Доклад за качеството на питейните води в област ловеч за 2017 година



Дата21.06.2018
Размер248.5 Kb.
#75143
ТипДоклад
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - ЛОВЕЧ


ДОКЛАД ЗА КАЧЕСТВОТО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ В

ОБЛАСТ ЛОВЕЧ ЗА 2017 ГОДИНА


Мониторингът на питейните води в населените места на региона се извършва съгласно съвместни програми, разработени от РЗИ-Ловеч, “ВиК”АД гр. Ловеч и „ВиК Стенето” ЕООД гр. Троян, за проверка съответствието на показателите за качество с изискванията на Наредба № 9 от 16 март 2001г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели на МЗ, МРРБ и МОСВ (публ. ДВ бр. 30/2001г., изм. ДВ бр.102/2014г.). С водоснабдителните организации са разработени съвместни програми за мониторинг, които спазват изискванията на чл. 9 на Наредба № 9.

„ВиК”АД Ловеч осигурява водоснабдяването на населението от повечето населени места в осемте общини на Област Ловеч. Дезинфекцията на питейната вода се извършва с хлорни реагенти: хлор-газ и натриев хипохлорид.

„ВиК Стенето” ЕООД гр. Троян водоснабдява населените места в община Троян. Дезинфекцията на питейната вода се извършва с газ хлор и натриев хипохлорид.

За мониториране качествата на ведомствени водоизточници, използвани за питейно-битови нужди, РЗИ - Ловеч има разработени и съгласувани програми с 7 фирми и общини от региона.

На територията на Област Ловеч се контролират общо 291 централни водоизточници, разпределени в 92 зони на водоснабдяване:

1. На населението – 273 централни водоизточници (260 подземни и повърхностни), в населени места, от които:

• „ВиК” АД Ловеч обслужва 195 водоизточници в режим на редовна експлоатация,

• „ВиК Стенето”ЕООД гр. Троян обслужва 78 водоизточници.

2. На ведомства - 18, от които 13 на общини, 3 на обекти с обществено предназначение и 2 на промишлени предприятия.

На територията на Област Ловеч всички централни водоизточници, снабдяващи населението с питейна вода, са с утвърдени санитарно-охранителни зони (СОЗ), съгласно изискванията на Наредба № 3 от 16 октомври 2000г. за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди (публ. ДВ бр. 88/2000г.).

Според технологията на водоподаване, зоните за водоснабдяване на населението в региона са общо 92, от които:

• за „ВиК” АД Ловеч - 71 зони, осигуряващи 87 населени места с питейна вода, със 170 пункта за вземане на проби води,

• за „ВиК Стенето” ЕООД гр. Троян - 21 зони, 25 населени мяста, с 52 пункта за вземане на проби води.

Показателите, по които се провежда мониторингът на питейните води са подбрани съгласно изискванията на Приложение 1 - Таблици А1, Б и В (за химични и микробиологични), и Приложение 1 - Таблица Г (за радиологични) от Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

През 2017 г. от постоянния мониторинг на питейната вода, предоставяна от „ВиК” АД Ловеч и „ВиК Стенето”ЕООД гр. Троян, са изключени показателите „желязо” и „алуминии”, тъй като не се използват желязосъдържащи и алуминийсъдържащи коагуланти, а от периодичният мониторинг - са изключени показателите „калции”, „магнезии” и свързаният с тях „обща твърдост”, от Таблица В „Показатели с индикаторно значение” към Приложение 1 на Наредба № 9 – забележка 3 „Показателите се определят само за вода от подземни водоизточници, за които няма данни”. Изключение са две населени места, в които питейната вода се изследва по показателите „калций”, „магнезий” и „обща твърдост”, поради липса на достатъчно данни от предходни изследвания.

Анализът на качествата на питейната вода, извършван от водоснабдителните дружества се осъществява във външни специализирани лаборатории. Анализът на химичните показатели от периодичния мониторинг: пестициди, полиароматни въглеводороди, органични съединения, бромати и тежки метали се извършва в лаборатория на СЖС България ЕООД. Изследването на радиологичните показатели от периодичния мониторинг на водите за питейно-битови цели се извършва от ИЛ „Еколаб” към „Диал”ООД Бухово-София, като се изследват показателите обща алфа активност, обща бета активност, радон, тритий, индикативна доза. Показателят естествен уран се изследва в рамките на анализите по периодичния мониторинг.

От представените от ВиК операторите данни за проведените изпитвания на качеството на питейната вода от централното водоснабдяване, всички планирани анализи по мониторинг са изпълнени в пълен обем и обхват, с изключение на радиологичните показатели по Приложение 1 - Таблица Г от Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, от 21 зони на водаснабдяване в община Троян, в които се подава питейна вода от „ВиК Стенето”ЕООД гр. Троян.

През 2017г. РЗИ-Ловеч изследва общо 294 проби води от водоизточници за питейно-битово водоснабдяване – 196 проби от централни, водоснабдяващи населените места, 26 проби от води за ведомствено водоснабдяване, 58 проби от води от местни обществени водоизточници (чешми) и 14 проби от сурови води от повърхностни водоизточници, от които по физико-химични показатели са анализирани 280 проби и по микробиологични - 294 проби. Изследвани са 46 проби по химичните показатели от периодичния мониторинг: трихалометани, бенз(а)пирен, пестициди, тежки метали и др. в РЗИ-Плевен, 46 проби за бромати, изпитване в РЗИ – Столична и 93 проби по радиологични показатели, изпитвани в РЗИ – Враца.

През 2017г. е установено несъответствие с изискванията на Наредба № 9 на МЗ по химични показатели в 24 броя проби, по микробиологични показатели в 25 проби, а по радиологични показатели – в 7 проби, или 93,72% стандартност на пробите при 95.72% през 2016 и 90.53% през 2015 година.


Централни водоизточници

От централните водоизточници, водоснабдяващи населени места са изследвани 746 проби, като от тях стандартни са 719 или 96,38% (при 97,77% за 2016г. и 94,61% за 2015г.).

1. Физико-химични показатели

От 452 изследвания на проби води от централни водоизточници в населените места по постоянен мониторинг и 123 - по периодичен, 20 проби (3,48%) не отговарят на Наредба № 9 на МЗ по отношение на съдържанието на нитрати.

През 2017г. превишаване на хигиенната норма за нитрати се наблюдава в 4 населени места на община Ловеч – с. Дренов, с. Владиня, с. Дойренци, с. Йоглав/с.Умаревци (една зона на водоснабдяване), за които може да се каже, че нитрати в питейната вода над нормата се наблюдават целогодишно и през целия период на анализ.

Нитратите (NO3) са съединения на азота, които се намират в почвата. Азотът е съществен елемент за живите организми. Повечето култури изискват огромни количества от него, за да поддържат високи добиви. Образуването на нитрати е неразделна част от кръговрата на азота в околната среда. Когато са в умерени количества, нитратите, които се намират в храната и водата, са безвредни. Растенията използват нитратите от почвата, за да задоволят хранителните си нужди и за да ги акумулират в листата и стеблата. Обикновено растенията поемат нитратите, но валежите или напояването могат да ги отмият благодарение на голямата им подвижност в подпочвената вода. Въпреки че нитратите се срещат естествено в някои подпочвени води, в повечето случаи се предполага, че повишените им нива са в резултат на човешка дейност.

Проблемът има здравна значимост. Наднорменото съдържание на нитрати във водата може да причини развитието на заболяването “водно-нитратна метхемоглобинемия” при кърмачета и малки деца. В йоддефицитни райони може да доведе до нарастване на честотата на ендемичната гуша при подрастващите. Тъй като проблемът датира отдавна (не само в България, но и в редица други страни в Европа и света), жителите от съответните населени места би следвало да са запознати с проблема и с необходимостта да ползват преди всичко при малките деца вода от други сигурни източници, например бутилирани води.

Установяването на наднормено съдържание на нитрати в питейна вода продължава да има широко разпространение в области с развито земеделие и животновъдство. Най-често замърсяването с нитрати се среща във водите на плитки подземни водоизточници (извори, кладенци, дренажи, сондажи), разположени в местности с обработваеми земеделски земи или в близост до населени места и черпещи вода от незащитени водоносни хоризонти.

Основни причини за повишена миграция на нитрати в питейната вода са неправилно използване на азотни минерални торове в разрез с добрите земеделски практики, неспазване на изискванията по отношение събирането, съхраняването и обезвреждането на торовия отпадък в животновъдството, отпадни води, септични системи и ями и др. Проблемът е трудно решим, тъй като нитратите са трайно присъстващо неорганично съединение във водата (крайна фаза на разграждане на органичната материя) и няма разработени достъпни и масово приложими в практиката методи за отстраняването им от водата.

Възможностите за решаване на проблема са свързани преди всичко с изграждане на нови водоизточници или смесване на водите от проблемните водоизточници с води с добро качество, с цел разреждане на нитратите до допустимата стойност.

На Управителя на „В и К” АД – Ловеч, стопанисващ питейните водоизточници в горе цитираните населени места, на основание Наредба № 9 / 2001 год. за качеството на водата, предназначена за питейно – битови цели е издадено предписание за предприемане на действия относно: запознаване на жителите с проблема на населените мяста по отношение на наднорменото съдържание на нитрати в питейните води, препоръка деца до 3 год. възраст да не консумират такава вода, а да използват вода от други водоизточници или бутилирана, проучване на възможността за включване на нови водоизточници за водоснабдяване и ако е допустимо смесване на водите от проблемните водоизточници с води с добро качество, с цел разреждане на нитратите до допустима стойност.

2. Микробиологични показатели

През годината, от извършените изследвания на води от централните водоизточници на населените места, няма проби с отклонения по микробиологични показатели. Съответствието е 100%. За 2016г. и 2015г. съответствието също е по 100%.

3. Радиологични показатели

От изследваните 171 проби питейна вода, с отклонения на контролното ниво на показател „обща алфа активност” са 7 проби, а 164 проби или 95,91% са стандартни (за 2016 г. изпитани 71 проби – 100% съответстващи, а през 2015г. - няма изпитвания по радиологични показатели).
Ведомствени водоизточници

През 2017 година от 7 зони с ведомствено водоснабдяване са изследвани 52 проби води по постоянен и 3 проби по периодичен мониторинг. От тях няма нестандартни проби по химични и по микробиологични показатели(100% съответствие). За 2016г. и 2015г. нестандартните проби са съответно: за химични 0,00% и 0,00%, а за микробиологични – съответно 0,00% и 21,21%.



Местни обществени водоизточници

През 2017г. РЗИ-Ловеч контролира 29 местни чешми. Анализирани са 58 проби води, от тях 29 проби са нестандартни, вкл. 4 проби по химични показатели – наднормено съдържание на”нитрати”(6,90% несъответстващи проби, при 9,84% за 2016г. и 8,33% за 2015г.) и 25 несъответстващи проби по микробиологични показатели (43,10% несъответствие, при 19,67% за 2016г. и 38,33% за 2015г. нестандартни проби).



Минерални води

През 2017г. по микробиологични показатели за съответствие с изискванията на Наредба №14 са изследвани 24 проби от минерални води, презредназначени за пиене и водоналиване от обществени минерални водоизточници (обществени чешми и др.), всички без отклонения. За 2016г. и 2015г. всички изследвани проби минерални води от обществени местни водоизточници също са без отклонения.


Повърхностни (сурови) води

РЗИ – Ловеч, съвместно с БДДР-Плевен през 2017г. е изследвала 14 проби от повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване(открити речни водохващания) за съответствие с Наредба 12 по микробиологични показатели. От анализираните проби сурова вода 8 отговарят на критерийте за категория А1 по Наредба №12, а 6 – на А2. През 2016г. – изследвани 13 проби, от тях 2 отговарят на А1, 11 – на А2; през 2015г. пробите са 19 – 11 отговарят на А1, а 8 – на А2.

При извънреден мониторинг по радиологични показатели са анализирани 33 проби сурови подземни води, формиращи централното водоснабдяване на 7 зони на водоснабдяване, които са в съответствие с Наредба 1/2007г. за проучване, ползване и опазване на подземните води.
За коригиране на възникналите несъответствия с качеството на подаваната от водоснабдителните дружествата вода през годината, са предприети своевременни мерки:

Във връзка с несъответствията по физико-химични показатели, установени при анализа на питейната вода от централното водоснабдяване на населените места, са изпратени 2 писма и са издадени 2 предписания до ВиК оператор за уведомяване на населението, предприемане на коригиращи действия и осигуряване на питейна вода, отговаряща на Наредба №9/2001г. Предприсанията са проверени в срок и е отчетено тяхното изпълнение

За отстраняване на несъответствията от страна на „ВиК“ АД – Ловеч са плани­рани мерки в следните насоки:

- Проучвателни сондирания и изграждане на нови водоизточници – тръбни кладенци със съдържание на нитрати под 50 мг/л;

- Смесване на води с ниско и по - високо съдържание на нитрати и фосфати, чрез изграждане на връзки между водоизточниците;

- Изграждане на водопроводи за подаване на вода от други водоизточници;

- Извършване на строителни дейности по защита на водоизточници чрез изграждане на предпазни диги, защитни облицовани канавки, хидроизолации;

- Профилактика с каналопочистващи машини на дренажи, събирателни и ревизионни шахти, водопроводи с цел възстановяване и увеличаване на проводимостта, и подобряване качеството на суровата вода.

- Учредяване на СОЗ на водоизточниците с наднормено съдържание на нитрати по реда на Наредба № 3/16.10.2000 г.;

- Контрол по спазване на ограниченията и забраните в СОЗ;

- Съвместни действия с МОСВ, МЗ и МЗП за ограничаване на замър­сяването с нитрати, чрез спазване на правилата за добра земеделска практика съгласно Наредба 2/13.09.2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.

Във връзка с установено завишено контролно ниво на показател „обща алфа активност” в питейната вода на 7 зони на водоснабдяване са издадени 3 предписания до ВиК оператор за извършване на изследвания на водата от водоизточниците и по отношение на конкретни радионуклиди. От анализираните 33 сурови подземни води са установени стойности на показател „обща алфа активност” по-ниски от контролното ниво на показателя в Наредба 1/2007г. за проучване, ползване и опазване на подземните води. Анализираните 7 питейни води от краен консуматор по показателите „обща алфа активност”, „обща бета активност” и „естествен уран” отговарят на изискванията на Наредба 9/2001г.

Следвайки експертно становище на отдел „Радиационен контрол”, Дирекция „Обществено здраве” при РЗИ – Враца не сме препоръчали на този етап да се изследват радионуклеиди. Предстои извършване на мониторинг през всички сезони на централното водоснабдяване на населените места с надвишени контролни нива по радиологични показатели.
Във връзка с несъответствията по микробиологични показатели на водата от местните водоизточници, са изпратени 7 писма до кметовете на съответните населени места и са издадени 10 предписания за информиране на населението и обозначаване на чешмите, на които водата не отговаря на изискванията за питейна вода, с табели. В установения срок същите са проверени и е установено тяхното изпълнение – всички местни водоизточници с несъответстващи показатели на водата, са обозначени с табели и населението на населените места е уведомено за
Изводи:

1. И през 2017г. питейната вода в област Ловеч остава с много добри качества, безопасна за потребителите и в достатъчно количество.

2. Запазва се тенденцията от последните няколко години за наличие на нитрати в 4 зони на водаснабдяване, изключително в земеделски райони в община Ловеч. Несъответствията се дължат на: липса на санитарно-охранителни зони около водоизточниците или неспазване на режима на ограничения и забрани в тях; неправилно използване на азотни минерални торове в разрез с добрите земеделски практики, неспазване на изискванията по отношение събирането, съхраняването и обезвреждането на торовия отпадък в животновъдството, липса на канализация и съоръжения за пречистване на фекално-битовите отпадъчни води в по-малките населени места. Проблемът е обект на няколкогодишно наблюдение и анализиране от няколко страни – ВиК оператора, РЗИ и Община Ловеч.

3 Възникналият през 2017г. единичен случай с надвишение на контролното ниво на показател „обща алфа активност” в 7 зони на водоснабдяване в областта, не отчита тенденция за повтаряемост и обхват, който да се идентифицира с повишен риск за потребителите. Установеното в единични проби леко повишение на показателя „обща алфа активност” не е резултат от трайно замърсяване на водоизточниците, възможно е да има сезонен характер, като в общия случай изчислената доза е в рамките на установената норма от 0,1 mSv годишно, което означава, че водата може да се ползва за питейни нужди. Предстои наблюдение на проблема и повишен мониторинг в тези зони.

4. Продължава положителната тенденция за липса на микробиологично замърсяване в питейните води на Ловешки регион от последните години. Това е резултат както от правилните, достатъчни и системно прилагани методи и средства за обеззаразяване на питейните води, така и в постоянния контрол и ефикастността на прилагането му, както от страна на ВиК операторите, така и от РЗИ.

5. Основният дял от установените през 2017г. несъответствия по микробиологични показатели в питейните води на Ловешки регион се пада на водите от местни водоизточници в малките населени места на областта. Това са плитки подземни води, гравитачно свързани, разположени в урбанизирани територии, които трайно показват тенденция за отклонения по едни и същи микробиологични показатели и се влияят изключително от външните метеорологични условия. Някои от тях отчитат и повишено присъствие на нитрати във водата. Те не се използват единствено за питейно-битови цели, не се включват в централното водоподаване на населените места и рискът за влошаване на качествата на питейната вода в съответната зона е минимален.



6. На територията на Област Ловеч и през 2017 година не е възниквала кризисна ситуация, водеща до епидемичен взрив от воден произход.






































Таблица 1



Качество на питейната вода в Ловешки регион за 2017 година










































Вид проби

физико-химичен анализ

микробиологичен анализ

радиологичен анализ

брой проби

брой изследвания

нестандартни проби

% несстандарти проби

брой проби

брой изследвания

нестандартни проби

% несстандарти проби

брой проби

брой изследвания

нестандартни проби

% несстандарти проби

Води - всичко

688

11313

24

3.49

702

2255

25

3.56

204

600

7

3,43

централни водоизточници постоянен мониторинг

452

4972

20

4,42

452

1356

0

0,00

 

 

 

 

централни водоизточници периодичен мониторинг

123

5160

0

0.00

123

615

0

0,00

171

562

7

4,09

ведомствени водоизточници постоянен мониторинг

52

572

0

0,00

52

104

0

0,00

 

 

 

 

ведомствени водоизточници периодичен мониторинг

3

87

0

0,00

3

12

0

0,00













местни водоизточници

58

522

4

6,90

58

116

25

43,10

 

 

 

 

сурови води













14

52

0

0,00

33 

38

 0

0,00 


Проби питейна вода с отклонение от изискванията на Наредба 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели

Таблица 2





Месец

Община

Населено място

Установени несъответствия с нормативните изисквания по:

химични показатели

микробиологични показатели

радиологични показатели

брой

проби


показател

стойност

mg/dm³


брой проби

показател

брой проби

показател

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

февруари



























март


Ловеч

Дойренци

1

нитрати

54,8













Ловеч

Дренов

1

нитрати

61,9













Ловеч

Владиня

1

нитрати

75,5












април


Ябланица

Батулци










1

Коли титър и микробно число 







Ябланица

Дъбравата










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Малиново










2

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Стефаново










2

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Брестово










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Горно Павликени










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Казачево










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Къкрина










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Владиня

1

нитрати

73,1













Ловеч

Дренов

1

нитрати

67,3













Ловеч

Дойренци

1

нитрати

62,6












май


Ловеч

Дойренци

2

нитрати

63.4, 67.0













Ловеч

Дренов

2

нитрати

67,1, 70.0













Ловеч

Владиня

2

нитрати

72,0, 72.3













Ловеч

Йоглав

1

нитрати

67,7













юни



























юли


Ловеч

Йоглав

1

нитрати

67,7













Ловеч

Малиново










2

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Брестово










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Горно Павликени










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Казачево










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Къкрина










1

Коли титър и микробно число 







август



























септември



Ловеч

Радювене-местни водоизточници

2

нитрати

59,2; 78,9 

2

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Дойренци

1

нитрати

55,0













Ловеч

Горно Павликени
















1

обща алфа активност 

Ловеч

Брестово
















1

обща алфа активност 

Ловеч

Къкрина
















1

обща алфа активност 

Летница

Летница
















1

обща алфа активност 

октомври


Троян

Чифлик










1

Коли титър и микробно число 







Ябланица

Дъбравата










1

Коли титър и микробно число 







Ябланица

Батулци










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Деветаки-местен водоизточник

1

нитрати

98,0

1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Пресяка










1

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Дойренци

1

нитрати

61,6













Ловеч

Владиня

1

нитрати

62,9













Ловеч

Дренов

1

нитрати

51,0













Луковит

Петревене
















1

обща алфа активност 

Ябланица

Добревци
















1

обща алфа активност 

Ябланица

Брестница
















1

обща алфа активност 

ноември

Ловеч

Йоглав

1

нитрати

76,9













Ловеч

Радювене-местен водоизточник

1

нитрати

113,2

2

Коли титър и микробно число 







Ловеч

Дойренци

1

нитрати

59.4













декември
































































Таблица 3

















































Съдържание на нитрати с отклонение в питейните води на населените места от Ловешка област през 2017 година














































































































































Община

Населено място

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Ловеч

Дойренци

 

 

54,8 

62,6 

63.4;67.0

 

 

 

55,0

 61,6

 59,4

 

Дренов

 

 

61,9 

67,3 

67,1;70.0

 




 

 

51,0 

 

 

Владиня

 

 

75,5 

73,1 

72,0;72.3 

 




 

 

62,9

 

 

Йоглав

 

 

 

 

67,7 

 

67,7

 




 

76,9 

 

Радювене-местни водоизточници

 

 

 

 

 

 

 




59,2;78,9  

 

113,2 

 

Деветаки- местен водоизточник

 

 

 

 

 

 

 




 

98,0 

 

 


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница