Г кнсб брани сградата с жива верига



Дата02.06.2018
Размер129.4 Kb.
#71330


20.03.2009 г.

КНСБ брани сградата с жива верига
Жива верига направиха синдикалистите от КНСБ пред централата на пл. "Ма­кедония" 1 в столицата вче­ра. Така те не пуснаха строи­телите от фирма "Айкон", дошли да започнат изграж­дането на 20-етажен бизнес център на метри от сградата на профсъюза. КНСБ е про­тив, тъй като се разрушава противопожарната алея, изсичат борчетата и се застра­шава сигурността на хората. Главният архитект Петър Диков дойде на протеста и обеща мерки за решаване на конфликта.


20.03.2009 г.

Още един хотел върху софийския амфитеатър

Започват разкопки на римския стадион в столицата
Фирма иска да строи нов хотел върху амфитеатъра на антична Сердика, съобщиха археолози. Парцелът на ъгъла на бул. Дондуков и ул. Будапеща в столицата е ограден и там се извършват строителни дейности. Археологът от Националният институт за паметниците на културата (НИПК) Жарин Величков успокои, че фирмата е финансирала пълно археологическо проучване на терена и ако се наложи строителството ще бъде спряно. В момента се прави укрепване на земята, за да могат да протекат разкопките, а самите те ще започнат всеки момент.

Въпреки това шефът на Научния съвет на Националния археологически институт с музей към БАН (НАИМ) Диана Гергова се безпокои, че може да се повтори сценарият с хотел "Арена ди Сердика", разположен от другата страна на улицата и в съседство с НИПК. Тя призовава общината и държавата за цялостно решение на проблема с проучването и експонирането на паметника. Жарин и Гергова са на едно мнение, че античният амфитеатър има огромна стойност за българската и европейската история. Правени са дори опити да се предложи центърът на София за паметник на ЮНЕСКО, за да се запазят древните останки.

Такова решение обаче е невъзможно заради многото нарушения, лошото състояние на паметниците и липсата на грижи от държавата. Величков обясни, че преди 2 години е имало заседание на Съвета за паметници на културата към Министерство на културата и е било взето решение да се изкупят всички имоти, под които се намира комплексът. След като се разкопае всичко освен „Арена ди Сердика” щял да се изготви проект как да бъде експониран амфитеатърът. Въпреки това решение обаче нищо не е било предприето и частниците продължават да действат по-бързо от държавата.

Римският амфитеатър беше открит през 2004 г. и оттогава тече остър дебат за начина му на експониране. Хотел "Арена ди Сердика" беше построен въпреки протестите на археолозите, но сега в него се влиза безплатно и всеки може да разгледа останките. Археолозите обаче не са доволни, че подобна древна ценност е поставена в подземието на един хотел. „Защо, когато се открива единственият амфитеатър на античният град Сердика, който е културно наследство, един от знаковите старинни паметници на София, над него се строят сгради”, пита Диана Гергова. Тя дава пример с Триест, където също са открили амфитеатър и сега той е цялостно проучен и превърнат в туристическа атракция.

Според нея това може да стане и с античния комплекс в София и не трябва да се работи на парче, както сега. Амфитеатърът е разположен върху седем имота, като сред тях има и частни, и държавни. Гергова протестира, че точно държавният имот, след като е бил разкопан, е оставен на произвола на съдбата и нито е експониран, нито е предпазен от стихиите: „Защо държавата, която би трябвало да се грижи за културното си наследство, е абсолютно безхаберна и не може да реши един проблем, който навсякъде по света се решава”, пита тя. Според нея в София е много по-трудно да се проучва миналото заради многото частни интереси. При подобен случай в Ахтопол само една жалба и журналистически материал бяха достатъчни, за да бъдат дадени нарушителите на прокуратурата.

Амфитеатърът е започнат при император Диоклециан и завършен от Константин Велики, който дори е искал да прави Сердика своя столица. Жарин Величков съобщи, че съвсем наскоро са били открити и следи от античен театър до него. Двете сгради са представлявали комплекс извън стените на Сердика. Амфитеатърът е построен на склона, разположен днес между бул. Дондуков и улица Московска. Все още няма много намерени предмети, защото голямата част от стадиона продължава да е под основите на днешни софийски сгради. Откриват се много монети, а още през 1920-а е бил открит каменен релеф – афиш за борбите на римския стадион. Това е 77-ият амфитеатър, открит в света. По големина и разположение напомня на този в Париж. Жарин Величков разказа, че по останките в комплекса може да се съди за цялата история на София. След като император Теодосий Велики забранява гладиаторските игри, амфитеатътът е изоставен и помещенията му започват да се използват за жилища.




20.03.2009 г.

Столичните контейнери за смет в интернет
Столичната община публикува на интернет-сайта си (www.sofia.bg) схеми с разположението на съдовете за битови отпадъци в районите, за които изтече концесионният договор с ВОЛФ 96 и сметосъбирането беше поето фирмите "Титан" и "Чистота-Искър", съобщи пресцентърът на кметството в София.

При несъответствие на броя на съдовете, липса на такива или при необходимост от смяна, поради нужда от ремонт, софиянци могат да сигнализират на горещия телефон на "Московска" 33 - 987 55 55 или в районните администрации.




20.03.2009 г.

Бомбардие” е сигнализирала за нарушения в обществената поръчка

Трамвайният” скандал разтресе и Брюксел
ДЕСИСЛАВА РИЗОВА

След като скандалът със софийската поръчка за доставка на 25 трамвая гръмна в България, случката сериозно отекна и в Брюксел. Това съобщиха за "Монитор" представители на българската държава там.

Дни преди изтичането на срока за подаване на документи една от фирмите, закупили тръжна документация от Столична община - канадската "Бомбардие транспорт", е сигнализирала за нередности в обществената поръчка в българското представителство на Министерството на транспорта. "Обади се г-н Клаус Милц и поиска среща с българския посланик тук Бойко Коцев", обясни пред "Монитор" Елица Стоянова от представителството ни там. След като се оказало, че Коцев няма възможност за среща, самата Стоянова разговаряла с Милц, за да изслуша оплакванията му. Той бил категоричен пред нея, че има сериозни нарушения при задаването на изискванията за поръчката, които са изписани в полза на един конкретен производител.

"Г-н Милц обясни, че са нарушени изискванията за прозрачност и конкурентност", категорична бе още Стоянова. След като изслушала доводите му, тя го препратила към брюкселското представителство на Столична община, където двете страни да се разберат помежду си. "По-късно научих, че въпросът е бил повдигнат в България от БСП, а пък вчера до нас стигна информация, че търгът е спрян", обобщи Стоянова. Тя обаче не беше наясно дали това, че аукционът е анулиран, ще сложи край на претен-циите на "Бомбардие", или те планират да сезират Европейската комисия с този въпрос.

Миналата седмица стана ясно, че на 29 декември Столична община е пуснала обществена поръчка за доставка на 25 трамвая, в която освен европейския е заложен и хърватският стандарт, а документацията според червените е изцяло написана така, че на изискванията да отговаря само хърватската "Кончар". Впоследствие нито една от шестте фирми кандидатки не подаде документи за участие, а процедурата бе анулирана.


20.03.2009 г.
Енергийният форум ще се проведе

в София, вместо в Пловдив, както бе обявено първоначално, научи "Сега". Конференцията под егидата на президента Георги Първанов ще е на 24 и 25 април. Решението е взето заради невъзможността Пловдив да отговори на високите изисквания за приемане на двайсетина чужди делегации. Яснота за имена на участниците ще има едва в края на март. С организацията на форума е натоварен външният министър Ивайло Калфин. Той вече изрази недоволството си от пловдивския кмет Славчо Атанасов, който свободно произвеждаше новини за гостите на мероприятието. Пловдивската община пък поиска между 2.5 и 5 млн. лв., за да приведе града в подходящ вид.




20-26.03.2009 г.

За първи път от 25 години насам ЕС излиза с общо лого и единно послание

Брюксел ни кани пред урните

Кампанията ще струва 18 милиона евро - по 5 евроцента на всеки европеец
С общо лого и единно послание Европейският парламент ще води кампанията за избор на евродепутати. Това обявиха на 17 март в Брюксел зам.-председателите на ЕП Алехо Видал-Куадрас и Метхилд Роте. Главните елементи на кампанията бяха представени едновременно в 27-те държави членки на ЕС от генералния директор по комуникацията Франческа Рати.

"Това е наистина първата паневропейска кампания от 25 години насам. Тя няма да бъде политическа, а институционална. Целта е да започнем да говорим на езика, на който говорят хората", заяви Алехо Видал-Куадрас. Според него по своите мащаби изборите за евродепутати могат да се сравняват само с парламентарния вот в Индия. Над 375 милиона европейски граждани ще могат да изберат свои представители в ЕП за следващите 5 години.

Кампанията ще струва 18 милиона евро, по 5 евроцента на всеки европеец, съобщи пресаташето на ЕП в София Михаил Христов.

Логото е в цветовете на ЕС - жълто и синьо. Върху него е изобразена отворена звезда, една от 12-те, които украсяват флага на Общността.

Посланието е "Ти решаваш" и ще бъде изписано на всички европейски езици, включително на каталонски и баски.

Плакати, билбордове и улични инсталации ще приканват гражданите на ЕС да гласуват. Темите са определени след проучване в 27-те страни членки и обхващат въпроси, които засягат всички европейци - от енергетиката и храните до общата сигурност и граници. Решаването на много от тези въпроси вече зависи от европарламента.

Така изглеждат инсталациите, които ще приканват европейците да гласуват. Втората и третата ще бъдат монтирани в България.

В някои европейски градове, включително и в София, в района на НДК, ще бъдат поставени и т. нар. чойс бокс. Всеки ще може да влиза в тях и да отправя свое послание на майчиния си език, което ще бъде преведено и така ще стигне до всички в ЕС.

Някои от инсталациите вече бяха критикувани като твърде абстрактни, но подобни реакции са част от целта - хората да ги забележат, да се замислят, да спорят.

Информационната кампания включва и кратки телевизионни клипове. Главната роля в тях е поверена на обикновени граждани на ЕС. Те ще бъдат говорители и ще четат сензационни новини, като например: "…в полза на автомобилната индустрия се отменят ограниченията на скоростта…" Предвидено е това съобщение да направи млад българин.

Какви ще бъдат утрешните новини? Ти решаваш на европейските избори.

ЕП е единствената европейска институция, която се избира чрез директни преки избори. Процедурата е установена през 1979 г. Преди това евродепутатите бяха определяни от техните национални правителства и имаха двоен мандат - национален и европейски. От 2007 г. ЕП има 785 членове. След Договора от Ница обаче, който бе изменен след влизането на България и Румъния в ЕС, броят на депутатите трябва да се намали до 736.

Изборите през тази година ще се проведат между 4 и 7 юни. Конкретните дати за гласуване във всяка страна се определят на национално ниво. В повечето държави изборите ще се проведат в неделя, 7 юни. Латвийците, кипърците, малтийците и словаците ще гласуват на 6 юни, а ирландците - на 5 юни. Изборите във Великобритания и Холандия ще бъдат на 4 юни. В някои страни ще се гласува 2 дни - в Чехия на 5 и 6 юни /петък следобед и събота сутрин/, а в Италия на 6 и 7 юни. България и Унгария все още не са определили официалните дати, но те вероятно ще бъдат 7 юни, тъй като и в двете държави изборите по принцип се провеждат в неделя.


20.03.2009 г.

Социалната защита влиза в заключенията на евролидерите
В заключенията на открития вчера Европейски съвет в Брюксел по българско настояване ще бъде поставен особен акцент върху социалната защитеност на хората по време на световната криза, каза в белгийската столица премиерът Сергей Станишев. Той открои необходимостта от координираност на европейските политики за справяне с кризата, акцент и на Европейския съвет, който продължава и днес. С особена важност за страната ни е обсъждането на разпределението на 5 млрд. евро, предвидени за енергийни проекти, съобщи правителствената информационна служба.

Премиерът Сергей Станишев обеща да представи отново аргументите на България за получаване на допълнителни компенсации за затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Той подчерта, че страната ни вече е внесла подробен документ с обосновка на искането си.

По-рано вчера в присъствието на Станишев и председателя на Европарла-мента Ханс-Герт Пьоте-ринг се състоя церемония по официалното откриване на дарената от България статуя на автора Тодор Азманов, наречена "Изток-Запад. Една Европа". Статуята е създадена преди 20 години, когато чествахме падането на Берлинската стена. Това символизира триумфа на нашите общи ценности, каза председателят на ЕП.

От своя страна лидерът на ГЕРБ и кмет на София Бойко Борисов, който участва във вчерашната среща на държавните и правителствените ръководители от десния спектър в Брюксел, изтъкна, че ще настоява за деблокиране на спрените еврофондове за България и че това е основната цел на посещението му.




20.03.2009 г.

Студентски град, или защо не се случи....
От Лора Филева

Пролетта наближава, а площадът пред Народното събрание пустее всяка сряда (или там се събират едва 50 души). Януарските протести и вълнения си останаха в януари, дебатът за Студентски град обаче продължава, продължават дискусиите, проверките, сформирането на комисии. А през това време в университетското градче...

Стаята е малка и тясна - предназначена е за двама души. В дъното се вижда прозорецът, който е с нова алуминиева дограма. Един котлон стои върху шкаф, облепен с вестници. Хладилникът "Мраз" ръмжи настойчиво, заради него се налага да се говори по-високо. Това е стая 323 в блок 2 в Студентски град. В него живеят студенти от Техническия университет (ТУ) в София. На пръв поглед картината е обичайна, като за всяко средностатистическо общежитие. Това обаче е по-особено, защото в него от известно време заради ремонт са настанени и част от живеещите в блок 3.

"Тесничко е, да. Стаята е 13 кв.м. Ние едвам се побираме - двама души. Представяте ли си тук да сложат още едно легло", пита Велислав Русинов, като посочва мястото на ръмжащия хладилник. Той е втори курс в ТУ, учи машиностроене и е един от "късметлиите", в чиято стая не е настанен негов колега от блок 3.

От университета са им казали, че ремонтът ще продължи до септември. Но Велислав не вярва, "блок 1 го ремонтираха повече от година", казва той. От ТУ са предложили на студентите единствено вариант да се преместят в блок 2 или в други свободни стаи в общежитията. "Дали на бъзик беше - не знам, но ректорът на едно събрание каза: Да прекъснат, ако искат, щом не ги устройва да се местят."

По данни на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) още 11 общежития в цялата страна трябва да се ремонтират. С тях общо 21 блока ще бъдат обновени напълно, каза председателят на НПСС Георги Илиев пред "Дневник". Преди да продължат с ремонтите, от Министерството на образованието и науката трябва да направят нова проверка на базата и от нея ще зависи още колко общежития ще бъдат обновени.



Обичайният свят

"Защо не се случи?" е надписът, който пита всички, които се изкачват по стълбите на 25-и блок. Той присъства почти на всяка стена и етаж, но никъде не се вижда отговор. Блокът е в непосредствена близост до "Манджа стрийт". И ако вече сте заинтригувани за оглед, е важно да знаете, че 25-и блок също е в Студентски град и в него би трябвало да живеят студенти от Медицинския университет в София. Парите за миниремонта са стигнали само за предното стълбище. Това отзад е със старите си цветове - кафяво, на много места олющено и с дупки.

Влизането в общежитието е безпроблемно - портиерът дори не ни поглежда (влизаме четирима души, които не живеят там, включително и фотограф с голяма чанта). Вътре е пусто и тихо, вероятно защото е делничен ден по обяд. Вратите на стаите са дървени и не изглеждат много сигурни. Врати между етажите, които трябва да са преграда срещу задушаване при пожар, липсват.

"Може и по-добре, но като цяло е нормално", казва Янко. Той учи фармация и живее в общежитието от 3 години. По думите му блокът е тих и купоните обикновено са "както е по принцип, в петък и в събота". Не може да покаже стаята си, защото вътре още спели хора. Казва че баните са много зле, "аз си оправям плочките, давам пари, но тези отгоре, като се изкъпят и ме наводняват, и развалят всичко". Причината според Янко е, че блокът е панелен и с годините отделните пластове се размествали. Наистина дори и боядисани, някои от стените по коридорите са прогизнали от влага и приличат на места по скоро на гъби.

Блок 25 е само един пример от многото. "Тук почти не живеят студенти, а в другия са нагъчкани. Там пък студент е взел читалнята и я е дал под наем като заведение", разказва Кънчо Драгнев, докато вървим през Студентски град на път за 25-и блок. Драгнев е от Сдружението за развитие и обществен контрол (СРОКСОС), което стана известно покрай "януарските протести". След организацията на първото шествие (през декември, малко след убийството на 20-годишния Стоян Балтов, пребит пред дискотека в университетското градче) той е изгонен от общежитието си. "Дойдоха и запечатаха стаята. Казаха ми, че е изтекла докторантурата (учи в Техническия университет в София), нямало значение, че съм се записал. Накрая се оказа, че имам да плащам наем около 400 лв." Сега Драгнев оспорва това решение.

Паралелният свят

Мирише на прясна боя и на нови мебели. Коридорите са светли и приветливи. Пред стълбището на входа има рампа за инвалиди, а преди да влезем, ни питат откъде сме, кои сме и накъде сме тръгнали. За да продължим, първо трябва да поискаме разрешение от по-висока инстанция. Не, не се намираме в някое министерство, а отново в студентско общежитие. На противоположния край на 25-и блок се извисява блок 8. Той е първото изцяло ремонтирано общежитие на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Обновяването е струвало около 3 млн. лв.

Всеки от студентските апартаменти, който преди е бил от две стаи с общ санитарен възел и в който са живеели по шестима души, сега е двойна стая със самостоятелна тоалетна. Във всяка стая има две бюра, две легла, гардероб и етажерки. На първите четири етажа има жилища, приспособени за студенти с физически увреждания.

Ремонтът на блок 8 е продължил около пет години. Навремето той е бил евакуиран, защото се е пропукал. Сега има нова ВиК инсталация и алуминиева дограма. Стаите общо са 264. Наемът за легло е 150 лв. на месец, студентите трябва да оставят и депозит от 300 лв. "Знаете ли колко много се стягат от тези пари, а ние винаги ги връщаме, като напускат", обяснява домакинката на блока. Тя прилежно показва как всеки един студент има настанителен картон с опис на стаята във вида, в който е приета.

Наемателите могат да ползват и перални услуги на всеки етаж. В сутерена има фитнес център, ресторант, фризьорски салон, кафене. Последните три етажа са хотел. "Тука имаше голям скандал, дойдоха да снимат от някаква телевизия, защото... май повече ви казах", снишава глас домакинката и маха с ръка.

Ремонтът на общежитието е направен от "Циклопъ строй сити". Според договора със Софийския университет фирмата се задължава да инвестира около 1 млн. лв. в саниране и обзавеждане, а в замяна получава правото да ползва 3 етажа, столовата и кафенето. Университетът получава 10% от печалбата на фирмата от тези дейности, но не по-малко от 300 лв. месечно. Университетът планира да ремонтира спешно още две свои общежития - 18-и и 51-ви блок, като вторият ще бъде открит съвсем скоро.

За разлика от надписа "Защо не се случи" в блок 8 на всеки етаж има предупредителни надписи, че ако се хвърлят отпадъци по стълбищата или през прозорците, нарушителите ще бъдат глобявани с половината наем, а на по-сериозните замърсители нарушители "ще се търси и наказателна отговорност".
Кой настанява

Настаняването в студентските общежития става чрез отдел "Социално и битово обслужване" - звено към всеки университет. Има и комисия по социално-битовите въпроси на учащите (КСБВУ) в състав от четирима студенти, избрани от студентския съвет. В нея има и представител на администрацията. Настаняването става по успех и след подаване на документи към отдела. Наемът е между 30 и 50 лв. месечно. Във всяко общежитие трябва да има и студентски домови съвет. Той се състои от трима души, избрани чрез явно гласуване. В него може да влезе всеки студент или докторант, настанен в съответния вход за текущата учебна година. Те трябва да следят как се настаняват студентите и най-общо дали се спазват изискванията.



"Тази стая сигурно е на някой чужденец. Индивидуалните обикновено на тях ги дават", казва Кънчо Драгнев, докато минаваме покрай отворена стая в 25-и блок. Вътре се носи силна миризма от тоалетната, прокъсан плакат на отдавна забравена метъл група виси от втората врата в стаята. Гардеробът е отворен и оттам типично по студентски се подават ютия и други уреди, които по скоро трябва да са в кухнята. Според Драгнев определено "има дискриминация при настаняването, дава се предимство на учащите от други страни". Така е, защото те плащали по-високи такси.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница