Доклад Въведение



страница1/11
Дата21.06.2018
Размер1.6 Mb.
#75035
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

1.1.1Приложение В7:

1.1.2Аналитичния доклад в област Кюстендил


Анализ на ситуацията и оценка на потребностите в Област Кюстендил Проект

Доклад

  1. Въведение

Областната стратегия за развитието на социалните услуги е създадена в процес на партньорство между заинтересованите страни в област Кюстендил – Областна администрация, общинските администрации и съвети на деветте общини от областта, териториалните структури на Агенцията за социално подпомагане (АСП), териториалните структури на централните ведомства, доставчици на социални услуги и неправителствени организации от региона.

Изготвянето на стратегията се основава на създадения пилотен модел и методология на планиране на социалните услуги с техническата помощ на УНИЦЕФ - развиване и предоставяне на социални услуги на областно ниво, както и приетите пилотни областни стратегии на Видин, Русе и Перник .

Областната стратегия за развитие на социалните услуги е изготвена и във връзка с правомощията на Областния управител по чл.19 от Закона за социално подпомагане /допълнение от 2010 г./. Стратегическият документ е свързан с от една страна с националните приоритети и политики в сектора на развитие на социалните услуги, а от друга страна с реалните и специфични местни нужди и потребности. Това ще спомогне за повишаване на ефективността и ефикасността на системата за социални услуги в областта, включително чрез използване на финансовите инструменти на Европейския съюз – структурни фондове и Националните оперативни програми.

Планирането е осъществено с координацията на областна администрация Кюстендил – областен екип за планиране, с представители на областна администрация, Регионалната дирекция „Социално подпомагане” (РДСП) Кюстендил и община Кюстендил, териториални /по общини/ и тематични работни групи в периода м. май – м. октомври 2010 г.

Процесът на планиране стъпва на анализ на нуждите на рисковите групи и ресурсите на областта, завършен през юли 2010 г. с участието на териториални работни групи в общините. Приоритетите на областната стратегия са приети на областни координационни срещи с всички заинтересовани страни, а компонентите са разработени в работни групи на тематичен принцип1. Разработването на стратегията е извършено със съгласуване със заинтересованите страни на областно и общинско ниво и е внесена за обсъждане и одобрение в Областния съвет за развитие през м. октомври 2010 година.

При разработването на стратегията са следвани следните принципи и подходи на планиране:



  • Партньорство и планиране с участие, което осигурява приноса и взаимодействието между всички заинтересовани страни – местни, регионални и държавни институции, ведомства и организации;

  • Съответствие с реалните нужди на групите и общностите в риск;

  • Изпълнимост и приложимост на планираните социални услуги и мерки;

  • Финансова и социална ефективност;

  • Равни възможности за достъп;

  • Гъвкавост при определянето на съдържанието на планираните услуги и мерки.



  1. Методология

2.1. Цели и обхват на проучването

Проучването на ситуацията в област Кюстендил е фокусирано върху нуждите от социални услуги, разглеждани в общия контекст на социално-икономическите проблеми, политики и мерки за социално включване на уязвимите общности и групи от населението в областта.

Оценката на потребностите е основа за планирането – тя е необходима, за да може планирането да отговори на реалните нужди от социални услуги за рисковите групи, да съответства на реалните възможности и капацитет на местните партньори за осигуряване на необходимите услуги и – в по-широк план – да съответства на дългосрочните тенденции в развитието на област Кюстендил .

Целите на проучването са:


  • Да се очертае общата социално-демографска и икономическа картина на населението в област Кюстендил – проблематика, настояща ситуация и тенденции в развитието;

  • Да се анализират факторите, които създават рискове пред индивиди/общности/ групи по отношение на тяхната социална интеграция и социалната кохезия;

  • Да се определи кои са индивидите и групите в риск – какви са техните характеристики, брой и териториално разположение; какво е отражението на рисковите фактори върху тях;

  • Да се оценят възможностите на наличните ресурси, както за подкрепа на идентифицираните групи в риск чрез развитие на социалните услуги, мерки за преодоляване на създадените проблеми, така и за превенция на риска.

Обхватът на темите на проучването включва широк кръг социално-икономически проблеми, демографски тенденции, общо състояние на сектора социални услуги в област Кюстендил като осигурени човешки ресурси, достъп, капацитет и качество на наличните услуги. Потърсена е обратна връзка и за нагласите и очакванията от областното планиране на заинтересованите страни – местна власт, териториални структури на АСП, граждански организации, доставчици и потребители на социални услуги. В географско отношение обхватът на проучването покрива всички общини на територията на област Кюстендил, като се обръща специално внимание на малките изолирани населени места, където живеят малобройни рискови групи.

В контекста на стратегическото планиране на социалните услуги се очертават и практическите ползи от ситуационния анализ. Обобщените резултати от проучването и заключенията в аналитичния доклад ще осигурят:



  • Обосновка за избора на приоритети и стратегически направления в Областната стратегия и план за развитие на социалните услуги в област Кюстендил;

  • Профил и характеристика на отделните рискови групи и подгрупи, необходими за дизайна на услугите и мерките, включени в областната стратегия, които да съответстват на специфичните потребности на всяка група;

  • Детайлна информация за броя на индивидите и групите в риск, които да бъдат обхванати от социални услуги и/или от съпътстващи мерки за социално включване, както и разположението им в населените места в общините на областта.

Обобщените изводи от анализа на ситуацията и събраните конкретни данни са важни за адекватното планиране на капацитета на предвижданите социални услуги и за избора на тяхната форма –начин на осигуряване на достъп и достигане до клиентите, обслужващи едно или няколко населени места в една или повече общини, както и за разработване на „смесени” услуги за рискови групи – комбиниране на две или повече услуги под един „административен покрив”.

2.2. Методи за проучването и анализа на ситуацията в област Кюстендил

В процеса на събиране на информация се включиха представители на всички заинтересовани страни от областта, обединени в работни групи на териториален принцип по общини, и координирани от екипа на Техническото звено и РДСП – Кюстендил. Представителите на териториалните и тематични работни групи бяха излъчени от съответните общински администрации и териториални звена на централни ведомства и работните групи бяха определени със Заповед на Областния управител на Кюстендилска област.

Привличането в процеса на планиране на представители на всички заинтересовани институции, като метод, спомогна за осигуряване на достъп до почти всички налични източници на информация в областта, като:


  • Анализи, доклади, стратегически документи на национално, областно и местно ниво и от РДСП (като стратегии, дългосрочни програми и планове за развитие);

  • Статистически бази-данни, редовно събирани и актуализирани от:

    • институциите на областно ниво - като РДСП, РИО на МОМН, РЦЗ, РЗОК, ДБТ;

    • общинска администрация – ГРАО и отделите, отговорни за социални, образователни и хуманитарни дейности и др.,

    • ДСП и отделите „Социална закрила” в общините;

  • Местни комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, РПУ, Детска педагогическа стая, които текущо документират своя опит и практика и разполагат със статистика за специфични групи на деца в риск;

  • Данни, документация и експертиза на доставчиците на услуги за действащите социални услуги в общините

  • Училища, болници, лични лекари и пр., които разполагат с информация за състоянието на свързаните сектори със социалните услуги.

  • Граждански организации и НПО.

Представеният предварителен аналитичен доклад е изготвен на основата на частични данни за броя и състоянието на рисковите групи, събрани от териториалните работни групи. Включена е статистическа информация от всичките девет общини в областта.

В Таблица 1 по-долу са описани получените данни от териториалните работни групи към момента на обобщаване на предварителния доклад. (Данните в Таблица 1 за получените карти за социалните услуги са представени като процент от очаквания брой карти.)



Таблица 1: Получени карти за информация от териториалните работни групи

Община

Карта за статисти-чески данни

Профил на община

Персонал

община

Персонал

ДСП

Инф. карти за социалните услуги

Бобов дол









100%

Бобошево









100%

Дупница









100%

Кочериново









100%

Кюстендил










100%

Невестино









100%

Рила









100%

Сапарева баня










100%

Трекляно









100%

Използваните методи за събиране на информация включват:

  • Документално проучване на съществуващи анализи, доклади, стратегически документи на областната и местната администрация - Областна стратегия за развитие на Област Кюстендил 2005 – 2015г., Общински планове за развитие 2007 – 2013г., секторни стратегии включително анализи и програми за етнически малцинства на територията на областта;

  • Систематизиране и обобщаване на статистически данни, регулярно събирани от общинската администрация и местно-базираните държавни институции;

  • Провеждане на срещи с представители на неправителствени организации, осъществяващи дейност в сферата на социални услуги, превенция на рискови фактори и запознаване с добри практики от Кюстендилска и съседните области.

В резултат от срещите и индивидуалните разговори е събрана и обобщена качествена информация за нагласите, мненията, позициите и очакванията на различните участници в предоставянето на услугите.

При обработването на данните и анализа на ситуацията са прилагани количествени и качествени методи, сравнителен анализ на състоянието и тенденциите в свързаните сектори, анализ на силните и слабите страни.



3. Описание на ситуацията в област Кюстендил

3.1. Обща характеристика на областта

Област Кюстендил е разположена в югозападната част на страната и попада в Югозападния планов район за развитие. На север, североизток и изток, областта граничи със Софийска и Пернишка области, а на юг – с Благоевградска. На запад, границата на областта съвпада с държавната граница на Република България с Република Македония и с Република Сърбия и Черна Гора.

Административният център на областта – гр. Кюстендил е исторически обособен важен комуникационен възел. Той е разположен на 86 км от гр. София на първокласен път № 6 /Е 870/ и на 22 км от КПП Гюешево. Първокласният път № 6 Границата – Кюстендил – Радомир – София – Подбалкана – Бургас е главната пътническа артерия и връзка на столицата със съседна Македония през Куманово и Скопие. От града на югоизток започва второкласен път № 62 Кюстендил – Дупница – Клисура – Самоков, а на северозапад – третокласния № 601 – Кюстендил – Драговищица – Долно Уйно – Границата.

Преминаването на европейските коридори Е 8 и Е 4 през територията на областта, зоните на концентрация на уникални природни и културно-исторически забележителности, са важна предпоставка и реални условия за развитие на туризма и комплексно социално-икономическо вътрешно и трансгранично сътрудничество.

Международните туристически маршрути през областта имат както транзитен характер (насочени към София или Черноморието), така и локална насоченост – свързана с местните религиозни, културни или природни феномени. Особено благоприятно в това отношение е съчетанието на природните забележителности и културно-историческото наследство на района на Кюстендил, Сапарева баня, Рила, Дупница, по поречието на р. Струма от Невестино до с. Шишковци, както и забележителното съчетание на природни с антропогенни туристически ресурси по поречието на р.Рилска от гр. Рила до Рилския манастир.

Административно- териториално деление на област Кюстендил



Общини

Територия кв.км.

Брой кметства

Брой населени места

Бобов дол

206,2

16

18

Бобошево

141,9

10

12

Дупница

336,6

16

17

Кочериново

180,0

10

11

Кюстендил

964,3

47

72

Невестино

441,7

21

23

Рила

364,1

4

5

Сапарева баня

181,9

4

5

Трекляно

267,6

12

19

Общо

3084,3

140

182

Територията на областта включва общините Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Бобошево, Кочериново, Невестино, Рила, Сапарева баня и Трекляно, с обща площ от 3084,30 км2 (2.7% от територията на страната).



3.2. Население – демографска характеристика

Характеристика с представяне на статистически данни, анализ на тенденциите в областта със сравнителна характеристика на общините, сравнение на данните и тенденциите в областта със средните данни за България.

Население:

  • Общ брой на населението и тенденции през последните години – изменение към намаляване/ увеличаване, прилики и разлики между общините в областта;

  • Съотношение между градското и селското население в областта – сравнителен анализ между общините

  • Гъстота на населението – общо за областта и сравнение на гъстотата на населението в отделните общини

  • Съотношение между разпределението на населението в отделните общини

Ниво на раждаемост, естествен прираст, смъртност:

Възрастова структура:

  • Статистически данни и таблици за населението по възрастови групи – обобщени за областта и сравнителна по общини

  • Тенденции във възрастовата структура през последните години – към застаряване или подмладяване.

  • Анализ и данни за структурата на населението под- във- и над-трудоспособна възраст в областта с разбивка по общини. Данни за дела на детско население, на населението в трудоспособна възраст и анализ на тенденциите от гледна точка на потребностите и териториалния обхват на планираните социални услуги в областта.

Етнически състав на населението:

  • Данни за броя, процентен дял на етническите групи - по официалните данни от Преброяването и неофициалните данни по експертна оценка на местните власти и/или местни НПО.

  • Характеристика и профил на уязвимите етнически общности, сравнение между положението в различните общини.

Движение на населението

Миграционни процеси, механичен прираст

Развитието на демографските процеси и измененията в структурите на населението през последните две десетилетия се отнасят към най-важните социално-политически предизвикателства в развитието на европейските държави.

Значението на протичащите демографски процеси се подсилва от обстоятелството, че те оказват силно влияние върху основните системи на обществото: икономическата, образователната,здравноосигурителната и системата за социална защита.

1. Основни тенденции в броя и структурата на населението

В резултат на демографските и миграционни процеси в края на 2009 г. изчисленото постоянно население на област Кюстендил е 145 577 души. В сравнение с предходната година населението е намаляло с 1 954 души, или с 1.3 %.



Години

Общо

Мъже

Жени

2000

168973

82810

86163

2001

160702

78447

82255

2002

158746

77398

81348

2003

156376

76292

80084

2004

154468

75284

79184

2005

152714

74306

78408

2006

150792

73230

77562

2007

149187

72423

76764

2008

147531

71600

75931

2009

145577

70587

74990

Каталог: images -> stories -> doc
doc -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
doc -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
doc -> От: мбал рег по ф д. № представлявана от адрес срещу
doc -> Приложение 4 законодателна рамка и стратегически документи в съдебната система I. Закони конституция на Република България
doc -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
doc -> Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони
doc -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
doc -> Lovech Rock Fest 2016
doc -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница