Чрез председателя на 43 нс г-жа цецка цачева до министъра на енергетиката



Дата22.12.2018
Размер27.27 Kb.
#109212



ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА 43 НС

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА



ДО

МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА

Г-ЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА
В Ъ П Р О С

от Мартин Димитров

народен представител от ПГ на Реформаторския блок
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям въпрос
ОТНОСНО: Икономически ефективната цена, която обществото ще плати за удължаване на срока на експлоатация на блокове 5 и 6 на АЕЦ Козлодуй.

Уважаема госпожо Петкова,

Съществува широко разбиране в българската общественост, че е необходимо удължаване на експлоатацията на блокове 5и 6 на АЕЦ Козлодуй. Финансовото състояние на БЕХ обаче налага това да се извърши по прозрачни икономически ефективни процедури.

До 2008 г. на посочените блокове беше извършена модернизация от западни компании за 560 млн. евро, като целта беше те да работят безопасно за период от 16 години т.е до 2024 год. Посочената сума от 560 млн.евро ескалира повече от два пъти спрямо първоначално обявената. Част от кредитите за модернизацията се изплащат в момента и това ще продължи до 2022 год.

През 2012 г. т.е само четири години след завършване на дейностите по модернизацията се стартираха програми за Комплексно обследване на фактическото състояние и оценка на остатъчния ресурс на конструкциите, системите и компонентите /КСК/ на блокове 5 и 6, за да се оцени остатъчния ресурс и да се разработят детайлни програми за удължаване на срока на експлоатация.

През 2014 г. програмите заедно с посочените в тях препоръки и мерки, включително компонентите и системите които трябва да бъдат подменени бяха одобрени от Агенцията за Ядрено Регулиране.

От 2014 г. до настоящия момент сумата необходима за удължаване на живота на 5 и 6 блокове ескалира двойно според интервюта на изпълнителни директори или водещи специалисти в бранша, като се започне от 200 млн. евро на изпълнителния директор Иван Генов през 2014 г. до 350-400 млн.евро – в интервю за 3е- news и на конференцията на „Булатом 2015“ на Димитър Ангелов.

От сайтове на руски и украински атомни централи и публикации, отразяващи атомната енергетика в Русия и Украйна се вижда, че за идентични блокове В320 сумите за удължаване на живота на блоковете са значително по-ниски при това там не са били извършвани подобни мащабни модернизации като на блокове 5 и 6 на АЕЦ Козлодуй.

В Южно-Украинската АЕЦ напр. удължаването на живота на 1-ви блок е около 100 млн. евро. Понастоящем са в ход мероприятията по удължаване на експлоатацията на 2-ри блок на Южно-Украинската АЕЦ, вече е придобит опит и се очаква сумите да се оптимизират. Дейностите се извършват от международен консорциум включващ специализирани организации от Украйна, Русия и Франция.

Държа да отбележа, че видно от Техническата обосновка на безопасността на 1-ви блок в тази сума е повишаването на мощността му на 104% при извършени всички необходими мероприятия и проверени от международни партньорски мисии.

Усреднено цитираните финансови средства за Калининската и Балаковската централи в Русия са от порядъка на Южно-Украинската АЕЦ.


Уважаема госпожо министър, въпросите ми към Вас са:

  1. Каква е причината цената непрекъснато да ескалира ?

  2. Считате ли, че цената е икономически обоснована като се отчита проведената им модернизация само преди 6-7 години?

  3. Извършени ли са посещения в централи в Украйна и Русия за сравнение на дейностите и мерките по удължаване на експлоатацията на подобни блокове, с цел оптимизиране на дейностите в АЕЦ Козлодуй и постигане на икономически ефективна цена?

  4. Ще се ангажирате ли с крайна цена, която да бъде представена пред обществото, за да се спрат спекулациите?

Моля, отговорът на въпросите ми да бъде в писмен вид.

София, 25.06.2015 г. Мартин Димитров:



народен представител от ПГ на РБ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница