28 януари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер375.57 Kb.
#100433
  1   2   3
28 януари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Министър: Здравната каса блокира кабинета
Диана ТЕНЧЕВА

Методиката, която здравната каса предлага за работата на болниците т. г., е задържане на статуквото, отказ от всякакви промени и бързо пилеене на пари. Това заяви вчера здравният министър д-р Стефан Константинов. Той обясни, че оперативното ръководство на НЗОК е определило за 3-те тримесечия по 30 % от средствата, а за последното -10 %. „А всички неща, които изготвяхме, като нивата на компетентност, не намират място. Методиката е едно към едно като миналогодишната", каза д-р Константинов. Най-тревожното е, че цените на някои пътеки са увеличени 3 пъти - като за лъчетерапията. Ако ще се прилага старата методика, то ще се лекуват 3 пъти по-малко болни. Т. е. ще се връщат пациенти.

„Касата не иска да купи от Австралия модела за диагностично свързани групи (б. p., при Влизане в болница да се лекуваме не за едно заболяване, а за всички съпътстващи)", добави министърът. Този отказ той приема като „явно саботиране на решението на Министерския съвет срещу въвеждането на много по-модерна методика. „Касата блокира кабинета, а тъй като аз съм член на този кабинет, те блокират и моята работа", заключи министърът.


Внесоха обвинението срещу д-р Нанев
Софийската градска прокуратура внесе вчера обвинителния акт срещу бившия здравен министър д-р Божидар Нанев и бившата шефка на бюджетната дирекция Димитринка Николова, предаде БГНЕС. Те ще застанат в съда заради обвинение за сключване на 2 неизгодни сделки за доставка на антивирусния препарат тамифлу.

Двата договора са между министерството - от страна на Нанев и Николова, и „Рош България" ЕООД. Изчислено е, че така е произлязла вреда за ведомството за 2,4 млн. лв. Това е разликата между офертната цена от Националната здравна служба на Великобритания до МЗ и договорената от ведомствотос „Рош България" ЕООД.

Експерти напомниха, че за да се купят препаратите от здравната служба на Англия, е трябвало да се сключи международна спогодба между двете страни. Но след това да се ратифицира от парламентите, което е щяло да отнеме време. А Министерският съвет тогава и Националният пандемичен комитет са били взели решение да се купят достатъчни количества.


Гигантът „Софарма" купи верига аптеки в Беларус

Придобитата фирма има 3,7 млн. евро оборот за миналата година
Фармацевтичният гигант „Софарма" откри сезона на придобиванията за 2011 г.

Компанията „Бриз" ООД, Латвия, в която мажоритарен собственик е българската „Софарма", е сключила договор за покупка на беларуската верига аптеки „ЗАО Интер-фарм". На 27 януари 2011 г. е приключил първият етап от процедурата за придобиване

на дял от 44% на базираното в Минск дружество, съобщи вчера „Софарма" чрез бюлетин lnvestor.bg.

„ЗАО Интерфарм" е на осмо място по продажби в сектора търговия на дребно с лекарства и разполага с 19 аптеки на територията на Беларус. Във веригата работят 87 служители, а оборотът й за 2010 г. е 3,7 млн. евро. През 2009 г. „Софарма" придоби над 51% от „Бриз" ООД и вече се виждат резултати от синергията между двете компании. За 2010 г. латвийската фирма се е отчела с 9,5% ръст на продажбите. В момента тя заема 8-о място сред дистрибуторите в прибалтийската република и държи 14% от търговията на едро с лекарства.

През м. г. „Бриз" ООД получи и потвърждение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМЕА) за регистрацията в европейската система за фармацевтичен надзор. Това позволи на дружеството да сключи договори, приети от агенциите по лекарствата на балтийските страни за сервизно обслужване на много европейски фирми.

„Бриз" е започнал работа и по проекти за разширяване на дейността си, като най-значимият от тях - за навлизане на скандинавските пазари, е в напреднала фаза.




По-малко пациенти ще бъдат лекувани в болниците тази година
Броят на пациентите, приети в лечебните заведения през 2011 з., ще бъде по-малък от тези през 2010 г., съобщи вчера "Дарик". Това се дължи на методологията за финансиране на болниците тази година. За 2011 г. от НЗОК се предвижда лечебните заведения да получат същите бюджети както през 2010 г,. но стойностите на клиничните пътеки ще бъдат увеличени. Според методологията първите три тримесечия на годината лечебните заведения ще получат по 30% от общата сума, а през последното тримесечие ще им се преведат оставащите 10%.


Експерти откриха „безцеремонен лобизъм" при клиничните пътеки
Някои от пътеките са писани за конкретни болници, а има и такава за конкретен лекар. Пред в. „Пари" той не отрече
Високите изисквания на медицинските стандарти и клиничните пътеки, които на практика застрашиха съществуването на някои общински болници, се оказаха обект на „безцеремонен лобизъм". За това предупреди Центърът за защита на правата в здравеопазването.

Според неправителствената организация и двата вида нормативни документи (медицинските стандарти и изискванията по клиничните пътеки) са били направени така, че да облагодетелстват авторите си. А те са 70-те национални консултанти по отделните медицински специалности и дейности.

„Натъкнахме се дори на клинични пътеки, които са писани не за определена болница, а за точно определен човек, като вероятно само от куртоазия не са изписали името и титлата му в алгоритъма на клиничната пътека", пише в свое становище неправителствената организация. Проверка на в. „Пари" установи, че става дума за клинична пътека № 280 за хирургично лечение на изгаряния. В допълнителните изисквания за изпълнение на алгоритъма й е записано, че „лечебното заведение трябва да сключи граждански договор с републикански консултант по термична травма". Кратка справка в списъка с националните консултанти, публикуван на сайта на здравното министерство, показва, че това е директорът на клиниката по изгаряния в „Пирогов" проф. Огнян Хаджийски. „Това се прави в името на пациентите. Болниците ще се консултират с нас, за да лекуват болните по-качествено и на тях да не им се налага да чакат", коментира пред в. „Пари" проф. Хаджийски.

Не е на същото мнение обаче Центърът за защита на правата в здравеопазването. „Така по силата на нормативния акт лечебните заведения са принудени да сключат договор с един човек, да му плащат, без въобще да е ясно за какво и срещу какво", пише организацията.

Елиминиране на конкуренцията

Поставянето на високи изисквания се явява ефективен механизъм за елиминирането на конкуренцията в лицето на по-малките общински, частни и областни болници, които нямат необходимия ресурс да ги изпълнят. Условията за подписване на договор между болниците и НЗОК по всички скъпоструващи дейности са такива, че да може да се извършват от опредени отделения и болници в страната. Именно заради това сдружението на общинските болници алармира преди две седмици за опасността някои клиники да затворят врати под натиска на високите изисквания.

„Дори има условия, които са писани, така, че на тях да може да отговори само една конкретна болница", казва д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Той обаче отказа да назове името на тази клиника. Според непра-вителствената организация като елиминиращи условия се поставят изискванията за отделение по реанимация, вирусологична, патоанатомична и генетична лаборатория, които невинаги са необходими. Въпреки това касата дава възможност на лечебните заведения, ако не разполагат с такива, да сключат договор с частни лаборатории в същото населено място.

Незаконен подпис?

Центърът предупреди още, че новите разрешителни за дейност на болниците може

да се окажат незаконни, защото не са подписани лично от здравния министър д-р Стефан Константинов, а от неговия заместник д-р Михаил Зортев. Според чл. 48 от Закона за лечебните заведения само здравният министър има право да подписва тези разрешения. От Министерството на здравеопазването обаче обясниха, че д-р Константинов е делегирал права на заместника си, което означава, че разрешенията за дейност на болниците са напълно валидни. Юристите на неправителствената организация не са съгласни. Според тях д-р Константинов няма право да делегира правата освен ако физически не може да изпълни задълженията си.



Елена Петкова

Цветослав Крумов


Правителството реши да пререгистрира здравните фондове като застрахователи
Европейската комисия е пратила две писма с настояване за законодателната промяна
Правителството реши да пререгистрира дружествата за доброволно здравно осигуряване като застрахователни компании. Предложения за промяна в Закона за здравното осигуряване са били одобрени на вчерашното заседание на Министерския съвет. Предстои предложението на кабинета да се изпрати в Народното събрание.

Синхрон в Законодателството

Изпълнителната власт предлага промени в Закона за здравното осигуряване, с които застрахователните компании да поемат дейността на дружествата за доброволно здравно осигуряване. По този начин частните здравни фондове ще може да предлагат застраховки "Заболяване" и "Злополука". "Целта на тези промени е да се премахне неясната разлика между здравна осигуровка и застраховка, която съществува нормативно, но не и фактически. Това ще повиши финансовата стабилност на всички компании и ще се увеличат възможностите за избор на пациентите", се казва в мотивите на правителството. От МС твърдят, че до момента България е получила две писма от Европейската комисия, която настоява за се извършат тези законодателни промени.

"Ние изразихме ясно становището си, но явно управляващите нямат желание да слушат", каза Мими Виткова, председател на УС на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и изпълнителен директор на "ОЗОФ Доверие" АД. По думите й те са готови, ако ги поканят, да кажат всичко отново пред институциите, където тепърва ще се обсъжда предложението. "Имайки предвид "правилата" за работа между Министерския съвет и Народното събрание, предложението на правителството много бързо ще се превърне в закон", добави Мими Виткова.

По-висок капитал

След промените освен пререгистрация здравно-осигурителните дружества ще трябва да повишат и капитала си. Минималното изискване в момента е 2 млн. лв., а с промените се повишава до 4.6 млн. лв. По този начин компаниите ще трябва да се пререгистрират и по Кодекса за застраховането. Срокът за привеждане на дейността в съответствие с новите изисквания е една година. При желание на дружествата те може да вземат и лиценз за други застраховки. Тези, които желаят да се занимават само със здравни застраховки, ще може да запазят наименованието "здравноосигурителни дружества", се казва решението на правителството. "Оттук нататък ще чакаме да видим какви ще са плодовете на това решение", добави Мими Виткова.



Атанас Христов


Нанев отива на съд, грозят го 10 г. затвор
Обвинителният акт срещу бившия здравен министър Божидар Нанев беше внесен в Софийския градски съд от прокуратурата. Нанев ще бъде на подсъдимата скамейка заедно с бившия шеф на бюджетната дирекция в министерството Димитринка Николова.

Двамата ще отговарят за безстопанственост. Според държавното обвинение те са ощетили Министерството на здравеопазването с 2 454 319.20 лв., след като ведомството е сключило две сделки за доставка на антивирусни препарати "Тамифлу". Договорите са сключени с "Рош България" ЕООД.

Щетата за министерството е разлика между офертна цена, подадена от Националната здравна служба на Великобритания чрез британското посолство до МЗ, и договорена цена от МЗ за доставка с “Рош България“ ЕООД. Ако вината на двамата бъде доказана, те могат да отидат в затвора до 10 години.


Грешки в бяло
Вместо да чисти името си от некадърниците и мърлячите в редиците си, съсловната организация на лекарите всячески ги прикрива
Лекарските грешки, независимо при какви обстоятелства са допуснати, попадат под ударите на законите с цялата им тежест. Така е в цивилизования свят. Така е в Европейския съюз, част от който сме и ние. Така би следвало да е и у нас, поне що се отнася до разписаното в ред нормативни документи. Но ако се съди по наказуемостта на сгафилите с пациенти доктори, дори на тези, чиито болни са издъхнали заради едното недоглеждане, разсеяност, сутрешен махмурлук или тривиално нехайство, се оказва, че сме далече от останалите страни от ЕС.

Причината за това, колкото и странно да звучи, се корени в един твърде недемократичен член от Етичния кодекс на Българския лекарски съюз. В него се забранява лекар да дава оценка за работата на свой колега, което е прецедент, откъдето и да бъде погледнато. Парадоксално е, че вместо да чисти името си от некадърниците и мърлячите в редиците си, въпросната съсловна организация, всячески ги прикрива. У нас за лекарски грешки се чува и етичната комисия на съсловната организация имитира дейност едва когато някой случай влезе в медиите и повече не може да бъде скрит. Така бе с починалото 4-годишно момиченце в ИСУЛ. Въпреки оживените дебати, провокирани от трагичния инцидент, вече половин месец откакто въпросната комисия мълчи. Повече от сигурно е, че членовете й ще останат безмълвни колкото е възможно по-дълго време и след случая с едногодишната Виктория, чиято здрава ръчичка бе

срязана в операционната по погрешка вместо болната. Ще останат безмълвни поединично и вкупом така, както БЛС мъчи вече година и половина на над 40 жалби, изпратени им от различни пациентски организации. Което говори само едно ако лекарите имат нужда от параван, обществото ни от данъкоплатци и хора, които си плащат здравните осигуровки, няма нужда от него. Обществото ни има нужда да върне доверието си в българския лекар нещо, за което съсловната му организация и етичната й комисия не правят нищо. Ако въпросният БЛС няма сили да очисти редиците си от мърлячите, то да делегира права на сдруженията по специалности да свършат това. Защото когато става дума за гилдията на кардиолозите или ортопедите например никой техен представител няма да търпи да го слагат под общ знаменател с мърляча д-р Еди кой си от №-ската хирургия, но ще направи всичко възможно да се разграничи от него. Впрочем тази практика съществува в не една и две европейски страни.


Държавата поема скъпите прегледи
Предвиждат се допълнителни средства за онкоклиниките
От 2011 година Министерството на здравеопазването поема скъпите прегледи и лечението на пациентите с кардиологични, онкозаболявания и други скъпи манипулации, обяви министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Диагностиката и изследванията на тежките заболявания в момента струват минимум по 500 лева на болните.

За първи път ще се отделят средства за прецизните операции, които се извършват със суперробота „Да Винчи". Досега те се финансираха по различни програми, а от тази година имаше реална опасност те да бъдат прекратени, тъй като средства за консумативи болницата няма. За всяка операция занапред МЗ ще превежда на болницата по 8000 лева.

„Да Винчи" е единственият апарат от най-висок клас за изключително прецизна диагностика и лечение на тумори в България. С него разполагат малко страни в Европейския съюз. Министерството ще брои и по 900 лв. на година за изследвания при пациентите с онкологични заболявания. Всички лечебни заведения, които извършват диспансерно наблюдение на пациентите с карциноми пък ще получават по 80 лв. допълнително за всеки един пациент.

За 2011-а са предвидени достатъчно средства и за финансиране на двата петскена (РЕТ/СТ), единият от които е в болница „Св. Марина" във Варна, а другият в Александровска в София. За всяко изследване тези болници ще получават по 3000 лева, увери Константинов. Увеличават се и парите, които МЗ ще дава за интензивни грижи. По 350 лв. вместо по 300 ще получават болниците от второ ниво (общинските) на преминал пациент. За клиниките от трето ниво (областните) са предвидени по 500 лева. Увеличава се и броят на леглата за интензивни грижи, които ще се финансират. От 453 те стават 469. Бюджетите на лечебните заведения по перо „спешна помощ" пък ще бъдат

не по-малко от 70% от тези за миналата година. Те са определени на базата на броя обслужвано население в областта и нивото на подготвеност на медицинския персонал. Досега спешните отделения в болниците, независимо дали имаха добра апаратура и дали персоналът им бе подготвен в тази област, получаваха по равно по 20 лв. на прегледан по спешност пациент. От МЗ обясниха, че новото финансиране се налага, за да се ограничи порочната практика здравнонеосигурени да „окупират" спешните кабинети след 20 часа вечер и в почивните дни, за да бъдат прегледани дори за хронични заболявания, тъй като спешната помощ е безплатна и за хора без осигуровки. През 2010 г. в тях е оказана медицинска помощ и лекувани 897 101 души, като от тях спешни са били едва 30 на сто.


Здравният министър: Ще има големи проблеми с болниците
Новата методика на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), по която ще се разпределят парите за болниците тази година, предвижда 10-процентов буфер в бюджета, от който ще се доплаща на някои лечебни заведения, съобщи "Медиапул". Така болниците ще разполагат с почти същите бюджети като миналата година, когато имаше големи проблеми. Срещу методиката се изказа здравният министър Стефан Константинов, който я обяви за "пилеене на пари" и "бетониране на статуквото".

Тези 10% ще се заделят в резерв, от който на всеки три месеца ще се преразпределят средства между болниците, но не за всички. Буферът ще е около 96 млн. лв. за годината. Според "Медиапул" за покриването на разходите на лечебните заведения ще се използва оперативният резерв на НЗОК от 260 млн. лв. Това се прави всяка година, а през миналата средствата бяха използвани още през май-юни, но проблемът е, че от тези пари се взима и за лекарства.

Здравният министър Константинов призна, че според него тази година по-малко пациенти ще имат достъп до болнична помощ. "Ако на една болница се дадат същите пари, като миналата година, ако цената на клиничната пътека е повишена три пъти, значи три пъти по-малко пациенти ще се лекуват", изчисли той.

"Това е един от големите недостатъци на методиката и минира за в бъдеще цялата работа на здравеопазването", заяви Константинов. От лекарския съюз засега нямат големи възражения срещу новата методика.




Здравният министър: НЗОК пази статуквото
Броят на болните, приети в лечебните заведения през 2011 г, ще бъде по-малък от 2010 г. Причината е, че в методологията за финансиране на болниците от НЗОК за тази година се предвижда лечебните заведения да получат същите бюджети както през 2010 г., но при увеличени стойности на клиничните пътеки. По този начин болниците ще могат да си позволят да извършат по-малко на брой клинични пътеки. "Големият въпрос е, че, "да, имахме пътеки,

които са повишени, например лъчетерапия. Какво означава това? Че, ако на същата болница се дадат същите пари като миналата година, ако цената е повишена три пъти, значи три пъти по-малко пациенти ще се лекуват. Тази методика е задържане на статуквото, бетонирането му, отказването му от всякакви промени и бързото пилеене на пари, така министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов коментира методологията.




ПАЦИЕНТИ ЩЕ ЗАПОЗНАЯТ ЕК КАК СЕ ЛЕКУВАТ ДИАБЕТИЦИТЕ
Във връзка с качените критерии за провеждане на лечение с конвенционални и аналогови инсулини при болни от захарен диабет тип 1 в извънболничната помощ в интернет страницата на НЗОК на 24 януари т. г, искам да изразя възмущението си от НЗОК и чрез медиите да потърся отговори. Това посочва в писмо Елисавета Котова, председател на Асоциацията на децата, болни от диабет.

Тя напомня, че през декември 2010 г. от асоциацията са изпратили открито писмо до МС, МЗ, НЗОК, комисията по здравеопазване към парламента и до всички медии, в което настояват за отпадане на безумните критерии както за децата до 18 г., така и при пациенти след тази възраст. На пресконференция през декември Калина Пенчева, директор на "Лекарствени дейности и медицински изделия" в НЗОК, лично обещава, че критериите за отпускане на аналогови инсулини за децата до 18 години ще бъдат премахнати изцяло: Днес ние сме свидетели на поредното безотговорно отношение и заблуда на всички пациенти от страна на НЗОК, посочва Котова.

В критериите, качени на 24 януари на сайта на НЗОК, единствената промяна е, че те вече са с един по-малко - от 3 са променени на 2. Отпада искането за гликиран хемоглобин, всичко останало си е както преди това, уточнява тя.

Котова отправя няколко въпроса към НЗОК публично, тъй като Калина Пенчева не си вдигала телефона: Кой е консултантът,

експерт или който и да е, изготвил и подписал тези критерии за децата? На коя дата са подписани критериите? (надявам се подписът на консултант да не е със задна дата и да е на доц. Коприварова - тъй като тя е национален консултант по детска ендокринология), уточнява Котова. Тя се заканва официално, че ще бъде потърсена отговорност по всички позволяващи от закона начини на НЗОК и на този, който е изготвил и подписал критериите.

Писмото ще бъде изпратено и до Европейската комисия по здравеопазване. С него искаме да запознаем комисията с парадоксите и начина, по който се лекуват диабетно болните в България, а най-вече децата на България, заключава Елисавета Котова.




Плащат на болници според труда за 5 г. назад и 3 напред
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

До десетина дни ще са ясни прогноз­ните бюджети за 2011 г. Те ще се из­готвят по нова мето­дика, която ще важи за 3 г. напред. Разпределянето на па­рите ще е на исторически принцип -какво е работено 5 г. назад и прогноза за следващите 3 г.

За първи път от поне година насам здравната каса се издължи напълно на болниците, похвалиха се директори на големи столични лечебни заведения. Шефката на НЗОК д-р Нели Нешева си удържа на дадената дума да вкара пла­щанията в нормален ритъм, каза ген. Стоян Тонев, шеф на ВМА.

Най-тежко за болниците беше през лятото на 2010 г., когато бяха на ръба на финансовия колапс. Тогава парите се бавеха по два месеца и бяха с 20-30 на сто по-малко от очакваните според дейността.

Вчера болниците вече бяха получи­ли изработеното през декември. Су­мата е общо 87 782 000 лв., съобща­ват от здравната каса. В началото на месеца пък бяха доплатени дължими­те суми за юни и юли.


Бивш министър на съд за скъпо "Тамифлу"

Прокуратурата: Щетите от договорите са за 2,45 млн. лв.
Бившият министър от кабинета "Борисов" Божидар Нанев бе даден на съд вчера за неизгодни сделки за доставка на 200 хил. опаковки от антивирусния препарат "Тамифлу".

Докато половин България търси лек срещу грипа, Нанев ще отговаря за това, че при епидемията от вирус А /Н1N1/ към края на 2009 г. е сключил 2 договора с фармацевтичната компания "Рош България". Според прокуратурата от тях са нанесени вреди на държавата за 2 454 319,20 лв.

Обвинителният акт срещу Нанев е от 29 страници и е внесен в съда от прокурор Маргарита Немска, която преди 2 дни постигна победа по делото "Мургина".

Като съучастник на бившия министър на подсъдимата скамейка ще застане и Димитринка Николова, шеф на дирекция "Бюджет и счетоводство" в Министерстерството на здравеопазването.

Двата договора с "Рош България" са сключени на 16 декември 2009 г.

Според обвинението това е станало, въпреки че на 11 и 12 ноември по електронната поща и факса от посолството на Великобритания е получена по-изгодна оферта. Тя дошла в отговор на писмо, пратено от Нанев до посолството на 3 ноември. Молби за помощ в борбата с грипа имало и до Германия и Швеция.

Британската оферта била за доставка на "Тамифлу" в 3 вида разфасовки нацени 25,76 лв. за опаковка от 75 мг, 15,45 лв - за 45 мг, и 10,37 лв. - за 30 мг. Доставката им била за 3-4 дни.

На 13 ноември 2009 г. Националният пандемичен комитет решава лекарствата да бъдат купени от Англия. Същия ден идват оферти на "Рош България", която в началото на месеца е поканена да участва в обществена поръчка с още една фирма, става ясно от обвинителния акт.

Процедурата е открита в първите дни на ноември.

Министерството подписва договор с "Рош" за доставка на "Тамифлу" в опаковки от 75 мг при цена 31,88 лв. за брой, при условие, че английската оферта е по-изгодна с близо 6 лв. на опаковка, твърди прокуратурата. Според нея здравната служба на Великобритания е имала "Тамифлу" в наличност и предлагала доставка до 3-4 дни, а "Рош България"- до 20 дни след заявката. Лекарствата идват на 6 януари 2010 г.

Нанев е докладвал в Министерския съвет, че към 3 ноември 2009 г. болните у нас от вирус A/H1N1/ са около 100 000 души и има затруднения при снабдяването на аптеките. По това време светът е в истерия от грипа. От Световната здравна организация ни пращат дарение от 76 000 дози "Тамифлу".
Кралската служба била готова да ни даде лек за грип

Божидар Нанев е първият бивш министър от ГЕРБ, който става подсъдим. Не се признава за виновен. Според защитата му е действал законосъобразно, в съответствие с необходимостта от антивирусни препарати и реалните възможности да се реагира.

"Прокуратурата трябва да прави разлика между договор, който е междудържавен, и обществена поръчка. Едно е да купиш "Тамифлу" от фирма, друго - от Англия по линия на междудържавните договори. Има разлика в процедурите", каза юрист, запознат с разследването. Предложението било "Тамифлу"-то да се достави от кралската служба. Процедурата при междудържавен договор обаче е по-сложна, налага се съгласуване с външно министерство, ратифициране от НС и др., което може да отнеме 2 месеца.

Димитринка Николова, като шеф на "Бюджет и счетоводство" пък написала становище до правната дирекция в МЗ, че има неясноти за общата стойност на договора с Великобритания, не били уточнени част от клаузите относно допълнителните разходи за транспорт и др.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница