по труда, трябва да подадат декларация №7 и да се осигуряват сами. Хората, на които изтича срокът на обезщетение в Бюрата по труда, имат 1 месец също да подадат декларацията. Това поражда наплив в НАП", коментира Дойкова. Тя съветва неосигурените да използват писмо с обратна разписка в пощенските клонове, за да си спестят висенето по опашки.




$ 36 000 на месец за наш лекар в Арабия

Болниците и джипитата пак останах без пари
$ 36 000 месечна заплата предлага Саудитска Арабия за наши военни лекари. А Финландия, Норвегия, Катар и Оман искат да наемат военните ни медици срещу възнаграждения от $ 15 000 до $ 20 000, съобщи вчера ген. Стоян Тонев, директор на Военномедицинската академия. Той получил предложенията само за една седмица след среща с посланиците на петте държави. “А те са готови да наемат цели екипи - и със сестрите, без ограничения в броя”, каза още генералът. В същото време личните лекари и болниците пак останаха без пари. Здравната каса не им е превела изработеното през декември м. г.

Саудитска Арабия, Катар, Оман, Финландия и Норвегия искат да наемат военни травматолози, анестезиолози, хирурзи и операционни сестри. Изискването е да имат поне 10 г. стаж и да знаят английски.

Работодателите от военните болници в Саудитска Арабия, Катар и Оман поемали и разходите за квартира. “В арабския свят към тези болници обикновено има общежития. Именно в тях живеят наетите чужди лекари”, обясни ген. Тонев.

За далечните държави било по-изгодно да наемат доктори зад граница. Защото според швейцарската методика, която се прилага в цял свят, 5-годишното обучение на специалист струва около 400 000 евро. Затова вземането на българи излизало почти без пари. “Със сигурност ще изпратим наши екипи в Норвегия. Но не можем да си позволим да оголим болницата”, каза генералът.

Асоциацията на университетските болници заяви вчера подкрепата си за Министерството на здравеопазването за извършваната реформа. Клиниките обещаха работни места на колегите си от закритите малки лечебни заведения.

“Някои от болниците днес са опасни за здравето на хората, защото колегите там нямат опит. И как с една операция на 3 дни да го придобият?”, каза доц. Бойко Коруков, директор на “Царица Йоанна” (ИСУЛ).




Наздравица с “Гави Ди Гави” за проф. Чирков
Седемдесет и две свещички върху елегантна торта от шоколад духна снощи в Брюксел известният кардиохирург проф. Александър Чирков. Той празнува рождения си ден в белгийската столица не само защото в централата на ЕС работят синът и снаха му. Колкото и да е чудно, градът се оказа пощаден от природните стихии - в Брюксел не падна и грам сняг, беше слънчево и топло. Затова и край празничната трапеза на рожденика се събра цялата фамилия Чиркови - съпругата, дошла от Германия, синът и дъщерята, внуците Никол и Феликс.

Въпреки че дядо Алекс няколко пъти каза, че не иска подаръци - с нищо не бил допринесъл за появата си на този свят - всички го отрупаха с цветя. А малките тайно сложиха под възглавницата му и два пакета с лъскави панделки. Какво има в тях, само те си знаеха.

Колкото до трапезата, освен задължителното шампанско професорът беше приготвил и три бутилки от любимото си италианско бяло вино “Гави Ди Гави”. При това майсторски охладено. Така че като се налее в кристалните чаши, те тутакси се изпотяват.

С “Многая лета” всички край масата вдигнаха наздравица за професора, който продължава всеки ден да спасява хора в болница “Токуда” в София.




Здравната каса пак бави плащания за болници и лекари
Здравната каса отново е забавила плащанията си към болници и лекари, стана ясно вчера. За дейността си през декември те още чакат 148 млн. лв., въпреки че предни години декември се плащаше авансово още около Нова година. В петък ще бъдат преведени всички пари, уверил финансовият министър Симеон Дянков началника на Военна болница Стоян Тонев, съобщи самият Тонев. Според него заради кризата ще има закъснения и с плащанията за януари и февруари.

От изказване на финансовия министър пък се разбра, че има голяма вероятност здравеопазването да получи допълнително 350 млн. лв. за здравеопазване в средата на годината. Причината е, че правителството официално обяви, че подобрява прогнозата си за брутния вътрешен продукт на страната за 2010 г. - от минус 2%, както е записано в бюджет 2010, на плюс 0.3%. Това означава извънредни приходи в хазната, от които 350 млн. лв. ще отидат за здравеопазване.

С почти толкова беше орязан бюджетът на здравната каса за тази година, което е сред основните причини да се затегне режимът за сключване на договори с болниците. Заради реформата и липсата на пари около 170 болници или ще фалират, или ще бъдат на ръба на оцеляването. Това обаче ще пренасочи към оцелелите едва 130 млн. лв.


Агенцията по трансплантация ще работи
по нови правила, реши вчера кабинетът. Занапред агенцията ще бъде длъжна да повишава професионалната квалификация на координаторите по донорство и специалистите по трансплантация. Структурата ще работи целенасочено и със студенти по медицина, биохимия, генно инженерство и фармация с цел създаването на банка кадри. Промени се предвиждат и в поддържаните от агенцията регистри. В тях вече задължително ще се включват и клиничните прегледи на чакащите, за да е ясна пълната картина за състоянието им. Агенцията ще отговаря и за актуализирането на удостоверенията за вземане, обработка и транспортиране на тъкани.


Заради шепа стотинки здравното министерство подлуди държавата
Закриването на малките болници е с висока социална цена и няма почти никакъв финансов ефект
Янина Здравкова

Несъмнено реформа в болниците трябва да има. Несъмнено над 300 болници са твърде много за 7-милионна България. Несъмнено част от тях не само не предлагат качество на пациентите си, но са и направо опасни.

Несъмнено "преструктурирането", което провежда правителството в момента, е недомислено и опасно и ще струва на населението и управляващите много повече, отколкото ще спести.

Ще го илюстрираме с груб, но достъпен за схващане пример. В дом, където живеят майка, баща, две деца и баба, поради липса на пари решават да уморят бабата, вместо да се откажат от лизинга на плазмата. Бабата има ниска пенсията, води след себе си големи разходи за лекари, медикаменти, храна. Но едва след погребението семейството се сеща, че няма кой да гледа децата и да готви.

Така ще се случи и с някои от нарочените болници. Здравно министерство се скъса да обяснява как редица общински болници не осигуряват качество и само източват здравната каса. Затова, за да сключи договор, всяка болница вече трябва да има поне двама специалисти по съответната клинична пътека, които пък да осигуряват денонощна грижа за болните. Отделенията, които не отговорят на критериите, могат да се преструктурират - ще се появят нови пътеки за долекуване и продължително лечение, което в по-голяма степен отговаря на нуждите на жителите на по-малките общини. Самите болници пък ще имат нов извор на финансиране и ще оцелеят, макар и по-различен вид. Спешна помощ ще се подсили и никой няма да пострада.

Режат се само сухите клони,

обясни зам.-министър Валерий Митрев. Отказваме се от плазмата с други думи. В криза няма да плащаме за луксове като издръжка на болници с ниско качество.

Резултатът - 10-ина болници имат 0 договора и вече са в историята. Други 158 са на ръба - тази година ще загубят средно половината от дейността си и съответно - финансирането. Засега здравната каса не може да каже колко от тях са частни, колко - общински. Вероятно поне половината са собственост на местната власт, т.е. обществени. Не е ясно и колко ще успеят да оцелеят.

Няма спор - болница, която не е успяла да покрие критериите за лечение поне на едно заболяване, не е нужна. Години наред тя е западала, свивала е дейността си, трупала е дългове, населението така или иначе е ходело в други градове, а общината не си е мръднала пръста. Когато тази болница е в Радомир, проблем няма - Дупница и Перник са на 30 минути прав път с кола. Когато тази болница е в Ивайловград, проблем има - Кърджали и Хасково са на по 100 км завои. И досега хората са ходели там, но "Бърза помощ" все пак е използвала ресурса на болницата - лаборатория, рентген и консултации от няколкото лекари в нея. Когато болницата я няма, няма го и този ресурс и възможността на спешната помощ за реакция намалява. Тепърва спешната помощ щяла да се укрепва, ще съветват общината да прави медицински център, за да спаси апаратурата, ще се открива спешен кабинет, в който лекари да дават дежурства за по 100 лв. Тепърва! Когато правиш нещо толкова болезнено и революционно в очите на хората,

първо осигуряваш спешната помощ

и след това закриваш болницата, а не обратното. И това важи за абсолютно всички градове и градчета, които ще останат без болниците си.

Още по-опасно и отвратително е това, което ще стане в други болници, все още неясно колко. Болницата в Полски Тръмбеш досега е работила по 34 пътеки, тепърва ще има 7. Това значи, че доскоро тя е работила кардиология, гастроентерология, АГ, хиругия. Тепърва ще останат вероятно само вътрешните болести. По обещанията на МЗ тази болница трябва да се преструктурира. Да приема хора с инфаркти и сърдечна недостатъчност, за които здравната каса е преценила, че болницата може да осигури нужното качество. Да работи по новите пътеки за долекуване и продължително лечение, които също са идеални точно за такива пациенти.

Но и тази болница няма да оцелее и скоро също ще е минало. Пациентите, на които е можела да осигури качество, ще ходят във Велико Търново. Защото се оказва, че тази година в бюджета на здравната каса пари за новите пътеки за долекуване няма, въпреки уверенията на здравното министерство. Болницата в Полски Тръмбеш ще трябва да се издържа само с парите от активно лечение. Шансът да не фалира с толкова занижени средства е минимален.

Това се нарича лъжа. Министър Божидар Нанев излъга хората в десетки такива градчета, че болниците им няма да се закриват, а ще се преструктурират, защото ще имат възможност да поемат нови функции, за които ще бъдат осигурени и средства. Да, но в крайна сметка пари не са предвидени и заедно със сухите клони ще си идат и здравите. Десетки болници, търсени от населението и оказващи реална помощ, ще бъдат затрити.

Защо? Едва ли някой още вярва, че в основата на реформата е качеството. Всичко това се прави, защото е криза, пари няма, Министерството на финансите не желае да дава пари за болна система, която не дава резултат.

Само дето

настоящата власт няма абсолютно никаква представа какво да направи

Това, което се случва сега, нито ще спести пари, нито ще направи системата по-ефективна. Затриването на половината болници не е равно на спестяване на половината разходи. Въпреки че за техен основен грях се сочеше ниската ефективност и качество; че приемат болни, които след това се лекуват и в по-големите болници, или че приемат хора, без да са болни, реалният ефект от закриването им - според очакванията на здравната каса - е, че хоспитализациите ще намалеят едва с 40 000. От общо 1.7 милиона за цялата система. Безумно е да подлудиш половината държава заради 2% намаление на разходите.

Другата причина за цялото упражнение е, че пари няма и НЗОК има с 360 млн. лв. по-малко за болнична помощ тази година. Само че реформата ще пренасочи към оцелелите болници 130 млн. лв., пак по данни на касата. Тоест - пари пак няма да има. Но и болници няма да има.

Защото отдавна е ясно, че повечето от тези малки болници не харчат много, а големите течове и кражби са в големите лечебни заведения. Които никой не желае да пипне. Не само защото там паралелно с медицината се прави и политика. Но и защото налагането на контрол над маститите болнични директори е далеч по-трудно от механичното закриване на малки лечебници.

Отговорността за всичко това не е само на здравно министерство, още по-малко на здравната каса. Тя е на цялото правителство, което одобрява и бюджета, и промените. И съответно то ще си плати огромната цена за недомисления експеримент.


Ардино спаси болницата си, Рудозем на бунт
Ардино се закани да посрещ­не здравния министър с блокада и искане на оставката му, ако бъ­де закрита болницата в града. Сед­мица по-рано протестиращите граждани си издействаха от об­ластния управител на Кърджали двуседмична отсрочка, за да из­готви ръководството на болница­та необходимата документация и представи заявка по колко кли­нични пътеки ще обслужва паци­ентите. Болницата вече е покри­ла изискванията за необходими­те специалисти, включително за дефицитната специалност анестезиолог, подчерта кметът на Арди­но Ресми Мурад. Няма никаква пречка болницата в Ардино да сключи договор със здравната ка­са, благоразумно отсече и д-р Бо­жидар Нанев още с пристигането си в Ардино.

Жителите на община Рудозем започват протести заради закри­ването на общинската болница. Не­доволните жители на общината ор­ганизират митинг, който ще се про­веде утре от 10,00 часа пред сгра­дата на общината. В Рудозем про­дължава да се събира и подписка против закриването на лечебното заведение. Над 2000 души са по­ложили подписа си против закри­ването на лечебното заведение, ко­ето е факт от вчера. След закри­ването на болницата община Ру­дозем остава без здравно заве­дение. В момента в тази община няма структура на доболнична ме­дицинска помощ - медицински цен­тър или ДКЦ, поради законодател­на невъзможност да бъде регист­рирано такова. На територията на общината здравните потребности на населението се покриват от практиките само на джипитата и филиал на спешна помощ.




Университетските болници подкрепят здравната реформа
Преструктурирането на болничната помощ закъсня, но трябва да се проведе, заяви на пресконференция във ВМА проф. Генчо На­чев, директор на УМБАЛ „Света Екатерина". Според него болници, които нямат достатъчно капацитет на апаратура и кадри, не са­мо тежат финансово на об­ществото, но са и опасни за здравето на хората. На­чев бе категоричен, че е правилно да се определят критерии, въз основа на ко­ито да се определи кои бол­ници трябва да съществу­ват и кои не.

Целта на здравната ре­форма е да се предостави по-високо качество на ле­чение, обясни доц. Бойко Коруков, директор на УМ­БАЛ „Царица Йоанна". И той като проф. Начев смя­та, че не може да има бол­ница, в която няма апара­тура и кадри. Значи ли то­ва, че като имаме 8 пъти повече болници в България отколкото в останалите ев­ропейски държави, че ка­чеството на здравеопазва­нето у нас е 8 пъти по-доб­ро, риторично попита той и даде за пример болница­та в Ардино, като обясни, че там на 3 дни се прави една операция. Какви стан­дарти се поддържат тогава там, попита той.

Оптималният размер на средствата, за да се доизг­ради Спешната помощ, е около 300 млн. лв., обясни началникът на ВМА ген. Сто­ян Тонев и уточни, че вече са получили уверението на правителството, че тези средства ще бъдат отпусна­ти. Според Димитър Димит­ров, директор на болница „Св. Анна" - София, рефор­мата в здравеопазването е закъсняла с 10 години. Очакваме в края на февру­ари остойностяването на медицинските услуги, което не е правено 65 години.


Държавата плаща за здраве на бедните

Съкращават още 4000 чиновници до края на годината
СОФИЯ. Държавата може да поеме здравните вноски на най-уязвимите социални групи, предвижда конвергентната програма на България до 2012 г. Това ще стане възможно, след като се прецизират харчовете за различните видове медицински услуги, казва се в документа. Очаква се това да се случи до края на следващия месец. За сметка на здравето държавата ще реже от броя на чиновниците. Предвижда се до края на тази година броят на работещите в държавната администрация да бъде намален с около 4 хиляди щатни бройки. Към декември 2009 г. броят на чиновниците е бил 77 хиляди. Според разчетите на властта - до края на тази година той трябва да достигне 73 237.

До края на февруари Съветът по административна реформа начело със финансовия министър Симеон Дянков трябва да излезе с точни разчети къде ще бъдат съкращавани хора и къде ще бъдат наемани допълнително. В конвергентната програма е записано още, че заплатите на държавните служители могат да бъдат повишени в рамките на тази година в зависимост от приходната част в бюджета.



Теодора Йолчева


Новите министри се заклеха

Борисов за Илиян Михов: Да не говорим за нероден Петко!
Миглена Славова

Новите министри на външните работи Нико­лай Младенов и на отбраната Аню Ангелов се заклеха в Народното събрание вчера. Промени­те в правителството, предложени от премиера Бойко Борисов, бяха приети със 127 гласа „за" и 69 „против". Единствено депутатите от РЗС не присъстваха в залата.



Министьр-председатеяят очаква Ангелов да довърши военната реформа, а Мла­денов да се концентрира върху европейската интег­рация на България. На въпрос как ще коментира възраженията на Синята коалиция към кандидатура­та на Илиян Михов за ви­цепремиер Борисов отгово­ри: „Мисля за нероден Петко да не говорим. Кога­то дойде това време и преценя, тогава ще коментирам тази тема. Мое право е да си наблюдавам екипа как работи, какви са резултати­те и да преценя дали трябва да го подсиля или не". Той подчерта, че следващите промени в кабинета може да бъдат направени след 2 или 3 години в зависимост това каква е ситуацията и дали се спазва ритъмът, който той иска да наложи. Лидерът на БСП Сергей Станишев пък подчерта, че с предложените персонал­ни промени в кабинета става все по-съмнителна тезата на Борисов, че има дълга резервна скамейка от кадри. Той смята, че рока­дите би трябвало да се концентрират върху финан­сите, икономическата по­литика и здравеопазването. Станишев определи като непремислени и авантюри­стични предложените от финансовия министър Си­меон Дянков реформи в образованието и здравео­пазването. Премиерът Бо­рисов обаче подчерта, че за разлика от него тройна­та коалиция така и не била казала защо са сменени Румен Овчаров, Румен Петков и Корнелия Нино­ва. Относно твърденията на БСП, че кабинетът не прави нищо за преодолява­не на последиците от фи­нансовата криза, Борисов се пошегува: „Вслушах се в думите на Станишев, че няма криза, затова не съм готвил антикризисни мер­ки".

Лидерът на ДСБ Иван Костов смята, че приоритет на Младенов трябва да е европейската интеграция и енергийната сигурност на България, а на Ангелов изработване на национална стратегия за сигурност и нов план за модернизация на армията.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница