Доклад за дейността на пок "доверие" ад и управляваните пенсионни фондове през 2006 Г. Фактори оказващи влияние върху дейността на пок "



Дата22.12.2018
Размер176.06 Kb.
#108939
ТипДоклад
ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ПОК “ДОВЕРИЕ" АД И УПРАВЛЯВАНИТЕ

ПЕНСИОННИ ФОНДОВЕ ПРЕЗ 2006 Г.

ФАКТОРИ ОКАЗВАЩИ ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ПОК “ДОВЕРИЕ”

Демографска среда - тенденциите в демографското развитие оказват положително влияние върху развитието на допълнителното пенсионно осигуряване, тьй като макар и много бавно се осъзнава необходимостта от реформа в пенсионната система, а от там и съществуването на частни пенсионносигурителни дружества.

Икономическа среда - характеризира се с ниски доходи на населението, малък брой предприятия, които реализират печалба, недостатъчно висока събираемост на задължителните осигурителни вноски и значителен дял на сивата икономика. Икономическата среда към настоящия момент все още влияе негативно върху пенсионноосигурителния бизнес, особено на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване.

Независимо от това съществуват добри перспективи в бъдеще, тьй като макроикономическите показатели на страната се подобряват през последните няколко години – стабилен ръст на БВП, ниски нива на инфлация, намаляваща безработица и нарастващи преки чуждестранни инвестиции. Държавният дълг като процент от БВП също намаля до 69% в резултат на няколко погашения от страна на държавата и ръст на нетните чуждестранни инвестиции, въпреки влошаването на дефицита по текущата сметка.



Политико правна среда - добре изградена основа на законодателството, но
развитието му през годината е непоследователно. Наличието на непълноти и противоречия в законовата и подзаконова нормативна създават условия за различното й тълкуване и прилагане, което затруднява дейността на пенсионооосигурителните дружества и дългосрочната прогноза за развитето на осигурителния пазар. Липсва държавна политика за стимулиране на участието във фондове за допълнително пенсионно осигуряване за развитие на пенсионооосигурителните дружества, чрез ефективно използване на средствата в управляваните от тях фондове.

През 2006 г. бяха извършени промени в нормативната уредба, които оказаха съществено влияние върху дейността – в Кодекса за социално осигуряване (КСО), относно либерализация на инвестиционния режим и въвеждането на професионалните схеми, Наредба № 9 за начина и реда за оценка на активите и пасивите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване (ФДПО), Наредба № 10 за изискванията към състава и структурата на собствения капитал на пенсионноосигурителните дружества.

Бяха приети и Наредба № 29 за минималното ниво на кредитните рейтинги на банките и за определяне на държавите, пазарите и индексите на регулираните пазари, и Наредба № 34 за условията за сключване на сделки за намаляване на инвестиционния риск

Социокултурна среда - ниска осигурителна култура на населението, лицата
все още не се интересуват от това къде са осигурени. Очаква се много бавно развитие и повишаване на културата в тази насока.

Конкурентна среда - 8 лицензирани пенсионноосигурителни дружества в
страната:
ПОК «ДОВЕРИЕ»АД

ПОК «СЪГЛАСИЕ»АД

ПОК «ДСК - РОДИНА»АД

ПОД «АЛИАНЦ - БЪЛГАРИЯ»АД

«АЙ ЕН ДЖИ» ПОД

ПОАД «ЦКБ - СИЛА»

ПОД «ЛУКОЙЛ ГАРАНТ-БЪЛГАРИЯ»АД

«ДЗИ - ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ»АД


През отчетният период беше лицензирано и получи право да управлява фондове за допълнително пенсионно осигуряване ПОД „ТОПЛИНА”АД, с което броят на пенсионноосигурителните дружества се увеличи на девет. За разлика от другите сегменти на финансовите пазари, като застраховане и банкиране, навлизането на пенсионния пазар на нов участник с местен инвеститор, без опит и ноу-хау, само потвърждава тезата, че пазарът у нас не е достатъчно развит. Поради това, че собственикът на ПОД „ТОПЛИНА” АД притежава предприятия и в други сфери на икономиката, се очаква дружеството да насочи усилията си преди всичко към прехвърлянето на работещите в тези предприятия към управляваните от него пенсионни фондове, а такъв един подход предполага, че появата на новото дружество по скоро ще повлияе негативно на конкуренцията на осигурителния пазар, отколкото да стимулира нейното развитие.

Всяко пенсионно осигурително дружество управлява по три пенсионни фонда -универсален, професионален и доброволен.

По окончателни данни на КФН размерът на нетните активи във всички пенсионни фондове към края на 2006 г. е 1 517 млн. лв., в т.ч нетни активи на пенсионните фондове, управлявани от ПОК «Доверие» - 497.4 млн. лв., което е 32.78 % относителен дял.

През 2006 г. общите активи на пенсионните фондове са нарастнали с 36.44% в сравнение с 2005 г., като най-бързо нарастват активите в универсалните пенсионни фондове. Техният относителен дял в рамките на общите активи е нарастнал от 40 % на 47 %.





 

12.2006

 

 

 

12.2005

 

2006/

 

 

 

общо за

отн.

12.2006

отн.

общо за

отн.

2005

12.2005

отн.

 

пазара

дял

Доверие

дял

пазара

дял

 

Доверие

дял

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

УПФ

707 898

47%

280 970

40%

440 844

40%

161%

180 645

41%

ППФ

314 292

21%

127 871

41%

253 312

23%

124%

105 460

42%

ДПФ

495 222

33%

88 510

18%

417 966

38%

118%

77 395

19%

Всичко

1 517 412

100%

497 351

100%

1 112 122

100%

147%

363 500

100%

Увеличаването на относителния дял на активите на универсалните пенсионни фондове е съпътствано с намаляване на дела на активите на професионалните и доброволните пенсионни фондове.

Независимо от процеса на промяна на участието в пенсионен фонд, пенсионноосигурителните дружества запазиха пазарните си позиции, както по брой осигурени лица, така и по размер на управляваните активи.

Концентрацията на пазара се запазва, като дружествата Доверие и Алианц по показател управлявани активи държат общо около 65% от пазара, а по показател брой осигурени лица около 62 %.



ЦЕЛИ И ДЕЙНОСТ НА ПОК “ДОВЕРИЕ” АД И УПРАВЛЯВАНИТЕ ОТ КОМПАНИЯТА ФОНДОВЕ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ ПРЕЗ 2006 г.
Цели
През 2006 год. основната задача стояща пред компанията бе да запази броя на осигурените лица в управляваните от нея пенсионни фондове и предвид високия си пазарен дял дружеството беше в по-неблагоприятна позиция в сравнение с конкурентите. Усилията на всички пенсионноосигурителни дружества бяха насочени към прехвърляне на осигурени лица от ФДПО, управлявани от ПОК „ДОВЕРИЕ”АД във фондовете, управлявани от тях. Въпреки това в края на годината компанията не само запази, но и отчита ръст на броя на осигурените лица при съществено увеличение на размера на управляваните активи.

Значителна част от усилията бяха насочени към съществено подобряване на системата за обслужване на клиенти, с оглед запазване и повишаване на тяхната лоялност, водени от разбирането, че клиентът е най-важния човек във фирмата, от когото изцяло зависи бизнеса. Една от основните цели на програмите за обучения на служители и осигурителни посредници е това разбиране да бъде възприето от всички, които работят във фирмата или за нея като нещатни сътрудници. Бяха въведени вътрешно фирмени стандарти за обслужване на клиенти, включващи и норми за поведение и външен вид на служителите. С дейността по обслужването на клиентите е натоварена основно дирекция „Маркетиниг" и цялата териториална структура в страната.


Анализ на пазара и конкуренцията.

1. Анализ на конкуренцията – увеличи се обемът на предоставяната от офисите информация за състоянието на пазара и дейността на конкуренцията и се подобри значително взаимодействието между централата и териториалната структура за противодействие на нелоялни действия на конкуренцията.

2. Анализ на продажбите – продължи изготвянето на ежедневни и периодични справки, с цел подобряване управлението на продажбите.

3. Анализ на каналите за продажба – продължи изготвянето на периодични справки и информация за осигурителните посредници, с цел повишаване ефективността на тяхната работа и подобряване на взаимодействието им със служителите на компанията.

4. Анализ на клиентите – провежда се тримесечно изследване на осигурените лица по фондове, по възраст и пол, както и текущо изследване на потребностите на клиентите на база заявленията за достъп до информация и справка-анализ на call centre.

5. Анализ на продукта – провежда се текущо изследване на продукта на доброволния пенсионен фонд в сравнение с продуктите на конкурентните дружества, особено необходимо при определяне на критерии за участието ни в конкурси.


Продажби.
1. Директни продажби – реализираните директни продажби в доброволен пенсионен фонд /корпоративни и индивидуални/, както и прехвърляне на осигурени лица, допринесоха за затвърждаване на пазарните позиции в доброволното пенсионно осигуряване.

2. Взаимодействие с офисите при продажби - във взаимодействие с офисите, дирекция “Маркетинг” подпомога процеса на продажби както в доброволен пенсионен фонд, така също и в задължителните фондове. Пример за това са различните програми и модели за продажби подготвени от Дирекцията, включително и разработената програма за обучение на осигурителни посредници.

3. Стартираха нови програми и продължи развитието на съществуващите, свързани с обучение на нови осигурителни посредници, осъществяването на продажби в доброволен пенсионен фонд /корпоративни и индивидуални/ чрез internet и разширяване обхвата на проджбите сред работещите в администрацията и хората с по-високи доходи.

4. Разработване на стандартизирани форми в продажбите, с цел представяне на ползите от доброволното осигуряване и данъчния ефект при осигуряване в ДПФ за индивидуални клиентиу и за работодатели.



Обслужване на клиенти
1. Обслужване на клиенти от централата

- консултации по телефон;

- предоставяне на писмени отговори на запитвания чрез изпратени до централата писма;

- предоставяне на отговори на запитвания чрез електронната поща и интернет страницата;


2. Обслужване на клиенти чрез call centre.

Извършва се периодичен анализ на броя на проведените разговори и най-често задаваните въпроси.


3. Обслужване на клиенти в областните офиси

- извършване на справки за състоянието на индивидуалната партида;

- извършване на справки за съхраняваните лични данни;

- приемане на искане актуализация или поправка на лични данни;

- издаване на членска карта;

- издаване на парола за достъп;

- предоставяне на извлечение индивидуалната партида;

- приемане на молби за пенсии, еднократни или разсрочени плащания.


4. Програми за обслужване на клиенти
През изтеклата година продължи развитието и усъвършенстването на програмите за обслужване на клиенти.

Съществена бе дейността през 2006 г. на Отдел „Контрол на приходите”, чиято роля се очаква да се увеличава значително в бъдеще.

През 2006 г отделът е извършил дейности по организация и изпълнение в следните направления:

а) Контрол на вноските

- подпомагане на областните представители и териториалните директори при събиране на информация за дължимите вноски и разясняване на осигурителите за необходимите действия, които трябва да предприемат за отстраняване на несъответствията;

- подготвяне на запитвания до НАП във връзка с липсващи вноски на осигурени лица и фирми при постъпила информация, молби и жалби;

- идентифициране на големи длъжници в УПФ, подпомагане на ТД за събиране на необходимата информация, писма до НАП за проверка и превод на дължимите средства;

- подготовка на искания до НАП за възстановяване на средства от сторна.
б) Прехвърляне на осигурени лица

- разяснителна и методична помощ на областните и териториалните представители в процеса на попълване на заявления, подготвяне на възражения;

- участие в контрола на заявления за прехвърляне във фондовете на Компанията;

- създаване на организация по приемане/предаване на заявления за прехвърляне, възражения.


в) Подпомагане на продажби

- публикация във вътрешния сайт на Компанията на справочна информация по територии на новоосигурени лица, служебно разпределени лица, прехвърлени лица.


Дирекция „Информационни технологии”
Регулярни дейности на дирекцията – персонализация на вноските, контрол на заявления и договори, обработка на молби за възстановяване на средства, отпускане и изплащане на пенсии, разглеждане на заявления за прехвърляне, промяна на форми и отчети във връзка с промени в законодателството (нови банкови сметки, промени в данъчното законодателство), изготвяне на справки за КФН, поддръжка на ИС и др.
В рамките на поставените цели за достигане на високо ниво в областта на обслужването на клиентите, в Централата на компанията продължи своето действие и специалната структурна единица — отдел „Жалби на клиенти" към служба „Вътрешен контрол". За особено ефективна се оценява дейността на отдела в областта на защита на правата на осигурените лица, членуващи във фондове, управлявани от ПОК „Доверие”АД.
Дейността на СС „Вътрешен контрол”
1. Пълни вътрешни проверки;

2. Проверки – реализации;

3. Тематични проверки:

- По справки за невъведени заявления;

- Проверка на електронната страница на ПОК „Доверие” АД за спазване на Изискванията към рекламните и писмените информационни материали на пенсионно- осигурителните дружества по чл. 123 и, ал. 2 и чл. 180, ал. 2, т. 1 и т .2 от Кодекса за социално осигуряване;

- Актуалност на публикуваните във вътрешния сайт и страницата на компанията адреси и телефони на структурните единици;

- Проверка за ефективност от проведени обучения за осигурителни посредници и супервайзори;

- Проверка за прехвърлени средства на осигурени лица от фонд за допълнително пенсионно осигуряване, управляван от ПОК „Доверие” АД към съответен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество и от фонд за допълнително пенсионно осигуряване, управляван от друго пенсионноосигурително дружество към съответен фонд, управляван от ПОК „Доверие” АД;

- Проверка на инвентаризационните описи и актове за касова наличност при извършване на годишната инвентаризация на материалните дълготрайни активи и паричните средства на компанията;

- Проверка за причините за върнати писма до осигурени лица във фонд за допълнително пенсионно осигуряване, управляван от ПОК „Доверие” АД, във връзка със заявления за промяна на участие.


4. Ежемесечни тематични проверки :

- Активност на ОО и ТП;

- По прилагане и спазване на вътрешните правила и изисквания на ЗМИП;

- По прилагане и спазване на вътрешните правила и изискванията на ЗЗЛД.


5. Проверки по сигнали (молби на посредници, осигурени лица и служители на Компанията).
Дейността на Дирекция „Сигурност”
- Обработка и съхранение на класифицирана информация.

- Контрол на дейността на стационарната охрана на Централата.

- Контрол на достъп и спазване на работно време в Централата.

- Взаимодействие с органите на МВР и Прокуратура при извършване на проверки по жалби от и срещу ПОК „Доверие” АД.

- Взаимодействие с отдел „Правен” за усъвършенстване на вътрешните правила и процедури по спазване изискванията на ЗМИП и ЗЗЛД.
СЪБИТИЯ ОТ СЪЩЕСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ПОК “ДОВЕРИЕ”АД И УПРАВЛЯВАНИТЕ ОТ НЕЯ ФДПО

През 2006 год. бяха извършени значителни промени в дейността на фирмата, свързани с промяна на законодателството, които са от съществено значение за нейното настоящо и бъдещо развитие. Бяха направени голям брой изменения на правилниците на управляваните пенсионни фондове и други вътрешно фирмени документи (Правила за оценка на активите, Правила за наблюдение и оценка на риска) във връзка с привеждането на дейността на дружеството в съответствие с новите изисквания на КСО.



Поддържане на счетоводни дялове
През 2006 год. продължи въведената през 2004 г. в дейността на пенсионните фондове ежедневна оценка на активите чрез счетоводни дялове. Натрупаният опит през периода идентифицира определени слабости във връзка с нуждата от автоматизиране на процеса и система за контрол.

Дю дилиджънс и нов стратегически инвеститор в групата TBI
На фона на многообразието от задачи и натоварен режим на работа успешно приключи и процедура по дю дилиджънс на дружеството и пенсионните фондове, извършени от Ърнст и Янг Израел и Лега Интерконсулт България. През 2006 г. привличането на стратегически инвеститор в лицето на Виена Иншурънс Груп нямаше конкретни измерения в дейността на дружеството.

Кредитен рейтинг
През 2006 год. след няколкомесечна стандартизирана проверка, на ПОК „Доверие" АД беше повишен кредитният рейтинг от ВВВ+ на А-, а на трите управлявани пенсионни фонда бе потвърден кредитен рейтинг А-. Присъдените нива на кредитен рейтинг са по-високи от това на държавата и са висока оценка от независим източник за дейността на компанията.

Други
В началото на 2006 г. Компанията успешно премина и през годишната планова проверка на КФН, по време на която бяха открити незначителни по характер нарушения, най-вече свързани с изпълнението на срокове, съгласно действащата нормативна уредба на допълнителното пенсионно осигуряване.

ПОК „Доверие" АД завършва отчетния период с реализирана печалба за годината в размер на 2,813 х.лв. след заделяне на изискуемия резерв за гарантиране на минималната доходност в размер на 923 х.лв.



Логистика и Човешки ресурси
Логистичното обслужване на Централата и на териториалните звена съответства на високите стандарти на Компанията. Дългосрочните корпоративни договори за доставки и услуги осигуряват преференциални цени при високо качество на материалите и услугите и удобни начини на обслужване и заплащане. Реализира се целта за значително намаляване и оптимизиране на разходите и улесняване дейността на служителите.

Във всички териториални звена са създадени съвременни условия за качествено обслужване на клиентите, за набиране на нови членове и за ефективна работа на персонала. Областните офиси са оборудвани със съвременна компютърна, офисна и комуникационна техника.

През отчетния период функционираха 5 функционални и 6 териториални дирекции, 27 областни офиса, 24 териториални и 8 фирмени представителства. Общо Компанията има 59 офиса на територията на страната.

През отчетния период беше извършена значителна по обем работа по предоставянето на годишните извлечения на осигурените лица и изпращането на други документи, персонални карти, уведомления, информации и други материали.

За ефективното развитие и управление на персонала на Компанията през отчетния период се положиха значителни усилия за рязко нарастване на обема и качеството на подбора, обучението и подготовката на персонала.

През 2006 г. са постъпили на работа 36 души, а са напуснали са 53 служителя. Това налага да се потърсят причините за напускане, да се повиши нивото на подбора и провеждането на интервютата с кандидатите, посредством използването на специализирани тестове.

През отчетната година в различни форми повишаваха квалификацията, знанията и уменията си 77 служители на Компанията от всички равнища – директори на дирекции, Областни представители и Консултанти по ДПО. Преминалите обучение са 48 на сто от персонала, което обаче явно не е достатъчно. Целта е всеки служител в ТС да премине през обучение най-малко веднъж в годината за подобряване на знанията и уменията на служителите, особено в областта на продажбите.

Към 31.12.2006 год. в Компанията работят 160 души, от които 7 в отпуск по майчинство. От тях 105 работят в териториалните звена и 55 в Централата на Компанията. Тенденцията е за повишаване на качествата и подмладяване на личния състав, при запазване на високо ниво на компетентност. До 30 години са 32 човека, до 40 години са 73 човека и до 50 години са 29 човека. Над 50 години са само 26 служителя или 13 на сто. Също така естествено преобладават жените – 113 жени, при 47 мъже. С висше образование са 139 служителя и 21 със средно образование.




Приложения:
Финансов отчет за 2006 год.

Отчет за реализираната доходност в управляваните пенсионни фондове.



Статистика и анализ на осигурителният пазар (предварителни данни) 2006 г.
Мирослав Маринов Даниела Петкова
Директор на Дирекция „ФСИ” Главен изпълнителен директор


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница