Текущи разходи
|
наем- 500лв (500*12= 6000лв) заплати- 2 работника *850 (1700*12=20400лв) осигуровки - 300*2 (600*12=7200лв) материали - 30% от цената на продукта (30%*375= 112,5 , 112,5*30= 3375, 3375*12=40500лв) амортизация - 40000/4=10000лв външни услуги - 1000*12=12000лв ток+вода - 500*12=6000лв интернет и телефон - 30*12=360лв
|
наем- 500лв (500*12= 6000лв) заплати- 2*850 (1700*12=20400лв) осигуровки - 300*2 (600*12=7200лв) материали - 30% от цената (30%*400= 120, 120*30= 3600, 3600*12=43200лв) амортизация - 40000/4=10000лв външни услуги - 1000*12=12000лв ток+вода - 500*12=6000лв интернет и телефон - 30*12=360лв
|
наем- 500лв (500*12= 6000лв) заплати- 2*850 (1700*12=20400лв) осигуровки - 300*2 (600*12=7200лв) материали - 30% от цената (30%*416= 124,8 , 124,8*30= 3744, 3744*12=44928лв) амортизация - 40000/4=10000лв външни услуги - 1100*12=13200лв ток+вода - 600*12=7200лв интернет и телефон - 30*12=360лв
|
наем- 500лв (500*12= 6000лв) заплати- 2*850 (1700*12=20400лв) осигуровки - 300*2 (600*12=7200лв) материали - 30% от цената (30%*442= 132,6, 132,6*30= 3978, 3978*12=47736лв) амортизация- 40000/4=10000лв външни услуги - 1100*12=13200лв ток+вода - 600*12=7200лв интернет и телефон - 30*12=360лв
|
Брутна печалба
|
135000-102460= 32540лв
|
144000-105160=38840лв
|
149760-109288=40472лв
|
159120-112096=47024лв
|
Данък в/у печалба
|
0,1*32540=3254лв
|
0,1*38840=3884лв
|
0,1*40472= 4047,2лв
|
0,1*47024=4702,4лв
|
Нетна печалба
|
32540-3254=29286лв
|
38840-3884=34956лв
|
40472-4047,2=36424,8лв
|
47024-4702,4=42321,6лв
|
Амортизация
|
40000/4=10000лв
|
40000/4=10000лв
|
40000/4=10000лв
|
40000/4=10000лв
|
НПП
|
29286+10000= 39286лв
|
34956+10000=44956лв
|
36424,8+10000=46424,8лв
|
42321,6+10000=52321,6лв
|
Метод „NPV”
Изискуемата възвръщаемост по проекта r= 20%
PV=
NPV= PV- NICO
NPV= 116 056,2 – 40 000 = 76 056,2лв
|
Методът „Индекс на рентабилност- PI”
Проектът е ефективен, според анализа от метода „Индекс на рентабилност- PI”
Част 3
Заключение
Анализът на този инвестиционен проект показва , че подобна инвестиция ще повиши печалбата на фирмата. Разширяването на обхвата на фирмата би повлияло положително върху растежа й. Очакваната печалба и рентабилност са доста положително обнадеждаващи за инвестира, защото има положителен ефект.
Възоснова на данни от съществуващите обекти е направена оценка за ефективността на определена инвестиция за разширяването на дейността на фирма предлагаща напитки за изпът. Показаните по-горе изчисления показват, че подобна инвестиция ще повиши печалбата на фирмата и това означава, че проектът е ефективен. Разширяването на обхвата на фирмата би повлияло положително за растежа на фирмата. Очакваната печалба и рентабилност са обнадеждаващи за инвестиране, дори и да има изменения в някои стойности отново ще има положителен ефект.
Сподели с приятели: |