Доклад за Екологична оценка на общ устройствен план на община сливо поле



страница1/6
Дата14.03.2017
Размер0.61 Mb.
#16961
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6





Геомарин ЕООД


ЗАДАНИЕ

за определяне на обхвата и съдържанието на Доклад за Екологична оценка на



ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА СЛИВО ПОЛЕ

(съгласно чл.19а от Наредбата за условията и реда за извършване на

екологична оценка на планове и програми във връзка с чл. 86, ал.3 от Закона за опазване

на околната среда)






Възложител: Община Сливо поле

Юни, 2015 г.

СЪДЪРЖАНИЕ




1.въведение 3

2.Информация за контакт с възложителя 5

3.Описание на съдържанието на основните цели на плана и връзка с други съотносими планове и програми 5

4.Аспекти на текущото състояние на околната среда и евентуално развитие без прилагането на плана 14

5.Характеристика на околната среда за територии, които вероятно ще бъдат значително засегнати 32

6.съществуващи екологични проблеми, установени на различно ниво, имащи отношение към плана 33

7.цели на опазване на околната среда на национално и международно равнище, имащи отношение към плана, и начинът по който тези цели и всички екологични съображения са взети под внимание по време на изготвянето на плана 33

8.вероятни значителни въздействия върху околната среда 34

9.Мерки, предвидени за предотвратяване, намаляване и възможно най-пълно компенсиране на неблагоприятните последствия от осъществяването на плана върху околната среда 35

10.Описание на Мотивите за избор на разгледаните алтернативи и на методите на извършване на екологична оценка, вкл. Трудностите при събиране на необходимата информация 36

11.Необходими мерки във връзка с наблюдението по време на прилагането на плана 37

12.справка за проведените консултации по време на изготвянето на екологичната оценка 37

13.Заключение 38

14.Приложения към доклада за екологична оценка 38


  1. въведение




От древността до днес човек е търсил предвидимост и контрол над процесите в заобикалящата го среда. С развитието на обществото, усложняването и ускоряването на протичащите процеси в социалните общности, възниква и потребността за развитие на градското пространство, като основна част от средата за развитие на всяка цивилизация. С времето социалната, икономическата и културната политика на обществото започва да намира своето отражение в създаването на схеми и планове за устройство на територията. Интензивността на развитие в глобализиращият се свят намалява времето за оценка и реакция към случващото се в средата от страна на обществото. Това води до нуждата от допълнителни прогнози и анализи на възможните посоки на развитие, на съществуващите проблеми и заплахи и възможните решения, с оглед постигане на среда отговаряща на съвременните потребности на обществото.

Обобщено казано, днес устройствените схеми и планове се явяват основен инструмент при провеждане на политики за постигане на устойчиво развитие.

Настъпилите съществени изменения в социално-икономическата среда и условията, в които се развива нашата страна, нуждата да се осигурят равнопоставеност на отделните субекти в икономическия живот, защита и баланс на интересите и собствеността на всички участници в устройствения процес, водят след себе си и до промяна на политиката за устройство на територията. Това и липсата на изготвени или актуални планове за развитие на териториите на ниво общи устройствени планове (ОУП), води до нуждата от изготвянето им.

В националната система от планове и стратегически документи ОУП се явява междинно звено между Общинския план за развитие (ОПР), Концепцията за пространствено развитие на община (КПРО) и отделните Подробни устройствено планове (ПУП), касаещи предназначението на всеки отделен имот. С ОУП се цели визуализирането и конкретизирането в териториално измерение на целите, политиките, мерките залегнали в стратегическите документи от по високо ниво, а именно ОПР и Областната стратегия за развитие (ОСР). Също така с ОУП се детайлизират териториалните насоки на развитие залегнали в пространствените схеми и концепции - КПРО и Регионалната схема за пространствено развитие на ниво област (РСПР). По този начин на нормативно ниво ОУП се явява основна връзка между Закона за регионално развитие (ЗРР) и Закона за устройство на територията (ЗУТ).

С ОУП се дава пространствено измерение на предвижданията и на много други стратегически и планови документи за територията на общината – стратегии за развитие в областта на околната среда, управлението на отпадъците, икономиката и т.н. Визуализират се ограничителните режими върху територията, произтичащи от различни закони и подзаконови нормативи по отношение на опазването на историческото и културно наследство, горския и земеделски фонд, опазването на околната среда и възстановяването на нарушени територии и т.н.

Настоящият Предварителен проект на общ устройствен план на Община Сливо поле е изготвен въз основа и при спазване на изискванията на Планово задание за изработване на ОУПО, прието с Решение № 381/ 27.03.2014 г., материали от Общинския план за развитие на община Сливо поле 2014-2020 г., Областна стратегия за развитие на област Русе за периода 2014-2020 г., Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013 -2025, Регионален план за развитие на Северен централен район от ниво 2 за периода 2014-2020 г., Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 г., Подробните устройствени планове на населените места от общината, КВС на землищата, които са допълнени с необходимите топографски елементи.

Докладът за екологична оценка се изготвя въз основа на становище на РИОСВ Русе, изх. № АО 3399/ 21.06.2013г. Съгласно същото проектът на ОУП на община Сливо поле попада в обхвата на областите (по специално устройствено планиране), изброени в чл. 85, ал. 1 от ЗООС, както и в обхвата на т. 11.1 на Приложение №1 на Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредба за ЕО) и подлежи на задължителна екологична оценка, тъй като с проекта за ОУП се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС.

Съгласно чл. 127, ал. 6 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), в сила от 31.03.2001г., ОУП, съответно техните изменения по чл. 127, ал. 9 от същия закон се одобряват с Решение на общинския съвет (в случая Общински съвет – Сливо поле). Съобразно това, както и във връзка с чл. 4, т. 2 на Наредбата за ЕО, компетентен орган по ЕО за ОУП на община Сливо поле е директорът на РИОСВ – Русе.

Поради факта, че екологичната оценка представлява нормативно изискваща се част към Общия устройствен план, същата се изготвя като част от този план, от колектив от експерти с ръководител, отговарящи и съобразяващи изискванията на чл. 16 от Наредбата за ЕО.

В хода на работа ще бъдат спазени изискванията на т. I.1 от по-горе цитираното писмо на РИОСВ Русе, поставяща изисквания към обхвата на екологичната оценка - ЕО да съдържа най-малко информация по чл.86, ал.3 на ЗООС. Изготвянето на екологичната оценка ще е съобразено с изискванията на Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми, като се използват методите, посочени в „Ръководство за екологична оценка на планове и програми в България”.

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/ 2007 г.), предвиденият ОУП подлежи на процедура по Оценка за съвместимостта (ОС) с предмета и целите на опазване на защитените зони, като докладът за ОС ще бъде изготвен като самостоятелно приложение към доклада за ЕО.




  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница