Гори с висока консервационна стойност на територията на тп длс дикчан



страница1/9
Дата25.07.2016
Размер0.81 Mb.
#6866
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ГОРИ С ВИСОКА КОНСЕРВАЦИОННА СТОЙНОСТ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ТП ДЛС ДИКЧАН

РАЗРАБОТИЛ:

Фирма „ЕКОКОНСУЛТ 97” ЕООД


Сатовча


2008 год.

Настоящото проучване е извършено в периода юни – септември 2008 година, във връзка с определяне на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на ТП Държавно ловно стопанство (ДЛС) Дикчан и в изпълнение на принцип 9 от стандарта за сертификация управлението на гори по схемата на FSC. Инвентаризацията и проучванията са направени съгласно указанията на Националното ръководство за определяне на гори с висока консервационна стойност, изготвено от WWF-DCP.

В Националното ръководство е дадена дефиниция за ГВКС, включваща в себе си шест различни характеристики на гората или комбинации от тях, които определят нейната консервационна стойност. В общ план Ръководството дава и насоки за управление и стопанисване, които ще запазят или повишат тези консервационни стойности. При разработката на настоящия документ, екипът се е водил изцяло от определенията, праговете и оценките посочени в Националното ръководството. Съответните дефиниции са адаптирани конкретно за земите и горите от горския фонд, управлявани от ТП ДЛС Дикчан. Посочените указания за стопанисване и мониторинг са разписани конкретно и съобразно спецификата на горите и начина им на управление на проучваната територия. Разработени са управлениски препоръки за всички консервационни стойности, установени на територията на ловното стопанство. Инвентаризацията на ГВКС, свързани с наличието на редки, застрашени и изчезващи видове е продължителен процес излизащ извън рамките на един сезон. Препоръчва се базата данни за разпространението на тези ВКС да бъде постоянно актуализирана от служителите в стопанството въз основа на периодични техни теренни наблюдения.

ТП ДЛС Дикчан обхваща територия от 20259 ха и е разположено в югозападната част на Западни Родопи, като обхваща ридът Дъбраш и част от долината на река Места. Специфичната комбинация на климат, релеф, хидроложки и геоложки строеж обуславят голямото видово и екосистемно разнообразие на територията на стопанството. Горските екосистеми в района са много ценни в икономически, екологичен и социален аспект, защото поддържат богат растителен и животински свят и имат важна водорегулиращи, противоерозионни, рекреационни и естетически функции.

Основната част от горите на територията на ТП ДЛС Дикчан са включени в различните категории ВКС. В някои случаи един и същи подотдел попада в повече от една консервационна стойност. Това прави гората в този подотдел изключително значима за поддържане и повишаване на всички идентифицирани консервационни стойности. В такива случаи се прилагат препоръките и ограниченията за стопанисване и мониторинг, които имат най-строг режим по отношение на прилагането на горскостопанските дейности.

По време на процеса на идентификация на ГВКС за територията на ТП ДЛС Дикчан, екипът работи в тясно сътрудничество с ръководството на ловното стопанство. В началната фаза на проучването екипът организира и проведе двудневно теоретично обучение на персонала на ТП ДЛС за основните принципи по прилагането на методиката на Националното ръководство по определяне, управление и мониторинг на гори с висока консервационна стойност. Бяха представени потенциални ГВКС на територията на лесничейството и посочени примери за горскостопански практики, които поддържат и/или повишаването на отделните ВКС.

През периода на проучванията са проведени консултации с представители на местните власти и сдружения за определяне на значимите за местните общности горски територии и съгласуване на режимите за стопанисване. По време на срещите те са информирани за инициативата и за основните принципи на горите с висока консервационна стойност и е потърсено тяхното мнение относно възможностите за прилагане.

Поради факта, че през 2008 предстои приемането на нов лесоустройствен проект на ТП ДЛС Дикчан се препоръчва интегрирането на резултатите от изследването и препоръчаните горскостопански мероприятия в него.


ВКС 1. ГОРСКИ ТЕРИТОРИИ, В КОИТО СА СЪСРЕДОТОЧЕНИ ГЛОБАЛНО, РЕГИОНАЛНО ИЛИ НАЦИОНАЛНО ЗНАЧИМИ СТОЙНОСТИ ЗА БИОРАЗНООБРАЗИЕТО (НАПР. ЕНДЕМИЗЪМ, ЗАСТРАШЕНИ ВИДОВЕ, РЕФУГИИ)

Тази консервационна стойност е свързана с оценка на управлението на ТП ДЛС Дикчан, касаещо опазването на биологичното разнообразие. При определянето на тази стойност са идентифицирани важни или с природозащитна стойност животински и растителни видове за територията на дивечовъдната станция, както и въздействието на стопанските дейности върху тях. Извършва се оценка на качеството и на въздействието и върху техните местообитания.

За България в ръководството са определени следните компоненти:


  • Защитени територии и защитени зони

  • Застрашени, изчезващи и ендемични видове

  • Критични концентрации на видове

ВКС 1.1 ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ



В България за ГВКС се смятат всички защитени територии, както следва:

1. Земи и гори от горския фонд (ЗГГФ) в резервати, поддържани резервати, национални паркове, защитени местности, природни забележителности, обявени по ЗЗТ;

2. ЗГГФ в природни паркове попадащи в зони предназначени за опазване на биологичното разнообразие определени с плановете за управление или паркоустройствените проекти по реда на Закона за горите (ЗГ);

3. ЗГГФ в природни паркове които нямат устройствени документи;

4. ЗГГФ попадащи в защитени зони обявени по реда на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
ВКС 1.1.1. Земи и гори от горския фонд (ЗГГФ) в резервати, поддържани резервати, национални паркове, защитени местности, природни забележителности, обявени по ЗЗТ;

На територията на ТП ДЛС Дикчан има обявени две защитени територии, които отговарят на т.1 от ВКС 1.1. През 1962 г. е обявен резерват „Пърдиконски дол” на площ от 32 ха с цел опазване на вековна буково-елова-смърчова гора. През 1986 год. със Заповед 886 от 2.10.1986 г. на КОПС е обявена буферна зона около резервата с площ 71 ха. След приемането на Закона за защитените територии през 1999 год. резервата е прекатегоризиран с новата категория „поддържан резерват” „Конски дол”. След приемането на Закона за биологичното разнообразие е извършeна и промяна в статута на буферните зони. През 2007 год. буферната зона на резервата е обявена като защитена местност „Манастирището”. Подробни данни за защитените територии в ДЛС Дикчан са посочени в Таблица 1.




Поддържан резерват „Конски дол”

Таблица 1. Данни за защитените територии, попадащи в границите на ДЛС Дикчан

Защитена територия

Площ /ха/

Отдел/

подотдел

Землище

Заповед за обявяване

Заповед за прекатегоризация

Цел на обявяване

Поддържан резерват „Конски дол”

34,7

129 а; 130 в, е; 131 б, в;

с.Сатовча

Обявено със Заповед No.2079 от 24.07.1962 на Главно управление на горите.

Съгласно заповедта на територията на резервата е забранено:

1.Да се секат, кастрят и повреждат дърветата, да се късат или изкопават други растения или да се чупят, отрязват и късат части от тях.

2. Да се преследват диви животни, или да се смущава естествения им живот, да се хващат и убиват, както и да се събират или повреждат яйцата, гнездата или леговищата на тия животни.

3.Да се внасят нови растения и животни.

4. Да се движат посетителите извън определените пътища, да се пали огън, поврежда гората или загрозява пейзажа.

5. Да се изменя естествения образ на местността (вкл. водните течения) и др.


Прекатегоризиран със Заповед No.380 от 15.10.1999 на МОСВ от резерват в поддържан резерват

Опазване на вековни гори от бук и смърч

ЗМ „Манастирището”

115,8

123 б, 3; 128 г, д, е, о, п, 1, 2, 3, 4, 5, 6; 129 б, в; 130 а, б, г, д; 131 а, г, е;

с. Плетена

Обявена със Заповед No.РД-423 от 18.06.2007 на МОСВ, съгласно която

ЗМ “Манастирището” запазва обхвата, границите и режимите, определени със заповед № 886/2.Х.1986 г.

Съгласно цитираната заповед режимите са следните:

1. Забранява се:

1.1. Стоителството на сгради и пътища от републиканската пътна мрежа.

1.2. Разкриване на кариери, промяна на водния режим и на естествения облик на местността.

1.3.Използване на химически средства за растителна защита.

1.4.Лагеруване и палене на огън извън определените места.

1.5.Ловуване.

1.6.Залесяване с неприсъщи за района видове

2.Разрешава се:

2.1.Извеждане на сечи, предвидени в горите със специално предназначение.

2.2.Провеждане на ловностопански мероприятия.

2.3. Паша на домашни животни (без кози) в определените с лесоустройствения проект пасищни площи.

2.4. Косене на сено.





Опазване на вековни гори от бук и смърч


Защитена местност „Манастирището”



ВКС1.1.4. ЗГГФ попадащи в защитени зони обявени по реда на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

С изграждането на Националната екологична мрежа на територията на страната са определени защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, които отговарят на определението на ВКС1.1. т.4.

Процесът по обявяване на защитените зони към момента на изготвяне на настоящия документ все още не е завършил. Подготвят се заповедите за обявяване на защитените зони по Директивата за птиците, като се очаква всички да бъдат обнародвани до края на 2008 год.

През месец юни 2008 год. бяха проведени и биогеографските семинари съгласно изискванията на Директивата за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. През следващите три години предстои изготвянето на заповедите и обяването на защитените зони и по тази Директива.



През 2007 год. в рамките на три решения на Министерски съвет бяха приети списъците със защитените зони за България. В две от тези решения на Министерски съвет са определени 3 потенциални защитени зони, в които се включват части от територията на ДЛС Дикчан.

А. Като защитени зони за опазване на природните местообитания, дивата флора и фауна са приети защитени зони Западни Родопи и Долна Места

Одобрени с Решение № 661 от 16 октомври 2007 г. на МС за приемане на списък на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Обн. ДВ. бр.85 от 23 Октомври 2007г.).


KОД

ИМЕ

ОБЛАСТ

ОБЩИНА

ОБЩА ПЛОЩ [ха]



BG0001030

Родопи -

СМОЛЯН

СМОЛЯН

271909,22



Западни



БОРИНО









ДОСПАТ









ДЕВИН









РУДОЗЕМ









ЧЕПЕЛАРЕ







ПЛОВДИВ

АСЕНОВГРАД









КРИЧИМ









"РОДОПИ"








ПАЗАРДЖИК

БАТАК









ПЕЩЕРА









БРАЦИГОВО









ВЕЛИНГРАД









РАКИТОВО







БЛАГОЕВГРАД

САТОВЧА










БАНСКО









ГЪРМЕН









ХАДЖИДИМОВО




Целите на опазване на защитена зона Родопи – Западни са:

  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на опазване на защитената зона са: 35 типа природни местообитания, 15 вида бозайници, 5 вида земноводни и влечуги, 4 вида риби, 8 вида безгръбначни и
Одобрени с Решение на Министерски съвет № 802 от 04. 12. 2007 г., (Обн. в ДВ брой 107 от 18.12.2007 г.)


KОД

ИМЕ

ОБЛАСТ

ОБЩИНА

ОБЩА ПЛОЩ [ха]

BG0000220

Долна Места

Благоевград

Сатовча

Хаджидимово



9514.70



Целите на опазване на защитената зона

  • Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

  • Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на опазване на защитената зона са: 9 типа природни местообитания, 8 вида бозайници, 4 вида земноводни и влечуги, 4 вида риби, 6 вида безгръбначни и
Б. Като защитена зони за опазване на дивите птицие приета ЗЗ Места:

Одобрени с Решение на Министерски съвет № 802 от 04. 12. 2007 г., (Обн. в ДВ брой 107 от 18.12.2007 г.)


KОД

ИМЕ

ОБЛАСТ

ОБЩИНА

ОБЩА ПЛОЩ [ха]

BG0002076

Места

Благоевград

Банско

Гоце Делчев

Гърмен

Сатовча

Хаджидимово



20421.13

Защитената зона се създава с цел:



  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу застрашени видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.3 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене и миграция за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Осигуряване на безопасни въздушни коридори и места за пренощуване за безпрепятствено предвижване на мигриращи грабливи птици, щъркели, пеликани и жерави, съгласно чл. 6, ал.1, т. 3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на ежегодните им есенни и пролетни прелети за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Преминаване към и поддържане на екстензивното управление на рибовъдното стопанство при град Гоце Делчев за постигане на благоприятен природозащитен статус на малкия воден бик, черната, нощната, малката бяла и червената чапла;

  • Опазване и поддържане гнездовищата на белия щъркел;

  • Проучване състоянието на популациите на гнездящите и мигриращите птици съгласно чл. 6, ал.1, т.3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие за подобряване на условията за поддържане на тяхната жизнеспособност и благоприятен природозащитен статус;

  • Осигуряване на защита на уязвимите места от ключово значение за видовете, обект на опазване;

  • Опазване и поддържане на биологичното разнообразие в района, като предпоставка за стабилността на екосистемите, осигуряващи благоприятния природозащитен статус и жизнеспособността на популациите на видовете, обект на опазване;

  • Природосъобразно ползване на природните ресурси и устойчиво развитие на общностите, гарантиращо благоприятния природозащитен статус на видовете, обект на опазване.




Каталог: userfiles
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
userfiles -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
userfiles -> Закон за бюджета на доо- 2012 г., Кодекс за социално осигуряване, 6 наредби,свързани със социалното осигуряване
userfiles -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
userfiles -> Автоматични предпазители базови конструкции и основни характеристики на автоматичните предпазители
userfiles -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница