3. Какво е възпитание? 10. Представете и опишете конструктивисткия модел на процеса на обучение!



Дата12.04.2023
Размер26.01 Kb.
#117312
Веселина Проданова

ИЗПИТНА РАЗРАБОТКА ПО ПЕДАГОГИКА (ДИДАКТИКА)
Веселина Петрова Проданова
СДК-ПУП 2022/2023г.
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“
3. Какво е възпитание?
10. Представете и опишете конструктивисткия модел на процеса на обучение!
17. Обяснете: принцип за трайност на знанията, уменията и навиците (устойчивост на компетентностите), принцип за демократичност!
19. Опишете екскурзията като форма на обучение!
25. Опишете фронталната форма за организация на обучението!
28. Опишете метода Игра
37. Какво е компетентност и кои са видовете компетентност?
Какво е възпитание?
Възпитанието е процес, при който се цели формиране на личностни качества, отношение към света, норми и форми на поведение, високо съзнание, самосъзнание, ценностна система, която позволява на личността да се адаптира към социалните изисквания и да реализира своя творчески потенциал. Възпитанието е процес на целенасочено и систематично взаимодействие между субектите на възпитание, между обществото и личността, между индивида и социалните общости. Възпитанието започва с раждането на човека и продължава през целия живот. Възпитанието е специално организирана система за социализация, предаване на натрупан опит (знания, умения, начин на мислене, морални, етични и правни норми) от по-старите поколения към по-младите. То е целенасочена дейност по формирането у човека на нравствено-волеви качества на личността, възгледи, убеждения, нравствени представи, определени навици за поведение, процес на целенасочено систематично формиране на личността в съответствие с действащите в обществото нормативни модели. Възпитанието е тясно свързано с обучението. Възпитателно въздействие върху човека оказват начина на живот на обществото, развитието на науката и техниката, литературата, изкуството, медиите.
Представете и опишете конструктивисткия модел на процеса на обучение!
Предвид новите изисквания, които се поставят пред българското образование напоследък все по-често се акцентира на необходимостта от иновативни форми за организация на обучението. Основава се на предпоставката, че човек активно конструира свое собствено разбиране или значение чрез взаимодействие на това, което вече знае и в което вярва и идеи, събития и дейности, с които влиза в контакт. На базата на неговия опит той изгражда собствено разбиране за света, в който живее-избира и преобразува информация, строи хипотези и взима решения, основавайки се на когнитивни структури. Конструктивният подход дава по-висока степен на интеграция и разбиране, той е по-адекватен на практика. При него цел на обучението е не само да се предаде информация, но също така и да се преобразуват учениците от пасивни получатели на чужди знания в активни конструктори на тяхното собствено и на чуждото знание. Конструктивния модел на обучение е цялостен подход, основан на разбирането, че в процеса на познавателната дейност новите знания се свързват с предишния опит на обучаемия. Представя идеята, че учащия конструира собствени знания и същевременно конструира значения, учейки.
Обяснете: принцип за трайност на знанията, уменията и навиците (устойчивост на компетентностите), принцип за демократичност!
Смисълът на разглеждания принцип се състои в осигуряване на задълбочени и трайни знания, умения и навици, което позволява на децата да използват усвоеното в по-нататъшната си работа и практика, както и благоприятства за развитието на познавателните способности на децата, на паметта, мисленето, въображението и другите психически процеси. Обемът и количеството на научната информация непрекъснато се увеличават. Но човек не помни цялата учебна информация през целия си живот, част от знанията се забравят с времето. М. Планк казва, че образованието е онова, което остава, след като всичко изучено се забрави. Трайно усвоените знания служат като основа за придобиване на нови знания. Основа за трайно овладяване на материала е паметта, при това особено значение има не механичната, логическата памет, усвояването на материала съзнателно, с разбиране. Мисленето играе важна роля за трайното задържане и актуализиране на информацията и чрез него се разкриват съществени връзки и зависимости в материала. Запомнянето и забравянето са процеси, които имат избирателен характер, т.е. зависи доколко информацията е значима за личността, задоволява определени нейни потребности и интереси. Следователно зависи как учителите ще представят материала, който трябва да е ясен и достъпен, да въздейства емоционално върху тяхната психика. Установено е, че целенасоченото, мотивираното запомняне допринася и за по-добро разбиране на усвояваното. Основни методи за затвърдяване на учебния материал са повторението, упражнението и преговорът. Учителят трябва да научи децата да разграничават същественото от подробностите. Демократичното образование дава възможност на детето за избор на занималня и дейности спрямо личните интереси и предпочитания. Всяко дете е свободно да определя своята учебна програма, да взема решения кога, какво, как и с кого да учи. Демократичното училище е самоуправляваща се общност- и се управлява от учители, ученици и родители. На седмично събрание учители и ученици взимат решения чрез гласуване. Демократични училища има САЩ, Израел, Австралия, Русия и др.
Опишете екскурзията като форма на обучение!
Екскурзията се реализира във всички образователни степени. В дидактиката под екскурзия се разбира такава форма на обучение, при която учениците непосредствено изучават предметите и явленията в тяхната естествена среда. Екскурзията има голямо образователно и възпитателно значение. Тя позволява на децата да се запознаят с реалните предмети, явления и процеси, да разширят сетивния си опит с нови впечатления, с ярки представа за обкръжаващата действителност. Разграничават се следните разновидности на екскурзията: учебна (за усвояване на нови знания); заключителна (в края на даден тематичен цикъл) и обзорна (в края на даден раздел или курс). Ефективността от екскурзията зависи много от методиката на нейната подготовка и провеждане – определяне на темата, на образователно-възпитателната цел, формулиране на задачите и етапите на екскурзията, разпределение на времето, уточняване на маршрута и т.
Опишете фронталната форма за организация на обучение!
При изясняване същността на фронталната организационна форма на обучение се има предвид, доколко всички ученици в класа биват включвани в определен вид дейност, при какви методи на обучение, под чие ръководство и при какви взаимоотношения. В условията на тази форма учителят има възможност за непосредствено идейно-емоционално въздействие върху децата, което ги подбужда към съответни мисли, чувства, преживявания, действия, оценка. Развива се мотивацията на децата, творческия характер на учебната дейност, формиране на личността. Като важно достойнство на тази форма на обучение се определя и възможността да се включи голяма част от класа в активна учебна дейност, по-активните деца да дават пример на останалите в ориентацията и анализа на учебния материал. Редица автори посочват и негативните страни на фронталната организационна форма на обучение. Учениците са в позиция на изпълнители, пасивни потребители на знания, взаимодействието между учителя и учениците е на основата на ръководство и подчинение, не възниква пълноценно общуване и взаимоотношения между тях. Целесъобразна е само за решаването на определени задачи и преди всичко за съобщаването на нова информация пред децата, малки са и възможностите й за индивидуална работа.
Опишете метода Игра
Играта заема съществено място в живота на детето в предучилищното образование. Използването на игрите в педагогическата ситуация съдейства за стимулиране на активно-действеното участие на детето в образователния процес. Чрез играта де цата формират познавателната си активност, развиват социалните си умения, междуличностното общуване, стимулират се техните чувства, емоции и преживявания. Обучителната програма разглежда играта като форма и метод на обучение, начините за планиране и осъществяване на игровата дейност в детската градина. В практически план по време на обучението се показват подходящи игри, които са съобразени с възрастовите и индивидуалните особености и потребности на децата като: сюжетно-ролеви игри, игри с правила, творчески игри и др. Разработват се правила и техники на различните видове игри за осъществяване на ефективен образователен процес. Целите на обучението са насочени към развиване на компетентностите на педагогическите специалности по отношение на знания и умения, както следва:

  • да повишават знанията и усъвършенстват уменията си за насърчаване усвояването на усвояването на знания, формиране на умения и нагласи за успех, за междуличностно и между културно общуване и др. чрез игра;

  • да повишават знанията и уменията за стимулиране изявата на личностния потенциал на всяко дете, съобразно индивидуалните му заложби, способности и интереси;

  • да усъвършенстват уменията си за мотивация на децата като активни участници в образователния процес.

Какво е компетентност и кои са видовете компетентност?
Компетентностите се определят като динамична съвкупност от знания, умения, нагласи и отношения, които се придобиват в процеса на обучение. Свързват се основно с поведението на личността – не сами по себе си знания или умения, а подходящи поведения, демонстрирани в конкретни учебни ситуации и необходими за постигането на резултати в конкретна дейност или при определена професионална роля. Знанията са свързани с отговори на въпроси – какво, кога, къде, колко и т.н., уменията изискват прилагането на знанията на практика, а под отношенията са нагласите към знанието и се отразяват в поведението на учениците. Компетентността най-често се свързва със способност, разбирана като можене да се направи нещо, т.е. умеене, основано на знание. Компетентностите са способности, но не вродени, а „такива, които са развити чрез качествено учене, в подходяща педагогическа среда и чрез придобиване на сериозен практически опит“
Ключовите компетентности са : езикова грамотност, комуникативна компетентност, математическа компетентност и компетентност в областта на природните науки, технологиите и инженерството, дигитална компетентност, личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за учене, гражданска компетентност, предприемаческа компетентност, компетентност за културна осведоменост и изява. В допълнение следва да се отбележи, че всички ключови компетентности се считат еднакво важни, те се припокриват и са взаимосвързани и се придобиват интегрирано чрез обучението по всички учебни предмети.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница