Числото 6 и цифрата 6



Дата16.01.2024
Размер280.98 Kb.
#119960
Ситуация-по-математика-3
Свързани:
istoria na psihologiata

ОН: Математика
ОЯ: Количествени отношения
Тема: Числото 6 и цифрата 6
Възрастова група: 4-та подготвителна група
Времетраене: 25-30 мин.
Образователни цели:

  1. Формиране на представи за числото шест

  2. Развиване на умение за количествено броене до шест.

Очаквани резултати:

  1. Сравнява количествата на две предметни групи и установява едно от отношенията „толкова-колкото“, „повече“, „по-малко“.

  2. Брои и отброява до шест.

  3. Разпознава и съотнася цифрите на числата едно, две, три, четири, пет и шест към съответните количества.

  4. Определя поредното място на обект в редица.

  5. Подрежда числата в числовата редица до шест.

Методи: Беседа, игра, нагледност
Средства: пъзел, топчета от прежда, чаши, магнити, самостоятелна работа
Предварителна подготовка на учителя: пъзел, листове за самотоятелна работа, ръчно направени топчета от прежда и ръчно направени магнити на къщички, зайчета и катерички и на герои от приказката Дядо и ряпа.
Ход на ситуацията
У: Здравейте, деца! Погледнете към дъската! Донесла съм ви един пъзел, който ще трябва да наредим. Хайде сега с вдигане на ръка един от вас ще дойде при мен и ще се опитаме да наредим пъзела, като внимателно следим коя картинка с цифра ще е първа и след това с коя ще продължим.
(Пъзела е сложен на дъската в разбъркан ред.)

(Едно дете се включва в нареждането на пъзела.)
У: Хайде да преброим всички заедно от колко части се състои пъзела, деца.
У, Д: 1, 2, 3, 4, 5.
У: Браво! Днес с вас ще си говорим за числото 6 и цифрата 6, ще броим и ще сравняваме. Нека първо си припомним числовата редица от 1 до 5.
(На дъската се поставят цифрите на числата от 1 до 5 в разбъркан ред, като задачата на децата е да подредят цифрите на числата в правилния ред.)
У: Правилно ли е подредена числовата редица?
Д: Не.
У: Хайде сега с вас да я подредим правилно. Кой иска да е първи? С коя цифра на числото започва числовата редица?
(Няколко деца се включват в подреждането на числовата редица.)
У: Браво, деца! Сега ще си припомним приказката Дядо и ряпа, слушайте внимателно! Аз ще преразкажа приказката като всеки път, когато нов герой се появи, някой от вас ще дойде и ще залепи магнита на героя. Да започваме!
(Няколко деца се включват в подреждането на героите от приказката.)
У: А сега да видим колко на брой са нашите герои? Да ги преброим заедно!
У, Д: 1, 2, 3, 4, 5, 6.
(Показва се цифрата на числото 6, за да може децата да видят как изглежда тя.)
У: Това е цифрата на числото 6. Деца, с колко 6 е по-голямо от 5?
Д: С едно.
У: Точно така! Сега да погледнем отново към дъската! Имало един квартал от къщи. Но понеже къщите били разбъркани пощальонът се объркал и не можел да открие номерата на къщите, за да раздаде писмата си. Всяка къща има точки, които показват номера й. Хайде да помогнем на пощальона като подредим къщите в правилния ред. Кой иска да е първи?
(На дъската се нареждат къщи прикрепени с магнит.)
(Няколко деца подреждат къщите в правилен ред.)
Хайде сега под всяка къща да сложим цифрата, която съответства на номера й.
(Отново няколко деца се включват в дейността.)
У: Нека изиграем една игра. Тя се казва толкова-колкото. Слушайте внимателно правилата! Тук до мен има 6 чаши и 6 картинки на чаши. Виждаме, че в чашите на картинките има различни на брой топчета. Вашата задача е да сложите в истинските чаши, толкова топчета, колкото има на зададената картинка под нея. Нека да започваме! Кой иска да е първи?
(Няколко деца се включват в играта.)
У: Деца! Обърнете внимание! Топчетата в чашите в правилния ред ли са наредени?
Д: Нее.
У: Хайде да ги подредим правилно!
(Няколко деца подреждат чашите с топчета в правилната числова редица.)
У: Браво на вас, деца! Предлагам да изиграем още една игра. Тя се казва повече или по-малко. Слушайте внимателно! Тръгнали зайчетата да си играят на една полянка. След тях дошли и катерички.
(Нареждат се магнити на зайчета и катерички на дъската.)
Хайде да преброим групата на зайчетата.
Д: 1, 2, 3, 4, 5.
У: А сега да преброим и групата на катеричките.
Д: 1, 2, 3, 4, 5, 6.
У: Деца, има ли за всяка катеричка, зайче с което да си играе?
Д: Не, няма.
У: А защо няма?
Д: Защото катеричките са повече от зайчетата.
У: Щом катеричките са повече, това означава, че зайчетата са какво деца?
Д: Зайчетата са по-малко.
У: Деца, на зайчетата им станало мъчно, защото са по-малко на брой от катеричките и затова викнали още едно зайче. Колко станали зайчетата?
Д: 6.
У: Да, те станали 6, толкова колкото катеричките.
У: Справихте се отлично, деца! Сега всички да седнат по масичките. Подготвила съм ви една задача! Трябва да преброите колко картинки има във всяка група и след това да свържете със съответната цифра и група кръгчета. Приятна работа!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница