Да укротим чудовището, но кое от всички



Дата01.02.2018
Размер75.23 Kb.
#53184
в. “Сега”, 1 август 2007г.

Да укротим чудовището, но кое от всички

Сметките показват, че Въпреки въвеждането на 10% налог за всички доходи и падането на осигуровките общата данъчна тежест се увеличава. Управляващите трябва да са наясно, че този номер няма да мине




Иванина Манчева

Последните решения за доходите и данъците през 2008 г. изглежда поставят края на един дългогодишен цикъл на спорове, разчети и призиви по фискалната политика. Тя бе и най-отчетливата граница между власт и опозиция в сферата на икономиката. Дискусията помежду им тръгна от едрите числа, постепенно се сведе до плоския данък и по-малко обсъждаше структурата на облагането и влиянието му върху отделните сектори на икономиката. Нормално е десните да искат ниски данъци, левите да се лакомят за повече приходи, а финансовият министър да се пази от резки движения. Подобна игра е твърде стара, нови са само условията, при които се води.

Не беше изненада, че финансовите надзорници на България (преди от МВФ, сега от Европейската комисия) настояват за фискална сдържаност. След като почти не може да се провежда парична политика, данъците и бюджетът остават най-силният инструмент на властта както за спиране на трусовете, така и за повишаване на доходите.

Изненада беше, че финансовият министър внезапно се съгласи на плосък данък и понижение на осигуровките, и то само седмици след като изиска мащабна програма за увеличаване на събираемостта на данъците. Но изненадата бързо се стопи, след като станаха известни подробностите от данъчния план на правителството. Дори МФ още преди месеци прогнозира ръст на приходите със стотици милиони при този вариант на облагане - само от премахването на необлагаемия минимум. И ако се вземат предвид и очакваното увеличаване на осигурителните прагове, отмяната на нормативно признатите разходи за свободните професии и на семейното благане, става ясно, че сме изправени пред увеличение на сумарната данъчна тежест.

Така че привържениците на десятъка може би бързо ще свият знамената на победата. Изглежда това е била и целта на МФ и е трудно да се обясни защо се налагат такива мерки при над 2 млрд. бюджетен излишък. Счетоводителски погледнато, това е твърде безсмислено, а от политическа гледна точка е опасно, защото създава изкушения за харчене. фискалният резерв вече е 6.5 млрд. лв. и не е сигурно дали и следващият финансов министър ще го третира като спасителния пояс на валутния борд или ще води по-експанзионистична политика.

Затова, струва ми се, се налага да увеличим броя на гледни точки и да оставим повечето от горещите изводи на публиката.

Известно е, че страхът от дефицита на текущата сметка, а не толкова опасения от внезапно забавяне на икономиката, мотивират исканите фискални ограничения. Но досега няма потвърждение на правилото, според което строгата бюджетна политика е главното лекарство за този дефицит. Дори напротив - едно изследване на Оливие Бланшард за икономиките в ЕС още от 2002 г., а и последните проучвания от 2005 г. показват, че - 1% бюджетен дефицит, предизвикан от понижение на данъците, води до едва 0.12% дефицит по текущата сметка, а според някои - и по-малко.* С други думи, изглежда ролята на бюджета за неблагополучията в текущата сметка се надценява, което не означава, че някои данъци не биха му повлияли.

Ако изоставим грижата за бюджетния баланс, стигаме до целта на фискалната политика - подобряване на благосъстоянието и на растежа или противодействие на евентуален спад в икономиката и други неприятности. Първият отговор изглежда ясен от само себе си, но фактите са объркващи. На фона на многото доклади, измерващи положителното влияние на данъчните съкращения върху растежа (според тях намаляване на данъчната тежест с 1 пункт води до ръст на БВП от 0.2 до 3%), се появи едно изследване на реномиран икономист, който твърди, че след 1980 г. тази връзка изтънява и ако изобщо действа, то е само в САЩ и Канада. Роберто Пероти обяснява това отчасти със слабото влияние на увеличените заплати върху заетостта и растежа. Обратната теза е на Кристина и Дейвид Ромер, които освен това установяват и благоприятно влияние на ниските данъци върху инфлацията. Това изследване е съвсем актуално и е широко цитирано (включително в популярните блогове по икономика) И беше въпрос на време то да получи гласност и в България. Между двете крайности се появи едно проучване на Ким и Ким, което е интересно с това, че изследва влиянието на облагането върху благосъстоянието в отворена икономика и стига до извода, че оптималните данъци върху доходите от труд не се променят

то една от причините е слабата мобилност на труда в сравнение с чуждите инвеститори. Както виждаме, изследователите предлагат аргументация за всякакъв тип политика, така че трябва да се отнасяме скептично към готовите рецепти, ако не познаваме всички уговорки, при които са получени споменатите резултати.

Не по-малко спорен е въпросът как фискалната и/или данъчната политика трябва да се отнасят към икономическия цикъл - да го следват или да му противодействат. Икономистите вероятно веднага ще разпознаят кейнсианско лекарство във втория тип поведение. Но както се оказа, че плоският данък е предпочитан в Източна Европа, така излезе и че про-цикличната политика е от латиноамерикански тип. Тъкмо в развиващите се страни има традиция да се намаляват данъците при ръст (или да се повишават разходите), вместо бюджетът да се стреми да натрупа излишъци-през този период. Теорията, която е на мода сега, обаче предписва данъчна неутралност и затова, когато се правят данъчни намаления, то е много важно да се добавя, че това не е заради икономическия цикъл, а защото е хубаво за производителността.

Съществува обаче едно алтернативно обяснение за процикличната политика и това е страхът, че ако на правителствата се оставят големи излишъци, каквито бумът в икономиката неизбежно формира, те ще ги прахосат. Ние добре познаваме тези опасения покрай едва овладените мераци за строителство на пътища с парите от фискалния резерв. Така че данъкоплатците настояват да им се намаляват данъците, вместо да се оставя ресурс на ненаситното чудовище на бюрокрацията. Икономистите наричат това укротяване на Левиатан чрез глад (по името на библейското чудовище).**

Въпросът е кое чудовище е по-страшно и той не засяга само глобалните числа, а и детайлите на данъчната политика (от типа на нормативните разходи), които имат силно влияние върху мотивацията.

Затова са важни изчисленията за ефективните данъчни ставки (те отразяват както процентите на данъка, така и данъчната основа). Защото те показват определено влияние на структурата на облагането върху спестяванията, инвестициите и заетостта. В Европа, където данъците върху труда и потреблението са високи, виждаме негативно отношение към увеличаване на часовете труд. В САЩ, обратно, е налице негативна връзка между високите данъци върху капитала и спестяванията. ***

За България също има изследване на ефективните данъчни ставки (на Пламен Калоянчев), но то е доста старо. Сегашната комбинация между ниска ставка на подоходния данък и орязване на необлагаемия минимум и всички други преференции предизвиква тези сметки да се актуализират.

Досега като че ли единственият пример за въздействие чрез структурата на данъците е поддържането на високи нива на ДДС и акцизите (данъкът, който се начислява върху вноса и потреблението, се възприема като спирачка пред нарастването на дефицита по текущата сметка). Но ДДС, както и акцизите са практически изчерпан инструмент за въздействие (това не се отнася за процедурите обаче). Ако говорим само за данъчната ставка, малко може да се направи и с корпоративния данък, включително защото при тези нива е голям рискът Брюксел да отправи обвинения в данъчна конкуренция.

Остава облагането на доходите от труд, което напоследък се сведе до темата за плоския данък. Безспорните ползи бяха широко прокламирани - лесно събиране, изсветляване на бизнеса и категоричен положителен ефект за бюджета. Същевременно от една година насам плоският данък като че ли стана неизбежен, тъй като без него би се нарушила структурата на облагането. След рязкото намаление на корпоративния данък сравнението не работи в полза на прогресията - особено от позицията на един едноличен търговец или адвокат, които плащат над два пъти повече от собственик на ЕООД.



Все пак пропорционалното облагане малко смущава, и то от съображения, които имат малко общо с лявото и дясното. Първото не е чак такъв недостатък и се свежда до демонтирането на един вграден амортисьор срещу фискални трусове. Въвеждайки плосък данък, сегашното правителство слага динена кора на следващите, защото ако някога се наложи вдигане на ставките, то вече ще бъде очевидно и следователно неприемливо за гласоподавателите - за разлика от сега, когато инфлацията тихо върши тази неприятна работа. От друга страна, е хубаво властите да са наясно, че номерът със скритото увеличаване на данъците няма да мине, и да си правят сметката предварително. Второ, увеличеното облагане на бедните в пакет с полу-административното вдигане на доходите им (чрез минималните прагове и бюджетните заплати) може да се окаже скъпо лекарство. Номиналното нарастване на ниските доходи няма да е подкрепено с увеличена производителност и това задълбочава един проблем, който популизмът и готовите рецепти успешно прикриват. Става дума за това, че зад задълбочаващата се диференциация на доходите на бедните и богатите се крие още по-голямо разслоение в приноса им за икономическия растеж. Тук не става дума за морални оценки - просто някои професии нямаха късмета да усвоят ползите от бързото поскъпване на активите и достъпа до европейския пазар, за тях те са негатив. С риск да се повторя - това е, което заплита възела на проблема с доходите и създава инфлационен натиск. Ето защо ми се струва, че по-смелата стъпка можеше да бъде в сферата на осигуровките, защото те засягат предимно фирмите от така наречения нетьргуем сектор, които не получиха европейски „печат" за производителност, да не говорим, че по-голямата част са в сивия сектор и нямат достъп до кредити. Затова по-голямо понижение на осигуровките би променило перспективите на част от малките фирми, които не успяват да надмогнат нивото си от 90-те години.
* Примерът е от Erceg, Guerrieri, Gust, 2005 (пропускам заглавията, за да не отегчавам читателите). Тези резултати противоречат на по-ранната статия на Мариане Бакстер (Вахtег, 1995), в която се извежда правилото 1% бюджетен дефицит - 0.5% дефицит по текущата сметка. Аргументацията на Бакстер е интересна за нас, защото предполага, че очаквайки компенсаторно увеличение на данъците в бъдеще, хората започват да работят повече, увеличават производителността, а оттам - стимулите за инвестиции, при което се разтваря ножицата със спестяванията. Трансмисията чрез инвестициите ни е познат аргумент, но едва ли може да се каже същото за рационалните очаквания на данъкоплатците при не особено предвидимата данъчна политика на правителствата у нас.
** Става дума за статията на Уйлям Брейт (William Breit) от 1978 г. „Укротяването на Левиатан: Предписанията за балансиран бюджет отпреди Кейнс", която не се намира свободно в интернет и цитирам с известно неудобство според многобройните изследвания, които се позовават на нея. Вече има цяло Левиатаново течение в икономическата литература и предполагам, че привържениците, на плоския данък у нас също могат да бъдат прибавени към него. Публикации на следните автори по темата обаче са широко достъпни - Perroti (2002, 2005). Kim and Kim (2003), Christina and David Romer (2007), Talmi and Vegh (2000). Последното изследване е интересно с описанието на инфлационния „данък", който като че ли компенсира обикновените данъци - държи се проциклично в страните от Г-7 и контрациклично в бедните страни (тоест расте при спад).
*** Mendoza, Tezar and Razin (1994). И преди да прозвучи възражението, че ниският данък печалба у нас не е допринесъл много за увеличаване на спестяванията, да кажем, че един от авторите на този модел – Асаф Разин, има едно от най-уместните обяснения за дефицита по текущата сметка: чрез разликата между ръста на заемите, предизвикан от очакваното увеличение на доходите, и ръста на спестяванията, резулатат от сегашното състояние на производството. Това също е познато: ако частните спестявания у нас растяха, щяхме да живеем в съвършен рикардиански свят и нямаше да се налага държавата да поддържа о громен фискален резерв.
Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница