Докторант: Радка Томова Георгиева Николова Тема на дисертационния труд: „Приложение на хемометрията за подбор, оценка и интерпретация на зависимости между клинични индикатори за някои заболявания”



Дата26.10.2018
Размер49.58 Kb.
#100966
Р Е Ц Е Н З И Я
на дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен „доктор” по професионално направление 4.2. Химически науки (Аналитична химия)

Докторант: Радка Томова Георгиева - Николова

Тема на дисертационния труд: „Приложение на хемометрията за подбор, оценка и интерпретация на зависимости между клинични индикатори за някои заболявания”

Ръководител: проф. дхн Васил Симеонов,

Софийски университет „Св. Климент Охридски”,

Факултет по химия и фармация, катедра Аналитична химия

Рецензент: проф. дхн инж. Рахила Борисова Георгиева

(заповед РД38-64/07.02.2014 г.)
Гл. асистент Радка Георгиева - Николова е родена на 01.01.1957 г. във Варна. През 1981 г. завършва висшето си образование по специалност Химия (химик – неорганик) в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Факултет по химия и фармация. В периода 1981 – 1983 г. е била учител по химия и физика в 60 ОУ “Кирил и Методий”– София, след което до 1985 г. е специалист-химик в ПНИЛ “Чисти вещества”, Химически факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Две години (до 1987 г.) е била експерт по ЯМР в катедра Физика и биофизика, Медицински факултет, МУ-София. През 1987 г става асистент в катедра Химия и биохимия, Медицински факултет, Варна. От 1991 г. е асистент в катедра Химия и биохимия, Медицински факултет, МУ- София, като същата година става ст. асистент по “Теоретични основи на медицинската химия”. От 1999 г. е гл. асистент в същата катедра.

Научните интереси на гл. ас. Радка Георгиева - Николова са в областта на анализ на органични вещества чрез ядрено-магнитен резонанс, атомно-абсорбционен анализ на микроелементи в биологични проби, приложение на хемометрията за подбор и оценка на клинични показатели и извличане и пречистване на алгинати от кафяви морски водорасли и приложението им в различни области. Има научни публикации в редица списания: Medical Research ,Analytical Laboratory, Съвр. Мед., Урология, Rudi I Metale Niezelazne, Ecol. Chem. & Engineering и др. Съавтор е в Ръководство за упражнения по химия на английски език и Учебник по химия на английски език. По дисертацията са публикувани две работи в списания с импакт фактор – Central European Journal of Medicine (2012 г.) и Ecological Chemistrу and Engineering (2013 г.).

Дисертацията е с обем 83 страници. В литературния обзор са цитирани 89 литературни източника в периода от 1982 г. до 2012 г. Материалът е представен в 11 таблици и 16 фигури.

Цел на дисертацията е провеждането на изследвания, в резултат на които чрез методите на многовариационната статистика (кластерен анализ и анализ на главни компоненти), приложени за клинични данни за пациентите, да се оцени възможността за изясняване на проблеми, свързани с лечението им. Разгледани са два случая:



  • роля на ранното ентерално и парентерално хранене на пациентите, претърпели големи стомашно-чревни операции;

  • търсене на специфични връзки между медицинските показатели на пациенти с пролактин.

Изследванията, свързани с ранното ентерално и парентерално хранене на пациентите, обхващат 65 души. Те са разделени на две групи – пациенти, на които е приложено ранно ентерално хранене и парентерално хранене (33 души) и пациенти, на които е приложено тотално парентерално хранене по определена схема (32 души). Преди операцията е направена оценка на нутритивния риск на базата на индекс на телесна маса, загуба на телесна маса, намалено приемане на храна, тежест на заболяването и метаболитен стрес. Клиничните параметри, взети под внимание при изследването са: антропометрични параметри (възраст и индекс на телесна маса); биохимични индекси (серумен албумин, трансферитин, С-реактивен протеин); имунологичен индекс (лимфоцити); скринингови индекси (ASA – определя предоперативния статус на пациента, индекс на нутритивен риск за хранене и SP2 – определя хранителния риск на хоспитализирани пациенти); продължителност на болничния престой. В йерархичната дендрограма на клиничните параметри при смесен начин на хранене са налице три кластера, докато в тази, отнасящата се до тотално парентерално хранене, кластерите са пет. 70% от общата вариация се обуславят от пет главни компонента, т. е. състоянието на пациентите се определя от неголям брой фактори. От проведените изследвания е направен изводът, че при смесеното хранене метаболитната стабилност на пациентите е по-добра.

Изследвани са 46 нелекувани и лекувани пациенти с пролактин. Клиничните параметри, взети под внимание при изследването са: индекс на телесна маса; еритроцити и скорост на седиментацията им; тромбоцити; албумин; глюкоза; холестерол; нископлътностни липопротеини; триглицериди; аланин аминотрансфераза; креатин киназа; пролактин; фоликулостимулиращ хормон; кортизол. Йерархичната дендрограма на клиничните параметри показва влиянието на шест латентни фактора, които обясняват около 70 % от общата вариация (на окисление на кръвта, на метаболитния синдром, на качеството на живот, ензимен фактор, фактор, увреждащ кръвта и пролактинов фактор). В дендрограмата на пациентите се образуват четири кластера. Картината не се променя при елиминиране на един пациент, чиято пролактинова стойност е значително по-висока от тази на останалите пациенти. Откриването на връзки между клиничните параметри създава предпоставка за оптимизиране на процедурата за клиничен контрол на пациентите – може да се намали броят на индикаторите при бързо тестване. Пациентите могат да се групират в четири групи – с добър здравен статус, пациенти, за които е необходимо да се полагат допълнителни медицински грижи и наблюдение, пациенти, за които е необходимо да се полагат специфични грижи за подобряване на кръвните параметри и пациенти – мъже, които са специфичен образец.

Резултатите от изследванията са обобщени в девет извода и пет приноса, които правилно отразяват основните резултати, постигнати в дисертационния труд.

Авторефератът представя в синтетичен вид материалът, описан подробно в дисертацията.

Не познавам лично гл. асистент Радка Томова Георгиева – Николова.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Дисертационният труд на гл. асистент Радка Томова Георгиева – Николова съдържа приноси в клиничния анализ. Доказани са връзки между клиничните параметри на пациенти, претърпели големи стомашно-чревни операции, при ранното им ентерално и парентерално хранене след операцията. Това дава възможност да се оптимизира процедурата за клиничен контрол, тъй като се получава представа за състоянието на пациентите с по-малко тестове. Намерени са характерни връзки между медицинските показатели на пациенти с пролактин. Така информация за състоянието на пациентите може да се получи, като се контролират по- малък брой клинични параметри.

Темата на дисертационната работа е актуална както в момента, така и в бъдеще. Личното участие на докторантката е несъмнено. Тя е пръв автор в двете научни публикации по дисертацията.

Докторантката има задълбочени теоретични познания по хемометрия, както и експериментални умения по клиничен анализ. Притежава качества и умения за самостоятелно провеждане на научни изследвания.

Дисертационният труд отговаря на изискванията на Закона за развитие на академичния състав в Република България и на Правилника за прилагане на ЗРАСРБ в Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Наукометричните показатели са достатъчни за придобиване на образователна и научна степен „доктор”.

Изложеното по-горе ми дава основание да дам положителна оценка на дисертационната работа и да предложа на почитаемото научно жури да присъди на гл. асистент Радка Томова Георгиева – Николова научна степен „Доктор” по професионално направление 4.2. Химически науки (Аналитична химия).

05 март 2014 г. Рецензент:……………………



(проф. Р.Борисова)




Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница