Годишен данък за доходи от трудови правоотношения



Дата25.07.2016
Размер83.13 Kb.
#4956


ФИШ V.3



ГОДИШЕН ДАНЪК ЗА ДОХОДИ ОТ ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ





Чл. 49, чл. 45, ал. 1, 2, 3, 5, 6 и 8, чл. 81а от ЗДДФЛ






Работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3, намалена с предвидените в ЗДДФЛ данъчни облекчения, и определя годишния размер на данъка, когато към 31 декември на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника или служителя.
Когато работникът или служителят през данъчната година има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или е имал основно трудово правоотношение при друг работодател, работодателят включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и определя годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му предостави служебна бележка по чл. 45 от другия работодател.



ВНИМАНИЕ!

1. На основание чл. 45, ал. 1, ал. 2, т. 4 и ал. 5 от ЗДДФЛ, работодателят по основното трудово правоотношение:

- при поискване от лицето издава не по-късно от 31 януари на следващата година служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък. В служебната бележка се включва и данъкът, удържан или възстановен на работника/служителя при определяне на годишния размер на данъка;

- ако служебната бележка не е поискана от работника/служителя до 31 януари на следващата година, такава се издава при поискването й след този срок;

- задължително издава и предоставя на работника/служителя в срок до 5 февруари на следващата година служебна бележка, когато удържането/възстановяването на установената при годишното облагане разлика не е извършено до 31 януари.

Служебната бележка по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ се предоставя на лицето, придобило дохода, или на упълномощено от него лице. (чл. 45, ал. 9 от ЗДДФЛ)


Когато са налице обстоятелствата по чл. 5, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване (прекратяване на дейност на осигурител, който няма правоприемник), служебната бележка се издава от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, където са предадени разплащателните ведомости и приложенията към тях. (чл. 45, ал. 3 от ЗДДФЛ)
2. Съгласно чл. 64 от ЗДДФЛ, образецът на служебна бележка се утвърждава със заповед на министъра на финансите. Образецът и заповедта за утвърждаването му се обнародват в „Държавен вестник”.
3. Актуалният образец на „Служебна бележка”, който се издава за доходи от трудови правоотношения, на основание чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ (образец № 1) е утвърден от министъра на финансите със Заповед № ЗМФ - 892 от 16 септември 2015 г. и е обнародван в „Държавен вестник“ бр. 77 от 6 октомври 2015 г.





Годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3 (Виж фиш ІІ.ІІІ.2) се намалява с годишния размер на:

1. данъчното облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане (Виж фиш ІІ.ІІ.2) и данъчното облекчение за дарения (Виж фиш ІІ.ІІ.5), когато сумите са удържани от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение;

2. данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност (Виж фиш ІІ.ІІ.1); данъчното облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране (Виж фиш ІІ.ІІ.3); данъчното облекчение за деца (Виж фиш ІІ.ІІ.7) и данъчното облекчение за деца с увреждания (Виж фиш ІІ.ІІ.8).

Намаляването на годишната данъчна основа се прилага, когато работникът/служителят предостави на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година следните документи:

1. копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК - за данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност;

2. копия на договорите със застрахователното и/или осигурителното дружество - за данъчното облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане;

3. копия на документите, удостоверяващи направените вноски - за данъчното облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране;

4. копия на документи, удостоверяващи, че надареното лице е от изброените в чл. 22 и че предметът на дарението е получен – за данъчното облекчение за дарения (Виж фиш ІІ.ІІ.5);

5. декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ, включително приложенията към нея - за данъчното облекчение за деца;

6. копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК и декларация по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ, включително приложенията към нея - за данъчното облекчение за деца с увреждания.



ГОДИШНИЯТ РАЗМЕР НА ДАНЪКА ЗА ДОХОДИТЕ ОТ ТРУДОВИ

ПРАВООТНОШЕНИЯ СЕ ОПРЕДЕЛЯ, КАТО ГОДИШНАТА ДАНЪЧНА ОСНОВА СЛЕД НАМАЛЕНИЯТА ПО ЧЛ. 49, АЛ. 4 СЕ УМНОЖИ ПО ДАНЪЧНА СТАВКА ОТ 10 НА СТО

ВНИМАНИЕ!

Годишният размер на данъка се определя върху доходите от трудови правоотношения, придобити от работника/служителя през данъчната година, т. е. през периода от 1 януари 2016 г. до 31 декември 2016 г. От определения годишен размер на данъка се приспада авансово удържаният данък върху доходите от трудови правоотношения през данъчната година.








Когато определеният годишен размер на данъка е по-висок от размера на удържания от работника/служителя през годината данък, разликата се удържа от лицето до 31 януари на следващата година (чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ).
Когато определеният годишен размер на данъка е по-нисък от размера на авансово удържания данък, работодателят до 31 януари на следващата година възстановява разликата на лицето.

Възстановената сума се прихваща от работодателя последователно от следващи вноски към републиканския бюджет за данъци върху доходите от трудови правоотношения на лицето или на други лица (чл. 49, ал. 6 и 7 от ЗДДФЛ).




ВНИМАНИЕ!

При определянето на годишната данъчна основа и на годишния данък по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ не се включват доходите от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква „и” от допълнителните разпоредби на закона, т.е. правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери (чл. 49, ал. 8 от ЗДДФЛ).








Работодателят по основното трудово правоотношение внася данъка по чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ в срок до 25 февруари на следващата година.
Данъкът се внася в държавния бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.
ПРИМЕР: Основният работодател е извършил преизчисляване на данъка по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ като е установил, че годишният размер на данъка за 2016 г. (1500 лв.) е по-висок от размера на удържания през годината данък (1000 лв.). На основание чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ, разликата от 500 лв. се внася до 25.02.2017 г. и в същия срок се подава декларация обр. № 6 с код 9, като за месец и година се посочва 12.2016 г.







Работодател по основно трудово правоотношение, който не изпълни задължението си за определяне на годишния размер на данъка за доходи от трудови правоотношения, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв.

При повторно нарушение глобата или имуществената санкция е в размер до 1000 лв.

(чл. 84, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ)





Лице - платец на доход, което, като е задължено, не издаде и не предостави на лицето, придобило дохода, образеца на служебната бележка по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ, се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер до 250 лв., освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание. За нарушения, извършени за повече от едно физическо лице, глобата или имуществената санкция се налага поотделно за всяко физическо лице.

При повторно нарушение глобата или имуществената санкция е в размер до 500 лв.

(чл. 81а, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ)
Относно реда за установяване на нарушенията и налагането на административни наказания виж фиш ІV.1.

От



Повторно нарушение” - нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за същото по вид нарушение (§ 1, т. 36 от ДР на ЗДДФЛ);


Работодател” - § 1, т. 27 от ДР на ЗДДФЛ (Виж фиш ІІ.ІІІ.1);
Трудови правоотношения” - § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ (Виж фиш І.5);
Основно трудово правоотношение е трудовото правоотношение по § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ, което е възникнало първо по време. При определяне на основното трудово правоотношение не се вземат предвид трудовите правоотношения по т. 26, буква "и".

(§ 1, т. 52 от ДР на ЗДДФЛ.)


НАРЪЧНИК ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА, 2016




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница