30 септември 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер310.99 Kb.
#101270
30 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Пациентите с право на свой човек в здравната кана
Иво АНГЕЛОВ

За първи път Минис­терството на здравео­пазването призна вчера пациентска организация за национално пред­ставителна. Конфедера­цията „Защита на здра­вето" (КЗЗ), която е съ­ставена от 24 сдружения и обхваща 1,5 млн. па­циенти, успя да се пре­бори за това след близо десет години.

С това признание КЗЗ получи правото да излъ­чи свой представител в общото събрание на На­ционалната здравноосигурителна каса.

„Министерството на здравеопазването показва, че пациентите са партньорите, без които не можем. Отговорно­стите за решението на проблемите в здравната система ще бъдат и на тях", отбеляза здравни­ят министър д-р Божи­дар Нанев. Той сподели, че от КЗЗ ще помагат при обсъждането на промените в Закона за социалното осигуряване и за реформите във ве­домството.

„Всичко, което е за па­циентите, трябва да се прави с участието на па­циентите, защото те зна­ят какво куца в система­та", каза председател­ката на конфедерацията Виолета Антонова.


Защитават жените с предстоящо ин витро от уволнение

Лилия ЦАЧЕВА

Жените, които са в проце­дура за забременяване чрез ин витро, да не могат да бъдат уволнявани от работа и да им се гарантират безо­пасни условия на труд.

Такава поправка в Кодекса на труда подготвят сини­ят депутат д-р Ваньо Шар­ков и юристи от парламента заедно с гражданските ор­ганизации „Зачатие" и „Ис­кам бебе". Така жените, които се подлагат на проце­дурата, ще имат права, как­вито имат вече бъдещите майки.

Причината за поправката е, че според анкета има слу­чаи на заплашени с уволне­ние жени, чиито документи за лечение чрез ин витро са вече одобрени от държав­ния фонд. Родното законо­дателство не третира по­добни случаи, но според ре­шение на Европейския съд има прецедент на жена от Белгия, осъдила работода­теля си за уволнение по вре­ме на процедури. „Съдът в Дулово например може да не знае тази европейска практика, затова се налагат промени в закона", обясни Шарков.

СДС разкритикува вчера новия здравен министър Бо­жидар Нанев, че няма ясна визия за реформата в здра­веопазването и се бавят решенията на конкретни про­блеми на хората. Те настоя­ват Нанев да внесе най-скоро годишен доклад за здра­вето на нацията, какъвто по закон трябва да се изготвя всяка година. От 4 г. не е имало такъв. Сините настоя­ват и за нова здравна страте­гия и карта. Липсата на така­ва карта в момента спира из­ползването на пари за здра­ве от ЕС, обясни Шарков. Сините имат и конкретни идеи за реформа в здравно­то осигуряване, преди пра­вителството да наложи по-строги санкции при неплащане на здравни вноски.

Военната окръж­на прокуратура
в Сливен внесе обви­нителния акт срещу петима доктори от Военната болница в града за извършени фиктивни операции. Ако вината им бъде доказана пред съда, ги грози затвор.


Медицинска апаратура за милиони стои в гараж
Модерна медицинска апаратура, събира прах в 3 камиона в сливенски га­ражи. Автомобилите са мобилни лекарски каби­нети за гинекологични и ехографски прегледи и ла­боратория за милиони евро.

Получени са в Сливен през 2008 г. по програма ФАР. Били са предвидени за прегледи на ромското население и на хора, които нямат свободен достъп до медицинско обслужване. След края на проекта през юни т. г. кабинетите са би­ли заключени и съдбата им е неясна, каза координаторката на програмата Ро­сица Куманова.

Такива мобилни кабине­ти са били отпуснати още и на Ямбол, Видин, Монтана, Добрич и Разград.


За добрите лекари и болния българин
Мира Радева

Българското здравеопазване е на едно от последните места в Европа, качеството му непрекъснато пада, писа британският вестник “Телеграф”. Най-прясно проучване показало, че достъпът до докторите у нас е мъчен и затуй попадаме в последната десетка на 33-те изследвани държави.

С цялото уважение към чуждата медия ще напомним: споменатата статистика не е новина! А печална равносметка, която дъвчем от години. Без да помогнем с нищо на пациента. Това, че си имаме достатъчно лекари, е добре. Само че в градовете, докато цели райони едва оцеляват без доктор. Това, че си имаме и опитни медсестри, също е хубаво. Но поне 28 000 отдавна си вадят хляба в странство. Докато болниците ни спират операции, защото няма сестри.

Тъй че жалко за лошия имидж на България. Още по- жалко за медиците ни, често великолепни. Но най-вече за болния българин...




Здравеопазването ни е на дъното на Европа
БРЮКСЕЛ - България е на дъното на Европа по качество на здравеопазване. Това показва тазгодишната класация на Индекс на здравния потребител.

За 2009 г. страната ни е поставена на последното 33-то място със събрани 448 точки от възможни общо 1000.

Така България изпада с пет места надолу спрямо 2008 г., когато заемаше 28-о място от 31 държави в изследването.

“От самото начало на нашите сравнения ( България е включена през 2007 г.) България показва тенденция към снижаване. Страната изпитва истинска нужда от реформа в здравеопазването. Сега това затруднено положение може дори да се влоши в резултат на финансовата криза”, коментира д-р Арне Бьорнберг, директор на Индекса на здравния потребител.

Индексът е годишна класация, която анализира здравните системи в отделните страни по 6 ключови критерия - права на пациента, електронно здравеопазване, време за чакане на лечение, резултати, обхват и достъп на осигурените до услуги и фармацевтични продукти.

Както и м.г. България търпи критики по отношение на лекарствената политика. Лоши оценки получаваме по показателите достъп до нови продукти, процент от цената, поемана от държавата, употреба на иновативни онколекарства.

Финансирането на лечението зад граница в рамките на ЕС също е оценено като незадоволително. Слаба оценка страната ни получава и за директния достъп до специалист, брой на бъбречните трансплантации, зъболекарска помощ, финансирана с публични средства.

Сред малкото показатели, оценени високо, са достъпът на пациента до личния му лекар, процентът на джипи практиките, използващи компютър за съхранение на информация за пациентите, както и по отношение на съществуващия регистър на практикуващите лекари.

Страната ни еи на челните места по брой на лекари на глава от населението.

За втора поредна година начело на класацията е Холандия с 875 точки, следвана от Дания с 819 точки.




Здравният министър д-р Божидар Нанев: Не съм съгласен, готвим реформи
Не съм съвсем съгласен, че здравеопазването в България е най-зле. Има определени аспекти, в които може да се говори, че наистина не сме на подходящо ниво като качество на услугите, които предоставя нашата система. Това отговори вчера на пресконференция министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев на въпрос на “Труд” как ще коментира доклада на европейската неправителствена организация.

Той посочи, че по отношение на достъпа до медицински услуги страната ни се справя много добре и е на едно от предните места в Европа, като изпреварва развити европейски държави.

Министърът не отрече, че в системата на здравеопазването има сфери, в които държавата изостава, но предстои тяхното развиване.

“Предвиждаме значителни реформи в системата на здравеопазването, които да отговорят на много по-добро качество”, заяви Нанев.

Здравният министър каза още, че се обмисля създаването на Закон за защита на пациентите. По негови думи не е страшно, че в момента липсва такъв нормативен документ, защото правата на пациентите са защитени с текстове в Закона за здравното осигуряване.

“Докладът представя много подробности и дори може да се навлезе още по-детайлно в системата. Но не е сега мястото да го коментираме повече”, завърши министърът на здравеопазването.




Една българка на края на ЕС
“Тук свършва Европа. Следващата спирка е Америка. При хубаво време виждаме Статуята на свободата в Ню Йорк.” Франк Рейди, 57-годишен майор от запаса, ме въвежда в обстановката, докато изучава с поглед Меглена Кунева. Той е сред тълпата в това западно ирландско селце, дошла да види жив еврокомисар. Това си е събитие. “Периферията на перифериите сме. Никой от Брюксел не идва при нас”, обяснява Рейди.

Келтски и кирилица

Селцето Каръроу е кацнало на гол и ветровит бряг, където камъните са повече от земята. Всички елементарни условия за живот тук - пътища, услуги и интернет - се дължат на ЕС. Каръроу е в исторически най-бедната и сурова ирландска провинция Конът. Когато Кромуел гонел ирландската аристокрация от владенията й през XVII век, казвал: “Да вървят в ада или в Конът.”

Основният поминък тук е била търговията. Тя е развила връзките с Америка и е донесла влиянието й - половината от местните хора в предишния референдум са казали “не” на ЕС.

Кунева не казва и дума за Лисабонския договор. Както и предната вечер, в областния център Голуей, тя говори по ресора си - защита на потребителите, с който стана един от най-популярните еврокомисари. Затова и Барозу я прати на Зеления остров - да популяризира ЕС.

Второ ирландско “не” би вкарало ЕС в криза, по-лоша от тази след отхвърлянето на проекта за евроконституция през 2005 г., и би отложило за неопределено време приемането на нови страни. При вече 27 членки ЕС е пред парализа. Консенсусът, с който лидерите вземат решения съгласно действащия договор от Ница, ще стане невъзможен при ново разширяване. Сложните структури и процедури на евроинституциите и ротационното председателство пречат на ЕС да говори с единен и авторитетен глас на международната сцена. Те отнемат политическата тежест на най-големия единен пазар в света. Затова Лисабонският договор въвежда квалифицирано мнозинство в повечето от гласуванията, както и постовете на президент и външнополитически шеф на ЕС.

Ирландците отхвърлиха Лисабонския договор през юни м.г. от страх, че той ще засегне законодателството им за абортите, трудовите отношения и военния им неутралитет. Година по-късно останалите еврочленки им дадоха писмени гаранции, че това няма да се случи, ако ратифицират Лисабон.

Отрезвяване

“Келтският тигър” на ЕС се оказа най-зле ударен от икономическата криза. Двуцифреният годишен икономически растеж от 90-те се обърна в 7 на сто спад; бюджетният излишък - в дефицит от 10 на сто от БВП и правителствен дълг от 70 на сто от БВП. Безработицата се удвои спрямо 2008 г. до исторически най-високата си стойност - 11,8%.

Тези числа отрезвиха повечето ирландци и днес те си дават сметка, че без финансова помощ от ЕС биха фалирали като Исландия.

Противниците на Лисабон са на всички срещи на Кунева. Шумни и войнствени, те я обсипват с въпроси, но никой от тях не си позволява нападки. Кризата изглежда е отнела на “не”-лагера икономическите и политическите аргументи. Затова някои от въпросите им звучат екзотично: “Защо искате да ни наложите милитаризма на Европа?”; или: “Защо ЕС не помага на палестинците в Газа?”

“Тя има млада и открита усмивка - казва обаче мистър Рейди. - Като си идете в България, кажете им, че тази лейди ни харесва и може пак да дойде тук.” За него поне в този ден Европа има хубаво лице. И то е на една българка.

Веселин ЖЕЛЕВ, наш пратеник в КАРЪРОУ, Ирландия


Лекарите застаряват
ИВА ДИМИТРОВА

75 на сто от лекари­те в добричката бол­ница са на възраст от 40 до 59 години - мла­ди специалисти поч­ти липсват.

Затова алармира ди­ректорът на здравното заведение д-р Жанина Калинкова. Според нея няма лекари по някои специалности и тя нас­тоява за промяна в нормативната база, ко­ето да дава възмож­ност за специализа­ция. Необходим е нов рамков договор, който да дава адекватна въз­можност за работа на медицинския персо­нал. Д-р Калинкова е категорична, че трябва да бъде изработен стандарт за Спешното отделение, тъй като по време на отпуски и през почивни дни се оказва, че пациентите няма къде да отидат освен в Спешното. "Бум на посещения в Спешното отделение е отчетен през август -преминали са 5300 па­циенти при средна посещаемост месечно от 3700 до 3800 лица" - ка­за още д-р Калинкова. Шефът на ДКЦ в Доб­рич д-р Валери Весе­линов поиска позволе­ние да бъде спрян от експлоатация ядрено-магнитният резонанс в здравното заведение, тъй като месечно раз­ходите за него били в размер на 613 хил. лв., в това число и вноска­та по кредита, с който резонансът е закупен, а носел приходи от поря­дъка на 172 хил. лв.


Приемни и горещи телефони
Горещи телефонни линии и приемни за всякакви въпроси, ка­саещи здравеопазва­нето, се откриват в ця­лата страна.

Инициативата е на Ми­нистерството на здраве­опазването и се намират в регионалните му цент­рове. Обажданията ще се заплащат по тарифа­та на градски разговор.

Хората ще могат да по­лучат информация за правата и задълженията си като пациенти. Също и за възможността за достъп до болници и ле­карства. В приемните ще има и връзка с ТЕЛК, НЕЛК и картотека с ме­дицински досиета.

Адресите и телефони­те на приемните могат да се видят на сайта на здравното министерст­во: www. mh. govern­ment, bg.

Всеки ден от днес "Те­леграф" ще публикува списъка с адресите и те­лефоните на приемните.



Пациентите участват в реформата
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Пациенти за първи път ще се включат в определянето на здравната политика. Те ще по­магат на експертите и в изготвя­нето на реформата в сектора.

Това съобщи вчера министърът на здравеопазването д-р Божи­дар Нанев. Той връчи сертификат на Виолета Антонова, председа­тел на Конфедерация „Защита на здравето" (КЗЗ). С него организа­цията бе призната за национално представителна.

Членовете й ще имат двама представители в общото събрание на здравната каса. Те ще са Веска Събева и Виолета Антонова. Кон­федерацията ще помогне и при провеждането на здравната ре­форма, ще дава предложения, ще участва в експертни групи и фору­ми. Ще се включи и в изготвянето на позитивния списък с безплатни лекарства, плащани от НЗОК.

КЗЗ обединява 24 пациентски организации и реалните й члено­ве включват над 1,5 млн. паци­енти.

7 ЕКСПЕРТИ ПО МАРГИНИТЕ НА ПРОКУРОР
7 експерти по мегаделото срещу братята Красимир и Николай Маринови- Маргините може да се сдобият с обвинения заради неверни експертизи.

Това заяви вчера градс кият прокурор Николай Кокинов. За такова престьпление законът предвижда до 5 години решетки. Държавното обвинение ги разследва заради експертизите на здравословното състояние на един от подсъдимите по делото Иво Карагеоргиев. Процесът се точи вече две години заради болежките на подсъдимия. Досъдебното производство срещу тях ще установи дали заключенията

им, че Карагеоргиев не може да участва в процеса са правилни, заяви Кокинов. Процесът срещу Маргините дори бе спрян в края на 2007 г. именно заради "болното му сърце". Междувременно обаче той бе заловен в отлично здраве в центъра на столицата да източва банкомат. Преди две седмици делото отново бе отложено заради здравословните му проблеми.

Братята Маргини, Иво Карагеоргиев, Стефан Рангелов, Бисер Илиев и Веселин Тошев са подсъдими за подготовката на убийствата на Иван Тодоров-Доктора, Никола Дамянов и генерал Любен Гоцев.




Голяма заплата, млад лекар
ЛЕКАРИТЕ В ДОБРИЧ ЗАСТАРЯВАТ, здравната ни система се нуждае от млади кадри
Проблемът с лекарите в предпенсионна възраст не е характерен само за Добрич. И драмата не е само с тях. Доскоро в подобна ситуация бяха учителите. Проблемът взе да се решава чак тази година, когато се видя, че пари в системата има, че заплатите вече не са унизително ниски. Просто сега има много пари за добрите училища, които събират много деца. И кандидат-учителите, при това млади, вече са доста. Подобно нещо трябва да се случи и с докторите. Явно сегашната система с клиничните пътеки, по които идват допълнителни пари към заплатите в болниците, не сработва. Видя се, че ефектът е фалшиви диагнози, съответстващи на най-високите тарифи за пътеки на касата, но не и на състоянието на пациента.

В образованието не е толкова сложно, колкото в медицината, където реформата трябва да започне... от образованието. "Вкарването" на мамини синчета в университетите трябва да спре. Купуването на изпити, на специализации - също. Оттам нататък трябва да се намери механизъм за заплащане на качествените специалисти, а не за източване на бюджетите на касата и здравното министерство с шмекерии.

Така младите лекари хем ще са истински специалисти.


Избраха първия декан на Медицинския факултет към СУ
Доц. д-р Любомир Спасов, директор на Университетската болница "Лозенец", стана вчера първият декан на възстановения Медицински факултет в Алма матер. Той получи пълно мнозинство на заседание на факултетното общо събрание и след обявяване на резултата ректорът на СУ "Св. Кл. Охридски" проф. Иван Илчев му връчи деканската огърлица. Доц. Спасов благодари на своите колеги за гласуваното доверие, като не пропусна да спомене и приноса на проф. Боян Биолчев, който по време на своя мандат като ректор възстанови Медицинския факултет в структурата на Алма матер. За председател на Общото събрание на Медицинския факултет бе избран проф. Върбан Ганев, а за заместник-председател доц. Веселин Кожухаров.


Пациенти влизат в управлението на НЗОК
Министерството на здравеопазването призна официално пациентската организация Конфедерация "Защита на здравето" за национално представителна. Занапред тя ще има право да заявява официално исканията на болните и да ги представлява от тяхно име в заплетени казуси при преговори за лекарства и в обсъждането на проекти за закони и наредби, свързани със здравето на българските граждани.

Признаването на организацията за национално представителна е и огромно облекчение за здравното министерство, защото по този начин отговорностите за решения в здравната система ще бъдат споделени с пациентите, заяви министър Божидар Нанев. Съществуват международни пациентски организации, които в ежегодни класации отчитат неудовлетвореност от системата у нас, което означава, че нуждата от промени в здравната система е от изключително важно значение, отбеляза той.

Признаването на Конфедерация "Защита на здравето" за национално представителна є дава възможност да има свои представители, които да защитават правата на пациентите и в събранието на представителите на Националната здравноосигурителна каса.

Всичко, което се прави за пациентите, трябва да се прави с участието на пациентите, категорична бе председателката на конфедерацията Виолета Антова. "Защита на здравето" се изгражда от близо десет години и обединява 24 пациентски организации с общо 1,5 милиона членове. Организацията ще бъде включена и в одитния комитет по лекарствена политика към МЗ, който бе създаден от министър Нанев. Конфедерацията вече е получила предложение за участие в законопроекта за правата на пациентите и в обсъждането на промените в Закона за здравното осигуряване.


Медицинските ни услуги не са на ниво
Не съм съвсем съгласен, че здравеопазването в България е най-зле. Има определени аспекти, в които може да се говори, че наистина не сме на подходящо ниво като качество на услугите, които предоставя нашата система. Това каза министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев вчера по повод европейски доклад, според който страната ни е на последно място по качество на здравните услуги. Нашите пациенти имат сравнително лесен достъп на медицинска услуга, подчерта той..


Пациентите вече имат представителна организация
Конфедерацията "Защита на здравето" стана първата национално представителна организация на пациентите в България. Само преди ден изследването "Индекс на здравния потребител", направено с подкрепата на Европейската комисия, нареди здравеопазването у нас на последно място в Европа. Една от основните критики към здравната система беше липсата на закон за защита на пациентите. Подготвянето на законопроект ще е сред първите задачи на конфедерацията, заяви председателят й Виолета Антонова.

Новият статут на организацията й дава право да участва в събранието на Националната здравноосигурителна каса, в одитния комитет по лекарствената политика, както и в определянето на здравните политики и законодателните инициативи. В момента "Защита на здравето" обединява 24 организации на пациенти и по думите на директорите й защитава интересите на 1.5 млн. души. Статутът на национално представителна организация й беше даден от министъра на здравеопазването.




Готови да похарчат 4 млрд. повече догодина
Финансовият министър Симеон Дянков може и да не успее до края на тази седмица да има готов бюджет за 2010 г. заради якото орязване на разходи, което трябва да прави, за да върже финансите на държавата.

Според информация, публикувана от в. "Дневник", министерства и ведомства са поискали с 4 млрд. повече, отколкото са им били отпуснати през тази година. За следващата поисканите разходи възлизали на 20,275 млрд. лв., което е с близо 26% повече в сравнение с парите за тази година след орязването им с 15%, което правителството направи.

Според изданието най-голямо увеличение в поисканите разходи има при НОИ, здравната каса, МВР, държавния резерв, военното министерство, пътната агенция (виж горе).

Посочената в публикацията цифра се разминава доста с тази, която сме поискали, твърдят обаче от пътната агенция. 25 млн. лв. са заявили за зимно поддържане за 2009 г. Другото перо от 131,5 млн. пък било за ремонти. В тази сума се включвали и разплащания по договори до юли тази година.

Посочените 729 542 421 лв. са всъщност поисканите от НАПИ за 2010 г., а не разликата с предишната година. Тук били заложени разходи за рехабилитация, строителство, отчуждавания, ремонти и поддръжка.

Сумата от 1 011 256 821 лв. засягала тригодишната бюджетна програма на агенцията.

От земеделското пък вчера обявиха, че са поискали за догодина 354 754 784 лв., което е с 784 670 лв. по-малко в сравнение с тази година. Ние сме единственото министерство, което иска намаление на бюджета си, твърдят от ведомството на Мирослав Найденов.

Просветното министерство, парламентът и правителството още не били дали своите разчети.

Наскоро Дянков отново заяви, че правителството ще прави бюджет догодина без дефицит. За да стане това, явно ще се наложи сериозно орязване на поисканите разходи на част от ведомствата, след като от ГЕРБ заложиха като приоритети здравеопазването, образованието и социалната сфера. Което означава, че там свиването на разходи ще е най-малко за сметка на останалите. Още повече че планираното намаляване на осигуровките с 2% догодина ще лиши хазната от 420 млн. лв. (24часа)


В дъното на Европа сме по здравни грижи

Високо е оценен достъпът на българите до джипито в същия ден
Страната ни е отстъпила с 5 позиции назад в сравнение с миналата година в годишната класация на европейския здравен потребител (Health Consumer Index). Класацията на 33 страни на Стария континент се изготвя за пета поредна година с подкрепата на Еврокомисията. 38-те индикатора са групирани в шест ключови области - информираност и права на пациента, електронно здравеопазване, време на чакане за лечение, изход от лечението, обхват на осигуряваните услуги и достъп до лекарства. Данните се събират от обществената статистика, проучвания сред пациенти и независими изследвания на организацията, изготвяща класацията. За т.г. България е събрала общо 448 точки, с които се нарежда на последното възможно място след Румъния (489 точки). България отбелязва положителни оценки само по 4 от 38-те критерия в проучването. Високо е оценена възможността за достъп на пациента до личния му лекар в рамките на деня, в който е преценил, че има нужда от това. Висок брой точки събираме и по отношение на процента от джипи-практики, използващи компютър за съхранение на информация за пациентите, както и за наличието на регистър на практикуващите лекари. Изненадващо висок резултат отбелязва страната ни и по критерия за онлайн достъп на пациентите до индивидуалните им данни за разходите на осигурителя за тяхното лечение.

Отрицателни са оценките ни по всички критерии, свързани с достъпа до лекарства - процент на реимбурсация на лекарства с рецепта, употреба на иновативни онколекарства, достъп до нови продукти. Както и по отношение на защитата на пациентските права заради липсата на закон за пациентите, невключването на пациентски организации в процеса на вземане на решения и липсата на механизми за обезщетение на пациентите без намесата на съдебната система. Зле е оценена системата ни и по отношение на финансирането на лечение зад граница в рамките на Евросъюза.

Преди 2 години страната ни беше на предпоследно място, а м.г. събра 486 точки от възможни 1000, като се нареди пред Латвия, Хърватия и Македония.

За втора поредна година начело на класацията застава Холандия с 875 точки, на второ място е Дания с 819.

България да потърси начин здравеопазването да заработи като нормална индустрия в сферата на услугите, в която лекарите и сестрите да получават добри заплати в болниците (а не за техни странични дейности), и в която пациентите да могат да заплащат всички разходи за здравни услуги. Това коментира д-р Арне Бьорнберг, директор "Изследвания". Според него това е промяна, която е възможна и без повишаване на ресурса, който българите реално плащат за здравеопазване в момента.

Може би има известни основания за ниската оценка на страната ни, но не съм напълно съгласен, че сме най-зле в Европа, коментира здравният министър д-р Божидар Нанев. Според него по отношение на достъпа сме на доста по-предни позиции в Европа, но качеството на медицинските услуги не е на нужното ниво.




До 10 години изчезват младите доктори в Добричко
От общо 527 лекари в област Добрич едва 103 медици са 25-34 г., съобщи д-р Александър Щерев, директор на Регионалния център по здравеопазване. В региона има само един онколог, ревматолог, неонатолог, детски кардиолог, трима специалисти по белодробни болести. Около 75% от лекарите и специалистите по здравни грижи в добричката МБАЛ, която е и най-голямата в областта, са между 40-60 г. Още по-тревожна е тенденцията в общинските болници. Техните директори настояват да бъде променена нормативната уредба за специализация на лекари, така че те да не са принудени да напускат за продължително време работните си места, а през годината да могат да практикуват за три месеца в по-голяма базова болница.

Спешната помощ се финансира от болницата, категорична е директорката на МБАЛ Добрич Жанина Калинкова. Само през август са преминали над 5300 души при обичайно 3800 души на месец, от тях 20% са хоспитализарини. С по над 150 спешни случая дневно трудно се работи, казват специалистите. Финансираме и отделението за съдебна медицина, оплака се д-р Калинкова. Спешната помощ в малките общини има само транспортна функция, а в тази Добрич - поема и част от работата на общопрактикуващите лекари.

"За последното тримесечие средствата на здравната каса са орязани допълнително, заяви шефът на касата в града д-р Бисерка Пачолова.

Зам. областният управител д-р Катя Ганова информира, че предложенията за реформа в системата ще бъдат изпратени до депутатите от Добричкия регион.




Пациентите получиха национално представителство
За пръв път Министерството на здравеопазването (МЗ) официално призна пациентска организация за национално представителна. Това е Конфедерация "Защита на здравето". Тя обединява 24 пациентски организации с общо 1,5 млн. членове и се изгражда от около 10 години. Това поясни председателката на конфедерацията Виолета Антонова.

Признаването на конфедерацията за национално представителна организация е нов момент във взаимоотношенията между институциите. По този начин МЗ доказва, че наистина уважава и държи на пациентите като на свои важни партньори, без които не

може да работи, коментира здравният министър д-р Божидар Нанев, който връчи заповедта за признаването на конфедерацията на нейния председател.

По думите му признаването на организацията за национално представителна е и огромно облекчение за здравното министерство, защото по този начин отговорностите за решения в здравната система ще бъдат споделени с пациентите. Националното представителство й дава възможност да заеме място в събранието на представителите на НЗОК. Условията за представителност са заложени в Закона за здравното осигуряване и наредба 27 от 2008 г.




Пак пишат закон за правата на пациентите
Експертите на здравното министерство обмислят възможността за създаването на закон за правата на пациентите, стана ясно във вторник. Не е толкова страшно, че в България няма закон за пациентите, но въпреки това ние ще обмислим възможността, обясни ресорният министър Божидар Нанев. Повод за изказването му стана европейската годишна класация за качеството на здравните услуги в ЕС. Според класацията страната ни се нарежда на последно място. Една от основните критики се отнася именно до липсата на закон, защитаващ пациентите. Не съм съвсем съгласен, че здравеопазването в България е най-зле, въпреки че има какво да се иска, коментира Нанев. Той се ангажира, че с промените, които предстоят в системата, включително и със създаването на такъв закон, страната ни ще започне да предлага по-качествено лечение на хората в нужда.


Парламентът успя да приеме едва 4 закона за два месеца
Поне 7 проекта не са минавали през комисиите, макар че според сайта на НС те са на фаза "обсъждане"
Силвия Георгиева

Въпреки твърденията на ГЕРБ, че парламентът вече работи на пълни обороти, данните в сайта на НС показват точно обратното. В резултат на двумесечната си работа народните избраници са гласували едва 4 закона и 5 ратификации. Става дума за промените в закона за пътищата, за вътрешния одит в публичния сектор, за националния архивен фонд и за професионалното образование. В същото време редица внесени проекти чакат ред в съответните комисии. Поне 7 от тях изобщо не са били обект на внимание, макар да са описани във фаза "обсъждане".

Справка в сайта на НС сочи, че внесените до момента закони са 53. Седем от тях са на ГЕРБ, 9 - на "Синята коалиция", по един от РЗС и ДПС и 3 от БСП. Останалите са подготвени от правителството. Десетина от тях ще влязат тази седмица в постоянните комисии. Сред тях са поправките в закона за туризма, за документите за самоличност, за лова и опазване на дивеча, за горите, за ДДС и др.

Измененията в закона за МВР бяха вкарани миналата седмица, но в близките дни не се предвижда вътрешната комисия да ги гледа - в дневния й ред са само поправките в закона за документите за самоличност и в закона за взривните вещества. Същото е положението и със закона за правата и задълженията на пациентите, внесен преди половин месец от "Синята коалиция". Шефът на здравната комисия Лъчезар Иванов от ГЕРБ не бе открит за коментар кога въпросният закон ще бъде обсъден от комисията му. Тази седмица органът изобщо няма да се събира, а от началото на мандата досега е имал само 3 заседания, на които са приети вътрешни правила и е изслушан отчетът на НЗОК.

Промените в законите за корпоративното подоходно облагане и за данъците върху доходите на физическите лица досега не са имали късмет да бъдат разгледани в икономическа или бюджетна комисия. Законопроектът за промени в закона за животновъдството според сайта на НС е внесен на 24 юли, също досега не е бил сред гледаните от аграрната комисия. И поправките в закона за народната просвета, вкаран от сините на 15 септември, ще чакат по-добри времена. За бъдещето са оставени и промените в закона за управление на отпадъците. Вместо това за тази седмица комисията по околната среда и водите е планирала да се заеме със задачите си през следващата сесия и да създаде работна група по проблемите на българските ангажименти, свързани с климатичните промени. Досега екологичната комисия също се е отчела с 3 заседания, на които е изслушала ръководството на МОСВ и е приела правилник за работа.
РЕКОРДЬОРИ

Сред рекордьорите по заседания е културната комисия - провела е 6 заседания, обсъдила е на първо четене 2 проекта - за културното наследство и за печатните произведения. Комисията по европейски въпроси също се води сред работещите - със 7 заседания, в които обаче е имала предимно срещи с посланици, изслушвания и само 2 разгледани закона.




Пациентите ще имат глас при избора на директор на НЗОК

България е на последно място в европейска здравна класация
Десислава Колева

Представители на пациентите вече ще могат да участват в общото събрание на здравната каса и при избора на директор на НЗОК. Това стана възможно със заповед на здравния министър Божидар Нанев, с която Конфедерация "Защита на здравето" стана първата национално представителна пациентска организация.

От години по закон пациентите имат право на представител в общото събрание на НЗОК. Обаче мястото стои незаето, тъй като досега нямаше призната национално представителна организация, която да излъчи свой човек. Освен това в момента общото събрание няма особени правомощия. Предстоят обаче промени в Закона за здравното осигуряване и тепърва, според Нанев, е много вероятно директорът на касата да се избира от общото събрание, а не както сега - от управителния съвет. Броят на представителите на пациентите ще нарасне от един на двама.

"Мястото си в общото събрание на здравната каса пациентите могат да заемат още преди приемането на промените в закона", обясни председателят на Конфедерация "Защита на здравето" Виолета Антонова. Тя допълни, че организацията ще се включи и в изготвянето на законопроекта за правата на пациентите, както и в одитния комитет по лекарствена политика към здравно министерство. Така пациентите ще участват в ревизията на лекарствената политика и търговете на предишното ръководство на МЗ.

"Те ще ни помогнат да направим трудните и тежки промени в здравната система. Аз изпитвам облекчение, защото сега ще споделяме заедно отговорностите", каза здравният министър.

Конфедерацията "Защита на здравето" е избрана, защото отговаря на всички условия в закона, за да стане национално представителна, обясни Нанев. Тя включва 24 отделни организации, защитаващи правата на пациенти с различни болести, и има представителност на национално ниво чрез областни структури. "От 10 г. ние сме се доказали като институция в решаването на пациентските проблеми, като сме обхванали над 1.5 млн. пациенти в цялата страна", каза Антонова.


НА ДЪНОТО

България е на последното 33-то място в тазгодишната класация Индекс на здравния потребител в Европа. "Не съм съвсем съгласен. У нас пациентите имат лесен достъп до медицински услуги, но не винаги качеството на услугата е на ниво", коментира Божидар Нанев. Класацията включва 38 индикатора, групирани в 6 области - права на пациента и информираност, електронно здравеопазване, време на чакане за лечение, изход от лечението, обхват на осигуряваните услуги и достъп до лекарства.




Проф. Александър Чирков, кардиохирург: В България трябва да останат не повече от 80 болници
Болница ”Св. Екатерина”, която изградих в най-тежките времена на България, заслужавам да си получа обратно
Соня Стамболийска

Проф. Александър Чирков е кардиохирург. Той е роден на 27 януари 1938 г. в Лом. Завършил е Медицинска академия в София. През 1966 г. заминава за Германия, за да специализира при известния кардиохирург - проф. Бюхлер.

От 1981 г. е професор в университета Фрайбург. През 1986 г. извършва първата трансплантация у нас. Проф. Чирков дълги години е бил директор на Университетската болница "Св. Екатерина" в София. В момента работи в болница „Токуда“.
- Проф. Чирков, в момента се подготвят реформите в здравната система. Какво трябва да бъде извършено приоритетно?

- Първо искам да спомена, че България е на последно място в Европа по качество на здравеопазване и здравно обслужване. Малко преди нас са Албания, Румъния, Литва. Това значи, че страната ни страда жестоко и масивно от липса на качествено здравеопазване. Необходимо е да се разбере, че здравето на обществото не е луксус продукт и на него трябва да се отделя повече внимание. Реформата в сектора трябва да бъде такава, че пациентът, когато влиза в една болница да търси медицинска помощ, никога не трябва да чувства страх какво ще стане с него, а напротив – да добие голяма вяра в успеха. Лекарите от своя страна трябва да са отворени да създадат атмосферата на пациентите, така че те да имат доверие. Това може да се постигне с непрекъснато обучение на лекарите и сестрите, за да са на най-високото професионално ниво. Те трябва да предлагат качествено обслужване, а не да работят само за пари. В болница „Св. Екатерина“, където работих, създадох така нареченото непрекъснато обучение. Така трябва да бъде във всички болници. За голямо съжаление тази практика спря, което ме разочарова значително. Ако лекарите и сестрите обаче полагат необходимите усилия да създадат добра атмосфера за работа и сърдечна атмосфера за пациентите, трябва да получат и необходимите хонорари. Това означава, че и държавата трябва да се грижи и за частните болници. Не може само касата да плаща. Обикалял съм на много места по света и мога да кажа, че е изключително важно държавата да третира частните и държавните болници еднакво, както е в нашата конституция.

- Как трябва да се промени финансирането на болниците според вас?

- Първо искам да кажа, че в страната трябва да останат само 3 или 4 университетски болници. Сега те са много. Трябва да се инвестира повече в частните болници, които привличат най-добрите лекари, защото се конкурират. Здравната каса трябва да поема само базовите услуги по едни цени, които се обявяват, и всеки българин да знае кое колко струва. Всичко над тези услуги се плаща от частни осигурителни дружества или частни здравни фондове, както и доброволни фондове на големите предприятия, ако те могат да осигуряват допълнително своите пациенти. В този смисъл одобрявам идеята на здравното министерство за въвеждане на частните здравни фондове, но то трябва да стане бързо. За тази цел трябва още сега да се въведат новите закони и да се определят точно критериите и стандартите, по които те трябва да работят. Непрекъснатият надзор от страна на държавата трябва да функционира ефективно.

- У нас има 400 лечебни заведения. Трябва ли техният брой да бъде намален?

- Да, задължително. Първо, трябва да се провери качеството им, така ще се види, че повечето от тях са абсолютно ненужни. У нас трябва да има не повече от 80 болници. В Холандия, която е много по-голяма от България (16 милиона население), има 60 лечебни заведения. Така е уредено и в други страни.

- Предстоят и реформи в здравната каса. Как могат да се осигурят повече средства в нея?

- Според мен осигуровките на тези хора, които са много бедни, трябва да се плащат в здравната каса от общинския бюджет. Затова се създава един здравен фонд, парите от който ще допълват НЗОК. В Австрия и Германия например в края на всяка година се доплащат от 13 млрд. до 30 млрд. евро заради дефицитите. Другото много важно е да се създадат частните здравни фондове, които да бъдат строго контролирани. Лошото е, че българинът е готов да плаща под масата, защото смята, че така ще го лекуват по-добре. Трябва да мине още време, докато той си промени мисловната култура.

- Как е здравното осигуряване в чужбина?

- При тях е точно така, както казах. Обществената каса поема базовите услуги, а големите предприятия си имат собствени осигурителни дружества. Отделно има и частни фондове за допълнителните услуги. Всичко това минава под окото на финансовия министър и плащанията се осъществяват чрез банките, защото по този начин по-сигурно се контролира движението на парите.

- Кои са най-основните проблеми при трансплантациите у нас?

- Най-големият проблем е донорството. Той не е само при нас, а и в много други страни. В България може да се организира една институция за донорство, която да поощрява дарителите на органи. Тя би имала много важна роля за извършването на трансплантации. Това ще помогне много, например на хората, които са на постоянна диализа.

- Одобрявате ли политиката на новия здравен министър д-р Божидар Нанев?

- Засега не мога да си позволя да давам оценки, защото министърът е на поста по-малко от два месеца. Трябва да минат поне шест месеца и да се види какво е направил. Тогава вече могат да се правят анализи на неговата дейност.

Държавата трябва постепенно да се оттегля от работата на лекарите и те да понесат тежестта на цялата реформа. Това ще стане, като се направи лекарска камара, която да ги контролира и да организира постоянното обучение. Така е в западните страни. Лекарската камара трябва да определя още кой е най-добрият директор за определена болница. Това не е работа на министъра. Потресен съм от това, че когато бях в Азербайджан, установих, че те са много по-напред от нас. Все още не са си оптимизирали здравеопазването, но те са заимствали вече някои неща от западните страни. При тях шеф на болницата е не лекар, а административен финансов управител, който следи за просперитета на болницата. Това трябва да се въведе и у нас. Лекарският директор се грижи за качеството на медицинското обслужване.

- Каква е оценката ви за здравната политика на предишното правителство?

- Много лоша. Имаше огромни дефицити на познание, както и опит в администрацията. Предишният здравен министър д-р Радослав Гайдарски не можеше да ръководи една клиника, пък стана министър. Той сам по телевизията изрази, че е чист комунист по душа, а беше принуден да направи дясна политика. Тогава Гайдарски каза, че 200 души са работили върху стратегията на здравеопазването. Досега няма нито карта, нито стратегия в здравната система.

- Обиден ли сте още за това, че ви уволниха от поста директор на „Св. Екатерина“?

- Не съм обиден, защото знам какво съм направил в професията си. Аз винаги можех да си живея във Германия, но се върнах тук, защото знам, че имаше голям дефицит в обслужването на сърдечно болните пациенти. Директорите на някои от най-големите болници в страната, като „Св. Екатерина“, Окръжна болница, Правителствена болница, III-та градска болница, болницата в Пловдив, са мои ученици. Това ми е достатъчно. Да се чувства гузен този, който ме е уволнил. После измисляха разни истории за мен, които са докладвани дори на сегашния премиер. Ние направихме първата трансплантация в целия Източен блок. Беше ни приятно да чуем, че работим като в Америка, от здравния министър на Съветския съюз проф. Чизов. Как може всичко това да е станало и после само от омраза и завист някой да инициира желание за мъст? Това не го намирам за много възпитано и коректно.

- Наистина ли сте изпратили писмо до премиера Бойко Борисов да си върнете поста в университетската болница?

- Изпратих му писмо, за да разговарям по-обстойно с него по този и други здравни въпроси. На писмото не ми е отговорено още. Имам голямо желание да се върна пак в „Св. Екатерина“, защото започнах строежа на една нова болница зад нея и идеята ми беше тя да се свърже със старата. Ако не се върна, няма да мога да завърша болницата. Няма да мога и да създам в България един стил на мислене лекарите непрекъснато да се образоват под най-различни форми. Проф. Начев е мой възпитаник и смятам, че и на него не му е много приятен начинът, по който се развиха нещата, и би желал аз да определя кой да е директор на болницата, не министърът. Надявам се все пак, че премиерът, с когото считам, че сме в приятелски взаимоотношения, ще намери време да разговаря с мен, защото мога да помогна много за развитието на здравеопазването.

- Работихте в „Св. Екатерина“ и като хирург. Защо напуснахте?

- Интересен въпрос. Аз съм хирург и подготвих хирурзи и кардиолози от нулата.

Преместих се в „Токуда“, защото имам чувство, че в „Св. Екатерина“ се развали атмосферата. Реших, че е по-добре аз да напусна, отколкото да се боря като Дон Кихот. В момента строя и една голяма болница по Черноморието, защото в Източна България още няма такава.




Софарма ще придобие 51% от латвийско дружество

Фармацевтичният гигант ще участва в увеличението на капитала на Бриз ООО
Магдалена Иванова

Софарма АД ще придобие 51% от капитала на Бриз ООО Латвия, като участва в увеличението на капитала на дружеството. Чуждата компания ще увеличи капитала си от малко над 2 млн. EUR на 4.19 млн. EUR. Това ще стане чрез увеличаване на броя на дяловете с нови 4497. Емисионната стойност на един дял е 500 EUR. Така българското дружество ще трябва да плати 2.25 млн. EUR. Съветът на директорите на фармацевтичната компания е решил изпълнителният директор Огнян Донев да договори условията по сделката и да подпише необходимите документи.

Миналата седмица беше удължен лицензът за производство на завода за лекарствени средства на Софарма в Украйна до 2012 г. Фармацевтичният гигант продължава да стабилизира и разраства присъствието си на украинския пазар. За изминалите осем месеца от началото на годината Софарма е втори по ръст вносител на лекарствени средства в Украйна.

По време на вчерашната борсова сесия обект на търговия бяха 9368 лота на Софарма. Акциите на дружеството се повишиха с 1.25% до средните нива от 4.18 лв.



zdrave.net
Латвийските депутати остават без медицинска помощ
Депутатите от парламента на Латвия вече няма да получават медицинска помощ, съобщава електронното издание telegraf.lv. Президиумът на латвийския Сейм взе решение да закрие парламентарния лекарски кабинет.
Председателят на Сейма отбеляза, че като лекар не вижда необходимост от медицински кабинет в парламента. Според него, кабинетът няма особено значение, тъй като в случай на необходимост винаги може да се извика бърза помощ.
По данни на президиума на латвийския Сейм, със закриването на медицинския пункт парламентът ще спестява ежегодно около 30 000 лата (близо 60 000 долара). Кабинетът, който е в сградата на парламента от 1990 г., ще спре работа от януари 2010 г.
Не за първи път латвийските власти се опитват да спестят пари за сметка на орязване разходите за здравеопазване. През юли тази година новата министърка на здравеопазването на Латвия Байба Розентале предложи да бъдат закрити Първа и Втора градска болница в Рига поради липса на средства.
Определените бюджетни средства на редица лечебни заведения бяха орязани три пъти. Някои болници бяха принудени да съкратят предоставяните от тях услуги или въобще да прекратят дейност. Освен това, латвийските власти планираха здравна реформа, според която част от болниците трябваше да бъдат закрити, а част от лечебните заведения – преструктурирани.
Недоволните от създалата се ситуация медицински работници, пациенти и представители на Латвийската федерация на пенсионерите проведоха в Рига няколко протестни акции.
Още през юли латвийският министър на здравеопазването предупреди президента за приближаващ крах на националната здравна система. По думите й средствата, отделени за лечебните заведения след орязването на бюджета на страната, стигат в най-добрия случай до средата на ноември, след което ще се наложи оказването на медицинска помощ за населението да бъде прекратено. Затова министър Розентале поиска 90 млн. лата (178 млн. долара). Тъкмо с толкова е орязано финансирането на сектора след съкращаването на разходната част на държавния бюджет, поясни тя.
Министърката отбеляза още, че общият обем на финансиране на латвийската медицина е не повече от 2,89% от БВП на страната, което, по думите й, е най-ниският показател в страните от ЕС. Президентът на Латвия обаче побърза да опровергае твърдението на Розентале, подчертавайки, че финансирането на здравното министерство остава на предварително съгласуваното ниво – 3,49% от БВП.
Със законодателни промени Латвия съкрати 500 млн. лата (1 млрд. долара) от бюджета си. Едно от най-сериозните съкращения бе предвидено именно за бюджета на здравното министерство, който трябваше да бъде намален с една трета.
През тази пролет бе разработен и план за реформа в здравеопазването, предвиждащ съкращаване броя на болниците с повече от 50% - от 59 на 24. Според плана, в страната трябва да останат три университетски болници, шест регионални, осем местни и седем специализирани.
Към края на годината броят на леглата трябва да бъде съкратен с 1000, а през 2010 г. – с 2000. Предложено бе оказването на неотложна помощ в труднодостъпните райони да се възложи на медицински центрове, разположени в големи населени места.
Бившият здравен министър на Латвия Ивар Эглитис, който още бе на поста си при обсъждането на плановете, окачестви бъдещата реформа като «безжалостна, рязка, извънредно строга и небивала».
Правителството планира също така да съкрати част от администрацията на здравното министерство. От 150 сътрудници ведомството остава с 90, щатът на агенциите към министерството пък се орязва с две трети – от 1500 до 500 служители, предвижда планът.
Някои от болниците се подготвиха за затваряне още преди сроковете, поставени от реформата. Директор на областна болница се оплака, че средствата, получени от лечебното заведение за последния месец, не стигат дори за правомерно уволнение на служителите съгласно трудовото законодателство. Пет големи лечебни заведения спряха всички планови операции, специализирани лечебни заведения прекратиха някои от операциите, за които държавата започна да заплаща частично.

Истината за най-острите проблеми на здравния и социалния сектор поиска Костов
Реалното състояние на бюджета, сектора на сигурността, здравеопазването и социалната защита – тези четири жизненоважни сфери трябва да влязат в политическата дискусия, започната от управляващите с представянето на антикризисните мерки. Това каза днес на пресконференция лидерът на ДСБ Иван Костов. По думите му, дискусията ще бъде много плодотворна, ако управляващите изнесат истината за реалното състояние на тези сфери. „Ние до тук не виждаме и показани тези най-тежки, най-сериозни проблеми, които е заварило правителството, а те трябва да бъдат изрично ясно дебатирани, включително със сегашната опозиция”, заяви той. Лидерът на тъмносините заяви, че очаква конкретни мерки за радикални, целенасочени реформи, отразени в данъчните закони и в закона за бюджета. Като пример Костов напомни, че депутати от Синята коалиция са внесли предложения за промени в закона за ДДС за намаляване данъците специално за лекарствата и учебниците. „По-добре би било всички министри на база на вече публикуваната краткосрочна антикризисна програма да излязат да разкодират конкретните мерки в своята област, за да могат гражданите и бизнеса да имат ясни представи точно какво ще се случва”, допълни Димитър Бъчваров.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница