Европейска комисия



Дата03.09.2016
Размер34.14 Kb.
#8130



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 8 август 2014 г.



По-безопасни туристически лайнери благодарение на финансирани от ЕС научни изследвания

За лятната си почивка много европейци избират пътешествие с туристически кораб или дестинации, до които се стига с ферибот. Безопасността на пътниците е особено важно съображение. Финансирани от ЕС научни изследвания ще позволят по-лесна и по-безопасна евакуация при злополуки с големи пътнически кораби. Подпомогнатите научноизследователски дейности допринасят и за проектирането на по-стабилни туристически кораби и фериботи.

Проект ЛИНКЕЙ например демонстрира как с помощта на безжични технологии с ниска мощност може да се установи и следи местоположението на хора на борда на кораба, като се подава важна информация в случай на евакуация, както и по-успешно да се търсят и спасяват пътници или членове на екипажа, попаднали във водата. Проектът, който се изпълнява за срок от три години и ще приключи в началото на 2015 г., има за цел коренно да промени сегашната практика за справяне с извънредни ситуации и за евакуация на кораба.

Разработихме новаторски безжични електронни етикети, които могат да се поставят в спасителните жилетки, за да може лесно да се установи местоположението на хора във вътрешността на кораба, заяви д-р Анастасис Кунудес, технически ръководител и главен изпълнителен директор на SignalGeneriX, един от партньорите в проекта. Така в случай на евакуация отговорниците по безопасността ще знаят точно къде се намира всеки пътник и член на екипажа. Технологията може да се използва и за да се наблюдава здравословното състояние на пътници с помощта на специални гривни или за да могат родителите да знаят къде са децата им на големите туристически лайнери, с които понякога пътуват хиляди пътници, екипаж и персонал. Изследователите в проекта са разработили и радарно устройство, което открива точното местоположение на пътници, попаднали във водата.

През 2012 г. приключи проект GOALDS, по който бяха създадени нови разработки, за да се повиши безопасността на големите туристически лайнери при сблъсък или засядане. Благодарение на новите проектантски решения вероятността корабите да не потънат след засядане или сблъсък се повишава с 20 %. Резултатите вече са предоставени на Международната морска организация, за да се усъвършенстват нормите за безопасност и изчисленията за туристическите лайнери. Проект GOALDS е част от пакет научни изследвания за подобряване на морската безопасност, финансирани от ЕС.



Тези проекти са отличен пример за стремежа ни да обезпечим по-голяма сигурност за хората, заяви европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите Мойра Гейгън-Куин. В случая говорим дори за решения, благодарение на които може да се спаси човешки живот. С новата програма „Хоризонт 2020“ ще продължим да отделяме средства за такива научни изследвания и иновации.

Контекст

В проект „Линкей“, за който ЕС предоставя 2,5 милиона евро, участват 15 организации от Германия, Гърция, Италия, Испания, Кипър, Обединеното кралство и Швейцария. Дейностите се координират от кипърската консултантска фирма RTD Talos Ltd. Научноизследователската работа подпомага и прилагането на изменената неотдавна Директива за морското оборудване, в която се предвижда евентуалното въвеждане на електронни етикети на корабите, плаващи под флага на държави от ЕС.

За проект GOALDS по линия на ЕС са осигурени близо три милиона евро. В него се включиха 19 участници от девет държави, а координатор е Националният технически университет в Атина.

Двата проекта са финансирани по Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие (2007 — 2013 г.).

От 1 януари тази година започна изпълнението на новата седемгодишна програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. По нея ще бъдат предоставени близо 80 милиарда евро за научноизследователски проекти и иновации, които имат за цел да повишат конкурентоспособността на европейската икономика и да обогатят познанията в различни области. Средствата от бюджета на ЕС за научни изследвания са насочени главно в области, в които резултатите реално ще подобрят живота на хората и ще задоволят ежедневните им потребности — здравеопазване, околна среда, транспорт, продоволствие и енергетика. Научноизследователските партньорства с предприятия от фармацевтиката, аеронавтиката, автомобилостроенето, железопътния транспорт и електрониката са и стимул за частния сектор да инвестира в дейности, които ще допринесат за икономически растеж и за създаването на висококвалифицирани работни места. „Хоризонт 2020“ още по-осезателно ще съдейства за превръщането на перспективни идеи в продукти, процеси и услуги с непосредствено търговско приложение.

За повече информация:

Линкей: http://www.lynceus-project.eu/

Видеоматериал от Евронюз: http://www.euronews.com/2014/05/05/don-t-panic/

Уебсайт на програма „Хоризонт 2020“: http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/



За контакти:

Michael Jennings (+32 2 296 33 88) Twitter: @ECSpokesScience

Monika Wcislo (+32 2 298 65 95)

За гражданите: Europe Direct на телефон 00 800 6 7 8 9 10 11 или на електронния адрес на информационната служба





IP/14/913

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница