Чрез г-н михаил миков



Дата25.07.2016
Размер50.47 Kb.
#5078



Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО



Пл. ”Св. Неделя № 5, София 1000

тел.: (+359 2) 9301 152 www.mh.government.bg

факс:(+359 2) 981 1833



Рег. №02-01-6 /……….2014 г.
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


ДО Г-ЖА ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ на ПП ГЕРБ

На Ваш № 454-06-39/22.01.14г.

О Т Г О В О Р

НА ВЪПРОС
Относно: „Параметрите на методиката за създаване на Национална здравна карта/НЗК/“
УВАЖАЕМА Г-ЖО АТАНАСОВА,

Във Вашия въпрос има твърдение, че „Националната здравна карта е задължително условие за гарантиране и обезпечаване на потребностите на населението на национално, регионално и общинско ниво от извънболнична, болнична и спешна помощ“, въпреки, че в предхождащия нашето правителство период изработената и приета от МС здравна карта не изигра тази своя роля. Включително и по време на Вашето управление като Министър на здравеопазването броят на болниците нарастна значително без да се прилагат регулативни механизми произтичащи от параметрите на утвърдената НЗК. Логично е да се запитаме защо това не се случваше и да анализираме причините които не доведоха до реалното й приложение. Този момент вече е назрял, ето защо ролята и значението на НЗК са намерили отражение във всички стратегически документи на Правителството – план „Орешарски“, Националната здравна стратегия, Програмата на Правителството „Държавност, развитие, справедливост”. Твърдо сме убедени, че е необходима регулация на разходването на обществения ресурс за здравеопазване базирана на определени критерии за потребности на населението от различните видове качествена медицинска помощ. При така заложените в програмните документи цели стартирахме незабавно работата по създаване на работна група, която да анализира действащата нормативна база, предходната методика за разработване на областни здравни карти, както и да предложи необходимите промени, било то в методологията или законовите текстове, ако това е необходимо, и най-важното – да предложи визията си относно ролята и значението на „здравната карта“/областни и национална/. При спазване изискванията на закона в работната група участват представители на съсловните и пациентските организации, изявени здравни мениджъри и институционални представители. Всички мнения са безспорни, че НЗК следва да има регулативни функции от една страна, на база критерии за качество на медицинската дейност, от друга страна да гарантира потребностите на населението и равнопоставения достъп до медицински дейности от различен вид.

В своята работа работната група достигна до определени изводи от които се налагат следните бъдещи действия:

-предприемане на законодателна промяна с оглед съдържанието на текстовете на ЗЛЗ за постигане на целите, които си поставя настоящето правителство чрез НЗК;

-промяна на текстовете на закона относно съдържанието на методиката за разработване на областни здравни карти;

В резултат на това се работи и в двете насоки като предстои да се финализира концепцията за промените.

За Вас като юрист е ясно, че към настоящия момент има действащи законови текстове, в които е определено съдържанието на областните и националната здравна карта. Също така, от формална гледна точка методиката следва да отразява законовите текстове. Това означава, че следващият Ви въпрос относно „параметрите на методиката за НЗК и критериите които ще гарантират обезпечаване потребностите на населението на национално, регионално и общинско ниво от извънболнична, болнична и спешна помощ“ на този етап има еднозначен отговор до промяната на закона.

Освен това, съгласно чл. 31 (2) от ЗЛЗ действащата в момента методика, утвърдена от министъра на здравеопазването съдържа разпределението на броя на леглата по чл.31 ал. 1, т. 4 или „минималния и максималния брой легла за активно лечение (терапевтични, хирургични, педиатрични, акушеро-гинекологични и легла за интензивно лечение) и за долекуване и продължително лечение“ в рамките на областите. Методикате не определя критерии за потребности на регионално и национално ниво.

От изложеното се налага извода, че „методиката“ съгласно ЗЛЗ не касае това съдържание, което влагате във Вашият въпрос. Този факт, сам по себе си отразява и нашето разбиране, че законовите текстове не съдържат наложилата се в общественото пространство визия за ролята на здравната карта, включително и Вашата.

При оценка на въздействието на текстовете на Закона за лечебните заведения, които определят съдържанието на Националната здравна карта и нейното приложение се констатира, че са твърде неясни и не дават възможност за недвусмислено прилагане от НЗОК при сключване на договори с лечебните заведения на база на параметрите на НЗК. Същите тези текстове са атакувани от Комисията за защита на конкуренцията. С писмо № 37 – 00 – 138/08.07.2013 г. Комисията за защита на конкуренцията уведоми Министерството на здравеопазването, че образува по собствена инициатива производство за оценка на съответствието с правилата на конкуренцията на националната правна уредба, регламентираща дейности на лечебните заведения, като впоследствие ни информира за направените заключения.

При анализа на КЗК за съответствие с правилата на конкуренцията на нормативните изисквания за определяне на броя на лечебните заведения, регламентирани в чл. 31, ал. 1, т. 2 и чл. 32, ал. 2, т. 2 от ЗЛЗ тя счита, че административното определяне на броя на лечебните заведения, обвързано с географското им разположение, е предпоставка за ограничаване на ефективния конкурентен процес на пазара на медицински услуги.

По отношение на формулирането на потребностите от брой легла текстът, че НЗК съдържа минимален и максимален брой, е атакуван от КЗК, според която думата „максимален“ създава предпоставки за нарушаване на конкуренцията/чл. 31, ал. 1, т. 4/. По отношение на съдържанието на чл.31.ал.1, т.5, също атакувано от КЗК, текстът създава предпоставки за неправилно тълкуване. Съдържанието на приложението е причина за решението на КЗК, че се нарушава конкуренцията, поради което националното сдружение на общинските болници изрази категорично несъгласие с принципите заложени в действащата НЗК. Бихме добавили, че текстът за това приложение на НЗК, звучи като „поименен списък на болници, които отговарят на стандартите към момента на изготвяне на картата“ без да има ясна връзка с потребностите на населението. Има и други проблемни текстове -текстът в чл. 34, ал.4 от една страна се отнася за лечебни заведения, а от друга определя че финансирането се отнася за дейности. Няма яснота относно значението на текста за задължителните за финансиране „медицински дейности“ – видовете легла заложени в картата/ терапевтични, хирургични, педиатрични и т.н./, или видовете специалности. Тези и други неясноти са пречка за липса на реално приложение на действащата здравната карта.



В Министерството на здравеопазването в момента се обсъждат варианти за промени в законовия модел на националната здравна карта и областните здравни карти. В тази връзка бе възприето успоредно с това да се изработи и проект на методика за изготвяне на областна здравна карта, който в голяма степен да отрази обсъжданите идеи за промени в модела. Имаме намерения да апробираме предварително „методиката“ в няколко типологично избрани области, паралелно с обсъждането на варианти за промени в цялостния модел на здравната карта в законовите текстове, което ще допринесе за избора на по-удачни разрешения и съответно ще направи процеса по разработване на промените по-ефективен.
Д-Р ТАНЯ АНДРЕЕВА

Министър на здравеопазването


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница