Доклад за отчета на бюджета на нзок за календарната 2013 г



Дата17.08.2018
Размер253.1 Kb.
#80444
ТипДоклад
Пресклипинг: „Здравеопазване”
18.09.2014



Всеки пети българин е без здравни вноски

НЗОК е приключила 2013 г. със спестени 100 млн. лв. по банковите си сметки

Ванина Стоянова
Близо 19% от българите не са се осигурявали за здраве през 2013 г. По данните на НСИ това означава, че 1.417 млн. души по закон подлежат на здравно осигуряване, но реално не го правят. В същото време делът на постъпленията от здравни вноски е 65% от отчетените през 2013 г. приходи в бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Размерът на приходите зависи от намаляване броя на неосигурените лица, наличие на голям дял осигуровки върху минимални за страната доходи на заети лица и миграцията на трудоспособно население извън страната. Това са констатирали одиторите от Сметната палата в доклад за отчета на бюджета на НЗОК за календарната 2013 г.

През 2013 г. приходите от здравни вноски, отчетени от касата, надхвърлят 1.8 млрд лв. при предвидени в бюджета 1.749 млрд. лв. В сравнение с 2012 г. приходите от здравни вноски се увеличават с цели 75.814 млн. лв., или ръст от 4.4%. От касата и агенцията по приходите отчитат бум на приходите от глоби и наказателни лихви - общо 20.771 млн. за 2013 г., или 43.2 на сто повече спрямо предвидените в Закона за бюджета на НЗОК. В сравнение с отчетеното през предходната 2012 г. приходите от глоби скачат със 130 на сто. През 2013 г. данъчните са успели да съберат от нередовни платци на здравни вноски близо 15.8 млн. лв. - с 8.393 млн. повече спрямо планираните. Глобите, наложени от касата на лекари и болници, се изчисляват на 4.9 млн. лв.

Наред с приходите обаче сумата за здравноосигурителни плащания също се е увеличила - с 12.4 на сто спрямо определените в Закона за бюджета на касата. През 2013 г. за лечение и диагностика на здравноосигурените пациенти са отпуснати над 2.678 млрд. лв. - 98.7% от отчетените текущи разходи. Касата е влязла в календарната 2013 г. с неразплатени към лекари, болници и аптеки близо 237 млн. лв., а към края на 2013 г. сумата, която е прехвърлена за плащания в бюджета за 2014 г. възлиза на близо 358 млн. лв., от тях над 182 млн. са за болниците и близо 112 млн. за лекарства. За 2013 г. за лекарства са отчетени разходи в размер на 553 млн. лв., което е една пета от здравноосигурителните плащания. Спрямо 2012 г. бюджетът за безплатни или частично платени медикаменти се увеличава с 69.650 млн. лв. Като причини за по-високите разходи се изтъкват включването на нови лекарства и повишаването на сумата, която се поема от касата. Към 1 януари 2012 г. касата е плащала частично или напълно 1673 лекарства, а към 1 януари 2013 г. броят им набъбва до 1856 продукта. В началото на т.г. безплатните лекарства вече са 1997. Броят на пациентите, които получават безплатни лекарства, е 1.552 млн. души, като 53 на сто от тях са пенсионери.

Друго значимо перо в разходите са парите за болниците. През 2013 г. за лечение на пациенти в клиниките са отчетени разходи на стойност 1.545 млрд. лв. - 56.4% от всички плащания за здравни дейности и услуги. В сравнение с 2012 г. разходите за болнична помощ нарастват с цели 160.5 млн. лв. - 11.6%. Средномесечно на болниците са превеждани 128 млн. лв. - с 8 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. Увеличението се дължи както на новите дейности, включени през 2013 г., така и на увеличението на разходите за болниците като цяло, се посочва в одита на Сметната палата.



Дефицит

По отчет касата е приключила 2013 г. с дефицит в размер на 8.101 млн. лв. В същото време при проверка на наличностите по банковата сметка на НЗОК към 31 декември 2013 г. институцията е имала налични средства в размер на 100.248 млн. лв.





Проф. Огнян Герджиков, преподавател в Софийския университет:

Докато здравната каса е само една, от нея ще се краде

Трябва да се вдигне пенсионната възраст и да отпаднат привилегиите за хората от системата на МВР и МО

Лиляна Клисурова
Роден е на 19 март 1946 г. в София

Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт "Макс Планк"

Професор по търговско право и преподавател в СУ. Автор на монографии и десетки статии в областта на търговското право

Председател на 39-ото народно събрание (2001-2005). Депутата 39-ото и 40-ото НС

Член на НДСВ

Носител на орден "Стара планина"



- Г-н Герджиков, кои са трите най-съществени проблема в България в момента?

- Образование, икономика и здравеопазване.



- Какви са вашите идеи за решаване на тези проблеми?

- По отношение на здравеопазването има системна грешка. Моделът е сбъркан изначално и колкото и да се увеличават парите за здравеопазване, те никога няма да стигат. Системата е такава, че стимулира дори и добросъвестните лекари да злоупотребяват с пари от здравната каса, за да си вържат месечните бюджети. Да не говорим, че има лекари, които източват НЗОК най-безогледно за собствено обогатяване. Натъкнах се тези дни на няколко примера -лекари ми направиха самопризнания.



- За какво става въпрос?

- Ще спомена най-общо. В една болница е доставен скъп ангиограф За изследване на сърдечносъдови проблеми. И тръгват по селата с коли и автобуси да събират възрастни хора, на които обясняват, че искат да се погрижат за здравето им. Натоварват този ангиограф денонощно. След това се констатира, че 80% от тези пациенти нямат никакъв проблем, но съответният финансов ресурс вече е засмукан от НЗОК. Този случай не е изключение. Докато съществува този модел с една здравна каса, нещата ще бъдат катастрофално тежки, даже и 100% от БВП да е за здравеопазване.



- Какво трябва да се промени в здравната система тогава?

- Ако съм толкова умен, досега да съм го предложил. Трябва промяна, но каква ще е тя - има по-големи специалисти от мен, които да кажат. Най-малкото, което трябва да се направи, е диверсификация не може една-единствена здравна каса да има монопол. Трябва да има конкуренция на здравни каси, което ще доведе до контрол върху източването. Но не съм специалист, за да начертая модела.



- В сферата на образованието обаче сте - какво трябва да се промени?

- За образованието мога да говоря 6 денонощия, особено за юридическото. Нашето средно образование има традиции през годините, но се допуснаха някои извращения. Едно от тях е възможността по всеки предмет от I до XII клас да има няколко учебника. Това на пръв поглед изглежда демократично, но за мен е пълна простотия, която води до харчене на излишни държавни пари Решението е да се направи авторитетно и голямо жури, в което да бъдат включени и учители, и университетски преподаватели, и родители, прави се методика на оценяване и се избира един учебник - най-добрият.



- Бившият министър Анелия Клисарова имаше идея за въвеждане на единен учебник...

- Спомена се нещо такова, но не знам докъде стигна. Но към днешна дата това е един от големите проблеми. Освен това в средното образование се изучават много ненужни неща, учениците се задръстват с ненормална фактология Обичам историята и претендирам да я познавам, но в учебника за VIII клас срещнах световно неизвестни и ненужни факти и имена. Кому е нужно? За да направят дебел учебник и да вземат повече пари ли? Страшно важно е да се отсява зърното от плявата. Както в здравеопазването, така и в образованието всичко така е подчинено на пазарната икономика, че тя се изроди и всичко стана търгашество и машина за печалба. Не може в тези най-деликатни области - здравеопазване и образование, печалбата да е водеща. За висшето образование мога да говоря още по-дълго, но ще дам само един пример. Там, където има държавни изпити, както е в правото, трябва да има национален държавен изпит. Повече от 2 г. се боря за това, вече има предложение за изменение на наредбата. Има 9 юридически факултета в страната (бяха 14, но след дълга битка някои отпаднаха), които стават леко доморасли - тъй като всичко е подчинено на парите, а парите вървят със студента, те изкарват студентите докрай, нищо че половината са неграмотни. Но си изкарват държавния изпит, защото критериите по места са по-занижени. Тези хора завършват като юристи. Това е недопустимо, престъпление към нацията. Затова трябва да има единен държавен изпит, както матурите в средното образование.



- А какво да се подобри за икономическото положение на държавата?

- Трудно ми е да кажа какво да се промени, но трябва да се създават стимули за дребния и средния бизнес. И да има облекчения в регулационния режим. Най-важното е държавата да стане изправен длъжник, защото в момента тя е най-неизправна. А в същото време изисква от фирмите да си платят ДДС-то и после да чакат от държавата да си изпълни задълженията.



- А какво да се направи за доходи, безработица и пенсии?

- Много е сериозно положението с пенсионното осигуряване заради това, че 1/3 от българите са на пенсионна възраст. Задължително трябва да се вдигне пенсионната възраст, другото е егоизъм. Освен това трябва да отпаднат привилегиите за хората от системата на МВР и на МО. Те са чантаджии, сядат на едно бюро и накрая се пенсионират Юг. по-рано, защото са в МВР или в МО. Това са запазени от онова време привилегии, с които хора на 50 г. -млади, прави, здрави, излизат в пенсия Това изяжда страшно много от пенсионния фонд и не може да се допуска да има такива пенсионери. Ранното пенсиониране трябва да остане само за най-тежките професии, като миньорите например. И трябва да се вдигне общата пенсионна възраст.



- Но един човек на 70 г. далеч не е толкова ефективен, докога да работи?

- Ще му се намали работното време, но ще продължи да работи. Може за тези над 65 г. работният ден да е не 8, а 6 часа.



- Фирмите обикновено гледат да се освободят по -бързо от възрастните ида наемат млади, защото са по-продуктивни. Кой ще наеме над 65 г.?

- Не може да няма механизми, по които да бъде реализирано това.



- А за безработицата какво ще предложите?

- Едно от средствата за намаляване на безработицата е намаляването на работния ден. В съвременния свят, когато човешкият фактор на непосредственото прилагане на труд се замества от съвършени машини - роботи и компютри, очевидно е, че броят на работещите не може да е все същият. И съм убеден, че след 10-15 г. в световен мащаб вече няма да има такава работна седмица. Няма да се работи 5 дни, а 4, и не по 8, а по 6 часа.



- Как това ще реши проблема с безработицата?

- Като се намалява работното време, може да се ангажират повече хора. Да се преразпредели работата.

Вместо 1 човек да работи седмично 40 часа, ще работят двама по 20 часа Убеден съм, че това ще стане, защото трудът вече не е този, който беше в началото на миналия век.

- Но това няма да се приеме добре от фирмите - ще плащат осигуровки за двама, повече пари за заплати, а хората ще работят по-малко. Няма логика май?

- Ще плащат, разбира се. Но изчисленията трябва да се правят въз основа на производителността на труда, която следва да се увеличи. Защото човек, вместо да се разтакава цял ден и да си убива времето, ще знае, че има малко време да си върши работата и ще се мобилизира.

Ние имаме много ниска производителност на труда и това е голям проблем. Ще ви разкажа един виц:

Направили завод по японски проект - високомеханизиран и роботизиран. И според японските правила 8 души могат да обслужват този завод. Българите обаче назначили 100 души на работа.

Дошъл година по-късно шефът от Япония да види как работи заводът. И пита шефа на завода колко души работят в завода, като му дава за пример японския, в който били 8. Българинът, за да не остане по-назад, решил да скрие истинската цифра и отговорил: 10.

На следващата сутрин се срещат отново и японецът казва:

- Цяла нощ не съм спал -не можах да измисля с какво се занимават другите двама, та сте назначили 10 души.

Това е много показателно - у нас една работа, която може да се свърши от двама души, се върши от 10.

- Противоречите си, защото предложението, което давате - за намаляване на работното време и наемане на повече хора, е в същата посока.

- Не. С повишаване производителността на труда отпада необходимостта да има дълга работна седмица и дълъг работен ден. Ще се работи по-кратко, но по-ефективно. И същевременно ще се увеличи заетостта. Продуктивността ще стане толкова висока, че за един ден ще се произвежда двойно повече.



- Как се преодолява дефицитът на доверие, трябват ли промени в политическата система и какви?

- Трябва да се смени поне едно поколение. За съжаление, нашата политическа класа не е узряла, ние нямаме училище за политици. Тези 25 г. не са достатъчни, за да можем да изградим истинска политическа класа от хора с качества на държавници.

Още сме в период на капитализъм от латиноамерикански тип, в първите години на капитализъм с всички най-тежки пороци и недостатъци. Вероятно трябва да мине повече време и да се смени едно поколение.

- Какво не можахте да постигнете, докато бяхте на власт, което трябва да се направи сега?

- Все не съм бил на такава позиция, за да постигна това, за което говоря. Едно от нещата, за които съжалявам, че не успях да постигна, е признаване статута на

Софийския университет като национален университет с акт на Народното събрание - както са Сорбоната, Кеймбридж, Оксфорд. За да се знае, че това е люлката на образованието и науката.

Освен това съм противник на това разрастване на толкова много университети в България, което сваля рядко качеството. Не може във всяка паланка да има университет.

За съжаление, в някои градове трябва да се закрият болници, които не могат да поддържат високо равнище. Но трябва да има добра инфраструктура и центрове за спешна помощ в по-малките градове, които да поемат най-неотложните случаи. Това са все неща, които не успяхме да направим по наше време и, за съжаление, и до днес не са направени.
Болницата в Монтана с апарат за ранна очна диагностика на бебета

Мила Милкова

24 часа  стр. 7  

Мобилен апарат за ранна диагностика на очни заболявания на бебета и деца получи като подарък от "Българската Коледа" болницата "Д-р Стамен Илиев" в Монтана.

Тя е една от 10-те болници в страната, които благодарение на дарителската инициатива на президента разполагат с техника за преглед на пациенти на възраст само 6 месеца. Досега първият диагностичен преглед и измерване при децата се правеше едва след навършването на втората им годинка. За някои заболявания обаче това може да е късно.

С мобилния детски авторефрактор ще могат да се откриват заболявания като "мързеливо око", астигматизъм, кривогледство, късогледство, туморчета и катаракта при пеленачетата.





Колежани от Острова учат медицина у нас

Матей Бонев
Възпитаници на престижни английски колежи от различни страни искат да учат медицина в Тракийския университет в града на липите. Младежите и родителите им бяха посрещнати официално във вторник в ректората от ръководството на вуза и представители на общината като първите лястовици на този необичаен образователен обмен.

Младежите и девойките са общо 32 и както изисква правилникът, ще се явят на задължителните тестове по химия и биология. Издържалите изпита ще запишат редовно хуманна медицина още тази учебна година. Преподаването по всички дисциплини ще се води на английски език, увери деканът на медицинския факултет проф. д-р Мая Гълъбова. Таксата за една учебна година е 6000 евро.


12 млн. прахосани за електронно здраве
12 млн. евро сме похарчили досега за въвеждане на единна електронна здравна система, но такава няма. Това стана ясно от лекцията на бившия здравен министър Стефан Константинов на Петия конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум. Парите са дадени за 6 различни проекта в последните 14 г. В същото време в Естония е-системата е изградена само за 2.2 млн. евро. България обаче не е единственият пример за прахосничество в тази сфера. Словенците са дали 68 млн. евро за електронно здраве, а словаците 150 млн. Според Константинов, изграждането на електронна здравна система у нас е задължително, но тя няма да реши проблемите с контрола в болниците. По-скоро тя ще ни даде база данни за управленски решения и ще намали бюрокращината, смята той.
Пациенти искат мерки срещу диабет и астма

Пишат на Близнашки, настояват служебният кабинет да въведе програмите
Национално представителните пациентски организации у нас поискаха държавата да въведе още програми за профилактика. Сред тях са важни хронични заболявания като диабет, рак, хронична обструктивна белодробна болест, бронхиална астма и алергичен ринит. Също така и някои инфекциозни заболявания - като вирусните хепатити, които могат да завършат дори със смърт. "Бихме искали тези програми да се въведат още от служебния кабинет, затова ще пратим писмо до президента Росен Плевнелиев и премиера Георги Близнашки", заяви д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация (НПО). Той допълни, че в световен мащаб все повече пациенти се разболяват от рак, диабет и други тежки хронични болести.



Подсъдим лекар нападна фотограф на "Монитор"

Делото за починалото след вадене на сливици дете е към финал

Мария Кадийска
Подсъдим лекар за смъртта на 4-годишната Гергана Илиева, която почина след вадене на сливици в болница "Царица Йоанна" (бивша ИСУЛ), нападна фотограф на "Монитор" вчера в съда. "Не ме снимай бе, изтрий ги веднага. Нямаш право да ме снимаш, нещастник", разкрещя се д-р Михаил Маджунов. Той и колегите му Юлиан Рангачев, Иван Табаков и Иглика Станчева отговарят пред Темида за причиняване на смърт по непредпазливост.

Професор от клиниката по детска анестезиология в "Пирогов" ще изготви последната експертиза по делото, реши вчера Софийският градски съд. Следващото заседание е на 25 октомври.

Председателят на съдебния състав докладва, че е било изпратено искане до здравното министерство да посочи анестезиолог на деца, но отговорът оттам бил, че няма такава специалност.

От института за спешна помощ "Пирогов" обаче съдействали на съда, като изпратили цял списък с лекари анестезиолози в детската клиника там. Проф. Надежда Гаврилова се съгласила да участва в изготвянето на експертно становище по случая "Гери".

На 8 декември 2010 г. момиченцето било оперирано за отстраняване на сливиците от д-р Михаил Маджунов в ИСУЛ, а на следващия ден било изписано. На 14 декември личната лекарка на детето го насочила за консултация там, тъй като от болка то не можело да отвори устата си. На следващия ден Гери постъпила в болницата по спешност, тъй като започнала да повръща кръв. Ден по-късно детето отново било изписано от д-р Маджунов в "добро състояние" по неговото мнение. На 23 декември Гери отново повръщала кръв и пак била приета в болницата. Започнала спешна операция, но детето не било спасено.

Резултатите от проверката на изпълнителна агенция "Медицински одит" по случая показаха, че



детето е починало след лекарска грешка, тъй като е било подценено състоянието му от лекуващия лекар. През цялото време на размотаването му от медиците не бил обсъден вариант за ревизия на оперативната рана и дори не била определена кръвната му група. В отделението "Уши, нос, гърло" в болницата липсвал алгоритъм за поведение при следоперативно кървене, детето било изписвано прекалено бързо и след двете хоспитализации - на следващия ден, а контролните прегледи са били след доста време - около седмица. Само майката на детето - Анна, дойде в съда вчера. Бащата се възстановява след операция. Жената побърза да си тръгне, без да пророни и дума. Преди време тя поиска затвор и отнемане на лекарските права завинаги на д-р Маджунов.
На прицел
По време на поредното дело срещу лекаря от ИСУЛ Михаил Маджунов, обвинен за смъртта на четиригодишната Гери преди три години, той изпуска нервите си и нарeчe фотографа на “Монитор" “нещастник". Колегата просто се опитва да си върши работата и не очаква подобна наглост. Докторът е обвиняем за смъртта на малката Гери, която умря в адски мъки, след като той оперира сливиците й. Ако толкова бяга от медиите, да е мислил, докато лекува момиченцето, какви могат да бъдат последствията от действията му. Защото всички факти около случая говорят за лекарско безхаберие и немарлива работа. Нали на докторите поверяваме живота на децата си и от тях чакаме да направят всичко по силите си, за да ги излекуват. Крайно време е да има осъден медик, който да понесе отговорността за лекарската си некомпетентност. За да няма други подобни случаи.
Два дни платен отпуск за профилактични прегледи

По-малко от 30% ходили контролно при своя джипи

Силвия Николова
Два дни платен отпуск годишно да получи всеки българин над 40 години за ходене на профилактични прегледи и тази възможност да залегне в Кодекса на труда. За това настоява Националната пациентска организация, съобщи за “Монитор" нейният председател д-р Станимир Ха­­сърджиев. Сега човек, за да отиде при своя джипи да му пусне пълна кръвна картина или да го изпрати на осигурените от здравната каса безплатни прегледи при специалист, трябва да си вземе отпуска. На това се дължи и малкият брой на здравноосигурените, които се възползват от тази възможност, обясни той от къде идва проблемът.

За въвеждане на един ден платен отпуск в годината за същата цел настояват и от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

Ако се гарантира това улеснение на хората, онкозаболяванията, които сега са едни от водещите по смъртност в страната ще бъдат откривани в по-ранен стадий, когато са лечими. Според д-р Хасърджиев високата заболеваемост сега у нас се дължи на липсата на време на работещите да чакат пред лекарските кабинети.

Едва 30 на сто от здравноосигурените българи са се възползвали от възможността да си направят профилактичен преглед през миналата година, за 2014-а към момента броят им е незначителен, показват данни на Националната здравноосигурителна каса. По-стриктни към своето здраве са хората в пенсионна възраст, по-малко ходят на лекар тези между 40 и 55 години. За профилактичните прегледи не са необходими направления, а само посещение при личния лекар. Ако той прецени, че има някаква опасност, издава веднага документ на пациента за преглед при специалист или лабораторно изследване, уточниха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.



Новите депутати да въведат парични глоби в Закона за здравното осигуряване за всички, които пропускат профилактичните прегледи, настоява и членът на Надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов. Да се отнемат на практика и здравноосигурителните права от един до три месеца, както сега предвижда законът, но не се изпълнява на практика, настоява още той. Бюрокрация забавя стартът на няколко национални профилактични програми. Служебният здравен ми­­нистър да ги приеме, за да бъдат финансирани и да заработят още от 2015 г., за това настояват от На­­ционалната пациентска организация в писма до президентството, кабинета и МЗ.
Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК:

Държавата да не се намесва административно
Не е необходимо да се вдигат минималните осигурителни прагове, а държавата да положи повече усилия да си събира осигурителните вноски. Второ - полицаите, офицерите, хората, които работят в правосъдната система, трябва сами да се осигуряват, и то с вноски, които отговарят на времето, за което получават заплати. И да подгони фалшивите инвалиди, които се регистрират по ТЕЛК. Държавата няма какво да се намесва административно и да определя минималните осигурителни прагове. Това е временно решение, което на практика блокира бизнеса, намалява работните места и приходите в ДОО. Предложението на АИКБ да има разграничения по региони не е ново, то бе предложено още преди три години. Тогава обаче не бе прието. Няма нищо ново под слънцето.


Доц. Иво Петров, председател на Българското дружество на кардиолозите:

Броят на мастните клетки - окончателен на 16 г.

Веса Георгиева
- Доц. Петров, какъв ще е акцентът тази година в Световния ден на сърцето - 29 септември?

- Тази година мотото е "Да запазим здраво детското сърце". Децата ще са приоритет. Българското дружество на кардиолозите подема това мото и ще организира лекции на лекари и доброволци от Червения кръст, които ще работят основно с малчуганите от детски градини и училища.



- Коя е най-голямата заплаха за сърцето в детска възраст?

- В съвременното общество това е ранното затлъстяване, обездвижването и неправилното хранене. Липсата на всякаква физическа активност при децата води до неправилно развитие на всички органи и системи и повишава сърдечносъдовия риск. Известно е, че броят на мастните клетки се залага в процеса на развитие на организма до 16-ата година и след това не може да бъде намален. Затлъстяването на детето в тази възраст води до ранно развитие на сърдечносъдови заболявания. Това е основният риск. И трябва с всички средства да стимулираме децата да имат истински игри, а не да щракат с копчетата по компютъра.



- Наскоро направихте уникална щадяща интервенция за спиране кръвоснабдяването на уголемена простата, без операция. Бихте ли разказали по-подробно?

- За първи път направихме щадяща интервенция при уголемена простата на болен, който нямаше как да бъде опериран заради възрастта - беше над 80 г. и имаше други съпътстващи заболявания.

Направихме за първи път в България емболизация на артерията, която снабдява с кръв простатата. Това е модерен лечебен метод, който досега не беше прилаган у нас. С него кръвоснабдяването на простата се спира напълно, а това води до намаляване размерите й. Проблемът е, че артерията, която доставя кръв до простатата, е доста мъничка, с доста завои и не е лесно да се проникне в нея. Ние проникнахме дотам през артерия на ръката със специален катетър и стигнахме до артерията на простатата, където се имплантират микроскопични емболизационни топчета, които напълно преустановяват кръвоснабдяването дори и на най-малките съдчета. Така простатата намалява обема си, а с това симптомите напълно се облекчават. Интервенцията решава проблема и заменя операцията.



У нас правят линейки по европейски стандарт
"Пежо" пусна на пазара линейка "Тип В", изцяло изработена и сертифицирана съгласно европейския стандарт ЕС 1789:2007+А1:2010 за този тип превозни средства. Вносителят "София Франс Ауто" осъществява този проект върху базов "Пежо Боксер" в сътрудничество с българската компания ТРАНСфОРМА и предлага едни от най-сигурните и висококачествени линейки.

Специализираният автомобил е преминал всички фази на сертификация за линейка "Тип В" и е с издадено "Удостоверение за индивидуално одобрение" от Министерството на транспорта в България.

Според европейското законодателство линейките могат да бъдат:

Ф "Тип А" - транспортна (за придвижване на пострадалия до мястото за лечение, без да се осъществява интервенция по време на транспортирането).

•"Тип В" - за оказване на спешна помощ (основни медицински действия).

•"Тип С" - реанимобил (извършват се по-голям обем от медицински действия и интервенции).

Новата линейка се отличава със странично изнесена светлинна сигнализация от нов тип за перфектна видимост и мощна звукова сигнализация. Управлението на вътрешното оборудване се осъществява от модерен електронен блок с авангарден дисплей, разположен в медицинския отсек, дублиран с контролен уред при водача. Ергономичните седалки се въртят, а комфортът при пътуване се допълва от инсталираното пневматично окачване.

Линейката е напълно климатизиране. Свеж въздух се доставя от допълнително вградена на тавана двупосочна вентилационната система. Таванни панели с LED осветление с различни режими улесняват действията на медицинския персонал.

Отвътре автомобилът е облицован с висококачествени панели от формован бял стъклопласт по всички хигиенни санитарни изисквания. Специални материали осигуряват високо ниво на шумо- и топлоизолация. Електрическата инсталация включва допълнителни батерии, които осигуряват автономност дори при липса на достъп до външни източници. Вътрешният дизайн на линейката позволява възможността за надеждно инсталиране и транспортиране на разнообразно медицинско оборудване и уреди.


Глобиха с 3000 лв. очен лекар, изписвал евтини лекарства

Полина Тодорова
Очен лекар е бил глобен с 3000 лв., защото е лекувал пациенти с евтино лекарство.

За проблема съобщи вчера председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Доц. Борислав Дъбов, началник на клиниката по офталмология в столичната болница "Св. Анна", е санкциониран, защото е приложил лекарство, предназначено за рак на ректума, за лечение на дегенерация на макулата, която е част от ретината. Заболяването покосява масово възрастни хора и може да доведе до постепенно намаляване или пълна загуба на зрението. Въпреки че по думите на д-р Дъбов медикаментът от години се използва и за терапия на тази болест, той е глобен. Причината е, че лекарството няма лиценз за употреба и за очното заболяване. Д-р Дъбов обясни, че жалбата срещу него най-вероятно е дошла от фармацевтична компания, която е разработила друг медикамент, който е специфично насочен към заболяването на ретината. За пациентите обаче той е почти недостъпен, защото струва 2000 лв. на месец. За сравнение, евтиният медикамент, който е изписвал д-р Дъбов, струва само 50 лв. "По този начин хиляди български пенсионери вече са лишени от възможността да се лекуват и са изправени пред реалния риск да ослепеят", коментира д-р Кацаров. Той допълни, че ЦЗПЗ ще обжалва глобата.





Стойчо Кацаров: Опитват се да отнемат правото на лекарите да лекуват
Чиновникът се опитва да отнеме правото на лекарите да преценяват как да лекуват болните, заяви председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Той разказа как мъж с остеопороза до април е получавал нужното му лекарство, но от май т.г. вече не го получава, защото административната проверка е установила, че в характеристиката на лекарството е записано, че то е за лечение на остеопороза при жени, но никъде не се споменава, че и мъже могат да приемат този медикамент, разказа Кацаров. Лекар е бил наказан, че е изписал това лекарство.

Доц. Борислав Дъбов е глобен 3000 лв., защото на хора с дегенерация на макулата е изписал лекарство, в чиято кратка характеристика не пише, че може да се прилага върху окото. Доц. Христо Дамянов бил глобен 12 000 лв., защото предписвал лекарства на онкологично болни. Той има дисертация за лечение на онкологични заболявания, но е глобен, защото предписва онкологични лекарства на онкологично болни, без да има специализация "онкология", разказа Кацаров.


Служебният кабинет промени Устройствения правилник на МЗ

Създава се самостоятелна длъжност "финансов контрольор", както и единна дирекция "Бюджет и счетоводство", като се обединяват дирекциите "Бюджет и планиране" и "Счетоводство и финанси". Това предвиждат приетите вчера от служебния кабинет промени в устройствения правилник на МЗ. Проектът за промяната бе публикуван на сайта на МЗ на 28 август. Според вносителите на проекта съсредоточаването на всички финансови ангажименти на министерството в едно структурно звено ще създаде пълна прецизност при разпределянето и отчитането на задачите от финансово естество в министерството.

Обединяват се дирекциите "Здравна политика" и "Управление на медицинските дейности" и се създава нова дирекция "Медицински дейности и управление при кризи". Смята се, че новото звено ще доведе до по-голяма оперативност в работата на администрацията и до по-ясно дефиниране на отговорностите в съответните области. Дейностите в областта на контрола на СПИН, туберкулоза и сексуално предавани инфекции преминават към сега съществуващата дирекция "Обществено здраве".

С една бройка се увеличава щатната численост на специализираната администрация на МЗ за сметка на числеността на общата администрация на Изпълнителната агенция "Медицински одит".


НЗОК дискриминират хората с тумори на хипофизата

Пациентите плащат до 10 хил. евро за лечение в Турция

Аида ПАНИКЯН
Българската здравна система дискриминира пациенти с редица заболявания, нуждаещи се от високоспециализирано лъчелечение и радиохирургия. Това става ясно от решение на Комисията за защита от дискриминация по жалба от сдружение "Асоциация Хипофиза", която бе подадена през януари 2013 г. Според членовете на КЗД отговорните органи в лицето на МЗ и НЗОК системно не отчитат обстоятелства от обществено значение - недофинансирането на лъчетерапевтичните дейности, лошите условия на труд в тази сфера и повишаващата се заболеваемост, коментира председателката на сдружението Ваня Добрева. В решението си от 10 септември КЗД препоръчва при определяне на стойността на медицинските дейности НЗОК да покрива всички разходи, извършвани за лечение с лъчетерапевтични процедури. Комисията отбелязва и необходимостта от увеличаване на възнагражденията на работещите в сферата и подпомагане повишаването на квалификацията им. Не на последно място е и препоръката да се продължи процесът по преоборудване на лъчетерапевтичните центрове в страната.

Добрева припомня, че в момента у нас около 3500 души страдат от доброкачествени образувания на хипофизната жлеза. От тях около 750 са с диагноза акромегалия, 950 с хормононесекретиращи тумори и 1500 - с пролактином, и още около 300 имат установена болест на Кушинг. Около 20% от тези хора подлежат на високоспециализирано лъчелечение и радиохирургия. Всяка година се появяват по около 30 нови случая, които подлежат на подобна терапия. Това са тежки случаи, при които операцията е невъзможна или неуспешна и не се влияят от лекарства. И в момента в страната функционират два апарата, на които тези процедури биха могли да се извършват. Единият от тях е в болница "Токуда" и е готов да заработи буквално до дни по одобрената клинична пътека 258.2 - "Модулирано по интензитет лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания", пояснява Добрева. Но нито разписаният алгоритъм, нито определената от НЗОК цена от 3000 лв. удовлетворяват специалистите и покриват разходите, които ще бъдат направени за един пациент. От началото на 2014 г. съществува клинична процедура за радиохирургия, по която все още няма изготвен алгоритъм и не е остойностена, припомня Добрева. Експертите препоръчват стойността на дейностите по лъчелечение и радиохирургия да е най-малко 8000 лв. на преминал пациент.

В момента българските пациенти търсят възможност за качествено лъчелечение най-често в Турция, където официалната цена за лечение с кибернож е 7000 евро, но с разходите за изследвания и престой са необходими поне 10 000 евро, казва Добрева.

В България се предлага алтернативно лъчелечение с остарели методи и апаратура, при което обаче бива облъчен и главният мозък на пациента. Този подход не само не води до излекуване, но е свързан с когнитивни и други мозъчни разстройства.




Бюрокрацията заплашва медицината в България
Бюрокрацията заплашва медицината в България, каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. По думите му администрацията е стигнала до крайност в писането на "безумни правила" и налагането на наказания на лекарите.

На личните лекари им трябва повече време да пишат, отколкото да преглеждат, каза д-р Кацаров като даде и други примери:



Стойчо Кацаров: Вчера ми се обади една колежка от извънболничната помощ. Опашка пред вратата, амбулаторните листа незавършени, за да може да прегледа хората да не чакат. В този момент влиза проверка на Здравната каса и 600 лева глоба, защото не са завършени амбулаторните листа. Тя просто жената се опитва да спести на хората времето. Преди няколко месеца към нас се обърна мъж, който е с остеопороза. До април месец той е получавал лекарство за лечение, при това платено от здравната каса, април месец прекратяват даването на лекарството. Колегата е глобен за това нещо, защото на някой му хрумнало, че в кратката характеристика на продукта било записано, че се дава на жени, а не било записано, че се дава и за остеопороза на мъже. Доц. Христо Дамянов го глобиха с 12 хиляди лева. Той е уролог. Затова, че предписвал и прилагал лекарства, които били за онкологично болни. Сякаш не е завършил медицина и не може сам да прецени кое лекарство на кой пациент да даде.
Намесата на администрацията в медицината заплашва самата медицина в страната ни, категоричен е Стойчо Кацаров.


Здравното министерство глобило лекар с 3 хил. лв. заради това, че не лекувал зрението на пациенти с лекарство за 2000 лв
Здравното министерство глобило лекар с 3 хил. лв. заради това, че не лекувал зрението на пациенти с лекарство за 2000 лв., предназначено за тяхното заболяване, а с друг медикамент, също толкова ефективен, но струващ 100 лв.

Причината е, че по-евтиното лекарство не било лицензирано за лечение на нарушено зрение, независимо, че положителният ефект от терапията с него бил идентичен с ефекта от по-скъпото. Тъй като и двете лекарства не се покриват от Здравната каса, след като лекарят бил глобен, пациентите прекъснали лечението си, тъй като не могат да си позволят да плащат за 20 пъти по-скъпия медикамент. За случая сигнализираха от Центъра за защита на правата в здравеопазването, откъдето са категорични, че бюрокрацията и административният терор в системата заплашват медицината в България.

Две различни лекарства оказват един и същи положителен ефект при заболяване на ретината, наречено макулна дегенерация. Единият медикамент обаче е предназначен за въпросното заболяване и понеже бил единствен, у нас струва 2000 лв. Другият е за рак на дебелото черво, не е единствен, заради което е 20 пъти по-евтин, разказва доц. Борислав Дъбов, началник на Очната клиника в столичната болница „Св. Анна":

„Открито е случайно от един американски очен лекар, който установил, че при негов близък с рак на дебелото черво, използването на едно лекарство действа благоприятно върху окото".


След като ефектът от медикамента бива открит, доц. Дъбов започва да лекува пациенти с него, тъй като е на много по-ниска цена. В болницата лекарството се използва вече седем години, прилагат го за лечение на очи и на други места у нас и по света, убеден е специалистът.
„И двете лекарства имат еднакъв ефект, само че едното струва за българския пациент 50-100 лв., а другото - 2000 лв. И тъй като скъпите лекарства не вървяха в България, така се получи, че се направи някаква жалба, донос и започнаха да ни обследват за това нещо - че ползваме евтини лекарства, които обаче имат доказан ефект", добави той.

Така лечението с по-евтиния медикамент се преустановява и пациентите започват да ослепяват.


„Пациентите не се лекуват. Тъй като колегите се уплашиха, че ще бъдат наказани, стотици в България остават без лечение, поради финансови причини. Те могат да си правят инжекции, но срещу 2000 лв. Фармацевтичната индустрия има интерес това да се случи", каза още Дъбов.
Лекарите имат право да решават с какво да лекуват, добавя председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров:

„Това лекарство се прилагаше години наред в България. Сега изведнъж решиха да забранят на лекарите да го прилагат. Аз възразявам срещу това, че някой може да ограничи лекаря в правото му да прецени с кое лекарство да лекува своя болен. Когато администрацията стигне дотам, че решава медицински въпроси, значи вече нямаме медицина".


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница