Да подобрим здравните показатели в централна и източна европа проф. Питър Бойл



Дата28.10.2018
Размер66.57 Kb.
#102517
ДА ПОДОБРИМ ЗДРАВНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ

В ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА

Проф. Питър Бойл,

директор на Международната агенция за изследване на рака:

Радвам се да видя тук, в България, толкова добре уреден Национален център по опазване на общественото здраве . Западна Европа не разполага с център като вашия”



Проф. Питър Бойл е роден в Глазгоу /Обединеното кралство /. Завършил е Университета в Глазгоу. Отличава се с богат професионален опит като: научен изследовател и старши статистик в Университета в Глазгоу; инструктор и професор в Отдела по епидемиология и биостатистика при Харвардския университет; директор на Отдела по епидемиология и биостатистка при Европейския институт по онкология в Милано; директор на Колабориращия център за хронични болести и епидемиология при СЗО и член на Европейския раков съветнически борд. От 2004 г. е директор на Международната агенция за изследване на рака при СЗО. Задълбочено познава проблемите на превенцията и контрола на раковите заболявания и преподава в тази област. Професор е в редица университети - в Глазгоу, Бирмингам, Оксфорд, Истман, Дъблин, Лондон, Милано, Мадрид. Автор е на повече от 550 научни публикации и е написал или редактирал 15 книги. Изнасял е лекции на международни срещи и научни форуми в почти всички региони на света.

Удостоен е с високи отличия и награди: „Рицарски кръст за заслуги” /за принос към общественото здраве на Република Полша/; награда на президента на Израел; награда за почетно членство в Европейското общество за терапевтична радиология и онкология; доктор на науките в Университета в Абърдийн; награда на Унгарската онкологична асоциация и на Аржентинската онкологична асоциация; награда на Кралския колеж за лекари и хирурзи в Глазгоу; на Кралския колеж за лекари в Единбург и др.

Заслуга на проф. Бойл е, че през периода 2004 -2006 г., под негово ръководство, Международната агенция за изследване на рака е задълбочила работата си по научни програми за превенция и контрол на онкологичните заболявания. Като директор на агенцията той е реорганизирал и пренасочил изследователските дейности към решаване на най-актуалните проблеми, ръководил е контрола върху финансите и върху административния мениджмънт, използвал е корпоративен подход за развитието на програмния бюджет. Организирал е връзките на агенцията с външни експерти. Извършил е промени, които са осигурили по-бързо обучение на хора, работещи по програмите. Сега Международната агенция за изследване на рака разполага с 24 изследователски екипи и широко използва опита от вече проведени програми за решаване здравните проблеми в бедни и икономически средно развити страни.
Неотдавна проф. Питър Бойл посети България във връзка с включването на страната ни в предстоящ международен проект, свързан с хроничните неинфекциозни болести. Проф. Бойл проведе работна среща с представители на ръководството на Министерството на здравеопазването, на която бе обсъдена същността на проекта и възможностите на България да се включи в него.

Гостът посети Националния център по опазване на общественото здраве, където се проведоха разговори с директора проф. Любомир Иванов и водещи сътрудници от Центъра. Проф. Иванов запозна проф. Бойл с мисията, структурата и дейността на Националния център по опазване на общественото здраве, с неговия потенциал като научна организация. Пред сътрудниците, участващи в срещата, гостът представи най-важното от съдържанието на проекта на ЕС. Проф. Бойл посети и някои лаборатории, като се запозна с капацитета им във връзка с работата за подобряване на здравните показатели в страните от Централна и Източна Европа. В хода на обсъжданията гостът бе любезен да отговори на журналистически питания.

Нашето интервю започна с традиционен при такива срещи въпрос:

- Проф. Бойл, каква е Вашата професионална ангажираност?

- Директор съм на Международната агенция за изследване на рака. Тя е част от Световната здравна организация. Имаме задача да провеждаме изследвания върху онкологичните заболявания в целия свят. Обществото се променя бързо и днес, както и в обозримото ни бъдеще, нашето внимание трябва да се съсредоточи върху научните изследвания в областта на профилактиката на хроничните заболявания.

- Има ли тревожни данни за разпространението на хроничните заболявания?

- Да, до края на тази година се очаква в света да се диагностицират близо 12 500 000 нови случаи на рак. Според някои прогнози до 2030 г. на планетата новодиагностицираните случаи на рак ще достигнат 27 000 000. Съвременната медицина ни е въоръжила с възможности да предотвратяваме до две трети от очакваните онкологични заболявания. Важно е обаче хората да бъдат добре информирани за нуждата от профилактични дейности. В подкрепа на това са не само мерките срещу инфекциозните причинители /например, ваксинация срещу хепатит В и човешкия папиломен вирус/, но и резултатите от скрининга на рака на дебелото черво, рака на гърдата, рака на маточната шийка, ефектите от въведените напоследък мерки за ограничаване на тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол, мерките за стимулиране на физическата активност.

В различните части на света обаче трябва да се прилагат различни профилактични подходи. Например, в Африка е нужно да се поставя акцент на борбата срещу инфекциозните причинители, а в Европа с по-голямо значение са изискванията за здравословен стил на живот. Но през последните 15 години в много части на стария континент се наблюдава отдалечаване от профилактиката и профилактичните програми. В тази връзка искам да подчертая, че се радвам да видя тук, в България, толкова добре уреден Национален център по опазване на обществено здраве. Западна Европа не разполага с център като вашия.

- Какво е мнението Ви за профилактиката на болестите в нашата страна?

- Всички знаем, че по-лесно и ефективно е една болест да бъде преодоляна в зародиш, отколкото да се лекува след усложнения. Това се налага особено сега, когато са настъпили икономически промени в света и в България. Радостно е, че независимо от промените, ясно се виждат положителните резултати от работата на вашите експерти по редица профилактични програми. Забележителен ефект е постигнат в зоните, в които се работи по програма СИНДИ. С огромно задоволство установявам, че във вашия център има голям напредък в дейностите по профилактика на основните фактори на здравния риск. Това ясно личи от резултатите при изпълнението на редица други програми, по които работите: за превенция и контрол на тютюнопушенето; намаляване консумацията на алкохол; по въпросите на здравословното хранене; за безопасни условия на труд. Много се радвам, че вашата страна се развива в правилна посока.

- В България обаче продължителността на живота при мъжете и при жените е по-ниска, отколкото в останалите държави на Европейския съюз...

- Има огромни различия, когато се сравнява здравния статус на населението в отделните страни на света. Тези различия са резултат от нееднаквото отношение на хората към вредните за здравето фактори. Например, във Великобритания, Италия, Испания и Франция не може да видите дори един човек да пуши в барове и ресторанти и на други публични места. Подобна е ситуацията сега и в Полша. Но в Унгария и жени и мъже без никакви угризения пушат на обществени места. Това го виждам и в България. Във вашата страна смъртността от диабет, онкологични и сърдечносъдови заболявания е значително по-висока от тази в западните държави от Европейския съюз. По показателя - очаквана продължителност на живота, не само за България, но и за останалите т.нар. млади страни, членки на ЕС, се установяват съществени различия в сравнение с 15-те стари членки на съюза. За да премахнем несъответствията, за да няма Европейски съюз, който се движи на две скорости, трябва бързо да се заемем със затваряне на ножицата по определени здравни показатели в двете части на Европа.



- Какво конкретно ще се прави у нас?

-През последните шест месеца обсъждаме възможностите за работа по проект, финансиран от ЕК и предназначен за младите страни на ЕС. Предвижда се изследване на 50 000 мъже и 50 000 жени на възраст между 35 и 59 години. Ще се проучват факторите на здравния риск, възможностите за създаване на мониторингова система за проследяване на ранните признаци за заболяванията, както и контрол на ресурсите за обучение на кадри.

- Очевидно международният проект за проучване факторите на здравния риск в България ще има огромна национална значимост. Какво ще ни пожелаете?

- Искам да поздравя експертите от НЦООЗ за досегашната им висококачествена профилактична дейност и да им пожелая понататъшни успехи, защото те разполагат с всички възможности за реализиране на такива проекти.



Проф. Питър Бойл продължи да говори с удовлетворение за профилактичната работа на НЦООЗ. Многократно подчерта днешната значима роля на Центъра и изрази надежда за бъдещи съвместни дейности, които ще повишат продължителността и качеството на живота у нас.

Интервюто взе:



д-р Ваня Шипочлиева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница