Деп.”Медикобиологични науки”, 1618, София



Дата09.01.2018
Размер114.21 Kb.
#42617

Деп.”Медикобиологични науки”, 1618 , София


ул. Монтевидео 21, тел. 81 10 280 и 81 10 380

тел.: 955 54 51, B. 2239

е-mail: jvinarova@nbu.bg

е-mail: jvinarova@nbu.bg
Базови Програми “Естествени науки ”, “Приложна биология” и “Обща и приложна биология”

Курс “Биомедицинска култура”

Социална културология в биомедицината



ИДЕОЛОГИЯ И МЕДИЦИНА
Идеология – произход от гръцки – е идея (буквално това, което се вижда) + логия - наука за системата от идеи, представи, понятия, изразени в различни форми в общественото съзнание, която се определя от различните условия на материалния живот и сама им влияе много активно, а така също и върху историческото развитие на обществото.

Развитата теория за идеите е дадена на философите от Платон, който считал че те съществуват независими в някакъв идеален свят, от където проникват в човешкото съзнание като отблясъци на истинското и свръхреалното, като го мотивират да действува по различен начин, в сравнение с всичко което върши под въздействие на всекидневната действителност.

Става въпрос за система от политически, правни, религиозни, философски, морално-етични, естетически, нравствени възгледи, които лежат в основата на политиката, социологията, етиката и всички видове социални отношения.

Друго определение на идеологията като система от знания, която позволява на обществото, групата, класата или човека да се ориентира в околната социална и природна среда и да решава на тяхна основа общите задачи на социалната регулация. (тук е важно да се подчертае терминът “общите” – значи интересът е към идеите на макроравнище, а не за конкретните и частни проблеми).

Ясно е, колко мощно тези идеи се влияят от жизнения икономически стандарт, респ. от правилата на собственост и как за тяхната еволюция имат значение вътрешната приемствена връзка между поколенията, примерите, моделите за подражание, образованието, културните навици, практики и традиции.

Идеологията се реализира чрез партиите, идеологическите отдели и институции в държавата (и по звена), средствата за масови комуникации и обществените организации. Тя служи като незаменим мост от традиционните стереотипи на съзнанието (придобити, но основно и наследени), към съвременните, модерни форми на мислене. Така тя генерира чрез промени в съзнанието и съответните им нови поведенчески реакции, най-често групови.

Формирайки масовото съзнание, идеологията регулира и масовото отношение, приемане или отхвърляне на събития, факти и явления. Това всеобщо въздействие е най-мощният идеен регулатор на общественото поведение и всички свързани с него последици.

Политика – е изкуството как да се управлява държава (друга социална общност) от партии, правителства, обществени организации.

Тази лекции не анализира технологиите, целите, средствата, общия характер и т.н. на медицинското и здравно управление, а НОВИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ И ПОРОДИЛИТЕ ГИ НОВИ ИДЕИ – ИДЕОЛОГИИТЕ ЗА МЕДИЦИНАТА, ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ФИНАНСОВИ И СТОПАНСКИ ОБЕКТИ И СУБЕКТИ (като по-долу не предлагаме схеми как те могат да се реализират в нашата обществена практика и традиции).

I. ДЕФИНИРАНЕ НА ЗДРАВЕ И ДРУГИ КЛЮЧОВИ ТЕРМИНИ

Под здраве се разбира състояние на благополучие и интегритет на психиката и тялото.

Тази дефиниция се различава от посочената през 1947г от СЗО като....”пълно физическо, психическо и социално благополучие”..... Ясно, не е възможно медицината да постигне и предложи такова благополучие, дори само за сферата на физическото здраве, с което тя е пряко свързана, като забравим социалното благополучие, което зависи от твърде много други фактори.....Спорно е чия грижа е то....”каква част е лична и каква част следва да се гарантира от държавата и другите институции....ЗДРАВЕ / ДЕМОКРАЦИЯ.....Как си влияят в рамките на здравната съдба на един човек, на една държава!?

В някаква степен физическото страдание е част от живота, защото здравето и болестта не са две крайности, а фази и етапи, плавно или драматично сменящи се, а освен това болестта не повлиява по еднакъв начин живота и съдбата на хората, като това зависи не само от тежестта на патологичните промени и генотип на пациента! ИМЕННО КЪМ ТАЗИ РАЗЛИКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЯТА, която е свързана с обществените идеи и възгледи, с обществената структура и правила на организация и управление на здравеопазването е насочено нашето внимание.

Какви са термините за обозначаване състоянията извън здравето – те могат да са плавно преминаващи едно в друго, никога да не се развият по тази схема или да започнат в съвсем друг порядък:

1.БОЛЕСТНО РАЗСТРОЙСТВО – MALADY - дисфункция, увреда или дефект – широк диапазон от състояния, с повишен риск от проблемно здраве, при липса на определена външна причина;

2.БОЛЕСТ – DISEASE – соматична или психична дисфункция от стандартните норми (Международен Класификатор на Болестите, МКБ ), които предизвикват боледуване, инвалидност или смърт;

3.БОЛЕДУВАНЕ – ILLNESS – субективните преживявания по време на болест или болестно разстройство, зависещи много от средата, от качеството на живота и лечението – от социума и от общия статус на боледуващия;

4.ЗАБОЛЯВАНЕ – SICKNESS – това е обществената перцепция за здравния статус на личността, как обществото възприема непълноценното функциониране на боледуващия човек, какви възможности за неговата нова адаптация му създава.

II. Определение на медицина според Медицинската Енциклопедия на Доранд –“Тя е изкуството и науката за диагностицирането и лечението на заболяванията и опазване на здравето”.

Това класическо определение вече не отразява цялото богатство на измеренията й, както се вижда от посочените по-долу нейни цели, дори и заради необикновената икономическа сила, заради политическата роля, която играе в управлението на всяка страна, като особено важна част от националната и международна политика, определящи имиджа на държавата. Безспорна е СОЦИАЛНАТА, ИКОНОМИЧЕСКА И КУЛТУРНА ПРЕДОПРЕДЕЛЕНОСТ НА НЕЙНОТО НИВО И КАЧЕСТВО. Явна е и връзката й с други области – такива като образование, масмедии, бизнес и търговия, производство и ценообразуване, строителство и професионална реализация, здравно осигуряване и пенсионно дело; чрез всички тях се разширява нейният политически и социален контекст и влияния.

III. Целите на медицината – новите приоритети

Класическата формулировка включва:



  • Профилактика на заболяванията и нещастните случаи, промоция и опазване на здравето

  • Облекчаване на болката и страданието, породени от болестта

  • Грижа и лечение за хората със заболявания и грижи за онези от тях, които не могат да бъдат излекувани

  • Избягване на преждевременната смърт и осигуряване на спокойна смърт.

Днес основните нови приоритети на медицината са:

  • В политически и икономически план - финансиране на медицината за постигане на висока ефективност

  • В международен план – в каква степен бедните и развиващи се страни да взаимстват моделите на богатите страни, предвид скъпите технологии и системи на здравеопазване

  • В морален план – проблемът за справедливата медицина – как се самооопределя пациентът

  • В научно-изследователски планНОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И НАУКИ, които обслужват медицината, как и в каква доза и зависимост да се използуват. И какво струват те на държавата и осигурения пациент?

Трябва да се борави с голямо внимание с езика на реформите, за ролята на пазара, приватизацията, частната собственост, касите, осигуровките, кредитите, новите организации, децентрализацията, отзвука от тях и неговото отразяване в медиите. ТЕ СА СВЪЗАНИ САМО СЪС СРЕДСТВАТА, ТЕ НЕ ПРОМЕНЯТ С НИЩО ЦЕЛИТЕ НА МЕДИЦИНАТА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО – хората следва да се предпазят от риска да се усъмнят в тази схема, в този обществен договор за целите, които идеологически очакват да действува в държавата, за които са гласували, за които плащат.

Именно сформирането на нова здравна идеология следва да е от главните грижи на органите за управление на здравеопазването и медицината, защото ако тя е в хармония с промените в отрасъла, приемането им и адаптацията към тях няма да стане с жертви и колизии, нито ще се подхранват напразни надежди и очаквания у потребителите.

Най-големите промени, които медицината търпи, са свързани с реалното й превръщане в икономическа сила – мощно звено за правене на пари, облаги и създаване на работни места; в политическа сила – тъй като е ясно, че цените на услугите в този отрасъл значително надхвърлят възможностите на голяма част от населението, то участието на държавата в тях е много важно, неизбежно и определящо успеха на това управление.

Днес медицината е вид бизнес, част от голямата система за здравеопазване, с доста неясна и спорна гранична линия между тях, с водещо значение на биомедицинското изследване като източник на информация и знания за НАЧИНИТЕ, ПРИЧИНИТЕ И РАЗВИТИЕТО НА ЗДРАВЕТО И НА БОЛЕСТТА.

Медицинското изследване проучва само развитието от здраве към болест и поради това е по-ограничено по своя предмет. (Тази разлика е от особено значение за разбиране на тяхното трайно отношение множество/подмножество!)

Но и днес, както и преди, когато хората са болни, се обръщат първо към лекарите, независимо от причината. Промените в здравето на отделния пациент са централни в етиката и в практиката на медицината – това е нейното участие в утвърждаване достойнството на индивида – това е нейната хуманност.



Могат да се посочат две неправилни цели на медицината и неизбежната злоупотреба с тях; а особеното им значение е свързано и с факта, че са най-трудно уловими:

  • Медицината не може да има за крайна цел да се постигне благополучие на индивида, извън целта да се постигне неговото добро здраве

  • Не следва да се използува информация за общественото здраве, за да се оправдае недемократична принуда на големи групи хора да променят свое нездравословно поведение (мъчения с медицински средства, психотропни препарати за политически цели, в съда, лекарят при изпълнение на смъртно наказание, неинформираното участие на хора в медицински изследвания, семейното планиране, за промяна в човешките характеристики, генетичен скрининг и пренатална диагностика, които мотивират принудителен аборт и др.)

  • Да не се забравя, че медицината не е способна да детерминира доброто за обществото като цяло, за да не се насочва общественото очакване в тази посока (неравенствата в медицината са непреодолими в този и близки бъдещи моменти).

IV. Източници на стрес в медицината – тяхното описание е наистина много сложно постижима задача. Предлагаме примерна схема, без възможност за изчерпателност, тъй като подреждането им е подчинено на целите на социалната културология:

Нови движещи сили – пълното здравно благополучие като нова религия за богатия, модерен човек - моето тяло, моята младост – са новите цели на успелия човек; като естествена последица идва силният интерес към формите на нетрадиционна, алтернативна медицина, към здравните промоции, към самопомощта, към хармонизиране на физическото и психично здраве, за промяна в поведенческите реакции, за НОВА ЗДРАВНА КУЛТУРА.

Ролята на научните и технологични новости – основна иновация е доминирането на високите технологии в диагностиката и терапията. Цялото модерно обучение следва да е ориентирано към изучаването им и партньорството експерт / технологични асистенти. Почти невероятен е медицинският успех, който се постига с тяхното прилагане, той е извор на адмирации, надежди за хронично и нелечимо болните, той ги консолидира и социално адаптира в обществото. Това е мястото на ТЕХНИЧЕСКАТА И ФАРМАЦЕВТИЧНА ИНДУСТРИИ В ПРАВЕНЕТО НА ТЕХНОЛОГИЧНА МЕДИЦИНА. Днес се говори и пише за High-tech Medicine като за част от приложимите и широко достъпни продукти в ресора, но е друг въпросът как всички те увеличиха цената на медицинската помощ. Вниманието на здравеопазните системи е насочено към предлагането им на пазара за медицински услуги и дейности (като се премълчава за новото противоречие между съвършените диагностични технологии и цената и достъпността им).

Балансиране на пристрастията към някое модно лечение и лечебни процедури – лечебните и оздравителни техники са част от ИДЕОЛОГИЯТА НА МОДЕРНАТА МЕДИЦИНА – дали те са едно противоречие между грижа/лечебно поведение? Какъв е въпросът за скъпите и предварително загубени битки с болестта, които идеологически и пазарно са оправдани и политически изпълними (или не?) от държавата. Колко е полезно да се водят тези предизвикателни битки с болести, които никога до сега не са спечелени – къде е пределът на поносимост, съобразно статусът и бюджета на държавата?

Застаряването на населението – повишената продължителност на живота, удвояването броя на хората над 65 – какво носи и какво изисква от здравеопазването и промишленото производство в страната и в света? Световната банка сочи този проблем като особено важен за развиващите се страни. Средствата за здравни грижи спрямо този контингент – как, кога и от кого да се разпределят и регулират?

Пазарът и обществените претенции – дали прогресът е плод на правителствени програми и на обществения интерес и очакване, дали е оставен само на пазарната стихия, на парите и работните места. Медицинската индустрия – как и къде инвестира и какви ползи постига – не са ли те твърде маргинални, дали не са съвсем индивидуални. Какви са правата на правителствата и тяхната социална (в частност здравна) политика. Пазарното преследване и ефективност – почти винаги работещи срещу справедливостта. Но то също повишава изискванията за качество на услугите, т.е. на технологиите. Усилието да се търси и намира баланс между пазарните сили и правителствените програми, проекти и правила за централизирано разпределение на субсидиите. А как да се опази интегритетът на медицината в днешното състояние на пазар и здравно осигуряване и как икономиката – парите, да не станат централно звено, защото не следва да се загубят и забравят доверителните отношения болен/лекар, обществената солидарност, мотивите за работа на здравните институции и медицинският алтруизъм от времето на Хипократ.

Културни подбуди – съвременната медицина е основен наследник на възрожденската вяра в научния прогрес. В модерните представи висококачествената медицина е осигуряване на най-новото в наличната диагностика и лечение, като се очаква да има още по-добри в близко бъдещи. Като една вълна технологичната медицина мотивира да се очаква и изисква по-нова и да се критикува вече наличната, в светлината на бъдещите възможности. Една МНОГО ВАЖНА КУЛТУРНА ЦЕННОСТ Е УДОВЛЕТВОРЕНИЕТО НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ ЖЕЛАНИЯ, а днес основно такова средство е медицината, защото дава живот, отдалечава инвалидността, смъртта, справя се с болката, страданието и унижението от неравностойното положение на болния човек. Тази културна ценност не следва да превърне медицината в една люшкаща се система от техника и парични инвестиции в преследване и абсолютизиране на такъв резултат.

Медикализация на живота – е приложение на медицински познания и технологии върху проблеми, които исторически не са считани за медицински по природа. Подходящата медикализация – така екзистенциалната тревожност и униние от живота имат своя модерен фармацевтичен отговор – стимулация; срещу социалната агресия и патология - клинични техники за покриване на резултатите; как да се коригират протезно, пластично, технологично, природните или придобити недостатъци; съдбата на алкохолиците и наркоманите, на допингираните спортисти; къде тук е балансът между първичните цели на медицината и вторичните й резултати. Психотропните средства, които са революция в живота на хората, какви социални проблеми са им донесли – каква е тяхната цена за обществото и на другия полюс – те като начин за справяне с натоварванията и стреса за милиони хора, но в други дози.

Повишаване на човешкия потенциал – да се преодолее биологичната патология, да се отиде отвъд границата на физиологичното, да се повиши човешкият капацитет (контрацептивите, хормоните, манипулиране на човешките характеристики на генно ниво) – за и против в близкото им бъдеще.

V. Медицина, общество и обществени комуникации

Макар да е вярно, че медицината разполага с някакви собствени вътрешни ресурси, с които управлява и насочва развитието си, по-вярно е, че тя е силно повлияна от стандарта на живот, икономиката и политиката на страната, защото е тяхна основна част.

Всяка трансформация на медицината изисква адекватна трансформация на обществото и обратно, защото ТЯ Е ЕЛЕМЕНТ ОТ КУЛТУРНИЯ СУБСТРАТ НА ТОВА ОБЩЕСТВО.

То се нуждае от процеси на идеологическа подготовка, за да предприеме и осъществи удачно промените в медицината, като част от собствения си прогрес и развитие. Идеите за собствеността, за медицинското право – в роля на универсален регулатор в отношенията, за приоритетите, за технологизацията, за икономизацията, за социалното неравенство, което най-трудно се понася в този обществен сектор, за иновациите в медицинското обучение, за професионалните сдружения и права на специалистите, за новата роля на държавата – като хипотетичен регулатор, за здравното осигуряване и още много други, НЕ СА НАМЕРИЛИ СВОЕТО АДЕКВАТНО РЕШЕНИЕ И НЕ СА ПРИЕТИ ОТ ГРАЖДАНИТЕ, чийто живот и здраве следва да регулират.

Особено ако ги съпоставим към т.н. КОСМОПОЛИТНА МЕДИЦИНА, тази която се прави от интернационалната наука, за сравнение с нашата национална медицинска наука и практика.

Следва и е нормално да има ЗНАЧИТЕЛЕН ПЛУРАЛИЗЪМ В МНЕНИЯТА за ролята и организацията на медицината и здравеопазването, но все пак те служат НА ОБЩОЧОВЕШКИТЕ ЦЕННОСТИ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ И КЪМ ТЯХ ТРЯБВА ДА ИМА УНИВЕРСАЛНО ОДОБРЕНИЕ И РЕСПЕКТ, БЕЗ ДА СЕ ОТХВЪРЛЯТ С ЛЕКОТА СЪЗДАДЕНИ И РАБОТЕЩИ ТРАДИЦИИ, за търсене благополучието на пациента.

Медицината е носител на най-безспорните човешки ценности, поради което формирането на адекватно ОБЩЕСТВЕНО СЪЗНАНИЕ И ИДЕИ ЗА ТЯХ И ЗА ЗНАЧЕНИЕТО ИМ имат водещо място в началото на всяка политика и стратегия за национално развитие.
-Тази лекция е част от курса “Биомедицинска култура” в НБУ, департамент Медикобиологични науки

Лектор – проф. д-р Ж. Винарова, д.м.н. -©®


Creator J.Vinarova





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница