Чаено парти” в Брюксел – March 6, 2012, Владимир Шопов



Дата09.02.2017
Размер208.7 Kb.
#14598
Чаено парти” в Брюксел – March 6, 2012, Владимир Шопов
… Ядосаните северняци искат да превърнат южните държави в опитомени брюкселски протекторати, за да заслужат тяхната подкрепа и пари…

… Гражданите на Севера стават по-критични към ЕС…

Този натиск става все по-осезаем, макар и не толкова видим...


28 коментара
noname, Posted March 6, 2012 at 12:44 PM
Неудачна препратка. Чаените хайвани са шайка посредствени, религиозни фанатици, финансирани от абсолютни глупаци. Та въпросните чайници са неспособни да съществувта без подкрепата на “голямата държава“, каквото и да си фантазират. Би било фатално ако към шайката пишкомерци в брюксел се присъединят и религиозни фанатици, достатъчни са пазарните. Под въпрос е тяхната способност да се справят със ситуацията.. не ми се мисли какво ще е ако се умъкнат и расисти-еснафи.
Петър, Posted March 6, 2012 at 10:21 PM
Много точен коментар! Все пак с влиянието на страна, в която принципът за светската държава е централен като Франция, присъединяването на религиозни фанатици към austerity лумпените е малко вероятен.
Valentin, Posted March 6, 2012 at 12:53 PM
Що за наивно представяне на европейската политика?Модели,завист на северняците и прочие повърхностни политически обобщения.Авторът не разбра ли,че кризата в Европа отмина преди две години.У нас е, разбира се, 21години, и скоро няма да си отиде.Така че,като се пише нещо,нека се премисли предварително.За останалите писания си има партиен печат…
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 2:12 PM
Добра статия. Новите тенденции в обществените нагласи на големите създатели на капитал никак не са за пренебрегване. Да не забравяме, че държавата САМО ХАРЧИ пари, които други създават, като почти във всички случаи изкривява пазарните механизми. Начините на харчене и най-вече обемите са наистина дразнещи, на фона на все по-големите дефицити. Обвързани с еврото, големите има защо да са притеснени – решението на проблема с дълговете все повече се очертава като инфлация и обезценяване на еврото.
Прецедентът, който се създава в Гърция, обезсмисля изчисляването на риска при кредитиране и измества акцента върху изчисляване на разходите за купуване на политическо влияние. И кой в крайна сметка ще печели парите, от които държавите да събират данъци, ако страхът доминира при взимане на предприемачески решения? Дисциплината, като превенция, е просто задължителна за бъдещето на ЕС. Еврото май вече е силно корозирала идея.
Noname, Posted March 6, 2012 at 2:34 PM
Сигурен ли си че знаеш какво говориш? Кои са “новите“ тенденции които не трябва да пренебрегваме? Какво би станало ако “държавата“ спре да “харчи“? Кои са пазарните механизми изкривявани от “държавата“? Биха ли съществували те без държавата? Папагалчета – бол..
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 3:02 PM
Сигурен ли си, че ме познаваш, че се обръщаш към мен на ти? Знам какво говоря и то много добре. “Икономическата политика: размисли за настоящето и бъдещето” на фон Мизес като начало. Ако ти понесе – още около 25 000 страници теория мога да ти препоръчам, но отсега си знам, че няма да ти понесе.

А какво би станало, ако държавата няма достатъчно приходи, които да харчи? Всъщност то вече е станало.

Идиотчета – бол…
noname, Posted March 6, 2012 at 3:12 PM
Книжлетата на Мизес драги, си ги употребявайте в тоалетната.. добре намачкани разбра се. Пропуснахте да ми отговорите на въпросите. Към тях е необходимо и обяснение какво аджеба е това пазара. И как така се оказа богоподобен, саморегулиращ се, клонящ към еквилибриум и прочее.. Не ми се изсулвайте със хиляди страници теория, защото се оказа куха пропаганда.
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 3:50 PM
Ами първо прочетете, пък тогава определяйте кое е пропаганда. Или ми дайте нещо и аз да попрегледам, че да се ориентирам откъде черпите познанията си, зад които така решително и арогантно заставате. Все пак препоръчаната от мен “пропаганда” се изучава във всички икономически ВУЗ у нас и по света, дори и в Съветския Съюз. За анализаторските способности на фон Мизес можете да съдите от факта, че още през 22 година даде оценка на СССР и соца и тази оценка се оказа абсолютно вярна. Вие бихте ли се аргументирали за позицията си спрямо фон Мизес? Съмнявам се… Едва ли сте го чували преди да Ви го спомена.
Не смятам да преразказвам дори две страници, камо ли пък хиляди, за да Ви давам учебникарски определения. Тук има хора, които биха се изказали за фон Мизес, ако искат, пък нека да прочетем и тяхното мнение. И щом фон Мизес е за тоалетната, според Вас, то какъв е смисълът да продължаваме виртуален спор? Пък и поведението Ви си е чисто … комсомолско.

КНДР е чудесен избор за Вас – всичко от държавата, всичко за държавата. Само дето не се знае на кое там викат “всичко”, като си нямат нищо…

Коментарът ми върху статията беше свързан с правилната нагласа на определени хора да се обявят против прекомерните харчове на някои държави, в частност в ЕС, за неща, от които няма пряка или коствена икономическа изгода. Тези прекомерни разходи, надхвърлящи приходите от данъци с трилиони евро, при недостатъчна смелост за провеждане на дясна политика неминуемо водят до инфлация и общо обедняване, от което по-предприемчивите общиства, естествено, биха били по-тежко засегнати. Ето това е новата тенденция и тя наистина, както е отбелязал авторът, се налага по нестандартни и неочаквани начини в ЕС. Тоест не чрез директиви и прочие

Поздрави.


Zlatev, Posted March 7, 2012 at 3:44 AM
25,000 страници теория? Това обяснява защо си нямате и представа от реалния свят. И комунистите бяха добри теоретици… И също сте член на култа на фон Мизес, не че не го разбрах от драсканици ви под статията на Любослава Русева. Какво следва, лекция от събраните съчинения на хипокрита Хайек нали? Ама да ви спестя труда там, това светило на австрийското училище охотно живееше на “социалистическия” сошъл секюрити и медикеър на стари години. Тоест беше един вид полигамист който редовно изневеряваше на теориите си…
равенство 7-2521, Posted March 7, 2012 at 12:53 PM
А липсата на теорияу пък обяснява вашите смехотворни твърдения. Неразбирането или повърхностното схващане е типично за апрогантните форумни тролове. Припознавате ли се? Не е случайно.

Разбира се, не е възможно във форумни бележки да бъде изправена тази отчайваща демонстрация на неграмотност, която Вие и просташките Ви съмишленици демонстрирате тук, налагайки по типичния за глупака начин – директна атака срещу АВТОРА, но не и срещу идеята., И да се дефинират всички понятия, както неуместно настоявате, е също невъзможно. Именно затова са тези настоявания, за да се създаде впечатление за знания. Но това са само погрешни впечатления…


Голословните Ви твърдения, поднесени по нареждане на партийния секретар на ядката, в която членувате, ги оставям без коментар. То пък какъв ли коментар може да им се направи…
На Вашата съвест оставям съсипването на темата с тези идиотски нападки по адрес на едно съвсем безобидно мнение. Явно тролската Ви същност не търпи мнения, различни от централната линия. Съмнявам се и да Ви е останала някаква съвест, но то вече няма значение – осрахте темата, както осрахте Европа.
Zlatev, Posted March 8, 2012 at 3:55 AM
Не, не се познаваме защото и наша милост е чел теории, и то не къде ами в цитаделата на Фрийдман, Чикагския университет.Чел съм точно толкова икономически теории колкото да ме убеди истинския живот че не струват и хартията върху която са напечатани. За разлика от теориите в истинските науки като математика и физика, икономическите теории са по скоро хипотези понеже не вземат под внимание един много важен фактор – човешката природа. Хората не са нито логични нито непременно водени единствено от своя собствен интерес. Дори един бегъл преглед на когнитивната и социалната психология ни показва този факт. Но горките икономически теоретици няма откъде да го знаят понеже прекарват живота си между обраслите с бръшлян стени на университета или в синеркурата на тинк-танковете.
Предприемач съм като вас, ако може да ви се вярва. И от моя вече 13 годишен опит съм се убедил че именно привържениците на Австрийското и Чикагското училища са най-големите врагове на свободния пазар. С техните пари си купуват политици които прокарват данъчна и фискална политика в името на “дерегулацията” и “свободния пазар” която уж има за цел да ни направи “по- конкурентни” в лицето на глобализацията но по смисъл и на практика целят да подбият малки и средни бизнеси като моя. Получават преференциално данъчно облагане и субсидии до които бизнеси като моя, които произвеждат в САЩ с американска работна ръка, нямат достъп. Например на практика имат данъчна полза да изнасят работни места зад граница вместо да ги създават в САЩ, и редовно получават данъчни амнистии които им позволяват да върнат задграничните печалби в САЩ за фракция от редовния корпоративен данък. Това се казва нелоялна конкуренция. И защо е всичко това? Понеже не могат и не искат да се конкурират с по-малките бизнеси. За разлика от мултинационалите нашия размер ни позволява да бъдем по-гъвкави и отзивчиви към нуждите на клиента без това до води до особено увеличение на цената на продукта. Това е реалността в САЩ, големите корпорации са до крак “австрийци” и “чикагци” по пропаганда и точно обратното на практика. С парите си купуват политиците за да прокарват правила в своя полза, което е напълно противоположно на изказаните им “принципи” и “убеждения” взети назаем от вашите скъпи “теории”.

Това е реалността господине, и никакви утопични теории няма да я променят. Другаря Маркс, хер фон Мизес,и мистър Фрийдман са за мен една категория хора, мечтатели които по-често е трябвало да излизат от класната стая. А привържениците им са до един олицетворение на типажа наречен от Ленин useful idiots. Включително и вие. Така и не разбрах какво толкова ви направих като изнесох факта че Хайек беше пълен хипокрит (както и Айн Ранд между другото), но си личи от отговора ви че сте силно развълнуван. Наричате ме имена и ми приписвате “заслуги” използвайки език и думи които аз не съм ползвал спрямо вас. Арогантен, трол, просташки, et cetera. И не съм наричал Шопов имена, нито дори съм му адресирал темата. Тя не заслужава коментар. Но вие, вие сте този който явно “не търпи мнения, различни от централната линия” ако се съди от тона и езика на отговора ви. Охладете малко страстите и може дори да ви взема на сериозно въпреки че явно имате по-богат опит в теорията вместо в практиката.

И един съвет от предприемач за предприемач, напълно безплатно: вашата борба с държавата би вървяла по-добре ако използвахте деня да си развивате бизнеса вместо да се изявявате по форумите. Гледам тайм стамп-а на коментарите ви и не мога да проумея защо си влагате работното време във форума вместо в развитието на бизнеса ви.
noname, Posted March 6, 2012 at 4:06 PM
А може би вече съм прочел, обмисли, оценил и продължил. Правилна оценка за конкретна ситуация не гарантира правота на цялостната му теза. Ако тезата му беше вярна след две десетилетия “преход“ не би трябвало да водим този диалог. “Пазарът“ щеше да е победил вместо да си потъваме в мизерен феодализъм. И да, брътвежите на Мизес определено са за тоалетната, но това не означава че съм привърженик на КНДР модела, което за двуполюсното Ви, връло антикомунистическо съзнание е непостожимо съждение. “Прекомерните“ харчове на юга гарантираха успешното развитие на севера. Без тях икономическите постижения на севера щяха да си останат блянове, точно като Мизес-идеологията. Как да не надхвърлят приходите от данъци като до неотдавна се напъвахте да свалите данъците и да прехвърлите данъчното бреме на труда? Към въпросите на които все още очаквам отговор добавете анализ на “дясната“ политика. И прощавайте, Вие на заплата към дрис-танк ли сте или сте имали глупостта да се причислите към “продуктивната“ част на обществото, и в такъв случай, форумната логорея вече е продукт?
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 4:29 PM
Лично аз съм предприемач от има-няма 20 г. Ако ме питате сериозно защо още не сме в свободна пазарна среда, сериозно ще Ви отговоря, че не знам точните причини, но вероятно са свързани с неразбирането на хората за пазара и неговите предимства пред регулативизма. Това, дали предварително замислено или спонтанно, се използва все още от политиците у нас за лични и олигархични цели. Дали някога ще се свърши? … Не знам. И няма да Ви давам определения, които после с просташкия си маниер да пратите отново в тоалетната. Все пак не смятам да падам до “кенефното” Ви ниво.

Икономическите постижения на Севера не са се случили след харчовете на юга. М. Потър в “Конкурентното предимство на нациите”, анализ от средата на 80-те, разглежда 10 държави и спецификата на икономическите им характеристики. Сред тях има и европейски държави с водеща роля в световната икономика. така че тезата Ви за развитието на Севера, следствие харчовете на Юга не издържа. Освен това Югът фалира и на Севера не му остава кой знае колко време преди да поеме част от загубите посредством инфлация. От това се зараждат новите тенденции… и т.н.

А Вие сетихте ли се за някое заглавие, което да ми препоръчате? Чувствам се некомпетентен пред Вашите

“аргументи”.



noname, Posted March 6, 2012 at 4:43 PM
В такъв случай, лично Вие си гледайте предприемачеството вместо да се напъвате да налагате мисленето си като меродавно при управление на държава. Пазарната среда може да бъде “свободна“ само в света на фикциите /или фиксациите както е във вашия случай/, което не би било трудно за проумяване ако си бяхте направили труда да обмислите въпросите ми и поне да се опитате да отговорите. Пазар без регулиране се изражда в джунгла, което очевидно не сте в състояние да проумеете. “Просташкият“ ми маниер е огледален отговор на “просташкият“ ви отказ да използвате главата си за нещо повече от балансиране на двигателните функции на тялото Ви. Отдавна сте под “кенефното“ ниво навътре в канала, усилията ми са свързани с желателното Ви изплуване.
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 4:49 PM
О, много Ви благодаря за загрижеността.

Все пак влизам да чета авторите в “Редута”, защото уважавам тяхната ерудиция, и да изказвам (не да налагам)свободно мнение. Съветите Ви непременно ще премисля и дано да са ми от полза.


Последна надежда – дайте ми автор. Обещавам Ви определения в замяна на дори на едно заглавие.

Поздрави.


123, Posted March 6, 2012 at 5:06 PM
Не се хабете, няма да получите нормално отношение. То си личи от целия ви разговор преди това.
Има нещо вярно, обаче, че пазарът сам по себе си е фикция, никога и никъде непроработила, ако зад (и преди него) не съществуват много и най-различни условия (християнска традиция, манталитет, институции и пр.), позволяващи му да се развива така, сякаш го прави от само себе си. Когато го “посадиш” в среда като нашата (или италианската, гръцката и прочие изостаналости), където липсват тези необходими условия, тогава и никакъв “пазар” не възниква. Справка – икономиката на споменатите страни (може да добавите Хаити, Сиера Леоне и пр., все същото е).

А човекът с лошото възпитание (образование, професионализъм, манталитет и пр.) оставете на мира – той сам (ще) се дави в жлъчта си. Рано или късно. Той е като уличните псета – подаваш му кокалче, то ти откъсва ръката.


Само презрение е повече от достатъчно за такива екземпляри.
равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 7:30 PM
Благодаря за подкрепата, но човекът има право да се гневи и да защитава гневната си позиция, стига да не се напъва да оригиналничи в опитите си да обиди някого. Няма смисъл от това. Пък и ние с него не се познаваме (така мисля поне), затова аз приемам гнева му не към мен персонално, а към либералните среди, които са обвинени от социалистите за причинените от тях (от социалистите) поражения върху световната икономика за последните … много години. Съвсем прибързано бях зачислен към групата на фундаменталните пазарни неолиберали, а от там се изсипа един порой от глупости… мани, мани. А аз съм просто предприемач, който всеки ден води битка за оцеляване с държавата (и я губи напоследък) и си плаща данъците до шушка.
Предполагам, че има и някаква лична омраза към г-н Шопов, тъй като яростта се изсипа върху коментара ми заради съгласието ми с някои факти от статията и одобрението ми за начина на написване на самата статия. Сякаш нямам право да я харесам… По една или друга причина съм много близко свързан със северозападна Европа и въпросът за промените в обществените нагласи там живо ме интересува. Имам и лични впечатления и т.н
Все едно – не съм нито обиден, нито пък съм презрително настроен. Не за пръв път лаици ми правят грешен портрет и за мое успокоение всеки следващ ме описва по различен начин, в зависимост от собствените си комплекси. Господинът (не допускам, че дама може да бъде толкова … “мъжествена”) направи добър опит, дори ме надцени в някои области – какво толкова. От друга страна, съветите му наистина са ценни и изказванията за “верните” теории и “правилните” автори кореспондират директно с моите собствени възгледи.

Дори му благодаря за линка – английският ми е гола-вода и не ми е лесно да чета от компютъра, та ще се наложи да я купувам книгата, но дано да си заслужава. Вече прочетох една рецензия и съм заинтересован.

Благодаря Ви, noname.

Ето и линк към рецензията:



http://eh.net/book_reviews/road-mont-p%C3%A8lerin-making-neoliberal-thought-collective
noname, Posted March 6, 2012 at 8:06 PM

Не търсете злоба и омраза там където я няма. Радвам се че се дистанцирате от неолиберализма поне на думи, макар че папагалстването Ви е точно изкарано от техните памфлети с мантри. “Борбата“ Ви с “държавата“ е резултат от все същите писания, дори да не го осъзнавате. Неолиберализмът е доминиращата държавна идеология. На “политиците“ бе казано че “пазарът“ ще се погрижи за всичко а от тях се иска да се погрижат за бизнеса, “правилния“ бизнес разбира се. В такава среда не би трябвало да се очаква държавници да се заемат с публични дела.. лобистите са на мода. Може да ме изкарате най-големия лаик, но психомоделът Ви определено не ми е непознат. Просто не се опитвайте да прехвърляте принципи от частния бизнес към публичния сектор. Относно Шопов, забъркването му в спора ни е безпредметно и ненужно. Успех.. с предприемачеството.


равенство 7-2521, Posted March 6, 2012 at 8:54 PM
Благодаря, така е много по-добре. Има още какво да се поизчисти в сферата на претенциите Ви да познавате някого от няколко реда или да разпознавате същината на проблеми от две думи, но направо си е учтиво на фона на началната Ви атака. Така мога да разговарям с Вас много по-свобдно. Не казвам, че имам желание.

Съжалявам, че забърках и автора, но това беше просто предположение. Аз не съм чак такъв спец в анализа и затова уточнявам, когато предполагам.

Лека вечер.
Veselin, Posted March 6, 2012 at 7:21 PM
ravenstvo,zlobata razyajda sada , v koito stoi
noname, Posted March 6, 2012 at 5:07 PM
Изключително подозрителен съм към хора представящи нечии писания като “правилни“. А хора криещи се зад “авторитета“ на нечия “теория“ презирам. Особено такива свеждащи свободата до икономически отношения /сношения във вашия случай/, а свещеното до абсолютната частна собственост. Предлагам да изучите собствената си идеология вместо да я пропагандирате след очевидното й фиаско, може би ще Ви спести бъдещи разочарования и ще Ви направи по-неподатлив на идеологическа обработка.

http://www.fileden.com/files/2012/3/6/3274708/20110213_13840039_0.pdf

Успех.
Драгомир Методиев, Posted March 6, 2012 at 5:15 PM


Г-н Шопов, моля погледнете другите автори, които публикуват в “Редута, има какво да научите от тях в много отношения. Защото бива бива инфундибулум, но чак пък толкова хробо-синкластичен едва ли има смисъл
Читател, Posted March 6, 2012 at 9:30 PM
Малко уточнение – Германия първа наруши правилото 3 процента дефицит. Ирландия, Испания имаха излишъци или малки дефицити до 2008 г. Може би конфликтът не е между богатия и трудолюбив север и бедния и разточителен юг. Гърция, Испания и Ирландия се докараха до това положение и с помощта на северните банки.

А гърците имат право да протестират. И най-вероятно ще се върнат към драхмата. Разсъждението трайте си, защото няма помощи е доста плитко. Още повече, че става дума за заеми при непосилни условия. А условията са такива, защото трябва да се спасяват банките. А не гърците.


ivo_isa, Posted March 6, 2012 at 10:06 PM
Аз не разбрах защо “отказа на богатия север” се сравнява с чаеното парти.
Бостънското чаено парти си е гаменска постъпка. А движението “чаено парти” се противопоставя на субсидирането на банкрутиралите частни банки от държавата.
Та къде е общото?
И между другото наскоро чух, че Исландия се възстановява от кризата без помощ от МВФ, но национализирайки трите най-големи банки които я въвлякоха в нея.
Чавдар Балинов, Posted March 8, 2012 at 8:52 AM
“Страни като Германия, Холандия и Финландия имаха визия за промяна и до голяма степен я реализираха. ”
===
Трябва да си истински българин, патриот по критериите на Атака, че да отречеш това и да не го признаеш като аргумент за провеждането на “чаено парти”. В България истински българи, патриоти – бол!
Иван Даракчиев, Posted March 9, 2012 at 3:58 AM
Здравейте всички,

Ето няколко коментара относно написаното от г-н Шопов, както и някои от последвалите реакции:

“… Основният аргумент идва от сравнително успешното влизане на тези държави и икономики в новия глобален ред…”

Икономиките на “Северните” страни се характеризира с това, че те: 1) имат хармонично развита икономическа инфраструктура и 2) имат във всеки важен отрасъл критична маса от предприятия с “икономика на мащаба” (economy of scale). Тези са главните причини щото те да печелят от глобализацията: горните характеристики предопределят конкурентноспособност и готовност за (респ. полза от) експорт. Точно и най-вече по същите тези причини пак тези страни имаха и имат реална нето полза от членство в Общия Пазар, по-късно в ЕС. Обратно, точно на диаметрална позиция са страните като България, Румъния и почие дребни риби от пост-комунистическа Европа, които само ще си останат с мечтите за благоденствие, докато не осъзнаят горното и вземат необходимите мерки… С други думи, искам да Ви обърна вниманието на това, че те не “влязоха успешно в новия глобален ред”: те просто си го създадоха, понеже така им е по-изгодно от преди – носи още повече печалби на големите корпорации, което се предполага да се превръща в повече благоденствие за съответните нации !

“Все повече евроскептичните партии набират скорост…”

Да, защото все повече западноевропейци забелязват разминаването на техните очаквания за подобряване на покупателната им способност във времето, с реалността на видимо обедняване – е, не със същата скорост както у нас, но на фона на еволюцията нагоре до неотдавна даже и стагнацията бие на очи. За реалната безработица да не говорим… И обясненията с криза след криза след криза някак вече взеха да дотягат на всички. С други думи – ако питате мене – всичко си върви по естествените закони.

“…богатият европейски Север постепенно ще затвори кесията си за европейския проект и това е колкото по волята на неговите правителства, толкова и под натиска на неговите данъкоплатци.”

Не е така: навсякъде данъкоплатците имат точно противоположния интерес на този на Номенклатурата, която ги управлява. Данъкоплатците от Севера имат интерес да спрат кранчето, понеже членството им в ЕС е само допълнителен административен разход – в днешния глобален свят те биха продавали навсякъде, включително и в страните от бившия ЕС, без да им се налага да плащат членски внос и да издържат бездруго безполезните бюрократи в Брюксел, Страсбург и Люксембург, плюс да субсидират френските и други фермери, плюс да спонсорират всякакви корумпирани южняшки тарикати-партийци, било в опозиция, било във власт характеризираща се с машинации, лъжи и манипулативни ходове. Номенклатурчиците пък имат точно противоположния интерес: те искат разширение на ЕС и то по една много простичка причина – размножаването на скъпо платените – макар и безсмислени, от гледна точка на заетото с производителен труд множество – синекурни позицийки, осигуряващи безметежно бъдеще на тях, професионалните политици, както и на наследниците им, които по правило са копие на тяхната собствена некадърност.

“Внезапно северният политически естаблишмънт е вече целия в слух.”

Ами да, защото на всички тук взе да ни писва от тях. (Аз, освен българин, съм и белгиец, от 30 години.) Интелигенцията тук отдавна знае що за стока са политиците: негодни за никакво професионално изявяване лъжци, които се натискат като циркаджии да плямпат пред хората по митинги и пред медиите, за да излязат напред и заемат по-високо платена държавна или партийна длъжност. Но до неотдавна, докато не бе станала още толкова явна тенденцията за реалното намаляване на покупателната способност, тази за задълбочаването на реалната безработица и пр., всички си оставаха само с презрението към клоуните-Номенклатурчици. С напредването обаче на тези и други негативни явления, търпението започва да се изчерпва.

“Авторът не разбра ли,че кризата в Европа отмина преди две години.”

Ако имате предвид спътникът на Юпитер, може. Кризата в Европа на Земята е още само в началото си. Току-що обявиха официално няколко страни в рецесия, но и това е само повърхностен ефект. Големите проблеми тепърва предстоят.

“…решението на проблема с дълговете все повече се очертава като инфлация и обезценяване на еврото.”

Разбира се – нелогично е да се очаква, че постигането на благоденствие на кредит може да се протяга до безкрайност във времето. Номерът с опериране на дефицит, който да е в процент по-малък от очаквания процент на ръста през следващите години работи само дотогава, докато непроизводителната част от икономиката е сравнително малка, относително цялата икономика на дадената страна. Към един момент в страните, където Номенклатурата е раздула административно-политическите харчове до неконтролируемо високо ниво, настъпва хлъзгането по нанадолнището.

“Дисциплината, като превенция, е просто задължителна за бъдещето на ЕС.”

Много вярно, но аз ще го перефразирам така: Изводът е, че всяка държава трябва да се управлява просто с дисциплината, с която се управлява една корпорация.

“Еврото май вече е силно корозирала идея.”

Да, като се има превид различията между интересите, респективно ползите, на различните типове членки – както накратко дискутирах по-горе – политическият съюз не е еднакво изгоден за всички (освен – презумптивно – от гледна точка националната сигурност), оттам и монетарния. Много по-смислено бе да си остане икономическия съюз (Общия Пазар) – поне допреди регулирането на отворена глобална търговия – и евентуалното двустранно обвързване, както бе с българския лев и марката, за гарантиране стабилизирането на слабите валути.

“Прекомерните“ харчове на юга гарантираха успешното развитие на севера.”

Това е примитивничко и грубовато представяне на нещата: за харчовете за германски стоки от страна на САЩ, Япония, Китай, Индия, Русия, Бразилия, Швейцария и пр., взети заедно, може да се каже, че са гарантирали успешното развитие на севера, но Вашето са празни приказки. А комуто не харесва да “изхранва” Севера, да престане да си купува Фолксваген, БМВ или Мерцедес, да пазарува в МЕТРО или КауфЛанд, да пие хапчетата на Байер…

“…добавете анализ на “дясната“ политика…”

Много отдавна няма “дясна”, “лява”, “центристка” и пр. политика. В днешната развита Номенклатурокрация тези термини отдавна са се обезсмислили.

“Ако ме питате сериозно защо още не сме в свободна пазарна среда, сериозно ще Ви отговоря, че не знам точните причини…”

Отговорът на този въпрос е много прост и лесен: липсата на смислен процент от населението, което да има прилична покупателна способност. Това няма как да се осъществи при положение, че в България официално се признава щото две трети от населението живее около и под екзистенц-минимума. Откъде тогава да се пръкне мечтаната пазарна среда ? Можете ли да визуализирате само за миг Гаусовото разпределение на доходите на хората тук, при горните данни ?

“Това, дали предварително замислено или спонтанно, се използва все още от политиците у нас за лични и олигархични цели. Дали някога ще се свърши? … Не знам.”

Мизерията на България ще свърши тогава и само тогава, когато се промени настоящата система и от Номенклатурокрация (деформирана представителна демокрация) се премине към Народовластие (оптимизирана пряка демокрация). Подробности по този преход можете да прочетете на http://www.zaedno.mobi.

“По една или друга причина съм много близко свързан със северозападна Европа и въпросът за промените в обществените нагласи там живо ме интересува.”

На току-що цитирания сайт можете да прочетете повече по този въпрос.

“Може би конфликтът не е между богатия и трудолюбив север и бедния и разточителен юг.”

Не, това е журналистическа измишльотина и прекомерно опростяване на нещата. Истинският конфликт е между Номенклатурата и масите, които тя “управлява” – просто при юга ефектът е по-силен и се проявява по-рано, поради традиционно по-ниските стандарти на живот.

“Гърция, Испания и Ирландия се докараха до това положение и с помощта на северните банки.”

Това е несправедливо обвинение: да не би някой да е карал насила тези страни да продават облигации ?

“А гърците имат право да протестират.”

Да, но не срещу външния свят, особено срещу германците, а срещу собствените си Номенклатурчици.

“…най-вероятно ще се върнат към драхмата…”

Разбира се, че рано или късно ще трябва да се върнат към драхмата – това е най-реалистичния начин да се разрешат всички проблеми. Системата ЕС не прави еднакво здрав икономически смисъл за всички участници и следователно не може да просъществува дълго време още, поне в настоящия си вид.

“…става дума за заеми при непосилни условия. А условията са такива, защото трябва да се спасяват банките…”

Това е едно ужасно безотговорно изказване (а по-малко учтиво казано, това са дрънканици). От какво по-точно се спасяват банките, ако мога да попитам: те приемат “доброволно” да изгубят около 75% от стойността, която им носят притежаваните от тях облигации, срещу обещанията на политиците за реформи водещи до намаляване на дефицита. Това са условията на сделката с банките притежаващи облигации, като от тази договорка пък зависеше дали Гърция ще получи новите субсидии от ЕС (130 милиарда евро). На банките им извиха ръцете от Брюксел да приемат “доброволно” горните – непосилни, според Вас – условия, по една много прозаична причина: ако не приемеха, се задейства механизъм, при който Гърция обявява неплатежоспособност (банкрут), а притежателите на облигации си получават застраховките. С други думи, банките щяха да получат повече, отколкото ще видят сега (или по-точно в далечното бъдеще, понеже предоговарянето на облигациите се прави при много по-дълги срокове и с много по-ниски лихвени проценти). Бюрократите от ЕС обаче щяха да си паднат по лицето: (1) щеше да лъсне икономическата несъстоятелност на политическия проект, и (2) еврото щеше да пострада. Затова и те вложиха всички средства и методи във фиксиране на ситуацията. На всички обаче е ясно, че това е само временно… Та, избягвайте да вините за всичко банките – те че търпят критика за много неща е така, но не е коректно да ги превръщаме в дежурния виновник за щяло и нещяло.

Поздрави,

Иван Даракчиев


noname, Posted March 10, 2012 at 2:52 AM
Ванка, моля не се обиждай че я подкарвам на ти, но след онази префърцунена жмуда нямам намерение излишно да претоварвам комуникацията с теб. Съгласен съм с по-голямата част от написаното от теб и по-конкретно с номенклатурната част като правно поле. Да, изключително претоварена и в много случаи напълно излишна. Но проблемът произтича първо като тип мислене на европейците като цяло, второ като автономен информационен обект изпуснат от контрол, трето – неадекватност на част от участниците, четвърто като влияние на друг информационен обект /капитал/ през корпоративни функционери и лобисти чрез номенклатурата, пето – неадекватно целеполагане, шесто – идиотски икономически модели, седмо и нататък.. форумът определено не е подходящото място за тях. “Прекомерните“ е в кавички точно защото харчовете са си съвсем на място и необходими, а се превърнаха в прекомерни едва след като социализираха загубите на банките, това неволно надявам се си пропуснал да отбележиш, а защо в кавички е и “дясно“ си се сетил. От подробен отговор ме възпира употребената от теб фраза: “хлъзгането по нанадолнището“. Глупава е. Не само е глупава, а е заимствана от клишетата на отвъдокеанските псевдоконсервативни олигофрени. А “всичко си върви по естествените закони“ си е направо идиотска. Не се обиждай, но е в противоречие с всичко което наричаме общество, цивилизация, човечество.
Читател, Posted March 9, 2012 at 1:36 PM
Много дълъг пост. Ще бъда кратък:
“Гърция, Испания и Ирландия се докараха до това положение и с помощта на северните банки.”


Това е несправедливо обвинение: да не би някой да е карал насила тези страни да продават облигации ?

Във всяка сделка има две страни. Никой ни е карал тези страни да продаватат облигации. Така и банките не са купили облигациите насила. За обвинение не се говори…става дума за лошо премислена сделка.

“…става дума за заеми при непосилни условия. А условията са такива, защото трябва да се спасяват банките…”

Това е едно ужасно безотговорно изказване (а по-малко учтиво казано, това са дрънканици). От какво по-точно се спасяват банките…….и т. н.

Гръцката криза стана очевидна през май 2010 г. Тогава ЕС и МВФ за кратко време мобилизира 110 млрд. евро заем за Гърция при лихва около 6 процента за три години. За преструктуриране на частния дълг не стана и дума. Мотивацията беше да се спасят френските и германските банки като най-големи кредитори на Гърция. През октомври 2011 стана ясно, че и този дълг е непосилен за Гърция и се стигна до това, което виждаме. Между другото, ЕС и МВФ дават нов заем на Гърция от 130 млрд. евро. Това не е помощ, а заем.

За година френските и германските банки трябваше да изчистят колкото могат гръцкия дълг от балансите си и сега по-лесно ще преглътнат голямата тесла.

Същественият факт е, че Гърция не може да обслужва никакъв дълг и това трябваше да се признае още през май 2010. Но става нещо друго. Всеки може да помисли защо.
Каталог: Zaedno -> Komentari i Intervuta - 2 files
Komentari i Intervuta - 2 files -> Летящият цирк, Reduta bg – March 21, 2012, Любослава Русева
Zaedno -> Конкурс „ заедно в ХХІ век наградени ученици от 2013 Г
Zaedno -> Посочете минимум 3 предмета, по които желаете детето Ви да се обучава
Zaedno -> Европейска рамка на ключовите компетентности компетентност
Zaedno -> Дейност: 5 нп „Квалификация” Иновативни практики в управлението 2011-2012
Zaedno -> Министерство на образованието младежта и науката целодневна детска градина „Снежанка
Zaedno -> Конкурс „ заедно в ХХІ век" Фондация „Устойчиво развитие за България"
Zaedno -> Конкурс „ заедно в ХХІ век" Фондация „Устойчиво развитие за България"
Zaedno -> Иновативни практики в управлението Дейност 5 нп квалификация заедно, задружно, с общи усилия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница