Диференциация на р и Л



Дата14.06.2023
Размер19.82 Kb.
#118036
ТипПрограма
Диференциация

Програма за логопедично занятие
Тема:Диференциация на Р и Л
Диагноза:Дислалия,параротацизъм,мономорфен
Име:Борис
Възраст:5 г и 10мес.
Цели:Развиване н а способност за идентификация и диференциация на нарушените звуци
Задачи: 1.Развитие на фонематичен гнозис по отношение на звуковете Р и Л
2.Диференциация на звуковете Р и Л в изговорни срички ,думи и изречения.
3.Развитие на езикова способност и говорни умения у детето
4.Усъвършенстване на артикулационния праксис
Очаквани резултати
Диференциация на на Р и Д в началото на думата
Използвани материали:огледало,картончета с картинки ,картонче с буквите Р и Л,детска играчка конче .
ХОД НА ЗАНЯТИЕТО
Емоционална нагласа:
-Здравей Боби!Аз съм Нели,днес със теб ще си играем на играта,, Аз казвам ,ти след мен“Ще изговаряме думички със звуците Р и Д.Ще те помоля да си много внимателен и упорит в работата ни!
Развитие на артикулационен праксис
-Боби,нека сега със теб да направим едно упражнение - Конче – вдишай и издишай, като изкарваш въздуха през устните си, така че те леко да вибрират, като пръхтене на кон.
- Хармоника – устата е отворена, езикът плътно притиснат към небцето, издърпай надолу долната челюст, без отлепяне на езика от небцето.
Правим двете упражнения неколкократно.
-Браво !Справи се много добре!
Развитие на фонематичен гнозис по отношение на звук Р и Л Разпознаване на звуци Р и Л в сричка
-Сега ще ти казвам срички,от теб искам когато чуеш звук Р в сричката да чукнеш един път,когато чуеш звук Л в сричката да плеснеш с две ръце.
Ри,ли,ко,ло,ро,бим,бам,бло,ри,ли,ру,ре,лу,ле,ла,ер,три,бри,кор,лос,лул,рур,пар,лал,
Разпознаване на звуците Р и Л в серия картинки
-Виж пред теб имаш картинки.Във думата ,която представлява всяка картинка се намират звук Р или звук Л.Ще направим две групички-групичка на звука Р и групичка на звука Л.
Върху картончето с буква Р ще поставяме тези карти на които изображението съдържа звук Р,а на картончето с буквата Л ще поставяме тези карти на които изображението съдържа звук Л.
Пред детето са поставени карти с изображение на :
Ракета,лимон,лале,перде,ролери,роза,риба,тигър,лодка,шал,лампа,лук,стол,перо.
Правим преценка –Чудесно се справи!Защо сложи картичката с ролерите в средата?
Разпознаване на звук Р и Л в серия изговорени думи
-Сега аз ще изговарям думи ,а ти ще слушаш внимателно,когато чуеш звук Р в думата искам да ми посочиш картата на която е изобразена буквата на звука Р,когато чуеш звук Л ,искам да ми посочиш картата на която е изобразена буквата на звука Л.
Рамо,село,насновало, прело,три, недели,кадели,гранета,гърнета,изтъкало,лакета,платно,риза,грабна,кора,лора,каре,море,дело,бяло,сяло,трака,влака,мърка,сладолед,пера,река,ръка,лили,мили, кокили,розови,барбарон,макарони.
Диференциация на звукове Р и Л в звукосъчетания
-Повтаряй след мен сричките,които ще ти казвам
Ли-ли,ла-ла,ло-ло,ле-ле,лу-лу,ла-ра,ка-ла,
Ала-ара,ела-ера,ира-ила,улу-уру,
Рул-пул,рел-прел,лоро-лоло,ро-ро,ли-ри
Диференциация на думи,които съдържат един от двата звука в изречение
-Повтаряй след мен думите
Вали,лодка,козле,грозде ,Петра,прела,брала,лагер
Вали градушка от небето. Козле скача на баира. Прела баба три недели.
Лодка плава в морето. Петра брала грозде . Лагер се белее в полето.
Диференциация на думи съдържащи звук Р и Л в текст
Прела баба три недели, Лодка в морето плува,
Та изпрела три къдели, морето силно се бушува.
Насновала три гранчета, Лодката се преобърна,
Изтъкала три платнета. Морето я прегърна.

-Браво,днес се справи много добре.Работи много добре,успя да се справиш с поставените задачи.Много ми е приятно да работим заедно!Благодаря ти!Ще те очаквам пак!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница