Er модел на база данни



Pdf просмотр
страница1/8
Дата27.03.2023
Размер0.58 Mb.
#117098
  1   2   3   4   5   6   7   8
er-model-na-baza-danni
Свързани:
entity-relationship-er-model


1
ER
МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИ
За първи път Peter Chen предлага моделиране на база данни с използване на графична техника.
Обектите и техните характеристики от реалния свят се възприемат лесно и се представят като взаимоотношения между тях. Целта на графичното моделиране е да се представят обектите и техните взаимо- отношения чрез използване на моделиращи инструменти и след това да се генерира автоматично базата данни.
Моделът Entity-Relationship (ER) представя концептуалния модел на базата данни и се основава на разбирането на реалния свят, който се състои от колекция от основни обекти, наречени entity и взаимоотношения (relationship) между тези обекти.
Основната мотивация за дефиниране на модела ER е да се осигури модел от високо ниво за концептуален дизайн на базата данни, който играе ролята на междинен етап. Моделът ER постига висока степен на независимост на данните, което означава, че проектантът на базата данни не е нужно да се притеснява за физическата структура на базата данни. Схемата на базата данни в модела ER може да бъде представена чрез ER диаграма.
Диаграмата ER е стандартизирано средство за графично моделиране с помощта на графично представени компоненти.
Основните компоненти на ER диаграмата са: обекти, атрибути и
връзки.
3.1. ОБЕКТИ, АТРИБУТИ И ВРЪЗКИ
Обектите (entities) представят обекти от реалния свят като студенти, служители, превозни средства и т.н. Атрибутите са свойствата на всеки обект от даден клас. Например всеки студент има ЕГН, име, факултетен номер и т.н. Връзките (relationships) се използват за свързване на различни обекти. Например връзка се осъществява, когато един преподавател започне да преподава по дадена дисциплина, когато служител бъде назначен в даден отдел, и т.н. Връзките също се характеризират със свойства и също характеризират обектите.


2
ER диаграмата се използва за представяне на схемата на базата данни. Графичните компоненти са дадени на фиг. 3.1 и са следните:
– Правоъгълник – представя набор от обекти.
– Елипса – представя атрибутите.
– Ромб – представя взаимоотношенията.
– Линиите представят свързването на атрибутите към обектите и на обектите към взаимоотношенията.
Клас обекти
Атрибути
Връзки
Фиг. 3.1. Графични компоненти на ER диаграма
На фиг. 3.2 е представена ЕR диаграма на два обекта СТУДЕНТ и ЗАНЯТИЕ. Атрибутите на обекта СТУДЕНТ са име и факултетен номер. Атрибутите на обекта ЗАНЯТИЕ са дисциплина и зала.
Отношението между обектите СТУДЕНТ и ЗАНЯТИЕ е посещава.
Име
Факултетен номер
СТУДЕНТ
посещава
Зала
Дисциплина
ЗАНЯТИЕ
Фиг. 3.2. ER диаграма на взаимодействието на обекти СТУДЕНТ и
ЗАНЯТИЕ


3


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница