Булпрофор браншова организация на лесовъдите на частна практика в горите и околната среда



Дата22.01.2019
Размер37.9 Kb.
#111122

БУЛПРОФОР

браншова организация на лесовъдите на частна практика в горите и околната среда

______________________________________________________________________________________



1303 – София, ул.”Средна гора” 76-А, тел. 986-7002, факс: 986-6781


До: в-к “Капитал”

в-к “Дневник”

в-к “Стандарт”

в-к “Сега”
СТАНОВИЩЕ

По приетия на Първо четене в Комисията по земеделие и гори на НС



Законопроект на МС за изменение и допълнение на Закона за горите

/на заседанието на Комисията на 22.03.2001 г./

С това становище коментираме само някои от пунктовете на проектозакона, които касаят интересите на 1639 лицензирани за упражняване на частна практика в горите лесовъди.

1-во и най-важно:

РЕГИСТРАЦИЯТА НА ЧАСТНОПРАКТИКУВАЩИТЕ ЛЕСОВЪДИ – ДА БЪДЕ ТЯХНА ГРИЖА И ОТГОВОРНОСТ

Нашето предложение, направено по-рано, регистрацията на лицата за упражняване на частна лесовъдска практика, респективно на отговорностите и гаранциите към държавата и възложителите на дейности да се поеме от браншовата организация на самите частнопрактикуващи, не е намерило място в законопроекта. При положение, че ще има и лицензионен режим за юридическите лица за упражняване на частна практика в горите, е логично и лицензирането да е в обсега на браншовата организация. Ние сме убедени, че освен либерализацията и намаляването на режимите, те трябва и да отпадат като пряк ангажимент на държавната администрация.

Иначе:

С промените на чл.39 от ЗГ се въвежда регистрационен режим за физическите лица, вместо действащия досега лицензионен режим за упражняването на частна практика в горите.



Същевременно с новия чл.39а, се уточнява, че всички дейности предмет на частна лесовъдска практика по чл.39 се извършват от юридически лица лицензирани от началника на Националното управление по горите.

За повечето от дейностите това е уместно, тъй като са специфични и изискват определена квалификация и отговорности на повече от един човек. (Напр. при изготвянето на лесоустройствени проекти, ползувания в горите и др.

Защо обаче други дейности като: маркирането на дървета за сеч, семесъбирането, изготвянето на задания за проучване и проектиране, оценки в горите и др.п. да не могат да се извършват от регистрирани (само) физически лица.

Смятаме, че целия текст на така предложения чл.39а е неприемлив. Предполагаме, че в голяма степен е конюнктурен, защото е ясно, че е продиктуван от неудачите с много често променяната Инструкция № 33 за дърводобива. Изобщо не е мястото със Закон да се определят така спорните през цялата последна година конкретни изисквания към кандидатите за лиценз, и най-вече за дърводобивните фирми. (Няма гаранция че и така предложения регламент ще бъде удачен.) В крайна сметка изискванията не могат да са еднакви за тези които ще изготвят лесоустройствени проекти или маркират, с тези, които ще извършват дърводобив. Напр. изискването за наличие на свидетелство за регистрация на техниката по реда на Наредба №26 от 1998 г за регистрация на земеделска и горска техника, освен че удовлетворява само големите дърводобивни фирми АД-та, изобщо не касае повечето други дейности. Също и изискването за само един специалист пък е неприложимо за дейности като изработването на лесоустройствени проекти. В заключение - тъй като всяка дейност е специфична, нещата не могат глобално да се фиксират в Закона, а както и ние предлагаме – с наредбата, която и без друго се казва, че ще бъде издадена.



2-ро важно според нас изменение:

С проектозакона се въвежда възможност за частните собственици на гори, които предоставят горите си за управление на държавното лесничейство или са се сдружили за съвместно управление, възпроизводство, ползуване и опазване в масиви с площ над 500 дка, да ползуват преференции изразяващи се в средства от бюджета на НУГ за инвентаризация, устройство и опазване на горите и земите им.(Нов чл.26, ал.3)



Това според нас е хубаво, но и недостатъчно като стимул.

В Германия например, собственик който е предоставил горите си за управление и стопанисване на лесничейството или на правоспособна фирма, плаща 50% от дължимите данъци върху приходите от дейности и продукти от тези свои гори. Същото важи и в случаите, когато се е съгласил имотите му да бъдат окрупнени за общо стопанисване и устройство.



3-то:

Съгласно новите текстове на ал.3 и ал.4 на чл.31, собствениците (ползувателите по реда на новия чл.16а общини) на гори с площ по-голяма от 1000 ха трябва да назначат лесовъд или да са ги предоставили за стопанисване на държавното лесничейство.



В случая обаче, не се зачита правото на избор на собствениците /общините-ползувателки/, тъй като стопанисването на техните гори може да го прави и лицензирана за тези дейности фирма, а не само лесничейството. Такива заявки, към частни фирми вече има от БГСК (обединение на собствениците на гори) и от други общини, които искат вместо да назначават лесовъди или да ангажират лесничейството, да ангажират правоспособна частна фирма за целия комплекс от дейности, но се страхуват именно от това ограничение. Впрочем това е масова практика в много европейски страни.

________________

Има и други много важни неща – фундаментални като:

Учредяването на правото на безвъзмездно ползуване от общините на гори и земи от държавния горски фонд за срок до 30-години (Чл.16а), или алтернативно – преотстъпване на част от приходите формирани от ДГФ в приход на общински фонд “Българска гора”(Чл.96а.).

Закриване на Национален фонд “Българска гора” (което де-юре беше направено още със Закона за Държавния бюджет) и фактическо преминаване на цялата (успешно самофинансираща се досега) горска система на бюджетна издръжка.
Уважаеми г-да, съвсем не исках да съм толкова подробен, но Ваше право е да изберете какво и колко да публикувате, за което предварително Ви благодаря.
Следващото заседание на Комисичта по земеделие и гори за подробно разглеждане на Проектозакона се очаква да бъде на 28.03. – сряда в Парламента /Батемберг-1/
Председател на БУЛПРОФОР ……….. / инж. Антоний Стефанов/

София, 23.03.2001 год.




Каталог: pdocs
pdocs -> Булпрофор – Предложение за изменения в Наредба 31 / м април. 2004 До Предложение за
pdocs -> Отчетно Изборно
pdocs -> Доклад отчет на Управителния Съвет за дейността на булпрофор в периода от 01. 01. 2004 до 31. 12. 2004 г
pdocs -> Директора на рдг гр
pdocs -> Закон за туризма. Права и задължения на страните, визови услуги и застраховане
pdocs -> С такъв плам за историческите забележителности, възхитени сме. Добър професионалист и човек
pdocs -> Ta мондел травел музейни такси с информативен характер съобразно вашето свободно време и вашите интереси
pdocs -> Семинар на частнопрактикуващи лесовъди лесоустрители софия, Софроний 10 / Агролеспроект, 15. 12. 2004 г меморандум
pdocs -> Доклад отчет на Управителния Съвет за дейността на булпрофор в периода от 27. 12. 2002 до 31. 12. 2003 г
pdocs -> Забележителности в Испания – ориентировъчни музейни такси мадрид


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница