80 години производство на автомобили bmw началото на bmw efficientDynamics



Дата27.01.2017
Размер117.92 Kb.
#13660

BMW Group Bulgaria

Информация за медиите

24 юни 2009 г.


80 години производство на автомобили BMW

Началото на BMW EfficientDynamics

Производството на автомобили с марка BMW започва преди 80 години, когато за първи път е представен моделът 3/15 PS DA 2 останал в историята, като “Dixi”. Още тогава основен принцип в BMW при развитието и производството на автомобили е: висока ефективност, съчетана с превъзходна динамика. Принцип доказан, като изключително успешен в историята на компанията и залегнал в основата на идентичността на марката. Така още преди 80 години са поставени основите на BMW EfficienDynamics. Цялостната стратегия, включва многобройни иновации, насочени към понижаване на разхода на гориво и вредни емисии запазване или повишаване на мощността и динамиката, благодарение на която BMW създава и въвежда редица технологии, наложили нови стандарти в автомобилното производство.


Началото.

Рекламни публикации в пресата на 9 юли 1929 г. информират публиката, че BMW е вече производител на автомобили. Предишната вечер избрани щастливци, поканени в новия салон на BMW в центъра на Берлин, имат възможност първи да се възхитят на малък автомобил, носещ обозначението 3/15 PS DA 2, двете последни букви - съкращение на “Deutsche Ausführung” или „Немска модификация”. Съвсем скоро, първият произведен автомобил с марка BMW става популярен и остава легендарен и до наши дни като “Dixi”.


Първият автомобил, слиза от производствената линия на 22 март 1929 г. в завода на BMW близо до бившата аерогара Берлин-Йоханистхол. Той поставя началото на нещо повече от производство на BMW автомобили. Въпреки че Dixi е създадена до голяма степен на база на съществуващ модел, с части и компоненти вече въведени в производство, този автомобил несъмнено носи типичният почерк на BMW: още от началото ефективността и динамиката са от първостепенно значение за компанията, и в основата на идентичността на марката. BMW вече е известна като производител на много икономични висококачествени продукти, като авиационни двигатели и мотоциклети, преди въвеждането на автомобилното производство. а
Преди BMW да постави бяло-синьото лого на марката върху радиаторната решетка на Dixi, автомобилът е обновен в техническо отношение – основна отличителна черта е купето, изцяло изработено от стомана. В резултат BMW 3/15, печели Международното Алпийско рали още по време на своето първо участие през 1929 г., успешно завършвайки всички дълги преходи в Алпите по време на обиколката, продължила пет пълни дни.

Освен със своята надеждност Dixi привлича потребители със своята универсална икономичност и относително ниска цена: Изразходвайки само шест литра гориво, Dixi е по-икономичен от железопътния транспорт, а клиентите имат възможност да заплатят цената от 2 200 райхсмарки за базовия модел на вноски. Така BMW става много по-евтин от подобния Hanomag и конкурентен на най-продавания по това време - Opel Laubfrosch.


VANOS технология през 1938 г.

Стъпка по стъпка инженерите на BMW усъвършенстват технологиите през годините, за да достигнат до подобряване и на ефективността, и на функционалността, осигурявайки достатъчно преднина пред своите конкуренти. Още през 1930 г., например, BMW изследва управлението на променлив разпределителен вал и получава своя първи патент за тази технология през 1938/39.


Прототипи на авиационния двигател BMW 802 са оборудвани с технология, която и днес, естествено развита до по-високо ниво, подпомага по-високата ефективност във всички бензинови двигатели на BMW - двоен-VANOS. В авиационния двигател на BMW с мощност 2 500 конски сили, входният отвор и изпускателният вентил са направлявани от зъбчати дискове с регулируеми настройки по време на работа.
През 1940 BMW въвежда за първи път друг основен елемент и ключова област на Efficient Dynamics – използването на олекотени материали. BMW 328 Kamm Racing Coupé е особено забележителен пример за върхово представяне на BMW 328 в моторспорта. Тръбната рама на автомобила е направена от свръх лека сплав и е с тегло само 32 кг. Заедно с външната обвивка, направена от алуминий и шестцилиндровият двигател, теглото без товар на автомобила е само 760 кг. Превъзходната аеродинамика, дело Wunibald Kamm, един от пионерите в тази област, осигурява на автомобила коефициент на съпротивление почти 0.27. Това, заедно с мощността от 136 к.с. осигурена от двулитровия двигател, осигурява максимална скорост от 230 км/ч.
BMW се връща към тази концепция отново след войната, следвайки същата философия през 1971 г. в BMW 700 RS. Този нов състезателен автомобил, с марка BMW, се отличава с изключително лека конструкция, усъвършенствана тръбна рама и лека алуминиева обвивка.
Заедно с вътрешното оборудване, състезателният автомобил е с тегло 630 кг, което не представлява никакъв проблем за двигателя, специално създаден за модела: двуцилиндров с мощност 70 к. с., изтласкващ точно 0.7 литра, давайки на двигателя мощност от 100 к.с./л, забележително постижение и днес, ускорявайки до 160 км/ч. С големия немски състезател Hans Stuck на волана, BMW 700 RS отбелязва многобройни победи в различни hillclimb събития.
1968 г.: шестцилиндров BMW двигател.

След забележителния успех на Новата гама автомобили и 02-моделите, през 1968 г. BMW подновява традицията от 1930-та с разработването на по-мощните шестцилиндрови двигатели. Това е и дебюта на BMW 2500 и 2800, с които компанията се връща на пазара на големи автомобили Седан и Купе.


Двигателите, идентични и в двата модела са поставени под ъгъл от 30°, захранващите устройства достигат с колянов вал, движейки се в не по-малко от седем лагера и включвайки дванадесет противотежести за безвибрационна плавност, по-нататък усъвършенствани чрез горен разпределителен вал.
Една от техническите иновации при двата модела, идентични в своите структурни качества, е тройната полусферична въртеливо-движеща се горивна камера, взаимодействаща с подходящо проектирани бутала. Точната конфигурация гарантира оптимизиран процес на горене, служейки в този случай за осигуряване на по-голяма мощност при икономия на гориво: 2.5 литровият двигател осигурява максимална мощност от 150 к.с., 2.8 литровият - още по-впечатляващите 170 к.с. – достатъчни да гарантират на BMW 2800 място в ексклузивната група на автомобилите, развиващи 200 км/ч. И постигайки максимална скорост от 190 км/ч. Двата автомобила остават почти без конкуренция, а шестцилиндровите двигатели на BMW налагат стандарт в развитието на агрегатите редица години напред.
Значителен принос за това превъзходство има състезателния автомобил, ползващ изключителните предимства на EfficientDynamics за този период: BMW 3.0 CSL, конструиран през 1971 г. За пореден път интелигентната олекотена конструкция прави този забележителен модел още по-динамичен с високотехнична аеродинамика, помагаща за оптимизиране на двигателните характеристики на автомобила Качествата на този вид леки, мощни и бързи купета ги прави непобедими години наред, а BMW печели победи на всички Европейски шампионати за пътнически автомобили между 1973 и 1979, с изключение на един.
Олимпийските игри през 1972 г.: електрическият автомобил на BMW.

През ранните 70-години конструкторите на BMW се фокусират не само върху значимите подобрения в моторспорта. Олимпийските игри през 1972 г. дават началото на интензивни проучвания в областта на технологиите за електрическо задвижване. Малка флотилия от оцветени в оранжево BMW 1602 Седан, задвижвани с електрически мотори с акумулаторни батерии, става символ на игрите в Мюнхен. И през следващите три десетилетия BMW е един от световните лидери в областта на електрическите автомобили.


Само година по-късно BMW въвежда друг новаторски модел, оборудван с най-иновативна технология за времето си: BMW 2002 Турбо е първият европейски автомобил серийно производство, оборудван с двигател с турбокомпресор. Това дава на BMW водеща роля в турбо технологията, същевременно поставяйки основата за успешното използване на тази технология, както в серийното производство, така и в моторните спортове.
Следващата стъпка на BMW в развитие на ефективността е през 1978г., BMW М1 отличен спортен автомобил със своята четири-клапанна технология пренесъл от сферата на моторспорта нов етап в оптимизирането на процеса на натоварване на цилиндъра. BMW започва да използва тази технология успешно в моторспорта през късните 60-години, развивайки я до стандартно производство десет години по-късно, с оптимизирана технология за натоварване на цилиндъра, използвана впоследствие в други модели на BMW, като M635CSi, М5 и М3.
През 1979 г. за първи път дигиталните технологии помагат за постигане на по-висока ефективност, благодарение на Digital Motor Electronics в BMW 732i. Това подобрение е усъвършенствано по-нататък чрез автоматично намаляване на преразхода, редуцирайки употребата на гориво до нула в режим на преразход. Така автомобилната индустрия навлиза в нов етап на развитие на технологиите, а BMW става пионер в автомобилната електроника.
Важната роля на водача в процеса на усъвършенстване на автомобилната ефективност е винаги във фокуса на BMW. Именно това е причината през 1981 г. да бъде въведено друго постижение в електрониката - първият в света уред за измерване на консумацията на гориво, с което BMW Серия 5 е оборудвано. Този нов дисплей привлича вниманието на шофьора към разхода на гориво, показвайки му ясно как самият той би могъл да управлява по-икономично. Понастоящем индикаторът за консумация на гориво играе важна роля в контекста на EfficientDynamics стратегията на BMW.
BMW 524td: крайъгълен камък в дизеловата технология.

Решението на BMW, да навлезе на силно оспорвания пазар на дизелови автомобили е едно от най-революционните в историята на компанията. Изцяло ново поколение двигатели, бележи този забележителен пробив.


BMW 524td, представено през юни 1983 г., е оборудван с дизелов двигател, комбиниращ преимуществата на дизеловата технология с качествата, характерни за BMW - забележителна динамика и усъвършенствано изпълнение. Това води до създаването на турбозизел двигател BMW, разработен на основата на съществуващите шестцилиндрови редови агрегати с обем от 2.0 до 2.7 литра.
Използвайки турбокомпресорна технология и дълги напречни сечения на потока във входния и изходния клапан на 2.4-литровия двигател, инженерите на BMW повишават мощността му до забележителните 115 к.с. По същото време процесът на изгаряне във вихровата горивна камера се засилва до още по-висок стандарт, осигуряващ идеална основа за намаляване на консумацията на гориво и шума при горене: В рамките на DIN стандарт, съвременния BMW турбодизел се справя със 7.1 л/100 км, въпреки максималната скорост на автомобила от 180 км/ч и ускорението до 100 км/ч за 12.9 сек., определяйки нови стандарти по времето на динамичното развитие на дизеловите автомобили.
Наистина уникална концепция: двигател eta.

Поредната нова концепция, представена от BMW, този път в областта на двигателите задвижвани с бензин е eta. Технологията се използва от BMW от есента на 1981 г. в BMW 528е, продавано на американския пазар. През пролетта на 1983 г. този модел е последван от BMW 525е предназначен за продажба в Германия, а през 1985 г. BMW 325е е въведен на европейския пазар


Буквата „е” обозначава eta, символът на ефективност. И наистина, 2.7-литровия шестцилиндров двигател, с който този много специален модел е оборудван е оптимизиран без компромиси с цел подобрена работа и икономичност. Той консумира само 8.4 л/100 км., въпреки мощността на двигателя от 122 к.с.
По това време толкова нисък разход на гориво с мощен шестцилиндров двигател се приема като истинска сензация. Концепцията за мощен двигател със сравнително ниска консумация е напълно необичайна по това време в Европа и остава изключителна и в наши дни.
През ранните 80-години, BMW започва разработването и на водороден автомобил, поемайки водеща роля в тази сфера и, съвместно с Германския институт за изследвания и тестове за космически технологии, конструира няколко тестови модела до 1984 г. Един от тези автомобили е BMW 745i Hydrogen.
BMW последователно поддържа и развива процеса на разработка, създавайки водородозадвижвани експериментални версии на BMW Серия 7 във всички генерации на автомобила. В рамките на този процес BMW успява да комбинира двигател с водородно горене с най-добра съвместимост с околната среда и със спортното изпълнение.
Намаляване на аеродинамичното съпротивление по време на движение е една от върховите точки в развитието на два спортни автомобила BMW през късните 80-години: Първият от тези модели е BMW Z1, истински пример за иновация и високи технологии, представен през 1988 г. и прославил се не само с много ниското си тегло, благодарение на своята каросерия, направена от специални синтетични материали, но и с коефициент на съпротивление - 0.36.
Друг пример за нови стандарти в аеродинамиката е BMW 850i Coupé, представен година по-късно. Въпреки своите мощни охлаждащи въздушни отвори за дванадесетцилиндровия двигател, това елегантно купе има коефициент на съпротивление точно 0.29. Това е възможно благодарение на многото аеродинамичните компоненти в конструкцията на автомобила, като например външните огледала, разработени много внимателно, с почти никакъв ефект върху въздушното съпротивление.
През 1991 г. BMW отново се връща към концепцията за електрически задвижван автомобил, демонстрирайки постигнатото в тази област с BMW Е1. Този първи напълно електрически автомобил, неразделна част от съвременния свят предлага достатъчно пространство за четирима пътника и техния багаж.
В съответствие с концепцията за използване на олекотени материали, каросерията е изработена от комбинация от пресовани алуминиеви профили с обшивка от пластмаса и алуминий. Целта на този много специален автомобил е да постигне характерното за BMW удоволствие от шофирането, използвайки авангардни технологии – цел, постигната по впечатляващ начин, доказвайки че възможностите на BMW при развитието на алтернативни системи за задвижване са също толкова новаторски и динамични, колкото и развитието на конвенционалните двигатели.
През 1992 г. BMW представя напълно различно управление на клапите - BMW VANOS – като първо световно постижение в М3 спортните автомобили, подобрявайки мощността и въртящия момент, както и икономията на гориво и управление на емисиите. Към 1992 г. VANOS е включен като допълнително подобрение на шестцилиндрови двигатели на BMW, заменен през 1995 г. от двоен- VANOS, който от 1998 г. е въведен и в V8 двигателите на BMW.


1995: BMW Серия 5 заема водеща позиция в разработката на интелигентни олекотени конструкции.

През 1995 г. следващото поколение BMW Серия 5 излиза на пазара като първи изразител на концепцията за интелигентна олекотена конструкция. Това е първото в света широкомащабно производство на автомобил оборудван с шаси и окачване, изработени изцяло леки сплави, които водят до намаляване на теглото на целия автомобил с приблизително 30%.


Изцяло алуминиевите двигатели са също с 30 кг. по-леки отпреди, спомагайки за намаляване на собственото тегло на BMW 523i, от 1 525 кг. до 1 495кг.
През същата година BMW представя и 316g и 518g , първите в Европа автомобили с природен газ въведени в серийно производство. Алтернативната движеща технология спомогнала за намаляване на емисиите на СО2 приблизително с 20 % и образуването на озона-разрушаващи въглеводороди (HC) със забележителните 80 %. В същото време тези нови двигатели допринасят за постигането на напредък в областта на водородното задвижване, поради сходни характеристики и качества на двата вида гориво. Общият брой на BMW автомобили задвижвани с природен газ към 2000 г. достига 842.
През 2001 г. BMW усъвършенства VANOS технологията в променливото управление на клапите – VALVETRONIC. При тази технология, останала уникална до момента, липсват карбураторни тела. При четирицилиндровия двигател на BMW 316ti това означава повече работа с по-малко гориво, особено при непълно зареждане, намалявайки консумацията на гориво спрямо предишния модел със значителните 12 %. Едно от големите предимства на тази технология е това, че тя може да бъде използвана в световен мащаб без особено големи изисквания от гледна точка на качеството на горивото. В последствие BMW въвежда VALVETRONIC и при другите бензинови двигатели, включително при четирицилиндровия двигател на MINI представен през 2006 г.

BMW EfficientDynamics ценно предимство.

BMW Group успешно разширява и задълбочава разработките си в постигането на по-висока ефективност, съчетана със запазване и увеличаване на динамиката при шофиране, посредством цялостната концепция BMW EfficientDynamics. Технологии и функции, като Регенериране на спирачната енергия (Brake Energy Regeneration), Функция Auto Start/Stoр, Индикатор за смяна на предавките (Gearshift Point Indicator), системи за подпомагане на водача, работещи само при нужда, интелигентната концепция за използване на олекотени материали и превъзходна аеродинамика,посредством прецизно управление на въздушните клапи на автомобила, са стандартно включени в оборудването на всички нови модели в подходяща комбинация. Следвайки принципа на BMW EfficientDynamics, всеки нов модел превъзхожда своя съответен предшественик с понижен разход на гориво и подобрена динамика.


Статистиката, събрана от немския орган за моторни превозни средства показва не само забележителното превъзходство на BMW EfficientDynamics над съпоставимите технологии, въведени от други първокласни производители, но също така демонстрира изявената позиция на BMW Group в световен мащаб. Новите модели BMW и MINI, регистрирани в Германия, дават разход на гориво средно 5.9 л/100 км и емисии СО2 от 158 грама на километър. И двете цифри са значително под средното ниво на всички нови транспортни средства, регистрирани в Германия през 2008г., което е 165 грама на километър. На ниво ЕС марките BMW и MINI достигат нива на икономия на гориво и СО2 под общото средно ниво на европейските автомобилни производители. За периода 1995 г. до края на 2008 г. BMW Group е намалила разхода на гориво на своите автомобили, продавани в Европа, с повече от 25 %, с което BMW Group с вече е преизпълнила своя ангажимент към Асоциацията на европейските производители на автомобили (АСЕА).
В статистическите граници BMW или MINI изразходва значително по-малко гориво от средното ниво на всички нови регистрирани автомобили в Германия. В консумацията на неговия автопарк, ограничена от немския орган за моторни превозни средства, BMW Group също превъзхожда дори най-големите Европейски производители и, следователно, е напълно равностоен на големия брой производители, фокусирани предимно върху малките автомобили в тяхната сфера.

За допълнителна информация: Христина Пейчева, Специалист Корпоративни комуникации, BMW Group Bulgaria, Тел.: 806 07 33, e-mail: hristina.peycheva@partner.bmwgroup.com

Каталог: pi files -> 2009
2009 -> Fiat group подпомага пострадалите от земетресението
2009 -> Toyota спира производството за 11 дни
2009 -> Новина Audi R8 Spyder с премиера в България
2009 -> Autodesk прави възможно използването на cad данни за автомобилен дизайн в реклами
2009 -> Новия Abarth R3T се задвижва от турбо двигател с обем 1368 куб см и с мощност от 180 к с
2009 -> Fiat иска да купи и Bertone
2009 -> Fiat купи Bertone
2009 -> Скандален арт-фотограф снима Maybach
2009 -> Citroen отчете успешна година в България
2009 -> Lotus си взе дизайнер от Ferrari


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница