Анализ за състоянието на въздушния басейн над град добрич за



Дата20.11.2017
Размер87.92 Kb.
#35002

РИОКОЗ – ДОБРИЧ

ДИРЕКЦИЯ “ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕ”






АНАЛИЗ ЗА СЪСТОЯНИЕТО
НА ВЪЗДУШНИЯ БАСЕЙН НАД ГРАД ДОБРИЧ ЗА
2007 ГОДИНА

Цел:

Намаляване здравния риск от атмосферното замърсяване, чрез свеждане нивото на замърсителите на въздуха в населените места до нивата, определени от нормативните документи.


Основа за действие:

Мониторингът върху вредните имисии – SO2, NO2, и прах, осъществяван от РИОКОЗ - Добрич е един от многото инструменти за получаване на оценка на качеството на атмосферния въздух в района на гр.Добрич.

От извършвания дългогодишен мониторинг на качеството на атмосферен въздух в град Добрич, по показател Pb аерозоли, за периода 2001г. – 2006г., не се наблюдават отклонения от максимално допустимите стойности. Използваният до момента спектро-фотометричен метод, съгласно БДС 17.2.4.23-83 за определяне съдържанието на олово, изисква използването на реактив, който е карцерогенен. Лабораторията при РИОКОЗ-Добрич не разполага с прецизна апаратура ААС /атомно абсорбционен спектрометър/. Поради горецитираното, при изготвяне плана на д-я „Лабораторни изследвания” и на Директорски съвет, се реши: да се преустанови изследването на атмосферен въздух по показател Pb аерозоли.

Пробонабирането се извършва през два сезона от годината – летен и зимен, по предварително одобрен график в четири контролни пункта.



КП № 1 „РИОКОЗ Добрич”- в двора на РИОКОЗ – Добрич. В близост улиците са с интензивен автомобилен трафик, дължащ се на непосредствената близост на МБАЛ-Добрич

КП № 2 – ОУ “Хан Аспарух”- е избран за фонов. Разположен е в ЖК “Добротица”. Далеч от промишлените зони и озеленяването около него е добро.

КП № 3 – „Пазара”- до ОУ “Хр. Смирненски”. Улиците са с интензивен автомобилен трафик, дължащ се на непосредствената близост на централния общински пазар.

КП № 4 – „Растителна защита” - Пунктът е разположен в непосредствена близост до Северна промишлена зона. Между двете зони /жилищна и индустриална/ има изградена растителна преграда от дървесни видове, която оформя санитарно защитна зона.
Замерването на атмосферен въздух се осъществява с апаратура ААР-30 /аспиратор автономен пробовземен/ на фирма “Хигитест”, на базата на следните нормативни документи:

Наредба №14/2002г. за норми за пределно допустими концентрации на вредни вещества във въздуха на населените места;

Наредба №7/99 за оценка и управление на качествата на атмосферния въздух;

Наредба №9/1999г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово в атмосферния въздух;

БДС 17.2.5.01-81 Общи изисквания към вземането на проби атмосферен въздух;

БДС 17.2.5.02-82 Общи изисквания към методите за определянето на замърсяващи вещества в атмосферния въздух;

БДС 17.2.4.22-83 Методи за определяне на съдържанието на азотен двуокис;

БДС 17.2.4.17-83 Методи за определяне на серен двуокис;

БДС 17.2.4.20-83 Методи за определяне на прах.

Географско разположение и климатична характеристика
Община Добрич е разположена в североизточната част на Дунавската равнина, в центъра на Добруджанското плато и е с географски координати: 43034’ северна ширина и 27051’ източна дължина. Надморската височина на Добрич е 251 м.

Град Добрич е разположен върху равнинен терен с благоприятен наклон - от 1,5% до 6%. По склоновете на долината на Суха река наклоните на места в южната част на града достигат до 12 - 15 %.



умерено-континенталната климатична подобласт на европейската континентална климатична област определя лятната сухота и проявеното безводие в района.

Един от най-важните климатични фактори, влияещи върху степента на разсейване на атмосферните примеси е скоростта на вятъра и честотата на случаите на “тихо” време и със скорост под 1 м/сек. Добрич се характеризира с много ниска повторяемост на тихо време и вятър под 1 м/сек, при минимални и максимални температурни стойности през годината.

Основният ветрови пренос е от северозапад, с високи скорости на зимните и ниски скорости на летните ветрове.

Най-чести за Добрич са ветровете със северозападна посока, следват - северните, западните и югоизточните ветрове.



въздухът е с висока влажност, а валежите са слаби - 540 мм средногодишно, с добре проявен континентален режим. Летният максимум е през юни, зимният минимум - през февруари. През лятото падат 80 % от годишните валежи. Средната относителна влажност на въздуха е 78 %. През зимния период влажността достига 85 - 86 %, а през лятото спада до 68 - 69 %.

В Добрич мъглите се образуват предимно през студената част на годината. Максимумът им е през януари и декември и съвпада с максимума на относителната влажност. Броят на дните с мъгла варира от 24 до 143 през цялата година.



общината е 14-та по население в Република България и е административен център на едноименната област. Територията и е с обща площ 109 018 дка, от които:


  • Земеделска – 73 112 дка;

  • Горска – 6 656 дка;

  • Урбанизирани площи – 19 528 дка;

  • Водни – 370 дка;

  • За добив на полезни изкопаеми – 3 225 дка;

  • Транспорт и инфраструктура – 6 127 дка.



Източници на атмосферно замърсяване:

Град Добрич не е включен в единната система за наблюдение и контрол на атмосферния въздух. Ниската степен на замърсяване на въздуха има голямо значение за хигиенната обстановка. Това спомага за разсейване на вредностите в атмосферния въздух и намаляване на концентрациите в приземния въздушен слой. Основни фактори за това са високата скорост на вятъра и орографските условия. Основните източници на замърсяване на атмосферния въздух са автотранспорта и битовите отоплителни източници

Районът се отличава с нисък потенциал на замърсяване. Промишлеността е групирана основно в две промишлени зони – Северна и Западна, като е представена от следните отрасли:
- машиностроене - 23 предприятия,

- лека промишленост -37 предприятия,

- хранителна промишленост -26 предприятия,

- транспорт и строителство - 25 предприятия,

- както и от множество по-малки цехове
Основно значение за чистотата на въздушния басейн над гр.Добрич има извършената газификация на голяма част от общинските административни и обществени сгради, предприятията и частните жилищни сгради.

Всички градски магистрали, районни артерии и главни улици са изградени преди повече от 20 години и експлоатационният срок на носещия пласт асфалтобетон е отдавна изтекъл, а това неминуемо води до увеличаване концентрациите на някои атмосферни замърсители. За отчетната 2007г. са изкърпени и асфалтирани 11 265 m2 от уличните платна на територията на град Добрич, което неиминуемо допринася за по-благоприятното състояние на въздушния басейн.


Резултати от пробонабирането:

  • Серен диоксид

Основен източник на емисии на серен двуокис са процесите, свързани с изгаряне на твърди и течни горива, съдържащи сяра. Замърсяването на въздуха със серен двуокис се дължи и на промишлени източници, но в по- малка степен. Този проблем стои много остро поради факта, че основният дял при производството на топло- и електроенергия е за сметка на изгарянето на твърди и течни горива с високо съдържание на сяра. За твърдите горива то достига до 3,9%, а при течните се колебае от 0,2 до 3,5%. Поради малкия процент на газификация ( около 20%), съществен дял от замърсяването на въздуха се пада на твърди и течни горива в битовия сектор.

Средноденонощната норма за опазване на човешкото здраве е 125 µg/m3 .

Както се вижда от фигура №1, през двата периода на пробонабиране и в четирите контролни пункта не са регистрирани концентрации превишаващи средноденонощната норма. Наблюдава се четирикратно покачване на концентрацията през летния период на пробонабиране – в контролен пункт „Пазара”, но без превишаване на пределно допустимата норма. Продължава тенденцията на задържане на имисиите под ПДН.

фигура 1





  • Азотен диоксид

Азотните окиси са повсеместно разпространени основни замърсители на атмосферния въздух. Техните емисии са продукт на промишлената дейност, автомобилния транспорт и горивните процеси.

Азотните окиси се получават като резултат на всички горивни процеси, в това число и в промишлеността. Главен източник за замърсяването е автомобилния транспорт. Броят на автомобилите през последните години нарасна много. Голяма част от тях са с дълъг период на експлоатация и с лоши екологични характеристики. Превишаване на санитарната норма би могла да се регистрира около натоварени кръстовища и оживени магистрали.

Средногодишната норма за опазване на човешкото здраве е 40 µg/m3.

От извършеният мониторинг през 2007 г. върху имисиите на този замърсител отново се налага извода за ниски нива на средногодишни концентрации, значително под ПДН (фиг. 2). В сравнение с предходната 2006 година, през отчетната 2007г. се наблюдава лек спад на азотните окиси във всички контролни пунктове. В КП “Пазара” и през 2006 г. измерените средногодишни концентрации са най – високи: ( 58,9 µg/m3), а за 2007г. те са ( 58,0 µg/m3), което най – вероятно се дължи на интензивния автомобилен трафик.

Фигура 2


Средногодишната концентрация на NO2 във въздушния басейн на гр.Добрич за 2007 г. е 32,50 µg/m3 и не превишава регламентираната норма за опазване на човешкото здраве (фигура 3).

Фигура 3




  • Прах

В урбанизираните зони той е с най – голям относителен дял сред атмосферните замърсители. Ефектът на неговото действие се определя от физико - химичните му свойства – размер, маса, форма и плътност на частиците, хигроскопичност и разтворимост, pH, електрически заряд и др. Концентрациите му в приземния въздушен слой в селищната среда зависят както от метеорологичните условия на региона, така и от редица благоустройствени мероприятия.

Пределно допустимата средноденонощна концентрация е 0.25 mg/m3, а средногодишната - 0,15 mg/m3.

Мониторингът в четирите КП върху този замърсител сочи, че:

В три от контролните пунктове “РИОКОЗ-Добрич”, ОУ “Хан Аспарух” и „Растителна защита” не са регистрирани наднормени нива на среднодневните ПДК (фиг.4).



Фигура 4


В КП “Пазара” и през 2007 г. са регистрирани двукратно наднормени среднодневни концентрации на общ суспендиран прах и това е характерно и за двата сезона като се запазва тенденцията на висока среднодневна концентрация на прах в този контролен пункт (фиг.4).
фигура 5

Общо във въздушния басейн на гр.Добрич през годините се наблюдават големи колебания. Ако в предходната 2006 година се наблюдава известно покачване на измерените концентрации, без да превишават ПДК то за отчетната 2007г. те отново показват лек спад (фиг.5).


фигура 6


Както е видно от (фигура 6), през 2007г. се наблюдава значителен спад на измерените средногодишни концентрации на прах във всеки един от контролните пунктове, в сравнение с предходните две години (таблица 1).


Таблица 1





КП

"Хан Аспарух"



КП "Пазара”

КП "Растителна защита"

КП „РИОКОЗ

Добрич”


ПДК mg/m3.

2005

0,14

0,24

0,14

0,13

0,15

2006

0,09

0,22

0,12

0,1

0,15

2007

0,089

0,15

0,07

0,08

0,15

Изводи:
1. Имисиите на азотните окиси, серните окиси и общ суспендиран прах във въздушния басейн на гр.Добрич са под ПДК.

2. През отчетната 2007г. се наблюдава подобряване качеството на атмосферния въздух в гр. Добрич, дължащо се на напредналото газифициране както и на подобряване състоянието на част от асфалтовите настилки на територията на града.

3. Продължава тенденция за регистриране на средно дневни концентрации на общ суспендиран прах в атмосферния въздух над ПДК в района на КП “Пазара”. Основни причини за тази отрицателна тенденция най – вероятно са интензивния автомобилен транспорт (леко и тежкотоварен), нередовното почистване на уличната мрежа, малката ширина на пътното платно и тротоарите, както и на недостатъчното озеленяване и на някои метеорологични условия.

Изготвил:

Ст.инспектор-еколог, д-я «ООЗ»



Надежда Павлова

Атмосферен въздух -2007г. /



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница