Bg комисия на европейските общности брюксел, 18 2007 sec(2007) 453 работен документ на службите на комисията



Дата30.06.2017
Размер29.08 Kb.
#24738


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 18.4.2007

SEC(2007) 453





РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

Придружителен документ към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

ГЛОБАЛНА ЕВРОПА:


ТЯСНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪП ДО ПАЗАРИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗНОСИТЕЛИ

ОБОБЩЕНИЕ НА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО


{COM(2007) 183 окончателен}
{SEC(2007)
452}

Обобщение

Първоначалната стратегия на ЕС от 1996 г. за осигуряване на достъп до пазари се стремеше към прилагането на многостранните и двустранни търговски споразумения и към отварянето на пазарите на трети страни. Тази стратегия е работила в две посоки: осигуряване на информация на бизнеса в ЕС относно условията за достъп до пазари, с участието на всички значими заинтересовани страни в ЕС; и разработването на метод за преодоляване на препятствия.

Десетилетие по-късно световната политическа и икономическа среда е променена. На преден план излизат нови търговски партньори. Бариерите пред търговията се различават от предишните. Предприятията в ЕС разчита повече на бързоразвиващите се чужди пазари, което на свой ред допринася за повишаване на икономическия растеж в Европа. Съобщението „Глобална Европа“ от 2006 г. призова към обновяване на стратегията за достъп до пазари.

Заключенията от симпозиума за достъп до пазари, проведен през 2005 г., изследването на качеството, направено от Crowell & Moring през 2006 г., както и общественото допитване по Интернет, проведено през 2006-2007 г., показаха нуждата Комисията да се ангажира с реални действия по отношение на услугите и да приоритизира пазарите и препятствията, за да получи по-добри резултати в партньорството с държавите-членки и предприятията.

В настоящата оценка на въздействието на достъпа до пазари се анализира внимателно съществуващата ситуация и се разглеждат внимателно четири възможности за оценка на бъдещи варианти за действие:


  • Вариант А: ограничаване на дейността за достъп до пазари единствено до предоставяне на информация;

  • Вариант Б: status quo с традиционно приемане/подобряване на проекти;

  • Вариант В: по-асертивен подход; или

  • Вариант Г: радикална, амбициозна реформа с назначаване на специален представител на достъпа до пазари и създаване на Изпълнителна агенция по достъп до пазари.

Анализът показва, че вариант В: по-асертивен подход е най-подходящото средство за осъществяване на изискванията на съобщението „Глобална Европа“ и за постигане на позитивно въздействие по отношение на целите от Лисабонската програма. Не се очаква нито един от четирите варианта да упражни негативно въздействие върху развиващите се страни, нито върху социалната политика и политиката за околната среда.

Избраният подход ще включва ново партньорство за достъп до пазари, като насочи наличните ресурси за преодоляване на препятствията пред търговията и страните, в които бизнесът на ЕС е най-вероятно да постигне върхови резултати, без да изпуска от поглед нуждите на малките държави-членки на ЕС и МСП по време на процеса; по-ефективна употреба на инструментите на търговската политика; изграждане на сътрудничество с трети страни с подобни цели на други пазари на базата на индивидуални случаи; подобряване на базата данни за достъп до пазари; възможността за доклади на страните относно препятствията пред търговията; както и все по-координиран подход от всички заинтересовани страни. Възходящ подход („отдолу нагоре“) би допринесъл за установяването на мрежи за достъп до пазари, изразяващи се в ново партньорство между Комисията, държавите-членки и бизнеса, включващи – на местно ниво- по-засилена роля за делегациите на Комисията.

В съответствие с Оценката на въздействието на съобщението „Глобална Европа“ ще се извършва регулярен преглед на новото партньорство за достъп до пазари. Ще бъдат установени показателите за мониторинга и инструментите за оценка, които да подпомогнат такъв преглед. В добавка ще бъде извършена по-нататъшна независима оценка относно въздействието на преразгледаната стратегия - две-три години след започването на прилагането й.

В настоящия документ се взема предвид становището на Борда за оценка на въздействието, прието на 9-ти март 2007 г.



BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница